PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχυς εκπομπης κεραιων στον Υμμητο



nupogodi
27-10-18, 16:17
Γεια σας φιλοι.Θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι η ισχυς εκπομπης των κεραιων στον Υμμητο.Το σπιτι μου ειναι κοντα στο βουνο.Θα ηθελα να σας πω πως ενδιαφερομαι να κατασκευασω εναν κρυσταλλικο δεκτη στα fm.Κανω αυτη την ερωτηση με δεδομενο οτι κοντα στο βουνο βρισκεται το αεροδρομιο Ελευθεριος Βενιζελος και ισως να υπαρχει περιορισμος στην ισχυ εκπομπης.Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.:001_rolleyes:

IPARCHOS
27-10-18, 21:54
http://www.hermes-program.gr/main.aspx

IPARCHOS
27-10-18, 21:59
https://paratiritirioemf.eeae.gr/index.php?lang=el

nupogodi
28-10-18, 06:59
Ευχαριστω φιλε Παναγιωτη για το ενδιαφερον σου.αν επικοινωνησω με τις ιστιοσελιδες αυτες μπορω να παρω τις πληροφοριες που θελω?

nick1974
28-10-18, 10:10
Για κρυσταλικο δεκτη fm μονο στο ιντερνετ εχω δει καποια projects, και θεωρω πως πρεπει καποια απ αυτα να λειτουργουν σωστα, αν και σιγουρα θα υπαρχει αρκετη δυσκολια στο θεμα της αποδιαμορφωσης.
Δε γνωριζω βεβαια αν εχεις καποια εμπειρια στους κλασικους κρυσταλικους μεσαιων, βραχεων κτλ (τεσπα μιας απλης φωρασης για am) αλλα αν γινει σωστη κατασκευη με καλο κεραιοσυστημα δε χρειαζεται να φοβασαι οτι πρεπει να σαι κοντα σε ισχυρους πομπους για να κανεις ληψη (μαλλον το αντιθετο βολευει καλυτερα) και μην υποτιμας την αποδοση που μπορει να εχει ενας κρυσταλικος δεκτης, και ειδικα αν του βαλεις καποιο ενισχυτη audio στην εξοδο του.
Επισεις υπαρχουν αρκετα κολπα που βελτιωνουν απιστευτα την εγγενως κακη επιλεκτικοτητα ενος τετοιου δεκτη με χαλαρες επαγωγικες ζευξεις οπου ποιανει τελικα σχεδον τα παντα.
Οπως και να χει καλη επιτυχια στο project και αν θες κανεις και μια παρουσιαση μετα, αφου αυτο που θες να φτιαξεις δεν ειναι κατι κοινοτυπο.
αυτονοητο θεωρω πως θα χρειαστει εξωτερικη κεραια και σωστη προσαρμογη καποιας γραμμες.
Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρελός Επιστήμονας
28-10-18, 11:26
Ένας κρυσταλλικός δέκτης FM είναι μια σχετικά δύσκολη υπόθεση. Η δίοδος μπορεί να αποδιαμορφώσει σωστά τα σήματα που είναι διαμορφωμένα κατά πλάτος αλλά τα σήματα που είναι διαμορφωμένα κατά συχνότητα αποδιαμορφώνονται με διαφορετικό τρόπο. Αν το σήμα FM τοποθετηθεί στην πλευρά της καμπύλης συντονισμού, τότε οι μεταβολές συχνότητας μετατρέπονται σε μεταβολές πλάτους και μπορεί να αποδιαμορφωθεί, όμως η φέρουσα δεν θα ταυτίζεται με τη συχνότητα συντονισμού και ο βαθμός απόδοσης θα είναι χαμηλός. Πολύ καλύτερα αποτελέσματα πάνω στην ίδια αρχή μπορείτε να λάβετε με ένα δέκτη υπερανάδρασης με 2 τρανζίστορ. Εννοείται ότι θα συντονιστεί πλευρικά. Η μεγάλη ενίσχυση της υπερανάδρασης αντισταθμίζει τη χαμηλή ευαισθησία του κρυσταλλικού δέκτη και είναι σχετικά απλή. Πειραματιστείτε και γράψτε μας!

rama
29-10-18, 18:49
Σε σχέση με το αρχικό ερώτημα για την ισχύ εκπομπής από το συγκεκριμένο βουνό και τις τυχόν παρεμβολές στις αεροπορικές συχνότητες στο ΕλΒενιζέλος, έχω να σας μεταφέρω τα εξής σχόλια από άνθρωπο που χρησιμοποιεί καθημερινά τις συχνότητες και είναι και ραδιοερασιτέχνης.
Παλιότερα υπήρχαν σοβαρά προβλήματα με splatters κυρίως από ραδιόφωνα. Εκκλησία, μουσικές, χαμός. Τα τελευταία χρόνια, κυρίως της κρίσης, το πρόβλημα έχει σχεδόν εξαλειφθεί και μάλιστα σε πανελλήνια κλίμακα, για μία σειρά από λόγους.
Ολοι οι σταθμοί έριξαν την ισχύ εξόδου για οικονομία. Εκλεισαν πολλοί σταθμοί, κυρίως αυτοί που είχαν φτωχότερο εξοπλισμό και έβγαζαν πολλές αρμονικές (ιδίως στην επαρχία). Μειώθηκαν τα τηλεοπτικά κανάλια, και γύρισαν από αναλογικά σε ψηφιακά σήματα.

