PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικός ναι, ηλεκτρονικός όχι...



ΜΑΝΟΛΗΣ28
15-11-18, 10:52
Καλησπέρα.

Είμαι τεχνικός υπολογιστών και δικτύων τα τελευταία 14 χρόνια. Μια δουλειά που μου αρέσει μιας και μετά από αρκετό καιρό ξαναγύρισα στην πρώτη εταιρία που εργάστηκα . Πέρασα βέβαια και από άλλες δουλειές τα τελευταία χρόνια όπως δουλειά γραφείου λόγω χρημάτων κυρίως για 5 χρόνια και μετά σαν διαχειριστής ιστοσελίδων /προγραμματιστής σε εταιρίες στην επαρχία.

Το μεγάλο μου όμως λάθος ήταν ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά με το ηλεκτρονικό κομμάτι. Εντάξει , δεν είμαι και τελείως άσχετος. Δεν έχω θέμα με το πολύμετρο, μπορώ να κάνω μια κόλληση, να αλλάξω μια αντίσταση, έναν πυκνωτή και αρκετά απλά ακόμα τα οποία τα ξέρουν όλοι πλέον αλλά νιώθω καμιά φορά άσχημα που δεν ξέρω να δώσω λύσεις σε απλά θέματα.

Για παράδειγμα
Έχω ένα τροφοδοτικό Laptop το οποίο δεν δουλευει καλά υπό φορτίο. Laptop δεν έχω όμως να το δοκιμάσω....Πως μπορώ να του δώσω το κατάλληλο φορτίο?
Τι διαφορά έχουν οι διάφοροι τύπου μετασχηματιστές? Ξέρω για AC/DC , switching power supply, τροφοδοτικά για Laptop αλλά είμαι παντελώς άσχετος στο πως δουλεύουν όλα αυτά τα παραπάνω. Σίγουρα ξέρω να διαβάζω την πολικότητα, να αλλάζω ένα βύσμα στο μετασχηματιστή , να δώ ποιο ειναι το θετικό, το αρνητικό αλλά.
Προχτές έδωσα ένα φορτιστή για laptop σε ένα πελάτη για να τον χρησιμοποιήσει σε οθόνη. Τελικά του δούλεψε αλλά το θέμα είναι ότι δεν ήμουν σίγουρος παρόλο που με είχε διαβεβαιώσει φίλος ότι θα δουλέψει..Και δεν ξέρω γιατί πχ μπορεί να δουλέψει η γιατί να μην μπορεί να δουλέψει


Γενικά μαστορεύω , και ηλεκτρολογικά, και συνδέσεις και πολλά ακόμα αλλά είναι κάποια πράγματα που πραγματικά νιώθω καμιά φορά παντελώς άσχετος , παρόλο που είμαι ένα άτομο το οποίο έχει αποκτήσει αρκετές εμπειρίες και έχω γνώση γενικά σε αρκετά πράγματα.

Παλαίότερα έλεγα, ναι ξέρω , ναι ξέρω να το κάνω αλλά πλέον είμαι μακριά από αυτές τις φράσεις. Πλέον έχω την γνώση να βοηθήσω κάποιον σε τεχνικό κομμάτι αλλά αν δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα τα καταφέρω , δεν ασχολούμαι καν.

Δεν θέλω να γίνω ηλεκτρονικός. Έχω έδώ ένα κολλητηράκι της weller, Κάνω τις δουλίτσες μου σε επίπεδο εργασίας οπότε χρειάζεται αλλά μέχρι εκεί... Απλά θέλω να υποστηρίξω καλύτερα την εργασία μου

chipakos-original
15-11-18, 11:14
Είμαι 51 χρονών και ασχολούμαι ενεργά από τα 12 μου χρόνια. Εκείνη την εποχή το 1984-85 φτιάχναμε πομπούς στα FM και τοποθετήσεις ραδιοκασετόφωνα αυτοκινήτων συναγερμούς , επισκευές κασετοφώνων λαμπάτα ραδιόφωνα και λόγω τρέλας με αυτοματισμούς έφτιαχνα έξυπνα μικροκυκλώματα τα οποία βέβαια στην συνέχεια μου έδιναν μεροκάματο το οποίο ήταν μερικές φορές τόσο καλοπληρωμένο σε σημείο να είναι πάντα γεμάτη η τσέπη. Σήμερα συνεχίζω ασταμάτητα όλα αυτά τα χρόνια τα ίδια μόνο που πλέον δεν χρειάζεται όλα να τα κατασκευάζουμε διότι ο ¨¨ Κινέζος μας έχει φτιάξει για τα καλά¨¨. Γιατί σου τα είπα όλα αυτά διότι ακόμη και σήμερα μαθαίνουμε τα νέα κυκλώματα μαθαίνουμε τα έξυπνα και μικροσκοπικά κυκλώματα. Επομένως μην νιώθεις άσχημα που συμβαίνει αυτό σε εσένα διότι ακόμη κι εγώ εκπλήσσομαι κι ο κάθε ένας όταν πιάνω στα χέρια μου κάτι φτηνό, έξυπνο, και μικρό, και μάλιστα επειδή έχω μέτρο σύγκρισης παθαίνω ακόμη χειρότερο σοκ. Στο θέμα μας τώρα ας σου λυθεί τουλάχιστον η απορία σου σχετικά με το τροφοδοτικό από το Laptop. Εγώ όταν επισκευάζω τέτοιο τροφοδοτικό το δοκιμάζω με ωμικό φορτίο βάζοντας 2 λάμπες 12βόλτ από φλας αυτοκινήτου 21watt σε σειρά διότι η τάση της τροφοδοσίας είναι 19 βόλτ ή 17 βολτ οπότε από μόνη της μία λάμπα θα καεί. Εχω και δύο λάμπες αυτοκινήτου 56 watt τις οποίες τις χρησιμοποιώ κι αυτές για να παρατηρήσω το τροφοδοτικό πότε κόβει από προστασία λόγω υπερκατανάλωσης. Θα χρειαστείς ένα Αμπερόμετρο βελόνας για να βλέπεις τις γρήγορες διακυμάνσεις της κατανάλωσης και ένα τροφοδοτικό πάγκου όσο πιο καλό γίνεται για να έχεις τάση αναφοράς και ένδειξη μέτρησης με ακρίβεια οπότε τα συμπεράσματα που θα βγάζεις σε κάθε μέτρηση θα είναι όλο και πιο σωστά σχετικά με την απόφαση του αν η επισκευή είναι σωστή ή όχι.Αυτά για αρχή και να θυμάσαι όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο πιο πολλά θα μάθεις. Το σκορ μου είναι τρεις ημέρες δηλαδή τρία 24ωρα χωρίς ύπνο μέσα στο εργαστήριο, τότε έφτιαξα την πρώτη αυτόματη πόρτα του εργαστηρίου μου το 1989 η οποία δουλεύει μέχρι σήμερα χωρίς μετατροπές.

selectronic
15-11-18, 11:38
Φίλε μου τα πράγματα είναι απλά: αν θες να μάθεις, θα μάθεις.

Στο παράδειγμα που ανέφερες, τη σήμερον ημέρα με το Google μπορείς να βρεις την λύση σε 60 δευτερόλεπτα. Ο Νόμος του Ω (https://d26tpo4cm8sb6k.cloudfront.net/img/ohms-law-formula-wheel.png)μ είναι πολλαπλασιασμοί και διαιρέσεις, άντε και μία ρίζα του δύο (1.414 είναι το μόνο που πρέπει να θυμάσαι).
Μπορεί να χρειαστεί να ρωτήσεις κάτι αν δεν βρίσκεις την απάντηση σε σελίδες όπως αυτή, κι αυτό εύκολο είναι.

Δεν χρειάζεται να γίνεις επαγγελματίας ή να αποκτήσεις γνώσεις επιπέδου πανεπιστημίου αν δεν το θες, μαθαίνεις με τον καιρό αυτά που δεν ξέρεις και σου χρειάζονται. Δεν θες να πχ να κάτσεις να πιάσεις την θεωρία των ηλεκτρονικών από την αρχή και να διαβάσεις όλο το βιβλίο της 2ης λυκείου, πολύ καλά, ψάξε μόνο "τεχνητό φορτίο" και διάβασε 5-10λεπτά ή 5-10 ώρες (όσο θέλεις και έχεις όρεξη) για μόνο το συγκεκριμένο.
Οπότε πάει αυτό, το έμαθες. Αν αύριο σου χρειαστεί κάτι άλλο, ψάχνεις και γι' αυτό και έτσι με τον καιρό θα μαθαίνεις όλο και περισσότερα ώσπου μία μέρα ίσως θα έχεις αυτές τις στοιχειώδεις βάσεις στα ηλεκτρονικά που σήμερα σου λείπουν! :001_smile:


edit:
Πχ αν ξέρεις Αγγλικά μπορείς να δεις τα βίντεο για αρχάριους (playlist (https://www.youtube.com/watch?v=D2u1zPgphiM&list=PLkVbIsAWN2ltOWmriIdOc5CtiZqUTH7GT)) στις επισκευές ηλεκτρονικών του Louis Rossman που είναι "hands-on", πιστεύω είναι μία καλή αρχή. Είχε και ένα tutorial/guide κάτι σε video και pdf αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν το βρίσκω τώρα :/

ΜΑΝΟΛΗΣ28
15-11-18, 11:40
Χαίρομαι που αγαπάς αυτό που κάνεις. Και εγώ γενικά νιώθω πλέον πολύ καλά στην δουλειά μου και ειδικά στην εταιρία που είμαι τώρα και στην οποία ξαναγύρισα μετά από 11 χρόνια. Κάτι καινούργιο συμβαίνει κάθε μέρα, κάτι θα φτιάξω, με κάτι θα ασχοληθώ και για πρώτη φορά μετά από χρόνια (μετά από την δουλειά γραφείου και τις 10 ώρες κάθε μέρα μπροστά από μια οθόνη / και τον προγραμματισμό κατασκευή διαχείριση ιστοσελίδων και eshops) σταμάτησα να βαριέμαι...

Τα τροφοδοτικά δεν τα επισκευάζω. Αν δεν δίνει καθόλου τάση το αντικαθιστώ στον πελάτη αν είναι εντός εγγύησης. Απλά καμιά φορά τυχαίνουν περιπτώσεις που έχουν πρόβλημα (πχ δεν φορτίζουν, υπερθερμαίνονται κλπ κλπ) . Βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει βραχυκυκλωμα στο laptop, να είναι τελείως off η μπαταρία του φορητού η πολλά άλλα θέματα. Για αυτό δηλαδή θέλω να δώ κάποιες φορές την εκάστοτε συμπεριφορά υπό φορτίο

Θα ήθελα να σε ρωτήσω , πως μπορώ να το κάνω αυτό. Πχ το τροφοδοτικό έχει στην άκρη το βύσμα του το οποίο δεν θα το πειράξω, ούτε θα κόψω το καλώδιο για να πάρω τους πόλους να τους μετρήσω.
Εγώ δηλαδή θέλω να δώσω από αυτό το βύσμα τροφοδοσία σε αυτές τις 2 λάμπες πχ για να δω την συμπεριφορά (που μου λέει ο πελάτης) .
Μπορείς πχ να μου πεις τις λάμπες θα πάρω? 2 x 12 volt. Για να έχουν κατανάλωση 21W λογικά θα είναι 0,9Α . Πως μπορώ να τις φτιάξω σε σειρά? Απλά φορτίο θέλω να φτιάξω. Δεν νομιζω ότι θα χρειαστώ πχ όργανα η τροφοδοτικό πάγκου γιατί επισκευή δεν πρόκειται να κάνω.
Βέβαια καλό θα ήταν κάποια στιγμή να ασχοληθώ και με αυτό (αν και δεν κάνουμε επισκευές στην εταιρία παρά μόνο σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, πχ αλλαγή ολόκληρης πλακέτας σε καποια συσκευή)

selectronic
15-11-18, 11:52
Το βρήκα το pdf του Rossman:
https://docs.google.com/presentation/d/1PkeO_lC5WTPScSV3ZzEEjVuDWeQtL2eHK6jEcf7axA0/edit#slide=id.g2a3d5327f3_39_0

ΜΑΝΟΛΗΣ28
15-11-18, 17:52
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το προσπαθήσω. Εντάξει αν έχω έτοιμα tutorial έχω την γνώση να το φτιάξω. Και κολλήσεις ξέρω να κάνω και συνδέσεις. Το μόνο πρόβλημα μου ήταν πως θα το ξεκίναγα.
Εύχομαι να τα καταφέρω βέβαια . Θα ποστάρω το έργο μου

ΜΑΝΟΛΗΣ28
15-11-18, 23:01
Πριν λίγο είδα κατι σχεδιαγράμματα από τεχνητά φορτία. Ναι μεν κατάλαβα που υπάρχουν αντιστάσεις , που πρεπει να υπάρχει η γείωση, οι διακόπτες αλλά στην υλοποίηση δεν θα τα καταφέρω.

Πέρα από τα μηχανήματα και τις συσκευές τις οποίες ελέγχω στην δουλειά είτε σε υπολογιστή είτε αυτόνομα , υπάρχουν αρκετά τα οποία εχω τις γνώσεις να τα ελέγξω αλλά όχι διεξοδικά και σίγουρα σε αρκετά από αυτά δεν μπορώ να επέμβω εσωτερικά ..όπως πχ τροφοδοτικά pc και laptop. Αυτά τα ελέγχω μέχρι ένα βαθμό πχ αν ανάβουν, αν δίνουν τάση κλπ. Έχω μια μητρική και κάποιες παλιές συσκευές για τα ATX τροφοδοτικά και τα τροφοδοτικά των φορητών απλά μετράω αν δίνουν τάση. Έτσι και αλλιώς τα χαλασμένα τα στέλνω στους προμηθευτές. Δεν έχω πχ δικαιοδοσία να τα ανοίξω και να τα επισκευάσω. Οπότε δεν χρειάζεται και να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι.

Και γενικότερα ότι ειναι εντός εγγύησης δεν το πειράζω, πέρα από συγκεκριμένες περιπτώσεις στις οποίες αλλάζω κάποια πλακέτα τροφοδοσίας η κάποια άλλη κεντρική πλακέτα και πειραματίζομαι για να δω αν συνεχίζει το πρόβλημα.

Τα "καθαρά" ηλεκτρονικά τα οποία φέρνουμε και για τα οποία χρειάζομαι κάποιο τεχνητό φορτίο είναι

Τροφοδοτικά για laptop (δεν ειναι δυνατόν να έχω 15 διαφορετικά λαπτοπ και να τεστάρω γιατί το κάθε τροφοδοτικό έχει διαφορετικό πχ βύσμα, το κάθε λαπτοπ εχει διαφορετική τάση, ένταση και ισχύ κλπ κλπ)
Μπαταρίες για UPS 12V 7,2Ah και 9Ah

Επειδή φέρνουμε και UPS έχω την δικαιοδοσία πέρα απο το τσεκάρισμα να προβαίνω και σε αλλαγή μπαταριών και σε εντός και σε εκτός εγγύησης. Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις βάζω κάποιο πραγματικό φορτίο πάνω, τσεκάρω πόση ώρα κρατάει, τσεκάρω αν φορτίζουν οι μπαταρίες οι καινούργιες και δεν ειναι πχ θέμα πλακέτας φόρτισης.

Το θέμα είναι δηλαδή ότι στην προκειμένη περίπτωση ψάχνω ένα τεχνητό φορτίο με το οποίο θα μπορέσω να τσεκάρω τα τροφοδοτικά των laptop και να δίνω πχ 90W για να το φτάνω στο όριο, η 65 σε άλλες περιπτώσεις. Απλά προβληματίζομαι λίγο με τα βύσματα των τροφοδοτικών. Θα παίρνω απλά με 2 συρματάκια το + και το - και θα τα οδηγώ στο τεχνητό φορτίο? Γιατί όπως είπαμε , βυσματάκι δεν μπορώ να κόψω

Ειδα σε ένα κατάστημα , δεν ξέρω ακριβώς γιατί δεν είχε ουτε τηλεφωνα ουτε τιποτα τεχνητά φορτία για τροφοδοτικά και μπαταρίες
http://sagoselectronics.gr/pages/page3.php

Βασικά δεν πολυκατάλαβα και πολλά ουτε γνωρίζω πόσο μπορεί να έχει κάτι τέτοιο έτοιμο. Αν παω σε μαγαζί με ηλεκτρονικά πχ Βενιέρη υπάρχει περίπτωση να έχουν κάτι αντίστοιχο?
90-120W το πολύ ειναι τα τροφοδοτικά και αντε να τσεκάρω και τίποτα μπαταρίες . Τα ATX τα τσεκάρω σε μητρική με συσκευές όπως προείπα

Και κάτι που δεν μου απαντήσατε. Τι διαφορές έχουν τα διάφορα τροφοδοτικά μεταξύ τους? Γιατί βλέπω AC-DC Adapters, Switching power supply, τροφοδοτικά για laptop. Κάνουν όλα σε όλα?

Σας κούρασα...Σορρυ

ΜαστροΤζεπέτο
16-11-18, 00:42
Τροφοδοτικά για laptop (δεν ειναι δυνατόν να έχω 15 διαφορετικά λαπτοπ και να τεστάρω γιατί το κάθε τροφοδοτικό έχει διαφορετικό πχ βύσμα, το κάθε λαπτοπ εχει διαφορετική τάση, ένταση και ισχύ κλπ κλπ) .....
Θα παίρνω απλά με 2 συρματάκια το + και το - και θα τα οδηγώ στο τεχνητό φορτίο? Γιατί όπως είπαμε , βυσματάκι δεν μπορώ να κόψω ......
Ειδα σε ένα κατάστημα , δεν ξέρω ακριβώς γιατί δεν είχε ουτε τηλεφωνα ουτε τιποτα τεχνητά φορτία για τροφοδοτικά και μπαταρίες
http://sagoselectronics.gr/pages/page3.php .........
Βασικά δεν πολυκατάλαβα και πολλά ουτε γνωρίζω πόσο μπορεί να έχει κάτι τέτοιο έτοιμο. Αν παω σε μαγαζί με ηλεκτρονικά πχ Βενιέρη υπάρχει περίπτωση να έχουν κάτι αντίστοιχο?
90-120W το πολύ ειναι τα τροφοδοτικά και αντε να τσεκάρω και τίποτα μπαταρίες . Τα ATX τα τσεκάρω σε μητρική με συσκευές όπως προείπα .........
ένας φίλος είχε πάρει κάποτε και πήρα κι εγώ ενα multi τροφοδοτικό λαπτοπ με 5-6 τάσεις και πολλά φισάκια σε εξαιρετική τιμή κάπου 12€ από εδώ Tan Computer & Electronics S.A. (Καλλιθέα είναι )με αυτό τσεκάρεις εάν δουλευει ενα λαπτοπ στην αντίστοιχη τάση για να δεις αν φταίει το τροφοδοτικό ή όχι.
Μετά για να πάρεις ένα τροφοδοτικό μεταβλητής τάσης και έντασης περίμενε λίγο να ξετρίψεις λίγο με τα απλά γιατί σε βλέπω λιγο φοβισμένο (δικαίως) και καλά κάνεις.

ΜΑΝΟΛΗΣ28
16-11-18, 01:04
Αυτά με τις μεταβλητές τάσεις τα ξέρω. Και με τα πολλά φισάκια

Στην περιπτωση μου όμως δεν θέλω να πάρω ένα τροφοδοτικό γιατί ο πελάτης δεν στέλνει και το λαπτοπ μαζί με το ελαττωματικό τροφοδοτικό για να δω τι φταίει από τα 2

Θέλω να φτιάξω η να αγοράσω ένα τεχνητό φορτίο για να ελέγχω τα τροφοδοτικά που έχω στην εταιρία και τα οποία μου φέρνουν οι πελάτες για έλεγχο. Αν δεν δίνει τάση το ξεχνάμε και πάμε για αντικαταστάση στον πελάτη, αν είναι κακοχρησιμοποιημένο απλά χάνει την εγγύηση. Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που το τροφοδοτικό ενώ δείχνει τάση κανονικά η οποία δεν μεταβάλλεται υπό φορτίο φέρεται διαφορετικά . Όπως και πολλές συσκευές . Μπορεί να δουλεύουν τα τροφοδοτικά τους αλλά υπο φορτίο να κάνουν κουλά πράγματα.
Σε αυτή την περίπτωση φταίει η το τροφοδοτικό το οποίο δεν μπορεί να αποδώσει όταν του βάζεις φορτίο η η συσκευή η οποία μπορει να έχει καποιο θέμα στην πλακέτα τροφοδοσίας η κάποιο άλλο βραχυκύκλωμα.

Με 5-6 τάσεις δεν νομίζω να έχει πλέον η Tan.
Φέρνει κυρίως τα fortron τα οποια ειναι με πολλά βύσματα 65W ισχύ και γενικά κάποιες άλλες μάρκες οι οποίες ειναι με στανταρ φισάκι στην άκρη για συγκεκριμένες μάρκες laptop

ΜαστροΤζεπέτο
16-11-18, 01:54
.........Μπορεί να δουλεύουν τα τροφοδοτικά τους αλλά υπο φορτίο να κάνουν κουλά πράγματα.
Σε αυτή την περίπτωση φταίει η το τροφοδοτικό το οποίο δεν μπορεί να αποδώσει όταν του βάζεις φορτίο η η συσκευή η οποία μπορει να έχει καποιο θέμα στην πλακέτα τροφοδοσίας η κάποιο άλλο βραχυκύκλωμα.
.................
Άρα μαθαίνεις καλά τον νόμο του Ωμ . Και ως προς τα Βαττ. Προμηθεύεσαι Βαττικές αντιστάσεις ,τουβλάκια (16Βαττ και δεν αρκούν καθόλου) διαφόρων τιμών από 5,6Ω και πάνω ή και καμιά μικρότερη για συμπλήρωμα και "αρχίζεις το παιχνίδι " στιγμιαία σχεδόν, ζεσταίνονται πολύ, από συστοιχίες σειράς μεγάλων τιμών και κατεβαίνεις ως εκεί χαμηλά που έχεις προυπολογίσει την θεωρητική τιμή. Με δυο όργανα (το βολτόμετρο το έχεις ήδη συνδέσει νωρίτερα και με το αμπερόμετρο το ένα άκρο συνδεδεμένο και με το άλλο στο χέρι ανοίγεις κλείνεις κύκλωμα. Τότε μετράς τι ενδείξεις παίρνεις.
Αυτά που λέω είναι εντελώς μπακαλίστικα και ίσως αναχρονιστικά. Δεν ξέρω τι όργανο υπάρχει ακριβώς να κάνει αυτή τη δουλειά κι αν αξίζει να το προμηθευτείς.
Αυτά τα έκανα όταν ήμουν 10 χρονων πριν 45 χρόνια ......... ποιός είναι ο επαγγελματικός τρόπος δεν ξέρω ....

selectronic
16-11-18, 08:15
...Θέλω να φτιάξω η να αγοράσω ένα τεχνητό φορτίο για να ελέγχω τα τροφοδοτικά που έχω στην εταιρία και τα οποία μου φέρνουν οι πελάτες για έλεγχο...

Όπως είπε στην πρώτη απάντηση ο chipakos και στην τελευταία ο ΜαστροΤζεπέτο, το πιο απλό (αφού δεν τα καταφέρνεις και με τα κυκλώματα) είναι να πάρεις 5-10 ωμικά φορτία (όπως πχ βατικές αντιστάσεις ή λάμπες αλογόνου 12V), να αγοράσεις και τα 5-10 διαφορετικά θηλυκά βύσματα για να κουμπώνεις τα τροφοδοτικά (δεν θα σου βγει σε καλό να "βάζεις καλωδιάκια" μακροχρόνια) και είτε κάνεις ενώσεις κάθε φορά βάση των Volt/Amp/Watt του τροφοδοτικού, ή φτιάχνεις κάτι πιο μόνιμο με διακοπτάκια που θα αλλάζουν την αντίσταση του φορτίου (φαντάσου κάτι τέτοιο (https://i.imgur.com/u5n2qfm.jpg) αλλά πιο μεγάλο). Βάζεις και ένα φτηνό LED Meter (https://www.ebay.com/itm/DC-0-30V-10A-Voltmeter-Ammeter-Blue-LED-Panel-Amp-Digital-Volt-Gauge-meter-KK/261812553002?epid=18017962264&hash=item3cf53e852a:g:zLIAAOSwqu9VBVMM:rk:8:pf:0&vxp=mtr) για να βλέπεις την πτώση τάση και πόσα Αμπέρ τραβάς και τέλος.
Αν δεν μπορείς να το σχεδιάσεις μόνος σου, μπορούμε να σε βοηθήσουμε εδώ, οπότε εσύ θα κάνεις μόνο την συναρμολόγηση (είπες ότι το έχεις το θέμα κολλητήρι έτσι?)!

Το ίδιο φορτίο θα χρησιμοποιείς για να τεστάρεις μπαταρίες 12V από UPS.

Απλά πράγματα :wiink:


Και κάτι που δεν μου απαντήσατε. Τι διαφορές έχουν τα διάφορα τροφοδοτικά μεταξύ τους? Γιατί βλέπω AC-DC Adapters, Switching power supply, τροφοδοτικά για laptop. Κάνουν όλα σε όλα?

Όλα τα παραπάνω είναι το ίδιο πράγμα, παίρνουν είσοδο από τα 240V AC της πρίζας του σπιτιού και βγάζουν μία Χ τάση DC.
Τώρα το τι τάση βγάζει το καθένα, πόσα Αμπέρ/Βατ βγάζει κτλ είναι οι διαφορές τους.

Eximnos
16-11-18, 10:10
Καλημέρα και από εμένα!

Λοιπόν εστιάζοντας λίγο στις ερωτήσεις εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει σύγχυση με δυο πράγματα. Τον νόμο του Ohm και τον τύπο της ισχύος.

Αυτά τα δυο πρέπει να τα μάθει οπωσδήποτε κάθε άνθρωπος που ασχολείται με ηλεκτρονικά η ηλεκτρολογικά. Θεμέλια. Και πολύς κόσμος δουλεύει μόνο με αυτά.

Ο νόμος του Οhm είναι I=V/R (ή V=I*R ή R=V/I).
Ο τύπος της ισχύος στο ωμικό φορτίο είναι W=V*I (ή Ι=W/V ή V=W/I).

Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι το ρεύμα είναι αποτέλεσμα της τάσης και της αντίστασης που υπάρχει στα δυο άκρα αυτής.
Υπάρχουν ωραίες αναλογίες όπως είναι ένα μπαλόνι το οποίο είναι φουσκωμένο. Υπάρχει πίεση αλλά καμία ροή ισχύος. Εάν του κάνουμε μια μικρή τρύπα θα αρχίσει να χάνει αέρα, θα έχουμε δηλαδή ροή και σιγά σιγά βέβαια θα αρχίσει να χάνει πίεση. Όσο μικραίνει η πίεση τόσο πιο αργά θα χάνει αέρα. Όλα αυτά με την ίδια μικρή τρύπα. Εάν κάναμε μια διπλάσια τρύπα θα είχαμε διπλάσια ροή αέρα κτλ.
Μια άλλη είναι το υδραυλικό ισοδύναμο. Σε κάθε περίπτωση η διαφορά πίεσης παίζει τον ρόλο της διαφοράς δυναμικού (V), η ροή παίζει τον ρόλο του ρεύματος (Ι) και το μέγεθος της τρύπας παίζει τον ρόλο της αντίστασης (R)

Το θέμα είναι να κατανοήσεις τι σημαίνουν αυτά! Τι σημαίνει ας πούμε ότι ένας φορτιστής είναι 5V 2A. Σημαίνει ότι δίνει ΠΑΝΤΑ 5V και ότι δίνει ΜΕΓΙΣΤΟ ρεύμα 2Α. Το αν θα δώσει το μέγιστό του ρεύμα εξαρτάται από το είδος του φορτίου. Ο φορτιστής σε κάθε περίπτωση έχει μέγιστη ισχύ 5V*2A=10W. Εάν του συνδέσουμε ένα ωμικό φορτίο (πχ λάμπα πυρακτώσεως) 5V 10W (ή και 20W ή και 200W) θα πάρουμε την μέγιστη ισχύ του. Εάν δηλαδή του συνδέσουμε μια αντίσταση R=5V/2A=2.5Ω που να αντέχει 10W ή και παραπάνω.

Θέλει λίγο δουλίτσα για να το κατανοήσεις, είναι το μόνο σίγουρο.

Αν σε ένα τροφοδοτικό βάλεις μια αντίσταση υπολογισμένη στα VA του τότε θα πάρεις τη μέγιστη ονομαστική ισχύ του. Αν βάλεις μεγαλύτερη αντίσταση θα πάρεις λιγότερη ισχύ (εντός των πλαισίων λειτουργίας του). Αν βάλεις μικρότερη αντίσταση θα του τραβήξεις περισσότερη ισχύ και θα το κάψεις. Όλα αυτά είναι ΑΝΑΛΟΓΑ και αντιστρόφως ανάλογα μεταξύ τους γιατί οι σχέσεις είναι γραμμικές.

selectronic
16-11-18, 13:17
Νομίζω ότι τα περισσότερα πακάκια για laptop γράφουν τάση εξόδου και μέγιστο ρεύμα (και όχι Watt).
Πάντως το μόνο που θες είναι ο Νόμος του Ωμ και μάλιστα εύκολα και γρήγορα σε on-line calculator (http://www.ohmslawcalculator.com/ohms-law-calculator): γράφει το εργαλείο ότι βγάζει πχ 18V στα 1.2Α? Πατάς αυτά τα δύο που ξέρεις και βλέπεις ότι για να το ζορίσεις στο 100% θες μία αντίσταση 15Ω που θα πρέπει να αντέξει τα ~22W θα πέσουν πάνω της. Επιλέγεις το φορτίο σου από το συρτάρι με τις βατικές αντιστάσεις και τέλος.
Εγώ παλιά για τεστ ενισχυτή 8Ω είχα βάλει έξι dummy loads 50Ω/10W (https://i.ebayimg.com/images/g/NIkAAOSw9NdXsW69/s-l300.jpg)παράλληλα για ~8.3Ω στα 60W, και με τέτοια μικρά dummy loads κάνεις δουλειά αλλά συνήθως έχουν κάτι τεράστια RF βύσματα οπότε βατικές αντιστάσεις πχ 25W θα βολεύουν καλύτερα στις ενώσεις...

Αν και αφού το κάνει συχνά ο φίλος, μία κατασκευή που να βάζει 5-10 αντιστάσεις σε σειρά/παράλληλα με διακόπτες θα ήταν καλύτερα (και μετά μπορεί να εξελιχθεί με μεράκι και Arduino σε κάτι πιο καλό).

mtzag
16-11-18, 14:07
Το νομο του Ohm και τους νομους του Kirchhoff τους μαθαινεις στο λυκειο.
Εκει τους εμαθα (τους ελεγε η φυσικη) οπως και τον τυπο της ισχυος..
Δεν νοειτε τεχνικος που να μην τα ξερει αυτα που περιγραφεις.. ειναι στανταρ γνωση που πρεπει να εχει ο καθε τεχνικος.
Δεν χρειαζετε να εισαι ηλεκτρονικος για να τα ξερεις αυτα..
Οσο για το τεχνητο φορτιο υπαρχει συσκευη ηλεκτρονικου προγραμματιζομενομενου τεχνητου φορτιου μονο που ειναι σχετικα ακριβη.
Αν θες ποιο φτηνα κανε καμια ιδιοκατασκευη με αντιστασεις / λαμπες κτλπ..

selectronic
16-11-18, 14:18
...Πριν λίγο είδα κατι σχεδιαγράμματα από τεχνητά φορτία. Ναι μεν κατάλαβα που υπάρχουν αντιστάσεις , που πρεπει να υπάρχει η γείωση, οι διακόπτες αλλά στην υλοποίηση δεν θα τα καταφέρω...
Ένα απλό dummy load σαν το παρακάτω δεν είναι καθόλου δύσκολο να κατασκευαστεί, αλλά αφού ο ίδιος ο ΜΑΝΟΛΗΣ28 είπε ότι έχει δει σχέδια και δεν το έχει, τότε πάμε σε απλό παθητικό φορτίο...


https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76099&d=1542370726https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76100&d=1542371246

*το ξέρω ότι αυτό που έβαλα είναι μόνο για proof of concept, θα πρέπει να μπει κάποια σταθεροποίηση τάσης για τουλάχιστον την τροφοδοσία του pot/διαιρέτη, αλλά και έτσι παίζει γιατί η κατανάλωση δεν πολύ-αλλάζει...

γάτος
16-11-18, 16:59
Καλημέρα και από εμένα!

...

Ο νόμος του Οhm είναι I=V/R (ή V=I*R ή R=V/I).
Ο τύπος της ισχύος στο ωμικό φορτίο είναι W=V*I (ή Ι=W/V ή V=W/I).

...
Να διορθώσω ότι ο τύπος της ισχύος είναι: P=V*I

ΜΑΝΟΛΗΣ28
16-11-18, 21:35
Εντάξει δεν είμαι και εντελώς άσχετος.
Ξέρω ότι V*A μας βγάζουν την μέγιστη ισχύ , ξέρω και τον νόμο του Ohm . Ηλεκτρονικά κάναμε και στην σχολή . Και ψηφιακά και αναλογικά (εγώ έπινα καφέ) απλά δεν έχω ασχοληθεί ενεργά με το θέμα

Θα με βοηθούσε πολύ αν μπορούσε κάποιος να μου σχεδιάσει ένα απλό κύκλωμα με βαττικές αντιστάσεις τις οποίες μπορώ να απομονώνωνω κατ'επιλογή ανάλογα με το φορτίο. Έστω και σε ένα απλό χαρτί για το πως θα κάνω τις συνδέσεις και τι υλικά πρέπει να προμηθευτώ. Βλέπω στην παραπάνω φωτογραφία κάτι που με βοήθησε. Ένα θηλυκό βύσμα πάνω στην πλακετούλα στο οποίο μπορώ να βάζω το εκάστοτε τροφοδοτικό. Απλά το θέμα είναι ότι κάθε φορά το βύσμα του τροφοδοτικού είναι διαφορετικό. Αλλά βύσματα πχ έχουν εξωτερική διάμετρο 7,4mm , άλλα έχουν μικρότερη, άλλα δεν έχουν ακίδα μέσα , άλλα έχουν.
Θα πρέπει να φτιάξω διαφορετικές πλακετούλες με διαφορετικό θηλυκό βύσμα στην κάθε μια ?

ΜαστροΤζεπέτο
17-11-18, 01:05
......
Θα με βοηθούσε πολύ αν μπορούσε κάποιος να μου σχεδιάσει ένα απλό κύκλωμα με βαττικές αντιστάσεις τις οποίες μπορώ να απομονώνωνω κατ'επιλογή ανάλογα με το φορτίο. Έστω και σε ένα απλό χαρτί για το πως θα κάνω τις συνδέσεις και τι υλικά πρέπει να προμηθευτώ. Βλέπω στην παραπάνω φωτογραφία κάτι που με βοήθησε. Ένα θηλυκό βύσμα πάνω στην πλακετούλα στο οποίο μπορώ να βάζω το εκάστοτε τροφοδοτικό. Απλά το θέμα είναι ότι κάθε φορά το βύσμα του τροφοδοτικού είναι διαφορετικό. ..........

Να κάπως έτσι θα το έφτιαχνα : πολλές αντιστάσεις (τουβλάκια 10-16 Βαττ) παράλληλα που το ένα άκρο θα είναι σε δικό της διακοπτάκι (να αντέχει κάτι τι ε !!! ). Όταν όλοι οι διακόπτες θα κλείνουν το κύκλωμα τους η συνολική αντίσταση να μην είναι κάτω από ~4Ω και ανοίγοντας διακόπτες αφαιρείς αντιστάσεις ( ή συστοιχία αυτων ) οπότε αφενός ανεβαίνει η τιμή της αντίστασης αφετέρου πέφτουν τα βαττ. Μια μικρή μαθηματική διερεύνηση θέλει (σε ένα excell) και όλα ρολόι. στη φωτό φαίνεται και η λοιπή συνδεσμολογία στα γρήγορα. Πάνω εκεί κάνεις ότι γουστάρεις.
76103

selectronic
17-11-18, 08:17
...Βλέπω στην παραπάνω φωτογραφία κάτι που με βοήθησε. Ένα θηλυκό βύσμα πάνω στην πλακετούλα στο οποίο μπορώ να βάζω το εκάστοτε τροφοδοτικό... Απλά το θέμα είναι ότι κάθε φορά το βύσμα του τροφοδοτικού είναι διαφορετικό. Αλλά βύσματα πχ έχουν εξωτερική διάμετρο 7,4mm , άλλα έχουν μικρότερη, άλλα δεν έχουν ακίδα μέσα , άλλα έχουν.
Θα πρέπει να φτιάξω διαφορετικές πλακετούλες με διαφορετικό θηλυκό βύσμα στην κάθε μια ?...

Αυτό που έβαλα είναι ενεργό φορτίο, το TO-3 MOSFET (Drain-Source) είναι αυτό που λειτουργεί σαν φορτίο στην περίπτωση αυτή και το βύσμα είναι για την τροφοδοσία της κατασκευής.

Το έγραψα ξανά, για να κάνεις σωστή δουλειά και να μη παίζεις με καλωδιάκια, θα αγοράσεις ένα από κάθε θηλυκό βύσμα (σαν αυτό που έχουν πάνω τα laptop) και θα τα ενώσεις όλα παράλληλα στην είσοδο του "φορτίου" σου.


...αγοράσεις και τα 5-10 διαφορετικά θηλυκά βύσματα για να κουμπώνεις τα τροφοδοτικά (δεν θα σου βγει σε καλό να "βάζεις καλωδιάκια" μακροχρόνια)...

Ο ΜαστροΤζεπέτο σου έβαλε ένα απλό σχέδιο για το πως θα φτιάξεις παθητικό φορτίο με αντιστάσεις, αν μας πεις και το εύρος των τάσεων/εντάσεων (χονδρικά έστω) των τροφοδοτικών που συναντάς θα βγάλουμε και την τιμή των αντιστάσεων τα Watt και το πόσες χρειάζεσαι.

ΜΑΝΟΛΗΣ28
27-11-18, 13:14
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω προλάβει βέβαια να κάνω κάτι, αλλά έχω σκοπό να αρχίσω λίγο να πειραματίζομαι με διάφορα πράγματα για να μπορέσω να αποκτήσω κάποιες γνώσεις. Μπορεί στο τεχνικό κομμάτι να είμαι καλός αλλά όταν κάθονται ηλεκτρονικές απορίες σηκώνω τα χέρια ψηλά. Προχτές άλλαξα ένα πυκνωτή σε μια οθόνη που είχα σπίτι με επιτυχία αλλά δεν μου αρκεί να ξέρω μια κόλληση μόνο.
Στο θέμα μας. Υπάρχει κάποιο βιβλίο για αρχάριους με ασκήσεις? Πχ να σου λέει πάρε αυτά τα υλικά και ξεκίνα να δοκιμάζεις...

Στο θέμα μας τώρα
Μου πρότεινε φίλος να αγοράσω τροφοδοτικό εργαστηρίου για να δίνω φορτίο στα τροφοδοτικά των Laptop. Μέχρι 30V και έως 10Α έχω βρει το παρακάτω
https://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%C E%99%CE%9A%CE%91-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9B%C E%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/CategoryID/1765/Level/a/productid/41945/txtSearch/027-000064300

Η απορία μου έχει να κάνει με το εξής. Πως θα μπορώ από το εκάστοτε διαφορετικό βύσμα κάθε τροφοδοτικού, να το μετράω και να του δίνω φορτίο? Έχει αυτό μέσα κάποιες πχ τσιμπίδες, μύτες που μπορώ να πιάνω τον αρνητικό πόλο του κάθε βύσματος και τον θετικό και να τα συνδέω πάνω στο τροφοδοτικό εργαστηρίου και να δίνω φορτίο?

Η Δεύτερη ερώτηση μου (πραγματικά είμαι αρκετά σκράπας). Αλλάζω μια μπαταρία σε ενα Ups, βλέπω με το πολύμετρο ότι φορτίζει και δεν έχει θέμα η πλακέτα φόρτισης του UPS

Πριν λίγο έπεσε μια μπαταρία στα χέρια μου, Μέτρησα την τάση και ήταν 2,45V . Άρχισα να την φορτίζω με έναν φορτιστή μπαταριών που έχω εδώ στην δουλειά (Λεει πανω Carricatore per batterie) και έχει μια αναλογική ένδειξη για Amper που φτάνει μεχρι τα 10. Σταμάτησα να την φορτίζω κάποια στιγμή, είχε φτάσει έως τα 7,5V χωρίς τον φορτιστή πάνω. Αυτό σημαίνει ότι η μπαταρία είναι καλή από την στιγμή που αρχίζει και φορτίζει ξανά? Ο αναλογικός δείκτης σε τι χρησιμεύει? Γιατί μου δείχνει πάντα 0

mikemtb
27-11-18, 13:45
Με ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΌ θα "δωσεις" ΦΟΡΤΊΟ?
να μας πεις εδώ δημόσια ΠΟΙΟΣ σου το είπε αυτό.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Gaou
27-11-18, 14:02
Με ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΌ θα "δωσεις" ΦΟΡΤΊΟ?

επειδή και εγώ προσπαθώ να μαθαινω τι εννοεις. ότι το τροφοδοτικό δινει ρευμα ? ταση ? γιατι ειναι λάθος αυτο . εννοεις ότι το φορτιο ειναι καταναλωση ? τι ακριβώς εχει γινει λάθος ?

jimk
27-11-18, 14:18
Παυλο το τροφοδοτικο δεν γινεται φορτιο οποιος στο ειπε αυτο κανει μεγαλο λαθος.Αν θες να δοκιμαζεις τα τροφοδοτικα με φορτιο σου εδωσαν λυση σε προηγουμενα ποστ.

ΜΑΝΟΛΗΣ28
27-11-18, 14:49
Βασικά με παραξένεψε και εμένα λίγο όλο αυτό. Το τροφοδοτικό κανονικά δίνει τάση ( V ) και A στις συσκευές που θες να βάλεις μπροστά πχ. Αντι να έχεις 20 και 30 διαφορετικά τροφοδοτικά παίρνεις ένα τέτοιο και δίνεις ρεύμα σε συσκευές μέχρι 30V και με ένταση μέχρι 10A.
Δεν έχω γενικά αυτές τις μέρες τον χρόνο να ασχοληθώ με κατασκευές , για αυτό και ψάχνω κάτι έτοιμο αν υπάρχει

selectronic
27-11-18, 15:33
Μανόλη όπως σου είπαν οι τρεις παραπάνω, το τροφοδοτικό τροφοδοτεί, δίνει ρεύμα, δεν είναι για φορτίο αλλά για να ανάβεις laptop αν δεν έχεις τον φορτιστή του.
Με ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό και το κατάλληλο βύσμα θα μπορείς να τροφοδοτείς τα laptop, αλλά χρειάζεται προσοχή γιατί η λάθος τάση (σε μέγεθος ή πολικότητα) μάλλον θα κάνει ζημιά στο laptop που δεν θα μπορείς να επισκευάσεις. Επίσης μπορεί και το ίδιο το τροφοδοτικό να χαλάσει κάποια μέσα, και να σου βγάλει πχ 30V στην έξοδο...
Το τροφοδοτικό πάγκου είναι ένα πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο που όλοι όσοι ασχολούνται πρέπει να έχουν, απλά πρόσεχε στο πως το χρησιμοποιείς.

Περι καλωδίων το έχω ξαναγράψει: θυμάσαι κάτι φορτιστές κινητών που είχαν πολλά βύσματα, ένα για κάθε τύπο/μάρκα κινητού και έμοιαζαν με μαστίγιο με 7 ουρές?
Κάτι τέτοιο θα φτιάξεις κι εσύ, πχ ένα με αρσενικά βύσματα στο τέλος για να δίνεις ρεύμα στα laptop (που θα ενώνεται στο τροφοδοτικό από την άλλη μεριά) και ένα με θηλυκά βύσματα για να ενώνεις πάνω τα SMPS των laptop πάνω στο φορτίο:

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76245&d=1543325588

ΜΑΝΟΛΗΣ28
27-11-18, 19:38
Βρε συ, μα δεν θέλω να φορτίσω laptop.
Θέλω απλά να δώσω εικονικό φορτίο σε φορτιστές laptop . Μου είπαν από ενα καταστημα στην Καλλιθεα να πάρω μια λάμπα 24V και 2με3 A και να την χρησιμοποιήσω σαν φορτίο εικονικό.

Επειδή δεν είχαν αυτοι λαμπες πηγα σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα αλλά επειδή δεν είχαν 24V πήρα 2 X 12V (20W η κάθεμια). 1,67A δηλαδή.
Αν αυτές τις συνδέσω σε σειρά θα μου δώσουν λογικά 24V με την ίδια ένταση.
Είμαι σπίτι τώρα, έχω το πολύμετρο μου και έχω πάρει και 2 φορτιστες λαπτοπ η οποίοι δεν δινουν τάση υπό φορτίο οπως ειπε ο πελάτης.

Με τα υλικά που έχω σπίτι, πχ καλωδιακια από συσκευές (χάλκό) πολύμετρο, η οτι άλλο μπορώ να βρω σπίτι πχ κλεμες, μπορώ να τις συνδέσω σε σειρά με έναν σχετικά εύκολο τρόπο?

selectronic
27-11-18, 20:08
Αν δεν θες να τροφοδοτήσεις κάτι με ρεύμα, γιατί μιλάμε για τροφοδοτικό? Ξέχνα το, πάει αυτό.

Γιατί δεν κάνεις αυτό που είπαμε με διαφορετικές αντιστάσεις (αυτό που έβαλε ο ΜαστροΤζεπέτο στο #18 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93692&p=857953&viewfull=1#post857953)), θα είναι πολύ πιο χρήσιμο από δύο λάμπες...

Σωστά 20W στα 12V σημαίνουν ~1.67Α ρεύμα, ο φορτιστής που θες να τσεκάρεις 12V βγάζει? Μήπως 24V? Αν ο φορτιστής βγάζει πχ 17V και βάλεις μία λάμπα 24V/20W, πόσα watt θα τραβήξει στα 17V και πόσο ρεύμα?

Περί σύνδεσης σε σειρά με καλώδια και κλέμες, πιο είναι το πρόβλημα?

ΜΑΝΟΛΗΣ28
27-11-18, 20:57
Οι φορτιστές ειναι κυρίως από 18,5 έως 20V

Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις όπως τροφοδοτικά 5V, 9V ,12V

Στο θέμα μας τώρα. Έχω τον φορτιστή πχ τώρα ο οποίος ειναι 19V και με max ρεύμα 4,74Α (90W max) .Έχω και την λάμπα πχ που είναι 24V με 1,67Α . Θα την ανάψει η δεν θα την ανάψει επειδή η λάμπα θέλει παραπάνω VOLT? Και πες οτι την ανάβει ...πόσο ρεύμα θα τραβήξει στα 19V και πόσα Amper?

Περί σύνδεσης με καλώδια και κλέμες απλά δεν ξέρω τον τρόπο.

selectronic
27-11-18, 21:35
...Εντάξει δεν είμαι και εντελώς άσχετος. Ξέρω ότι V*A μας βγάζουν την μέγιστη ισχύ , ξέρω και τον νόμο του Ohm...
Ωραία, παρακάτω είναι η συνδεσμολογίες σε σειρά και παράλληλα.

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76247&d=1543347322

Έχεις αγοράσει δύο λάμπες 12V/20W. Ας υποθέσουμε ότι η αντίσταση της λάμπας είναι πάντα η ίδια (ζεστή ή κρύα), οπότε η κάθε λάμπα είναι μία αντίσταση ~7.2Ω
Μία λάμπα 7.2Ω στα 12V τραβάει ~1.67Α που σημαίνει ~20W
Δύο λάμπες 7.2Ω σε σειρά (= μία αντίσταση 14.4Ω) στα 24V θα τραβήξει πάλι ~1.67Α που σημαίνει ~40W
Μία λάμπα 7.2Ω στα 19V του φορτιστή θα προσπαθήσει να τραβήξει ~2.64Α που σημαίνει ~50.1W και άρα θα καεί.
Δύο λάμπες 7.2Ω σε σειρά στα 19V θα τραβήξουν ~1.32Α που σημαίνει περίπου 25W άρα περίπου 25% του μέγιστου φορτίου που μπορεί να δώσει ο φορτιστής.
Αν θες να δεις αν ο φορτιστής μπορεί να δώσει το μέγιστο φορτίο του (ας πούμε 4.7Α @ 19.0V => 89.3W), τότε θες μία αντίσταση ~4Ω που να αντέχει τα 90W που θα τραβήξει.
Αν το μόνο που έχεις είναι λάμπες 12W/20W, τότε με 6 μπορείς να φτιάξεις ένα φορτίο ~4.8Ω που θα τραβήξει στα 19.0V περίπου 3.96Α και άρα ~75.2W, που είναι το ~83% του μέγιστου φορτίου.



https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76246&d=1543347306

selectronic
27-11-18, 22:13
Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν θες να φτιάξεις ένα απλό "ηλεκτρονικό" φορτίο σαν αυτό που έβαλα στο #15 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93692&p=857912&viewfull=1#post857912) (πχ ένα IRFP4110 (http://www.acdcshop.gr/transistornmosfet100v180a370wto247ac-p-3344.html?f=4_6692%2C4_20380%2C4_20956%2C4_6456%2C 4_6453%2C4_6449%2C4_6928%2C4_6462%2C4_22682%2C4_64 39%2C4_6662%2C4_6400%2C) σε μία μεγάλη ψύκτρα θα είναι ΟΚ για σύντομες δοκιμές στα 90W), τότε πάρε μία-δύο δεκάδες αντιστάσεις πχ 25W 8Ω (https://www.ebay.com/itm/10PCS-Car-Load-Resistor-25W-8-Ohm-Fix-LED-Bulb-Fast-Flash-Turn-Signal-Blink-Gold/232159616725?epid=2087791527&hash=item360dca9ed5:g:QBgAAOSwa~BYPmq6&vxp=mtr) ή 10Ω (https://www.ebay.com/itm/10PCS-Car-LED-DRL-Fog-Light-Load-Resistor-Canceller-Decoder-25W-10-Ohm-DIY-Bulb/232737016214?hash=item3630350996:g:augAAOSw-Y9a1Zo6:rk:3:pf:0&vxp=mtr) ή ότι βολεύει πιο πολύ ανάλογα με το εύρος τάσεων και εντάσεων που μετράς (ή και κλασσικά τουβλάκια 10W (https://www.ebay.com/itm/New-10-20Pcs-5-10W-10Ohm-10R-5-Ceramic-Cement-Power-Resistor-White-Through-Hole/311805288798?hash=item48990b215e:m:mWFcrikTa_138Yi 1fBsvfGw:rk:4:pf:0) στην ανάγκη αν και αυτά δεν έχουν αυτάκια για στερέωση σε ψύκτρα), καμιά δεκαριά διακοπτάκια (https://www.ebay.com/itm/10-Pcs-AC-6A-250V-10A-125V-2-Solder-Lug-On-Off-Mini-Boat-Rocker-Switch-C7A1/253653079597?hash=item3b0ee6d62d:g:oE0AAOSwYeNbC8J 1:rk:3:pf:0) και ένα φτηνό οργανάκι V/I (https://www.ebay.com/itm/DC-0-30V-10A-Voltmeter-Ammeter-Blue-LED-Panel-Amp-Digital-Volt-Gauge-meter-KK/261812553002?epid=18017962264&hash=item3cf53e852a:g:zLIAAOSwqu9VBVMM:rk:8:pf:0&vxp=mtr), βρες και ένα από κάθε θηλυκό βύσμα laptop (https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=laptor+dc+jack&_sacat=0) από αυτά που συνήθως σου φέρνουν (ή μία χούφτα ανταπτοράκια (https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=laptop+female+power+adapter&_sacat=0) στην ανάγκη) και φτιάξε ένα απλό παθητικό φορτίο σαν μόνιμη κατασκευή/όργανο.

selectronic
27-11-18, 22:44
Φαντάσου κάτι τέτοιο χοντρικά με αντιστάσεις παράλληλα ή μπορεί να χρειάζονται να μπουν οι αντιστάσεις ανά δύο ή τρεις σε σειρά με διακόπτες που να τις βραχυκυκλώνουν, για το σωστό σχέδιο και τιμές αντιστάσεων θα πρέπει να ξέρουμε το τι τάσεις/ρεύματα/ισχύς μετράς...
Το όργανο θα παίρνει τάση από τον φορτιστή εφόσον η τάση αυτών δεν θα είναι κάτω από 4-5V και πάνω από 30V.

Όταν θα ενώνεις το φορτίο στον φορτιστή (με τον κύριο διακόπτη OFF φυσικά) το οργανάκι θα σου δείχνει την τάση εξόδου του φορτιστή χωρίς φορτίο, μετά με όλες τις αντιστάσεις στο κύκλωμα (μέγιστη δυνατή αντίσταση άρα ελάχιστο φορτίο) θα ανοίγεις τον διακόπτη και θα βλέπεις πόσο και αν πέφτει η τάση και τα Αμπέρ που τραβάς όσο μικραίνεις την συνολική αντίσταση του φορτίου μέχρι να φτάσεις κοντά στο όριο του φορτιστή.

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76248&d=1543351457



https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76250&d=1543352389

ΜΑΝΟΛΗΣ28
27-11-18, 22:54
Οι 2 λάμπες που πήρα ειναι αυτού του στυλ με 2 ποδαράκια απο κάτω. Αυτές έχουν αρνητικό και θετικό πόλο η όπως και να τις βάλεις δεν παίζει ρόλο ? Γιατί δεν βλέπω κάποιο σημάδι από κάτω. Λογικά στα φωτιστικά που μπαινουν κουμπώνουν όπως να ναι. Δεν πειράζει πως θα την βάλεις.
Εχω κάνει αυτή την συνδεσμολογία... Συνδέω με καλώδιο τις 2 λάμπες και τις άκρες τους τις έχω ελεύθερες

Εκεί κάνω την συνδεσμολογία με το τροφοδοτικό πχ (πρέπει να προσέξω αρνητικό η θετικό η δεν παίζει ρόλο?)

Και παίρνω προς το παρόν ένα 25% από αυτό που μπορεί να δώσει ο φορτιστής. 24V

76249

selectronic
27-11-18, 23:03
Οι 2 λάμπες που πήρα ειναι αυτού του στυλ με 2 ποδαράκια απο κάτω. Αυτές έχουν αρνητικό και θετικό πόλο η όπως και να τις βάλεις δεν παίζει ρόλο ? Γιατί δεν βλέπω κάποιο σημάδι από κάτω. Λογικά στα φωτιστικά που μπαινουν κουμπώνουν όπως να ναι. Δεν πειράζει πως θα την βάλεις.
Εχω κάνει αυτή την συνδεσμολογία... Συνδέω με καλώδιο τις 2 λάμπες και τις άκρες τους τις έχω ελεύθερες

Εκεί κάνω την συνδεσμολογία με το τροφοδοτικό πχ (πρέπει να προσέξω αρνητικό η θετικό η δεν παίζει ρόλο?)

Και παίρνω προς το παρόν ένα 25% από αυτό που μπορεί να δώσει ο φορτιστής. 24V

76249

Σωστά τα λες όλα: δύο λάμπες σε σειρά, πολικότητα δεν υπάρχει, και αν ο φορτιστής είναι 19V και οι λάμπες 12V/20W η κάθε μία, τότε θα πρέπει να τραβάς περίπου 1.3Α (αν η τάση του φορτιστή δεν πέφτει φυσικά).
Αν έχεις άλλο ένα τέτοιο "σετ" και το βάλεις παράλληλα στο πρώτο, τότε θα τραβήξεις τα διπλάσια Αμπέρ, περίπου 2.6 στο σύνολο και με άλλο ένα τρίτο σετ πας στα ~3.9Α (=αυτό (https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76246&d=1543347306)) κτλ...

ΜΑΝΟΛΗΣ28
27-11-18, 23:09
Μέχρι εδώ πολύ ωραία . Θα ξεκινήσω με αυτό.
Τι να χρησιμοποιήσω για τις συνδέσεις (καλώδια)? Να πάρω από καλώδιο τροφοδοσίας υπολογιστή πχ το ενα καλώδιο που έχει χαλκό μέσα και να το προσαρμόσω πάνω στα ποδαράκια που έχουν οι λάμπες? Υπάρχει κάποιο πρεσσαριστό υλικό πχ που μπορώ να το πρεσσάρω πάνω στο ποδαράκι για να ειναι σταθερό?
Απο κει και πέρα
Ξεκινάνε μετά οι 2 άκρες για να τις βάλω στο τροφοδοτικό και να του δώσω το φορτίο. Πχ την μια θα την βάλω μέσα στο βύσμα και την άλλη απέξω. Για απέξω μπορώ να βάλω κάποιου τύπου κροκοδειλάκι. Για μέσα απλά να την στουμπώσω μέσα στο βύσμα?

Παράλληλα μπορώ να έχω το πολύμετρο πάνω και να βλέπω πχ αν έχει πέσει η τάση έστω και υπό φορτίο 25%

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια καταρχήν. Τα σχέδια σου είναι κατανοητα ως προς την πλευρά των αντιστάσεων , των switches αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως πρέπει να τα συνδέσω ολα αυτά μεταξύ τους
Πχ η φωτογραφία σου με τα βύσματα που κρέμονται και τις 4 αντιστάσεις. Οι διακεκομένες γραμμές τι σημαίνουν? Με τι τύπου καλώδια συνδέω πχ τις αντιστάσεις? Απλά χαλκού η ειδικό σύρμα?

Μου αρέσουν τα ηλεκτρονικά απλά δεν είχα ποτέ εμβαθύνει στο αντικείμενο. Να πω την αλήθεια μου ψιλοπωρώθηκα αρκετά με όλα αυτά...και με βλέπω οχι να γίνομαι ηλεκτρονικός αλλά να ξεκινάω σιγά σιγά να φτιάχνω πραγματακια

selectronic
27-11-18, 23:29
Αφού πήρες λάμπες, πάρε και τα αντίστοιχα ντουί, είτε είναι καρφωτά (https://www.antennashop.gr/index.php?cat=179&subcat=226&product=2319)είτε GU10 (https://eshop.alugroup.gr/ilektrologika/fis-ntoui/ntoyi-gu10-detail) ή ότι άλλο, αυτά βγάζουν καλώδιο (χάλκινο) και εκεί θα κάνεις τις ενώσεις σου.

Αν δεν έχεις θηλυκό jack που να ταιριάζει στον φορτιστή, κάνε αυτό που λες, βάλε το ένα καλώδιο στο εσωτερικό μέρος του jack ώστε να κάνει επαφή (πρόσεχε μην αφήσεις "μουστάκια" απ' έξω και κάνεις βραχυκύκλωμα!) και ένωσε το άλλο καλώδιο στο εξωτερικό μέρος του jack με το χέρι σου ή με κροκοδειλάκι κτλ...

Με το τρίτο και τέταρτο χέρι σου ή με κροκόδειλους ή με μπανάνες σε καλώδιο και ένωση στις λαμπες, με κάποιο τρόπο τέλος πάντων θα έχεις το πολύμετρο και συνδεδεμένο για τάση την πρώτη φορά για να δεις αν αυτή πέφτει υπερβολικά, και για ρεύμα μετά για να δεις ότι όντως τραβάς τα Χ Αμπέρ (ότι οι λάμπες θέλουν να τραβήξουν πχ 1.3Α δεν σημαίνει ότι μπορεί και θα τα δώσει ο φορτιστής).

Στο πρώτο σχήμα (και το δεύτερο το ίδιο είναι μόνο που δεν έβαλα τα βύσματα) οι διακεκομμένες γραμμές σημαίνουν ότι μπορεί να χρειαστούν κι άλλα ζευγάρια αντίσταση/διακόπτης, 4 μπορεί να μην είναι αρκετά. Μπορεί να έχεις πχ μερικές 10-20Ω αντιστάσεις για να πέσεις χοντρικά κοντά στην τιμή αντίστασης που θες και μετά καποιες μεγαλύτερες πχ 20-50-100Ω που θα βάζεις παράλληλα αν θες να φτάσεις πολύ κοντά στο 100% της σωστής τιμής αντίστασης.

Οι ενώσεις θα γίνουν με απλά καλώδια, που μπορεί να είναι από τροφοδοτικό PC αν είναι αρκετά χονδρά (πχ τα μαύρα/κίτρινα που πάνω στα Molex).
Κολλητήρι ξέρεις να δουλεύεις?


...Μου αρέσουν τα ηλεκτρονικά απλά δεν είχα ποτέ εμβαθύνει στο αντικείμενο. Να πω την αλήθεια μου ψιλοπωρώθηκα αρκετά με όλα αυτά...και με βλέπω οχι να γίνομαι ηλεκτρονικός αλλά να ξεκινάω σιγά σιγά να φτιάχνω πραγματακια...

Αν θες να ασχοληθείς και έχεις χρόνο, μπορείς να παίξεις με online εξομοιωτές ηλεκτρονικών πχ το circuitlab (https://www.circuitlab.com/) και να κάνεις δομικές,πειράματα και να λύσεις κάποιες απορίες μόνος σου μαθαίνοντας παράλληλα :wiink:

ΜΑΝΟΛΗΣ28
27-11-18, 23:52
Προς το παρόν επειδή δεν έχω υλικά εδώ έκοψα ένα καλώδιο τροφοδοσίας και πήρα ένα τροφοδοτικό 12V που είχα εδώ με 2Α και έδωσα ρεύμα στην μια λάμπα μόνο. Εντάξει αυτό δεν ήταν δύσκολο
Πάω να πάρω το πρωί ντουι GU4 που είναι οι λαμπίτσες. Κολλητήρι ξέρω να δουλεύω. Έχουν τύχει περιπτώσεις πολλές όλα αυτά τα χρόνια που το δούλεψα. Κυρίως για πυκνωτές σκασμένους σε μητρικές (σαν τεχνικός που είμαι...) και σε κάποιες οθόνες που έτυχε να ανοίξω.
Απο κει και πέρα...
Θα πάω κατα πρώτον το πρωί να πάρω 2 ντουι. Θα κάνω την ένωση σε σειρά με ένα θερμοσυστελλόμενο πχ και θα αφήσω τις αλλες ακρες ελεύθερες.
Θα βάλω την μια ακρη μέσα στο βύσμα του τροφοδοτικού ..Αυτό το κάνω με μπανάνα? Πχ τα μικρά βύσματα των τροφοδοτικών μπορεί να είναι και 1,7mm διάμετρος εσωτερική. Υπάρχουν τόσο μικρές μπανάνες?
Το εξωτερικό το πιάνω πχ με ένα κροκοδειλάκι.

Βρήκα αυτη τη μπανάνα η οποία ειναι 1mm αλλά έχει ρεύμα επαφής 1Α/60V

76256
Στην εσωτερική διάμετρο μου κάνει. Απλά θα ζητήσω 2-3 μπανάνες με 1 η 1,5mm διάμετρο και ρεύμα επαφής πχ 5Α/60V

Την βάζω μέσα στο βύσμα...βάζω το κροκοδειλάκι απέξω...
Με το πολύμετρο μετράω με το κροκοδειλάκι απέξω, με την μπανάνα μέσα πως μετράω?Εχει καμια τρυπα στο πλαι που μπορώ να βάλω το αλλο ακρο απο το πολυμετρο?

Και τέλος και σημαντικό
V ξέρω να μετρήσω... Amper δεν έχω μετρήσει ποτε μου. Θα έχω το μαύρο στο COM και το κοκκινο στα 20A του πολυμέτρου. Θα βάλω στα ίδια σημεία το πολύμετρο για το ρεύμα? Γιατί φαντάζομαι θα πρέπει να έχει φορτίο ο φορτιστής για να τραβήξει Amper... Σωστά?

Σε κούρασα και συγνώμη..

selectronic
28-11-18, 00:20
Μπανάνες έλεγα για το πολύμετρο, βάζεις σε ένα καλώδιο μπανάνες στην μία άκρη για να μπαίνει στο πολύμετρο και στην άλλη άκρη βάζεις κροκόδειλους ή ότι άλλο θες (ή το αφήνεις και σκέτο καλώδιο αν σε βολεύει).

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76257&d=1543356918

Αν δεν έχεις δύο πολύμετρα, θα μετρήσεις δύο φορές με το φορτίο συνδεδεμένο, μία την τάση και μία το ρεύμα, σου βάζω σχήματα παρακάτω.
Όπως είπες το πιθανότερο είναι το πολύμετρό σου να έχει διαφορετικές υποδοχές για ρεύμα και για τάση, με έναν ακροδέκτη να είναι κοινός (COM). Σωστά το λες ότι για να μετρήσεις ρεύμα θα βάλεις τον ένα ακροδέκτη στην υποδοχή "20Α" αλλά πρόσεξε γιατί πρέπει να μπει το πολύμετρο σε σειρά με το φορτίο! Αν το βάλεις το παράλληλα (όπως μετράς Τάση) τότε θα κάνεις βραχυκύκλωμα που μπορεί να κάψει και τον φορτιστή και την ασφάλεια που έχει μέσα το πολύμετρό σου, οπότε πρόσεχε!
Αν δεν είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες, το google (https://www.google.com/search?q=multimeter+current+measurement) είναι ο φίλος σου, δες κανένα βίντεο να είσαι σίγουρος :wiink:

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76260&d=1543357598









https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76261&d=1543357628

ΜΑΝΟΛΗΣ28
28-11-18, 01:07
Είσαι αψογότατος (δεν υπάρχει βέβαια αυτή η λέξη). Πάντα είχα απορία πως μετράω ένταση....

Ήταν απόλυτα κατανοητά τα σχηματικά .

Μπανανούλες αύριο , κροκοδειλάκια , λίγα ντουι...και voila...

Θα κάνω αύριο τους πειραματισμούς μου και θα κοιτάξω μήπως φτιάξω και τίποτα σαν κατασκευή που να μπορώ να προσαρμόσω τα ντουι μέσα με κάποιο τρόπο για να έχω κάτι πιο σταθερό.

Θα ενοχλήσω φυσικά ξανά, γιατί θέλω να ασχοληθώ και το διάγραμμα με τις αντιστάσεις και τους διακόπτες. Βυσματάκια laptop κάνουν και αυτά που πουλάνε στο εμπόριο φαντάζομαι. Έχω αλλάξει dc jack σε laptop αρκετές φορές . Αλλά το να πάρω τέτοια θα πρέπει να το κάνω σαν κατασκευή για να είναι σταθερά και να μπορώ να βάζω κατευθείαν το βύσμα μέσα στο jack, χωρίς να παίζω με καλωδιάκια και κροκοδειλάκια.

Αρχίζω αύριο με την απλή φορητή κατασκευή μου και προχωράω μετά στα υπόλοιπα αν είναι. Να κάνω την αρχή τουλάχιστον

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την όλη βοήθεια.

selectronic
28-11-18, 01:19
θα κοιτάξω μήπως φτιάξω και τίποτα σαν κατασκευή που να μπορώ να προσαρμόσω τα ντουι μέσα με κάποιο τρόπο για να έχω κάτι πιο σταθερό.

Έχε στο νου σου ότι οι λάμπες θα ανεβάσουν θερμοκρασία. Τα 60 δευτερόλεπτα που θα σου πάρει να πάρεις μέτρηση μπορεί να είναι αρκετά για να λιώσουν πλαστικά και βέβαια μην πας να τις πιάσεις με το χέρι!


Βυσματάκια laptop κάνουν και αυτά που πουλάνε στο εμπόριο φαντάζομαι. Έχω αλλάξει dc jack σε laptop αρκετές φορές . Αλλά το να πάρω τέτοια θα πρέπει να το κάνω σαν κατασκευή για να είναι σταθερά και να μπορώ να βάζω κατευθείαν το βύσμα μέσα στο jack, χωρίς να παίζω με καλωδιάκια και κροκοδειλάκια.

:ok:

Βάλε και ένα LED Panel Meter 30V/10A για να μην χρειάζεται να βάζεις πολύμετρο και είσαι άρχοντας!

mikemtb
28-11-18, 08:21
Να πω μόνο ότι σε κάποια τροφοδοτικά ( p.c. ) δεν αρέσει η λάμπα σαν φορτίο και σβήνουν αμέσως απο προστασία overcurrent (ειδικά όταν η λάμπα είναι κρυα)


Sent from my SM-J710F using Tapatalk

tsimpidas
28-11-18, 08:48
το 2018 =


Καλησπέρα.

Είμαι τεχνικός υπολογιστών και δικτύων τα τελευταία 14 χρόνια. Μια δουλειά που μου αρέσει μιας και μετά από αρκετό καιρό ξαναγύρισα στην πρώτη εταιρία που εργάστηκα . Πέρασα βέβαια και από άλλες δουλειές τα τελευταία χρόνια όπως δουλειά γραφείου λόγω χρημάτων κυρίως για 5 χρόνια και μετά
σαν διαχειριστής ιστοσελίδων /προγραμματιστής σε εταιρίες στην επαρχία.

Το μεγάλο μου όμως λάθος ήταν ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά με το ηλεκτρονικό κομμάτι. Εντάξει , δεν είμαι και τελείως άσχετος. Δεν έχω θέμα με το πολύμετρο, μπορώ να κάνω μια κόλληση, να αλλάξω μια αντίσταση, έναν πυκνωτή και αρκετά απλά ακόμα τα οποία τα ξέρουν όλοι πλέον αλλά νιώθω καμιά φορά άσχημα που δεν ξέρω να δώσω λύσεις σε απλά θέματα.

Για παράδειγμα
Έχω ένα τροφοδοτικό Laptop το οποίο δεν δουλευει καλά υπό φορτίο. Laptop δεν έχω όμως να το δοκιμάσω....Πως μπορώ να του δώσω το κατάλληλο φορτίο?υ


το 2007 =


Καλησπέρα σε ολο το φορουμ.Πραγματικα το site ειναι απιστευτο.Πολυ καλη δουλεια

Ας περασουμε και στο ψητο.........

Εχω τελειωσει Τεχνικος Η/Υ και τα 4 τελευταια χρονια βρισκομαι στον χωρο των υπολογιστων σε εταιρεια που ασχολειται με περιφερειακα υπολογιστων.Ξερω παρα πολλα πραγματα πανω σε υπολογιστες και δικτυα αλλα ειμαι σχεδον σκραπας στα ηλεκτρονικα.ξερω βεβαια να αναγνωριζω κυκλωματα , εξαρτηματα και να δουλευω κολλητηρι αλλα θελω να με διαφωτισετε σχετικα με καποια πραγματα τα οποια εχουν παρουσιαστει τον τελευταιο καιρο πανω στην δουλεια μου.

Στην εταιρεια που ειμαι φερνουμε καποια UPS τα οποια των τελευταιο καιρο τα επισκευαζω εγω.
Το καλο ειναι οτι πλακετες μου στελνει ο προμηθευτης απο ΚΙΝΑ οποτε δεν καθομαι να επισκευασω καμενη πλακετα και μπαταριες μολυβδου ειτε αγοραζουμε ειτε φορτιζω εγω καποιες οι οποιες ειναι σχεδον αδειες εχοντας αγορασει 1 φορτιστη μπαταριων μολυβδου.Επισης εχω αγορασει και αρκετες ασφαλειες για να εχω στοκ και να αλλαζω αν χρειαστει.
...


πλακα εχουν
αυτοι που σου απαντανε πιστεύοντας οτι θα σε κανουν ηλεκτρονικό.


υγ. ακομη περιμενει ο αλλος στο θεμα του 2007 να του ανεβασεις φωτογραφιες........

elektronio
28-11-18, 09:11
Γενικά οι απαντήσεις που πήρες βασίζονται στο ότι δεν έχεις δυνατότητα να κάνεις κάτι δύσκολο σε ηλεκτρονικά και σωστά όλα όσα σου είπαν, αλλά πρακτικά δεν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες σου. Την ώρα που πρέπει να βγάλεις "παραγωγή" σε επισκευές - ελέγχους δεν μπορείς να παίζεις με αντιστάσεις λαμπάκια προσαρμογές, έχεις ποικιλία τάσεων και ρευμάτων που πρέπει να καλύψεις για να κάνεις τους ελέγχους σου.

Για σοβαρή εργασία χωρίς να χάνεις πολύ χρόνο σε προσαρμογές απλών φορτίων αντίστασης, χρειάζεσαι ένα ηλεκτρονικό constant current φορτίο σαν αυτό που έδειξε ο Γιάννης αλλά αρκετά πιο ισχυρό, να καλύπτει τουλάχιστον 200W σε συνέχεια ώστε να μπορείς να ελέγξεις όλα τα τροφοδοτικά και τις μπαταρίες από UPS, είτε κατασκευή είτε αγοραστό. Αυτά που κάνεις τώρα με λαμπάκια και αντιστάσεις είναι καλά για να μαθαίνεις αλλά θα το δεις γρήγορα στην πράξη ότι είναι ανεπαρκή ειδικά για χρήση σε ποικιλία τάσεων και ρευμάτων. Αυτά συνήθως είναι καλά όταν έχεις να ελέγξεις μια περίπτωση και κάνεις το ανάλογο πρόχειρο φορτίο για γρήγορο έλεγχο χωρίς μετρήσεις.

Επειδή στην κουβέντα μπερδευτήκατε πολύ μεταξύ τροφοδοτικού και φορτίου, το τροφοδοτικό είναι εντελώς διαφορετική συσκευή από το φορτίο και είναι χρήσιμο (στην περίπτωση σου) μόνο για τα laptop που σου φέρνουν χωρίς το τροφοδοτικό τους. Λόγω της ποικιλίας τάσεων θα πρέπει να είναι μεταβλητό 0-30V και τουλάχιστον 5Α και να διαθέτει περιορισμό ρεύματος. Εννοείτε ότι χρειάζεσαι μια ποικιλία σε βύσματα προσαρμογής για τα διάφορα laptop. Μπορείς να πάρεις ένα UNIVERSAL τροφοδοτικό για laptop που αλλάζει βύσματα και να πάρεις το καλώδιο του μαζί με τα βύσματα για χρήση με το τροφοδοτικό. Φυσικά το τροφοδοτικό είναι ένα χρησιμότατο εργαλείο για κάθε εργαστήριο ακόμη και αν σου φέρνουν τα laptop με το τροφοδοτικό τους.

Αυτά από μένα και πρόταση σου είναι να πας σε αγοραστό φορτίο που λογικά θα πρέπει να σου το παρέχει το μαγαζί που δουλεύεις.

ΜΑΝΟΛΗΣ28
28-11-18, 16:23
Κατά πρώτον δεν θέλω να γίνω ηλεκτρονικός. Το έχω ξεκαθαρίσει αυτό

Την συζήτηση την άνοιξα με σκοπό να μάθω κάποια πράγματα και ήδη έχω ξεκαθαρίσει αρκετά πράγματα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες

Ο βασικός μου σκοπός ήταν να μπορώ να υποστηρίξω καλύτερη την δουλειά μου. Αλλά αυτές τις μέρες με την βοηθεια των μελών που μου απαντήσανε και ειδικά του selectronic άρχισα να εκδηλώνω ένα προσωπικό ενδιαφέρον που δεν το περιμενα.
Μπορεί να κοντεύω τα 40 αλλά ειδικά στην δουλειά που είμαι τώρα (στην οποία ήμουν και το 2007 που άνοιξα το θέμα) μου αρέσει πάρα πολύ αυτό που κάνω.

Δούλεψα μετά το 2007 και σε κατάστημα σαν τεχνικός, και σε ένα δικηγορικό γραφείο σαν υποστήριξη, και σαν end user support σε μεγάλη εταιρία και στην επαρχία που κατέβηκα το 2016 έτυχε να ασχοληθώ με το κομμάτι των eshop

Απλά τον Ιούνιο επειδή τα πράγματα δεν ήταν και τόσο καλά κάτω, μου έγινε πρόταση από την εταιρία που δούλευα το 2007 για να ξαναγυρίσω στην τεχνική υποστήριξη. Γενικά όλοι παλεύουμε για την επιβίωση και το να έχουμε μια δουλειά είναι το ιδανικό. Απλά εγώ είμαι αρκετά περίεργος γενικά στην ζωή μου και νιώθω αρκετά καλύτερα όταν είμαι σε μια δουλειά στην οποία νιώθω καλά και μου αρέσει αυτό που κάνω. Και ειδικά σε αυτή την εταιρία δεν έχω την μονοτονία που είχα στις άλλες δουλειές που ήμουν.

Συνεπώς δεν είναι σκοπός μου να ανοίξω εργαστήρι για ηλεκτρονικά. Είμαι καλυμμένος με την δουλειά μου και έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να υποστηρίξω την θέση μου. Και τεχνικός είμαι , και λίγο προγραμματισμό ξέρω , και από ιστοσελίδες και από δίκτυα. Και τα αφεντικά μου δεν μου ζήτησαν να φτιάξω φορτίο για τα τροφοδοτικά. Για μένα το έκανα αλλά νιώθω αρκετά καλά που στην πορεία της συζήτησης απέκτησα κάποιες γνώσεις παραπάνω.


Φίλε electronio. Δεν θέλω να βγάλω παραγωγή. Καμία σχέση. Η δουλειά μου εδώ δεν έχει να κάνει με επισκευές τέτοιου τύπου. Η κυριότερη δουλειά μου είναι ο έλεγχος των συσκευών που μου επιστρέφονται , η αντικατάσταση αν ειναι κάτι ελαττωματικό , η πίστωση αν δεν εχω απόθεμα και η επιστροφή στον πελάτη αν κάτα τον έλεγχο δεν διαπιστώσω πρόβλημα

Οι μόνες "επισκευές" που κάνω είναι το να αλλάζω μπαταρίες σε UPS και να βλέπω αν έχει θέμα η πλακέτα φόρτισης του εκάστοτε UPS. Στα τροφοδοτικά απλά τα τσεκάρω αν δίνουν τάση και η γραμμή της εταιρίας είναι η αντικατάσταση σε περίπτωση ελλατωματικών προϊόντων.
Απλά όταν κάθησαν περιπτώσεις που το τροφοδοτικό δίνει τάση και ο πελάτης μου λέει οτι δεν του δουλευει και ότι πήρε άλλο τότε μου γεννήθηκε η επιθυμία να δώσω το απαραίτητο φορτίο για να δω αν οντως έχει αυτό το θέμα

ΜΑΝΟΛΗΣ28
28-11-18, 20:58
Καλησπέρα και πάλι. Έκανα τις πράξεις μου , είχα και ένα παλιό πολύμετρο και είπα να δοκιμάσω
Πήρα το απόγευμα μια λάμπα 12V στα 35W και ντουί

Την τροφοδοτότησα με τροφοδοτικό 19V - 6.3A (120W)

Από τις πράξεις που έκανα με βάση και μια λάμπα 12V στα 20W παραθέτω

12V 20W 1.67A R=12/1.67=7.2Ω
ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ 7,2Ω ΣΤΑ 19V του φορτιστή θα προσπαθήσει να τραβήξει 19V / 7.2Ω = 2,64A ΣΥΝΕΠΩΣ 19χ2,64=50,16W




12V 35W 2.91A R=12/2.91A=4.12Ω
ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ 4,12Ω ΣΤΑ 19V του φορτιστή θα προσπαθήσει να τραβήξει 19V / 4.12Ω = 4,61A ΣΥΝΕΠΩΣ 19x4.61=87.6W

Οι πράξεις είναι σωστές φαντάζομαι..
Το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό

Τροφοδότησα την λάμπα για κανά 5λεπτο
Δεν είδα διακυμάνσεις στην φωτεινότητα της
Μέτρησα για 2-3 λεπτά την τάση με το πολύμετρο και ήταν στα 19,1

Κατόπιν μέτρησα το ρεύμα που τραβάει με αμπερόμετρο
Γύρω στα 3,58A

Κανονικά δεν θα έπρεπε να καεί? Από την στιγμή που είναι 35W , εγώ της έδωσα 87,6 και αυτή τράβηξε πραγματικά 19X3.58=68W?

mikemtb
28-11-18, 21:10
Εμ δε θά'πρεπε??
Μάλλον ήταν καινούργια... Δεν θα αντέξει και πολύ... Αφού δεν πήραν τα καλώδια, οι συνδέσεις και το πολυμετρο φωτιά , Καλά είσαι [emoji3]
Και μην παραξενευεσαι για τα λιγότερα αμπερ απο αυτά που λέει η θεωρία... λίγο να χάνει το αμπερομετρο, λίγο η πτώση τάσης απο τα καλώδια και το αμπερομετρο και λίγο η αυξημένη αντίσταση της λάμπας λόγω αυξημένης θερμοκρασίας λειτουργίας: νάτο το λιγότερο ρεύμα !!

Edit: σωστοί είναι οι υπολογισμοί σου!

ΜΑΝΟΛΗΣ28
28-11-18, 21:20
Οπότε καλό είναι να κάνω πρώτα τους υπολογισμούς μου μην πάρουμε και καμιά φωτιά....

Μην πάω δηλαδή ποτέ να δώσω παραπάνω ισχύ από ότι μπορεί να τραβήξει το εκάστοτε φορτίο.

Θα κάτσω τώρα να συνδέσω τις 2 λάμπες 12V 20W σε σειρά να ξαναδοκιμάσω. Απλά επειδή καίνε πάρα πολύ οι συγκεκριμένς ακόμα και μετά από 10 δευτερόλεπτα θέλω να τις προσαρμόσω σε μια σταθερή κατασκευή. Τα ντουι ειναι στρογγυλα περίπου στο 1,5-2cm διάμετρος .
Θέλω να φτιάξω κάτι σε σχήμα Π η τετράγωνο όπου με ποτηροτρύπανο θα βάλω τα ντουι με λίγο πιο μικρή τρύπα για να πατήσουν καλά. Να φτιάξω μια κατασκευούλα με ξύλο? Έχω κάτι τάβλες που βρηκα στα σκουπίδια από κρεβάτι. Κόψιμο με σέγα γωνίες και 2 τρύπες για τα ντουί. Συνδέσεις για να τις κάνω σε σειρά θα βάλω ένα θερμοσυστελόμενο. Δεν θέλω να τα έχω χύμα

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο αλλά σχετικό

Έχω πχ ένα laptop το οποίο παίρνει τάση 19V 3.42A = 65W

Αν εγώ του δώσω τάση 20V 6,3A = 120W το καίω

Αν του δώσω όμως τάση 19,5V στα 3,42 = 66,19W υπάρχει πρόβλημα?

Γενικά υπάρχει κάποια ανοχή στα WATT Που μπορείς να δώσεις σε ένα φορτίο?
Αν δηλαδή μια συσκευή θέλει ισχύ 100W για να δουλέψει , αν τις δώσεις +/- 5% πχ θα έχει θέμα?

mikemtb
28-11-18, 21:38
1: τα WATT δεν τα δινεις. τα τραβαει το εκαστοτε φορτιο απο την πηγη. αρκει η πηγη να μπορει να τα δωσει. αν εσυ ζητας 65 watt και η πηγη εχει δυνατοτητα να δωσει εως 50, υπαρχει προβλημα.
Αν ζηταει το φορτιο(λαπτοπ) ας πουμε 60 watt για λιγο και μετα ζηταει 42 γιατι φορτισε, τοτε δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα. και 100 watt να ειναι ο φορτιστης, δεν σε απασχολει. (σαν την πριζα του σπιτιου ενα πραγμα, μπορει να δωσει και 10 αμπερ-2300watt, αλλα οταν βαλεις μια συσκευη των 80w, λειτουργει μια χαρα)
2: γενικα υπαρχει μια ανοχη στην ταση που παιρνουν τα λαπτοπ, δηλαδη το 19 με το 20, οκ, συνηθως δε θα παθει κατι, αλλα καλο ειναι να ειμαστε μεσα στις προδιαγραφες του κατασκευαστη του λαπτοπ.

αν αγορασεις τροφοδοτικο παγκου, και δωσεις σε ενα λαπτοπ 19 βολτ, αυτο θα τραβαει ας πουμε 3 αμπερ, αν πας στα 20 βολτ αυτο θα τραβηξει λιγοτερα απο 3 αμπερ. μην σε παραξενεψει αυτο.
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα...

ΜΑΝΟΛΗΣ28
28-11-18, 21:50
Μου λες οτι ζητάει το φορτίο 60watt αλλά αν είναι 100w ο φορτιστής δεν έχω θέμα. Εκεί δεν υπάρχει θέμα ?
Εγώ βασικά έκανα το αντίθετο μάλλον. Προσπάθησα να δώσω σε ένα φορτίο να τραβήξει παραπάνω WATT ενώ δεν ήταν κατασκευασμένο για τέτοια ισχύ.

Μπερδεύτηκα με τα πιο πάνω



2 ΛΑΜΠΕΣ 12V 20W ΣΕ ΣΕΙΡΑ EXOYME
24V 40W KAI 14.4Ω Ι=40/24=1.67A
ΑΡΑ
2 ΛΑΜΠΕΣ 14,4Ω ΣΤΑ 19V του φορτιστή θα τραβηξουν 19V/14.4Ω = 1,32Α ΣΥΝΕΠΩΣ 19x1.32= 25W

Πριν λίγο έκανα αυτό το παράδειγμα με 2 λάμπες σε σειρά. Έδωσε ο φορτιστής κανονικά τα 19V και 1,57Α ρεύμα τράβαγαν και οι 2 μαζί

Όταν συνδέεις 2 λάμπες 12V 20W σε σειρά , προσθέτονται τα Volt, τα Watt και οι αντιστάσεις τους?

Γιατί μου έδωσε και ένα παράδειγμα ο Selectronic με 6 λάμπες παράλληλα και μου δίνει μια αντίσταση 4,8Ω
Πως κάνουμε τους υπολογισμούς σε σειρά πχ με 2 λάμπες 12V 20W? Η κάθε λάμπα έχει μια ένταση 1,67A και μια αντίσταση 7,2Ω



76268

selectronic
28-11-18, 22:13
Πως κάνουμε τους υπολογισμούς σε σειρά πχ με 2 λάμπες 12V 20W? Η κάθε λάμπα έχει μια ένταση 1,67A και μια αντίσταση 7,2Ω

Ε ψάξε το και λίγο και μόνος σου βρε Μανόλη... Υπάρχουν 15 βίντεο στα ελληνικά!
Το λέω γιατί δεν μπορώ να κάτσω να γράψω τώρα :001_tt2:

https://www.google.com/search?q=%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B 1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CF%83%CE%B5+%CF%83%CE%B 5%CE%B9%CF%81%CE%B1+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CF%80%CE%B 1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B1

elektronio
28-11-18, 23:01
1: τα WATT δεν τα δινεις. τα τραβαει το εκαστοτε φορτιο απο την πηγη. αρκει η πηγη να μπορει να τα δωσει. αν εσυ ζητας 65 watt και η πηγη εχει δυνατοτητα να δωσει εως 50, υπαρχει προβλημα.
Αν ζηταει το φορτιο(λαπτοπ) ας πουμε 60 watt για λιγο και μετα ζηταει 42 γιατι φορτισε, τοτε δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα. και 100 watt να ειναι ο φορτιστης, δεν σε απασχολει. (σαν την πριζα του σπιτιου ενα πραγμα, μπορει να δωσει και 10 αμπερ-2300watt, αλλα οταν βαλεις μια συσκευη των 80w, λειτουργει μια χαρα)
2: γενικα υπαρχει μια ανοχη στην ταση που παιρνουν τα λαπτοπ, δηλαδη το 19 με το 20, οκ, συνηθως δε θα παθει κατι, αλλα καλο ειναι να ειμαστε μεσα στις προδιαγραφες του κατασκευαστη του λαπτοπ.

αν αγορασεις τροφοδοτικο παγκου, και δωσεις σε ενα λαπτοπ 19 βολτ, αυτο θα τραβαει ας πουμε 3 αμπερ, αν πας στα 20 βολτ αυτο θα τραβηξει λιγοτερα απο 3 αμπερ. μην σε παραξενεψει αυτο.
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα...

Στην τελευταία παράγραφο δεν τα λες καλά. Η συσκευή δεν τραβάει watt αλλά ampere. Ανεβάζοντας την τάση πάνω στο ίδιο φορτίο απο το νόμο του ΩΜ προκύπτει Ι= V/R οπότε με σταθερό το R όσο αυξάνεται ο αριθμητής αυξάνεται και το κλάσμα.

mikemtb
28-11-18, 23:14
Στην τελευταία παράγραφο δεν τα λες καλά. Η συσκευή δεν τραβάει watt αλλά ampere.
εχεις δικιο, κεκτημενη ταχυτης



Ανεβάζοντας την τάση πάνω στο ίδιο φορτίο απο το νόμο του ΩΜ προκύπτει Ι= V/R οπότε με σταθερό το R όσο αυξάνεται ο αριθμητής αυξάνεται και το κλάσμα.
σωστα τα λες, μονο που το εσωτερικο παλμοτροφοδοτικο του λαπτοπ, δεν ακολουθει το νομο του Ωμ σε αυτην την περιπτωση. (οπως και ολα τα παλμοτροφοδοτικα)

selectronic
29-11-18, 01:52
Μανόλη αν δεν το κατάλαβες ακόμα το πως βγαίνουν τα ~4.8Ω στο κύκλωμα με τις 6 λάμπες:

Ελπίζω να το έψαξες λίγο μόνος σου πως υπολογίζεις αντιστάσεις σε σειρά και παράλληλα, τουλάχιστον για 2-3 μόνο με έναν τρόπο. Σε σειρά απλά προσθέτεις την αντίσταση (πχ 5 αντιστάσεις των 100Ω σε σειρά είναι σαν μία 500Ω) και παράλληλα σου βάζω τον τύπο παρακάτω αλλά αν είναι όλες ίδιες, πχ 5 αντιστάσεις 100Ω παράλληλα τότε διαιρείς την αντίσταση της μίας με τον αριθμό των αντιστάσεων (πχ 100/5= 20Ω).

http://www.hlektronika.gr/theory/images/connections5.gif

Τώρα στο σχήμα με της 6 λάμπες που σου έβαλα, έχουμε τρία ζευγάρια των δύο λαμπών σε σειρά, ενωμένα παράλληλα μεταξύ τους.
Κάθε ζευγάρι ~7.2Ω σε σειρά (προσθέτουμε) μας κάνει 14.4Ω
Άρα είναι σαν να έχουμε 3 αντιστάσεις 14.4Ω συνδεδεμένες παράλληλα, άρα αφού είναι όλες ίδιες έχουμε 14.4/3=4.8Ω

Για την ισχύ τώρα, στα ας πούμε 19V το συνολικό ρεύμα που θα τραβήξει το 4.8Ω φορτίο μας θα είναι ~3.96Α (που σημαίνει ~75.21W)
Όταν έχουμε αντιστάσεις σε σειρά το ρεύμα που τις διαρρέει είναι το ίδιο, ενώ αντιστάσεις παράλληλα μοιράζονται το ρεύμα (σε ίσα μέρη αν και οι αντιστάσεις είναι 100% ίδιες), οπότε ας πούμε πάλι ότι έχουμε 3 αντιστάσεις 14.4Ω παράλληλα για να υπολογίσουμε 3.96/3=1.32Α σε κάθε ζευγάρι αντιστάσεων (και άρα ~25.1W ανά ζευγάρι). Και αφού το ρεύμα είναι το ίδιο για αντιστάσεις σε σειρά, και από τις έξι αντιστάσεις θα περάσουν τα ίδια 1.32Α και αν ξέρουμε την αντίσταση της λάμπας και το ρεύμα που την διαρρέει μπορούμε να υπολογίσουμε την ισχύ (και την τάση) πάνω της που είναι P=I²*R άρα (1.32*1.32)*7.2=12.54W (άρα OK αν η κάθε λάμπα είναι 20W). Η τάση πάνω στην κάθε αντίσταση θα είναι I*R άρα 1.32*7.2 = ~9.5V

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76275&d=1543449696

Αν τώρα για παράδειγμα αντί να ενώσεις απλά αυτές τις 6 λάμπες έβαζες και μερικά διακοπτάκια, θα μπορούσες να έχεις ας πούμε τρεις "σκάλες":
Με όλους τους διακόπτες OFF θα έχεις άπειρη αντίσταση αφού καμία από τις 6 λάμπες (τρία ζευγάρια) δεν είναι στο κύκλωμα.
Με έναν από τους διακόπτες ON και τους άλλους δύο OFF, θα έχεις βάλει το ένα ζευγάρι λάμπες σε σειρά στο κύκλωμα άρα θα έχεις ένα φορτίο 14.4Ω που αντέχει μέχρι 40W (=> 1.66Amax και αρα 24V)
Με δύο από τους τρεις διακόπτες OΝ και έναν OFF, θα έχεις δύο ζευγάρια των 14.4Ω παράλληλα, άρα 14.4/2= 7.2Ω φορτίο που αντέχει μέχρι 80W (=> 3.33Amax και άρα πάλι 24V)
Με όλους τους διακόπτες ΟΝ θα έχεις και τα τρία ζευγάρια μέσα στο κύκλωμα, άρα 14.4/3= ~4.8Ω φορτίο που αντέχει έως και 120W (=> 5.0A μέγιστο ρεύμα οπότε ξανά 24V)


https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76274&d=1543449139


Βλέπεις λοιπόν ότι αν βάλεις λάμπες 24V παράλληλα (2 λάμπες 12V/20W σε σειρά = μία λάμπα 24V/40W), πάλι μέχρι 24V μπορείς να του δώσεις, μετά θα καούν (η δικιά σου άντεξε στο τεστ πάντως).
Αν όμως έβαζες τις λάμπες σε σειρά τότε για να τις ανάψεις στο 100% θα έπρεπε να του δώσεις και τα αντίστοιχα πολλαπλάσια Βολτ (πχ 3*24=72V για 3 λάμπες σε σειρά). Έτσι σε σειρά είναι (ακόμα?) κάτι χριστουγεννιάτικα λαμπάκια για δέντρο, ας πούμε για τα 240V της πρίζας βάζουνε 20 λαμπάκια των 12V και γι' αυτό σε αυτές τις κατασκευές αν καεί ένα λαμπάκι (ανοικτό κύκλωμα) σβήνουν όλα αφού κόβεται το κύκλωμα στη μέση.

selectronic
29-11-18, 02:52
...Γενικά υπάρχει κάποια ανοχή στα WATT Που μπορείς να δώσεις σε ένα φορτίο?
Αν δηλαδή μια συσκευή θέλει ισχύ 100W για να δουλέψει , αν τις δώσεις +/- 5% πχ θα έχει θέμα?...

...Όταν συνδέεις 2 λάμπες 12V 20W σε σειρά , προσθέτονται τα Volt, τα Watt και οι αντιστάσεις τους?...

Λοιπόν, όπως σου είπε και ο mikemtb στο #47 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93692&p=858765&viewfull=1#post858765), δεν μπορείς να "δώσεις Watt" σε ένα φορτίο, σε Watt μετράμε την ενέργεια που καταναλώνει. Το (ας πούμε 100% ωμικό για να έχουμε απλά πράγματα) φορτίο θα τραβήξει το Χ ρεύμα και θα έχει μία Ψ πτώση τάσης στα άκρα του και από αυτά μπορούμε να υπολογίσουμε τι αντίσταση έχει και τα watt που καταναλώνει (και μετατρέπει σε θερμότητα ή σε θερμότητα+φως ή οτιδήποτε άλλο).

Η ωμική αντίσταση ενός φορτίου δεν υποδηλώνει τα μέγιστα watt που αντέχει πριν κάνει ΜΠΟΥΜ. Παρακάτω είναι δύο αντιστάσεις 10Ω και οι δύο, αλλά η μία είναι "10W" και η άλλη "20W":


https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76276&d=1543450843


Αυτά είναι τα δύο βασικά χαρακτηριστικά των αντιστάσεων, η ωμική τιμή τους και το πόσα watt αντέχουν (το αν αυτά τα βατ είναι "absolute maximum value" ή κάτι άλλο ας το αφήσουμε για τώρα). Μετά είναι και η ανοχή, δηλαδή το περιθώριο πάνω-κάτω στην ονομαστική τους τιμή: μία 100Ω/+-10% μπορεί να είναι από 90Ω έως 110Ω ενώ μία 100Ω/1% μπορεί να είναι 99-101Ω.

Ας πούμε ότι θέλουμε να δούμε πόσο καλά αντέχει τα ονομαστικά "10W" της η παραπάνω 10Ω/10W αντίσταση (100% load test). Μπορούμε να λύσουμε με δύο τρόπους, να βρούμε τη σωστή τάση που θα αναγκάσει την αντίσταση να έχει 10W πάνω της V=sqr(P*R) => sqr(10*10) => 10V, ή μπορούμε αν βολεύει (γιατί πχ έχουμε constant current τροφοδοτικό) να λύσουμε για ρεύμα άρα I=sqr(P/R) => sqr(1) = 1A
Όλα αυτά μπορούν να υπολογιστούν εύκολα με αυτό το on-line calculator (http://www.ohmslawcalculator.com/ohms-law-calculator): βάζεις τις δύο τιμές που ξέρεις και σου υπολογίζει τις δύο άγνωστες βάση του Νόμου του Ωμ.

Με τους ίδιους υπολογισμούς μπορούμε να βρούμε το τι φορτίο χρειαζόμαστε για να τσεκάρουμε το Χ τροφοδοτικό, αφού ένα τροφοδοτικό πχ 350W μπορεί να έχει έξοδο 12V ή 48V, άλλη αντίσταση φορτίου θέλει το ένα και άλλη το άλλο (~0.41Ω το πρώτο και ~7.3Ω το δεύτερο).
Γι' αυτό σου είχα πει να γράψεις τι εύρος τάσης και ρεύματος θες να μετράς για να υπολογίσουμε τι και πόσες αντιστάσεις (και όχι λάμπες) θες για μεταβλητό μόνιμο φορτίο. Φαντάζομαι εκεί γύρο στα 20V θα είναι τα περισσότερα και 50-100W, οπότε δεν θα είναι δύσκολη η κατασκευή...


https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76277&d=1543452743

ΜΑΝΟΛΗΣ28
29-11-18, 20:02
Σήμερα δεν ασχολήθηκα καθόλου

Το εύρος τάσης που θέλω να μετράω κυρίως είναι από 18 έως 20V και από 65W έως 120W ( Πχ ένα 19V που φέρνουμε είναι 6,3Α οπότε 120W)

Τις επόμενες μέρες θα βάλω μπροστά μπας και φτιάξω σιγά σιγά και ένα τροφοδοτικό πάγκου από κάποια παλιά τροφοδοτικά που έχουμε από κάποια κουτιά για δίσκους . ΑΤΧ τροφοδοτικά τα οποία βγάζουν μόνο molex και έχουν και on off διακοπτη

Γιάννη τα έψαξα χτες με την παράλληλη σύνδεση και τα Ω. Έχω βρει τους τύπους και εντάξει. Τα κατανοώ , δεν έχω θέμα

mtzag
29-11-18, 21:04
Μην ασχοληθεις καθολου με ιδιοκατασκευες...
Μια που κανεις επαγγελματικα τον τεχνικο παρε ενα φτηνο τροφοδοτικο παγκου (50-60 ευρω κανει)
και ενα τεχνητο ηλεκτρονικο ρυθμιζομενο φορτιο..
Αυτα τα εχουνε και ατομα που δεν ειναι καν επαγγελματιες και ασχολουντε καθαρα απο χομπι.

selectronic
29-11-18, 22:15
Γιάννη τα έψαξα χτες με την παράλληλη σύνδεση και τα Ω. Έχω βρει τους τύπους και εντάξει. Τα κατανοώ , δεν έχω θέμα
:thumbup1:


Τις επόμενες μέρες θα βάλω μπροστά μπας και φτιάξω σιγά σιγά και ένα τροφοδοτικό πάγκου από κάποια παλιά τροφοδοτικά που έχουμε από κάποια κουτιά για δίσκους . ΑΤΧ τροφοδοτικά τα οποία βγάζουν μόνο molex και έχουν και on off διακοπτη

Τα ΑΤΧ βγάζουν τις γνωστές τάσεις +12/+5/+3.3V συν κάτι αρνητικές αλλά για πολύ μικρή ισχύ, αν μόνο αυτά θες τότε μια χαρά. Για παραπάνω ή πας με mod(πχ γέφυρα αντί διπλοδίοδων στην έξοδο για ~24V αντί 12 αλλά με το μισό ρεύμα (θέλει να ξεγελάσεις και την ανάδραση βέβαια και μόνο σε ΑΤΧ με εύκολα IC ελενχου όπως TL494/SGxxxx γιατί υπάρχουν και πιο μυστήρια που τσεκάρουν κάθε rail) που δεν είναι εύκολο για αρχάριο στα ηλεκτρονικά εκτός αν βρεις tutorial για ακριβώς το μοντέλο που έχεις, ή σε ένα DC/DC buck/boost module (https://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter-20A-300W-Step-Up-Step-Down-Buck-Boost-Power-Adjustable-Charger/392164184788?hash=item5b4ece92d4:g:49IAAOSw8Dpb2lb f:rk:2:pf:0) για να έχεις εύρος τάσεων εξόδου.
Ένα "τροφοδοτικό πάγκου" πάντως θα ήταν καλύτερο, εκτός αν το μόνο που θες είναι μία τάση για να ανάβεις laptop...


