PDA

Επιστροφή στο Forum : επέκταση στον εργοστασιακό συναγερμό



ioanniskar
27-09-18, 15:04
Έχω ένα αυτοκίνητο με εργοστασιακό συναγερμό που χτυπάει μόνο αν ανοίξει κάποια από τις πόρτες, το πορτμπαγκάζ ή το καπό.
Δεν υπάρχουν αισθητήρες κρούσης και ψάχνω πώς θα μπορούσα να βάλω με κάποια πατέντα.
Βρήκα έναν αισθητήρα κρούσης από gps tracker που έχει 3 επαφές (12V, GND και trigger) και σκέφτηκα να τον χρησιμοποιήσω για να δώσει μια εντολή σε ένα ρελέ που θα γειώνει τον διακόπτη της πόρτας. Έτσι όταν κουνηθεί το αυτοκίνητο (η ευαισθησία ρυθμίζεται) θα βλέπει ο εγκέφαλος το γειωμένο διακόπτη της πόρτας θεωρώντας ότι αυτή άνοιξε και θα χτυπάει το συναγερμό. Όλο το κύκλωμα θα απενεργοποιείται με άλλο ρελέ που θα κόβει την τροφοδοσία όταν γυρνάω το κλειδί.
Κάπως έτσι δηλαδή.

75485

Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι πως ο συναγερμός του αυτοκινήτου ενεργοποιείται αφού έχουν κλείσει οι πόρτες/πορτμπαγκαζ/καπό και περάσουν 45 δευτερόλεπτα χωρίς να ανοίξουν. Αν ανοίξουν σε αυτόν τον χρόνο ο συναγερμός δεν ενεργοποιείται (δεν ξεκλειδώνουν βέβαια).
Με το παραπάνω κύκλωμα, αν σε αυτά τα 45 δευτερόλεπτα κουνηθεί το αμάξι και ο εγκέφαλος πάρει την εντολή από το shock sensor, δεν θα ενεργοποιηθεί ο συναγερμός και δεν θα το γνωρίζω.
Πώς θα μπορούσα να ενεργοποιώ το παραπάνω κύκλωμα 1' μετά το κλείδωμα χωρίς να υπάρχει κάποια κατανάλωση ρεύματος (πέρα από το shock sensor που τραβάει 1-2mA).

vasilllis
27-09-18, 19:32
ποιο συναγερμο εχεις και σε ποιο αυτοκινητο.Δεν νομιζω να μην εχει δικη του εισοδο.

ioanniskar
28-09-18, 11:09
ποιο συναγερμο εχεις και σε ποιο αυτοκινητο.Δεν νομιζω να μην εχει δικη του εισοδο.

Ξαναγράφω πως πρόκειται για εργοστασιακό συναγερμό που είναι ενσωματωμένος στο Body Control Module και χτυπάει την κόρνα. Δεν θέλω να μπει άλλος συναγερμός για να μην έχω επιπλέον τηλεχειριστήριο. Θα ήθελα με κάποια πατέντα να προσαρμόσω ένα shock sensor όπως περιγράφω παραπάνω.

p270
28-09-18, 11:48
αν ειναι ετσι τοτε θα πρεπει να πας η σε καταστημα που ασχολειτε με συναγερμους αυτοκινητων η και να κανεις μια ερωτηση σε καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο

για παραπανω βοηθεια θα πρεπει να πεις και για ποιο αυτοκινητο μιλαμε μηπως ξερει καποιος να σε βοηθησει