PDA

Επιστροφή στο Forum : wi-fi ελευθερη συνδεση



fm344
25-11-18, 09:13
Οταν αγορασα το κινητο μου,samsun j3 2016,συνδεονταν με δυκτια που εβρησκε,στις περιοχες που ειμουνα και χρεωνομουν 2 λεπτα το λεπτο.
Εβγαλα εκτος την λειτουργεια αυτη.τωρα συνδεομαι με ευρεση δυκτιου και ζητω απο το καταστημα τον κωδικο του.
Θελω ομως,να το εχω συνεχως συνδεδεμενω με το διαδυκτιο.
Υπαρχει καποια εφαρμογη,που να βρησκει τα ελευθερα δυκτια που δεν θελουν κωδικο προσβασης( ο δημος της πολης,η υπηρεσια τηλεφωνιας,κλπ,εχουν δωραν παροχη), να ανιχνευει και να συνδεεται αυτοματα,το κινητο μου,χωρις να το βαζω να ψαχνει;
Βρηκα μια εφαρμογη,που εχει και χαρτη της περιοχης,ενφανιζει ομως τα δυκτια που θελουνκωδικο.

kioan
25-11-18, 10:59
Οταν αγορασα το κινητο μου,samsun j3 2016,συνδεονταν με δυκτια που εβρησκε,στις περιοχες που ειμουνα και χρεωνομουν 2 λεπτα το λεπτο.
Πως είναι δυνατόν να χρεωνόσουν για σύνδεση σε ανοικτά WiFi δίκτυα; Μήπως έμπαινες με mobile data;



Θελω ομως,να το εχω συνεχως συνδεδεμενω με το διαδυκτιο.
Η λύση είναι να ενεργοποιήσεις κάποιο πακέτο mobile data ή να παραμένεις μονίμως εντός εμβέλειας κάποιου δωρεάν WiFi.



Υπαρχει καποια εφαρμογη,που να βρησκει τα ελευθερα δυκτια που δεν θελουν κωδικο προσβασης( ο δημος της πολης,η υπηρεσια τηλεφωνιας,κλπ,εχουν δωραν παροχη), να ανιχνευει και να συνδεεται αυτοματα,το κινητο μου,χωρις να το βαζω να ψαχνει;
Βρηκα μια εφαρμογη,που εχει και χαρτη της περιοχης,ενφανιζει ομως τα δυκτια που θελουνκωδικο.

Δεν γνωρίζω για κάποια τέτοια εφαρμογή, αλλά ακόμα και αν υπήρχε δεν θα μπορείς να είσαι σίγουρος πως είναι ενημερωμένη (από που θα αντλούσε δεδομένα και πόσο φρέσκα θα ήταν αυτά)
Μπορείς να κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση και σύνδεση στα ελεύθερα WiFi και όταν ξαναπερνάς από τις ίδιες περιοχές το κινητό σου θα τα θυμάται και θα συνδέεται σε αυτά.

fm344
25-11-18, 12:00
Ευχαριστω.καλημερα

rama
25-11-18, 16:25
Αν είσαι πελάτης της Cosmote, έχεις παντού πρόσβαση WiFi (χαμηλής ταχύτητας).
https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_my_wifi.html