PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΕΚ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ, ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ (ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ) ;



ΟΛΥΜΠΟΣ 2
21-09-18, 22:04
Καλησπέρα,

Συγγενής μου ενδιαφέρεται να εγγραφεί σε ΙΕΚ Ηλεκτρονικών στη Θεσσαλονίκη, στον κλάδο Αυτοματισμών. Γνωρίζετε αν προσφέρουν ουσιαστικές γνώσεις για μια επαγγελματική προοπτική ή είναι δύο χρόνια χαμένα και τέσσερεις χιλιάδες Ευρώ που ξοδεύονται άσκοπα ;

Ευχαριστώ

elektronio
22-09-18, 08:56
Σε άλλο σχετικό μήνυμα έγραψα:

Έχω γράψει και άλλες φορές ότι το επάγγελμα του ηλεκτρονικού τείνει να εκλείψει. Οι ηλεκτρονικές συσκευές τείνουν να γίνουν ή έχουν ήδη γίνει οι περισσότερες μιας χρήσεως. Η παραγωγή έχει περάσει σε άλλο επίπεδο σε μηχανήματα και με τον ανταγωνισμό της Κίνας έχει τελειώσει. Η σχεδίαση πιστεύω ανήκει σε σπουδές ανωτέρου επιπέδου μιας και το επίπεδο των ΤΕΙ έχει κατέβει πολύ. Υπάρχει ακόμη χώρος σε εξειδικευμένες επισκευές αλλά και εκεί δεν νομίζω να υπάρχουν προσλήψεις. Επιπλέον η τεχνολογία ξεφεύγει, παντού μπαίνουν μικροελεγκτές που εφόσον καούν καθιστούν την βλάβη μη επισκευάσιμη. Οι κατασκευαστές τείνουν να μετατρέψουν το κoμμάτι της επισκευής σε αλλαγή board που δεν χρειάζεται εξειδικευμένο τεχνικό.

Και μιλούσα για σπουδές σε ΤΕΙ, πόσο μάλλον από ΙΕΚ που το μόνο που παίρνεις χαμπάρι είναι περίπου με τι αντικείμενο ασχολείσαι.

Κατα την άποψη μου είναι εντελώς χάσιμο χρόνου και χρημάτων.

katmadas
22-09-18, 09:48
Καλημερα,

Τιποτα δεν παει χαμενο στην χαμενη μας ζωη.
Αν γουσταρει να παει.
Ουτε τα λεφτα ειναι πολλα ουτε τα χρονια.

Τωρα Μαρκο δεν μπορω να αντιληφθω τι λες...
Δηλαδη ο ηλεκτρονικος ειναι μονο για να επιδιορθωνει τρανζιστορσ και τηλεορασεις?
Υπαρχει πληθωρα επαγγελματων που μπορεις να ακολουθησεις και δεν θα ελεγα οτι τινει να εκλειψει. Το αντιθετο μαλιστα.
Εχουν ανοιξει θεσεις εργασιας στην βιομηχανια που παλαιωτερα δεν υπηρχαν ας πουμε.

Και μου αρεσει πως στο διευκρινιζει ο ανθρωπος οτι θελει κλαδο αυτοματισμων.

Ξεκολα με τις επισκευες και τις πλακετες....

elektronio
22-09-18, 10:00
Θα προτιμήσω να μείνω κολλημένος σε αυτό που πιστεύω και ελπίζω να μου δώσετε το δικαίωμα να το πιστεύω.
Επίσης θα προτιμούσα αντί να κρίνεις τη δική μου άποψη απλά να δώσεις στον ενδιαφερόμενο τη δική σου άποψη. Βλέπεις, εγώ δεν σχολιάζω την άποψη σου όπως π.χ. οτι αντί να ανοίξουν θέσεις στην βιομηχανία έχει κλείσει η βιομηχανία.

katmadas
22-09-18, 10:17
Μα πρωτα εδωσα στον ενδιαφερομενο την δικη μου αποψη και μετα μιλησα για σενα.

Δεν νομιζω να ειναι σωστο να αποτρεψεις καποιον με τετοιο επιχηρημα για επισκευες.Και το εχεις ξαναγραψει μαλιστα.

electron
22-09-18, 11:37
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω και με τους δύο προλαλλήσαντες γιατί ως ηλεκτρονικός ΤΕ εργαζόμενος σε βιομηχανία, έχω να πω ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση των όσων είπαν ο Μάρκος και ο Φάνης. Η τεχνολογία καλπάζει σε τέτοιους ρυθμούς που ο ηλεκτρονικός πλέον ασχολείται με πιο εξειδικευμένες επισκευές, αλλά παράλληλα έχει να κάνει και με προγραμματισμό κατ επέκταση και με αυτοματισμούς.
Ωστόσο και γω θα πω ότι η βαρύτητα ενός χαρτιού ΙΕΚ δεν ανοίγει τον δρόμο για προοπτική και γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση.

