PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιέλιξη servo motor



mtzag
22-11-18, 11:50
Εχω ενα τριφασικο ac servo motor 3kw στα 600V 0-3000rpm.
Μπορουνε να αλλαχτουνε τα τυλιγματα και να γινουνε 220V ?
Αν γινει αυτο θα ελλατωθει η ισχυς ? και αν ναι ποσο ?
Ποιος αναλαμβανει τετοια εργασια και τι κοστος περιπου εχει ?

Επισης εχω ενα αλλο τριφασικο ac servo motor στα 24V μπορουνε
να αλλαχτουνε τα τυλιγματα και να γινουνε ας πουμε 100V ?

Υπαρχει καποια εφαρμογη υπολογισμου της διατομης του εμαγιε συρματος ?

info@kalarakis.com
22-11-18, 15:12
Τέτοιες πατέντες μόνο σε έξοδα καταλήγουν. Μη ξεχνάς ότι οι πυρήνες και οι γωνίες στα τηλιγματα είναι είναι υπολογισμένα για συγκεκριμένη τάση.
Και 220 να βάλεις στο ένα τύλιγμα θα γυρίσει αλλά μετά θα καει λόγω διαφορετικής αντίστασης Ζ λιγότερο ρόλο παίζει η R.

mtzag
22-11-18, 15:36
Μα αυτο ζηταω να αλλαξω τα τυλιγματα ωστε να παιζει στην ιδια ισχυ με χαμηλοτερη ταση...
(εννοειτε οτι μετα την αλλαγη στα τυλιγματα θα μπει αλλος driver καταληλος για την ταση των τυλιγματων)
Να μπει δηλαδη ποιο χοντρο εμαγιε συρμα ωστε να περναει περισσοτερο ρευμα με χαμηλοτερη ταση αλλα να διατηρηθει οσο γινεται η ισχυς.
Ο λογος που θελω να το κανω αυτο ειναι γιατι οι drivers σε υψηλη ταση ειναι πολυ ακριβοι ενω απο 300V και κατω ειναι φτηνοι.
Ποιος πουλαει εμαγιε συρμα σε διαφορες διατομες για περιελιξη μοτερ ?
Τι εννοεις οι γωνιες στα τυλιγματα ?

Κατι αλλο τριφασικο ac servo ας πουμε 20kw ισχυς μπορω να το κανω γενητηρια?
Το servo αυτο ειναι ενα συγχρονο τριφασικο μοτερ με μονιμο μαγνητη στο ροτορα και εχει encoder απο πισω.

antonisfa
22-11-18, 20:01
Ένας κινητήρας στα 600v αστέρα μπορεί να λειτουργήσει στα 380 σε τρίγωνο.

Η αλλαγή σε τυλίγματα για 220 προυποθέτει μελέτη και δεν είναι σίγουρο αν θα γίνει με επιτυχία. Οπωσδήποτε το κόστος θα είναι μεγαλύτερο απ την αγορά ενός νέου στα 220

mtzag
22-11-18, 20:19
@antonisfa εισαι σιγουρος γι αυτα που λες ?
Μιλαμε για servo motor που εχει μεγαλο κοστος καινουργιο λογο του μονιμου μαγνητη νεοδυμιου στο ροτορα και του encoder
Δεν εχει το τυλιγμα μεγαλυτερο κοστος(αν βαλεις το εμαγιε συρμα + τα μεροκαματα να τυλιχτει με το χερι + εξτρα εργασια)...
δεν μιλαμε για ασυγχρονο μοτερ σαν αυτα που πουλανε με το κιλο...

Μετα αυτο που λες περι αστερα και τριγωνου δεν ξερω κανενα servo που να υπαρχει επιλογη αν θα συνδεθει σε αστερα η τριγωνο
αυτο γινετε απο οτι ξερω στα ασυγχρονα μοτερ αναλογα το γεφυρωμα στην κλεμα..

Ποιος πουλαει ελλαδα οικονομικα εμαγιε συρμα για περιελιξεις σε διαφορες διατομες ?

Σε 3-4 που κανουνε περιελιξεις πηρα τηλεφωνο και ολοι μου ειπανε
οτι δεν εχουνε ξαναδει τετοιο μοτερ δε γινετε/δε ξερουνε κτλπ
Οταν τους ελεγα τη λεξη servo motor ειτανε λες και ακουγανε κινεζικα δεν ξερανε καν τι κανει..

Αν με επανατυλιγμα δεν βγαλω ακρη σαν γεννητρια μπορει να χρησιμοποιηθει ?

vasilllis
22-11-18, 23:24
αν δεν μας πεις και τον τυπο μηπως βρουμε σχεδια δυσκολα θα πουμε με σιγουρια.Σωστα ομως λεει ο Αντωνης οτι υπαρχει αυτη τη δυνατοτητα σε καποια απο αυτα.
γεννητρια ο συγχρονος κινητηρας γινεται.Με μαγνητες δεν νομιζω ομως.Την τασηπως ακριβως σκεφτεσαι να την ρυθμιζεις?

nick1974
22-11-18, 23:44
περιελικτες να σου συστησω, αλλα γι αυτο που θες ειμαι σιγουρος πως κανεις δε θα σου κανει τη δουλεια.
Ο πιο λογικος τροπος ειναι να φτιαξεις ενα μετασχηματιστη

mtzag
23-11-18, 11:45
Δεν γινετε με μ/σ η ταση του driver ειναι το προβλημα οχι του μοτερ
Ας πουμε εχω ενα σαν αυτο https://www.ebay.com/itm/Rexroth-MSK070C-0450-NN-S1-UG1-NNNN-3-Phase-Sychronous-PM-Motor-600V-Servo-Used/153220094072
(https://www.ebay.com/itm/Rexroth-MSK070C-0450-NN-S1-UG1-NNNN-3-Phase-Sychronous-PM-Motor-600V-Servo-Used/153220094072)Νομιζω οτι και στη βιομηχανια με το χερι τυλιγονται αυτα τα μοτερ χωρις να ειμαι σιγουρος..
Αυτο αμα βγαλω το συρμα που εχει και βαλω λιγο ποιο χοντρο οσες σπειρες χωρανε στο χωρο που εχει
προσεκτικα τυλιγμενες οπως τις γνησιες δεν θα πεσει η ταση λειτουργιας ?
Δεν με νοιαζει να πετυχω ακριβη ταση λειτουργιας οτιδηποτε κατω απο τα 300V μου κανει(driver θα το οδηγει παλι)..
Το μοτερ ειναι συγχρονο τριφασικο με μονιμο μαγνητη στο ροτορα.

Κυριακίδης
23-11-18, 13:10
Μα αυτο ζηταω να αλλαξω τα τυλιγματα ωστε να παιζει στην ιδια ισχυ με χαμηλοτερη ταση...
(εννοειτε οτι μετα την αλλαγη στα τυλιγματα θα μπει αλλος driver καταληλος για την ταση των τυλιγματων)
Να μπει δηλαδη ποιο χοντρο εμαγιε συρμα ωστε να περναει περισσοτερο ρευμα με χαμηλοτερη ταση αλλα να διατηρηθει οσο γινεται η ισχυς.
Ο λογος που θελω να το κανω αυτο ειναι γιατι οι drivers σε υψηλη ταση ειναι πολυ ακριβοι ενω απο 300V και κατω ειναι φτηνοι.
Η ίδια ισχύς με χαμηλότερη τάση σωστά το συμπληρώνεις παρακάτω με "περισσότερο ρεύμα" (Δηλαδή αμπέρ ) , αυτό λογικά σημαίνει κατά την άποψη μου και αύξηση της θερμοκρασίας του μοτέρ .
Δεδομένου όμως ότι η θερμοκρασία μαγνητών νεοδυμίου είναι σχετικά ευαίσθητη και από όσα διαβάζω είναι οι 80C . Ενώ οι φεριττικοί αν θυμάμαι καλά είναι στους 200C . Ίσως γιαυτό τον λόγο οι κατασκευαστές προτιμούν την κατασκευή με όσο δυνατόν μεγαλύτερη τάση?

tsimpidas
23-11-18, 13:24
Δεν με νοιαζει να πετυχω ακριβη ταση λειτουργιας οτιδηποτε κατω απο τα 300V μου κανει(driver θα το οδηγει παλι)..
Το μοτερ ειναι συγχρονο τριφασικο με μονιμο μαγνητη στο ροτορα.


Εχω ενα τριφασικο ac servo motor 3kw στα 600V 0-3000rpm.
?


πηρες driver και δεν στο δουλευει ??

στο τριφασικο η καθε φαση ειναι 220 βολτ..

ή δεν ξερεις τι εχεις στα χερια σου ή δεν ξερεις πως να ρωτησεις αυτο που θες να ρωτησεις

σερβο θες ή γεννητρια ?

αν θες σερβο εχεις σερβο,,, που δουλευει κανονικα στα 220 βολτ.

mtzag
23-11-18, 14:27
Η ίδια ισχύς με χαμηλότερη τάση σωστά το συμπληρώνεις παρακάτω με "περισσότερο ρεύμα" (Δηλαδή αμπέρ ) , αυτό λογικά σημαίνει κατά την άποψη μου και αύξηση της θερμοκρασίας του μοτέρ .
Δεδομένου όμως ότι η θερμοκρασία μαγνητών νεοδυμίου είναι σχετικά ευαίσθητη και από όσα διαβάζω είναι οι 80C . Ενώ οι φεριττικοί αν θυμάμαι καλά είναι στους 200C . Ίσως γιαυτό τον λόγο οι κατασκευαστές προτιμούν την κατασκευή με όσο δυνατόν μεγαλύτερη τάση?

τα μοτερ αυτα δεν πανε ποτε στους 80 ιδια μοτερ ακομα και σε μεγαλυτερη ισχυ υπαρχουνε στα 150V

mtzag
23-11-18, 14:31
πηρες driver και δεν στο δουλευει ??

στο τριφασικο η καθε φαση ειναι 220 βολτ..

ή δεν ξερεις τι εχεις στα χερια σου ή δεν ξερεις πως να ρωτησεις αυτο που θες να ρωτησεις

σερβο θες ή γεννητρια ?

αν θες σερβο εχεις σερβο,,, που δουλευει κανονικα στα 220 βολτ.

Στο τριφασικο της δεη η διαφορα τασης ουτερου φασης(φασικη) ειναι 230 και φασης-φασης(πολικη) 400
Ξερω πολυ καλα τι εχω στα χερια μου..
Τα μοτερ αυτα παιζουνε ΠΑΝΤΑ με driver δεν μπαινουνε απευθειας στο δικτυο της δεη και ουτε μπορεις να τα συνδεσεις σε τριγωνο-αστερα οπως τα ασυγχρονα που πανε με το κιλο...
Driver με output μεχρι 600V ειναι πανακριβος με output μεχρι 300V ειναι φτηνος
Αυτο που ρωταω ειναι πολύ απλο αν μπορω τα τυλιγματα των 600V να τα κανω κατω απο 300V οτι βγει

Αν αυτο δεν γινετε επειδη ο driver με output εως 600V ειναι πανακριβος
ρωταω αντι να το εχω σαν διακοσμητικο αν μπορω να το μετατρεψω σε γεννητρια ..

Οσους πηρα που κανουνε περιελιξεις δεν ξερανε τι ειναι το servo motor...
και κανεις δεν εδωσε απαντηση αν μπορει να το κανει...

Λοιπον αν παρω συρμα εμαγιε ποιο χοντρο και κανω ξανα τα τυλιγματα οπως ειναι αλλα με ποιο χοντρο συρμα
μπορω να χαμηλωσω την ταση ενω να διατηρησω οσο γινετε την ισχυ? (αν χασω ενα 10% της ισχυος ενταξει δεν ειναι τοσο προβλημα)

tsimpidas
23-11-18, 17:29
Ξερω πολυ καλα τι εχω στα χερια μου..


εκει που λεει 24 βολτ τι σημενει ??

mtzag
23-11-18, 18:44
Το φρενο ειναι αμα δωσεις 24V εκει απασφαλιζει το φρενο και γυριζει ελευθερα ο ροτορας.
Το δικο μου δεν εχει καθολου φρενο... και ουτε εισοδο 24v (αυτο ειναι ασχετο με αυτο που θελω να κανω..)

Hulk
23-11-18, 20:14
Είναι πολύ δύσκολο το επιχείρημα, νομίζω πως μόνο ο κατασκευαστής θα μπορουσε
να το φτιάξει χωρίς να υπάρχουν προβλήματα.
Και μόνο που θα λυθεί το encoder μπορεί να μην βλέπει σωστά και να μην έχεις σωστό feedback.

mtzag
23-11-18, 20:20
Εχω λυσει και δεσει encoders πολλες φορες και ποτε δεν ειχα προβλημα
εχω επισκευσει κιολας χαλασμενα encoders χωρις επισης προβλημα..
Τα τυλιγματα ειναι το προβλημα και τιποτα αλλο.
Θεωρητικα γινετε ? Αν ναι τοτε γινετε και πρακτικα.
Υπαρχει καποιος υπολογιστης τυλιγματων για συγχρονα τριφασικα μονιμου μαγνητη μοτερ ?

Αμα κανω τα τυλιγματα κατω απο 300V βαζω ενα universal driver και τελος..
θα παιζει μετα απο το μονοφασικο 230V της δεη ο driver και θα βγαζει τριφασικο οσο θελει το servo motor.
O driver εχει γεφυρα ανορθωσης μεσα και το DC BUS ειναι 325V μπορει να σηκωσει ανετα τριφασικο < 3kw servo < 300V

vasilllis
23-11-18, 23:26
Δεν γινετε με μ/σ η ταση του driver ειναι το προβλημα οχι του μοτερ
Ας πουμε εχω ενα σαν αυτο https://www.ebay.com/itm/Rexroth-MSK070C-0450-NN-S1-UG1-NNNN-3-Phase-Sychronous-PM-Motor-600V-Servo-Used/153220094072
(https://www.ebay.com/itm/Rexroth-MSK070C-0450-NN-S1-UG1-NNNN-3-Phase-Sychronous-PM-Motor-600V-Servo-Used/153220094072)Νομιζω οτι και στη βιομηχανια με το χερι τυλιγονται αυτα τα μοτερ χωρις να ειμαι σιγουρος..
Αυτο αμα βγαλω το συρμα που εχει και βαλω λιγο ποιο χοντρο οσες σπειρες χωρανε στο χωρο που εχει
προσεκτικα τυλιγμενες οπως τις γνησιες δεν θα πεσει η ταση λειτουργιας ?
Δεν με νοιαζει να πετυχω ακριβη ταση λειτουργιας οτιδηποτε κατω απο τα 300V μου κανει(driver θα το οδηγει παλι)..
Το μοτερ ειναι συγχρονο τριφασικο με μονιμο μαγνητη στο ροτορα.
για αυτο που δειχνεις στο manual αυτο https://www.boschrexroth.com/country_units/america/united_states/sub_websites/brus_dcc/documentation_downloads/ProductDocumentation/CurrentProducts/Motors/IndraDyn_S/29628905IndraDynSprojectV05.pdf
σελ 51 εχει τις χαρακτηριστικες καμπυλες για
① Mmax for IndraDrive, controlled feed, 3x AC 400V
② Mmax for IndraDrive, uncontrolled feed, 3x AC 480V
③ Mmax for IndraDrive, uncontrolled feed, 3x AC 440V
④ Mmax for IndraDrive, uncontrolled feed, 3x AC 400VFig.4-48: Speed-torque characteristic of MSK070C-0450
απο οτι βλεπω κιολας ειναι max 600v.ποιον driver εχεις?

mtzag
24-11-18, 11:49
Δεν εχω driver...
Αλλα ενας universal driver που εχει εισοδο τριφασικο της δεη 400V κοστιζει παρα πολυ...
Ενας universal που παιρνει μονοφασικο/διφασικο/τριφασικο 230V κοστιζει λιγο.
Ο driver που παιρνει μονοφασικο/διφασικο/τριφασικο 230V οδηγει ανετα μοτερ με τυλιγματα κατω απο 300V γιατι εχει DC BUS 325V

Η ερωτηση ειναι ξεκαθαρη αν ενα τετοιο μοτερ μπορω να αλλαξω τα τυλιγματα του διατηρωντας οσο γινεται την ισχυ
και απο τα 600V να παω στα 300 και κατω οτι βγει.
Υπαρχει υπολογιστης για τυλιγματα τετοιων μοτερ ?

Αν δεν γινετε αυτο που θελω μπορω να το κανω γεννητρια το μοτερ ?

mtzag
25-11-18, 14:22
Γνωριζει καποιος καποιον που κανει περιελιξεις να μπορει να μου το απαντησει αυτο ?
Γιατι οσους ρωτησα δεν ξερανε καν τι ειναι το servo motor..

Nickmanak
26-11-18, 14:27
Μπορεις να κανεις τα παρακατω:
-Ψαξε στα "εσωτερικα" καλωδια/ακρα του μοτερ να βρεις με ποσα παραλληλα χαλκινα συρματα εμαγιε εχει τυλιχθει το πηνιο (ενα, δυο, τρια κλπ)
-Χαλασε το τύλιγμα και μέτρησε πόσα σύρματα έχει σε ενα αυλάκι (επαληθευσε το μετρωντας 3-4 αυλακια).
-Αν βρηκες πχ 100 και στο 1ο βημα βρηκες 1 πηνιοσυρμα, τότε εχεις 100 στροφες/σπειρες ανα αυλακι. Αν ειχες βρει 2 συρματα παραλληλα, τοτε οι σπείρες σου ειναι 100/2=50 κλπ.
-Απο 600 σε 300V κανεις: ΝΕΕΣ ΣΠΕΙΡΕΣ ΑΥΛΑΚΙΟΥ= ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΠΕΙΡΕΣ * ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΤΑΣΗ / ΠΑΛΙΑ ΤΑΣΗ
ΠΧ: 100*300/600=50
-Επόμενο βήμα να αλλάξεις τη ΔΙΑΤΟΜΗ του πηνιοσύρματος.
Μετράς τη διάμετρο με "μικρόμετρο" και από πίνακες βρίσκεις τη διατομή. Αν το πηνιο ειναι με περισσοτερα από 1 πηνιοσυρματα, τοτε μετρας το καθενα και προσθετεις τις διατομες για να βρεις τη συνολικη.
- ΝΕΑ ΔΙΑΤΟΜΗ = ΠΑΛΙΑ ΔΙΑΤΟΜΗ * ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΠΕΙΡΕΣ ΠΗΝΙΟΥ / ΝΕΕΣ ΣΠΕΙΡΕΣ
ΠΧ: το μοτερ ειχε 1 πηνιοσυρμα διαμετρου 1,18 και διατομης 1,0936 οποτε:
1,0936 * 100 / 50= 2,1872
Με τη νεα διατομη 2,1872 ψαχνεις στους πινακες ποιας "διαμετρου" πηνιοσυρμα θα αγορασεις, αν θα το κανεις μονο με 1 ή με 2-3 παραλληλα κλπ. Αν δεν το πετυχεις ακριβως τοτε κανεις ενα συνδυασμο πηνιοσυρματων για να πεσεις κοντα +/- στην τιμη της διατομης σου.
-Τυλίγεις και συνδεεις εσωτερικα τα νέα πηνία με τον ίδιο τρόπο που ήταν τα παλιά.

*Πινακα για τα πηνιοσυρματα στο λινκ:
http://www.zml.it/en/copperwire_filo_rame.aspx#

mtzag
26-11-18, 14:37
Να σε ρωτησω και κατι αλλο επειδη βλεπω και το κατεχεις το αθλημα...
Απωλεια ισχυος θα εχω μεγαλη? (γιατι οσο να ναι θα εχω λογω αυξημενων ρευματων..)
Τα τυλιγματα γινονται με το χερι ετσι ?
Ξερεις αν υπαρχει μηχανημα να τα κανει ?
Μετα το τυλιγμα περνιετε τιποτα "βερνικι" να κολλησουνε τα εμαγιε συρματα μεταξυ τους να μην "τριζουνε-δονουντε" ?

Επισης για να αυξησω την ταση στα τυλιγματα κανω τα ιδια αλλα αναποδα ε ?
Η ολη ιστορια επειδη δεν το εχω ξανακανει ειναι πολυ ζορικη?
Δηλαδη θα τα καταφερω? ή να παω σε ενα που κανει περιελιξεις και να του πω κανε αυτα..

Ετσι περιπου ειναι το μοτερ που εχω https://www.youtube.com/watch?v=8Obwi2n4Pp4

vasilllis
26-11-18, 15:48
Άμα μάθεις την αντίσταση z που θα έχει το πηνίο κάθε φάσης θα μάθεις και την ισχύ του.
Έχεις δοκιμάσει να το τρέξεις με τα 300v που έχεις να δεις πως θα συμπεριφέρεται; Πώς σου έχει περάσει από το μυαλο ότι χοντρό σύρμα κάνει μεγαλύτερης ισχύος κινητήρα;

Nickmanak
26-11-18, 16:52
Οι ιδιοι τυποι ισχυουν για αλλαγη βολτ προς τα ανω.
Για τη διαδικασια περιτυλιξης θα πρεπει να παρακολουθησεις μερικα βιντεο για να παρεις μια ιδεα για τον αν θα τα καταφερεις. Υλικα περιελιξεων θα βρεις μονο σε Αθηνα και Θεσ/νικη.
Αν σου φανει δυσκολο τοτε θα το παραδωσεις σε επαγγελματια για την αναπεριελιξη.

https://youtu.be/Z5LHrD6OFS4

mtzag
26-11-18, 17:29
Άμα μάθεις την αντίσταση z που θα έχει το πηνίο κάθε φάσης θα μάθεις και την ισχύ του.
Έχεις δοκιμάσει να το τρέξεις με τα 300v που έχεις να δεις πως θα συμπεριφέρεται; Πώς σου έχει περάσει από το μυαλο ότι χοντρό σύρμα κάνει μεγαλύτερης ισχύος κινητήρα;

Δεν ειπα ποτε ουτε μου περασε απο το μυαλο οτι χοντρο συρμα κανει μεγαλύτερης ισχύος κινητήρα
αυτο που ειπα οτι απο ποιο χοντρο συρμα περνανε περισσοτερα amper

vasilllis
26-11-18, 20:42
https://electronics.stackexchange.com/questions/254112/rewinding-ac-induction-motor-to-work-with-lower-supply-voltage

Αλλαζοντας το συρμα αλλαζεις την R και ολη την μελετη του κινητηρα.Αυτο που λεω ειναι οτι δεν θα εχεις εναν κινητηρα με ιδια ισχυ.

tsimpidas
26-11-18, 20:56
αν γινει σωστη μελετη θα εχει εναν κινητηρα με την ιδια ισχύ σε χαμηλοτερη ταση με περισσοτερα αμπερ καταναλωση.


αυτη την μελετη ομως ποιος θα την κανει ?

θα πρεπει να βρει χαρακτηριστικα τιλιγματος σερβομοτερ μικροτερης τασης και ιδιας διαμετρου ωστε να τα αντιγραψει σε παχος συρματος και αριθμο σπειρων.


εχω μια ιδεα πως ευκολα θα μπορουσε να υπολογιστει αλλα θα ηθελα μια φωτο του στατορα.

mtzag
26-11-18, 21:04
o στατορας ειναι σαν αυτον https://www.youtube.com/watch?v=8Obwi2n4Pp4

tsimpidas
27-11-18, 08:19
o στατορας ειναι σαν αυτον https://www.youtube.com/watch?v=8Obwi2n4Pp4


αν ειναι οπως στο 9΄39 λεπτο του βιντεο δεν θα μπορεσεις μονος σου να το κανεις,, θα το πας σε περιελιχτη
και θα στο κανει γιατι εχει τα εργαλεια για αυτη την δουλεια.

θα πρεπει να υπολογιστει η αντισταση στο μισο της τωρινής μιας και θα εχεις τα μισα βολτ [απο 600 σε 300] τα αμπερ θα
ανέβουν αναλόγως και τα βαττ [ισχης] θα παραμείνουν τα ιδια

κατα τα αλλα για τον περιελιχτη ειναι ευκολο διοτι προκειτε για ενα συνηθες τριφασικο τυλιγμα
και αυτο που κανει το μοτερ συνχρονο απο ασυχρονο ειναι ο ροτορας που ειναι μονιμα μαγνητισμενος.

αν βαλεις εναν ροτορα απο ασυχρονο [σκετο μεταλο] θα δουλεψει σαν κανονικο τριφασικο μοτερ

Κυριακίδης
27-11-18, 09:15
Οι ιδιοι τυποι ισχυουν για αλλαγη βολτ προς τα ανω.
Για τη διαδικασια περιτυλιξης θα πρεπει να παρακολουθησεις μερικα βιντεο για να παρεις μια ιδεα για τον αν θα τα καταφερεις. Υλικα περιελιξεων θα βρεις μονο σε Αθηνα και Θεσ/νικη.
Αν σου φανει δυσκολο τοτε θα το παραδωσεις σε επαγγελματια για την αναπεριελιξη.

https://youtu.be/Z5LHrD6OFS4
Έχω την εντύπωση όσο αφορά το insulation test που στα διάφορα τεστ παρακολουθούμε να φτάνουν στα όρια 2,2 gohm , δεδομένου ότι στα περισσότερα περιορίζονται στα Mohm , τι είναι κατά την γνώμη σου αυτό που θα βοηθήσει να γίνει τέτοια σωστή περιέλιξη σε κλίμακες Gohm? (π.χ. ειδικό πηνιόσυρμα? / ή κοινό πηνιόσυρμα αλλά πολύ σωστή δουλειά στο πέρασμα των πηνιοσυρμάτων?) . Ρωτάω μήπως μας διαφεύγει κάτι και είναι δύσκολο να πετύχεις τέτοια όρια αντίστασης μόνωσης .

Nickmanak
27-11-18, 11:24
Οσον αφορά τα τεστ δοκιμων, στο εξωτερικό κάνουν παρα πολλά τεστ αλλα τα κυριότερα ειναι:
1)τεστ αντίστασης μόνωσης με μεγκομετρο. Για μοτερ με τάση λειτουργίας <1000V κανουμε το τεστ με παροχη τασης 500V DC για 1 λεπτό. Η μινιμουμ επιτρεπτή τιμή είναι τα 5ΜΩ οποτε τα Gohm που αναφερεις δεν εχουν εφαρμογη στα κοινά μοτερ χαμηλης τασης. Σε υψηλής τάσης μοτέρ διαβάζω στους πινακες για μινιμουμ 100ΜΩ.
2) HI-POT (surge test) στο οποίο δίνουμε τάση 1000V+(2 Χ Ονομαστικη ταση) (δηλ. για ελλαδα 1000+2*400=1800V ) με ειδικό μηχανημα ελεγκτη.

Στους θεωρητικους των ηλεκτροκινητηρων, αυτο που ενδιαφέρει είναι η θερμοκρασία λειτουργίας και οι απώλειες που μειώνουν την % απόδοση. Οι απώλειες είναι πολλών ειδών (απώλειες τυλίγματος στάτη, απώλειες σιδηροπυρηνα στατη, απώλειες ρότορα, απώλειες φορτίου, απώλειες τριβης κλπ) και καποιες συνδεονται απευθείας με την αύξηση της θερμοκρασίας. Επομένως τη μεγαλύτερη σημασία για τη διαρκεια ζωης του κινητηρα έχει η επιλογή μονωτικών υλικών >155 C και πηνιοσύρματος υψηλων θερμοκρασιων 200C και ανω. Η υψηλη θερμοκρασία ειναι που διασπά τα υλικά με το χρόνο και μειωνει την αντίσταση μόνωσης. Τα ακριβότερα μονωτικά υλικά (nomex, kapton) είναι συνήθως τα καλύτερα και το πηνιόσυρμα διπλής ή τριπλής βαφής.
Σημαντικό για την θερμική αντοχή είναι και η βερνίκωση του κινητηρα σε δεξαμενη εμβαπτισης κενού (κλειστη δεξαμενη που αφαιρεί αέρα και φυσαλίδες απο το βερνικι ρητινης) και ψησιμο σε φούρνο. Ετσι εξαλειφονται τα κενα αερος εσωτερικα στο τυλιγμα, τα οποια φρεναρουν την απαγωγη θερμοτητας.

Για να μην χαλαω το τοπικ, οποιος θελει να εμβαθύνει τις γνωσεις του, παραθέτω μερικά εγχειρίδια της αμερικάνικης ενωσης EASA.

https://www.easa.com/sites/files/resource_library_public/EASA_AEMT_RewindStudy_1203-0115.pdf
https://www.easa.com/sites/files/resource_library_public/EASA_AR100-2015_0815_0.pdf
https://www.easa.com/sites/files/resource_library_public/GettingTheMostFromElectricMotors_0116_ver0816.pdf
https://www.easa.com/sites/files/resource_library_public/MaintainingMotorEfficiency_1107.pdf

mtzag
27-11-18, 12:50
δεν το χαλας...