PDA

Επιστροφή στο Forum : Συστήματα ALTHERMA



kleima
04-12-18, 13:05
Δεν μπορεσα να καταλαβω,οπως τα γραφει,στη σελιδα της,η εταιρεια.
Αν καπιος μπορει με απλα λογια να μου εξηγηση,πως δουλευει,θα ειμουν ευγνομων.
Επισης,αυτο το συστημα,ειναι αξιοπιστω,οικονομικο;( δηλ.αν κοστιζει 1000€, αξιζει να δωσω αυτα τα χρηματα);

Πατέντες
04-12-18, 13:31
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι ακριβά αυτά τα συστήματα.
Σε σπίτι 80 τετραγωνικών με σώματα υψηλών θερμοκρασιών, ένα 3000€ το θέλεις μες το νερό.

Πατέντες
04-12-18, 13:33
https://www.alphaclimagr.gr/product/387684/daikin-altherma-ekhbrd014acy1-ersq014ay1-14kw-antlia.html
Μάλλον πολύ συντηρητικά την είπα την τιμή.

edit
Η LG είναι πιο φθηνή.

kleima
04-12-18, 13:40
Ευχαριστω
Το εγκεφαλικο,ειναι δωρεαν,η,στην τιμη;!!😊😊😊😊
Δεν ειναι για μενα,αυτο
Αλλα για γερες και βαθιες τσεπες😨😨😨😨😨

Πατέντες
04-12-18, 14:21
Ευχαριστω
Το εγκεφαλικο,ειναι δωρεαν,η,στην τιμη;!!😊😊😊😊
Δεν ειναι για μενα,αυτο
Αλλα για γερες και βαθιες τσεπες😨😨😨😨😨
Το εγκεφαλικό έρχεται όταν μάθεις ότι η τιμή είναι χωρίς την εγκατάσταση!!!

Nemmesis
04-12-18, 15:27
Altherma παιδιά ξεκινάει από 6000... ΑΛΛΑ!!!!
θα μιλήσω με παραδείγματα, στο χωριό Ολυμπιάδα Πτολεμαΐδας σε ένα σπίτι 180 μέτρα
ενώ χρειαζόταν 4-5 τόνους πετρέλαιο για να ζεσταθεί τώρα είναι στα 400-700 ευρώ τον χρόνο... και ο άνθρωπος έχει υπολογίσει ότι σε 3χρονια έκανε απόσβεση σε ολες τις εργασιες...

Με 1000 ευρώ ούτε ηλεκτρολεβητα δεν παίρνεις που καεί περισσότερο και από πετρέλαιο... με 1000 ευρό ούτε αξιόπιστο 18ρι κλιματιστικό δεν παίρνεις...
ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ το κόστος αγοράς μόνο στο ελλαδισταν.... βέβαια αυτό δεν ισχύει για ρουχισμό, κινητό και αμάξι, εκεί το χρήμα πρέπει να φανεί.
πριν κάτι χρόνια πουλούσε η toyotomi κάτι μηχανηματακια που έχω η εξωτερική ήταν από 18ρι τα διαφήμιζε στα 33000btu και μοσχοπούλησε... τα αγόραζε το κοσμάκης να τα
βάλει να ζεσταθεί στο σπίτι του και μόλις άρχιζαν τα κρύα δεν φτουραγαν μια... ο κόσμος όμως ήθελε να αγοράσει φθηνό 33ρι, δεν ήξερε ότι αγόραζε ένα ακριβοπληρωμένο 18ρι....
και μιας και μιλάω για μάρκες... έγινε μάρκα και η inventor... χαχαχα... δεν υπάρχει εργοστάσιο inventor.. φασόν του κερατά είναι... αρχικά ήταν από τα εργοστασια της gree, ωραία αξιόπιστα μηχανηματακια και αφού έγινε λίγο όνομα το γύρισε σε midea φτηνιάρικα... που αν πάθει βλάβη μετά απο 5χρονια εύχεσαι να μην τα έχει παρατήσει ο ασσιμακοπουλος


Τωρα αν ειναι να πας σε LG... καλύτερα ρίξε τα λεφτά σου σε μονώσεις... (δεν έχω κάτι με την lg.. ισα ισα που στα VRV της μου αρέσει πολύ απλά οι αντλίες τους δεν λένε...τουλάχιστον όπως τις βλέπω τι χειμώνα βγάζουν εδώ.. )

