PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή κυματομορφής εναλλασσόμενου ρεύματος



Talon2
29-10-18, 08:51
Καλημέρα παιδιά.
Θέλω να σας ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξει η κυματομορφή εναλλασόμενου ρεύματος από τροποποιημένο ημίτονο σε καθαρό. Θέλω μ'ενα ινβέρτερ που έχω τροποποιημένου ημιτόνου να λειτουργήσω εναν υπολογιστή και την οθόνη του που αυτην την στιγμή δεν τους "αρεσει" το ρεύμα που τους δίνω. Ευχαριστώ

Eximnos
29-10-18, 09:00
Όταν λες δεν τους αρέσει...? Τι πρόβλημα σου δημιουργείται?

Ο inverter δεν δίνω πιθανότητες να μπορεί να αλλάξει κάτι. Αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μας πεις ποιος είναι.

Αυτό που εγώ θα σκεφτόμουν πάντως θα ήταν μετατροπή dc to dc. 12V και 5V για το tower και κάπως έτσι και με την οθόνη... ανάλογα τι ζητάει ως τροφοδοσία.

Talon2
29-10-18, 09:44
Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Ο υπολογιστής και η οθόνη δεν λειτουργούν με το ρεύμα που παίρνουν απο το ινβέρτερ. Με το συγκεκριμένο ινβέρτερ λειτουργώ εργαλεία χειρός αλλά όποια έχουν ηλεκτρονικές πλακέτες ή δεν λειτουργούν καθόλου ή δεν λειτουργούν σωστά. Σκέφτομαι μήπως υπάρχει καποια συσκευή που να μετατρέπει το τροποποιημενο ημίτονο σε καθαρό. ..μήπως ενα ups θα βοηθούσε την κατάσταση;

info@kalarakis.com
29-10-18, 11:12
να αλλάξεις Inverter Αυτό απο οτι λες δείχνει από μόνο του της πλάκας
Να ξεκινήσεις να του βάνεις πυκνωτές και φίλτρα για να βγάλεις ενα περίπου ημίτονο θα κοστίσει περισσότερο, πολύ περισσότερο από ένα καινούργιο της προκοπής
Ενα τρυπάνι δεν το πολυ νοιάζει αν δεν είναι και τόσο σωστός ο παλμός μπορεί να ζεσταθεί λιγο παραπάνω, να χάνει λίγη ισχύ αλλά μια τρύπα θα την ανοίξει

ενα φτηνό ups ειναι φτιαγμένο να δουλέψει το πολύ 10 λεπτά, όσο να προλάβεις να κλείσεις αρχεία και υπολογιστή, ή για στιγμιαίες διακοπές σε κακοκαιρίες.

Talon2
29-10-18, 11:43
Φαντάζομαι οτι οσα ινβέρτερ δεν ειναι καθαρού ημιτόνου δεν είναι της πλάκας. .. το συγκεκριμένο υποστηρίζει 3000 watt συνεχούς λειτουργίας και 6000 watt peak αποδεδειγμένα στην πράξη και το κόστος αγοράς είναι σεβαστό οπότε δεν το αντικαθηστάς τοσο εύκολα για να λειτουργήσει ο υπολογιστής. Σκέφτομαι μηπως υπάρχει στο ebay κάποια πλακετα έτοιμη απο 220v σε 220v που να βελτιώνει την κυματομορφή.

leosedf
29-10-18, 11:52
Να μυρίσουμε τα δάχτυλα μας?
Μήπως θα ήταν πιο χρήσιμο να βάλεις τη μάρκα και το μοντέλο του inverter? Μπορείς να βάλεις online ups που θα σου κάνει ακριβώς αυτό που θες αλλά υπολόγισε χιλιάρικο ίσως και παραπάνω για την ισχύ που λες.

Ναι όσα inverter δεν είναι καθαρού ημιτόνου είναι της πλάκας.

thanasisHP
29-10-18, 11:53
ίσως να κάνει αυτό = http://www.cosmodata.gr/product/223308/

Panoss
29-10-18, 11:55
Φαντάζομαι οτι οσα ινβέρτερ δεν ειναι καθαρού ημιτόνου δεν είναι της πλάκας. ..
Εδώ...ψιλομπερδεύτηκες...το αντίστροφο ισχύει: όσα δεν είναι καθαρού ημιτόνου ΕΙΝΑΙ της πλάκας.

Talon2
29-10-18, 12:56
Ευχαριστώ πολύ Θανάση. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι εξαιρέσεις σε κάθε φορουμ.... αν ήμουν διατεθειμενος να δώσω 1000 ευρώ ή και παραπάνω για αντικαταστήσω το συγκεκριμένο δεν θα απευθυνόμουν στους "Ειδικούς". Την βελτίωση της κυματομορφής την θελω μόνο για την ισχύ του υπολογιστή και όχι για όλες τις χρήσεις. Ευχαριστώ και παλι, καλή σου μέρα.

leosedf
29-10-18, 13:30
Για αγόρασε το και πες μας τι έγινε.

Panoss
29-10-18, 13:48
Ευχαριστώ πολύ Θανάση. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι εξαιρέσεις σε κάθε φορουμ....
Εμείς προωθούμε συμφέροντα γι αυτό θέλουμε να σε βάλουμε να τα σκάσεις χοντρά. Αυτή είναι η δουλειά μας https://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/iconcool5lw.gif κι η δουλειά δεν είν' ντροπή.

leosedf
29-10-18, 13:52
Πάνο μη μου το χαλάς.

Ας πάρει το προϊόν που είπε πιο πάνω ο Θανάσης.

Panoss
29-10-18, 14:03
Πάνο μη μου το χαλάς.
Εντάξει ρε Κωνσταντίνε, χάλασε η δουλειά επειδή ο Δημήτρης είναι τσακάλι και μας κατάλαβε...:saad:
Μη φοβάσαι όμως φιλοχρήματε - μαυραγορίτη - λαδέμπορα συνφορουμίτη, θα βρούμε άλλα κορόιδα να τους τα πάρουμε χοντρά.

info@kalarakis.com
29-10-18, 14:09
Τα περισσότερα inverter και ups ΔΕΝ είναι καθαρό ημίτονο για λόγο κόστους. ΑΛΛΑ ο υπολογιστής δουλεύει (αυτό που έχω είναι 1kw) και περνει ρεύμα από τις μπαταρίες του φωτοβολταϊκού
Το ότι είναι 3κw ή 6 ή 106 δεν έχει καμία σημασια Είναι ανεξάρτητο με το ποσό "καθαρη" έξοδο έχει. Αυτά που χρησιμοποιούν στα κάμπινγκ πχ. (χωρίς να θέλω να θειξω τα μηχανήματα) τα έχουν για το ψυγείο, για το μπρίκι για καμία λάμπα το βράδυ κτλ που δεν ενδιαφέρει και τοσο η ποιότητα της εξόδου. Και τα περισσότερα είναι 3kw
Το λέω αυτό γιατί εχω ένα τέτοιο όταν παμε παραλία για να έχουμε ένα φως και ένα παγωμένο νερό
Το συγκεκριμένο για τον υπολογιστή δεν κάνει και γι'αυτό πήρα το άλλο πουν αν και μικρότερο δουλεύει το πσ

VirusX2
31-10-18, 05:06
Αληταράδες.... :001_tt2:

nick1974
31-10-18, 06:18
ίσως να κάνει αυτό = http://www.cosmodata.gr/product/223308/σταθεροποιητης ρελε και ΟΕΜ του 50ρικου?
αυτο το ερημο το ρευμα το πατε.απ τη σκυλα στη χαρυβδη [emoji23]




Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
31-10-18, 12:52
Ευχαριστώ πολύ Θανάση. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι εξαιρέσεις σε κάθε φορουμ.... αν ήμουν διατεθειμενος να δώσω 1000 ευρώ ή και παραπάνω για αντικαταστήσω το συγκεκριμένο δεν θα απευθυνόμουν στους "Ειδικούς". Την βελτίωση της κυματομορφής την θελω μόνο για την ισχύ του υπολογιστή και όχι για όλες τις χρήσεις. Ευχαριστώ και παλι, καλή σου μέρα.
μην πεταξεις τσαμπα τα χρηματα σου.Δεν προκειται να διορθωσει καμια κυμματομορφη αυτο .

VirusX2
31-10-18, 13:00
μην πεταξεις τσαμπα τα χρηματα σου.Δεν προκειται να διορθωσει καμια κυμματομορφη αυτο .


Και εσυ στο κόλπο του Πανου και Κωνσταντίνου;; :001_tt2:

kioan
31-10-18, 14:05
Και για να καταλάβετε τι ακριβώς (δεν) κάνει ο σταθεροποιητής που προτάθηκε, ένα άρθρο εξηγεί τον τρόπο λειτουργίας των σταθεροποιητών αυτού του τύπου: https://www.quora.com/How-does-a-voltage-stabilizer-work

Panoss
31-10-18, 14:15
Και εσυ στο κόλπο του Πανου και Κωνσταντίνου;; :001_tt2:
Καλά ρε μη δείτε κανένα να προκόβει, αμέσως να του πάρετε τη μπουκιά απ' το στόμα...Έτσι είν' ο Έλληνας...δυστυχώς...:thumbdown:...Τι 'στε σεις ρεεε!!! Να μας φάτε την κατσίκα που κάνει τα χρυσά αυγά πάνω στη βουνοπλαγιά! :cursing:
(εντάξει ρε Βασίλη, θα το πάρεις κι εσύ το μερτικό σου...τι να κάνουμε...μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς; )
(κι ο kioan θα θέλει κι αυτός κοκκαλάκι...:saad:...)

mtzag
31-10-18, 14:34
Ο υπολογιστης και η οθονη εχουνε στην εισοδο spms δεν βλεπω καποιο λογο για να μην μπορει
να παιξει ενα inverter τροποιημενου ημιτονου αυτες τις συσκευες...
Δες αυτο φτηνο ειναι
https://www.banggood.com/Intelligent-Color-Screen-Pure-Sine-Wave-Power-Inverter-12V24V-To-220V-3000W4000W5000W-Converter-p-1243542.html

Panoss
31-10-18, 14:46
Τέτοιο έχει:


Θέλω μ'ενα ινβέρτερ που έχω τροποποιημένου ημιτόνου να λειτουργήσω εναν υπολογιστή και την οθόνη του που αυτην την στιγμή δεν τους "αρεσει" το ρεύμα που τους δίνω.

selectronic
31-10-18, 15:03
...Ο υπολογιστης και η οθονη εχουνε στην εισοδο spms δεν βλεπω καποιο λογο για να μην μπορει να παιξει ενα inverter τροποιημενου ημιτονου αυτες τις συσκευες...

Αυτό δεν το έχω καταλάβει κι εγώ, αφού όλα τα SMPS έχουν στην είσοδο γέφυρα και πυκνωτές εξομάλυνσης για να μετατρέψουν το AC σε DC, δεν θα έπρεπε και με 100% τετράγωνο να δουλεύουν? Και μάλιστα με οποιοδήποτε offset αφού μετά στο SMPS υπάρχει μετ/στης?
Ένα τετράγωνο με Vp-p=680V θα έπρεπε να ήταν μια χαρά για τα switching, όπως και 340VDC, θεωρητικά θα ήταν και καλύτερα αφού ακόμα και υπό φορτίο δεν θα χρειαζόσουνα/ζόριζες τους πυκνωτές εξομάλυνσης στο SMPS!

Γιατί δεν συμβαίνει αυτό όμως, μήπως αυτά τα φτηνά υπό φορτίο δεν βγάζουν καθαρό τετράγωνο (ή τροποποιημένο ημίτονο) αλλά σκουπίδια?

leosedf
31-10-18, 15:56
Γιατί δεν συμβαίνει αυτό όμως, μήπως αυτά τα φτηνά υπό φορτίο δεν βγάζουν καθαρό τετράγωνο (ή τροποποιημένο ημίτονο) αλλά σκουπίδια?
bingo το έχω δει και άλλες φόρες.

Talon2
31-10-18, 18:21
Να χαιρετήσω την παρέα για τελευταία φορά μιας και δεν θα μπω στην διαδικασία να συζητάω με ανθρώπους που κατέχουν την απόλυτη γνώση οπως ο leosedf, panoss, virusx2, nick1974 συγνώμη αν ξέχασα κανέναν και να τους πω, καλή η ειρωνεία σας αλλά κατεβάστε την μύτη σας λίγο γιατί "σκουπίδια είναι ο χαρακτήρας σας και οι γνώσεις που νομίζετε πως έχετε. Το ινβέρτερ δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα και το ρεύμα που βγάζει δεν είναι "σκουπίδια". Την λύση στο πρόβλημα την έδωσε ένας ερασιτέχνης του είδους χωρίς φυσικα να κατέχει τις δικές σας τις γνώσεις χωρίς μάλιστα να προστεθεί καμια απολύτως συσκευή στην εγκατάσταση χωρίς να του πω την μάρκα του ινβέρτερ και χωρίς κάποιο σχέδιο κυκλώματος. Από αυτό και μονο μπορείτε να καταλάβετε την τύφλα σας. ..
Ευχαριστώ τα άτομα thanasiHP, mtzag, vasilimertzani που προσπάθησαν να με βοηθήσουν.

leosedf
31-10-18, 18:45
Να χαιρετήσω την παρέα για τελευταία φορά μιας και δεν θα μπω στην διαδικασία να συζητάω με ανθρώπους που κατέχουν την απόλυτη γνώση οπως ο leosedf, panoss, virusx2, nick1974 συγνώμη αν ξέχασα κανέναν και να τους πω, καλή η ειρωνεία σας αλλά κατεβάστε την μύτη σας λίγο γιατί "σκουπίδια είναι ο χαρακτήρας σας και οι γνώσεις που νομίζετε πως έχετε. Το ινβέρτερ δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα και το ρεύμα που βγάζει δεν είναι "σκουπίδια". Την λύση στο πρόβλημα την έδωσε ένας ερασιτέχνης του είδους χωρίς φυσικα να κατέχει τις δικές σας τις γνώσεις χωρίς μάλιστα να προστεθεί καμια απολύτως συσκευή στην εγκατάσταση χωρίς να του πω την μάρκα του ινβέρτερ και χωρίς κάποιο σχέδιο κυκλώματος. Από αυτό και μονο μπορείτε να καταλάβετε την τύφλα σας. ..
Ευχαριστώ τα άτομα thanasiHP, mtzag, vasilimertzani που προσπάθησαν να με βοηθήσουν.
Καλώς, πάνε παίξε αλλού τώρα και αν ξανά συμβεί κάτι μην πατήσεις εδώ.