PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλλιέργεια ελαιώνα - Καλλιέργειες



Panagiotis1988
26-11-18, 21:22
Καλισπέρα αυτό το θέμα να μην το σβίση ο διαχιριστής επιδή ειναι συμαντικό και πολυ απο εδω εκτοσ οτι ειναι ηλεκτρολογη -ηλεκτρονικη ειναι και επαγκελματιες αγρότες σαν 2' επαγκελμα

Καλισπερα εχω βγαλη αδεια αγροτη 2' επαγκελμα αλλα οχι κυριο δεν πληρωνω ογα ασφάλιση ο πατερασ μου εχει 5 χωραφια συνολο 18 στρεματα και η μανα 2 4.5 στρεματα η μανα μου εχει ελιες με 1 αμπελι -40 ριζες και ο πατερασ μου 1 χερσο μαζι με αγριελιες και 4 χωραφια με ελιες καπου στης 160 ριζες 60-70 ελιες πανω απο 80 ετων περιπου και 20 ετων καπου στης 30 και 50-60 ετων 40 ριζες, ο παππους μου πεθανε που εκανε την διαχιριση ο πατερασ μου δεν μπορει να την παρη επιδη θα χαση την συνταξη 50% , χρειαζομε την βοηθεια εμπιρων να μου πουν τη να κανω θα σας πω τη χρειαζομε 1) θελω να αγωρασω εργαλεια 2)τη φροντιδα θελει η ελια 3) τη εργαλεια θα παρω 4) πως θα καλιεργισω τα κενα που εχουνε η ελιες στο ενδιαμεσο , 5) να μην πληρωνω πολλα εργατικα

Ασ αρχισουμε απο το 1) τα εργαλεια που θελω ειναι 1 χορτοκοπτικο 1-2 αλυσοπριονα , 1 μικρο σκαπτικο , 1 ψεκαστικο επαγκελματικο , Ραβδιστικα καλης ποιοτητας, Γενητρια-συμπιεστη αερα-βαρελια-αντλια
εχω δει οτι τα χτενια λειτουργουνε με 3 τροπους με αερα με μπαταρια και με ρευμα αν παρω με αερα θα χρειαστω συμπιεστη αερα σωστα ? και γενητρια μαζι αν παρω ρευματος μονο γενητρια θα χρειαστω σωστα ?
με μπαταριες πιστευω δεν συμφερη. Απο χορτοκοπτικο σκευτομε να παρω τετραχρονο εχω βρη κατι χοντα αλλα δεν ειμαι σιγουρος κανουνε καλη οικονομια τα 4χρονα στο καυσιμο απο αλυσοπριονα σκευτομε να παρω πανω απο 2 το ενα για μενα το αλλο για το αδερφο μου και 1 μικρο για κλαδια 1.2 ιππων εχω καταλυξη στο 1 απο τα 2 στοhttps://www.skroutz.gr/s/4809018/Husqvarna-135.html?from=catspan&keyphrase=Husqvarna+135 Husqvarna 135 , αν παρω ψεκαστήρα θα χρειαστώ αντλία σωστα για να εχει πιεση και ισως μια δεξαμενη μικρη απο χορτοκοπτικα δεν εχω καταλήξη καπου θα ηθελα ενα 4χρονο εχω ενα αυτη την στιγμη αλλα εχει προβληματα ενα DBK BC 520 T https://www.skroutz.gr/s/8500725/DBK-BC-520-T.html ειναι πωλονικο που φτιαχνεται στην κινα και εχω προβλημα δεν ξεκιναει έυκολα και καταναλωνη πολυ βενζινα, απο ραβδιστικα τι να πάρω αυτο με τα 220 βολτ η' αυτα που λειτουργουνε με αερα ? τι ψεκαστηρα θα παρω η' σκαπτικο.

Αυτο που θελω να κανω ειναι να ωργωσω βαθυα το χωράφι στα κενα το ελιων καπου στουσ 50 εκ και μετα να φρεζαριστη να επιπεδοθεί κατω απο της ελιες να ωργωθουνε στους 25 ποντους να φρεζαριστούνε και να σπιρω γκαζον για να μην φυτρωσουνε βατα να κλαδευσω της ελιες και να βαλω στους κορμους θειοχαλκινη και παγιδες δακου βιολογικες στους κορμούς κατω απο της ελιες θα σπιρω ενα ειδος γκαζον που πολυ πυκνο ειναι για εδαφοκάλυψη και ενδιαμεσα στης ελιες γκαζόν που εχουνε τα γηπεδα και θελώ να ρωτισω και σε ενα χωραφι εχει γεμιση βατα της μανας μου πειτε μου τι να κανω και σε 1 του πατερα μου βατα με θαμνους σπαρτα

leosedf
26-11-18, 22:53
Νομίζω μπήκες σε λάθος μέρος να κάνεις τις ερωτήσεις σου.

ΜαστροΤζεπέτο
26-11-18, 23:18
Νομίζω μπήκες σε λάθος μέρος να κάνεις τις ερωτήσεις σου.
Νομίζω θέλει βοήθεια να επιλέξει κάποια αυτονομία στα εργαλεία του ή και πως να τα διαλέξει για οικονομία και απόδοση ......

xristos2
26-11-18, 23:56
:001_smile: καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου!
νομιζω οτι θα πρεπει να ρωτησεις καποιον γεωπονο; μην προσπαθεις να τα μαθεις ολα μονο σου

mtzag
27-11-18, 00:22
τρολ ειναι

SeAfasia
27-11-18, 08:18
το δάκο να προσέξεις,να βάλεις παγίδες ώστε την επόμενη χρονία να βγάλεις βιολογικό λάδι με πιστοποίηση ISO...

aktis
27-11-18, 10:23
Νομίζω γκαζόν και ελιές δεν συμβαδίζουν ... το γκαζόν θέλει ήλιο και πολύ νερό .
Αμα επιμένεις για πρασινάδα βάλε τριφύλλι

nestoras
27-11-18, 11:11
Παναγιωτη, μερικα βασικα:

Μην οργωσεις βαθια ολο το χωραφι. Θα κανεις ζημια στο επιφανειακο ριζικο συστημα των δεντρων. Τα ενηλικα δεντρα δε χρειαζονται ουτε φρεζα ουτε τιποτα.
Θα σκαψεις τοπικα και θα αφρατεψεις περιπου 1 τετραγωνικο μετρο μονο στα σημεια που θες να φυτεψεις τις νεες ελιες.

Πρεπει να ξεκινησεις απο τον καθαρισμο του χωραφιου. Αν εχεις χρονο και ορεξη θα παρεις ενα τετοιο:
https://www.polisafety.gr/product/τσαλοκόπι-βατοκόπτης-μεσαίο-κίνας/
και θα ξεκινησεις να καθαριζεις το χωραφι σιγα σιγα με το χερι. Μην παρεις κινεζικο.

Το χωραφι ειναι πολυ πλαγια; Τα δεντρα ειναι μεγαλα; Τρακτερ εχετε;

Αν μπαινει τρακτερ στο κτημα το καλυτερο που μπορεις να κανεις μολις καθαρισεις τα βατα ειναι να κανεις εναν "καταστροφεα" για να εξαφανιστει οτι απεμεινε στην επιφανεια. Δε χρειαζεται να σπειρεις ουτε γκαζον ουτε τιποτα, η φυση θα φροντισει για τα χορτα απο μονη της. Το μονο που χρειαζεται ειναι λιγο πιο πυκνο κουρεμα την ανοιξη.
Τα υπολοιπα που λες ειναι για το μελλον... Αφου καθαρισεις το κτημα, θα χρειαστει σιγουρα κλαδεμα απο καποιον που ξερει για να παρουν λιγο αερα τα δεντρα.

Οσον αφορα τα εργαλεια, να παρεις ποιοτικα εργαλεια (πχ πριονι, τσαπες, τσεκουρι, ψαλιδι κλαδεματος, δικελι κτλ).

Παρατηρω οτι βιαζεσαι να μαζεψεις παραγωγη απο κτημα που δε μπαινει ουτε ανθρωπος μεσα. Δε χρειαζεται να βιαζεσαι οι ελιες ζουν εκατονταδες χρονια... Κατι αντλιες, κατι βενζινοκινητα, κατι κομπρεσερ που αναφερεις, κατι ραβδιστικα δε βλεπω κανενα μα κανενα λογο να τα αγορασεις τωρα.

Μια χαρα μαζευονται οι ελιες και με το χερι. Μην κανεις βιαστικες κινησεις και παραπανισια εξοδα χωρις λογο.

Μια παρακληση: γραφε δυο δυο γραμμες και βαζε τελεια για να ειναι πιο ευαναγνωστα τα κειμενα σου.

info@kalarakis.com
27-11-18, 15:33
Αν μπαίνει τρακτέρ μεσα
Θα το ξεχερσωσεις με αυτό. Διαφορετικά με σκαφτικη μηχανή. Δεν χρειάζεται 50 και 25-30 καλά είναι. Λίγες στροφές στη μηχανή και αν μπορείς περνά το δύο φορές κάθετα ηια στην άλλη. Μπαγκαλια και ραβδιστικο του χρόνου, εκτός και αν έχουν φετος. Ψεκασμός και παγίδες του χρόνου. ΕΔΑ ότι ήταν να κάμει ο δάκος τοκαμε Αν τις έχει πιάσει θα είναι χαμο όλες, και όσες είναι πάνω θα βγάλουν κακής ποιότητας λάδι. Βιομηχανικό το λένε εδώ.
Αφού τις σκάψεις και θες να φυτέψεις θα βάλεις βικο ή τρυφιλι Αφού μεγαλώσει θα πας να το θερίσεις και ότι μείνει το ξανασκαβεις.
Γκαζόν βάζουν στις πισίνες όχι στις ελιές.
Αν είναι ψιλολιες θα πάρεις ραβδιστικο παλμικό. Αν είναι χοντρολιες σκαλακι και μάζεμα με το χέρι , θα βγάλεις πιο πολλά.
Αν είναι ποτιστικες το λαστιχομα ψηλα για να περνά ηηχανη από κάτω.
Και τους γεωπόνους μη τους ξεχνάς
aaa και μη περιμένεις τους ψεκασμούς από το κράτος γιατί λάδι δε θα φας.

picdev
27-11-18, 22:22
ρε νέστορα απο ηλεκτρολογικά ξέρεις,απο συναγερμούς ξέρεις, απο ηλεκτρονικά επίσης , απο mcu επίσης άλλα και απο ελιές ?
και τόσο τεκμηριωμένες γνώσεις , ωραιος

Panagiotis1988
28-11-18, 09:41
καλημερά θα ωργωσω το χωραφί στους 30 ποντους εκτόσ απο κατω απο της ελιες η ελιες αυτες ειναι 80 με 100 ετών και στα χωραφιά που εχω προβλημά με βατα δεν μπενη τρακτερ στο ενα εχεί αμπελι και θελη ιδικό τρακτερακι και σε ενα του πατερα μου με θαμνους δεν χωραεί τρακτέρ

elektronio
28-11-18, 09:53
Αγροτο-φορουμ δεν υπάρχουν να τα πείτε οι συνάδελφοι... έλεος πια με τα άσχετα θέματα!!!!!

ΜαστροΤζεπέτο
28-11-18, 12:59
Αγροτο-φορουμ δεν υπάρχουν να τα πείτε οι συνάδελφοι... έλεος πια με τα άσχετα θέματα!!!!!

..... όταν υπάρχει εμπιστοσύνη στους συναδέλφους , έτσι γίνεται ....

demy
03-06-19, 18:27
καλησπέρα, τελικά τι εκανες με το χωράφι?
αν θες γρηγορη παραγωγη (απο το 4ο ετος) και παραγωγη καθε χρόνο αλλά εχεις ορεξη για δουλειά δοκίμασε μια απο τις νέες ποικιλίες-κλώνους (για την περιοχή σου συστήνω κορωνέικη αλλά μπορείς να βάλεις και αρμπεκίνα), οχι μπόλι αλλά κλώνο, φυτευονται σχετικά πυκνά πχ 5Χ5 μετρα, δινουν γρηγορα παραγωγή, εχεις καθε χρόνο λάδι υψηλής ποιοτητας, αλλά εχυν και μειονεκτήματα οπως μεγαλύτερη ευαισθησια σε δάκο και ασθενειες, γι αυτο χρειαζεσαι παγίδες , τακτικό κοψιμο χόρτων με καταστροφέα και χορτοκοπτικό γυρω απο τη ριζα, συστημα αρδευσης και εφαρμογές μυκητοκτόνων οπως χαλκό και βορδιγαλειο πολτό.