SRF
22-09-18, 11:54
ΚΑΝΕΝΑ "χαρτί" ή "τίτλος" δεν ανοίγει προοπτικές και ότι άλλο πλην ΔΗΜΟΣΙΟΥ! Οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ είναι το αποκλειστικό αναγκαίο εφόδιο που μπορούν να "ξεκλειδώσουν" ακόμα και τις "υψηλές πύλες" ! Τα υπόλοιπα είναι απλά παραμύθια - να'χαμε να λέγαμε! Ειδικότερα δε στο εξωτερικό αυτό που μετράει είναι το τι ξέρεις!
Δυστυχώς ΜΟΝΟ στην Ελλάδα μας το "χαρτί" ακόμα και ως κωλόχαρτο" έχει αξία! Και το κακό είναι ότι αυτό συμβαίνει γιατί οι "πτυχιούχοι φελλοί" κατορθώσαν να "οργανωθούνε" σε "συνδικάτα", "ενώσεις", και ΚΟΜΜΑΤΑ φτιάχνοντας μετά και τους "νόμους άνωσης" τους!

katmadas
22-09-18, 12:01
Υπαρχουν επισης εφαρμογες ηλεκτρονικων σε:

-υπολογιστες
-φωτοβολταικα
-συστηματα ασφαλειας
-ανελκυστηρες
-δορυφορικα-κεραιες
-προγραματισμος
-αυτοματισμος
-web
-κατασκευη μηχανων

και αλλα πολλα!

γενικα αυτο που ηθελα να πω ειναι λαθος να σκεφτεσαι οτι ηλεκτρονικος=μαστορας για πλακετες.
τωρα το ιεκ δεν ειναι σαν τει αλλα δεν κρυβει και ρισκο.λιγα λεφτα και λιγος χρονος.

Απο την αλλη να ενημερωσω οτι υπαρχει μεγαλη αποροφιση στα ακολουθα επαγγελματα:

-πακετας
-νυχια
-μαλια
-καφετεριες
-ταβερνες
-ξενοδοχεια
-σαντουιτσαδικα
-ινστιτουτα ομορφιας

Αλλα αν σου αρεσουν τα ηλεκτρονικα πας να βαψεις νυχια επειδη θα βρεις αυριο δουλεια?
Το Θεμα ειναι να αγαπαει και να γουσταρει το αντικειμενο.

tsimpidas
22-09-18, 12:46
Αλλα αν σου αρεσουν τα ηλεκτρονικα πας να βαψεις νυχια επειδη θα βρεις αυριο δουλεια?
Το Θεμα ειναι να αγαπαει και να γουσταρει το αντικειμενο.

ελαχιστοι κανουν αυτο που τους αρεσει και βγαζουν και μεροκαματο απο αυτο.

αν ο ενδιαφερομενος ψαχνει για δουλεια με μελλον να κοιτάξει το............μελλον.

SRF
22-09-18, 13:14
Υπαρχουν επισης εφαρμογες ηλεκτρονικων σε:

-υπολογιστες
-φωτοβολταικα
-συστηματα ασφαλειας
-ανελκυστηρες
-δορυφορικα-κεραιες
-προγραματισμος
-αυτοματισμος
-web
-κατασκευη μηχανων

και αλλα πολλα!

γενικα αυτο που ηθελα να πω ειναι λαθος να σκεφτεσαι οτι ηλεκτρονικος=μαστορας για πλακετες.
τωρα το ιεκ δεν ειναι σαν τει αλλα δεν κρυβει και ρισκο.λιγα λεφτα και λιγος χρονος.

Απο την αλλη να ενημερωσω οτι υπαρχει μεγαλη αποροφιση στα ακολουθα επαγγελματα:

-πακετας
-νυχια
-μαλια
-καφετεριες
-ταβερνες
-ξενοδοχεια
-σαντουιτσαδικα
-ινστιτουτα ομορφιας

Αλλα αν σου αρεσουν τα ηλεκτρονικα πας να βαψεις νυχια επειδη θα βρεις αυριο δουλεια?
Το Θεμα ειναι να αγαπαει και να γουσταρει το αντικειμενο.

Αυτό το πακετάς ειναι το νεοΕλληνικόν "¨ντελιβεράς" ? Γιατί εγώ αυτό γνωρίζω ότι βρίσκεται σε πλήρη "άνθηση" ! :)
Παρέα και με το απο κάτω του... που νομίζω νομίζω είναι στον ΚΑΔ ως "νυχού" !

electron
22-09-18, 13:53
ΚΑΝΕΝΑ "χαρτί" ή "τίτλος" δεν ανοίγει προοπτικές και ότι άλλο πλην ΔΗΜΟΣΙΟΥ! Οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ είναι το αποκλειστικό αναγκαίο εφόδιο που μπορούν να "ξεκλειδώσουν" ακόμα και τις "υψηλές πύλες" !

Γιώργο και γω μαζί σου σ αυτή την άποψη, όμως καλώς ή κακώς υπάρχουν ακόμη και ιδιωτικές εταιρίες που θα προτιμήσουν κάποιον πχ από ένα ΤΕΙ, παρά από ΙΕΚ.

eleCtroAsxetos
22-09-18, 13:55
Οσον αφορα το πεδίο ηλεκτρονικοι-φωτοβολταικα-ανανεωσιμες πηγες ενεργειας οπου εχω και αποψη να πω οτι στην ελλαδα η ζητηση ειναι ελαχιστη απο εταιριες, αλλα ακομα και εκει που υπαρχει οι απαιτησεις σε προυπηρεσια ειναι τεραστιες. Τελευταιο και σημαντικοτερο, σιγουρα δε θα παρεις ουτε το 1 της χιλιοις της γνωσης που απαιτειται στα ηλεκτρονικα ισχυος σε ενα ιεκ χωρις να θελω να τα υποβιβασω, απλα ο κλαδος των ισχυος ειναι μια ολοκληρη ειδικοτητα απο μονος του ενω η μελετη του απαιτει γνωσεις απο αλλες επιστημες οπως φυσικη και κυριως μαθηματικη αναλυση-ολοκληρωτικο λογισμο και προχωρημενες γνωσεις ηλεκτρικων κυκλωματων και εφαρμογη τους σε ηλεκτρικες μηχανες.

Οσον αφορα την αποροφφηση των ηλεκτρονικων αλλα και λοιπων τειτζιδων συναφων τεχνικων επαγγελματων οπως ηλεκτρολογοι, μηχανικοι περιβαλλαντος ΤΕ, δομικοι αλλα και αποφοιτοι ΙΕΚ εκτος απο καφε, ντελιβερι πλεον ενα μεγαλο μερος απορροφαται περιστασιακα και απο voucher και απο κοινωφελη στους δημους και αλλους φορεις...8 ή 6 μηνες δουλεια μετα ενας χρονος δουλεια μαυρη εδω και εκει για να ξαναμαζεψουμε ανεργεια και οταν ξαναπιασουμε 8-12 μηνες αντε παλι voucher...Ελπιζω να το διαβασει και κανας κυβερνητικος να ξεστραβωθει να δει τι συμβαινει με την πτωση της ανεργιας και πως μας κατηντησαν.
αυτα.

