PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση παλαιού θυροτηλεφώνου με Urmet 1130/50



soulhealer
01-10-18, 12:09
Καλημέρα στην ομάδα.
Σε παλιά τριόροφη πολυκατοικία, θέλω να αλλάξω το παλιό θυροτηλέφωνο στο διαμέρισμα μας,
με νέο Urmet 1130/50. H τάση τροφοδοσίας της παλιάς συσκευής είναι 16βολτ και όχι 12.
Μου είπαν πως αν κάνω την σύνδεση στα 16βολτ, τότε τα στοιχεία του Urmet θα ψηθούν και πως πρέπει να
βάλω νέο μετασχηματιστή για 12βολτ. Αλλά τα υπόλοιπα διαμερισματα χρησιμοποιούν ακόμα τις παλιές συσκευές τους, οπότε δεν μπορώ να αλλάξω τον κεντρικό μετασχηματιστή.
Θα έχω όντως πρόβλημα αν κάνω την σύνδεση του urmet απευθείας στα 16βολτ? δεν βρήκα σχετικά
αν υπάρχει ανοχή στην τάση τροφοδοσίας του :(

briko
01-10-18, 16:11
Ξαναπάρτο από την αρχή. ...
Έχεις παλιά εγκατάσταση με αλλού τύπου συσκευές άλλης εταιριας; ίδιας εταιριας; .....

soulhealer
01-10-18, 20:45
άλλης εταιρίας τα θυροτηλέφωνα (παλιά πολυκατοικία πριν το 1950).

diony
01-10-18, 23:49
τα 16 βολτ αναγράφονται κάπου ?? , Η τα μέτρησες εσύ και σε ποιο σημείο ?

Το παλιό τι μάρκα και τι τύπος είναι ??

βγάλε καθαρή Φώτο αν δε γράφει στοιχεία

soulhealer
02-10-18, 13:56
Στο μετασχηματιστή της κεντρικής μονάδας κάτω στην εξόπορτα.
Δεν είμαι τώρα κοντά στην οικοδομή, όταν πάω θα βγάλω φωτό.. απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει ανοχή στην τάση εισόδου του URMET.. λογικά θα μπορούν οι κάψες να παίξουν σε παραπάνω βολτ, σωστά?

briko
02-10-18, 21:24
Εγώ τώρα εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Ίσως να είμαι λίγο.....
Αν θες να αλλάξεις μόνον την συσκευή άνετα μπορείς να βάλεις το 1130 . Μπαίνει σε οτιδήποτε κυκλοφορεί.
Αν θες να αλλάξεις και το θυρομεγαφωνο και ψάχνεις για τα 12 η 16 η 6 βολτ πάνε σε θυρομεγαφωνο που δουλεύει με 12 βολτ AC.

soulhealer
03-10-18, 10:39
Θέλω να αλλάξω μόνο την εσωτερική συσκεύη.. όχι το κεντρικό θυρομεγάφωνο (τα υπόλοιπα διαμερίσματα, δουλεύουν ακόμα με αυτό). Απλά η ερώτηση μου ήταν αν μπορώ να συνδέσω το urmet μέσα στο διαμέρισμα "επάνω" στο παλιό θυρομεγάφωνο που
δουλεύει στα 16βολτ αντί για 12.
Συγγνώμη αν κόυρασα

soulhealer
11-10-18, 14:02
Ok!! θυροτηλέφωνο αντικαταστάθηκε με νέο τύπου ;urmet με επιτυχία!!
φωτό από τον παλιό τύπου και τις συν΄δεσεις του νέου, έχω στο κινητό (δεν μπορώ να ανεβάσω τώρα)..
Σύνδεση έγινε στα 16βολτ (15.8 Vac) δίχως π΄ροβλημα!