PDA

Επιστροφή στο Forum : AM TRANSMITTER 100mw with schematics αναβάθμιση ???



gusk
19-11-18, 23:50
Γεια σας, είμαι νέο μέλος εδώ στο hlektronika.gr αν και το παρακολουθώ εδώ και 10 χρόνια δεν έτυχε πότε να ανεβάσω κάποιο δικό μου θέμα...
Τα ηλεκτρονικά είναι το χόμπι μου και δεν έχω τελειώσει κάποια σχολή ηλεκτρονικών, Ηλεκτρολόγος είμαι πράγμα που σημαίνει ότι καταλαβαίνω αρκετά πράγματα από ρεύματα, αυτοματισμους, κυκλώματα, κανόνες κτλ,κτλ. Μπαίνω στο θέμα αμέσως πρόσφατα έφτιαξα ένα μικρο πομπό για τα μεσαία, πάντα δοκιμή σε dummy load με μικρή κεραία μέχρι 3 μέτρα εντός του χώρου μου και πάντα σε ελεύθερη συχνότητα.
Ο πομπός δούλεψε ικανοποιητικα για αυτό που είναι αλλά με μικρή εμβέλεια δηλαδή ένα με δυο δωμάτια μέσα στο σπίτι... εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος να βελτιώσω το παρακάτω κύκλωμα ως προς τη διαμόρφωση και την τελική του ισχύ (περίπου 1-2 watt) πάντα για πειραματισμό μέσα στο σπίτι και για να μπορώ να ακούω τη μουσική μου και στον κήπο του σπιτιού μου...:biggrin:
Σας παραθέτω το σχέδιο παρακάτω, τα τρανζίστορ του κυκλώματος είναι τα 2n3904
76178

nick1974
20-11-18, 01:10
Γεια σας, είμαι νέο μέλος εδώ στο hlektronika.gr αν και το παρακολουθώ εδώ και 10 χρόνια δεν έτυχε πότε να ανεβάσω κάποιο δικό μου θέμα...
Τα ηλεκτρονικά είναι το χόμπι μου και δεν έχω τελειώσει κάποια σχολή ηλεκτρονικών, Ηλεκτρολόγος είμαι πράγμα που σημαίνει ότι καταλαβαίνω αρκετά πράγματα από ρεύματα, αυτοματισμους, κυκλώματα, κανόνες κτλ,κτλ. Μπαίνω στο θέμα αμέσως πρόσφατα έφτιαξα ένα μικρο πομπό για τα μεσαία, πάντα δοκιμή σε dummy load με μικρή κεραία μέχρι 3 μέτρα εντός του χώρου μου και πάντα σε ελεύθερη συχνότητα.
Ο πομπός δούλεψε ικανοποιητικα για αυτό που είναι αλλά με μικρή εμβέλεια δηλαδή ένα με δυο δωμάτια μέσα στο σπίτι... εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος να βελτιώσω το παρακάτω κύκλωμα ως προς τη διαμόρφωση και την τελική του ισχύ (περίπου 1-2 watt) πάντα για πειραματισμό μέσα στο σπίτι και για να μπορώ να ακούω τη μουσική μου και στον κήπο του σπιτιού μου...:biggrin:



αν με 2-3 μετρα κεραια δεν ακουγεσαι στον κηπο σου τοτε κατι δεν παει καλα με τις προσαρμογες σου (ετσι κι αλλιως το κυκλωμα με το Π που προσαρμοζει 1:1 την Ζ του τρανζιστορ δε μου γεμιζει το ματι).
Με κατι τετοια qrp σκατουλακια αλλα με σωστες προσαρμογες κεραιας-γης (εστω και κουτσουρεμενης) δε θες να μαθεις τι αποστασεις εχουν καλυφθει:001_tt2: (οκ, ληψη με κανονικους δεκτες εννωειται).
Τωρα πως θα μπορουσες να φερεις προσαρμογη σε κατι τετοιο? χμμμμ... αυτο ειναι μεγαααααααλη ιστορια, αλλα ο ευκολοτερος εμπειρικος τροπος θα ηταν με υπομονη και αυτοσχεδιο οργανο μετρησης ακτινοβολιας, ας πουμε στο 1m, και απειρους πειραματισμους.
Επισεις θα διευκολυνες τη ζωη σου αν παραλληλα μετραγες και ρευματα συλλεκτη και βασης ταυτοχρονα ωστε να παρεις min συλλεκτη σε max βασης (αν και στα τρανζιστορ αυτο ειναι δυσκολοτερο). Τελος θα βοηθοπυσε αν εφτιαχνες αυτοσχεδιο οργανο να μετρας ρευμα rf αλλα υπαρχει κινδυνος να σου βγει λαθος και να μετρας στασιμα για ισχυ
Αν φερεις την προσαρμογη θα ερθει πιθανο και η διαμορφωση.
Το q1 ειναι κι αυτο 3904? αν ναι, τοτε το δευτερο τρανζιστορ στην εξοδο ειναι διακοσμητικο...

gusk
20-11-18, 01:55
Ναι και το q1 είναι το 3904

gusk
20-11-18, 02:24
αν με 2-3 μετρα κεραια δεν ακουγεσαι στον κηπο σου τοτε κατι δεν παει καλα με τις προσαρμογες σου (ετσι κι αλλιως το κυκλωμα με το Π που προσαρμοζει 1:1 την Ζ του τρανζιστορ δε μου γεμιζει το ματι).
Με κατι τετοια qrp σκατουλακια αλλα με σωστες προσαρμογες κεραιας-γης (εστω και κουτσουρεμενης) δε θες να μαθεις τι αποστασεις εχουν καλυφθει:001_tt2: (οκ, ληψη με κανονικους δεκτες εννωειται).
Τωρα πως θα μπορουσες να φερεις προσαρμογη σε κατι τετοιο? χμμμμ... αυτο ειναι μεγαααααααλη ιστορια, αλλα ο ευκολοτερος εμπειρικος τροπος θα ηταν με υπομονη και αυτοσχεδιο οργανο μετρησης ακτινοβολιας, ας πουμε στο 1m, και απειρους πειραματισμους.
Επισεις θα διευκολυνες τη ζωη σου αν παραλληλα μετραγες και ρευματα συλλεκτη και βασης ταυτοχρονα ωστε να παρεις min συλλεκτη σε max βασης (αν και στα τρανζιστορ αυτο ειναι δυσκολοτερο). Τελος θα βοηθοπυσε αν εφτιαχνες αυτοσχεδιο οργανο να μετρας ρευμα rf αλλα υπαρχει κινδυνος να σου βγει λαθος και να μετρας στασιμα για ισχυ
Αν φερεις την προσαρμογη θα ερθει πιθανο και η διαμορφωση.
Το q1 ειναι κι αυτο 3904? αν ναι, τοτε το δευτερο τρανζιστορ στην εξοδο ειναι διακοσμητικο...

Ναι και το q1 είναι το 3904 το Κιτ το είχα πάρει από Αμερική είναι αυτά τα γνωστά 100mwatt, αλλά είμαι σίγουρος ότι με το παραπάνω σχηματικό παίρνει κάποιες βελτιώσεις ακόμα, εκτός από πειραματισμό τίποτα άλλο δεν μπορώ να βελτιώσω διότι η πείρα μου για τροποποίηση rf είναι μικρή...
Για αυτό ζητάω γνώμες βελτιώσεως του κιτ.
Παρακάτω παραθέτω φωτογραφία του κιτ αφαίρεσα το τελευταίο Q4 2n3904 που υποψιάζεσαι ότι είναι διακοσμητικο και στη θέση του Q3 κόλλησα ένα 2n2219 που είχα κάβα.