nick1974
22-09-18, 14:04
Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως ένας σωστός επαγγελματίας σε οποιοδήποτε επάγγελμα έχει δουλειά (οκ, τελευταία έχει σπάσει, αλλά δεν πεινάμε κι όλας. Τουλαχιστο σε σχεση με αλλα μη-τεχνικα επαγγελματα), ενώ η πλειοψηφία των ημιμαθών είτε μπαίνει στο δημόσιο είται κλαίει τη μοίρα του.
Ηλεκτρονικά δεν είναι οι επισκευές και πλακετουλες αλλά πολλά άλλα πράγματα-βασικα και οταν υπηρχε αυτο το αθλημα ενα μικρο κομματι των ηλεκτρονικων ηταν αλλα αλλο αυτο-, και ο άνθρωπος μιλάει εξ αρχής για αυτοματισμούς.
Από κει και πέρα εκεί που χω ερωτηματικο είναι στο ότι δε ξέρω πόσο εύκολο θα ναι με τέτοιο πτυχίο να βρει πρώτη δουλεια ωστε να μπορεσει να μπει στην πιατσα (δε ξερω... ισως και να ειναι ακομα και αδυνατο)
Για να λες 2 χρόνια υποθέτω ότι το ΙΕΚ είναι η συνέχεια των κατώτερων σχολών εκείνων που είχαν ημερήσιες και νυχτερινές και δε γνωρίζω κανένα επαγγελματία αυτοματισμού να χει βγάλει τέτοια σχολή (βασικά ο μόνος που ξέρω βενζινας είναι. Βεβαια δεν ξερω και ολοι τι πτυχια εχουν, αλλα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο).
Όπως και να χει σε τέτοια πτυχία δε νομίζω να χει διάφορα αφού έτσι κι αλλιώς δεν υπογράφει τίποτα. Αν τον ενδιέφερε για ΤΕΙ/ΑΕΙ, εκεί είναι βλακεία να ακολουθήσει ηλεκτρονικό (και το λέω ως ηλεκτρονικός) και όχι ηλεκτρολογεια γιατί θα εξαρτάται κατά πάσα πιθανότητα από υπογραφές ηλεκτρολόγου (η μηχανικου, η ναυπηγου! ναι, ολοι αυτοι εχουν περισσοτερα δικαιωματα ) που έχει πιο δυνατό χαρτί, άσχετα αν ουσιαστικά θα κάνουν κι οι δυο την ίδια δουλεια (πλεον ειτε εισαι ηλεκτρονικος ειτε ηλεκτρολογος κανεις ακριβως τα ιδια πραγματα: ηλεκτρονικα ισχυος, plc, συστηματα αυτοματου ελεγχου, scada, συστηματα απομακρυσμενου ελεγχου, ρομποτικα εξυπνα ηλεκτρομηχανικα /ηλεκτρουδραυλικα συστηματα, κτλ κτλ κτλ και πολλοι ηλεκτρολογοι εχουν μεγαλυτερη εφεση στα πιο ηλεκτρονικα κομματια, οπως και αρκετοι ηλεκτρονικοι γινονται εξισου καλοι στο πιο καθαρα ηλεκτρολογικο κομματι, οποτε δεν εχει σημασια η κατευθυνση οσον αφορα τις γνωσεις και το αντικειμενο, αλλα εχει μεγαλη σχεση στις αδειες και τις υπογραφες)
Τωρα οσον αφορα το κομματι των επισκευων, οσοι εχουν παραμεινει ειναι οι ανθρωποι που ξερουν πολυ καλα τη δουλεια τους γι αυτο και εχουν ακομα δουλεια λογο οτι ειναι λιγοι και μοιραζονται την πιτα, αλλα πιστευω πως ειναι λιγο δυσκολο να υπαρξει επομενη γεννια

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

info@kalarakis.com
22-09-18, 14:58
Θα προτιμούσα το κλάδο των ηλεκτρολόγων γιατί θα έχει άμεσα μεροκάματο και αν του αρέσουν οι αυτοματισμοί μπορεί να κάνει εξιδηκευση φτιάχνοντας αυτόματους στα έργα που θα αναλαμβάνει το αφεντικό τουλάχιστον τα πρώτα πέντε χρόνια. Μετά ανάλογα το ταλέντο σου συνεχίζεις ή βγάζεις μεροκάματο ως ηλεκτρολόγος. Ηλεκτρονικός θέλει και περισσότερες γνώσεις και περισσοτερο ψάξιμο σε κάθε τι που θα τυχαίνει για φτιαξιμο. Δεν εννοώ βέβαια tv και πικάπ που λέγαμε παλιά.

aktis
22-09-18, 15:00
Ενα ( φτηνο) ιδιωτικο γυμνάσιο λύκειο ξεκινάει απο 4000 τη χρονιά και φτάνουν στις 10 000 .
Πηγαίνουμε τσαμπα σε ενα ΤΕΙ ή σε ένα πανεπιστήμιο κλπ και παραπονιόμαστε γιατι δεν είναι δωρεάν η στέγαση και το φαγητό ...
Νομίζω οι βάσεις στα ΤΕΙ έχουν πέσει αρκετά , θα συμβούλευα τον πιτσιρικά άμα πραγματικά ενδιαφέρεται να ξαναδιαβάσει και να δωσει εξετάσεις για TEI / AEI
Εχω φίλο που τελείωσε ΤΕΙ Ακτινολόγος , συνέχισε Ιατρική και τώρα είναι καθηγητης Πανεπιστημίου στην Αγγλία ,
αλλά διάβαζε μια ζωή ...
Αν δεν μπορεί κάποιος να μπεί ουτε σε ένα ΤΕΙ φοβάμαι οτι σε όποια δουλειά και αν πάει θα τον έχουν για βοηθό .
Συνήθως οσο πιο καλή εξέλιξη έχουν οι απόφοιτοί της , τόσο πιο δύσκολο είναι να μπεις σε αυτή την σχολή
και αυτό ανεβάζει την ζήτηση ...