(εντελώς ασχετο δε θα το έλεγα μιας και πλέον η γεωργία εκσυγχρονίζεται και η χρήση αυτοματισμών, αισθητήρων και εφαρμογων ακριβείας μπαίνει στην καθημερινότητα του αγρότη)

antonisfa
03-06-19, 23:22
Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω κάποια εμπειρικά στοιχεία θα λάβεις
https://www.youtube.com/watch?v=6ScZiUUr0BM
https://www.youtube.com/watch?v=9wbYNhj2Xd8&list=PLgiGhAvwOfS1UG9MBWRBy0s-kRTdZmhGE

antonisfa
03-06-19, 23:26
Αγροτο-φορουμ δεν υπάρχουν να τα πείτε οι συνάδελφοι... έλεος πια με τα άσχετα θέματα!!!!!
Εσύ τουλάχιστον δε λες ...πιπες ...κάτι είναι κι αυτό!!

Γενική συζήτηση είναι , τι περίμενες να δεις , να πούμε κανένα ανέκδοτο καλύτερα? Είναι ένα θέμα με αρκετό ενδιαφέρον

nepomuk
04-06-19, 08:56
Και τα ηλεκτρονικα στην υπηρεσια του Αγροτη.Αμ πωεις ;
Μεχρι και gps βαλαμε στο γαιδαρο,δεν θα τοποθετησουμε αισθητηρες στο χωραφι
για να γνωριζουμε ποτε επεσε περονοσπορος;Αιντε ..αιντε ...
ΑΓΡΟΤΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.ΕΙΣΑΓΩΓΑΙ-ΕΞΑΓΩΓΑΙ.
Ψωμι δουλεια ζηταει η Αγροτια και ο ανεργος Ηλεκτροτεχνιτης ,ελεω εργοδηγου μακακα.

VaselPi
04-06-19, 11:25
Ελπίζω να μην με κράξετε με το θέμα που θα θίξω.
1. Στο εξοχικό μου καλλιεργώ διάφορα ζαρζαβατικά. Αλλά στο βαθμό που αποφεύγω τη χημεία, δηλαδή τα διάφορα σύγχρονα μυκητοκτόνα, εντομοκτόνα κ.ο.κ, πρόβλημα αποτελούσε η πρόωρη γήρανση της ντοματιάς. Μέσα Αυγούστου - αρχές Σεπτεμβρίου, το φυτό «ξεραινόταν», ενώ θα μπορούσε να ζει και να καρποφορεί έως τις αρχές του Νοέμβρη.
Ψάχνοντας αυτό το θέμα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι την πρόωρη γήρανση της ντοματιάς την προκαλεί συνήθως η κλαδοσπορίωση (ερυθρά κηλίδωση) των φύλλων, η οποία αρχίζει από τα κάτω φύλλα και σιγά σιγά επεκτείνεται προς τους «επάνω ορόφους» του φυτού.
Το πρόβλημα είναι ότι ο «μύκητας» αυτός, που ζει στο έδαφος, δεν είναι μύκητας ακριβώς, αλλά κάτι ενδιάμεσο μεταξύ δύο ειδών, που κάνει πολύ δύσκολη την καταπολέμησή του ακόμη και με τα σύγχρονα δυνατά μυκητοκτόνα χημικά μέσα.

2. Αναζητώντας βιολογικές μεθόδους καταπολέμησης αυτής της ασθένειας, στο You Tube, ανακάλυψα πρόσφατα έναν Χημικό- Βιολόγο (κανάλι procvetok, Ivan Russkih, της Λευκορωσίας), ο οποίος, πειραματιζόμενος με αυτόν τον μύκητα, όπως και το «μύκητα» της φυτόφθορας, έδειξε, ότι στο στάδιο της πρόληψης καταπολεμάται επιτυχώς με το βάμμα του ακίνδυνου και νόστιμου κουρκουμά, που τον βάζουμε ακόμη και στις τροφές.

3. Αυτός προτείνει ψέκασμα με διάλειμμα αυτού του βάμματος σε νερό. Αν θυμάμαι καλά - 3 φορές τη σεζόν. Τον πρώτο ψεκασμό - όταν δέσει η πρώτη ταξιανθία. Τονίζω, ότι το βάμμα αυτό δεν το δοκίμασα, αλλά στο βαθμό που το επιστημονικό υπόβαθρό του Λευκορώσου-Βιολόγου είναι πολύ υψηλό, θα το δοκιμάσω! Το πρώτο ψέκασμα θα το κάνω αύριο. Το βάμμα του κουρκουμά το ετοίμασα την περασμένη Κυριακή και είναι έτοιμο.

4. Για το βάμμα που προτείνει: παίρνουμε 20 γραμμάρια σκόνης κουρκουμά, αναδεύοντας, την ρίχνουμε σε 500 γραμμάρια βότκας (τη βότκα, 50:50 %, την έκανα από το οινόπνευμα του φαρμακείου, προσθέτοντας νερό). Έχει σημασία να είναι μείγμα νερού - οινοπνεύματος. Στο νερό διαλύονται οι υδροδιαλυτές ουσίες του κουρκουμά, ενώ στο οινόπνευμα - οι λιπαρές. Συμφωνά με τον βιολόγο, μετά από 24 ώρες το βάμμα είναι έτοιμο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

5. Η δόση: 2-3 κουταλιές της σούπας σε 10 λίτρα νερού. Αυτό είναι το βασικό υγρό, στο οποίο, όπως λέει, μπορούν να προστεθούν και άλλες βελτιωτικές ουσίες όπως, για παράδειγμα, λίγο Βόριο, για καλύτερο δέσιμο της ντομάτας κ.ο.κ. Για να κολλά το υγρό καλύτερα στο φυτό, προσθέτει γάλα, 0,5 του λίτρου, όσο γίνεται πιο παχύ.

6. Τον πρώτο ψεκασμό θα τον κάνω στον «κάτω όροφο» του φυτού, το βράδυ, προκειμένου το υγρό να παραμένει περισσότερη ώρα πάνω στα φύλλα. Να ψεκαστούν πρέπει και οι δύο πλευρές του φύλλου. Δεν πειράζει να ψεκαστεί και το πάνω στρώμα του εδάφους, από το οποίο ο «μύκητας» αυτός εξορμά στα φύλλα που εφάπτονται το χώμα. Προληπτικά, δε βλάπτει τα φύλλα αυτά να αφαιρεθούν.
Βασίλειος.

VaselPi
07-06-19, 08:00
Περίμενα να με κράξετε στο θέμα με τον κουρκουμά. Καθώς όμως δε με κράξατε, θα σας απασχολήσω με ένα ακόμη «άσχετο» θέμα, την ελληνική ρίγανη, την οποία τη χρησιμοποιώ ως αντιβίωση στις κότες (5 γραμμάρια τριμμένης ξηράς ρίγανης ανά 1 κιλό κοινής τροφής).
Τις αντιβακτηριδιακές ιδιότητες της ρίγανης, αλλά και πολλές άλλες, τις βρήκα σε μία διδακτορική διατριβή του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, με τίτλο:

Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΡΙΓΑΝΗΣ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΚΡΕΟΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΟΡΝΙΘΙΩΝ,
ΗΛΙΑΣ Α. ΓΙΑΝΝΕΝΑΣ,

η οποία σε μορφή PDF είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο.

Ορίστε και το απόσπασμα τις διατριβής, για τα 5 γραμμάρια της τριμμένης ρίγανης:

«Οι τροφές που χορηγήθηκαν στα ορνίθια των άλλων 4 ομάδων του πειραματισμου πού βασίζονταν στην ίδια εμπορική τροφή της ομάδας των μαρτύρων, αλλά περιείχαν επιπλέον είτε 5 g άλευρο αποξηραμένων φυτών ρίγανης/kg τροφής (ΡΙΓ5)»,..

Με τη ρίγανη στη τροφή, οι κότες δεν μου αρρώσταιναν. Αλλά φέτος, την άνοιξη, μας τελείωσε η ρίγανη - μου αρρώστησαν και μερικές κότες!
Για όσους βαριούνται το διάβασμα - για τις χρήσιμες ιδιότητες της ρίγανης σας παρουσιάζω μερικά αποσπάσματα από τη διδακτορική διατριβή:

2. Αντιβακτηριακές ιδιότητες (σελ. 26)
Μεταξύ των κύριων συστατικών του αιθέριου ελαίου της ρίγανης, η καρβακρόλη και η θυμόλη παρουσιάζουν τη μεγαλύτερη αντιβακτηριακή δράση in vitro (Sivropoulou et al. 1996). Η καρβακρόλη παρουσιάζει αντιβακτηριακή δράση έναντι του παθογόνου Βacillus cereus (Ultee et al. 1996 , ενώ η θυμόλη έντονη ανασταλτική δράση έναντι των μικροοργανισμών Selenomonas ruminantium και Streptococcus bovis της μεγάλης κοιλίας των μηρυκαστικών (Evans & Martin 2000). Η αντιβακτηριακή δράση των υπόλοιπων συστατικών της ρίγανης, όπως είναι το γ-τερπινένιο και το p-κυμένιο, είναι δεδομένη, όμως είναι άγνωστο ακόμη το αποτέλεσμα όλων μαζί αυτών των συστατικών σε συνέργεια (Sivropoulou et al. 1996)...

3. Αντιμυκητιακές ιδιότητες
Μελέτη (Adam et al. 1998 της αντιμυκητιακής δράσης του αιθέριου ελαίου της ρίγανης σε σύγκριση με αιθέρια έλαια των φυτών μέντα (Μentha spicata), λεβάντα (Lavandula angustifolia) και φασκόμηλο (Salvia fruticosa) έδειξε ότι το αιθέριο έλαιο της ρίγανης παρουσιάζει ισχυρότερη δράση έναντι των μυκήτων Malassezia furfur, Trihcophyton rubrum και Trichosporon beigelii, ειδών παθογόνων για τον άνθρωπο. Άλλη σχετική μελέτη έδειξε ότι το αιθέριο έλαιο της ρίγανης παρουσιάζει επίσης δράση έναντι των μυκήτων Penicillium spp., Fusarium oxysporum, και Aspergillus niger (Daouk et al. 1995). Οι Daferera et al. (2000) διαπίστωσαν ότι το αιθέριο έλαιο της ρίγανης παρεμποδίζει πλήρως την ανάπτυξη του μύκητα Penicillium digitatum...

4. Αντιοξειδωτικές ιδιότητες
Έχει διαπιστωθεί ότι η τριμμένη ρίγανη, το αιθέριο έλαιό της, καθώς και τα εκχυλίσματά της με οργανικούς διαλύτες παρουσιάζουν αντιοξειδωτικές ιδιότητες, όταν προστίθενται σε διάφορα τρόφιμα, όπως είναι το λαρδί, οι σαρδέλες και οι κολιοί σε συντήρηση, διάφορες σάλτσες και το έλαιο σαρδέλας ή κολιού (Chipault et al. 1956, Bishov et al. 1977, Economou et al. 1991, Vekiari et al. 1993, Lagouri et al. 1993, Pizzocaro et al. 1995, Tsimidou et al. 1995, Milos et al. 2000, Abdalla & Roozen 2001). Μάλιστα έχει βρεθεί ότι η τριμμένη ρίγανη παρουσιάζει αντιοξειδωτική δράση παρόμοια με εκείνην του δενδρολίβανου και σημαντικά ισχυρότερη από εκείνην της συνθετικής αντιοξειδωτικής ουσίας βουτυλουδροξυανισόλης που συνήθως προστίθεται στα τρόφιμα για την προστασία τους από την οξείδωση κατά τη συντήρησή τους (Tsimidou et al. 1995)....
Βασίλειος.

vasilllis
07-06-19, 09:59
Όταν κάνεις κοτόπουλο βάζεις ρίγανη ή είναι ήδη ριγανατες;

rama
07-06-19, 10:26
Κάνω μία σκέψη. Άμα τρώς από αυτά τα ριγανάτα αντιοξειδωτικά κοτόπουλα, σταματάς να αρρωσταίνεις; Βασίλη, σκέψου εμπορικά!

ΥΓ πλάκα κάνω, δεν ειρωνεύομαι!

nyannaco
07-06-19, 11:10
Όταν κάνεις κοτόπουλο βάζεις ρίγανη ή είναι ήδη ριγανατες;:lool::lool::lool::lool:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-06-19, 12:54
το θεμα μου αρεσει πολυ,:001_smile: μεταξυ μας πως και δεν σε βαλανε να πληρωσεις ογα? θελω να βγαλω αγροτικο η μαλον να αντικαταστησω ενα παλιο τογιοτα μισοτονο που εχω ειναι σαπιο εχω 200 ριζες φιστικες αλλα ακουο διαφωρα. Α και το βαμα ιωδιου κανει για τις κοτουλες , ειχα και εγω καποτε αλλα εχουμε ποολες αλεποδες κααι διποδες και τετραποδες.

xqtr
07-06-19, 13:06
Περίμενα να με κράξετε στο θέμα με τον κουρκουμά. Καθώς όμως δε με κράξατε, θα σας απασχολήσω με ένα ακόμη «άσχετο» θέμα, την ελληνική ρίγανη, την οποία τη χρησιμοποιώ ως αντιβίωση στις κότες (5 γραμμάρια τριμμένης ξηράς ρίγανης ανά 1 κιλό κοινής τροφής). .

Προσωπικά εκτός από κοινή τροφή (κριθάρι, καλαμποκι, βρωμη, πιτουρο κτλ) ρίχνω και αποφάγια. Δεν ρίχνω κρέατα, αυγά, κοτόπουλο και εσπεροειδη. Δεν είχα ποτέ θέμα με αρρώστιες. Πιθανόν οι δικές μου τρώνε ρίγανη από την σαλατουλα που μένει στα αποφάγια :)

Για τις αρρώστιες παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως καθαριότητα, αν έχουν χώρο, αν είναι συνέχεια κλειστές, αν τρώνε χορταράκι, αλλά και πρωτεινες κτλ.

Ριχνε που και που στάχτη στο κοτέτσι για έντομα, ψύλλους, ψείρες κτλ. Κάνει πολύ καλό.

gregpro
07-06-19, 17:13
θα σας απασχολήσω με ένα ακόμη «άσχετο» θέμα, την ελληνική ρίγανη
Αυτά που λες για τη ρίγανη ισχύουν και το έχω διαπιστώσει με το ριγανέλαιο στη θεραπεία της άφθας. Είναι πανίσχυρο (καίει όταν έρχεται σε επαφή με την προσβεβλημένη περιοχή) και θεραπεύει πολύ πιο γρήγορα από άλλα προιόντα. Είναι τόσο ισχυρό ώστε η υπερδοσολογία αυτού μπορεί να κάνει ζημιά. Ο άνθρωπος από τον οποίο το αγοράζω μου είπε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αντισηπτικό ελλείψει οινοπνεύματος και ιωδίου. Τώρα που το χρησιμοποίησα, πιστεύω ότι αυτό που μου είπε ισχύει (προφανώς όχι για το 100% των μικροβίων αλλά κάνει δουλειά.) Άσε τους άλλους εδώ να γελάνε.

mtzag
07-06-19, 18:40
Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα αυτο με την ριγανη το λιγοτερο δε στεκει..
Οι κοτες κυριως αρρωσταινουνε απο ιους οχι απο μικροβια (οι ιοι εχουνε υψηλη μεταδοτικοτητα οχι τα μικροβια) οποτε κατι που εχει αντιμικροβιακες ιδιοτητες δεν κανει τιποτα.
Επισης οποιοδηποτε αντιβιωτικο φυσικο η μη μετα απο καποιο διαστημα χρησης ειναι αχρηστο γιατι κανουνε αντοχη τα μικροβια μεσω μεταλλαξεων
και ετσι οταν το χρησιμοποιεις σε μονιμη βαση δεν κανει τιποτα.. το μονο που κανει ειναι οτι φτιαχνει πολυανθεκτικα στελεχη μικροβιων...
Πχ στα ελληνικα νοσοκομειακα μικροβια ολα τα αντιβιοτικα που ανοικουνε στις β λακταμες πολυ πιθανον δεν κανουνε τιποτα
γιατι λογο της αχρειαστης υπερσυνταγογραφησης εχουνε δημιουργηθει ανθεκτικα στελεχη σε αυτα τα αντιβιωτικα μεσω της εξελιξης
και ετσι οταν καποιος εχει αναγκη για αντιβιοτικο πρεπει να παρει νεωτερης γενιας η κατι πολυ τοξικο για να γινει δουλεια.
Δηλαδη με λιγα λογια οταν βγει ενα αντιβιοτικο ειναι δραστικο καποιο διαστημα αμα "πολυκυκλοφορησει" τα μικροβια κανουνε αντοχη σε αυτο μεσω εξελικτικων μηχανισμων
και παπαλα το αντιβιοτικο δεν κανει τιποτα... Μονος τροπος να ειναι δραστικο το αντιβιοτικο οταν χρειαστει ειναι να γινετε χρηση μονο οταν ειναι απολυτη αναγκη και οχι για πασα νοσο και μαλακια.
Ειδικα στην ελλαδα που οι γιατροι-παθολογοι ειναι επικινδυνα ασχετοι που δινουνε τις αντιβιωσεις σαν τις καραμελες
εχουνε φτιαξει απο τα ποιο ανθεκτικα στελεχη μικροβιων στον κοσμο.
Σε ελληνικα νοσοκομεια υπαρχουνε μικροβια(superbugs) που δεν τα πιανει στο αντιβιογραμα κανενα γνωστο αντιβιοτικο
οποιος αρπαξει τετοιο και δεν το καταπολεμησει ο οργανισμος του παει για βρουβες..
Χαρακτηριστικο ειναι οτι στην ελλαδα πολυανθεκτικα στελεχη δεν βρισκονται μονο στα νοσοκομεια αλλα και στην κοινοτητα...

https://www.eex.org.gr/PDF/sxoleia/%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%A3+E-BUG+%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%A5%CE%98%CE% 99-18.10.2017.pdf

http://www.routsias-lab.gr/files/Download/%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%BF%CE%AF%20%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%AE% CF%82%20%CF%83%CF%84%CE%B1%20%CE%B2-%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%C E%AC%20%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B2%CE%B9%CE%BF% CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC.pdf

gregpro
07-06-19, 19:28
Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα αυτο με την ριγανη το λιγοτερο δε στεκει..
Οι κοτες κυριως αρρωσταινουνε απο ιους οχι απο μικροβια (οι ιοι εχουνε υψηλη μεταδοτικοτητα οχι τα μικροβια) οποτε κατι που εχει αντιμικροβιακες ιδιοτητες δεν κανει τιποτα.
Επισης οποιοδηποτε αντιβιωτικο φυσικο η μη μετα απο καποιο διαστημα χρησης ειναι αχρηστο γιατι κανουνε αντοχη τα μικροβια μεσω μεταλλαξεων
και ετσι οταν το χρησιμοποιεις σε μονιμη βαση δεν κανει τιποτα.. το μονο που κανει ειναι οτι φτιαχνει πολυανθεκτικα στελεχη μικροβιων...
Πχ στα ελληνικα νοσοκομειακα μικροβια ολα τα αντιβιοτικα που ανοικουνε στις β λακταμες πολυ πιθανον δεν κανουνε τιποτα
γιατι λογο της αχρειαστης υπερσυνταγογραφησης εχουνε δημιουργηθει ανθεκτικα στελεχη σε αυτα τα αντιβιωτικα μεσω της εξελιξης
και ετσι οταν καποιος εχει αναγκη για αντιβιοτικο πρεπει να παρει νεωτερης γενιας η κατι πολυ τοξικο για να γινει δουλεια.
Δηλαδη με λιγα λογια οταν βγει ενα αντιβιοτικο ειναι δραστικο καποιο διαστημα αμα "πολυκυκλοφορησει" τα μικροβια κανουνε αντοχη σε αυτο μεσω εξελικτικων μηχανισμων
και παπαλα το αντιβιοτικο δεν κανει τιποτα... Μονος τροπος να ειναι δραστικο το αντιβιοτικο οταν χρειαστει ειναι να γινετε χρηση μονο οταν ειναι απολυτη αναγκη και οχι για πασα νοσο και μαλακια.
Ειδικα στην ελλαδα που οι γιατροι-παθολογοι ειναι επικινδυνα ασχετοι που δινουνε τις αντιβιωσεις σαν τις καραμελες
εχουνε φτιαξει απο τα ποιο ανθεκτικα στελεχη μικροβιων στον κοσμο.
Σε ελληνικα νοσοκομεια υπαρχουνε μικροβια(superbugs) που δεν τα πιανει στο αντιβιογραμα κανενα γνωστο αντιβιοτικο
οποιος αρπαξει τετοιο και δεν το καταπολεμησει ο οργανισμος του παει για βρουβες..
Χαρακτηριστικο ειναι οτι στην ελλαδα πολυανθεκτικα στελεχη δεν βρισκονται μονο στα νοσοκομεια αλλα και στην κοινοτητα...

https://www.eex.org.gr/PDF/sxoleia/%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%A3+E-BUG+%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%A5%CE%98%CE% 99-18.10.2017.pdf

http://www.routsias-lab.gr/files/Download/%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%BF%CE%AF%20%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%AE% CF%82%20%CF%83%CF%84%CE%B1%20%CE%B2-%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%C E%AC%20%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B2%CE%B9%CE%BF% CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC.pdf

Για τις κότες δεν ξέρω, έγραψα για την αντισηπτική δράση του ριγανελαίου. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, 4 είδη μικροοργανισμών υπάρχουν: Βακτήρια, ιοί, μύκητες και πρωτόζωα. "Μικρόβια" αποκαλούμε γενικά τους μικροοργανισμούς. Αυτό που ήθελες να πεις, είναι ότι τα αντιβιοτικά δεν έχουν καμία επίδραση στους ιούς. Πολύς κόσμος δεν γνωρίζει αυτή τη λεπτομέρεια, με αποτέλεσμα να γίνεται άσκοπη χρήση αντιβιοτικών. Υπάρχει και άλλος λόγος που δημιουργούνται ανθεκτικά βακτήρια: Κάποιοι δεν τηρούν τη συνταγή του γιατρού. Όταν ο γιατρός λέει "θα παίρνεις αυτή τη δόση, τόσες φορές την ημέρα, για τόσες μέρες" και ο ασθενής σταματά νωρίτερα επειδή νιώθει καλύτερα, διαπράττει ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ. Διότι τα πιο ανθεκτικά βακτήρια δεν έχουν σκοτωθεί ακόμη, έχουν όμως εξασθενήσει και είναι ελάχιστα στον αριθμό, κάνοντας τον ασθενή να νιώθει καλύτερα. Επειδή όμως το αντιβιοτικό έχει εξαλείψει τον ανταγωνισμό (έχει σκοτώσει όλα τα άλλα βακτήρια), τα ανθεκτικά βακτήρια βρίσκουν την ευκαιρία και αναπαράγονται. Έτσι, η νέα γενιά βακτηρίων κουβαλάει το ανθεκτικό DNA. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται τα νέα, ανθεκτικά βακτήρια. Όσο θα υπάρχει ελλειπής ενημέρωση του κόσμου, το φαινόμενο θα συνεχίζεται.

VaselPi
10-06-19, 16:38
Κάνω μία σκέψη. Άμα τρώς από αυτά τα ριγανάτα αντιοξειδωτικά κοτόπουλα, σταματάς να αρρωσταίνεις;

Αρχικό μήνυμα από rama.

1. Κύριε Άγγελε - δε γνωρίζω, αλλά και ούτε μας απασχόλησε αυτό το θέμα. Μας απασχολούσε μόνο η υγεία της ίδιας της κότας, καθότι όλη την ημέρα η «μούρη» της είναι χωμένη στο χώμα και στις ακαθαρσίες.
Όσοι είχαν κουράγιο να διαβάσουν τη διδακτορική διατριβή, θα έβλεπαν ότι μεταξύ άλλων, η ρίγανη ενισχύει σε μεγάλο βαθμό το ανοσοποιητικό σύστημα της κότας. Κτηνίατρος δεν είμαι. Σας ανέφερα αυτό που παρατήρησα: τις έδινα ρίγανη - δεν αρρώσταιναν. Σταμάτησα να τις δίνω - αρρώστησαν μερικές. Ενδέχεται να αρρώστησαν για άλλον λόγο, αλλά τη ρίγανη σκοπεύω να την επαναφέρω.