κάπως βελτιώθηκε δεν μπορώ να πω... σαν να ζωντάνεψε λιγάκι πάντα με το αυτί η σύγκριση και με μια σύντομη μέτρηση στο L1 μου βγάζει + 1 με 1.5 βολτ παραπάνω σε σχέση με πριν.
αυτό που του λείπει είναι μεγαλύτερο εύρος στον ήχο μου ακούγετε λίγο στενός ο ήχος του σε σύγκριση με άλλους σταθμούς που εκπέμπουν στην μπάντα των ΑΜ .


76179

Νick να κάνω μετρήσεις συλλεκτη και βάσης ταυτόχρονα του κάθε τρανζιστορ ξεχωριστά?

Υ.Γ. το C2 και το C7 όπως φαίνεται στην φωτογραφία δεν λείπουν αλλα τα έχω κολλήσει στην κάτω όψη της πλακέτας γιατί πειραματιζομαι... :001_smile:

aris52
20-11-18, 08:29
αυξησε το μηκος της κεραιας λογικα στα 160 μετρα δια λ2 θελεις 80 μετρα αν το παρουμε δια λ4 παμε στα 40 μετρα και καλη γη.http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93638

nick1974
20-11-18, 11:24
αυξησε το μηκος της κεραιας λογικα στα 160 μετρα δια λ2 θελεις 80 μετρα αν το παρουμε δια λ4 παμε στα 40 μετρα και καλη γη.http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93638με 7 μετρα μπαλκονατη και παρεμφερη τρανζιστορακια ειχα χτυπησει στην αλλη ακρη του λεκανοπεδιου (προσαρμοσμενη ομως σωστα και με κανονικη rf γριωση οσο δεν παιρνει), επισεις με κεραια πεσμενη στο χωμα με βροχη και ελαχιστη ισχυ ειχα περασει στον Οσκαρ (πρωην Γιουγκοσλαβια για οποιον τον θυμαται), και τελος με ενα συρμα μερικων μετρων μεσα στο σπιτι ειχα χτυπησει Μαρουσι-Νεα Φιλαδελφεια με μετρημενα 20W (τα κονβερτερακια για cb που κυκλοφορουσε ο... ...ξεχασα πως λεγοταν... Τασος νομιζω? ) με αριστη ομως προσαρμογη μηδενικων στασιμων σε bird 43.
Επισεις ειχα πειραματιστει (εκτος μπντας βεβαια) ακομα και με κεραιες θαμενες στο χωμα, πιο πολυ γιατι δεν πιστευα οτι μπορει να λειτουργουν σε ενα συστημα που εχει κανονικη rf ground κι ομως μια χαρα λειτουργουσαν (φυσικα εννωειται ηταν λιγα μετρα. Ακομα κι αν ειχα ολο το δρομο δικο μου δε θα σκαβα 40 μετρα για ενα πειραμα που θεωρουσα απ την αρχη καταδικασμενο) οποτε μη λεμε οτι αν δεν υπαρχει σωστο κεραιοσυστημα δε θα ακουστει απο δωματιο στον κηπο γιατι αυτο δεν παιζει.
Αν ο φιλος θελει οντως να ακουστει κανονικα, ναι φυσικα και χρειαζεται σωστη κεραια, ομως το βασικοτερο ολων ειναι να μαθει να προσαρμοζει τα κεραιοσυστηματα, και μετα ειναι πολυ ευκολοτερα τα πραγματα.
Επισεις τα broadband σταδια εξοδου δεν ειναι και το οτι καλυτερο για τεττοιους πειραματισμους και ουτε εχουν τη λογικη του "βαλε λ/4 και θα κατσει) γιατι αν πχ η Ζ του τρανζιστορ εξοδου ειναι 1-2Ω τοτε θα προσαρμοσει πολυ καλυτερα σε ενα μαστιγιο 3-4 μετρα παρα σε ενα συρμα 40 μετρων! (αυτο να μη το παρει ο φιλος σα δεδομενο ομως γιατι οι προσαρμογες ειναι κρισιμες, ειδικα σε χαμηλες Ζ και οχι κατι που μπορει να λειτουργει στο περιπου). Ας βαλει συντονισμενα κυκλωματα λοιπον, πηνια σε σειρα, πηνια με τη γη και γενικα οτι συστημα τον βολευει (και το Π δεν ειναι ασχημο, βασικα αριστο ειναι αλλα σ αυτες τις Ζ θελει τεραστιους πυκνωτες) και ας βρει ενα τροπο να μετραει την εξοδο του και μετα φτιαχνει και κεραιοσυστηματα. (αν μετραει ρευματα και ενταση πεδιου θα καταλαβει σχετικα ευκολα πως δουλευουν οι προσαρμογες)
Η προσαρμογες ειναι ολοκληρη επιστημη και ισως το σημαντικοτερο κομματι στα rf κυκλωματα (σημαντικοτερο ακομα κι απ τα κεραιοσυστηματα γιατι μια καλη κεραια με χαλια προσαρμογη απλα δε θα αποδωσει τιποτα, ενω μια κακη κεραια με τελεια προσαρμογη ολο και κατι θα βγαλει)
(btw δεν περιμενα να γραψω σ αυτη την ενοτητα... νομιζα πως ειχα αποτοξινωθει)

edit: τα πειραματα που περιγραφω ειχαν διεξαχθει με χρηση κανονικοτατων τηλεπικοινωνιακων δεκτων και συνηθως μεγαλες κεραιες ληψης (τοτε ειχαμε πολλους collons r388 και r390) κι οχι με κινεζοφωνα, οποτε εννωειται πως και ο δεκτης ληψης παιζει επισεις τεραστιο ρολο, και εφ οσον μιλαμε για πειραματισμους με qrp δεν πρεπει να εννωηθει εσφαλμενα οτι μιλαμε για σηματα κατηγοριας κρατικων σταθμων, αλλα για ελαχιστα σηματα που μπορουσαν να περασουν πανω απ το θορυβο η και οριακα μεσα του)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gusk
20-11-18, 16:56
Ας βαλει συντονισμενα κυκλωματα λοιπον, πηνια σε σειρα, πηνια με τη γη και γενικα οτι συστημα τον βολευει (και το Π δεν ειναι ασχημο, βασικα αριστο ειναι αλλα σ αυτες τις Ζ θελει τεραστιους πυκνωτες)

Νίκο τους τεράστιους πυκνωτές που αναφέρεις εννοείς αεροφυλους για τον συντονισμό κεραίας ?
η στο κύκλωμα της πλακέτας ?

Επίσης μια άλλη ερώτηση είναι όταν το οικόπεδο σου δεν έχει 100% καθαρή γη λόγο του μπετόν που έχει πέσει στην οικοδομή κτλ

μια κάθετη ράβδος όσο πιο βαθιά γίνεται μέσα στη γη φέρνει αποτέλεσμα ? η θα πρέπει να καλύψει όσο είναι το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση οριζόντια μέσα στο χώμα?

η σωλήνα του κρύου νερού είναι μια αξιόπιστη λύση η είναι λύση ανάγκης?

nick1974
20-11-18, 16:59
λοιπον επανερχομαι με δημοσια απαντηση στα πμ μια και σιγουρα αφορα και αλλους και σιγουρα δεν ειναι κατι private, με την κεραια που σου ειπα οτι προσαρμοζει πολυ ευκολα σε low Z δοκιμασμενα, και εχει και αριστη αποδοση σε σχεση με αλλες μικρες κεραιες που λειτουργουν με πηνιο.
76185

Η εν λογο κατασκευη ειναι παραλλαγη καθετης κεραιας που ειχε δημοσιευτει παλιοτερα (νομιζω στο ARRL antenna book) και εγκυημενα με καλη γειωση λειτουργει απιστευτα καλα και σε καθετη μορφη αλλα και σε οριζοντια (οπως και σε διαφορες αλλες παραλλαγες που την εχω δοκιμασει).
Αν και η original εκδοχη ειναι για 50Ω προσαρμογη, μπορει πρακτικα με τους καταλληλους πυκνωτες να προσαρμοσει κυριολεκτικα οποιαδηποτε συνθετη αντισταση μηχανηματος χωρις ιδιεταιρο κοπο.
Ο πυκνωτης για την ισχυ σου μπορει να ναι ενας 0-1000 pF απο παλιο ραδιοφωνο, κι αν θελει επιπλεον μπορεις να προσθεσεις κι αλλο 1000ρη.
Το μεσαιο συρμα που γειωνει καλο ειναι να ειναι πιο χοντρο απο τα συρματα της κεραιας, αλλα οι διατομες δεν ειναι κατι κρισιμο (ενδεικτικα τις εβαλα).
Η συγκεκριμενη κεραια εκτος απο κεραια εκπομπης ειναι και αριστη συντονιζομενη κεραια ληψης, και για τις συχνοτητες που θες μπορεις να τη φτιαξεις απο 2 μετρα μεχρι γυρω στα 35-40 (αλλα οχι πανω απο λ/4).
Σε περιπτωση που η συνθετη αντισταση εξοδου σου ειναι χαμηλοτερη απ αυτη της κεραιας και δε προσαρμοζει (δε νομιζω, αλλα αναφερω κι αυτη την περιπτωση) βαζεις σε σειρα στην εξοδο ενα πυκνωτη 50-100p.
Αν ολα πανε καλα, εκει που βλεπεις το καλυτερο σημα με ενα αυτοσχεδιο πεδιομετρο θα πρεπει ταυτοχρονα να εχεις και το χαμηλοτερο ρευμα συλλεκτη

nick1974
20-11-18, 17:04
Νίκο τους τεράστιους πυκνωτές που αναφέρεις εννοείς αεροφυλους για τον συντονισμό κεραίας ?
η στο κύκλωμα της πλακέτας ?

οι ιδιοι ειναι, απλα στο σχεδιο που ανεβασες ειναι σταθεροι και προσαρμοζουν 1:1 (μαλλον λειτουργουν απλα σα φιλτρο παρα σαν κυκλωμα προσαρμογης)


Επίσης μια άλλη ερώτηση είναι όταν το οικόπεδο σου δεν έχει 100% καθαρή γη λόγο του μπετόν που έχει πέσει στην οικοδομή κτλ

μια κάθετη ράβδος όσο πιο βαθιά γίνεται μέσα στη γη φέρνει αποτέλεσμα ? η θα πρέπει να καλύψει όσο είναι το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση οριζόντια μέσα στο χώμα?

οριζωντιως και επιφανειακα ειναι που μας ενδιαφερει για rf ground.
Οι καθετες ραβδοι ειναι για ηλεκτρολογικη γειωση.
Τη στιγμη που πειραματιζεσαι με qrp μην ασχοληθεις με ηλεκτρολογικες γειωσεις στο μηχανημα


η σωλήνα του κρύου νερού είναι μια αξιόπιστη λύση η είναι λύση ανάγκης?


τραγικη λυση που απο καποια ισχυ και πανω θα σε κανει να ακουγεσαι στα θυροτηλεφωνα, αλλα για qrp ΙΣΩΣ κανει δουλεια (με μειωμενη αποδοση βεβαια)

genesis
20-11-18, 17:04
Παρακάτω παραθέτω φωτογραφία του κιτ αφαίρεσα το τελευταίο Q4 2n3904 που υποψιάζεσαι ότι είναι διακοσμητικο και στη θέση του Q3 κόλλησα ένα 2n2219 που είχα κάβα.
κάπως βελτιώθηκε δεν μπορώ να πω... σαν να ζωντάνεψε λιγάκι πάντα με το αυτί η σύγκριση και με μια σύντομη μέτρηση στο L1 μου βγάζει + 1 με 1.5 βολτ παραπάνω σε σχέση με πριν.

Στην θέση των Q3 και Q4 δοκίμασε ένα BD135 βιδωμένο σε μία μικρή ψύκτρα. Επίσης δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο την τάση τροφοδοσίας, π.χ. μέχρι τα 15 - 16V.
ίσως να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αν αλλάξεις και το Q1 με BD135... πρέπει όμως να πειραματιστείς και με τις πολώσεις τους για να έχεις καλά αποτελέσματα. Π.χ. μίκρυνε λίγο την τιμή της R10.
Εννοείται επίσης ότι αν μεγαλώσεις την κεραία σε μήκος θα δεις μεγάλη βελτίωση.