Nemmesis
04-12-18, 15:28
Ευχαριστω
Το εγκεφαλικο,ειναι δωρεαν,η,στην τιμη;!!😊😊😊😊
Δεν ειναι για μενα,αυτο
Αλλα για γερες και βαθιες τσεπες😨😨😨😨😨

για δεν βάζεις ένα λεβιτακι φυσικού αερίου?

vasilllis
04-12-18, 15:55
Altherma παιδιά ξεκινάει από 6000... ΑΛΛΑ!!!!
θα μιλήσω με παραδείγματα, στο χωριό Ολυμπιάδα Πτολεμαΐδας σε ένα σπίτι 180 μέτρα
ενώ χρειαζόταν 4-5 τόνους πετρέλαιο για να ζεσταθεί τώρα είναι στα 400-700 ευρώ τον χρόνο... και ο άνθρωπος έχει υπολογίσει ότι σε 3χρονια έκανε απόσβεση σε ολες τις εργασιες...

Με 1000 ευρώ ούτε ηλεκτρολεβητα δεν παίρνεις που καεί περισσότερο και από πετρέλαιο... με 1000 ευρό ούτε αξιόπιστο 18ρι κλιματιστικό δεν παίρνεις...
ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ το κόστος αγοράς μόνο στο ελλαδισταν.... βέβαια αυτό δεν ισχύει για ρουχισμό, κινητό και αμάξι, εκεί το χρήμα πρέπει να φανεί.
πριν κάτι χρόνια πουλούσε η toyotomi κάτι μηχανηματακια που έχω η εξωτερική ήταν από 18ρι τα διαφήμιζε στα 33000btu και μοσχοπούλησε... τα αγόραζε το κοσμάκης να τα
βάλει να ζεσταθεί στο σπίτι του και μόλις άρχιζαν τα κρύα δεν φτουραγαν μια... ο κόσμος όμως ήθελε να αγοράσει φθηνό 33ρι, δεν ήξερε ότι αγόραζε ένα ακριβοπληρωμένο 18ρι....
και μιας και μιλάω για μάρκες... έγινε μάρκα και η inventor... χαχαχα... δεν υπάρχει εργοστάσιο inventor.. φασόν του κερατά είναι... αρχικά ήταν από τα εργοστασια της gree, ωραία αξιόπιστα μηχανηματακια και αφού έγινε λίγο όνομα το γύρισε σε midea φτηνιάρικα... που αν πάθει βλάβη μετά απο 5χρονια εύχεσαι να μην τα έχει παρατήσει ο ασσιμακοπουλος


Τωρα αν ειναι να πας σε LG... καλύτερα ρίξε τα λεφτά σου σε μονώσεις... (δεν έχω κάτι με την lg.. ισα ισα που στα VRV της μου αρέσει πολύ απλά οι αντλίες τους δεν λένε...τουλάχιστον όπως τις βλέπω τι χειμώνα βγάζουν εδώ.. )Ωραίο το παράδειγμα σου αλλά ασαφές.
400-700€ είναι τα διπλά λεφτά και δεν μπορεί κανένας να σχηματίσει άποψη.
Πάμε τώρα λίγο στην ανάλυση .
1λτ=9,1kwh (5t=6000lt*9,1kwh=54600kwh ετήσια παραγωγη)
700€(με 0,40kwh) καβάλησε 1750kwh.Με 5 scop (Ούτε στον ύπνο μας ) να το βάλω ή Α.θ παρήγαγε 8750kwh.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι υπάρχουν πολλά κενά στο παράδειγμα σου .
Ακόμα και με συντελεστή 0,5 να το βάλω κατανάλωνε με πετρέλαιο τριπλάσια ενέργεια!!!(ασχέτως κόστους).

