PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτηρηση επαφης διακοπτη μεσω WiFi



αλπινιστης
19-09-18, 12:09
Καλημερα σε ολους!
Μου προεκυψε ενα θεματακι το οποιο δεν περιμενα να με προβληματισει τοσο, οποτε ζητω την βοηθεια σας!
Πρεπει να επιτηρω μια επαφη ΝΟ ή NC (ουσιαστικα επιτηρω ενα παραθυρο αν ειναι ανοικτο ή κλειστο με ενα απλο τερματικο διακοπτη).
Στο χωρο εχω διαθεσιμο WiFi.
Τι θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για να βγαλω την πληροφορια του διακοπτη στο δικτυο και να μπορω να το δω απο το κινητο ή απο ενα pc? (Η και απο αλλου ειδους δεκτη? Ειμαι ανοικτος σε καθε προταση.)

chipakos-original
19-09-18, 12:20
Καλημερα σε ολους!
Μου προεκυψε ενα θεματακι το οποιο δεν περιμενα να με προβληματισει τοσο, οποτε ζητω την βοηθεια σας!
Πρεπει να επιτηρω μια επαφη ΝΟ ή NC (ουσιαστικα επιτηρω ενα παραθυρο αν ειναι ανοικτο ή κλειστο με ενα απλο τερματικο διακοπτη).
Στο χωρο εχω διαθεσιμο WiFi.
Τι θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για να βγαλω την πληροφορια του διακοπτη στο δικτυο και να μπορω να το δω απο το κινητο ή απο ενα pc? (Η και απο αλλου ειδους δεκτη? Ειμαι ανοικτος σε καθε προταση.)
Ενα GSM σαν αυτό που βάζουμε στους συναγερμούς. Διαθέτει SIM που κάνει κλήση στο κινητό σου και σου αναμεταδίδει ηχογραφημένο μήνυμα.Το μόνο που θέλει είναι 12 βολτ αδιάλειπτη τάση λειτουργίας.

αλπινιστης
19-09-18, 13:36
Δημητρη σε ευχαριστω αλλα χρειαζομαι επικοινωνια μεσω WiFi.
Το να προσθεσω στο συστημα παγια κοστη, λογω χρησης gsm δεν παιζει...

Ste7ios
19-09-18, 15:14
Μπορείς να το κάνεις με Arduino αλλά αν τίθεται θέμα ασφάλειας θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι που θα σου δίνει κρυπτογράφηση στην όλη επικοινωνία. Δεν θυμάμαι να υπάρχει κάποια κάρτα στο Arduino που μπορεί να στο κάνει αυτό (το Arduino δεν έχει την απαραίτητη ισχύ για την κρυπτογράφηση) ή κάποια έκδοση του που να μπορεί...

Αν δεν υπάρχει κάτι σε Arduino τότε πας σε Raspberry Pi αλλά ανεβαίνει αρκετά το κόστος...

rama
19-09-18, 15:44
Απλή camera wifi, με μετάδοση σε κινητό/pc, δεν κάνει?
Είτε θα την έχεις συνέχεια ενεργή, είτε θα ενεργοποιείται με relay όταν ανοίγει το παράθυρο.

αλπινιστης
19-09-18, 15:57
Αγγελε, δεν υπαρχει λογος για καμερα. Μια απλη επαφη ειναι.
Στελιο, το arduino ειναι η μονη σκεψη που εκανα, αλλα δεν εχω δουλεψει με ethernet shield καθολου.
Θα μπορουσα απλα να μπαινω μεσω καποιου browser στο arduino και να βλεπω την κατασταση της θυρας (1 - 0) ?
Με τι μορφη θα την εβλεπα?
(Υποθετω οτι θα μπορουσα να προγραμματισω το arduino να με "ειδοποιει" οταν αλλαζει η κατασταση (οταν ανοιγει το παραθυρο)?
Δεν υπαρχει καμια αναγκη για κωδικοποιηση.