Αυτό δεν σημαίνει οτι όλοι πρέπει να γίνουν γιατροί και δικηγόροι , η αγορά εχει ανάγκη τους πάντες και όλοι ειναι χρήσιμοι .

Μπορεί κανείς να μπεί και στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο ( νομίζω γύρω στα 600 ευρω το μάθημα στοιχίζει , εισαγωγή με κλήρωση ) ,
αλλά χωρίς διάβασμα μάλλον δεν θα βγει ποτέ

Δημήτρηςκα
22-09-18, 19:03
Καλησπέρα,

Συγγενής μου ενδιαφέρεται να εγγραφεί σε ΙΕΚ Ηλεκτρονικών στη Θεσσαλονίκη, στον κλάδο Αυτοματισμών. Γνωρίζετε αν προσφέρουν ουσιαστικές γνώσεις για μια επαγγελματική προοπτική ή είναι δύο χρόνια χαμένα και τέσσερεις χιλιάδες Ευρώ που ξοδεύονται άσκοπα ;

Ευχαριστώ
Καλησπέρα,
Αν το αγαπήσει και το παλέψει ναι.

Dragonborn
23-09-18, 04:06
Για να λες 2 χρόνια υποθέτω ότι το ΙΕΚ είναι η συνέχεια των κατώτερων σχολών εκείνων που είχαν ημερήσιες και νυχτερινές και δε γνωρίζω κανένα επαγγελματία αυτοματισμού να χει βγάλει τέτοια σχολή Τα ΙΕΚ είναι μεταλυκιακή εκπαίδευση (όχι τριτοβάθμια). Με σπουδές σε ΙΕΚ ουσιαστικά μπορεί ένας απόφοιτος γενικού λυκείου νσ αποκτήσει πρόσβαση σε ένα τεχνικό επάγγελμα που κανονικά θα αποκτούσε ως απόφοιτος τεχνικού λυκείου. Ιδίως στην Ελλάδα, όπου η πρόσβαση στα περισσότερα τεχνικά επαγγέλματα είναι αυστηρά ελεγχόμενη.


Αν τον ενδιέφερε για ΤΕΙ/ΑΕΙ, εκεί είναι βλακεία να ακολουθήσει ηλεκτρονικό... και όχι ηλεκτρολογεια γιατί θα εξαρτάται κατά πάσα πιθανότητα από υπογραφές ηλεκτρολόγου... που έχει πιο δυνατό χαρτί, Βασικά αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και αντανακλά μια από τις στρεβλώσεις της υπερβολικής ρύθμισης των τεχνικών επαγγελμάτων (over-regulation).

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
23-09-18, 15:24
Καλημέρα,

Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε στο θέμα που άνοιξα. Οι απαντήσεις σας ήταν τοποθετήσεις με άποψη και επιχειρηματολογία.

Συμφωνώ με τον Μάρκο ότι ο παραδοσιακός Ηλεκτρονικός –επισκευαστής που πραγματοποιεί επισκευές ‘’ σε επίπεδο εξαρτήματος ‘’ σιγά σιγά εξαφανίζεται και ο Ηλεκτρονικός πλέον γίνεται τεχνικός εφαρμογών. Η φράση του Νίκου ότι ‘’είναι δύσκολο να υπάρξει επόμενη γενιά’’ περιγράφει επακριβώς αυτό που συμβαίνει. Και τα όρια πλέον μεταξύ Ηλεκτρολόγου και Ηλεκτρονικού αρχίζουν και γίνονται δυσδιάκριτα όπως περιγράφει πάλι ο Νίκος. Βλέπω έξω πινακίδες σε μαγαζιά Ηλεκτρολόγων που έχουν επεκταθεί και σε δορυφορικά συστήματα, εγκατάσταση συστημάτων ήχου σε αυτοκίνητα, συστήματα ασφαλείας και βάζουν και καμμιά ταμπέλα ΄΄επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών΄΄.

