PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για εντοπισμο εξαρτηματος



mathios
15-10-18, 22:17
Καλησπερα σας,

εχω μια smart πριζα που την ελεγχω με wifi. πριν μερικες μερες επεσαν μερικες σταγονες νερο με αποτελεσμα κατι να βραχυκυκλωσει απο μεσα.
Οταν την ανοιξα για να δω τι παιζει ειχε καψει μια γυαλινη ασφαλεια και ειχαν μαυρισει τα παρακατω εξαρτηματα.


75715


Δυστυχως
οι κωδικοι εχουν μισοσβηστει και δεν ειμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με τα ηλεκτρονικα για να μπορεσω να καταλαβω τι εξαρτηματα.
Αν μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτα θα με βοηθουσε παρα πολυ μηπως και καταφερω να το επισκευασω.

FreeEnergy
15-10-18, 22:39
Αντιστάσεις; Έτσι δεν γράφει και το silkscreen λίγο πιό πάνω; R3 R12 R1 το ένα κάτω από το άλλο; 1R50 ( που γράφουν τα δυο πρώτα ) είναι 1,5 Ω ( http://kiloohm.info/smd4-resistor/1R50 ). Για το τρίτο δεν μπορώ να καταλάβω...

mathios
15-10-18, 23:02
Αντιστάσεις; Έτσι δεν γράφει και το silkscreen λίγο πιό πάνω; R3 R12 R1 το ένα κάτω από το άλλο; 1R50 ( που γράφουν τα δυο πρώτα ) είναι 1,5 Ω ( http://kiloohm.info/smd4-resistor/1R50 ). Για το τρίτο δεν μπορώ να καταλάβω...

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ναι εχεις δικιο αυτο γραφει. Εβγαλα τα ματια μου προσπαθωντας να δω τι γραφουν τα smd που δεν μου εκοψε καθολου να δω διπλα. Το τριτο μου φαινεται οτι ειναι αναποδα σε σχεση με τα 2 αλλα και πρεπει να λεει 33R6 ή 8 ή 9.

Αν υποθεσουμε οτι τ 33R ειναι σωστο μπορω να βαλω μια 33,5Ω και να ειμαι οκ?

FreeEnergy
15-10-18, 23:12
Αν υποθεσουμε οτι τ 33R ειναι σωστο μπορω να βαλω μια 33,5Ω και να ειμαι οκ?

Σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω συγγνώμη... Δεν καταλαβαίνω τίποτα από ότι γράφει πάνω το εξάρτημα.

andreasmon
15-10-18, 23:33
και μένα για 33R0 μου φαίνεται,33 ωμ,αλλά αν μπορείς τρίψε την αντίσταση ελαφρά με ένα κατσαβίδι ή ξυραφάκι μετά το 33R,ώστε να καθαρίσει λίγο και να γίνει πιο ευανάγνωστη..

mathios
18-10-18, 14:42
update στο θεμα: Εγινε αλλαγη των αντιστασεων με 2*1,5Ω και μια 33,5Ω καθως και μιας ασφαλειας που ειχε. Λειτουργει και παλι κανονικα. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.