PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά internet σε μικρή απόσταση χωρίς οπτική επαφή.



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
15-10-18, 21:22
-Θέλω να μεταφέρω internet σε μια απόσταση 150μ. το πολύ χωρίς οπτική επαφή,είναι ένα υπόγειο και έχει μεσοτοιχία μια μεγάλη πολυκατοικία μπροστά απο το σημείο που θέλουμε να πάρουμε, απο τη ταράτσα της πολυκατοικίας (που είναι το υπόγειο) έχουμε οπτική επαφή με το σημείο που θα πάρουμε απόσταση υπογείου απο ταράτσα περίπου 40 μέτρα, υποθέτω πως είναι απαγορευτική η απόσταση να μπεί acces point με εξωτερική κατευθυντική κεραία η οποία θα ανέβει στη ταράτσα τί λύση προτείνετε?

stinger
16-10-18, 21:01
η αποσταση ταρατσας με το δικτυο που θελεις να πιασεις ποσο ειναι??
μια λυση θα ηταν να ριξεις καλωδιο δικτυου απο την ταρατσα μεχρι το υπογειο που ειναι 40 μετρα και στην ταρατσα να βαλεις μια κεραια π.χ ubnt locom2 σε διαμορφωση client που θα πιασει το σημα του ecces point ...απο εκει και περα το σημα το κανεις οτι θελεις στο υπογειο ειτε wifi ειτε το χρησιμοποιεις ethernet

επειδη τον τελευταιο καιρο απο τις ubnt που εχω αγορασει εχω διαπιστωσει πως το filmware δεν τους επιτρεπει να συνδεθουν με ολα τα δικτυα που βλεπουν...αναφερομαι στις ubnt nano locom2...στις πιο παλιες κεραιες που εχω δεν ειχαν αυτο το προβλημα

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
16-10-18, 22:59
η αποσταση ταρατσας με το δικτυο που θελεις να πιασεις ποσο ειναι??
μια λυση θα ηταν να ριξεις καλωδιο δικτυου απο την ταρατσα μεχρι το υπογειο που ειναι 40 μετρα και στην ταρατσα να βαλεις μια κεραια π.χ ubnt locom2 σε διαμορφωση client που θα πιασει το σημα του ecces point ...απο εκει και περα το σημα το κανεις οτι θελεις στο υπογειο ειτε wifi ειτε το χρησιμοποιεις ethernet

επειδη τον τελευταιο καιρο απο τις ubnt που εχω αγορασει εχω διαπιστωσει πως το filmware δεν τους επιτρεπει να συνδεθουν με ολα τα δικτυα που βλεπουν...αναφερομαι στις ubnt nano locom2...στις πιο παλιες κεραιες που εχω δεν ειχαν αυτο το προβλημα

-Η απόσταση ταράτσας δικτύου είναι 100 μέτρα περίπου με οπτική επαφή, η κεραία που αναφέρεις να υποθέσω ότι είναι αναμεταδότης μπορεί να ρυθμιστεί να έχει έξοδο μόνο καλωδιακή και όχι ασύρματη δεν πρέπει να έχει και τροφοδοσία?

stinger
17-10-18, 00:27
αν ειναι 100 μετρα μπορεις να το πιασεις με προυποθεσεις....η κεραια εχει τροφοδοσια και δεδομενα απο το utp cat5 καλωδιο της μεσω POE ...αυτο που θελεις να κανεις γινεται παντως...ενδεικτικ;α σου δειχνω την κεραια
https://www.skroutz.gr/s/5102889/Ubiquiti-NanoStation-Loco-M2.html

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
17-10-18, 09:57
-Το ΡΟΕ τι είναι μπορείς να παραθέσεις κάποιο λινκ?

kioan
17-10-18, 10:07
-Το ΡΟΕ τι είναι μπορείς να παραθέσεις κάποιο λινκ?

Είναι το Power over Ethernet (https://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet) και σου επιτρέπει να τροφοδοτείς την απομακρυσμένη συσκευή μέσω του ίδιου καλωδίου που έχεις για το Ethernet. Για παράδειγμα αν η απομακρυσμένη συσκευή είναι πάνω σε μια ταράτσα, δεν χρειάζεται να ψάχνεις πρίζες εκεί, ούτε να στέλνεις 220V.

Συνήθως πολλές συσκευές δεν έχουν την κανονική υλοποίηση του PoE, αλλά το λεγόμενο passive-PoE (https://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet#Passive) το οποίο απλώς δίνει τάση μέσω κάποιου splitter στα αχρησιμοποίητα ζεύγη του Ethernet, (δηλαδή χωρίς κάποιο negotiation που απαιτεί το κανονικό πρότυπο)

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
17-10-18, 23:42
Δηλαδή μπορώ να πάρω απο το modem -router ένα καλώδιο ethernet να το βγάλω έξω στο μπαλκονι και μέσω αυτού να περάσω data και τροφοδοσία για τη κεραία.

VirusX2
18-10-18, 14:00
Δηλαδή μπορώ να πάρω απο το modem -router ένα καλώδιο ethernet να το βγάλω έξω στο μπαλκονι και μέσω αυτού να περάσω data και τροφοδοσία για τη κεραία.

Ναι, ακριβώς γι αυτό τον λόγο έγινε το POE. Φυσικά με κατάλληλο adapter έτσι, μην πας και κόψεις κανένα καλώδιο utp και κουμπώσεις πάνω τροφοδοσία. Έχει άπειρο υλικό και οδηγούς για το πως γίνεται. η γενική ιδέα του POE(Passive) δίνετε παρακάτω:

75742

Dimi
31-10-18, 21:45
Καλησπέρα στο forum...
Λίγο διαφορετικό είναι το δικό μου πρόβλημα.
Από τον 1ο όροφο του σπιτιού θέλω να ανεβάσω το Ίντερνετ στην ταράτσα κι από εκεί να το στείλω ασύρματα απέναντι καμιά 20αριά μέτρα, στο γραφείο μου.
Η απόσταση 1ου ορόφου και ταράτσας είναι περίπου 5 μέτρα και θα χρησιμοποιήσω καλώδιο ethernet, παίρνοντας το ίντερνετ από το router του ΟΤΕ, που βρίσκεται στον 1ο όροφο. Από την ταράτσα μπορώ να συνδέσω το καλώδιο σε άλλο router (ασύρματο) και να το εκπέμψω απέναντι, στα 20 μέτρα;
Είναι σωστός αυτός ο τρόπος και τι router θα χρειαστώ;
Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση

mikemtb
04-11-18, 09:50
Εφόσον είναι μόνο 20 μέτρα, οτιδήποτε έχει 1 ethernet και Wi-Fi θα παίξει. Προσοχή στο dhcp να έχεις μόνο 1 ενεργό στο δίκτυο σου.
Αμα ρίξεις εναέριο καλώδιο θα φαίνεται λογικά, μην το κάνεις [emoji3]

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk