Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : rele αυτονομιας



jova
15-11-18, 21:04
Καλησπέρα σας,
Ξερει κανείς που μπορώ να το προμηθευτώ Αθηνα;
ψαχνωντας στο διαδύκτιο δεν μπόρεσα να το εντοπίσω σε καποιο ελληνικό site .
Ο θόρυβος ακουγόταν απο μακρυά σαν κομπρεσερ και ετσι συμπέρανα ότι σημερα μαλλον μετα απο 25 ετη απεβίωσε .

info@kalarakis.com
15-11-18, 21:37
Εμένα γιατί μου φαίνεται σαν ένα απλό ρελέ.
Πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού να σου δώσουν ένα
Από τη περιγραφή της βλάβης, μου φαίνεται δύσκολο να φταίει αυτό.
Βάλε και μια φωτό από κάτω με τα ποδαράκια και από το πλάι
Σε τι το χρησιμοποιείς;

chipakos-original
15-11-18, 21:53
Καλησπέρα σας,
Ξερει κανείς που μπορώ να το προμηθευτώ Αθηνα;
ψαχνωντας στο διαδύκτιο δεν μπόρεσα να το εντοπίσω σε καποιο ελληνικό site .
Ο θόρυβος ακουγόταν απο μακρυά σαν κομπρεσερ και ετσι συμπέρανα ότι σημερα μαλλον μετα απο 25 ετη απεβίωσε .
Αν έβαζες μία φωτό με τα πιν θα ήταν καλύτερα κι άλλη μία φωτό στο πλάι που δείχνει ποιά είναι η τάση λειτουργίας.

nick1974
15-11-18, 21:56
κανονικο ρελε ειναι, και μαλιστα οχι κατι ιδιετερο (η iskra ειναι Τουρκικη εταιρια φθηνων υλικων).
μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε με ιδιες επαφες (4 μεταγωγικες εχει? )

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
15-11-18, 21:57
Αν έβαζες μία φωτό με τα πιν θα ήταν καλύτερα κι άλλη μία φωτό στο πλάι που δείχνει ποιά είναι η τάση λειτουργίας.κατα πασα πιθανοτητα ειναι 220v πηνιο με 2 η 4 μεταγωγικες 10Α (σε πινακα αυτονομιας δε νομιζω να χει αλλη ταση απ αυτη του δικτυου)

βεβαια η περιγραφη της βλαβης (ηχος σαν κομπρεσερ) παραπεμπει σε ρελε dc που λειτουργει σε ac αλλα δε νομιζω

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jova
15-11-18, 22:15
Αν έβαζες μία φωτό με τα πιν θα ήταν καλύτερα κι άλλη μία φωτό στο πλάι που δείχνει ποιά είναι η τάση λειτουργίας.
Αυτη η φώτο βοηθάει;

nick1974
15-11-18, 22:24
κλασικο ρελεδακι 2 μεταγωγικων με 10 Α επαφες.
το βρισκεις σε οποιοδηποτε ηλεκτρολογειο.
Αν πας σε κανα Καυκα η αλλο μεγαλο μαγαζι θα βρεις και ολοιδιο με το λεντακι και σε αξιοπιστη μαρκα (πχ κανενα omron)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chipakos-original
15-11-18, 23:56
Αυτη η φώτο βοηθάει;
Ναι μια χαρά κλασικό ρελέ είναι κι ας μην φαίνεται η τάση λειτουργίας διότι αναγράφεται στο πλάι του. Το παίρνεις και πας σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών. Αν είσαι κέντρο σου προτείνω τον Φανό που έχει μεγάλη ποικιλία.Αλλά και ο Καύκας έχει κάτι ίδια ρελέ της ABB και είχα αγοράσει παλιότερα.

Panoss
16-11-18, 09:48
η iskra ειναι Τουρκικη εταιρια φθηνων υλικων
Σλοβένικη (https://www.iskra.eu/en/Company-Information/).

nick1974
16-11-18, 11:23
Σλοβένικη (https://www.iskra.eu/en/Company-Information/).για Τουρκικη τη νομιζα γιατι Τουρκια στα μαγαζακια γυρω απ τα ναυπηγεια ολο iskra βρισκεις και σε τιμες χωμα αλλα με την αναλογη ποιοτητα, οποτε θεωρησα πως ειναι ντοπια.


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk