PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδιαφέρον κανάλι youtube για επισκευες ηλεκτρονικών



Τρελος Επιστημονας...
06-10-18, 10:55
Πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτό το κανάλι στο youtube, για επισκευές λαπτοπ, κινητά, ταμπλετ

https://www.youtube.com/channel/UCooKQlg-HZ0PFAPc4Ymg3RA

Προσωπικά, με τα ελάχιστα επί ηλεκτρονικών που γνωρίζω, το βρήκα πραγματικά ενδιαφέρον (ίσως για εξειδικευμένους τεχνικούς να μην λέει και πολλά).

Πέραν των γνώσεων, ο άνθρωπος έχει και μια φοβερή ηρεμία στον τροπο που μιλάει!

leosedf
06-10-18, 14:22
Κανένα service manual κοιτάει?

Τρελος Επιστημονας...
06-10-18, 15:26
Λεπτομέρειες :biggrin:

Αλλά στην τελική, ποιος χρειάζεται το μανουαλ! :lool:

leosedf
06-10-18, 18:28
Και μόνο που είδα το flux που φτιάχνει μόνος του τον έβγαλα άκυρο τελείως.

selectronic
06-10-18, 18:50
Πως το φτιάχνει, βιολογικό, από ρετσίνι πεύκου? :confused1:

leosedf
06-10-18, 18:53
Ναι...
Αυτό αν το βάλεις σε BGA πήρες την πλακέτα στο χέρι αν όχι εκείνη την ώρα αργότερα σίγουρα.

selectronic
06-10-18, 19:05
Ο άνθρωπος είναι οικολόγος και ζει σε αρμονία με την φύση και εσύ στεναχωριέσαι για τα BGA του Σατανά (τα έχει πει η Λουκά)... Αίσχος!
Και παραπληροφόρηση, δεν το φτιάχνει μόνος του ο άνθρωπος, το αγοράζει από eBay.
Και (το χειρότερο) αλλάζει ξαφνικά το logo του site στην tab του Firefox και ψάχνομαι!


@1:44
"Now, you have to trust me, yea? .... This is the best one, just don't do research, just trust me, yea?" ΟΚ....
"I love the smell of this, smells like gasoline .... i can't believe some people use like fume extractors just to take out the smoke. This is fantastic you know, the smoke of this you know, i love to feel the smoke of the rosin"
Βάζει και σε ένα πανί για να έχει στο σπίτι να παίρνει τζούρες, αν του έχει τελειώσει η βενζίνη....


https://youtu.be/9xk76e7nzcw?t=104

toni31
06-10-18, 20:59
Τυχαίνει να έχω μιλήσει αρκετές φορές με τον Sorin στο discord και έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου. Κάποια πράγματα που κάνει όντως δεν είναι "συνηθισμένα" αλλά ο καθένας έχει τα "φίλτρα" που χρειάζονται για να καταλάβει το σωστό και το λάθος. Έχει αρκετές και καλές γνώσεις ηλεκτρονικών και η αλήθεια είναι ότι αν δουλεύεις πάνω σε κάποιο αντικείμενο χρόνια, τα εγχειρίδια και τα σχηματικά δεν τα χρειάζεσαι άμεσα, ίσως και καθόλου. Σε γενικές γραμμές είναι καλός αρκεί να να φιλτράρεις κάποια πράγματα.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-10-18, 12:53
μου αρεσει στο 6.00''λεπτα ααααα μαστουρα :lool: