PDA

Επιστροφή στο Forum : Βγαίνει η πρίζα



nitako
08-10-18, 16:21
Καλησπέρα σε όλους,
εχω μια πρίζα σπίτι που οσο και να την σφίγγω πάντα βγαίνει μετά απο λίγη χρήση, προφανώς εχει φαγωθεί το κουτί της .εχει κάποιος καμία ιδεα πως μπορώ να την μαγκώσω καλύτερα?

Ευχαριστώ

αλπινιστης
08-10-18, 16:25
Το να ξανασκαψεις τοιχο για να αλλαξειςε κουτι ειναι μπελας. Προσπαθησε να βρεις ενα μικρο και σχετικα επιπεδο κομματι σκληρου πλαστικου και να παταει επανω του το γαντζακι. Το πλαστικο θα σφηνωσει στον τοιχο και τα πραγματα θα ειναι καλυτερα. Επειδη ειναι πριζα και το βαλε-βγαλε ειναι ταλαιπωρια για τα στηριγματα, τσεκαρε και τις δυο πλευρες και αν χρειαστει ενισχυσε και τις δυο. Εχω βαλει και ξυλο με ικανοποιητικα αποτελεσματα (λαβη πινελου).

IRF
08-10-18, 22:12
Αν έχει ρημαχτεί και ο σοβάς γύρω από το κουτί βάλε γύψο

JOUN
08-10-18, 22:58
Τα καινούρια κυτία έχουν θεση για να πιάσει ο μηχανισμός με βιδα αν θέλεις βάλε μια φώτο να το δούμε..

nitako
09-10-18, 13:35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μάλλον θα κάνω το κολπο με την σφήνα μέσα. Αν δεν πιάσει θα επανέλθω :001_rolleyes:

apilot
09-10-18, 13:45
Κώστα πάρε ένα άλλο κυτίο κόφτο λίγο παραπάνω από τον πάτο.
Μετά κόφτο από την μια πλευρά και πέρασε το μέσα στο άλλο.

DGeorge
09-10-18, 14:17
Το να ξανασκαψεις τοιχο για να αλλαξεις κουτι ειναι μπελας. Προσπαθησε να βρεις ενα μικρο και σχετικα επιπεδο κομματι σκληρου πλαστικου και να παταει επανω του το γαντζακι. Το πλαστικο θα σφηνωσει στον τοιχο και τα πραγματα θα ειναι καλυτερα. Επειδη ειναι πριζα και το βαλε-βγαλε ειναι ταλαιπωρια για τα στηριγματα, τσεκαρε και τις δυο πλευρες και αν χρειαστει ενισχυσε και τις δυο. Εχω βαλει και ξυλο με ικανοποιητικα αποτελεσματα (λαβη πινελου).Φίλε Αλέξανδρε, το σπίτι μου έχει αρκετή υγρασία (παλιό διαμέρισμα στην Καλλιθέα, τι τα θες τι τα γυρεύεις; ). Όποτε γινόταν εμπλοκή ξύλου με ηλεκτρικό εξάρτημα (πρίζα, φις. οτιδήποτε), αυτό σήμαινε αυτομάτως βραχυκύκλωμα. Το ξύλο απορροφούσε σταδιακά την υγρασία, μούχλιαζε, και τελικά κάπου βραχυκύκλωνε. Το σκληρό πλαστικό που γράφεις, και με το οποίο βρήκα την υγειά μου, είναι το υλικό από τα μεγάλα μπουκάλια ( >500ml) αναψυκτικού, ή νερού. Και σκληρά είναι και ανθεκτικά σε 'κακουχίες'!!! Δεν έχει παρά να κόψει λουρίδες, κατά μήκος του μπουκαλιού, σε μήκος σίγουρα μεγαλύτερο από τα στηρίγματα. Αφού τα στεγνώσει πολύ καλά, βάζει από ένα, δύο, όσα χρειάζονται, το ένα πίσω από το άλλο, αυξάνοντας το συνολικό πάχος, (όμως ίσα δεξιά και αριστερά ώστε να δείχνει ομοιόμορφη η πρίζα). Αν θέλει τα κολλάει και μεταξύ τους (από κάθε πλευρά), ώστε να μην σκορπούν, με κόλλα μονωτική! Αφήνει να στεγνώσει καλά η κόλλα, και σφίγγει τελικά τα στηρίγματα!


Αν έχει ρημαχτεί και ο σοβάς γύρω από το κουτί βάλε γύψοΦίλε συνονόματε, μήπως αντί για "γύψος", εννοείς "στόκος"; Απ'όσο ξέρω ο γύψος είναι αρκετά πιο εύθραυστος.... Εκτός και αν έχω 'χάσει επεισόδια πολλά!' :biggrin:
Πάντως, ό,τι τελικά και αν βάλει, θα πρέπει να έχει υπομονή ώστε να στεγνώσουν όλα τα υλικά καλά! (όπως και η κόλλα, που μπορεί να χρειαστεί, ίσως και πάνω από 24 ώρες....) Η Βιασύνη, είναι ακριβώς η ίδια λέξη Βία! Κι όπως γνωρίζουμε όλοι: Η Βία φέρνει Βία! ....Και μάλλον θα κινδυνέψει, να χαραμιστεί όλος αυτός ο κόπος εργασιών:wiink::wiink::wiink:

mikemtb
09-10-18, 16:58
Η Βία φέρνει Βία! ....
Αυτη και ειναι πιθανον η αιτια που γ@μήθηκε η πριζα...
1. Τραβαμε το φις χυμα
2. Αναρτούμε κατι ΤΑΦ και κατι πολυμπριζα πριζας και εκει πανω πακάκια γκουμουτσες!!
Ασε τι εχω δει. ο αργος θανατος της πριζας... χαχαχα

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
09-10-18, 20:07
Ιδανικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια προσθήκη/προέκταση κουτιού διακόπτου. Δες εδώ http://www.megawatt.com.gr/index.php?act=viewProd&productId=1615

DGeorge
09-10-18, 21:10
Κοίταξε... Για να λέμε και του στραβού το δίκιο....
1) Η πρίζα είναι κοντά στο πάτωμα, περίπου.
2) Ακόμα και στα ξύλινα (παρκέ) απαιτούν πλέον οι μοντέρνες συσκευές πρίζα/φις σούκο!
3) Βράσε εμένα, που πιθανόν βαριέμαι... Η μεσήλικη προς ηλικιωμένη νοικοκυρά που θα κληθεί να σκουπίσει μπόρεί άραγε να σκύψει, σαν την 25άρα, προκειμένου να βγάλει το φις;;;;
4) Σημείωσε, ακόμα, ότι ακόμα και τα ίδια τα σημερινά φις σούκο έχουν γίνει ολόκληρες 'κουμούτσες' και δεν βγαίνουν τόσο εύκολα, ούτε κι από την 25άρα, όπως ήταν κι έβγαιναν τα φις σούκο προ 25ετίας. (Αυτό προέκυψε επειδή η σημερινή Ηλεκτρική Σκούπα πλησιάζει τα 5KW.
5) Ένα πράγμα, επίσης, σχετικό με τη σύγχρονη ισχύ της σκούπας, είναι ότι ταλαιπωρεί τα καλώδια των παλιών εγκαταστάσεων, φέρνοντάς τα στα όρια αντοχής τους σε ρεύμα (Αμπέρ). Κι αυτό ελάχιστοι το γνωρίζουν!
Εγώ: "Ρε παιδιά μια σκουπίτσα ζήτησα να πάρω, όχι ανυψωτικό μηχάνημα!" Πωλητής: "Ναι! Αλλά δεν θα πρέπει να σηκώνει τη σκόνη μέσα από τις ίνες του χαλιού σας;" Εγώ: "Αυτό το έκαναν ικανοποιητικά και οι προηγούμενες!" Πωλητής: "Ναι! Αλλά δεν σήκωναν το χαλί, για να τραβήξει, τη σκόνη και από κάτω;" Εγώ: "Να τη βάλω να σηκώσει το τραπέζι, ίσως, για να σηκώσει και το χαλί, και τη σκόνη από κάτω! ........ Εκεί τελειώνει ο διάλογος, όπου -φυσικά- δεν βγαίνει νόημα, καθώς ο πωλητής θέλει να πουλήσει και τίποτε άλλο!!

Τότε η κυριούλα, δεν ήθελε ιδιαίτερη δύναμη για να τραβήξει το φις. Οι πρίζες είχαν κάτι αξιοπιστότατα στηρίγματα, για τα κουτιά στους τοίχους, οπότε τραβούσαν άνετα τις συσκευές (σκούπες κυρίως) βάναυσα από τις πρίζες, χωρίς κανένα πρόβλημα!

Τελικά, φίλε Μιχάλη, αυτή είναι η αιτία για τον θάνατο (αργό, γρήγορο) της πρίζας: Η φτήνια!!! Η Ανθρώπινη απληστία, η οποία κάνει την ποιότητα των ηλεκτρικών από κακή σε χειρότερη! "Πρέπει να πουλήσουμε! Δεν βγαίνουμε!" λέει ο καφετζής της γωνίας, με το μικρο-καφενεδάκι του! "Πρέπει να πουλήσουμε λέει κι η Shell!! ...Διότι η BP μας ξεπέρασε στην Κόρινθο κατά ένα γαλόνι, και 'δεν βγαίνουμε' εκεί!!!!!!!!!"
Ακριβαίνει η Shell το πετρέλαιό της (επειδή 'δεν βγαίνει' στην Κόρινθο), ακολουθούν όλες οι άλλες, και παίρνει η χιονοστοιβάδα τα πάντα!!! Γιατίιιιιιι;;;;;;;;;; Διότι κάποιο μεγαλοστέλεχος της Shell έκανε, ό,τι έκανε!!!
Επειδή ακριβαίνουν, λοιπόν, όλα -εκτός των μισθών-, δεν μπορούμε, να πουλήσουμε πρίζες, πολύμπριζα, κλπ! Τι κάνουμε λοιπόν, εμείς οι ξύπνιοι;;;; Ρίχνουμε την ποιότητα , μέχρι που κάποτε (κι αυτό το 'κόλπο') θα φτάσει στο "μη παρ'έκει!" (όριό του) !!!!

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
09-10-18, 23:01
Καλησπέρα,

Μια φορά που είχα το ίδιο πρόβλημα είχε φαγωθεί το κυτίο στο σημείο που αγκίστρωναν τα δοντάκια της πρίζας τα οποία επίσης με τη σειρά τους φθάρθηκαν και αναγκάστηκα να ξηλώσω το παλιό κυτίο, στερέωσα καινούριο με στόκο και αφού στέγνωσε τοποθέτησα καινούρια πρίζα.

Τώρα έχω το ίδιο πρόβλημα σε άλλη πρίζα που άρχισε ξαφνικά να βγαίνει. Τα μαστόρια έβαλαν πολύ βαθιά το κυτίο και τα δοντάκια της πρίζας δεν μπορούσαν να αγκιστρωθούν πουθενά, αντί λοιπόν να ξηλώσουν το κυτίο και να βάλουν άλλο λιγο πιο έξω, έβαλαν μέσα στον τοίχο δεξιά και αριστερά διπλωμένα χαρτιά απο τα διαφημιστικά έντυπα που αφήνουν στις εισόδους των πολυκατοικιών και τα δοντάκια της πρίζας γάντζωναν εκεί πάνω. Φυσικά το ότι μπορεί αυτά θα μπορούσαν να πάρουν φωτιά αν συνδέονταν συσκευή που τραβάει μεγάλο φορτίο δεν τους απασχόλησε καθόλου. Και η οικοδομή είναι μόλις δεκαπέντε ετών.

DGeorge
09-10-18, 23:50
Ευχαριστώ πολύ για την υπενθύμιση!!!!
Το είχα δοκιμάσει κάποτε.. Ίσως ήταν πιο λείο το κουτί και γλιστρούσαν τα χαρτιά... Πάντως δεν έπιασε, παρά για 2~3 μέρες.

nitako
12-10-18, 13:15
75679 75680


Καλησπέρα, τελικά μιας και ειχα στο σπίτι, έβαλα λαστιχένια ποδαράκια. Φαίνεται να εχει πιάσει καλά...

Panoss
12-10-18, 15:15
Κώστα, γιατί δεν το σκάβεις να βγάλεις την πλαστική θήκη και να κολλήσεις μια καινούρια, σωστά με τσιμέντο;
Πάνω από μισάωρο δεν θα σου πάρει.

nitako
12-10-18, 17:38
Είναι πρόβλημα, πρέπει να ξαναβαψω τον τοίχο στην ιδια απόχρωση και εδώ που τα λεμε το σπίτι το νοικιάζω, δεν ξέρω ανα αξίζει να μπω στην διαδικασία. Τεσπα αφού έπιασε έστω κι ετσι δεν εχω πρόβλημα

pstratos
12-10-18, 19:49
Κινεζοποίηση το λέμε στο χωριό μου. Κάνε το ποιο φτηνό από τον κινέζο, ίσα ίσα που να κάνει τη δουλειά του

chipakos-original
12-10-18, 19:57
Αφού θα γίνει κάτι πρόχειρο τότε βάλε κι ένα κορδόνι σιλικόνη γύρω γύρω απ τη μπρίζα να στερεωθεί ακόμη καλύτερα.

DGeorge
13-10-18, 08:34
........Κάνε το ποιο φτηνό από τον κινέζο, ίσα ίσα που να κάνει τη δουλειά τουΧμμμμμμμμμ! Ίσως και λίγο ακόμα πιο φτηνό;;;;;
Ίσως να βοηθούσε και περισσότερο...........:biggrin::biggrin::biggrin:: biggrin:

mikemtb
13-10-18, 11:01
Καλησπέρα, Μια φορά που είχα το ίδιο πρόβλημα είχε φαγωθεί το κυτίο στο σημείο που αγκίστρωναν τα δοντάκια της πρίζας τα οποία επίσης με τη σειρά τους φθάρθηκαν και αναγκάστηκα να ξηλώσω το παλιό κυτίο, στερέωσα καινούριο με στόκο και αφού στέγνωσε τοποθέτησα καινούρια πρίζα. Τώρα έχω το ίδιο πρόβλημα σε άλλη πρίζα που άρχισε ξαφνικά να βγαίνει. Τα μαστόρια έβαλαν πολύ βαθιά το κυτίο και τα δοντάκια της πρίζας δεν μπορούσαν να αγκιστρωθούν πουθενά, αντί λοιπόν να ξηλώσουν το κυτίο και να βάλουν άλλο λιγο πιο έξω, έβαλαν μέσα στον τοίχο δεξιά και αριστερά διπλωμένα χαρτιά απο τα διαφημιστικά έντυπα που αφήνουν στις εισόδους των πολυκατοικιών και τα δοντάκια της πρίζας γάντζωναν εκεί πάνω. Φυσικά το ότι μπορεί αυτά θα μπορούσαν να πάρουν φωτιά αν συνδέονταν συσκευή που τραβάει μεγάλο φορτίο δεν τους απασχόλησε καθόλου. Και η οικοδομή είναι μόλις δεκαπέντε ετών.υπάρχει ειδικό πλαστικό κουτάκι που σφηνωνει μέσα στο παλιό κουτάκι (είναι ελάχιστα μικρότερο) και εκεί μέσα πλέον μπορείς να βιδωσεις την πρίζα σου. αυτό για την περίπτωση που είναι πολύ βαθιά το κουτάκι η έχει φάει πολύ σοβά... (το είχα βρει στον σκρεκη,Γλυφάδα)