Πάντως οι ειδικότητες συναφείς με ηλεκτρονικά που προσφέρουν τα ΙΕΚ είναι τεχνικός υπολογιστών, Ηλεκτρονικός αυτοματισμών, τεχνικός δικτύων, και μια ειδικότητα που προβλέπεται από το Υπουργείο Παιδείας αλλά δεν την προσφέρει κανένα ΙΕΚ γιατί δεν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για να συγκροτηθεί τμήμα είναι ο Ηλεκτρονικός ραδιοτηλεοπτικών μέσων και οπτικοακουστικών εφαρμογών. Αν έχεις κάποιο ειδικό ενδιαφέρον με ραδιοεπικοινωνίες, ασυρματικές συσκευές, ζεύξεις και παρεμφερή, δεν μπορείς να πάρεις την αντίστοιχη εκπαίδευση. Απλά στα δύο πρώτα εξάμηνα ο κοινός κορμός των μαθημάτων είναι τα βασικά ηλεκτρονικά, και μετά συνεχίζεις στο μονόδρομο των αυτοματισμών, γιατί ‘’αυτά ζητάει η αγορά’’ .

Ας ξεκινήσει να δει πώς είναι και βλέποντας και κάνοντας. Οδηγός θα είναι η φράση του Δημητρηκα ‘’ Αν το αγαπήσει και το παλέψει ναι’’.

Ευχαριστώ θερμά άλλη μια φορά για την ανταπόκριση και τις απόψεις σας.

Xarry
23-09-18, 18:44
επίπεδο των ΤΕΙ έχει κατέβει πολύ


Αυτο απο που προκυπτει;

ΚΑΝΕΝΑ "χαρτί" ή "τίτλος" δεν ανοίγει προοπτικές και ότι άλλο πλην ΔΗΜΟΣΙΟΥ! Οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ είναι το αποκλειστικό αναγκαίο εφόδιο που μπορούν να "ξεκλειδώσουν" ακόμα και τις "υψηλές πύλες"

Υπαρχει κατι που λεγεται τυπικο προσον. Και ειναι απαραιτητο. Γιατι δεν πα να εχεις 20 χρονια προυπηρεσια, να εισαι ο καλυτερος αν δεν εχεις ενα χαρτι να στηριξεις ολο αυτο κανεις δε θα σε παρει στα σοβαρα. Και επισης το χαρτι μακροπροθεσμα θα παιξει το ρολο του στην εξελιξη σου σε μια δουλεια.


Μη τα ισωπεδωσουμε ολα.

elektronio
23-09-18, 19:27
Αυτο απο που προκυπτει;

Πρωτίστως από την βάση εισαγωγής που είναι γύρω στις 9.500, αλλά και από πληροφόρηση που δεν μπορώ να αναφέρω.

picdev
23-09-18, 20:10
Πρωτίστως από την βάση εισαγωγής που είναι γύρω στις 9.500, αλλά και από πληροφόρηση που δεν μπορώ να αναφέρω.

εγω σχεδιάζω προιόντα και έχω τελειώσει ΤΕΙ, μακάρι να είχα τελειώσει πολυτεχνείο.
Τα περισσότερα πάνε για industrial χρήσεις επειδή η εταιρεία που δουλεύω είναι σε αυτό το χόρο .
Αν ξέρεις βασικά μαθηματικά και προγραμματισμό τι σε εμποδίζει να διαβάσεις , να πειραματιστείς και να χάσεις το χρόνο σου στο εργαστήριο ?
το πτυχίο ?
Μέχρι στιγμής γράφω προγράμματα για mcu , για pc σε java , σχεδιάζω πλακέτες . Πιστοποίησεις προιόντων CE με EMC και LCD τεστ.
και τελευταία που ασχολούμαι με ενα soc bluetooth το antenna matching μου το κάνει ο SRF και αυτός δεν νομιζω να έχει τελειώσει ΑΕΙ.

Ενα άλλο μελος του φορουμ πχ , εχει τελειώσει τει και δουλεύει στην ομάδα ανάπτυξης της AMG φορμουλας στην αγγλία, δουλεύει στη μοντελοποίηση ηλεκτρικών συστημάτων.
Και αυτόν με βήσμα τον πήραν που έχει τελειώσει ΤΕΙ?

Xarry
23-09-18, 22:01
Πρωτίστως από την βάση εισαγωγής που είναι γύρω στις 9.500, αλλά και από πληροφόρηση που δεν μπορώ να αναφέρω.

Οτι να ναι...
Αυτος που θα μπει με 9,500 θα πρεπει να ανεβει ωστε να φτασει το επιπεδο της σχολης. Δε θα πεσει η σχολη.
Απο πηγη που επισης δεν μπορω να αναφερω, θα σου πω οτι απο το 2010 εως σημερα στα ΤΕΙ ηλεκτρονικης και ηλεκτρολογιας εχουν εξομοιωθει μαθηματα με αυτα του πολυτεχνειου. Ειδικα ορισμενες σχολες σε "ατυπη κοντρα" με τα πολυτεχνεια εχουν φτασει σε βαθμο τουλαχιστον το 40% των μαθηματων να ειναι κοινα.

picdev
23-09-18, 22:24
Καλά αυτό δεν νομίζω να είναι αλήθεια καμία σχέση το επίπεδο πεδίο του Πολυτεχνείου και ας μοιάζουν τα μαθήματα .

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Xarry
23-09-18, 22:32
Ισως δεν το εθεσα σωστα. Δεν μοιαζουν τα μαθηματα. Εχουν κοινη υλη.

picdev
23-09-18, 22:46
Επειδή έχω δει ύλη στο Πολυτεχνείο ,το ΤΕΙ είναι πολύ μακρυά . Και μπορεί στο τίτλο πχ μετασχηματιστές laplace αλλά το επίπεδο καμία σχέση .
Σαε το ένα σαε και το άλλο αλλά έχουν απόσταση , από την άλλη όταν έρθει η ώρα να σχεδιασεις ένα προϊόν είτε ΤΕΙ είτε Πολυτεχνείο το ίδιο άσχετος είσαι .
Σίγουρα πχ το Πολυτεχνείο έχει καλύτερες βάσεις και μπορούν να κάνουν πιο σοβαρά project

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

vasilllis
23-09-18, 22:53
Οτι να ναι...
Αυτος που θα μπει με 9,500 θα πρεπει να ανεβει ωστε να φτασει το επιπεδο της σχολης. Δε θα πεσει η σχολη.
Απο πηγη που επισης δεν μπορω να αναφερω, θα σου πω οτι απο το 2010 εως σημερα στα ΤΕΙ ηλεκτρονικης και ηλεκτρολογιας εχουν εξομοιωθει μαθηματα με αυτα του πολυτεχνειου. Ειδικα ορισμενες σχολες σε "ατυπη κοντρα" με τα πολυτεχνεια εχουν φτασει σε βαθμο τουλαχιστον το 40% των μαθηματων να ειναι κοινα.
Μαλλον δεν τα γνωριζεις καλα τα πραγματα.
Φετος μπηκανε σε τει ηλεκτρολογιας με 6000 μορια.Στην χαλκιδα ο μεγαλυτερος βαθμος εισοδου ηταν 10500 .Ηλεκτρονικοι στην λαμια ο μεγαλυτερος 10400.
Η σχολη θα δουλευει με το υλικο που εχει.Ετσι δουλευει η παιδεια στην χωρα μας δυστυχως.
Για τις πηγες σας δεν γνωριζω τι και πως ,προφανως αναφερεσαι για το παδα(το οποιο βεβαια δεν ειναι το συνολο των τει).τα μαθηματα που αναφερεις δεν γνωριζω ποιο ειναι το μετρο συγκρισης.Η ονομασια?η Υλη?πως βγηκε αυτο το 40%.

Xarry
23-09-18, 23:01
Μαλλον δεν τα γνωριζεις καλα τα πραγματα.


Το ζω δεν το γνωριζω απλα. Οταν μπηκα στη σχολη απο επαλ για να μαθω και να περασω προγραμματισμο που τα παιδια απο το γενικο το επαιζαν στα δαχτυλα μου εγινε ο απαυτος να με το συμπαθιο. Το ιδιο και μαθηματικα και φυσικη.

Ποιος σας ειπε οτι ο ταδε καθηγητης παιρνει ΜΟ εισακτεων για να καθορισει την δυσκολια της υλης που θα διδαξει;
Ελεος να πουμε.

SV1EDG
23-09-18, 23:27
Είπα να μην γράψω αλλά τελικά δεν κρατήθηκα.
Σβήνει το επάγγελμα του ηλεκτρονικού έτσι ? Και ο ηλεκτρολόγος θα κάνει την δουλειά του έτσι ?
Περίεργο, γιατί όσους ηλεκτρονικούς ξέρω (και είναι πολλοί) όλοι μπορούν και κάνουν ηλεκτρολογικές εργασίες.Αντίθετα οι ηλεκτρολόγοι που γνωρίζω (και είναι επίσης πολλοί) δεν ξέρουν ούτε τα βασικά στα ηλεκτρονικά.Πως αυτοί θα "απειλήσουν" τους πρώτους δεν ξέρω.

Επιπλέον μίλαγα με καθηγητή τριτοβάθμιας εκπαίδευσεις που συνεργαζόμαστε για ένα project και μου έλεγε ότι όταν έρχεται η ώρα της πτυχιακής, οι φοιτητές του ούτε που ακουμπάνε θέματα RF που αυτός δίνει.Και μην φανταστείτε τίποτα ακραία.Απλά όλοι θέλουνε την εύκολη λύση του κώδικα.Βέβαια σε επαγγελματικό επίπεδο μόνο εύκολη δεν είναι.Κατά σύμπτωση μπήκα να δω σε κάποιες πλατφόρμες με agents διαφόρων εταιρειών και έπαθα σοκ από την ζήτηση που υπάρχει στο συγκεκριμμένο πεδίο της RF.Και τρελές απολαβές.Δεν μιλάμε για Ελλάδα φυσικά.

Τώρα όσον αφορά το επίπεδο γνώσης:Οσο απέχει το Πολυτεχνείο με τα ΤΕΙ άλλο τόσο απέχουν τα ΤΕΙ με τα ΙΕΚ.Τα γνωστικά αντικείμενα έχουν επικαιροποιηθεί σε μεγάλο βαθμό και βελτιώνονται συνέχεια.Η αγορά εργασίας έχει ορίσει θέσεις και απαιτήσεις.Εχω συνάδελφο απόφοιτο τεχνικής σχολής που έχει κατασκευάσει SUV θερμικό και ηλεκτρικό με απίστευτα τεχνικά χαρακτηριστικά.Και όλα μόνος του:Κώδικα, μηχανολογικά σχέδια, πλακέτα, κεραίες.Επίσης έχω συνάδελφο με μεταπτυχιακό παρακαλώ ο οποίος δεν μπορεί να κολλήσει SMD αντίσταση και όχι μόνο.

Η αλήθεια δυστηχώς είναι ότι το χαρτί παίζει τον ρόλο του είτε μιλάμε για δημόσιο είτε για ιδιωτικό τομέα.Γιατί στον μεν πρώτο είναι το μόνο που κοιτάνε είτε για πρόσληψη είτε για εξέλιξη στον δε δεύτερο θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να πείσεις ότι μπορείς και αξίζεις για κάτι καλύτερο από αυτό που το χαρτί σου λέει.

picdev
23-09-18, 23:50
Εγώ πάλι σε όποια συνέντευξη πήγα ποτέ δεν με ρώτησαν για το χαρτί .
Το ξέρεις να κάνεις με ρώτησαν.

Όντως rf engineer δεν υπάρχουν πολλοί αλλά είναι λογικό γιατί η μόδα είναι σε πιο ολοκληρωμένες λύσεις. Επίσης στην Ελλάδα πόση αγορά υπάρχει για rf engineer?


. Αυτό ότι ο κώδικας είναι εύκολος με κάνει λίγο έξω φρενών .
Είναι εύκολο να.φτιαξεις rtos ? Είναι εύκολο ένας mcu 8bit να εκτελεί πολλές.λειτουργιες παράλληλα μαζί . Διαβάζω πχ τώρα για το lorawan διάβασε τη προδιαγραφή και γράψε σε κώδικα το δικό σου stack εκεί να δω εύκολες.λυσεις

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

vasilllis
24-09-18, 09:05
Το ζω δεν το γνωριζω απλα. Οταν μπηκα στη σχολη απο επαλ για να μαθω και να περασω προγραμματισμο που τα παιδια απο το γενικο το επαιζαν στα δαχτυλα μου εγινε ο απαυτος να με το συμπαθιο. Το ιδιο και μαθηματικα και φυσικη.

Ποιος σας ειπε οτι ο ταδε καθηγητης παιρνει ΜΟ εισακτεων για να καθορισει την δυσκολια της υλης που θα διδαξει;
Ελεος να πουμε.
δεν υπαρχει λογος να ζητας ελεος.
Δεν ξερω πως τα ζεις και πως τα βλεπεις.Ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο των φοιτητων δεν παταει καν θεωριες.Τα μαθηματα τα μαθαινει δια της υπνωσης τις νυχτερινες ωρες.μαθηματικα φυσικη η υλη (δεν νομιζω να διαφερρει πολυ στους ηλεκτρονικους) δεν διδασκεται στα γενικα λυκεια(τουλαχιστον με οσους εχω συζητησει για αυτο).
βεβαια δεν εχει νοημα η συζητηση και οτι γραφεται εδω ειναι αποψη του καθενος.