PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τηλεοραση Philips....



MitsoulasFm
30-09-18, 14:20
Γεια σας..
Προσφατα μου φερανε για επισκευη μια τηλεοραση philips με προβλημα στην βαθμιδα χρωματος.
Απο οτι εψαξα εντοπισα οτι μια γραμμη καθυστερησης εχει προβλημα.
Η γραμμη καθυστερησης ειναι οι πρασινες της Philips 390ns.
Εψαξα σε οτι σασι εχω για ανταλλακτικα αλλα βρηκα μονο 470ns και 330ns.
Μπορω να βρω ιδια παρομοια; η τουλαχιστον να κανω καποια πατεντα ωστε να λειτουργησει;.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

andreasmon
02-10-18, 15:31
Φίλε Δημήτρη,επειδή δεν ήξερα τι εξάρτημα είναι η γραμμή καθυστέρησης ,ρώτησα φίλο ηλεκτρονικό(έχει εργαστήριο επισκευών) από Πάτρα και έχει.Αμα θες να σου δώσει μία δωρεάν,αν δεν έχεις ήδη βρει!!!
Μου έδειξε και το εξάρτημα μάλιστα και είδα ένα πράσινο και ορθογώνιο εξάρτημα με 4 ακροδέκτες.Μου είπε μάλιστα αν μου πεις και κωδικό μοντέλου μην τυχόν έχει ολόκληρη την πλακέτα να στην δώσει δωρεάν,έχει πολλές...
Αν σε ενδιαφέρει πες το μου είτε μέσω φόρουμ είτε μέσω πμ να σου στείλω μία πράσινη δωρεάν.

MitsoulasFm
02-10-18, 15:33
Η Συγκεκριμενη φιλε μου που ψαχνω ειναι η Philips DL390NS 1100Ω και με 3 ακροδεκτες.
Παντως σε ευχαριστω πολυ..
Φίλε Δημήτρη,επειδή δεν ήξερα τι εξάρτημα είναι η γραμμή καθυστέρησης ,ρώτησα φίλο ηλεκτρονικό(έχει εργαστήριο επισκευών) από Πάτρα και έχει.Αμα θες να σου δώσει μία δωρεάν,αν δεν έχεις ήδη βρει!!!
Μου έδειξε και το εξάρτημα μάλιστα και είδα ένα πράσινο και ορθογώνιο εξάρτημα με 4 ακροδέκτες.Μου είπε μάλιστα αν μου πεις και κωδικό μοντέλου μην τυχόν έχει ολόκληρη την πλακέτα να στην δώσει δωρεάν,έχει πολλές...
Αν σε ενδιαφέρει πες το μου είτε μέσω φόρουμ είτε μέσω πμ να σου στείλω μία πράσινη δωρεάν.



Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

andreasmon
02-10-18, 15:58
δεν το ήξερα ότι υπάρχει και με 3 ακροδέκτες.Θα τον ρωτήσω για την συγκεκριμένη που ψάχνεις(Philips DL390NS 1100Ω) και άμα την έχει τα ξαναλέμε.Από τι μου έλεγε αυτός έχει πολλά ανταλλακτικά από blaupunkt και samsung τηλεοράσεις,αν κατάλαβα καλά.
αλλά γράψε μου και το μοντέλο της τηλεόρασης μην τυχόν και έχει ολόκληρη την πλακέτα.

andreasmon
04-10-18, 17:28
Πέρασα σήμερα από εκεί,τον ρώτησα αλλά την συγκεκριμένη που θες δεν την έχει δυστυχώς,παρόλο που ψάχναμε αρκετή ώρα μπας και βρούμε μία ίδια.

MitsoulasFm
09-10-18, 05:02
Πέρασα σήμερα από εκεί,τον ρώτησα αλλά την συγκεκριμένη που θες δεν την έχει δυστυχώς,παρόλο που ψάχναμε αρκετή ώρα μπας και βρούμε μία ίδια.Ρωτησε τον εαν εχει ολοκληρωμενα κυκλωματα TDA8362.
Ειναι απο Τηλεοραση philips 21PT1353.
Ψαχνω 2 τετοια ολοκληρωμενα.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

santosp
24-07-23, 23:20
Με καθυστερηση 5 ετων, για την περιπτωση που δεν βρηκες! :lool:

https://www.ebay.com/itm/252728436920