αυτό που του λείπει είναι μεγαλύτερο εύρος στον ήχο μου ακούγετε λίγο στενός ο ήχος του σε σύγκριση με άλλους σταθμούς που εκπέμπουν στην μπάντα των ΑΜ .

Δοκίμασε να αποσυνδέσεις τους πυκνωτές C11 και C12 για να δεις αν θα αλλάξει η χροιά του ήχου προς το πιο "πλούσιο".

nick1974
20-11-18, 17:10
Δοκίμασε να αποσυνδέσεις τους πυκνωτές C11 και C12 για να δεις αν θα αλλάξει η χροιά του ήχου προς το πιο "πλούσιο".

10nF αποζευκτικοι ειναι για να εμποδισουν rf επιστροφες.
Πρακτικα επηρρεαζουν μηδαμινα στην σχετικα χαμηλη εμπεδιση των Q1, Q2

gusk
20-11-18, 17:41
σωστά ο c11 και c12 είναι αποζευκτικοι
κατι που παρέλειψα να αναρτήσω είναι την περιγραφή του κυκλώματος
μπορείτε να την διαβάσετε παρακάτω.

http://www.radiomanual.info/schemi/Vari/Ramsey_AM-1C_user.pdf

επίσης να αναφερω οτι η εταιρια εβγαζε για αρκετά χρόνια αυτό το κιτακι απο το 1989 νομιζω, κάτι σαν το δικό μας smart kit fm 4w πομπό αλλά πλέον το έχει αποσύρει εδώ και 3-4 χρόνια περίπου...

gusk
20-11-18, 17:54
Στην θέση των Q3 και Q4 δοκίμασε ένα BD135 βιδωμένο σε μία μικρή ψύκτρα. Επίσης δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο την τάση τροφοδοσίας, π.χ. μέχρι τα 15 - 16V.
ίσως να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αν αλλάξεις και το Q1 με BD135... πρέπει όμως να πειραματιστείς και με τις πολώσεις τους για να έχεις καλά αποτελέσματα. Π.χ. μίκρυνε λίγο την τιμή της R10.
Εννοείται επίσης ότι αν μεγαλώσεις την κεραία σε μήκος θα δεις μεγάλη βελτίωση.



Δοκίμασε να αποσυνδέσεις τους πυκνωτές C11 και C12 για να δεις αν θα αλλάξει η χροιά του ήχου προς το πιο "πλούσιο".

Genesis σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω την R10 καθώς επίσης να ανεβάσω λίγο και την τάση από 12v - σε 15-16v

επίσης αύριο θα προμηθευτώ μερικά BD135.

Oτι άλλο ιδέα γνώμη όπως παντα ειναι ευπρόσδεκτη:001_smile:

aris52
20-11-18, 22:59
Οι 2,2 nf στο τελος δεν μου καθονται σωστα για δοκιμασε 220 pf

gusk
20-11-18, 23:58
Οι 2,2 nf στο τελος δεν μου καθονται σωστα για δοκιμασε 220 pf


c13 και c14 στο κύκλωμα του lpf λες Νεκτάριε σωστά?

nick1974
21-11-18, 00:00
Οι 2,2 nf στο τελος δεν μου καθονται σωστα για δοκιμασε 220 pf

Νεκταρη για τις χαμηλες Ζ ενταξει φαινονται, (σε πιο ισχυος με μερικα αμπερ και πολυ χαμηλη Ζ εφτανα 6700 για Π ) αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι υπολογισμενοι.
220 πικο ειναι για καμια λαμπα με μερικες χιλιαδες Ωμ συνθετη αντισταση, οχι για τα τρανζιστορακια που εχουν μονοψηφιο νουμερο.
Αν δεν ειναι σε θεση να τους υπολογισει καλυτερα ας τους αφησει ως εχει, εκτος κι αν αποφασισει να το ξηλωσει εντελως το Π και να βαλει καποιο αλλο συντονισμενο, πχ καποιο Thomson (που ειναι και ιδανικοτερο για να μαθει καποιος τις προσαρμογες) αν και δε νομιζω να τους εχει για κατι αλλο εκτος απο φιλτρο

aris52
21-11-18, 00:00
Ναι Κωστα για παιξε με αυτους τους πυκνωτες μου φαινονται υπερβολικοι για το παρον lpf

aris52
21-11-18, 00:04
Νεκταρη για τις χαμηλες Ζ ενταξει φαινονται, αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι υπολογισμενοι.
220 πικο ειναι για καμια λαμπα με μερικες χιλιαδες Ωμ συνθετη αντισταση, οχι για τα τρανζιστορακια που εχουν μονοψηφιο.
Αν δεν ειναι σε θεση να τους υπολογισει καλυτερα ας τους αφησει ως εχει
Και παλι Νικο δεν μου καθονται καλα με τοσα nf Αν δοκιμαζε να απομονωση το lpf και να παρει απευθειας απο τον πυκνωτη εξοδου o Ramsey το εκοβε για νομικους λογους.

nick1974
21-11-18, 00:10
Και παλι Νικο δεν μου καθονται καλα με τοσα nf

μια χαρα ειναι...
αν εχεις ενα handbook πχ arrl τσεκαρε και θα δεις οτι ειναι οκ, για να μην πω και μικροι, αφου δεν εχει 50Ω αλλα αρκετα χαμηλοτερη Ζ

edit: ενδεικτικα κοιτα αυτο http://www.kitsandparts.com/univlpfilter.php (με διπλη προσαρμογη φυσικα σε 50Ω)


Αν δοκιμαζε να απομονωση το lpf και να παρει απευθειας απο τον πυκνωτη εξοδου o Ramsey το εκοβε για νομικους λογους.
στα broadband αν βγαλεις το lpf χαλας και την Ζ εξοδου του μηχανηματος. Εγγυημενο και τσεκαρισμενο.

aris52
21-11-18, 00:19
τοτε ας αλλαξει το l3 σε 4,6uH .

nick1974
21-11-18, 00:24
τοτε ας αλλαξει το l3 σε 4,6uH .

Δε σε καταλαβαινω, τη στιγμη που δεν εχει οχι spectrum analyzer αλλα ουτε καν ενα πεδιομετρο, ουτε γεφυρα στασιμων, ουτε βαττομετρο ουτε τιποτα, (εστω κανενα αρχαιο GDO), κατι τεσπα σαν σημειο αναφορας για οτι κανει γιατι να κανει αλλαγες στο ετοιμο lpf?
Αν με το καλο φτιαξει κατι για να μετραει και καταλαβει πως λειτουργουν οι προσαρμογες μπορει να πειραματιστει, αλλα επι του παροντος σε τι θα βοηθησει η αλλαγη πυκνωτων η πηνιου σε random τιμες? εχεις κατι στο μυαλο σου που δε το ποιανω?

aris52
21-11-18, 00:29
Με προβληματιζει η οχι εκπομπη πανω απο 5 μετρα εστω και με καλωδιο 3 μετρα καπου υπαρχει κατι λαθος που πιστευω και παλι ο ramsey σκοπιμα το κατασκευαζει ετσι

gusk
21-11-18, 00:40
***UPDATE***
Λοιπόν φίλτατοι μόλις δοκίμασα την πρόταση του Νεκταριου αλλά δυστυχώς στην κάβα μου δεν είχα 2 πυκνωτές 220pf μονο 1 κεραμικό πυκνωτή 2200pF
λέω δεν βαριεσαι δοκίμασε το και άλλαξαμόνο το c13... ως δια μαγιας ο ήχοςήρθε !!!:biggrin: με μεγάλη διαύγεια σε όλο τα συχνοτικο φάσμα αλλα και με καποιες αρμονικες γυρω στους 600khz (πιραματα κάνω γύρω στους 1100 .
Μια μέτρηση που έκανα στο L1 έχω χάσει γύρω στα 0.50volt σε σχέση με πριν... (Νικος:001_smile:)
τι με συμβουλεύετε?

gusk
21-11-18, 01:32
Δε σε καταλαβαινω, τη στιγμη που δεν εχει οχι spectrum analyzer αλλα ουτε καν ενα πεδιομετρο, ουτε γεφυρα στασιμων, ουτε βαττομετρο ουτε τιποτα, (εστω κανενα αρχαιο GDO), κατι τεσπα σαν σημειο αναφορας για οτι κανει γιατι να κανει αλλαγες στο ετοιμο lpf?
Αν με το καλο φτιαξει κατι για να μετραει και καταλαβει πως λειτουργουν οι προσαρμογες μπορει να πειραματιστει, αλλα επι του παροντος σε τι θα βοηθησει η αλλαγη πυκνωτων η πηνιου σε random τιμες? εχεις κατι στο μυαλο σου που δε το ποιανω?

υπάρχει αυτό διαθέσιμο...
αλλά δεν ξέρω τι να μετρήσω και πως...
ευκαιρία να εκπαιδευτώ :001_smile:

76190

nick1974
21-11-18, 01:49
ενα συντονισμενο, μια διοδο κι ενα αποζευκτικο (κατι σαν κρυσταλικο δεκτη ενα πραμα αλλα αντι για ακουστικα καταληγει σε οργανακι) και ενα οργανακι (μικραμπερομετρο προφανως)

με ενα κεραιακι λιγων εκατοστων μπορεις να μετρας πεδιο και να βλεπεις τι γινεται.

επισεις μετα η κεραια που σου ανεβασα (με χυμα συρματα... απλα ενα μεταβλητακι θες).
Και φυσικα γειωσεις.

Αφου τα χεις αυτα μετα μπορεις να πειραματιστεις οσο θες



Με προβληματιζει η οχι εκπομπη πανω απο 5 μετρα εστω και με καλωδιο 3 μετρα καπου υπαρχει κατι λαθος που πιστευω και παλι ο ramsey σκοπιμα το κατασκευαζει ετσι

χωρις καμια μετρηση και κανενα οργανο ομως αυτο στα κουτουρου δεν αποδεικνυεται.
και που εβγαλε τον εναν και αλλαξε κατι παλι δε μας λεει κατι...
Με ενα πεδιομετρακι θα μπορουσε να βρει το συντονισμο σπειρα σπειρα, αλλα ετσι χυμα... δεν ξερω... ειναι σα να παιζει λοττο και να του λες "στανταρακια"

gusk
21-11-18, 02:27
Πεδιομετρο κάτι σαν το satfinder λες αλλά για rf σωστά? Μπορείς να μου στείλει ς κάποιο λινκ?

gusk
21-11-18, 02:31
Ok βρήκα εδώ μέσα...,😉https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46479
Κάνει αυτό?

nick1974
21-11-18, 10:45
Ok βρήκα εδώ μέσα...,πŸ˜‰https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46479
Κάνει αυτό?


σωστο ειναι, αλλα για χαμηλες ισχυς ακομα καλυτερα βαλε στην εισοδο ενα συντονισμενο.

gusk
21-11-18, 12:17
Ας πούμε κάτι σε 2n2222 ? Σωστά κατάλαβα?

nick1974
21-11-18, 14:43
συντονισμενο κυκλωμα, οχι προενισχυση...
βεβαια αν σου ειναι πιο ευκολο το δευτερο κι αυτο κανει, γιατι οχι;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gusk
21-11-18, 16:35
Οκ θα το φτιάξω και επιστρέφω... ;-)

tzitzikas
28-11-18, 18:42
κατά τα άλλα μόνο σε dummy load δοκιμάζεις ,,,,😁 μάλλον για inverted l σε βλέπω σύντομα