PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ασφάλεια πίνακα και πρίζες



spyrosjd
07-10-18, 13:52
Καλησπέρα,
υπάρχει κάποιος τρόπος έτσι ώστε να καταλάβω πια ασφάλεια έχει κάποια πρίζα χωρίς να κλείσω το ρεύμα δηλαδή να είναι υπό τάση?
Για να το κάνω ίσως ποιο κατανοητό έστω ότι έχω 1 πρίζα σε ένα σπίτι και τρεις 16Α ασφάλειες στον πίνακα, πώς θα βρω σε ποια ασφάλεια αντιστοιχεί χωρίς να ανεβοκατεβάζω την ασφάλεια και να ελέγχω με ηλεκτρολογικό κατσαβίδι. Επίσης στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι διαθέσιμο το ηλεκτρολογικό σχέδιο.
Ευχαριστώ

antonisc
07-10-18, 14:13
όχι δεν υπάρχει

billtsig
07-10-18, 14:14
Καλησπέρα Σπύρο

Αν και βρίσκω σχετικά "περίεργη" την ερώτηση σου υποθέτω οτι κάπου απαιτείται αδιάλυτη τροφοδοσία και δεν μπορείς να την διακόψεις...

Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι άν έχεις αμπεροτσιμπίδα να την βάλεις στις ασφάλειες και ''παίζοντας" με ένα ισχυρό φορτίο από την πρίζα (Π.Χ. θερμάστρα ) να βρεις σε ποια ασφάλεια καταλήγει

spyrosjd
07-10-18, 14:26
Ναι στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν πρέπει αν κλείσει όλη παροχή της οικοδομής παρα μόνο η ασφάλεια της πρίζας που πρέπει να επισκευαστεί. Αυτο με την αμπεροτσιμπίδα είναι μια καλή λύση απλα σκεφτόμουν οτι ισως δεν ειναι η μόνη. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

vasilllis
07-10-18, 14:27
Υπάρχουν κάποιες γεννήτριες συχνοτήτων που δουλεύουν υπό τάση.

VirusX2
07-10-18, 16:00
Τόσο κρίσιμα φορτία έχετε στην οικοδομή που αν κλείσουν για 5 δευτερόλεπτα μέχρι να βρεις ποια είναι η ασφάλεια της πρίζας υπαρχει θέμα;

Οδηγός για να βρεις την ασφάλεια χωρίς καν να είσαι στον χώρο που βρίσκεται:
https://www.myastro.gr/content/zodia-lifestyle/diaisthisi-enorasi-metafysikes-ikanotites.html

chipakos-original
07-10-18, 16:02
Ακριβώς αυτό που είπε ο Βασίλης. Με πομποδέκτη ειδικό για αυτή τη δουλειά. Εμένα προσωπικά μου έχει λύσει τα χέρια,αν και όταν τον κατασκεύαζα
δεν πίστευα ότι θα μου χρειαστεί κάποια στιγμή.

george33
07-10-18, 19:56
Έχει κανείς κάποιο τέτοιο όργανο ωστε να βρίσκει κυκλώματα υπό τάση;

vasilllis
07-10-18, 20:24
http://www.kmelkat.gr/erga/item/476-organa-euresis-grammon-isxuron-reumaton-upo-tasi

ηξερα το fluke αλλα ειδα οτι προτεινουν και αυτο.Εχω ενα φιλο με γεννητρια(νομιζω δουλευει υπο ταση) αλλα δεν ειναι για μικροδουλειες.