Το εύρος τάσης που θέλω να μετράω κυρίως είναι από 18 έως 20V και από 65W έως 120W ( Πχ ένα 19V που φέρνουμε είναι 6,3Α οπότε 120W)

Με τόσο μικρό εύρος τα πράγματα είναι απλά:

Στο σχέδιο αυτό (https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76248&d=1543351457), μετά τον κύριο διακόπτη ON/OFF θα υπάρχει μία αντίσταση 20Ω/20-25W μόνιμα συνδεδεμένη (χωρίς διακοπτάκι που να την βγάζει εκτός). Αυτή μόνη της είναι 1Α/20W στα 20V.
Μετά όπως στο σχέδιο, θα έχεις άλλες 5 αντιστάσεις 20Ω/20-25W με ένα διακοπτάκι στην κάθε μία, οπότε θα έχεις στην ουσία 6 σκάλες (χονδρικά στα 20V έτσι):

Main=ON (μόνο η 20Ω) - 1Α/20W
+ 20Ω (σύνολο 10Ω) - 2A/40W
+ 20Ω (σύνολο 6.7Ω) - 3A/60W
+ 20Ω (σύνολο 5Ω) - 4A/80W
+ 20Ω (σύνολο 4Ω) - 5A/100W
+ 20Ω (σύνολο 3.3Ω) - 6A/120W

Θα παίζουν βέβαια οι τιμές πάνω-κάτω ανάλογα την τάση και αυτό είναι μόνο με 6 αντιστάσεις που ΟΚ δεν είναι λίγες αλλά δεν είναι και τόσο πολλές, άνετα το φτιάχνεις αυτό μεσα σε κουτί από ΑΤΧ τροδοφοτικό, με τις αντιστάσεις πάνω σε ψύκτρα, ίσως και ένα ανεμηστηράκι (που θα θέλει τουλάχιστον ένα 7812) αν είσαι μερακλής...
Και αν θες περισσότερα σκαλοπάτια μπορείς να βάλεις παραπάνω αντιστάσεις μεγαλύτερης τιμής (33/50Ω) ή μπορείς να αλλάξεις τα βήματα όπως θες αν βάλεις ας πούμε 20Ω την πρώτη και 33Ω την δέυτερη και μετά 50Ω κτλ, ώστε να φτιάξεις τα βήματα όπως θες. Μπορείς ας πούμε στις 6x20Ω να προσθέσεις μία-δύο 50-100Ω για κάτω από 1Α αλλαγή.


Μην ασχοληθεις καθολου με ιδιοκατασκευες...
Μια που κανεις επαγγελματικα τον τεχνικο παρε ενα φτηνο τροφοδοτικο παγκου (50-60 ευρω κανει)
και ενα τεχνητο ηλεκτρονικο ρυθμιζομενο φορτιο..
Αυτα τα εχουνε και ατομα που δεν ειναι καν επαγγελματιες και ασχολουντε καθαρα απο χομπι.

Σωστό κι αυτό, αλλά αν ο προϊστάμενος/ιδιοκτήτης της εταιρίας δεν θέλει να τα σκάσει και ο Μανόλης δεν θέλει να δώσει μερικές εκατοντάδες ευρώ για να κάνει την δουλειά του?
Αφού δεν κάνει επιστευές ο φίλος, αν δεν παίζει ο φορτιστής τον πετάει και τέλος, ένα φορτίο δεν είναι και τόσο τραγική κατασκευή πια...

ΜΑΝΟΛΗΣ28
30-11-18, 19:08
Κατά πρώτον το αφεντικό δεν έχει θέμα να τα σκάσει. Βέβαια μπορεί να μου πει οτι πιθανον δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο . Τροφοδοτικά έχω πολλά στην δουλειά τα οποία είναι από παλιά κουτιά scsi και έχουν μόνο Molex βύσματα και έναν μπουτόν με καλώδιο για να τα ανάβεις. Το μόνο που μπορεί να ασχοληθώ είναι να μου φτιάξει κάποιος ένα πλαίσιο μεταλλικό για να το βάλω μέσα.

1ον . Ξέρετε κανεναν να φτιάχνει custom πλαισια για τέτοιες δουλειες?
Είχα δει αυτό το Video Και πήρα την ιδέα
https://www.youtube.com/watch?v=58bjcDmhTjs

Τα πράγματα που αγοράζω αυτές τις μέρες, όπως ντουι , βύσματα, λαμπες δεν τα βάζω από την τσέπη μου. Για την εταιρία το κάνω, οπότε η εταιρία μου δίνει λεφτά και εγώ της πάω την απόδειξη η το τιμολόγιο.

@mtzag έχεις βρει πουθενά ηλεκτρονικό ρυθμιζόμενο φορτίο?

selectronic
30-11-18, 19:21
Για custom κουτιά (λαμαρίνα?) δεν ξέρω, αλλά το acdcshop (http://www.acdcshop.gr/enclosures-c-26.html) έχει ότι κουτί θες και σε καλές τιμές (τα φέρνει από ΤΜΕ (https://www.tme.eu/gr/) απ' ότι βλέπω πάντως), πχ αυτό (http://www.acdcshop.gr/enclosureforapparatusseriescp15199x225x72mm-p-7171.html) στα ~11ευρώ:

http://www.acdcshop.gr/imgmed/7171_cp-15-33.jpg

ΜΑΝΟΛΗΣ28
30-11-18, 19:40
Ωραίο μαγαζί φαίνεται και οργανωμένο πάντως

Ερώτηση άσχετη. Σε σιδερο 3mm πως μπορείς να κάνεις ορθογώνιες τρύπες πάνω του με εργαλείο χειρός?

Αρκεί κάποιο εργαλείο τύπου dremel? Η πρέπει να το πας σε μηχανουργείο?

Έχω κάτι πλαίσια στην δουλειά 19'' για RACK με ύψος 1U και στα οποία θέλω να προσαρμόσω ένα διακόπτη On/Off (έχω αρκετούς) αλλά η τρύπα που έχει είναι μικρή (Μια ορθογώνια τρύπα) . Θέλω να φτιάξω μια ιδιοκατασκευή για κάτι RACK επιτοίχια για έλεγχο ανεμιστήρων με θερμοστάτη. Εδώ δεν σας ρωτάω , αυτό ξέρω να το κάνω. Το έχω φτιάξει χύμα και απλά ψάχνω τρόπο να το βάλω σε Rack.

Συγνώμη για το άσχετο στην συζήτηση αλλά μου βγαίνουν ένα ένα και αντί να ανοίγω άλλο θέμα...

selectronic
30-11-18, 20:09
Φαντάζομαι ότι την πιο εύκολη επιλογή του να βρείς διακόπτη με στρογγυλό σώμα την έχεις απορρίψει για τους Χ/Ψ λόγους έτσι?

Μπορείς να κάνεις στρογγυλή τρύπα και να τετραγωνίσεις τις πλευρές μετά με λίμα στρογγυλή/τρίγωνη ή και με τροχάκι dremel για αρχή.
Αν μιλάμε για ΜΕΓΑΛΗ τρύπα τότε μπορείς να κάνεις κόψιμο με τροχάκι dremel και μετά πάλι με λίμα μικρή για να φτιάξεις καλά τις γωνίες.

ΜΑΝΟΛΗΣ28
30-11-18, 20:30
Έχω αρκετούς διακόπτες 220V , 3x2 cm Περίπου. Εκτός αν πάρω πιο μικρούς που να κάνουν στην ήδη υπάρχουσα τρύπα. Θα πω στο boss να φέρει το dremel από το σπίτι και να πάω να πάρω και ένα τροχάκι να δοκιμάσω αν είναι. Thanx

Διακόπτη στρογγυλο εννοείς για να κάνω με ποτηροτρύπανο κάτι?

selectronic
30-11-18, 21:29
Ποτηροτρύπανο???
Πόσο μεγάλο διακόπτη θες, έχεις χώρο στο μπροστά μέρος του rack για 3/5/10cm τρύπα? Τι διακόπτης είναι αυτός που θέλει τρύπα με ποτηροτρύπανο, 150Α? Μιλάμε για μεγάλο ανεμιστήρα! :biggrin:

Κάτι σαν το παρακάτω έλεγα, μικρό:

https://www.ergo-light.gr/images/2017/diakoptis-on-off-033126.jpg

ΜΑΝΟΛΗΣ28
30-11-18, 22:02
Μα η τρύπα θα γίνει σε πάνελ τυφλο σιδερένιο . Το ύψος του πάνελ είναι 1U δηλαδή 4,45cm . Συνεπώς αν ένας διακόπτης ακόμα και στρογγυλός είναι πχ 2cm μας κάνει. Ποτηροτρύπανα σιδήρου υπάρχουν στην αγορά από 10-12mm έως 10cm περίπου όσα έχω δει.
2 ανεμιστήρες 220V θα βάζει μπροστά με ένα θερμοστάτη συνδεδεμένο στο κυκλωμα

ΜΑΝΟΛΗΣ28
01-12-18, 22:53
Νομίζω ότι μόλις βρήκα την λύση στο πρόβλημα μου. Εύκολη, χωρίς κολλητήρια , χωρίς συνδέσεις περίεργες, χωρίς διακόπτες

Μου αρκούν βατικές αντιστάσεις , καλωδιάκια και ο νόμος του Ohm για τους υπολογισμους συνολικού φορτίου σε παράλληλη σύνδεση. Υπολογίζω και ανάλογα βάζω και βγάζω αντιστάσεις. Κρατάω πχ τις 3 αντιστάσεις που θέλω για να δώσω φορτίο σε ένα τύπο τροφοδοτικού, Ξεχωρίζω ποιες θέλω ακόμα η αν θέλω να βγάλω καμία για να δώσω φορτίο σε άλλο τροφοδοτικό.

Κάθε γνώμη και παρατήρηση δεκτή
76298

selectronic
01-12-18, 23:07
Αν και πάρα πολύ χρήσιμα, δυστυχώς τα breadboard είναι μόνο για μερικά mA ρεύμα... :saad:

Λες ότι ξέρεις να κολλάς και αλλάζεις βύσματα σε laptop, πόσο δύσκολο είναι να κάνεις 5-10 κολλήσεις μία μέρα που θα έχεις χρόνο???

ΜΑΝΟΛΗΣ28
01-12-18, 23:23
Βρήκα και κάποια άλλη με μεταλλική βάση και 300V/3-5Amper

Τα mA που δέχονται ειναι για λόγους υπερθέρμανσης του πλαστικού της πλακέτας?

Εντάξει με τις κολλήσεις και τα βύσματα. Αλλά κολλάω σε 3 πράγματα

1) Δεν θέλω όλα αυτά να τα έχω χύμα. Θέλω να τα βάλω σε ένα πλαίσιο, να το έχω στην ραφιέρα να κάθεται και όταν το χρειάζομαι να το κατεβάζω. Σε τι υλικό πάνω να τα εγκαταστήσω? Έχω κάτι μεταλλικά πλαισιο λαμαρίνα 2mm αλλά ειναι τυφλά. Να κάτσω να τα τρυπήσω και να τα λιμάρω για να βάλω τα switches? Οι βατικές θα πρέπει να έχουν μια μικρή απόσταση από το πλαισιο για λόγους υπερθέρμανσης?

2) Τα switches Που θα μπουν στις ακρες κάθε αντίστασης έχουν κάποια βάση που μπορώ πχ να τα βιδώσω για να είναι σταθερά? Γιατί τα μόνα switch Που ξέρω μπαίνουν σε μεταλλικά πλαίσια και έχουν το προστατευτικό πλαστικό γύρω γύρω για να κάθονται και να μην κουνιούνται. Και απο πίσω έχουν τα ποδαράκια για το + και το - . Θα χρειαστώ ειδικά switch με γείωση ?(υπάρχουν διακοπτες με γείωση)?


3) Οι βατικές αντιστάσεις έχουν πολικότητα ? Οι τις βάζω όπως να είναι? Λογικά + πανω - κάτω και η δεύτερη αντίσταση με τον ίδιο τρόπο, η τρίτη με τον ίδιο. Δηλαδή ολα τα + θα κοιτάνε προς μια φορά και το ίδιο και τα -

Θα τα είχα κάνει ήδη με τις βατικές αλλά ξέχασα να τα ρωτήσω ολα αυτα και τώρα τα θυμήθηκα

selectronic
01-12-18, 23:45
Breadboard που μπορείς να περάσεις από μέσα του 5Α? Για βάλε ένα λινκ, δεν ήξερα ότι μπορούν να φτάσουν τέτοιο ρεύμα...
Δεν είναι το πλαστικό, είναι τα "λαμάκια" που μεταφέρουν το ρεύμα μικρά και δεν αντέχουν φορτίο.

Για κουτί αν θα κάνεις μόνο σύντομες δοκιμές (δευτερόλεπτα και όχι λεπτά ή ώρες) τότε μπορείς να βάλεις και πλαστικό, με τις αντιστάσεις να είναι πάνω σε ένα PCB (πχ veroboard (http://www.electronicspro.com.pk/wp-content/uploads/2017/11/vero-board-large-1.jpg)).
Αν θα χρειαστεί να κάνεις δοκιμές για ώρα, αυτά τα Watt που θα μετατραπούν σε θερμότητα κάπου πρέπει να πάνε, ανάλογα με την διάρκεια των τεστ μπορεί να αρκεί ένα κομμάτι αλουμίνιο για ψύκτρα ή να χρειάζεται ψύκτρα με fins (https://uk.farnell.com/productimages/standard/en_GB/150016-40.jpg) ή και ανεμιστήρας ακόμα (θα φτιάξεις ένα αερόθερμο βασικά). Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια μάλλον πας σε μεταλλικό κουτί, ένα άδειο από ΑΤΧ είναι μια χαρά (και έχει και τρύπα για ανεμιστήρα!), αλλιώς αγοράζεις ή φτιάχνεις δικό σου.

Οι διακόπτες (πχ (https://core-electronics.com.au/media/catalog/product/cache/1/image/650x650/fe1bcd18654db18f328c2faaaf3c690a/t/o/toggle_switch_3_pin_spdt_5a__pololu_1407__00.jpg)) θα είναι όπως σε όλες τις συσκευές, πάνω στο κουτί με ένα μέρος έξω (που θα χειρίζεσαι) και ένα μέρος μέσα (που θα είναι τα καλώδια), πως αλλιώς θα μπορούσαν να είναι?
Επέλεξε διακόπτες που θέλουν στρογγυλή τρύπα (πχ τέτοιους (https://images.homedepot-static.com/productImages/9fd03376-831c-47bb-b89f-af9a287fa339/svn/silver-gardner-bender-switches-gsw-14-64_1000.jpg) ή τέτοιους (https://images.oreillyauto.com/parts/img/medium/cti/84882-007.jpg)) για να μην μπλέκεις με τετράγωνες τρύπες (που θέλουν πχ αυτοί (https://www.citrelay.com/relayswitchimages/Switch%20Photos/RW.jpg)).

Οι αντιστάσεις δεν έχουν πολικότητα, αλλά αν βάλεις οργανάκι για να μετράς τάση/ρεύμα (που είναι 1000 φορές καλύτερο από τα βάζεις κάθε φορά το πολύμετρο) θα πρέπει να το συνδέσεις σωστά αλλιώς θα το κάψεις. Γενικά αφού θα βάλεις θηλυκά βύσματα για να συνδέεις τους φορτιστές (σωστά?), καλό είναι να χρησιμοποιήσεις κόκκινο χρώμα καλώδιο για το + και μαύρο για το -, αλλά μπορείς και να βάλεις κίτρινα/μαύρα από ΑΤΧ PSU ή ότι άλλο θες, αρκεί βέβαια να αντέχει 5-10Α.

ΜΑΝΟΛΗΣ28
01-12-18, 23:55
https://grobotronics.com/breadboard-classic-with-plate-830-tie-points.html

Θα το κάνω σε κουτί τροφοδοτικού οπότε. Τρυπούλες στρογγυλές για να περάσει πχ ισα ισα το σπείρωμα που βλέπω και στην φώτο και να πιάσουν καλά οι ροδέλες και τα παξιμάδια πάνω στο σασί για να μην κουνιέται...Μια χαρά. Έχω και μια μέγγενη για να το πιάσω

Λίγα δευτερόλεπτα θα είναι η δουλειά . Μπορεί να βάλω.
Το θέμα είναι να ξεκινήσω...

Ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια

selectronic
02-12-18, 00:03
https://grobotronics.com/breadboard-classic-with-plate-830-tie-points.html

Που το γράφει ότι αντέχει κάποια Αμπέρ αυτό? Από την φωτογραφία αυτή (https://grobotronics.com/images/detailed/7/00112-01.jpg) θα έλεγα ότι τα power rails (στις άκρες) μπορεί να είναι οκ για 1-2Α, αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα μεσαία...

Δεν κάνει το breadboard για αυτή τη δουλειά, σταθερή κατασκευή θα σου πάρει μισή μέρα να την φτιάξεις και θα σου λύσει τα χέρια ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, αλλιώς είναι να κάνεις πειράματα στο breadboard με αντιστάσεις, κροκοδειλάκια και ακροδέκτες πολύμετρου χύμα και άλλο είναι να έχεις ένα κουτί που θα κουμπώνεις πάνω τον φορτιστή και θα ανοίγεις μόνο 2-3 διακοπτάκια. Μία φορά θα την φτιάξεις την κατασκευή και μετά θα είναι παιχνιδάκι να ελέγχεις τους φορτιστές, αλλιώς κάθε φορά θα πρέπει να αραδιάζεις εξαρτήματα και breadboard στον πάγκο και να κάνεις ενώσεις....

ΜΑΝΟΛΗΣ28
02-12-18, 00:28
Σωστο και αυτό

Εγω τι σκέφτομαι με το μικρό μου μυαλό

Τα atx cases ειναι περίπου 15 χ 14cm . Το υψος 8,5 δεν μας πειράζει. Θα βγάλω όλα τα εξαρτήματα από μέσα και θα βάλω στον πάτο ένα veroboard. Λογικά θα βάλω παράλληλα αντιστάσεις ανα 2 το κάθε ζεύγος με 6 switches που θα απομονώνουν η θα προσθέτουν την αντίσταση η τις αντιστάσεις που θέλω την κάθε φορά, Τα καλώδια λογικά που θα ενώνουν τις αντιστάσεις για την παράλληλη σύνδεση θα πατάνε στο veroboard. Τα άλλα θα είναι χύμα υπό γωνία πχ για να πηγαίνουν στα switches. Πάνω από κάθε switch θα γράψω πχ ποια αντίσταση αφορά. Θα κάνω τους υπολογισμούς μου και θα ανοίγω η θα κλεινω αυτά που θέλω. Τα καλώδια φυσικά θα είναι μονωμένα. Θα τα πάρω είτε απο τροφοδοτικό είτε από καλώδια ρεύματος. Θα ξεκινήσω αύριο .

Τον ανεμιστήρα που θα ειναι μέσα στο κουτί πως θα τον τροφοδοτήσω.? Λογικά αυτοί είναι 12V

Με τα βυσματάκια των Laptop θα παιδευτώ λιγακι να δω πως θα πατήσουν στο σασί. Αυτά λογικά θα τα συνδέσω όλα μαζί στις εξόδους του κυκλώματος με προσοχή στο + / -

selectronic
02-12-18, 01:01
Αφού μιλάμε για δευτερόλεπτα μόνο λειτουργίας, τότε δεν χρειάζεσαι ψύκτρες και ανεμιστήρα.
Οι αντιστάσεις μπορούν να μπουν πάνω σε veroboard όπως στην εικόνα παρακάτω ή μπορείς να το κάνεις με την μέθοδο point-to-point (http://www.techlib.com/electronics/graphics/VLFblo5.jpg) (όπως φτιάχνουν πχ απλούς λαμπάτους ενισχυτές) αφού όλο το "κύκλωμα" είναι 5-6 αντιστάσεις, και να είναι "στον αέρα". Αν βάλεις PCB θα στερεωθεί στο κουτί με πλαστικούς (http://www.fanos.gr/eshop/images/products/product_info/1245_1279_pcb%20thiliko.gif) ή μεταλλικούς (http://www.fanos.gr/eshop/images/products/product_info/1270_1304_metal.apos%20thil%20ars.gif) αποστάτες, ή ακόμα και στις υπάρχον τρύπες του ΑΤΧ για το δικό του PCB αν βολεύουν.

Οι διακόπτες θα είναι στην εμπρός ή πάνω πλευρά του κουτιού και για να μην παιδεύεσαι με τα jack των φορτιστών, κόλλα τα κι αυτά κανονικά σε ένα μικρό κομμάτι veroboard και στερέωσέ το έξω από του κουτί στο πάνω μέρος με αποστάτες και απλά κάνε μία τρυπούλα στο κουτί από κάτω για να έρθουν τα δύο καλώδια +-

Κόψε και μία ορθογώνια τρύπα για το panel meter και είσαι αρχηγός!

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=76299&d=1543705332

johnnyb
02-12-18, 03:34
Κατά πρώτον το αφεντικό δεν έχει θέμα να τα σκάσει. Βέβαια μπορεί να μου πει οτι πιθανον δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο . Τροφοδοτικά έχω πολλά στην δουλειά τα οποία είναι από παλιά κουτιά scsi και έχουν μόνο Molex βύσματα και έναν μπουτόν με καλώδιο για να τα ανάβεις. Το μόνο που μπορεί να ασχοληθώ είναι να μου φτιάξει κάποιος ένα πλαίσιο μεταλλικό για να το βάλω μέσα.

1ον . Ξέρετε κανεναν να φτιάχνει custom πλαισια για τέτοιες δουλειες?
Είχα δει αυτό το Video Και πήρα την ιδέα
https://www.youtube.com/watch?v=58bjcDmhTjs

Τα πράγματα που αγοράζω αυτές τις μέρες, όπως ντουι , βύσματα, λαμπες δεν τα βάζω από την τσέπη μου. Για την εταιρία το κάνω, οπότε η εταιρία μου δίνει λεφτά και εγώ της πάω την απόδειξη η το τιμολόγιο.

@mtzag έχεις βρει πουθενά ηλεκτρονικό ρυθμιζόμενο φορτίο?

Aν δεν εχει θεμα να τα σκασει

https://www.aliexpress.com/item/perfect-laptop-AC-adapter-tester-laptop-charger-tester-laptop-power-supply-tester/32354134284.html?spm=2114.search0104.3.21.5da35c5e 88ybVu&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10 068_319_317_10696_10084_453_454_10083_10618_10304_ 10307_10820_10821_537_10302_536_10059_10884_10887_ 100031_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_ 0&algo_expid=8e326469-3b6b-4b9e-a9b6-6c8c979d96a9-3&algo_pvid=8e326469-3b6b-4b9e-a9b6-6c8c979d96a9

ΜΑΝΟΛΗΣ28
02-12-18, 11:22
Ωραίοοοο...Το θέμα είναι ότι έχω φτάσει ένα βήμα πριν την κατασκευή και έμαθα αρκετά πράγματα αυτές τις μέρες. Κρίμα θα είναι να πάρω κάτι έτοιμο.Θα το πάω μέχρι το τέλος και ότι κάτσει.

selectronic
02-12-18, 20:34
Aν δεν εχει θεμα να τα σκασει

https://www.aliexpress.com/item/perfect-laptop-AC-adapter-tester-laptop-charger-tester-laptop-power-supply-tester/32354134284.html?spm=2114.search0104.3.21.5da35c5e 88ybVu&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10 068_319_317_10696_10084_453_454_10083_10618_10304_ 10307_10820_10821_537_10302_536_10059_10884_10887_ 100031_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_ 0&algo_expid=8e326469-3b6b-4b9e-a9b6-6c8c979d96a9-3&algo_pvid=8e326469-3b6b-4b9e-a9b6-6c8c979d96a9

Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις και έτοιμο πάγκου, όχι "module" (ποιότητα ανάλογη της τιμής βέβαια):

https://www.ebay.com/itm/KP182-Single-Channel-Electronic-DC-Load-Tester-Meter-200W-150V-20A-US-EU-Plug-GF-/163332611167

https://www.ebay.com/itm/CE-220V-300W-80V-30A-KL283-Dual-Channel-Adjustable-LCD-DC-Electronic-Load-NEW/182417791162?epid=2132233925&hash=item2a78f298ba:g:CJ0AAOSw44BYda3w:rk:3:pf:0

https://i.ebayimg.com/images/g/CJ0AAOSw44BYda3w/s-l500.jpg

ΜΑΝΟΛΗΣ28
03-12-18, 00:25
Μου είχε φέρει ένας συνάδελφος ένα UPS για τσεκάρισμα να δω τις μπαταρίες και την πλακέτα. Του έβγαλα τις μπαταρίες , μάταια προσπάθησα να τις φορτίσω μιας και ήταν χαλασμένες , έβαλα καινούργιες και ήρθε μια ωραία μυρωδιά..Είχε μάλλον θέμα στην πλακέτα (πριν 4 μήνες είχε αλλάξει πάλι μπαταρίας αλλά σταμάτησαν να φορτίζουν). Μου λέει πέτατο, δεν αξίζει..

Τι ωραίο κουτάκι όμως...Το ξεκοίλιασα σήμερα, έβγαλα πλακέτες , καλώδια και έμεινε ένα ωραίο σασί...έτοιμο για κατασκευούλα...Βρήκα και τα τρυπανάκια μου για λαμαρίνα...και λιμίτσες και ξεκινάω τις επόμενες μέρες...

selectronic
03-12-18, 03:18
Κράτα και τον μετασχηματιστή (που 95% είναι ΟΚ), αν σου έρθει η όρεξη μπορείς να φτιάξεις τροφοδοτικό με αυτόν!
Βάζεις ένα φτηνό step-down module (https://www.ebay.com/itm/DC-300W-20A-CC-CV-Constant-Current-Adjustable-Converter-Step-Down-Voltage-Buck/132536292857?hash=item1edbc755f9:g:BhYAAOSwhHlap0h-:rk:2:pf:0) (και οργανάκια/pot/μπόρνες) ή ένα 30V/5A PSU module (https://www.ebay.com/itm/DP20V2A-30V5A-50V5A-DPS3003-DC32V-3A-Step-down-Programmable-Power-Supply-Module/401368742041?hash=item5d7370f899:m:mLrKWUBz_nFL9LH UhftyXxQ:rk:11:pf:0) και έχεις ένα μεταβλητό CV/CC τροφοδοτικό.

Πάντως κάπου στα 50-60 ευρώ ξεκινάνε και τα φτηνότερα (πάτος του βαρελιού μιλάμε) έτοιμα τροφοδοτικά όπως πχ αυτό (https://www.ebay.com/itm/30-60V-5-10A-Digital-Switching-DC-Power-Supply-Adjustable-Variable-Precision-Lab/202465274106?hash=item2f23dee8fa:m:mjMaYFSDzVV6u9O TBIRMfkg:rk:5:pf:0) ή αυτό (https://www.ebay.com/itm/Adjustable-0-30V-0-10A-220V-LCD-DC-Power-Supply-Precision-Variable-Digital-Lab/202209933492?epid=10014030172&hash=item2f14a6b8b4:g:6JoAAOSwm6Vbqc5m:rk:3:pf:0). .. Ποιός ξέρει όμως, για χρήση μία τον μήνα μπορεί και να αντέξουν! :001_unsure:

ΜΑΝΟΛΗΣ28
08-12-18, 19:53
Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω ξεκινήσει ακόμα το project. Πλάκωσε πολύ δουλειά τον τελευταίο καιρό και δεν πρόλαβα .Πήρα τελικά ένα εργαλείο τύπου dremel το οποιο το δουλευα παλαιότερα σε ξύλο και το είχα πουλήσει. Ειναι της krausmann το 7960 και κόβει βούτυρο την λαμαρινα σε ενα UPS. Με προσοχή βέβαια και χαμηλές στροφές.
Αυτό το ΣΚ θα προσπαθήσω να κάνω το πλαισιο για να βάλω ένα διακόπτη οn/off να δω πως κάθεται. Τα εσώψυχα του τα χαρίζω στο forum όποιος θέλει να περάσει απο καλλιθέα να τα πάρει. Γιάννη τον μετασχηματιστή δεν τον χρειάζομαι προς το παρόν. Αν και έκανα κάποιες δοκιμές και είδα πως δουλευει
https://www.youtube.com/watch?v=EBZMVuLFYF0
Ετσι και αλλιώς έχω και άλλα UPS στην δουλεια τα οποία θα αλλαχτουν με τον καιρό, οπότε κατι θα πάρουμε και από εκεί

Επίσης λόγω ενός project που έκανα στην δουλεια χρειάστηκε να βρω κατι ειδικούς ακροδέκτες (ούτε που ξέρω πως τους λένε) σαν αυτούς που μπαίνουν κουμπωτοί στις μπαταρίες των ups αλλά πολύ πιο μικροί για να αλλάξω κατι ανεμιστήρες σε ένα σετ ανεμιστήρων για Rack. Έβαλα 110V αντί για 220 που είχε.

Θα ήθελα να εκθειάσω το μαγαζί στην καλλιθέα στο οποίο όχι μόνο βρήκα ότι ήθελα αλλά μου άρεσε που όλα αυτά τα βυσματάκια, καθώς και δεκάδες άλλα παρόμοια, μπανάνες, μπόρνες, διακόπτες τα έχει σε μια βιτρινούλα κρεμαστή με κωδικούς και πραγματικά βρίσκεις γρήγορα αυτό που θες ακόμα και αν δεν ξέρεις πως το λένε. Το μαγαζί αυτό ειναι πολύ οργανωμένο , με μεγάλη ποικιλία, απόθεμα και καλές τιμές. όπως πρέπει να ειναι ένα μαγαζί το οποίο ασχολείται αποκλειστικά με ηλεκτρονικά. Δεν αναφέρω όνομα αλλά σίγουρα πολλοί ηλεκτρονικοί από καλλιθέα και νότια προάστια θα καταλάβατε ποιο εννοώ

selectronic
18-12-18, 15:12
Μιας και έπεσα πάνω τους σήμερα, δεν είχα ψάξει για CC dummy load modules είναι η αλήθεια:
Φτηνά modules από eBay, 20-30 ευρώ για 150Wmax φορτίο, δεν είναι και άσχημα για έτοιμη πλακέτα.

https://www.ebay.com/itm/60V-10A-150WElectronic-Load-Battery-Discharge-Capacity-Tester-Constant-Current/264015440713?hash=item3d788beb49:g:n0QAAOSwv7pb2Rz V
https://www.ebay.com/itm/USB-Adjustable-Constant-Current-Electronic-Load-150W-20A-200V/202417751556?epid=25023134781&hash=item2f2109c604:g:g7oAAOSwPFFbhRTU
https://www.ebay.com/itm/180W-Constant-Current-Electronic-Load-200V-20A-Battery-Capacity-Tester-New/302861472019?epid=21023142165&hash=item4683f35113:g:uhAAAOSw0INbhRb9

ΜΑΝΟΛΗΣ28
18-12-18, 21:31
Ενδιαφέροντα τα προϊόντα. Αν και δεν έχω ξεκινήσει ακόμα λόγω πολύς δουλειάς το τελευταίο διάστημα και αρκετής κούρασης, εχω προχωρήσει αρκετά στο κομμάτι ηλεκτρονικα. Γενικά ξεχωρίζω πιο εύκολα τις καταστάσεις, προχτες έφτιαξα σε σειρά ένα ανεμιστήρα με θερμοστάτη για πελάτη (220 τάση), έχω αγοράσει πολυεργαλείο για τις δουλειες μου γενικά στην εταιρία το οποίο το παίρνω και σπίτι καμιά φορά.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα . Τα βιομηχανικά τροφοδοτικά switching που λένε πχ 12V , 24V για τι δουλειές είναι? Απλά χρησιμοποιούνται πχ σαν μετασχηματιστές (αντί δηλαδή να πάρεις τροφοδοτικό πρίζας παίρνεις κάτι τέτοιο?) Παίρνεις τάση δηλαδή κατευθείαν από το δίκτυο και τροφοδοτείς την συσκευή σου?
Δεν εχω πιασει στα χέρια μου, απλά θα ήθελα να μάθω γιατι τα προτιμάνε κάποιοι και τι κάνουν
https://elabstore.gr/product/akyga-ak-l1-075-12v-6-25a-75w-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%BF-switching/

Βασικά είδα το παρακάτω video
https://www.youtube.com/watch?v=B19rB_FR5Mk
όταν σου λεει πχ 12V σημαίνει ότι μπορείς να το λειτουργήσεις σαν τροφοδοτικό πάγκου για να τροφοδοτήσεις συσκευές που απαιτουν έως 12V? Και απλά ρυθμίζεις με ποτενσιόμετρο την τάση που θες να δώσεις?

Panoss
18-12-18, 22:11
Τα παλμοτροφοδοτικά είναι για...όλες τις δουλειές (σκεδόν).
Πλεονεκτούν έναντι των κλασικών στην απόδοση και την τιμή.

selectronic
18-12-18, 23:41
Τα modules από το eBay δεν τα έβαλα απαραίτητα για εσένα Μανόλη, απλά δεν τα είχα υπόψιν μου σαν λύση και είπα να τα βάλω σε αυτό το thread που είναι σχετικό, και για εσένα και για κάποιον στο μέλλον που μπορεί να διαβάζει το thread. Βέβαια αν το ήξερα από την αρχή ότι υπάρχουν αυτά (που έπρεπε να το είχα μαντέψει), αντί να σου πω να πάρεις 20-30ευρώ υλικά θα σου έλεγα να πάρεις ένα έτοιμο module και τέλος....

Μετασχηματιστής είναι ένα εξάρτημα το οποίο υπάρχει και στα "παλιά" (50Ηz) τροφοδοτικά και στα switching (που λειτουργούν σε συχνότητες KHz).
Κατά τα άλλα όπως το είπες, ένα τροφοδοτικό πχ 12V/5A είναι ένα τροφοδοτικό 12V/5A, το αν είναι σε πλαστικό κουτί με IEC φις κτλ (πχ φορτιστής laptop) ή σε open/closed chassis σαν αυτό που έβαλες στο λινκ, το ίδιο είναι, απλά το δεύτερο είναι ας πούμε module, είναι ένα κομμάτι μιας κατασκευής και όχι το τελικό προϊόν. Βλέπεις πχ ότι οι συνδέσεις στο SMPS ακόμα και για την τάση δικτύου είναι "χύμα", μπορείς να βάλεις το χέρι σου και να πιάσεις την Φάση, άρα δεν είναι για εξωτερική χρήση, πρέπει να μπει σε κουτί αυτό το τροφοδοτικό (μαζί με υπόλοιπα κομμάτια που θα συνθέσουν την "συσκευή").

Αυτού του τύπου τα τροφοδοτικά υπάρχουν παντού, μπορείς να ανοίξεις 45 πίνακες και πινακάκια και βρεις ένα τέτοιο τροφοδοτικό μέσα, πχ για να φορτίζει μπαταρίες μικρές ή μεγάλες, κυρίως ή δευτερεύον τροφοδοτικό σε ηλεκτρολογικό πίνακα Χ για τροφοδοσία ρελέ πχ 24V, "έτοιμη" πηγή ρεύματος για ταμπέλες με φωτισμό LED ή για κάθε είδους "κατασκευή" που απαιτεί τροφοδοσία χαμηλής τάσης, κτλ.