Nemmesis
04-12-18, 17:01
Ωραίο το παράδειγμα σου αλλά ασαφές. Καταρχάς δεν είναι παράδειγμα...
400-700€ είναι τα διπλά λεφτά και δεν μπορεί κανένας να σχηματίσει άποψη. οι χειμώνες ξέρεις δεν είναι όλοι ίδιοι... πριν 3-4 χρονιά είχαμε εδώ για καμία 20ρια μέρες συνέχεια κάτω από το μηδέν με τα βράδια να φτάνει τους -20..... και πέρσι είχαμε πολύ μαλακό χειμώνα... σχεδόν δεν πέσαμε κάτω από το μηδέν... αυτή είναι και η διάφορα στη κατανάλωση...
Πάμε τώρα λίγο στην ανάλυση .
1λτ=9,1kwh (5t=6000lt*9,1kwh=54600kwh ετήσια παράγωγη) τόση ενέργεια έχει το πετρέλαιο..δεν έβαλες ούτε τις απώλειες του λέβητα... δεν σημαίνει ότι και τόσο έφτανε στο σπίτι... ο λέβητας τους ήταν είναι πολύ παλιός και δεν είχε απόδοση πάνω από 65% (έτσι τους είχε πει αυτός που τους έκανε συντήρηση τον λέβητα...βασικά έτσι ξεκίνησαν να ψάχνουν για νέο λέβητα οι άνθρωποι και είδαν τι παίζει με τις αντλίες όπου και τελικά κατέληξαν.) επίσης ο λέβητας να νερά τα δούλευε στους 85... ενώ η αντλία είναι στου 55-65...
700€(με 0,40kwh) καβάλησε 1750kwh.Με 5 scop (Ούτε στον ύπνο μας ) να το βάλω ή Α.θ παρήγαγε 8750kwh. 40 λεπτά??? σε κλέβουν... που είδες την kw να κάνει τόσο??? δεν σου
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι υπάρχουν πολλά κενά στο παράδειγμα σου έχω μπροστά μου λογαριασμό 1870kw που είναι 334 ευρώ μαζί με δήμους ερτ κτλ κτλ... επίσης δεν αναφέραμε καθόλου το νυχτερινό... άρα τα κενά είναι στους υπερ απλοποιμενους υπολογισμούς σου και όχι στα αποτελέσματα που έδωσα εγώ...
ακόμα και με συντελεστή 0,5 να το βάλω κατανάλωνε με πετρέλαιο τριπλάσια ενέργεια!!!(ασχέτως κόστους).δεν αμφιβάλω καθόλου... δεν σημαίνει όμως πως ότι έκαψε πήγε στο σπίτι του και όχι στην καμινάδα του ή οτι χρειαζόταν να κάψει τόσο...το altherma όμως έχει πάνω του και αντιστάθμιση που σημαίνει πως από εκεί και μόνο κάνει οικονομία (όταν μπαίνει αντιστάθμιση σε λέβητες πετρελαίου μιλάνε για οικονομία 15-30%)

άρα βλέπεις πως δεν είναι απλά μια αλλαγή λέβητα.. μπαίνουν στο σπίτι και άλλα όπου αυτά με την σειρά τους κάνουν οικονομία... όπως είπαμε αντιστάθμιση, νυχτερινό πρόγραμμα πχ 18βαθμους μετά τις δώδεκα και άλλα διάφορα ακόμα...και κάτι που δεν ανέφερα είναι πως μπήκε ακόμα ένα σώμα στο σαλόνι...

Panoss
04-12-18, 18:16
Μιχάλη έχεις μόνωση στο σπίτι σου; Αν δεν έχεις βάλε.

Αν έχεις, είναι καλή; Αν δεν είναι καλή, ενίσχυσέ τη.

SV1GRN
04-12-18, 18:35
Υπάρχει και το εξοικονομώ κατ'οίκον παιδιά, που αν πιάνεις τα κριτήρια έχει επιδότηση. Οι τράπεζες δίνουν αναλυτικά στοιχεία.

kleima
04-12-18, 18:44
Λογικο,να νοιαζει τον Ελληνα,το κοστος.
Αποτι ξερω,μονο στην Ελλαδα,πληρωνεις ΕΡΤ+ΦΠΑ Χ2.
οποτε και το κοστος ανεβαινει.

kleima
04-12-18, 18:45
Εχω μονωση.

genesis
04-12-18, 19:31
ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ το κόστος αγοράς μόνο στο ελλαδισταν.... βέβαια αυτό δεν ισχύει για ρουχισμό, κινητό και αμάξι, εκεί το χρήμα πρέπει να φανεί.
ΠΟΛΥ μεγάλη αλήθεια....
Sorry για το offtopic.

Panoss
04-12-18, 20:00
Αυτό προκύπτει από κάποια έρευνα ή από την...νεμμεσισ στατιστικσ;

Nemmesis
04-12-18, 20:12
Αυτό προκύπτει από κάποια έρευνα ή από την...νεμμεσισ στατιστικσ;
κάτι επί του θέματος έχεις να πεις?? γιατί σε έχω δει και σε άλλα θέματα μάνα είσαι στο δούλεμα... όσο για το αν είναι αλήθεια η όχι... δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο από το να κοιτάξεις γύρω σου...

Nemmesis
04-12-18, 20:21
Λογικο,να νοιαζει τον Ελληνα,το κοστος.
Αποτι ξερω,μονο στην Ελλαδα,πληρωνεις ΕΡΤ+ΦΠΑ Χ2.
οποτε και το κοστος ανεβαινει.

δεν μιλάει όμως εκεί που πρέπει, να μην πληρώνει ερτ κτλ... ας πάει λοιπόν να αγοράσει την kumptel με 50ευρω και να πιστεύει την διαφήμιση με τα γερόντια που λέει πως καίει 20 λεπτά την ήμερα
και κάτι τελευταίο.... δεν είπα να μην τον νοιάζει η τιμή... είπα να μάθει να μην είναι το πρώτο και ίσως μόνο κριτήριο του... όταν δεν υπάρχουν τα χρήματα πρέπει να ψάχνουμε που θα ρίξουμε και το τελευταίο ευρώ... αν δεν αξίζει το κρατάμε μέχρι να έχουμε αρκετά...

johnnyb
04-12-18, 20:53
Altherma παιδιά ξεκινάει από 6000... ΑΛΛΑ!!!!
θα μιλήσω με παραδείγματα, στο χωριό Ολυμπιάδα Πτολεμαΐδας σε ένα σπίτι 180 μέτρα
ενώ χρειαζόταν 4-5 τόνους πετρέλαιο για να ζεσταθεί τώρα είναι στα 400-700 ευρώ τον χρόνο... και ο άνθρωπος έχει υπολογίσει ότι σε 3χρονια έκανε απόσβεση σε ολες τις εργασιες...

Με 1000 ευρώ ούτε ηλεκτρολεβητα δεν παίρνεις που καεί περισσότερο και από πετρέλαιο... με 1000 ευρό ούτε αξιόπιστο 18ρι κλιματιστικό δεν παίρνεις...
ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ το κόστος αγοράς μόνο στο ελλαδισταν.... βέβαια αυτό δεν ισχύει για ρουχισμό, κινητό και αμάξι, εκεί το χρήμα πρέπει να φανεί.
πριν κάτι χρόνια πουλούσε η toyotomi κάτι μηχανηματακια που έχω η εξωτερική ήταν από 18ρι τα διαφήμιζε στα 33000btu και μοσχοπούλησε... τα αγόραζε το κοσμάκης να τα
βάλει να ζεσταθεί στο σπίτι του και μόλις άρχιζαν τα κρύα δεν φτουραγαν μια... ο κόσμος όμως ήθελε να αγοράσει φθηνό 33ρι, δεν ήξερε ότι αγόραζε ένα ακριβοπληρωμένο 18ρι....
και μιας και μιλάω για μάρκες... έγινε μάρκα και η inventor... χαχαχα... δεν υπάρχει εργοστάσιο inventor.. φασόν του κερατά είναι... αρχικά ήταν από τα εργοστασια της gree, ωραία αξιόπιστα μηχανηματακια και αφού έγινε λίγο όνομα το γύρισε σε midea φτηνιάρικα... που αν πάθει βλάβη μετά απο 5χρονια εύχεσαι να μην τα έχει παρατήσει ο ασσιμακοπουλος


Τωρα αν ειναι να πας σε LG... καλύτερα ρίξε τα λεφτά σου σε μονώσεις... (δεν έχω κάτι με την lg.. ισα ισα που στα VRV της μου αρέσει πολύ απλά οι αντλίες τους δεν λένε...τουλάχιστον όπως τις βλέπω τι χειμώνα βγάζουν εδώ.. )