sat3x1
13-10-18, 11:29
Υπάρχει και αυτή η προέκταση όταν το κουτί του διακόπτη είναι πολύ βαθιά στο σοβά.

Kostas1983
14-12-21, 16:27
Καλησπέρα κύριοι. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα σχετικά. Το σπίτι είναι παλιό και τα κουτιά είναι στρογγυλά. Οι καινούργιοι διακόπτες που πήρα δεν μπορούν να στερεωθούν μιας και δεν υπάρχει ούτε στο κουτί θέση για βίδα και επίσης δεν έχουν και τα μεταλλικά αυτάκια που βιδώνουν μέσα στο κουτί και την κρατάνε. Πιστεύετε ότι οι προεκτάσεις που αναφέρονται παραπάνω θα κάνουν την δουλειά που θέλω; Οι τρύπες στα κουτιά στον τοίχο είναι στρογγυλά.

klik
14-12-21, 17:00
Γιατι δεν πηρες διακοπτες με αυτακια; (χωνευτους)

mikemtb
14-12-21, 17:35
τι σοι διακοπτες ειναι χωρις αυτάκια βρε? βαλε ενα λινκ η μια φωτο τους και της τρυπας [emoji5]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
14-12-21, 18:49
Οι διακόπτες είναι αυτοί που βιδωνονται στο κουτί..Την πάτησες.Αγόρασε μακριές λαμαρινόβιδες και περασε τις στην πλάτη του κουτιου

Kostas1983
14-12-21, 19:01
Είναι διακόπτες wifi (έξυπνοι διακόπτες) και τους πήρα χωρίς να ξέρω ότι δεν θα μπορώ να τους βάλω. Επίσης επειδή θα τους έβαζα ούτως ή αλλιώς θα πρέπει να βρω τρόπο να τους στερεώσω. Αν και μάλλον βλέπω να τους βιδώνω στο κουτί όπως είπε και ο Βασίλης.

https://www.youtube.com/watch?v=cFnBIGVvfs0

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Nikalex
14-12-21, 21:43
Καλησπέρα,ίσως σε βοηθήσουν προσθήκες,έτσι ονομάζονται είναι πλαστικά στεφάνια και λίγο μικρότερα σε διάμετρο του σταθερού κουτιού και χωνεύουν μέσα λίγο σφηνωτά,έχουν την δυνατότητα να βιδώσεις με κοντά βιδακια,τα χρησιμοποιούμε όταν δεν πιάνουν οι πρίζες/διακοπτεσ στην πλαστική βάση με αποτέλεσμα να πιάνουν στο σοβά και να βγαίνουν έξω.

mikemtb
14-12-21, 21:55
δε φταις εσυ, απλα απορώ πως το σκεφτηκε ο κατασκευαστης οτι θα στηριζόταν? :confused:

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kostas1983
15-12-21, 15:16
Φαντάζομαι σε καινούργια σπίτια που έχουν κουτιά τετράγωνα στους διακόπτες θα κουμπώνουν μια χαρά. Εδώ το σπίτι που νοικιάζω είναι του 80 και έχει στρογγυλές τρύπες για τους διακόπτες. Θα δοκιμάσω την λύση του Nikalex και βλέπουμε. Αλλιώς αναγκαστικά θα ακολουθήσω την λύση του Βασίλη.
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις.

vasilllis
15-12-21, 19:33
https://images.app.goo.gl/soTsoXVJNib63Aed8

Αυτο το κουτι θέλει