αλπινιστης
19-09-18, 15:59
Σκεψη...
Υπαρχει κανενα ρουτερ στην αγορα με ψηφιακο Input???
Θα μπορουσε να γινει ετσι??

ThanosGr
19-09-18, 16:09
Push notification χρειάζεσαι.
Αν έχεις dvr ή cam με push είσαι οκ.

ThanosGr
19-09-18, 16:13
https://relaypros.com/Relay/Relay/CAT_RELAY_PUSH_WIFI

Ρίξε μια ματιά.

Δεν το έχω δοκιμάσει.

elektronio
19-09-18, 16:15
Μπορείς να κάνεις ένα υποτυπώδη web server με ένα 8266 και η επαφή να ενημερώνει την κατάσταση στο webserver.
Όμως δεν θα σου στέλνει μήνυμα θα πρέπει να το κοιτάς εσύ όποτε θέλεις για να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται.

αλπινιστης
19-09-18, 16:15
Δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα τετοιο στον χωρο....


Push notification χρειάζεσαι.
Αν έχεις dvr ή cam με push είσαι οκ.

kted
19-09-18, 17:01
Ψάξε για ESPEasy. Αν πιάνουν τα χέρια σου, βολεύεσαι με ένα ESP 01 που θα το βρεις από Κίνα με 2 ευρώ.
Θα πάθεις πλάκα από το τι μπορεί να κάνει...

Μπορείς να κάνεις ένα υποτυπώδη web server με ένα 8266 και η επαφή να ενημερώνει την κατάσταση στο webserver.
Όμως δεν θα σου στέλνει μήνυμα θα πρέπει να το κοιτάς εσύ όποτε θέλεις για να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Στάλθηκε από το X98 Plus II (C2D6) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ste7ios
19-09-18, 17:09
Αγγελε, δεν υπαρχει λογος για καμερα. Μια απλη επαφη ειναι.
Στελιο, το arduino ειναι η μονη σκεψη που εκανα, αλλα δεν εχω δουλεψει με ethernet shield καθολου.
Θα μπορουσα απλα να μπαινω μεσω καποιου browser στο arduino και να βλεπω την κατασταση της θυρας (1 - 0) ?
Με τι μορφη θα την εβλεπα?
(Υποθετω οτι θα μπορουσα να προγραμματισω το arduino να με "ειδοποιει" οταν αλλαζει η κατασταση (οταν ανοιγει το παραθυρο)?
Δεν υπαρχει καμια αναγκη για κωδικοποιηση.
Ναι φυσικά και μπορείς να το κάνεις σαν ένα υποτυπώδες web server. Έχω δει επίσης και κάποια υλοποίηση με push notifications σε Android αλλά και iOS (αυτό ήταν πιο πολύπλοκο). Μπορείς και να στείλεις ακόμη και email ειδικά αν έχεις κάποιο δικό σου smtp server (πλέον μπλέκει το πράγμα με τους internet mail server λόγο security...)

Από τα παραπάνω των παιδιών βλέπω πάντως υπάρχουν διάφορες λύσεις ίσως και καλύτερες.

Βρήκες χειμερινό project! :D

αλπινιστης
19-09-18, 17:11
Βρήκες χειμερινό project! :D

:hahahha::hahahha: Τον μπελα μου βρηκα!!!
Εχω πελατη που περιμενει απαντηση!!!

aktis
19-09-18, 17:50
Αν έχεις πελάτη πρότεινε του κάτι δοκιμασμένο , μη μπλέξεις

Ξεκίνα με αυτο ...:lool: που λειτουργεί και χωρίς wi fi !!!



https://www.e-jumbo.gr/organosi-spitiou-kathariotita/ergaleia-proionta-aftokinitou/ergaleia/synagermoi/synagermos-eisodou-2-tmch._272208


https://static-v3.e-jumbo.gr/uploads/resources/106689/257931000030-normal.jpg (https://www.e-jumbo.gr/organosi-spitiou-kathariotita/ergaleia-proionta-aftokinitou/ergaleia/synagermoi/synagermos-eisodou-2-tmch._272208)

vasilllis
19-09-18, 23:11
Υπαρχουν καποια συστηματα ειδοποιησης μεσω wifi.
Κατι που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οι νεοι smart alarm.ενα κεντρακι στην ουσια και ασυρματη επικοινωνια μιας παγιδας(που θα την μετατρεψεις σε επαφη) να στελνει σημα.100-150€ υποθεση(δεν μας εχεις δωσει και ενα προυπολογισμο).Πολυ λιγοτερα σε xiaomi (δεν τα εχω δουλεψει ποτε).

picdev
19-09-18, 23:19
δεν υπάρχει κάτι σε sOnOFF?

vasilllis
20-09-18, 08:47
οχι.Και τα περισσοτερα ,αυτου του ειδους συστηματα δεν εχουν φιλοσοφια να σε ειδοποιησουν αλλα να κανουν κατι.Για αυτο προτεινα κατι σε alarm.

αλπινιστης
20-09-18, 10:11
Καλημερα Βασιλη!
Νομιζω οτι εναςαπλος συναγερμος ειναι και η πιο πιθανη ιδεα για την ωρα.
Συγκεκριμενο budget δεν εχω. Μου ζητηθηκε προσφορα για ενα τετοιον συστημα, (προφανως εφ οσον δεν υπαρχει στην αγορα...).

Εχει κανεις να προτεινει καποιον οικονομικο συναγερμο (με συστημα ειδοποιησης φυσικα)?


Υπαρχουν καποια συστηματα ειδοποιησης μεσω wifi.
Κατι που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οι νεοι smart alarm.ενα κεντρακι στην ουσια και ασυρματη επικοινωνια μιας παγιδας(που θα την μετατρεψεις σε επαφη) να στελνει σημα.100-150€ υποθεση(δεν μας εχεις δωσει και ενα προυπολογισμο).Πολυ λιγοτερα σε xiaomi (δεν τα εχω δουλεψει ποτε).

αλπινιστης
20-09-18, 10:13
Δυστυχως οχι. Το να ελεγξεις κατι απο μακρυα γινεται με 5€!
Το να δεις αν αναψε, θελει μερικα εκατοσταρικα!!!!!
Δεν μπορουσαν να προβλεψουν ενα feedback οι sonofιτες?!?!?


δεν υπάρχει κάτι σε sOnOFF?

αλπινιστης
20-09-18, 10:16
Αν έχεις πελάτη πρότεινε του κάτι δοκιμασμένο , μη μπλέξεις

Ξεκίνα με αυτο ...:lool: που λειτουργεί και χωρίς wi fi !!!



https://www.e-jumbo.gr/organosi-spitiou-kathariotita/ergaleia-proionta-aftokinitou/ergaleia/synagermoi/synagermos-eisodou-2-tmch._272208


https://static-v3.e-jumbo.gr/uploads/resources/106689/257931000030-normal.jpg (https://www.e-jumbo.gr/organosi-spitiou-kathariotita/ergaleia-proionta-aftokinitou/ergaleia/synagermoi/synagermos-eisodou-2-tmch._272208)
Τετοιοιο ηθελα να βαλω αλλα δεν ξερω να το προγραμματισω!!! :001_tt2: :lool: :hammer:

rama
20-09-18, 11:24
Δεν μας είπες την εφαρμογή, πάντως. Ετσι ενημερωτικά. Είναι για αντικλεπτικό σκοπό / ασφάλεια, ή για επιτήρηση κάποιας αυτόνομης διαδικασίας (πχ θερμοκήπιο), ή κάτι άλλο?

