PDA

Επιστροφή στο Forum : dimmer φωτιστικού



dkstopo
10-10-18, 11:30
ήθελα εδώ και καιρό να βάλω ένα dimmer στο δωματιο αλλά λόγο το ότι ο διακόπτης είναι μακρυά το άφηνα.
Χθες στο υπόγειο βρήκα αυτό το οποίο αν το βάλω θα το τραβήξω με εξωτερικό καλώδιο από τον υπάρχων διακόπτη στην θέση που θέλω.

https://www.edy.gr/index.php/el/virtuemartgr/dimmer/ed-3-detail

κάνει το χρησιμοποιήσω για led λάμπα που ντιμάρετε?

ευχαριστώ

vasilllis
10-10-18, 13:41
θα αστειευεσαι προφανως.

tsimpidas
10-10-18, 13:51
τα νέα μέλη με εγγραφή πριν το 2015 που ρωτάνε παράξενα έχουν αυξηθεί τον τελευταίο καιρο.

dkstopo
10-10-18, 15:36
θα αστειευεσαι προφανως.

κάτι μου έλεγε μέσα μου ότι δεν κάνει αλλά μιας και έχω λογαριασμό εδώ μέσα και σας ψιλοδιαβάζω είπα να ρωτήσω. :)




τα νέα μέλη με εγγραφή πριν το 2015 που ρωτάνε παράξενα έχουν αυξηθεί τον τελευταίο καιρο.

από που συμπέρανες αυτό? κρατάς δικά σου στατιστικά? :) αν ενοχλώ να μην ρωτάω.
Αν και να σου πω την αλήθεια για μένα ροοστάτης είναι (κάνω λάθος?)
τώρα αν για λόγο τεχνικών χαρακτηριστικών δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω, ok...

vasilllis
10-10-18, 15:38
Πάρε φίλε μου ένα σωστό ντιμερ και βάλε το στην θέση του υπάρχων διακόπτη.

dkstopo
10-10-18, 15:52
δεν βολευει η θεση του διακοπτη αλλιως θα το ειχα αλλαξει εδω και καιρό.
θα δω αν μπορω να εκμεταλλευτώ μια πρίζα τηλεφώνου (ανενεργή) που εχει εκει που θελω το ντιμερ και θα προχωρήσω.

selectronic
10-10-18, 20:55
Υπάρχει λόγος που απαγορεύεται να έχεις ασθενή ρεύματα (όπως τηλέφωνο) και ισχυρά στην ίδια σωλήνα...
Κάνε το όπως είπες στην αρχή με εξωτερικό καλώδιο (πχ χαμηλά στο σοβατεπί με ρόκα).
Επίσης υπάρχουν και κουτιά για πρίζες εξωτερικές (και κανάλια αν θες), δεν βλέπω τον λόγο να μην βάλεις ένα νορμάλ dimmer για λάμπα.

Και δεν είναι "ροοστάτες" τα dimmer, τα ποτενσιόμετρα είναι ροοστάτες (και τα βάριακ αυτομετασχηματιστές).

vasilllis
10-10-18, 23:33
δεν βολευει η θεση του διακοπτη αλλιως θα το ειχα αλλαξει εδω και καιρό.
θα δω αν μπορω να εκμεταλλευτώ μια πρίζα τηλεφώνου (ανενεργή) που εχει εκει που θελω το ντιμερ και θα προχωρήσω.
https://www.master-electric.gr/product.php?product=171&lang=gr
με ασυρματο κοντρολακι.Πιστευω σε καλυπτει.

Eximnos
11-10-18, 09:31
Εγώ πάλι βλέπω κάποιους "παλιούς" (λίγους ευτυχώς) να απαντούν με ειρωνείες και προσβολές σε νέα μέλη...

Αν έχει κάποιος την γνώση και την διάθεση ας εξηγήσει γιατί δεν κάνει αυτό που προτείνει ο νηματοθέτης. Εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

vasilllis
11-10-18, 11:13
Εγώ πάλι βλέπω κάποιους "παλιούς" (λίγους ευτυχώς) να απαντούν με ειρωνείες και προσβολές σε νέα μέλη...

Αν έχει κάποιος την γνώση και την διάθεση ας εξηγήσει γιατί δεν κάνει αυτό που προτείνει ο νηματοθέτης. Εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.Αν αναφέρεσαι σε εμένα δεν ειρωνευτηκα κανέναν.
Δεν κάθισα καν να διαβάσω τι είναι αυτό .βιομηχανικού τύπου dimmer περασμένο σε υπνοδωμάτιο με εξωτερικό καλώδιο με δύο ρόκα να καθεσαι το βράδυ να το ψιλαφιζεις για να ανάψεις το φως,το αποκλείω

Πατέντες
11-10-18, 11:25
Εγώ πάλι βλέπω κάποιους "παλιούς" (λίγους ευτυχώς) να απαντούν με ειρωνείες και προσβολές σε νέα μέλη...
Δεν είναι αυτό ακριβώς, αλλά όταν κάποιος κάνει μια ''επικίνδυνη'' ερώτηση, λαμβάνει απόλυτες και αυστηρές απαντήσεις για ευνόητους λόγους.
Επειδή γράφουμε δημόσια και επειδή ότι γράφουμε μένει, πρέπει να λαμβάνουμε πάντα ως γνώμονα το ''Πρώτα η ασφάλεια''
Κι εγώ όταν πήγα να κάνω μαλακία με ρεύματα στο σχολείο, ο καθηγητής δεν μου μίλησε και πολύ ''όμορφα'', όχι επειδή του έκανα κάτι, αλλά γιατί έθεσα σε κίνδυνο κι άλλους.