2. Πάντως, δεν περίμενα να γίνει τόση συζήτηση για τις κότες και τα αντιβιοτικά. Αν δε με βαρεθήκατε, θα σας απασχολήσω με ένα ακόμη «άσχετο» θέμα: Τις παγίδες εντόμων στον κήπο, για όσους επιμένουν να καλλιεργούν βιολογικά.
Καθώς στον κήπο δε χρησιμοποιώ χημεία και εντομοκτόνες ουσίες, δοκίμασα πολλές παγίδες εντόμων, αλλά η πιο αποδοτική είναι αυτή με μία λάμπα, των 10 W, πάνω από μία λεκάνη με νερό, 3 λίτρων και διάμετρο περίπου 30 cm. Η λάμπα απέχει από την επιφάνεια του νερού 5 cm. Η λεκάνη με το νερό είναι υψωμένη από το έδαφος περίπου 80 cm. Συνήθως, στο νερό προσθέτω και 5-10 σταγόνες υγρού πιάτων, για να μειωθεί η επιφανειακή τάση του νερού. Ακόμη καλύτερα δουλεύει η επιφάνεια του λαδιού, αλλά είναι μπελάς ο καθαρισμός της. Το γλόμπο της λάμπας τον έβαψα με κίτρινο χρώμα, προκειμένου το φως που εκπέμπει να είναι κίτρινο. Με χρονοδιακόπτη, η λάμπα λειτουργεί από την 9 το βράδυ έως 5 το πρωί. Την αποτελεσματικότητα αυτής της παγίδας μπορείτε να την κρίνετε από τους εξής αριθμούς:

3. Σε μία «νορμάλ» νύχτα, παγιδεύονται περίπου 150-200 πεταλούδες, κυρίως με σκούρο-καφέ χρώμα, αλλά και ανοιχτού καφέ, όπως και οι μαύρες. Το μήκος τους είναι περίπου 2 cm. Όσο γνωρίζω, οι ανοιχτού-καφε χρώματος ευθύνονται για το πράσινο σκουλήκι στη ντομάτα. Παγιδεύονται και πολλά αλλά μικρά και πολύ μικρά έντομα, τα οποία όμως αδυνατώ να τα περιγράψω.
Αλλά υπάρχουν και νύχτες, (μάλλον όταν ζευγαρώνουν), όπως της περασμένης Παρασκευής, όπου στην παγίδα παγιδεύτηκαν περίπου 400-500 πεταλούδες! Στην επιφάνεια του νερού βλέπεις ένα «παχύ» στρώμα από νεκρές πεταλούδες.
Ο ελάχιστος αριθμός των παγιδευμένων εντόμων παρατηρείται όταν τη νύχτα ο άνεμος δεν κοπάζει και συνεχίζει να φυσά αρκετά δυνατά, όπως στη νύχτα της Κυριακής. Οι πεταλούδες - δεν πετούσαν. Ωστόσο, παρά το δυνατό νυκτερινό άνεμο, το πρωί μέτρησα 48 παγιδευμένες πεταλούδες στην επιφάνεια του νερού.
Βασίλειος.

Panoss
10-06-19, 17:21
Παγιδεύεις τις πεταλούδες που ευθύνονται για το πράσινο σκουλήκι στη ντομάτα αλλά μήπως παγιδεύεις και χρήσιμα έντομα;

Η παγίδευση πώς γίνεται; Ζαλίζονται από το κίτρινο φως και πέφτουν μέσα στη λεκάνη και πνίγονται;

VaselPi
10-06-19, 17:50
Παγιδεύεις τις πεταλούδες που ευθύνονται για το πράσινο σκουλήκι στη ντομάτα αλλά μήπως παγιδεύεις και χρήσιμα έντομα;
Η παγίδευση πώς γίνεται; Ζαλίζονται από το κίτρινο φως και πέφτουν μέσα στη λεκάνη και πνίγονται;

Αρχικό μήνυμα από Panoss.

1. Παγιδεύεται οτιδήποτε έλκεται από το φως. Ωστόσο, η καρποκάψα, που ευθύνεται για το σκουλήκι στο μήλο, στο αχλάδι, στο δαμάσκηνο και ακόμη και στο καρύδι, από το φως δεν έλκεται και επομένως δεν παγιδεύεται. Αν παγιδευόταν - θα γλιτώναμε από πολλά προβλήματα.
Δεν παγιδεύεται και η βρωμούσα. Θεωρητικά, στην παγίδα αυτή παγιδεύονται και τα ωφέλημα έντομα, αλλά ο αριθμός τους είναι μάλλον πολύ μικρός. Στην επιφάνεια του νερού πάντα βλέπω μόνο τα βλαβερά έντομα που θέλω να απομακρίνω. Μερικές φορές, αλλά πολύ σπάνια, παγιδεύεται καμιά βρωμούσα ή κανένα σκαθάρι. Αυτό που βλέπω, κατά 99 % είναι διάφορες πεταλούδες: μικρές, μεσαίες ή μεγάλες, αλλά όχι πάνω από 3 πόντους.

2. Το έντομο πλησιάζει τη λάμπα και αρχίζει να περιστρέφεται γύρω από αυτή σαν «παλαβό». Τελικά, καταλήγει στο νερό!
Βασίλειος.

tzitzikas
10-06-19, 18:26
όλο άδειες για επαγγέλματα έχεις βγάλει φίλε μου. Σε λίγο θα μας βγείς και νευροχειρούργος :001_tt2:
οι ελιές είναι ζόρικες δεν είναι ηλεκτρολογικά...

VaselPi
10-06-19, 23:48
Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα αυτο με την ριγανη το λιγοτερο δε στεκει.

Αρχικό μήνυμα από mtzag

1. Συμφωνώ με αυτά που γράφετε για τις ιώσεις και την εσφαλμένη και άσκοπη χρήση των αντιβιοτικών. Αλλά με αυτό που λέτε:

«Ειδικα στην ελλαδα που οι γιατροι-παθολογοι ειναι επικινδυνα ασχετοι που δινουνε τις αντιβιωσεις σαν τις καραμελες
εχουνε φτιαξει απο τα ποιο ανθεκτικα στελεχη μικροβιων στον κοσμο»,

επιτρέψτε μου να μη συμφωνήσω. Πρόκειται για άστοχη γενίκευση, ίσως μερικών πραγματικών γεγονότων.

2. Στο θέμα - τα οφέλη της ρίγανης - στην ίδια τη διδακτορική διατριβή, σελ. 66, αναφέρονται τα ακόλουθα:

«Η ρίγανη παρουσίαζε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, γιατί είναι πλούσια πηγή φαινολικών ουσιών με αντιμικροβιακές ιδιότητες. Επιπλέον, γιατί η προσθήκη του ενλόγω φυτού στις πτηνοτροφές πιστεύεται ότι εγκυμονεί λιγότερους κινδύνους ανάπτυξης στελεχών βακτηρίων που είναι ανθεκτικά στα αντιβιοτικά, τα οποία χρησιμοποιούνται στη θεραπευτική του ανθρώπου ή των ζώων, καθώς επίσης ότι δε συνεπάγεται παρουσία ανεπιθύμητων καταλοίπων αντιβιοτικών στο παραγόμενο ορνίθειο κρέας».

Στο απόσπασμα αυτό, θεώρησα ενθαρρυντικό και ενδιαφέρον το τελευταίο: «δε συνεπάγεται παρουσία ανεπιθύμητων καταλοίπων αντιβιοτικών στο παραγόμενο ορνίθειο κρέας», επομένως και στα αυγά που γεννάνε. Αλλά ακόμη και αν μπορούν να δημιουργηθούν θεωρητικά μικρόβια ανθεκτικά στα συστατικά της ρίγανης, αυτό θα αργήσει να εκδηλωθεί σε πληθυσμούς μικρότερους των 10, όπου ο «πρακτικός» βίος της κάθε κότας δεν υπερβαίνει τα 3 χρόνια.
Βασίλειος.

VaselPi
17-06-19, 17:39
Βιολογική καταπολέμηση της μελίγκρας.

Η μελίγκρα, ακόμη και στις αρχές του καλοκαιριού είναι ένας μεγάλος μπελάς, ιδίως για αυτόν που καλλιεργεί βιολογικά.
Από τα συστατικά που δοκίμασα, η καλύτερη σύνθεση είναι αυτή με λάδι και πράσινο σαπούνι. Σύμφωνα με τον Ιβάν της Λευκορωσίας: 200 γραμμάρια σαπούνι συν 200 γραμμάρια φυτικό λάδι, οποιοδήποτε, το πιο φθηνό, σε 10 λίτρα νερού. Η σύνθεση αυτή λειτουργεί σίγουρα, αλλά μου φάνηκε κάπως «ακραία». Με δοκιμές στη ροδακινιά, που γέμισε με πράσινη μελίγκρα στα φύλλα, αλλά και καφέ μελίγκρα στον κορμό, προσπάθησα να μειώσω τις ποσότητες των υλικών και κατέληξα στη σύνθεση: 50 γραμμάρια σαπούνι συν 100 γραμμάρια λάδι, σε 10 λίτρα νερού. Η σύνθεση αυτή, τα πάντα τα είχε σκοτώσει, στα φύλλα, αλλά και στον κορμό.
Το σκεπτικό της μείωσης των συστατικών.
Ποτέ δεν αρκεί ένας ψεκασμός. Αν έστω 1 % επιβιώσει, σε μία εβδομάδα το δέντρο θα ξαναγεμίσει μελίγκρα. Έτσι, είναι αναγκαίος και ένας δεύτερος ψεκασμός. Προκειμένου να μην επιβαρύνεται το δέντρο με σαπούνι και λάδι (το λάδι τα ανέχεται καλύτερα), έψαξα και βρήκα αυτήν την μειωμένη σύνθεση των συστατικών.

Παρασκευή του γαλακτώματος - «λάδι σε νερό»:
Τα 50 γραμμάρια πράσινου σαπουνιού τα διέλυσα σε 450 γραμμάρια νερού. Στο διάλειμμα αυτό, πρόσθεσα 100 γραμμάρια καλαμποκέλαιου, αναδεύοντας συνεχώς. Με τον τρόπο αυτό πολύ εύκολα δημιουργείται ένα αρκετά σταθερό γαλάκτωμα «λαδιού σε νερό», το οποίο στη συνέχεια το αραίωσα σε 10 λίτρα νερού. Αμέσως ψέκασα το δένδρο. Το δεύτερο ψέκασμα το έκανα μετά από μία ημέρα.
Βασίλειος.

VaselPi
18-06-19, 07:36
Ας ρίξουμε μία ματιά στα κρέατα που αγοράζουμε στα σουπερμάρκετ.
Τηλεόραση της Ουκρανίας. Θέμα: Οι πόνοι στο ισχίο στις νεαρές γυναίκες.

Το ερώτημα της παρουσιάστριας:
-Γιατί παλαιά, από τους πόνους αυτούς έπασχαν οι γυναίκες οι «εξηντάρες», αλλά σιγά σιγά άρχισαν να μετακομίζουν στις «πενηντάρες», στις «σαραντάρες» και σήμερα από τους πόνους αυτούς υποφέρουν ακόμη και οι «τριαντάρες»;
Καλεσμένος είναι ο δημοφιλής ορθοπεδικός Evdokimov. Η απάντηση του ορθοπεδικού, όπως τη θυμάμαι:
-Παλαιά, στην εποχή της Σοβιετικής Ένωσης, στα κρέατα δεν έβαζαν βοηθητικές ουσίες. Μετά τη διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης, μεταξύ άλλων, μας ήρε από τη Δύση και το σουπερμάρκετ, με τη μεγάλη πληθώρα και ποικιλία αγαθών. Το ζήτημα είναι, ότι στο κρέας του σουπερμάρκετ μπαίνουν τέσσερεις βοηθητικές ουσίες, οι οποίες, όπως ανακαλύψαμε, συσσωρεύονται στο ισχίο της γυναίκας:
-η πρώτη - για να μην χάνει το κρέας το χρώμα του,
-η δεύτερη - για να μην χάνει το κρέας το βάρος του (την υγρασία),
-η τρίτη - για τη συντήρηση του, ως αντισηπτική ουσία,
-η τέταρτη - μου διαφεύγει (δεν τη θυμάμαι).
Πρόσθεσε ακόμη, ότι παρόμοιες ουσίες βάζουν και στα αλλαντικά.

Δεύτερο ερώτημα της παρουσιάστριας:
-Και πως θεραπεύεται αυτή η ασθένεια;
Η απάντηση του ορθοπεδικού:
-Πολύ απλά. Από τους πόνους αυτούς πάσχουν συνήθως οι νεαρές γυναίκες που είναι εθισμένες στα αλλαντικά και κρέατα του σουπερμάρκετ. Τις συνιστούμε, επί 2-3 μήνες να απέχουν από την κατανάλωση κρεάτων και αλλαντικών του σουπερμάρκετ - και οι πόνοι στο ισχίο υποχωρούν και εξαφανίζονται!
Βασίλειος.

stauros772000
18-06-19, 09:03
καμια λυση βιολογικη για την μυγα της κερασιας εχουμε?δυο δενδρα τιγκα στο κερασι,ολα με σκουληκι.τα αφησα πανω.....για του χρονου,θα πεσει πολυ χημικο.....

VaselPi
19-06-19, 23:44
καμια λυση βιολογικη για την μυγα της κερασιας εχουμε?δυο δενδρα τιγκα στο κερασι,ολα με σκουληκι.τα αφησα πανω.....για του χρονου,θα πεσει πολυ χημικο.

Αρχικό μήνυμα από stauros772000

Δεν έχω κερασιά, οπότε δεν ασχολήθηκα με τη μύγα της κερασιάς. Αλλά ασχολήθηκα με τη μύγα μεσογείου. Για την παγίδευσή της έκανα το εξής διάλυμα: 70 % νερό, 10% ζάχαρη συν 20 % ξύδι, το κοινό, των 9 %. Το υγρό αυτό (200 γρ) το έβαλα στο μικρό μπουκάλι της κόκα κόλα, όπου έκανα 4 τρύπες των 5 χιλιοστών. Το μισό κάτω μέρος του μπουκαλιού το έβαψα κίτρινο χρώμα. Μία μικρή τρύπα στο καπάκι χρησιμεύει για την ανάρτησή του μπουκαλιού με ένα συρμάτινο τσιγκελάκι. Έχω κρεμασμένα 10 τέτοια μπουκάλια.
Το τί παγιδεύεται σε αυτήν την παγίδα - δεν περιγράφεται! Παγιδεύεται κυρίως η κοινή μύγα, αλλά και η μύγα μεσογείου, ωστόσο σε μικρότερο ποσοστό. Φέτος, για πρώτη φορά άφησα τα μπουκάλια αυτά να κρέμονται όλο το χρόνο, με το σκεπτικό, ότι φθινόπωρο και άνοιξη, καθώς η τροφή είναι λιγοστή, ενδεχομένως η μύγα να προσέλθει στην «τράπεζα» για γεύμα. Πράγματι, αρχές άνοιξης, στο μπουκάλι της λεμονιάς είδα παγιδευμένες 5 μύγες μεσογείου. Έκτοτε - δεν τις ξαναείδα. Παγιδεύτηκαν όλες; «Μετακόμισαν» προς τον γείτονα; Δε γνωρίζω, αλλά δεν τις ξαναείδα. Η απουσία τους εκδηλώθηκε και στα βερίκοκα της βερικοκιάς. Ούτε ένα βερίκοκο δε βρέθηκε σκουληκιασμένο!
Υποθέτω, ότι το μέρος σας είναι επιβαρημένο με τη μύγα της κερασιάς. Κρεμάστε αυτά τα μπουκάλια από τώρα. Μαζί με την κοινή μύγα ενδεχομένως να παγιδευτεί και η μύγα της κερασιάς. Πάντως, ασχέτως προς τη μύγα της κερασιάς, τα μπουκάλια αυτά μόνο καλό θα κάνουν!!!
Βασίλειος.

stauros772000
20-06-19, 11:02
θα δοκιμασω να το εφαρμοσω..να φανουν και χρησιμα τα αδεια μπουκαλια των εμφιαλωμενων νερων.οσο για τις μυγες,δεν καταλαβαινω καμια διαφορα.ειτε μεσογειου ειτε κερασιας,την ιδια ζημια κανουν....κνα σχεδιο εχεις με την υλοποιηση στο μπουκαλι?δλδ βαζω 200 γραμαγια στο μισολιτρο μπουκαλι,και κανω τρυπες τι διαμετρου και σσε τι υψος απο την σταθμη του νερου?

VaselPi
20-06-19, 13:17
κνα σχεδιο εχεις με την υλοποιηση στο μπουκαλι?δλδ βαζω 200 γραμαγια στο μισολιτρο μπουκαλι,και κανω τρυπες τι διαμετρου και σσε τι υψος απο την σταθμη του νερου?

Αρχικό μήνυμα από stauros772000

1. Το σχέδιο είναι περιττό. Η επιφάνεια του μικρού μπουκαλιού της κόκα κόλα χωρίζεται σε 2 περιοχές. Η επιφάνεια της «κάτω» περιοχής έχει 8 νεύρα, ενώ της «πάνω» είναι λεία. Οι 4 τρύπες γίνονται στο σύνορο των 2 περιοχών, εκεί όπου τερματίζει το νεύρο, αλλά στο μέρος της λείας επιφάνειας, με ένα πυρακτωμένο καρφί.
2. Σε κίτρινο χρώμα βάφεται η επιφάνεια της «κάτω» περιοχής, που έχει τα νεύρα.
3. Καθώς το ξύδι και το νερό εξατμίζονται σιγά σιγά, κάθε τόσο, η παγίδα πρέπει να συμπληρώνεται με διάλυμα: 80 % νερό, 20 % ξύδι, το κοινό, των 9 %.
Βασίλειος.

matthew
20-06-19, 16:59
Σχετικά με τις ασθένειες της χλωρίδας, ισχύει γενικά ότι και στην πανίδα. Δηλαδή βοηθάει απολύτως αποτελεσματικά η σωστή πρόληψη σε συνδυασμό με μια ευρύτερη μελέτη σχετικά με τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις κλπ.
Όπως ο προληπτικός εμβολιασμός στους ανθρώπους και στα ζώα, έτσι στην προκειμένη περίπτωση ο προληπτικός ψεκασμός των φυτών γενικά με Βορδιγάλειο Πολτό (Γαλαζόπετρα με Ασβέστη), μπορεί να αποβεί σωτήριο απέναντι στις καλλιέργειες και να σώσει σοδειές. :thumbup1:
https://faghta-giagias.blogspot.com/2012/05/blog-post_3139.html
(https://faghta-giagias.blogspot.com/2012/05/blog-post_3139.html)https://www.agrocapital.gr/Category/Afieromata/Article/13131/o-bordigaleios-poltos--kai-i-chrisimotita-toy

VaselPi
24-06-19, 22:48
Όπως ο προληπτικός εμβολιασμός στους ανθρώπους και στα ζώα, έτσι στην προκειμένη περίπτωση ο προληπτικός ψεκασμός των φυτών γενικά με Βορδιγάλειο Πολτό (Γαλαζόπετρα με Ασβέστη), μπορεί να αποβεί σωτήριο απέναντι στις καλλιέργειες και να σώσει σοδειές.

Αρχικό μήνυμα από matthew.

Το χαλκό το θεωρώ βαρύ μέταλλο και αποφεύγω τη χρήση του, παρότι επιτρέπεται στη βιολογική καλλιέργεια. Πρώτη προστατευτική ουσία στη βιολογική καλλιέργειας θεωρώ το θειάφι. Σε άλλες ουσίες καταφεύγω εκεί όπου δεν τα καταφέρνει το θειάφι.

Το οργανικό ασβέστιο.
Στο οργανικό ασβέστιο αναγκάστηκα να καταφύγω όταν το περασμένο Σάββατο ανακάλυψα σε δύο ντοματιές ντομάτες, ακόμη πράσινες, αλλά με κορυφές μελανής σήψης. Σημάδι, έλλειψης ασβεστίου στο φυτό. Το οργανικό ασβέστιο υπάρχει στα γεωπονικά καταστήματα, αλλά είναι πολύ ακριβό. Τότε κατέφυγα στις σημειώσεις του Ιβάν τον Λευκορώσο, τον βιολόγο, ο οποίος έχει αναρτήσει σχετικό βίντεο με αυτό το θέμα.
Η συνταγή του βιολόγου:
70 γραμμάρια κιμωλίας προσθέτουμε σιγά σιγά σε 0,5 λίτρο ξύδι, το κοινό, των 9 %. Όταν η αντίδραση σταματήσει, θα έχει δημιουργηθεί το οργανικό ασβέστιο, σε μορφή Calcium acetate, που είναι διαλυτό στο νερό και άμεσα αφομοιώσιμο από το φυτό. Το προϊόν της αντίδρασης το αραιώνει σε 12 λίτρα νερού.
Για κάθε ενδεχόμενο, καλό είναι η κιμωλία να περισσεύει λίγο, κατά 5-10 %, προκειμένου το ξύδι να αντιδράσει πλήρως. Αυτήν την συνταγή εφήρμοσα, αλλά όχι με την κιμωλία, καθώς δεν την είχα, αλλά με τα όστρακα, που περιέχουν και μαγνήσιο, που προμηθευτικά για αυτόν τον σκοπό (πακέτο 1 κιλού, 2 ευρώ) στο γεωπονικό κατάστημα. Στο έδαφος, τα όστρακα αφομοιώνονται πολύ αργά, σε 2-3 χρόνια, οπότε για άμεση βοήθεια του φυτού είναι άχρηστα, ενώ μετά την αντίδραση με το ξύδι, το ψέκασμα στα φύλλα μπορεί να γίνει άμεσα.

Η συνταγή για 2 λίτρα ψεκαστικού υγρού:
Οι θεωρητικές τιμές του βιολόγου, με βάση την κιμωλία είναι
24 γραμμάρια οστράκων
166 γραμμάρια ξύδι.

Για καλό και για κακό, έβαλα 30 γραμμάρια οστράκων σε 170 γραμμάρια ξύδι. Το προϊόν της χημικής αντίδρασης το αραίωσα σε 2 λίτρα νερού. Όπως αναμενόταν, τα όστρακα περίσσεψαν περίπου κατά 1/5-1/6. Τις ντοματιές τις ψέκασα μετά από 10 ώρες, ώρα 8 μ.μ.
Βασίλειος.

Panoss
25-06-19, 11:54
Τις ντοματιές τις ψέκασα μετά από 10 ώρες, ώρα 8 μ.μ.
Βασίλειος.
Γράψε και το αποτέλεσμα (εν καιρώ) να δούμε αν είναι καλό το φάρμακο.

VaselPi
25-06-19, 16:04
Μαρούλια με εντομοκτόνο
Είναι η άποψή μου, ότι το μεγαλύτερο μέρος των ασθενειών του ανθρώπου προέρχονται από την τροφή. Μία ιδέα αποκτήσατε στο post 34 , όπου εξετάζονται οι διατροφικές συνήθειες και οι πόνοι των νεαρών γυναικών που αισθάνονται στην άρθρωση του ισχίου.
Σε αυτό το μήνυμα, αφορμή στάθηκε ο διάλογος που άκουσα άθελά μου, μεταξύ παραγωγού και γεωπόνου-καταστηματάρχη του γεωπονικού κέντρου. Ήμουν στην «ουρά», πίσω από τον παραγωγό, καθώς σκόπευα να αγοράσω μερικά φιντάνια για τον κήπο μου. Άκουσα τον παραγωγό να λέει:

«Ψέκασα τα μαρούλια με το φάρμακο που μου δώσατε. Τι άλλο πρέπει να κάνω;»

Παραξενεύτηκα - ψεκασμός στα μαρούλια; Μαρούλια καλλιεργώ χρόνια, αλλά λόγω μεγάλου εμβαδού του φυλλώματος τους, ποτέ δε σκεπτικά να τα ψεκάσω. Δεν ψεκάζω ούτε το πράσινο κρεμμυδάκι, αλλά ακόμη και το κουνουπίδι.
Καθώς όμως ο διάλογος μεταξύ τους φαινόταν φυσιολογικός, δηλαδή δίχως να φοβούνται ότι συζητάνε για κάτι παράνομο, αποφάσισα να ψάξω το θέμα.
Πληκτρολόγησα: «διατριβή, χρόνος αναμονής εντομοκτόνου» και σε μορφή PDF, αμέσως έπεσα πάνω στην Πτυχιακή διατριβή της Αναστασιάδου Βιθλεέμ, με τίτλο:

«Παρακολούθηση της υποβάθμισης του εντομοκτόνου thiamethoxam (εμπορική ονομασία-Actara 25 % WP) σε τομάτες σε πείραμα αγρού», της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Βόλος, 2008.

Η εργασία αυτή αξίζει να διαβαστεί (!), αλλά σεβόμενος το χρόνο σας, αμέσως αναφέρω το «ζουμί» αυτής της εργασίας (σε. 43), δηλαδή την καμπύλη αποικοδόμησης (degradation curves) του εντομοκτόνου στο φυτό. Σκεφτείτε μία καμπύλη, όμοια με αυτή της εκφόρτωσης του πυκνωτή με μία ωμική αντίσταση R, με σταθερά χρόνου περίπου 8 ημέρες (τα 12 mg/kg, σε 8 ημέρες γίνονται 4 mg/kg).

Για να μάθω περισσότερα για το εντομοκτόνο Actara 25 % WP, το πληκτρολόγησα, και έπεσα στην εγκύκλιο του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, με την οποία εγκρίνεται η άδεια διάθεσης του προϊόντος. Στην ίδια εγκύκλιο διαβάζουμε:
- ότι το εντομοκτόνο αυτό είναι διασυστηματικό (εισχωρεί μέσα στο φυτό), επαφής και στομάχου...
- είναι τοξική ουσία και πρέπει να φυλάσσεται μακριά από τα παιδιά...
- είναι επικίνδυνο για τις μέλισσες...
- είναι τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς κ.ο.κ.

Η τελευταία επέμβαση πριν τη συγκομιδή:
14 ημέρες: στα ροδάκινα, μήλα, αχλάδια και δαμάσκηνα,
3 (!!!) ημέρες: στις τομάτες, αγγούρια, μελιτζάνες, πιπεριές, καρπούζια, πεπόνια και κολοκύθια,
ενώ στα μαρούλια, το Υπουργείο Αγροτικής ανάπτυξης, σκεπτόμενο την υγεία μας, μας χαρίζει 7 ημέρες (!).

Οι 14 ημέρες αναμονής είναι κάπως συμβατές με την καμπύλη αποικοδόμησης, αλλά 3 και 7 ημέρες για ένα διασυστηματικό εντομοκτόνο; Πως ορίστηκαν αυτοί οι χρόνοι, όταν ψεκάζονται 30-40 γραμμάρια εντομοκτόνου σε ένα στρέμμα; Βλέπουμε ακόμη, ότι ο ψεκασμός των μαρουλιών από τον παραγωγό είναι διαδικασία νόμιμη και επιτρεπτή. Συνεπώς, τα μαρούλια που αγοράζετε είναι με κάτι ή με κάποιον τρόπο ψεκασμένα!

Σύμφωνα με την καμπύλη αποικοδόμησης, της διατριβής, σε 3 ημέρες το διασυστηματικό αυτό εντομοκτόνο μειώνει τη δραστικότητά του 2 φορές, ενώ σε 7 ημέρες - 3 φορές. Κρίνετε μόνοι-πόσο εντομοκτόνο καταναλώνετε με τα υγιεινά, κατά τα άλλα, λαχανικά, ακόμη και όταν ο παραγωγός είναι φιλότιμος και τηρεί τους ενδεικνυόμενους χρόνους αναμονής.

Σαν μέτρο προστασίας από όλο αυτό που βλέπουμε στην εγκύκλιο του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, όσοι δεν έχετε αγρό, για να προστατέψετε τα παιδιά σας (εμείς οι μεγαλύτεροι, τα εντομοκτόνα τα φάγαμε), πριν τους ετοιμάσετε την «υγιεινή» σαλάτα, με λίγη σόδα, μουλιάστε τα λαχανικά σε μία λεκάνη με νερό, το λιγότερο, για μισή ώρα. Ιδιαίτερη προσοχή στα μαρούλια, που έχουν μεγάλο εμβαδόν της επιφάνειά τους.
Βασίλειος.

Panoss
25-06-19, 17:25
Παραξενεύτηκα - ψεκασμός στα μαρούλια; Μαρούλια καλλιεργώ χρόνια, αλλά λόγω μεγάλου εμβαδού του φυλλώματος τους, ποτέ δε σκεπτικά να τα ψεκάσω. Δεν ψεκάζω ούτε το πράσινο κρεμμυδάκι, αλλά ακόμη και το κουνουπίδι.
Πάντα είχα την απορία αν αξίζει τον κόπο να καλλιεργεί κανείς λαχανικά στον κήπο του.
Εγώ έχω μόνο λουλούδια.
Οπότε κε Βασίλειε τι λέτε; Αξίζει;
Ή η παραγωγή σε έναν κήπο είναι πολύ μικρή και δεν αξίζει τον κόπο;
Εσείς τι ποσότητες παράγετε; Και σε πόση έκταση;

Επίσης, έχετε ακούσει για τη φυσική καλλιέργεια; (υπάρχουν αρκετά σχετικά βίντεο (https://www.youtube.com/results?search_query=%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%B A%CE%AE+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CE%B3 %CE%B5%CE%B9%CE%B1))
Έχετε άποψη γι αυτή τη μέθοδο καλλιέργειας;

VaselPi
25-06-19, 19:35
Πάντα είχα την απορία αν αξίζει τον κόπο να καλλιεργεί κανείς λαχανικά στον κήπο του.
Εγώ έχω μόνο λουλούδια.
Οπότε κε Βασίλειε τι λέτε; Αξίζει;

Αρχικό μήνυμα από Panoss.

Εξαρτάται από τα κίνητρα και τη σκοπιά που βλέπει κανείς τα πράγματα. Ό, τι κάνω στο μικρό μου λαχανόκηπο, το κάνω για τα παιδιά μας, για την υγεία τους. Όσο για τα οικονομικά κέρδη - ξεχάστε τα. Αυτό που παράγουμε με τη σύζυγό μου - μας βγαίνει να κοστίζει χρυσάφι. Παρά ταύτα, με την κατάσταση που επικρατεί στα τρόφιμα, προσπαθούμε να έχουμε τα δικά μας λαχανικά - χειμώνα καλοκαίρι. Από την άλλη σκοπιά, η ενασχόληση με την βιολογική καλλιέργεια των φυτών, μεταξύ άλλων, κάνει καλό και στη φυσική κατάσταση, που είναι και αυτό ένα κίνητρο. Κίνητρο αποτελεί και το ερευνητικό μέρος της όλης προσπάθειας, καθώς πάντα κάτι νέο μαθαίνουμε ή ανακαλύπτουμε, που μας βελτιώνει τελικά.
Στο ερώτημά σας, απαντώ - αξίζει! Κάποιος άλλος, που έχει άλλες προτιμήσεις, ενδεχομένως θα απαντήσει - όχι. Επομένως, η απάντηση στο ερώτημα εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός.
Βασίλειος.

stauros772000
25-06-19, 19:36
τι εννοεις αν αξιζει να καλλιεργεις?τι ερωτηση ειναι αυτη?μηπως καλομαθαμε?σε 36 τετραγωνικα μετρα,6χ6 δλδ,τι ντοματα,τι αγγουρι,τι πιπερια,τι φραουλα,τι μαρουλι,τι λαχανο βγαζω καθε χρονο.....ορεξη να εχεις και να ασχολησε.και μιλαμε φυτευω και οταν θυμαμαι ποτιζω.......εχουμε καλομαθει και δεν μπορουμε να σκεφτουμε λιγο φυσιολογικα.....κύριος φταιχτης βεβαια ειναι η συγχρονη ελληνιδα,διοτι ο αντρας σαν εργαζομενος,δυσκολο να ασχολειται και με αυτα σε καθημερινη βαση.οι συνταξιουχοι ασχολουνται ,αλλα δεν το χρειαζονται τοσο οσο μια οικογενεια νεοελληνων.....ξερω αλλοδαπους που με ενα κηπακι 50 τετραγωνικων,δεν αγοραζουν τπτ απο ζαρζαβατια

Panoss
25-06-19, 19:55
Άρα από οικονομικής άποψης δεν αξίζει.
Ενώ από άποψη υγείας αξίζει.

Αυτό ήθελα αν μάθω, γιατί σου φαίνεται παράξενο που ρωτάω ρε Σταύρο;

Σχετικά με τη φυσική καλλιέργεια, υπάρχει καμιά προσωπική εμπειρία;


οι συνταξιουχοι ασχολουνται ,αλλα δεν το χρειαζονται τοσο οσο μια οικογενεια νεοελληνων
Οι συνταξιούχοι δεν είναι Νεοέλληνες;
Τι είναι;
Αρχαίοι;

Κυριακίδης
25-06-19, 20:38
Άρα από οικονομικής άποψης δεν αξίζει.
Ενώ από άποψη υγείας αξίζει.
Από οικονομικής απόψεως η δήλωση στο #44 ότι δεν συμφέρει και ότι κοστίζει "χρυσάφι" είναι ατυχής και άστοχη . Προφανώς ίσως επειδή αγοράζει έτοιμα φυτά και ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί . Τεκμηριώνω από δικής μου άποψης ότι δεν κοστίζει απολύτως τίποτα αν ακόμη και τα φυτά τα παράγεις ο ίδιος .
Το κέρδος εξαρτάτε από το τι παράγεις σε έναν σχετικά μικρό χώρο / οι ντοματιές είναι ασύμφορες . Ενώ άλλα είδη απαραίτητα συμφέρουν απίστευτα σε μικρούς χώρους (π.χ. σπανάκι / σκόρδα / βότανα μαγειρικής κτλ ) .

Ενώ από άποψη υγείας αξίζει.
Πέρα από την υγεία , αλήθεια μπορεί κανείς από εσάς στην σύγχρονη εποχή να φάει π.χ. ροδάκινα το ίδιο όπως τα γνώριζες στην γεύση πριν λίγα χρόνια ? . Για μένα σχεδόν όλα τα φρούτα είναι για φτύσιμο / απορώ πως τρώγονται . Τα μόνα καλά και εύγευστα φρούτα τα βρήκα από πλανόδιους πωλητές και που μερικά από αυτά ήταν σκουληκιασμένα εξωτερικά , αλλά τα προτίμησα με κλειστά μάτια .

stauros772000
25-06-19, 21:30
Άρα από οικονομικής άποψης δεν αξίζει.
Ενώ από άποψη υγείας αξίζει.

Αυτό ήθελα αν μάθω, γιατί σου φαίνεται παράξενο που ρωτάω ρε Σταύρο;

Σχετικά με τη φυσική καλλιέργεια, υπάρχει καμιά προσωπική εμπειρία;


Οι συνταξιούχοι δεν είναι Νεοέλληνες;
Τι είναι;
Αρχαίοι;
οι συνταξιουχοι δεν εχουν υποχρεωσεις και συνηθως εχουν ενα στανταρ εσοδο,οποτε δεν εχουν το αγχος της καθημερηνοτητας μιας οικογενειας ΝΕΩΝ ελληνων...να το εξηγησω περισοτερο???????

Panoss
25-06-19, 22:24
Aρα ήθελες να γράψεις 'Νέους Έλληνες' κι από λάθος έγραψες 'Νεοέλληνες'. (ξέρεις...είναι διαφορετικά πράγματα...)
Δεν χρειάζεται να το εξηγήσεις περισσότερο, απλά να το γράψεις σωστά.

antonisfa
25-06-19, 22:37
Για το θέμα με τα βιολογικά και για την υγεία όπως τονίστηκε προσωπική μου άποψη είναι πως θα πρέπει να γνωρίζουμε ποια συμβατικά είναι τα περισσότερο επιβαρυμένα σε φυτοφάρμακα.
Αυτά που έχω διαβάσει και έχω συζητήσει με παραγωγό βιολογικών είναι τα ροδάκινα , αχλάδια κεράσια μήλα και βατόμουρα και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι.

Από κηπευτικά το σπανάκι είναι το πρώτο στη λίστα με τα μεγαλύτερα ποσοστά καθώς και πατάτες αγγούρια ντομάτες και πιπεριές.
Τα λιγότερα φυτοφάρμακα είναι τα χειμερινά το λάχανο κρεμμύδια αρακάς μπρόκολο.

Για το οικονομικό είναι συνήθως ανεβασμένα αλλά αν ψάξεις βρίσκεις και όμοιες τιμές με τα συμβατικά ακόμη και χαμηλότερες!
Για παράδειγμα αυτός ο παραγωγός μου δίνει τώρα που βγάζει μόνο τοματίνια με γλύκα γεύση στα 2€ το κιλό τη στιγμή που βλέπω στην αγορά να τα δίνουν 2.80€
Το πιο χαρακτηριστικό που διάβασα και που έχω συζητήσει μαζί του είναι πως το χωράφι του έκανε 4 χρόνια για να το "φέρει" στην κατάσταση να ξεκινήσει παραγωγή ενώ για την ίδια περίπτωση το υπουργείο δίνει περίπου ένα χρόνο. Αυτό δεν το καταλαβαίνω....

VaselPi
25-06-19, 23:47
Παίδες, το τι αξίζει ή συμφέρει να καλλιεργείς, είναι θέμα δεύτερο. Υπάρχουν θέματα πολύ πιο σοβαρά, όπως τα νιτρικά και νιτρώδη που καταναλώνουμε με τα φρούτα και λαχανικά. Οι ενώσεις αυτές εισέρχονται στους καρπούς από τα νιτρικά υδροδιαλυτά λιπάσματα, όταν γίνεται η κατάχρησή τους.
Να σας πω, ότι έχω υπόψη μία διδακτορική διατριβή μίας βιοχημικού, η οποία απέδειξε, ότι στο στομάχι του ανθρώπου, υπό την επίδραση του υδροχλωρικού οξέος (HCl), οι νιτρικές ενώσεις που καταναλώνουμε μετατρέπονται σε 7 τύπου νιτροζαμήνες, οι 6 εκ των οποίων είναι πολύ δυνατές καρκινογόνες ουσίες;
Καθώς τα νιτρικά λιπάσματα ενισχύουν πολύ την ανάπτυξη του φυτού, από τους παραγωγούς της ντομάτας γίνεται συχνά η κατάχρησή τους. Έτσι, οι ντομάτες που αγοράζετε είναι υπερκορεσμένες από νιτρικές ενώσεις. Αυτό το βλέπεις, όταν στο εσωτερικό του καρπού διακρίνεται μία μεγάλη λευκή περιοχή, γύρω από το κοτσάνι. Το καταλαβαίνεις και από τις λευκές «φλέβες» στο εσωτερικό του καρπού, όπως και από το σκληρό «κέλυφος» της ντομάτας.
Θέλετε απόδειξη κατάχρησης;
Ορίστε ο διάλογος, παραγωγού με τον γεωπόνο καταστηματάρχη. Στην «ουρά», ο Κύριος που ήταν μπροστά μου συστήθηκε ως παραγωγός. Ρώτησε:
-Έχετε κάτι που να δυναμώνει την ανάπτυξη των φυτών μου;
-Βεβαίως. Έχουμε μεγάλη ποικιλία λιπασμάτων... (αλλά στο σημείο αυτό ο παραγωγός τον διέκοψε)
-Όχι λιπάσματα. Τα έχω (...) στο λίπασμα. Έχετε κάτι πιο δυνατό;
-Σαν τι δηλαδή;
-Ορμόνες!
-Ορμόνες δεν έχω, αλλά μου έχουν απομείνει κάποιες ενώσεις της πενικιλίνης (κάπως τις ονόμασε, αλλά μου διαφεύγει πως)
-Φέρε τις.
Πλήρωσε 80 ευρώ για μερικά κουτάκια και έφυγε.
Αυτόν τον παραγωγό, που ακόμη και τα νιτρικά λιπάσματα του φαίνονται λίγα και αναποτελεσματικά - ποιος και πως τον ελέγχει;
Βασίλειος.

Κυριακίδης
26-06-19, 01:24
Αυτόν τον παραγωγό, που ακόμη και τα νιτρικά λιπάσματα του φαίνονται λίγα και αναποτελεσματικά - ποιος και πως τον ελέγχει;
Βασίλειος.
πρώτα πρέπει να μπορείς να ελέγξεις το αγοραστικό κοινό που έχει πλήρη άγνοια (δεν το είπα για πλάκα ότι όπου βρω πλανόδιους πωλητές με "σκουληκιασμένα " ή προϊόντα "νάνους " θα τα προτιμήσω ) άντε να διαφωτίσεις τώρα τον κόσμο που θέλει τα "κοσμήματα" και "μαργαριτάρια" των σουπερμάρκετ .
Ο παραγωγός είναι ο τελευταίος που φταίει (όπως το θέλεις εσύ σου το παραδίδει εφόσον συνεχίζεις να είσαι κολλημένος στην εμφάνιση του προϊόντος που είναι παραπλανητική )

mtzag
26-06-19, 05:05
Εχω κηπο και εβαλα πεπονια καρπουζια ντοματες κολοκυθια κτλπ χωρις φυτοφαρμακα
και δεν βγηκε κατι γιατι πιασανε αρωστιες αυτα τα λιγα που βγηκανε κοστισανε
πολλες φορες παραπανω απο τα αντιστοιχα βιολογικα στο σουπερ μαρκετ.
Το ερωτημα ειναι τα βιολογικα στο σουπερ μαρκετ ειναι οντως βιολογικα ή ειναι μουφα και αυτα ?
Ποιος ελεγχει αυτους που πουλανε και καλα βιολογικα ?

Τι φρουτο/λαχανικο εχει μικρες πιθανοτητες να εχει φυτοφαρμακα ?
Ωστε να παιρνω αυτα απο το σουπερ μαρκετ στην βιολογικη τους εκδοση και να μειωσω τις πιθανοτητα να εχει φαρμακα μεσα.

Στη σημερινη εποχη ειναι γνωστο οτι το 60+% των διαφορων ασθενειων ειναι απο δηλητηριασεις καθε ειδους...
Ο οργανισμος εχει βεβαια μηχανισμους να αποβαλει τις τοξινες αλλα οι μηχανισμοι αυτοι εχουνε ορια
και δεν ειναι σχεδιασμενοι για τα συγχρονα δηλητηρια των τελευταιων 100 χρονων.

VaselPi
26-06-19, 08:20
Εχω κηπο και εβαλα πεπονια καρπουζια ντοματες κολοκυθια κτλπ χωρις φυτοφαρμακα
και δεν βγηκε κατι γιατι πιασανε αρωστιες αυτα τα λιγα που βγηκανε κοστισανε
πολλες φορες παραπανω απο τα αντιστοιχα βιολογικα στο σουπερ μαρκετ.
Το ερωτημα ειναι τα βιολογικα στο σουπερ μαρκετ ειναι οντως βιολογικα ή ειναι μουφα και αυτα ?
Ποιος ελεγχει αυτους που πουλανε και καλα βιολογικα ?

Αρχικό μήνυμα από mtzag.

Είναι σωστή και καλή η βιολογική καλλιέργεια, αλλά δεν πρέπει να την ακολουθεί κανείς με φανατισμό. Θέλω να πω, ότι δεν πρέπει να παραβλέπει κανείς τη Γεωπονική Επιστήμη, τους ερευνητές και επιστήμονες των γεωπονικών ινστιτούτων, που με επιμονή και μεγάλο κόπο μας παρέχουν τα προστατευτικά μέσα και τροφές των φυτών. Θεωρώ, ότι τα φυτοφάρμακα και τα λιπάσματα τα έχουμε παρεξηγημένα.
Για παράδειγμα, τα φυτοφάρμακα, ακόμη και τα διασυστηματικά (που εισχωρούν στο φυτό), δεν τα αποφεύγω φανατικά, αλλά τα χρησιμοποιώ μόνο στα φιντάνια, στην αρχή της εκκίνησης της ανάπτυξής τους. Δεν αποφεύγω και τα χημικά λιπάσματα, παρότι οι κότες μου προσφέρουν άφθονο «βιολογικό λίπασμα», που το χρησιμοποιώ και αυτό. Αρκεί να τηρείται το μέτρο και τα επιστημονικά δεδομένα. Όχι στην κατάχρηση! Το δυνατό νεαρό φυτό, στη συνέχεια δεν αρρωσταίνει, οπότε, δεν υπάρχει η ανάγκη χρήσης των φυτοφαρμάκων! Όλα εξαρτώνται από την εκκίνηση, δηλαδή από την ποιότητα των φιντανιών.
Φέτος φύτεψα 12 αγγουριές. Και παρότι στην αρχή τις ψέκασα με το Antracol, που είναι διασυστηματικό και επαφής, στο τέταρτο φύλλο εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια του περονόσπορου. Άτιμη αρρώστια, που πολύ δύσκολα καταπολεμάτε ακόμη και με τη χημεία. Άρρωστες με περονόσπορο ήταν και οι 11 αγγουριές. Η Δωδέκατη, έπασχε από ιό! Αναγκάστηκα να τις ξεριζώσω όλες και να φυτέψω άλλες, που προς το παρόν πάνε καλά. Όταν τα φυτά ζωηρέψουν, στη συνέχεια, για προστασία τους χρησιμοποιώ μόνο το θειάφι και το βάμμα από κουρκουμά, του Ιβάν, του Λευκορώσου. Περιττό να πω, ότι αποφεύγω τα υδροδιαλυτά νιτρικά λιπάσματα. Βάζω μόνο το ανόργανο, τύπου κομπλεζάλ, που πολύ αργά αφομοιώνεται από το φυτό.
Και μία γενική παρατήρηση. Επειδή διαπίστωσα ότι η νομοθεσία της ΕΕ ευνοεί τον παραγωγό, εκεί όπου στο φυτοφάρμακο ο χρόνος αναμονής αναφέρεται, για παράδειγμα 14 ημέρες, εγώ τον διπλασιάζω, δηλαδή τον θεωρώ 28 και κρίνω, αν πρέπει ή δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσω. Με αυτές τια προφυλάξεις, θεωρώ ότι τα λαχανικά μου είναι απαλλαγμένα από τα φυτοφάρμακα και επικίνδυνες για καρκινογένεση νιτρικές ενώσεις.
Βασίλειος.

mtzag
26-06-19, 10:23
Αλλο ρωταω.. τα βιολογικα του σουπερ μαρκετ ειναι βιολογικα η ειναι δηλητηριασμενα και αυτα με αυξημενη τιμη? Ποιος ελεγχει τα βιολογικα του εμποριου οτι δεν εχουνε φυτοφαρμακα?

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
26-06-19, 13:15
Καλησπέρα για ποιο λόγο ρίχνεται φάρμακα στον κήπο σας,στο δικό μου πέφτει μόνο νερό της βροχής και νερό της βρύσης.Κάθε χρόνο από αυτό το κομμάτι γης τρώμε 4-5 οικογένειες και έχουμε και για τον χειμώνα.Κοπριά μόνο την άνοιξη πριν βάλουμε τα φυτά.Μου είναι αδιανόητο ρίξω στον κήπου μου φάρμακα.Οι φωτογραφίες είναι από 5 Μαϊου,τώρα είναι ζούγκλα.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
26-06-19, 13:20
Και ακόμη μια φωτογραφία που δεν χωρούσε στο προηγούμενο μήνυμα.

Panoss
26-06-19, 13:42
Σαρακηνός, ωραίιος! Μπράβο, πολύ μ' αρέσει.
Πόσα τ.μ. είναι η έκταση που καλλιεργείς;
Και τι καλλιεργείς; Βλέπω μαρούλια (ή λάχανα ; :-k ) , τα υπόλοιπα δεν τα αναγνωρίζω.

Βάλε και σημερινές φωτογραφίες να θαυμάσουμε, αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά.

Ίσως έχεις καλύτερους σπόρους. Ή χώμα.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
26-06-19, 13:53
Παναγιώτη ευχαριστώ.Έχει μαρούλια,ρεπανάκια,μαϊντανό,δυόσμο,σελίνο,ντομάτες πιπεριές,μελιτζάνες,αγγουράκια,κολοκύθια,καρότα.Ο χώρος πρέπει να είναι γύρω στα 30τμ.Εαν μπορέσω θα βάλω και τωρινές.

Panoss
26-06-19, 17:30
Βλέπω έχεις βάλει ένα δίχτυ (???) στο έδαφος;
Για ποιο λόγο; Τι προσφέρει;

xristos2
26-06-19, 17:47
Και ακόμη μια φωτογραφία που δεν χωρούσε στο προηγούμενο μήνυμα.
υποπτευομαι οτι για σπορα χρησιοποιεις ντοπιους καρπους που εχουν εγκλιματιστει στις τοπικες συνθηκες για αυτο δεν σου πιανουν τιποτα

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
27-06-19, 09:26
Καλημέρα.Παναγιώτη το κάλυμμα είναι γεώπανο και το έβαλα για να μην βγαίνουν χόρτα.Άνοιξα τρύπες εκεί που είναι να βάλω το φυτό και ποτίζονται με σταγονίδια.Ανοίγοντας την βρύση ποτίζονται και τα 70 φυτά μαζί και το νερό πάει μόνο στο φυτό και κρατιέται η υγρασία και από το πανί.Εαν θυμάμαι καλά τα μπεκ που είχα βάλει είναι 4 λίτρα την ώρα το καθένα. Χρίστο τα φυτά είναι αγορασμένα από τοπικά φυτώρια και έχουν 0,5€ το ένα και εάν είναι μπολιασμένα 1€. Δεν έχω δικό μου σπορείο.

VaselPi
01-07-19, 18:55
Οργανικό ασβέστιο από όστρακα

Στο post 40, αναφέρθηκα στο ασβέστιο, όταν πρέπει επειγόντως να τροφοδοτήσετε τη ντοματιά με οργανικό ασβέστιο. Η συνταγή αυτή είναι του βιολόγου του Λευκορώσου, αλλά την αναφέρει για χρήση της κιμωλίας και ξύδι 9 %. Σε περίπτωση που το ξύδι είναι 6 %, ενώ αντί για κιμωλία (70 γραμμάρια κιμωλίας αντιδρούν με 1000 γραμμάρια ξύδι, 9 %) χρησιμοποιείτε όστρακα, της Gemma, που περιέχουν και Μαγνήσιο, οι αναλογίες είναι άλλες. Για να τις βρω, πειραματίστηκα με τα όστρακα και το ξύδι των 6 %. Τα πειραματικά αποτελέσματα είναι:

100,0 γραμμάρια ξύδι 6 % αντιδρούν πλήρως με (4,6 ± 0,1) γραμμάρια οστράκων.

Όταν μετρήθηκαν η μάζα του ξυδιού και των οστράκων μετά τη χημική αντίδραση, αυτή βρέθηκε να είναι 102,0 γραμμάρια. Συνεπώς, από το διάλυμα, τα 2,6 γραμμάρια «εξαερώθηκαν» υπό μορφή διοξειδίου του άνθρακα.

Το αποτέλεσμα μπορεί και γραφτεί και ως: Με 1000 γραμμάρια ξύδι 6 % αντιδρούν πλήρως (46 ± 1) γραμμάρια οστράκων.

Από τις 2 τιμές, 45 και 47 γρ, είναι προτιμότερο λίγο να «υπερβάλουμε» με τα όστρακα. Έτσι, με μικρή εφεδρεία, την τελική αναλογία τη βλέπω να είναι:

1000 γραμμάρια ξύδι 6 % αντιδρούν πλήρως με 47 γραμμάρια οστράκων.

Ωστόσο, στην πράξη, για καλό και για κακό, είναι προτιμότερο η μάζα των οστράκων να είναι κατά 5-10 % μεγαλύτερη, προκειμένου με σιγουριά το ξύδι να αντιδράσει πλήρως. Η μάζα των οστράκων που περισσεύει, σε 15 λεπτά κατακάθεται και πολύ εύκολα διαχωρίζεται ακόμη και δίχως φιλτράρισμα.
Βασίλειος.

Υ.Γ. Το οργανικό ασβέστιο, Calcium acetate, Ca(CH3COO)2, δεν είναι τοξικό, χρησιμοποιείται στην αρτοποιια (στο αλεύρι, σε ποσοστό 0,2-0,5 %) και στη συντήρηση των τροφίμων, ως συντηρητικό Ε263.

Panoss
01-07-19, 19:44
Όταν λες ξύδι 6% εννοείς με οξύτητα 6%; Ή βαθμοί αλκοόλης 6%;

ΜαστροΤζεπέτο
01-07-19, 20:44
Όταν λες ξύδι 6% εννοείς με οξύτητα 6%; Ή βαθμοί αλκοόλης 6%;
Δεν υπάρχει αλκοόλη στο ξύδι, μόνο οξικό οξύ 6%. Έχει πάρει άλλο δρόμο νωρίτερα η χημική αντίδραση λόγω συνθηκών και αντί αλκοόλης παράγεται οξύ ....

Κυριακίδης
01-07-19, 22:00
Τι σημασία πρέπει να δίνει κανείς στο είδος νερού για πότισμα φυτών?
http://www.bostanistas.gr/?i=bostanistas.el.article&id=3484

(χλώριο των νερών άρδευσης ) από την παρακάτω πηγή
http://www.gaiapedia.gr/gaiapedia/index.php/%CE%91%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%C E%B1_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%C F%84%CF%85%CE%BE%CE%B7_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CF%86%C F%85%CF%84%CF%8E%CE%BD#.CE.A4.CE.BF_.CE.A7.CE.BB.C F.8E.CF.81.CE.B9.CE.BF_.CF.84.CF.89.CE.BD_.CE.9D.C E.B5.CF.81.CF.8E.CE.BD_.CE.86.CF.81.CE.B4.CE.B5.CF .85.CF.83.CE.B7.CF.82

VaselPi
25-07-19, 13:30
Παίδες και οπαδοί της βιολογικής καλλιέργειας.
Στο διαδίκτυο, συχνά αναφέρονται μέσα προστασίας των φυτών με βάση τη φλούδα του κρεμμυδιού. Πράγματι, πρόκειται για μέσον με εξαιρετικές ιδιότητες. Ωστόσο, ο Λευκορώσσος βιολόγος μας πληροφορεί τα ακόλουθα:
1. Η χημική σύνθεση της φλούδας διαφέρει πολύ από αυτή του κρεμμυδιού.
2. Τις χρήσιμες για τη προστασία ουσίες τις περιέχει μόνο η κίτρινη φλούδα.
3. Στις μοβ φλούδες η συγκέντρωσή τους είναι 7 φορές μικρότερη.
4. Στη λευκή φλούδα η συγκέντρωσή τους είναι σχεδόν μηδενική.
5. Η συγκέντρωση των χρήσιμων ουσιών σιγά σιγά μειώνεται με το χρόνο. Για παράδειγμα, ακόμη και στη κίτρινη φλούδα, την άνοιξη η συγκέντρωσή τους είναι σχεδόν μηδενική. Αυτό σημαίνει ότι η φλούδα δεν πρέπει να αποθηκεύεται, αλλά να αξιοποιείται αμέσως, προτιμότερα, σε βάμμα βότκας 50-50%. Στο βάμμα, οι προστατευτικές ουσίες διατηρούνται το λιγότερο 6 μήνες, δηλαδή πολύ καλύτερα.
Το βάμμα: βάζουμε σε υάλινο βάζο του 0,5 λίτρου την κίτρινη φλούδα, όσο γίνεται πιο πυκνά και στη συνέχεια γεμίζουμε τα κενά με βότκα. Έτοιμο είναι μετά από μία εβδομάδα. Δόση: 5 cc βάμματος σε 1 λίτρο νερού.
Βασίλειος.

Κυριακίδης
25-07-19, 21:14
Στο διαδίκτυο, συχνά αναφέρονται μέσα προστασίας των φυτών με βάση τη φλούδα του κρεμμυδιού. Πράγματι, πρόκειται για μέσον με εξαιρετικές ιδιότητες. Ωστόσο, ο Λευκορώσσος βιολόγος μας πληροφορεί τα ακόλουθα: Βασίλειος.
Υποθέτω αναφέρεσαι σε ιδιότητες & αποτελέσματα μυκητοκτόνων? (όπως αναφέρεις στην παράγραφο 1 του μηνύματος #18
Αυτό θα έλεγα είναι σαν να δίνουμε στον άνθρωπο ισχυρά αντιβιοτικά , (για θεραπεία μιας μονομερούς πτυχής προβλημάτων) / αλλά άσε τον να πίνει για νερό χλώριο ίσως και 7-10 φορές περισσότερο του επιτρεπτού ορίου για τον άνθρωπο (βλέπε #66)
Πλέον η ανθρωπότητα μαζί με τους "εμπειρικούς" γεωπόνους / επιστήμονες τα έχουν κάνει όλα και αποδεδειγμένα ...... :head:
Πιστεύω δεν υπάρχουν συνταγές "μαγισσών" που σε μια χύτρα ρίχνανε αυτιά νυχτερίδας , ότι άλλο δυσεύρετο / που τελικά έφτιαχναν μαγικά φίλτρα και φέρνανε την αθανασία για τους αφελείς .

VaselPi
26-08-19, 13:29
Το παρόν μήνυμα το γράφω κατόπιν παράκλησης του Panoss, να σας ενημερώσω για την αποτελεσματικότητα του βάμματος του κουρκουμά (20 γραμμάρια σκόνης κουρκουμά σε 500 γραμμάρια βότκας 50 %), αλλά και του οργανικού ασβεστίου, του Λευκορώσου βιολόγου.

Το βάμμα κουρκουμά.
Πέρυσι, μέση Αυγούστου, το 90 % των ντοματιών καταστράφηκαν από το μύκητα της κλαδοσπορίωσης. Οι ντοματιές, «ξεράθηκαν»!
Φέτος, τις ψέκασα 3 φορές με το βάμμα κουρκουμα (25 γρ. βάμματος σε 10 λίτρα νερού). Το αποτελέσματα είναι πάνω από ενθαρρυντικά. Μέση Αυγούστου, όλες οι ντοματιές είναι πράσινες. Ωστόσο, στον κάτω όροφο των φυτών μερικά φύλλα παρουσίασαν την ασθένεια. Έπεσε ψαλίδι, αλλά και ψέκασμα για 4-τη φορά.
Επίσης. Αρχές Ιουλίου, φύτεψα όψιμη υπέρ πρώιμη ντομάτα για να έχω τους πρώτους καρπούς στις αρχές Σεπτεμβρίου. Τις παραμέλησα και δεν τις ψέκασα με το βάμμα κουρκουμά. Σε ένα μήνα, σχεδόν όλα τα φύλλα του κάτω ορόφου χτυπήθηκαν από το μύκητα. Τα αφαίρεσα με το ψαλίδι και ψέκασα αμέσως τα φυτά με το βάμμα. Πέρασε 1 μήνας (ζεστός και μικρής υγρασίας, που ευνοεί το μύκητα), αλλά τα φύλλα του κάτω ορόφου παραμένουν καθαρά.

Το οργανικό ασβέστιο.
Μόλις εμφανίστηκαν οι μελανές κορυφές στους καρπούς σε 2-3 ντοματιές, ψέκασα (έπρεπε να γίνει 1 μήνα νωρίτερα) τα φυτά με οργανικό ασβέστιο, που έκανα με τη συνταγή του βιολόγου: 15 γραμμάρια οστράκων σε 300 γραμμάρια κοινό ξύδι των 6 %. Στην αρχή, η χημική αντίδραση είναι έντονη, αλλά στη συνέχεια μειώνεται. Για σιγουριά, το προϊόν της αντίδρασης (calcium acetate), 6 γραμμάρια, το χρησιμοποίησα μετά από 8-10 ώρες, αραιώνοντάς το σε 2 λίτρα νερού του ψεκαστήρα. Συνολικά, με διάλυμα 0,3 % calcium acetate (100 γρ. ξύδι και 4,7 γρ. οστράκων παράγουν 2 γραμμάρια calcium acetate), τα φυτά τα ψέκασα 2 φορές. Μετά το πρώτο ψέκασμα, δεν ξαναείδα καρπό με μελανή κορυφή. Το δεύτερο ψέκασμα το έκανα μετά από 1 μήνα, για λόγους προληπτικούς.
Βασίλειος.