SRF
30-10-18, 01:22
Προσπαθώ να καταλάβω τι σημασία έχει να μάθει κάποιος "πόση ισχύ" έχουν οι "Χ" κεραίες στο βουνό πιο πάνω απ το "σπίτι" με το ότι θα φτιάξει έναν "κρυσταλλικό δέκτη" (φωρατή εννοεί με γαληνίτη... κιόλας? λετε)! Το κερασάκι είναι και η "υποψία" ότι ίσως "υπάρχει περιορισμός... λόγω ΕΛ.ΒΕΛ" !!!
Προσωπικά... τίποτα από αυτά δεν "δένει" με τα υπόλοιπα...

pstratos
30-10-18, 11:08
Αν ρώταγέ και τι κεραίες εκπομπής χρησιμοποιούν, μια χαρά θα έδενε :wiink:

nick1974
30-10-18, 13:56
προφανως ρε παιδια ο ανθρωπος φοβαται οτι ενας κρυσταλικος δε θα λειτουργησει αν δεν εχει τοπικα πανισχυρα σηματα.
Για κρυσταλικους fm (και δε μιλαω για τη μπαντα αλλα για τη διαμορφωση) δε γνωριζω, αλλα πολλοι δυστυχως εχουν την ιδια εσφαλμενη εντυπωση και για νορμαλ κρυσταλικους AM διαμορφωσης, κατι που οχι μονο δεν ισχυει, αλλα υπαρχουν projects πολλαπλων συντονισμενων, με διοδους pp κτλ που με ενα σωστο κεραιοσυστημα θα τα ζηλευε ανετα ενα κινεζοφωνακι απ αυτα που πουλιουνται στο εμποριο και που ειναι πρακτικα κανονικοι υπερετεροδυνοι δεκτες.



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SRF
01-11-18, 00:19
Μια υποσημείωση... άσχετη... εν σχέση...
ΥμηΤΤΟΣ ! Όπως ΓαργηΤΤΟΣ, ΑρδηΤΤΟΣ, κλπ !
Κατάληξη ΗΤΤΟΣ αποδιδόμενη αποκλειστικά σε ΤΟΠΟΝΥΜΙΑ και δη, ΥΨΩΜΑΤΑ της ευρύτερης περιοχής του ΑΤΤΙκού πεδίου! Προέλευσης... αποδιδόμενη σε παραμένουσες ονομασίες της ΠΡΟ-ΕΛΛΗΝΙΣΤΙΚΗΣ περιόδου!

nupogodi
12-11-18, 08:48
Για κρυσταλικο δεκτη fm μονο στο ιντερνετ εχω δει καποια projects, και θεωρω πως πρεπει καποια απ αυτα να λειτουργουν σωστα, αν και σιγουρα θα υπαρχει αρκετη δυσκολια στο θεμα της αποδιαμορφωσης.
Δε γνωριζω βεβαια αν εχεις καποια εμπειρια στους κλασικους κρυσταλικους μεσαιων, βραχεων κτλ (τεσπα μιας απλης φωρασης για am) αλλα αν γινει σωστη κατασκευη με καλο κεραιοσυστημα δε χρειαζεται να φοβασαι οτι πρεπει να σαι κοντα σε ισχυρους πομπους για να κανεις ληψη (μαλλον το αντιθετο βολευει καλυτερα) και μην υποτιμας την αποδοση που μπορει να εχει ενας κρυσταλικος δεκτης, και ειδικα αν του βαλεις καποιο ενισχυτη audio στην εξοδο του.
Επισεις υπαρχουν αρκετα κολπα που βελτιωνουν απιστευτα την εγγενως κακη επιλεκτικοτητα ενος τετοιου δεκτη με χαλαρες επαγωγικες ζευξεις οπου ποιανει τελικα σχεδον τα παντα.
Οπως και να χει καλη επιτυχια στο project και αν θες κανεις και μια παρουσιαση μετα, αφου αυτο που θες να φτιαξεις δεν ειναι κατι κοινοτυπο.
αυτονοητο θεωρω πως θα χρειαστει εξωτερικη κεραια και σωστη προσαρμογη καποιας γραμμες.
Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι εχω κατασκευσασει κρυσταλλικο δεκτη στα ΑΜ και δουλευει μια χαρα εχω ανεβασει και βιντεο με την λειτουργια του.Ανεβασε στο τερμα την ενταση για να ακουσεις τον ηχο.


https://www.youtube.com/watch?v=EwLEdVC_jQ0

Γαληνίτης
12-11-18, 23:06
Ναι εχω κατασκευσασει κρυσταλλικο δεκτη στα ΑΜ και δουλευει μια χαρα εχω ανεβασει και βιντεο με την λειτουργια του.Ανεβασε στο τερμα την ενταση για να ακουσεις τον ηχο.


https://www.youtube.com/watch?v=EwLEdVC_jQ0

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Η γοητεία αυτών των δεκτών έγκειται στην πλήρη ανεξαρτησία από πηγές τροφοδοσίας (μπαταρία ή τροφοδοτικό). 'Ομως τα μεγάφωνα που χρησιμοποιείς θέλουν τροφοδοσία.

nupogodi
13-11-18, 08:44
Συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Η γοητεία αυτών των δεκτών έγκειται στην πλήρη ανεξαρτησία από πηγές τροφοδοσίας (μπαταρία ή τροφοδοτικό). 'Ομως τα μεγάφωνα που χρησιμοποιείς θέλουν τροφοδοσία.

Εχεις δικιο καλε φιλε Γαληνιτη.Ο δεκτης μου δουλευει και με κρυσταλλικα ακουστικα οταν στην θεση του κεραμεικου πυκνωτη που φαινεται στο βιντεο βαλω μια αντισταση 47ΚΩ.Απλα για λογους ευκολιας της παρουσιασης εβαλα τα ηχεια με ενισχυτη προκειμενου να ακουγεται ο ηχος στο βιντεο.Ευχαριστω για τα καλα σου λογια να εισαι καλα.