αλπινιστης
20-09-18, 12:09
Δεν μας είπες την εφαρμογή, πάντως. Ετσι ενημερωτικά. Είναι για αντικλεπτικό σκοπό / ασφάλεια, ή για επιτήρηση κάποιας αυτόνομης διαδικασίας (πχ θερμοκήπιο), ή κάτι άλλο?
Η εφαρμογη ειναι εξαιρετικα απλη. Ενα παραθυρο κλιμακοστασιου που ανοιγεται κατα βουληση και απο οποιονδηποτε. Θελει ο ανθρωπος να ξερει ποτε ειναι ανοικτο γιατι ειναι αρκετα προσβασιμο για ανεξελεγτη εισοδο ανθρωπων-γατιων- κουνουπιων και οτιδηποτε αλλο περπαταει η σερνεται το οποιο δυστυχως αποκτα προσβαση στην αποθηκη του...

nkarama
20-09-18, 12:33
Νομίζω την απάντηση της είχες ήδη. ESP8266. Προγραμματίζετε σαν το arduino. Εχει την ισχύ για να σηκωσει ένα υποτυπώδη webserver που να σου επιστρέφει ένα 0 ή 1.
Η ακόμα καλύτερα στέλνει άνετα δεδομένα στο thingspeak.com το οποίο ειναι δωρεάν για έναν αριθμό δεδομένων κα έχει πρόσβαση απο παντού.

αλπινιστης
20-09-18, 12:45
Νομίζω την απάντηση της είχες ήδη. ESP8266. Προγραμματίζετε σαν το arduino. Εχει την ισχύ για να σηκωσει ένα υποτυπώδη webserver που να σου επιστρέφει ένα 0 ή 1.
Η ακόμα καλύτερα στέλνει άνετα δεδομένα στο thingspeak.com το οποίο ειναι δωρεάν για έναν αριθμό δεδομένων κα έχει πρόσβαση απο παντού.

Ειναι αυτονομο? Γιατι το καταλαβα σαν wifi module που συνεργαζεται με το arduino.
Το κακο ειναι οτι δεν το χω πιασει ποτε στα χερια μου....
Απο την αλλη, μιλησα με grobotronics που εχουν στην διαθεση τους και το 8266 και μου ειπαν οτι χρειαζεται static IP (κατι το οποιο φυσικα δεν παιζει)
Μπορει το 8266 να λειτουργησει στην εφαρμογη μου, απλα συνδεδεμενο μεσω wifi με το ρουτερ του διαμερισματος??

VirusX2
20-09-18, 13:03
Μα οτιδηποτε και να βαλεις πανω στο wifi, θα θελει static ip. Που θα μπαινει για να το δει, θα μαντεύει ο ανθρωπος την ip καθε φορα; Ποιο ειναι το προβλημα σου με την static;;

αλπινιστης
20-09-18, 13:13
Ποιο ειναι το προβλημα σου με την static;;
Μπορω να εχω static χωρις επιπλεον κοστος??

nkarama
20-09-18, 13:15
Εννοείτε είναι αυτονομο.
Δεν χρειάζεται static IP για να μπει στο wifi σου. Αλλά καλό θα ήταν να έχει static IP αν σηκώσεις webserver πάνω του για να ξέρεις που να μπεις...
αν χρησιμοποιήσεις το thingspeak.com εννοείτε οτι δεν χρειάζετε static, απλά να μπορεί να "βγεί" χτυπώντας μια URL (μια γραμμή κώδικα είναι όλη και όλη).
δες εδώ ένα tutorial https://arduino-esp8266.readthedocs.io/en/latest/esp8266wifi/readme.html

Και εδώ το "κανάλι" μου στο thingspeak με τον αισθητήρα θερμοκρασίας, γιανα δεις πως θα φαινετε... Το κανάλι μπορεί να είναι και private και να το βλέπει μόνο ο κάτοχος του λογαριασμού. (δεν είναι esp αλλά είναι το ίδιο πάν'απλο).
https://thingspeak.com/channels/105629

Ste7ios
20-09-18, 13:25
Μπορεί να παίξει και με DHCP (το υποστηρίζει το ESP8266) χωρίς πρόβλημα χρησιμοποιώντας σαν DNS server αποκλειστικά τον router. Έτσι χτυπάς π.χ. το http://window.myhome.net και είναι τα πράγματα πιο ανθρώπινα.

Μέσα από το router μπορείς και να ορίσεις το συγκεκριμένο MAC address lease να μην λήγει ποτέ, δίνοντας πάντα την ίδια IP address στο host.

VirusX2
20-09-18, 13:32
Οπα οπα, μιλάμε για static ip ΕΝΤΟΣ του τοπικού δικτύου, οχι public static απο τον provider. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, εάν βάλεις τοπικό webserver (o θεός να τον κανει :001_tt2:) τότε θα χρειαστεί static η συσκευή εντος του lan για να ξερει που να μπει να το δει.

Αν χρησιμοποιησεις το thingspeak.com τότε η συσκευή λειτουργεί ως client στο thingspeak οπότε χρειάζεσαι απλά να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ. (δεν χρειάζεται static, είναι σαν να έχεις το λαπτοπ σου στο wifi)
Στην ουσία τον ρόλο του webserver τον παίζει το thingspeak και η συσκευή ανεβάζει εκεί τα δεδομένα σαν να τα ανέβαζε στον δικό σου τοπικό.

Ste7ios
20-09-18, 13:44
Για το τοπικό δίκτυο μιλάω και εγώ. Έτσι κάνω στο δίκτυο μου για να μην ασχολούμαι με configuration και του TCP/IP στα διάφορα hosts και να έχω μια υποτυπώδη κεντρική διαχείριση.

αλπινιστης
20-09-18, 13:56
Το χετε κανει πολυ ενδιαφερον ειδικα και με το thingspeak!

Με αυτο μπορω να εχω και την λειτουργια ειδοποιησης οταν ανοιξει το παραθυρο?

Panoss
20-09-18, 14:32
Το ESP8266 διαβάζει την τιμή ενός αισθητήρα και την στέλνει στο thingspeak.
Εσύ βλέπεις μέσω του browser (απ' το pc ή το κινητό σου π.χ.) την τιμή αυτή.
Δεν έχει δυνατότητα ειδοποίησης (απ' όσο ξέρω).

nkarama
20-09-18, 15:09
Μέσω thingspeak μπορείς, έχει κάποια επιλογή που λέει React to channel data, αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο απο όσο είχα διαβάσει παλαιότερα.
Αν υπάρχει εσωτερικός email server μπορείς να κάνεις το ESP να στέλνει email πολύ εύκολα. Μπορεί να γίνει λογικά και με gmail αλλά δεν έχω ασχοληθεί...

Panoss
20-09-18, 15:13
Μόλις τώρα βρήκα αυτό (https://www.instructables.com/id/ESP8266-GMail-Sender/), λέει ότι μπορείς να στείλεις email με το ESP8266!

αλπινιστης
20-09-18, 15:23
!!!Τελικα αυτο το 8266 κανει παπαδες!
Μαλλον πρεπει να του ριξω μια ματια....

Για το project, βλεπω να ακολουθω την λυση με τον συναγερμο μιας επαφης. Μου εχει ζητηθει η ενημερωση κατα το ανοιγμα και θεωρω οτι για την ωρα αυτος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να γινει....

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τον χρονο που διεθεσατε!

vasilllis
20-09-18, 17:43
Ρίξε μια ματιά στην εφαρμογη της geyer (μόνο ειδοποίηση σε smartphone) και βέβαια προσοχή ποιες εφαρμογές κάνει forced close.μια επαφουλα μαγνητική θα χρειαστείς και το hubακι της.εχει ένα οικονομικό .

kted
22-09-18, 09:21
https://www.instructables.com/id/Send-Notifications-to-Your-Phone-From-an-ESP8266/


Στάλθηκε από το P10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk