PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ



toalex
17-09-18, 17:29
Καλησπερα σε ολους τους ηλεκτρολογους,θα ηθελα να δω αν ειναι καμενη ασφαλεια απο το αυτοκινητο με πολυμετρο στη θεση που εχει buzzer,θα πρεπει να ξεκουμπωσω την ασφαλεια απο την ασφαλειοθηκη για να τη μετρησω η μπορω να ακουμπησω και τους ακροδεκτες κατευθειαν πανω στην ασφαλεια;ευχαριστω πολυ.

Panoss
17-09-18, 17:43
Δεν χρειάζεται να την ξεκουμπώσεις από τη θήκη της.

nestoras
17-09-18, 18:17
Ο πιο σιγουρος και απλος τροπος ειναι να τη βγαλεις και να τη μετρησεις χωρις να υπαρχει κινδυνος να καψεις το βολτομετρο.

toalex
17-09-18, 18:44
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας

chipakos-original
17-09-18, 18:45
Υπάρχουν ωραιότατα δοκιμαστικά 12βολτ με λαμπάκι μέσα για άμεσο και γρήγορο έλεγχο καμένων ασφαλειών αυτοκινήτου.http://www.directmarket.gr/ebossimages/4F6CF5CDDA0B3E19320599AAADD78068_PRODF26711.jpg

VirusX2
17-09-18, 20:29
Η λειτουργία στο buzzer δεν ειναι για να μετρας κατα αυτον τον τροπο, εκτος αν βγαζεις καποιο πολο της μπαταριας, δηλαδη η ασφαλεια δεν ειναι υπο ταση σιγουρα!

Δεν χρειαζεται να τις βγαζεις!
Εαν θες με πολυμετρο, βαλτο στν DC ταση και τσεκαρε και τα δυο «αυτακια» της καθε ασφαλειας με το - γειωμενο σε καποιο μεταλλικο μερος/βιδα του σασι.
Αλλιως παιρνεις ενα τεστερ 12 βολτ οπως το παραπανω!

toalex
18-09-18, 09:51
Με κλειστο τον διακοπτη πρεπει να αναβει το λαμπακι απο το τεστερ απο ολες τις ασφαλειες γιατι σε μερικες δεν αναβει η θα πρεπει να βαλω σε λειτουργια το αμαξι,ευχαριστω.

mikemtb
18-09-18, 12:05
Πρέπει να το βάλεις σε λειτουργία

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

haris_216
18-09-18, 16:51
Νομίζω ότι μερικές φορές τείνουμε προς την υπερβολή προσπαθώντας να αποφύγουμε αυτό που μπορεί να θεωρήσουμε "παραπανίσια" κίνηση.
Για έναν ερασιτέχνη θεωρώ ότι η πιο εύκολη και ασφαλής (ως προς τα συμπεράσματα) κίνηση είναι να βγει η ασφάλεια και να μετρηθεί.
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι ασφάλειες είναι συνήθως προσβάσιμες και τόσο εύκολο να βγουν που δεν βλέπω το λόγο να μετρηθούν σε live κατάσταση.

ΥΓ Η προσωπική μου εμπειρία έχει δείξει (όχι μόνο στα ηλεκτρονικά/ηλεκτρολογικά) ότι όταν πας για shortcuts πολλές φορές βγάζεις παραπάνω "δουλειές", ενίοτε και σοβαρές.

VirusX2
18-09-18, 22:58
Νομίζω ότι μερικές φορές τείνουμε προς την υπερβολή προσπαθώντας να αποφύγουμε αυτό που μπορεί να θεωρήσουμε "παραπανίσια" κίνηση.
Για έναν ερασιτέχνη θεωρώ ότι η πιο εύκολη και ασφαλής (ως προς τα συμπεράσματα) κίνηση είναι να βγει η ασφάλεια και να μετρηθεί.
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι ασφάλειες είναι συνήθως προσβάσιμες και τόσο εύκολο να βγουν που δεν βλέπω το λόγο να μετρηθούν σε live κατάσταση.

ΥΓ Η προσωπική μου εμπειρία έχει δείξει (όχι μόνο στα ηλεκτρονικά/ηλεκτρολογικά) ότι όταν πας για shortcuts πολλές φορές βγάζεις παραπάνω "δουλειές", ενίοτε και σοβαρές.

Εχω παλμογραφο Agilent 4καναλο, τις εβγαλα ολες τις ασφάλειες, πως μπορω να τις μετρήσω;

Panoss
18-09-18, 23:24
Εχω παλμογραφο Agilent 4καναλο, τις εβγαλα ολες τις ασφάλειες, πως μπορω να τις μετρήσω;
Δεν μπορείς, θες 8κάναλο. Τουλάχιστον https://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/iconcool5lw.gif.
Επίσης, τώρα έχεις κι άλλο ένα προβληματάκι: δεν ξέρεις ποια ασφάλεια πάει σε κάθε υποδοχή!:lool:

VirusX2
18-09-18, 23:31
Δεν μπορείς, θες 8κάναλο. Τουλάχιστον https://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/iconcool5lw.gif.
Επίσης, τώρα έχεις κι άλλο ένα προβληματάκι: δεν ξέρεις ποια ασφάλεια πάει σε κάθε υποδοχή!:lool:

Ε στην θεση 1 παει 1Α, στη θεση 2 παει 2Α και παει λεγοντας.. :001_tt2:

nestoras
19-09-18, 02:50
Εχω παλμογραφο Agilent 4καναλο, τις εβγαλα ολες τις ασφάλειες, πως μπορω να τις μετρήσω;

Αναβεις μια λαμπα, καθεσαι διπλα στη λαμπα, ρυθμιζεις στα 50ms το sec/div, ρυθμιζεις στα 100 mV το volt/div, ακουμπας το probe στο ενα ακρο της ασφαλειας και με ενα δαχτυλo ακουμπας στο αλλο ακρο της ασφαλειας. Αν παρατηρησεις σημαντικη αυξηση στο πλατος τοτε η ασφαλεια ειναι καλη.... :-D

VirusX2
19-09-18, 03:25
Αναβεις μια λαμπα, καθεσαι διπλα στη λαμπα, ρυθμιζεις στα 50ms το sec/div, ρυθμιζεις στα 100 mV το volt/div, ακουμπας το probe στο ενα ακρο της ασφαλειας και με ενα δαχτυλo ακουμπας στο αλλο ακρο της ασφαλειας. Αν παρατηρησεις σημαντικη αυξηση στο πλατος τοτε η ασφαλεια ειναι καλη.... :-D

Τι λαμπα προτείνεις;; :lool:

chipakos-original
19-09-18, 08:55
Καλά έχεις παλμογράφο και δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις .Δεν υπάρχει ούτε ένα πολύμετρο να το βάλεις στην κλίμακα του Ωμ η στο Buzzer να τις δοκιμάσεις μία μία να τελειώνουμε κι εμείς να τελειώνεις κι εσύ.??

VirusX2
19-09-18, 20:17
Καλά έχεις παλμογράφο και δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις .Δεν υπάρχει ούτε ένα πολύμετρο να το βάλεις στην κλίμακα του Ωμ η στο Buzzer να τις δοκιμάσεις μία μία να τελειώνουμε κι εμείς να τελειώνεις κι εσύ.??

Ναι έχω τον εικονιζόμενο αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να μετρήσω τις ασφάλειες.. Βγήκε σύνταξη ένας θείος μου και μου τον άφησε αλλά επειδή δεν ξέρω να το δουλέψω λέω να το δώσω κανένα 50€.. έτσι να πω ότι πήρα κάτι.. αν σε ενδιαφέρει πες μου.. Ανταλλάσσεται και με πολυμετρο άμα λάχει..

75367

Satcom
19-09-18, 20:36
Ναι έχω τον εικονιζόμενο αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να μετρήσω τις ασφάλειες.. Βγήκε σύνταξη ένας θείος μου και μου τον άφησε αλλά επειδή δεν ξέρω να το δουλέψω λέω να το δώσω κανένα 50οŸ‚.. έτσι να πω ότι πήρα κάτι.. αν σε ενδιαφέρει πες μου.. Ανταλλάσσεται και με πολυμετρο άμα λάχει..

75367


Τι να το κάνεις το πολύμετρο αφού και αυτό ασφάλειες έχει μέσα.
Όταν σου καούν τι θα κάνεις?
Θα μου δώσεις τον παλμογράφο (εγώ για κάτι παλμούς τον θέλω,δεν κάνει για τις ασφάλειες) και εγώ θα σου δώσω πολλά πολλά κουτάκια με ασφάλειες.:001_tt2:

VirusX2
19-09-18, 20:39
Τι να το κάνεις το πολύμετρο αφού και αυτό ασφάλειες έχει μέσα.
Όταν σου καούν τι θα κάνεις?
Θα μου δώσεις τον παλμογράφο (εγώ για κάτι παλμούς τον θέλω,δεν κάνει για τις ασφάλειες) και εγώ θα σου δώσω πολλά πολλά κουτάκια με ασφάλειες.:001_tt2:

Οχι φιλε μονο στον τσιπακο το δινω.. Θελω να το δωσω σε εναν που εχει και γνωσεις και αισθηση του χιουμορ.. οποτε μονος αυτος μενει!!

pstratos
20-09-18, 17:27
Αναβεις μια λαμπα, καθεσαι διπλα στη λαμπα, ρυθμιζεις στα 50ms το sec/div, ρυθμιζεις στα 100 mV το volt/div, ακουμπας το probe στο ενα ακρο της ασφαλειας και με ενα δαχτυλo ακουμπας στο αλλο ακρο της ασφαλειας. Αν παρατηρησεις σημαντικη αυξηση στο πλατος τοτε η ασφαλεια ειναι καλη.... :-D

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Μου έδωσες ιδέα για θέμα εξέτασης!!

nestoras
20-09-18, 17:40
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Μου έδωσες ιδέα για θέμα εξέτασης!!

Σε εργαστηριακή εξέταση να το βάλεις! :-)

chipakos-original
20-09-18, 19:40
Βρε θα καθίσετε καλά...???

VirusX2
20-09-18, 22:34
Μπαα όρθιοι για να ψηλώσουμε..