Με τον παγετο τι γινεται ομως με τις αντλιες θερμοτητας ? Απο οσο ξερω μονο οι υβριδικες mitsubihi και daikin αναλογου κοστους ειναι φιαγμενες να λειτουργουν με παγετο (χωρις να εχω δει πραγματικη εφαρμογη) , οι υπολοιπες χρησιμοποιουν μεγαλες αντιστασεις πολλων KW στο εξωτερικο στοιχειο τους για αποψυξη.(οποτε η οικονομια παει περιπατο )
Ειχα δει μερικα μοντελα πριν μια πενταετια οταν αλλαξα λεβητα και κατεληξα οτι οι αντλιες ειναι για περιοχες της Ελλαδας χωρις δυσκολο χειμωνα

Nemmesis
04-12-18, 21:20
Με τον παγετο τι γινεται ομως με τις αντλιες θερμοτητας ? Απο οσο ξερω μονο οι υβριδικες mitsubihi και daikin αναλογου κοστους ειναι φιαγμενες να λειτουργουν με παγετο (χωρις να εχω δει πραγματικη εφαρμογη) , οι υπολοιπες χρησιμοποιουν μεγαλες αντιστασεις πολλων KW στο εξωτερικο στοιχειο τους για αποψυξη.(οποτε η οικονομια παει περιπατο )
Ειχα δει μερικα μοντελα πριν μια πενταετια οταν αλλαξα λεβητα και κατεληξα οτι οι αντλιες ειναι για περιοχες της Ελλαδας χωρις δυσκολο χειμωνα

καμία αντλία δεν έχει αντιστάσεις για την απόψυξη του εξωτερικού στοιχείου... όλες κάνουν την απόψυξη αλλάζοντας τον κύκλο του συστήματος... δλδ για 5-10 λεπτά το φρεον αντί να ζεσταίνει τα νερά, ζεσταίνει το εξωτερικό στοιχείο.... αντιστάσεις κάποιων βατ (100-200 που δεν δουλεύουν συνεχεία ) έχουν στον πάτο του μηχανήματος για να μην παγώνουν τα συμπυκνώματα, κάποιες αντλίες είναι εντελώς ανοιχτές στον πάτο κάτω από το στοιχείο και έτσι δεν έχουν αντιστάσεις...
οι αντλίες δεν είναι φτιαγμένες για την Ελλάδα... χρόνια δουλεύουν στις πιο βόρειες χώρες... το πρόβλημα που έχουμε στην Ελλάδα είναι ότι δεν ξέρουν να κάνουν σωστά την δουλειά αυτοί που πουλάνε αντλίες... θέλει σοβαρή μελέτη αλλιώς το πιο πιθανό είναι ότι θα αποτύχει... έχουμε διώξει πελάτες από το μαγαζί γιατί ξέραμε ότι δεν γίνεται αυτό που θέλουν... ερχόταν ο άλλος με 200 μετρά σπίτι 50 ετών με την υγρασία σε όλους τους τοίχους και ενώ του λέγαμε οτι πρέπει να ρίξει πρώτα χρήματα για την μόνωση του σπιτιού αυτός ήθελε αντλία γιατί του έβγαινε πιο φθηνά από οτι κόστιζε να κάνει οτι πρέπει για τον σπίτι... αποτέλεσμα την επόμενη χρονιά να έρθει να μας πει ότι αγόρασε τελικά το σύστημα από τον ιντερνετ, ήρθαν του το περάσαν και εξαφανιστικαν και δεν μπόρεσε να ζεσταθεί...

selectronic
05-12-18, 01:25
...40 λεπτά??? σε κλέβουν... που είδες την kw να κάνει τόσο???...

Συγνώμη για off-topic, αλλά τον κλέβουν στα 40 λεπτά?
Πόσο πληρώνετε την KWh στη ΔΕΗ ρε παιδιά εσείς, 10 και 20 λεπτά?

stdio
05-12-18, 17:16
τα Πολυτεχνεία στην Ελλάδα ΄βγάζουν΄ επιστήμονες μηχανικούς που διαπρέπουν έξω αλλά οι ξερόλες Ελληνες ακούνε τι τους λέει ο μαστρο Μίτσος που είναι πολλά χρόνια υδραυλικός.... και ξέρει τα πάντα...

rama
05-12-18, 21:40
Για μένα η σειρά είναι πρώτα μόνωση και μετά σύστημα θέρμανσης. Όταν έφτιαξα το σπίτι που μένω έβαλα θερμοπρόσοψη STO και μόνωση στην (τσιμεντένια) στέγη κάτω από τα κεραμίδια. (Μου έχει ξεφύγει χωρίς μόνωση μόνο ένα τμήμα μίας βεράντας που από κάτω έχει σαλόνι, γιατί δεν ήθελα να υπερυψωθεί η βεράντα σε σχέση με τον υπόλοιπο όροφο και να κινδυνεύω να πλημμυρίσω.)
Αποτέλεσμα, η κατανάλωση σε πετρέλαιο είναι ανάλογη με πολύ μικρότερα σπίτια, ή σε λιγότερο κρύες περιοχές. Αυτές τις μέρες για παράδειγμα, δεν έχω ανάψει καθόλου τον καυστήρα και το σπίτι κρατάει μια χαρά.
Εκτός από τον κλασσικό καυστήρα πετρελαίου, έχω βάλει και μία κεντρική μονάδα της Daikin με αυτονομία σε τρία υπνοδωμάτια, οπότε μειώνεται το κίνητρο ακόμη και για να ανάψει η κεντρική θέρμανση.
Γενικά, η μόνωση είναι ο βασικός παράγων για λογική θερμοκρασία και κόστος.

kleima
06-12-18, 07:52
Καλημερα.
Μια ερωτηση,που ισος να ειναι χαζη,προκαλεση γελιο,αλλα θα την κανω.
Αν βαλω κεντρικη θερμανση,υγραεριο,η,πετρελαιο θα πληρωνο το ρευμα που θα καιει ο καυστηρας,λεβητας,κυκλοφορητης+ το καυσιμο.
Αν βαλω κλιματιστικο σε τρια δωματια,η ,ατλιες θερμανσης θα πληρωνο μονο το ρευμα.
Τι συνφερει να πληρωνεις,;

rama
06-12-18, 08:43
Μιχάλη, έτσι όπως είναι οι τιμές των πετρελαιοειδών, και πώς διαμορφώνονται τα τιμολόγια των εναλλακτικών παρόχων ηλεκτρισμού, εκτιμώ οτι συμφέρει ο κλιματισμός εκτός ΔΕΗ.
Όμως είναι διαφορετική η θέρμανση από καλοριφέρ νερού, και διαφορετική από ηλεκτρικές πηγές, ως προς την αίσθηση ομοιομορφίας θερμοκρασίας και διατήρησης της θερμότητας στο χώρο.
Δεν ξέρω βέβαια ποια είναι η διαφορά στο κόστος αρχικής εγκατάστασης.

genesis
06-12-18, 09:31
Καλημερα.
Μια ερωτηση,που ισος να ειναι χαζη,προκαλεση γελιο,αλλα θα την κανω.
Αν βαλω κεντρικη θερμανση,υγραεριο,η,πετρελαιο θα πληρωνο το ρευμα που θα καιει ο καυστηρας,λεβητας,κυκλοφορητης+ το καυσιμο.
Αν βαλω κλιματιστικο σε τρια δωματια,η ,ατλιες θερμανσης θα πληρωνο μονο το ρευμα.
Τι συνφερει να πληρωνεις,;
Η κατανάλωση του καυστήρα / κυκλοφορητή είναι πολύ μικρή καθώς η ηλεκτρική ενέργεια δεν είναι το κύριο καύσιμο σε ένα τέτοιο σύστημα.
Αντίθετα, τα κλιματιστικά / αντλία θερμότητας καταναλώνουν πολύ περισσότερη ηλεκτρική ενέργεια ανάλογα με τις ανάγκες θέρμανσης των συγκεκριμένων χώρων αφού για αυτά τα συστήματα η ηλεκτρική ενέργεια είναι το κύριο καύσιμο.

mikemtb
06-12-18, 11:07
τα κλιματιστικά / αντλία θερμότητας καταναλώνουν πολύ περισσότερη ηλεκτρική ενέργεια αφού για αυτά τα συστήματα η ηλεκτρική ενέργεια είναι το κύριο καύσιμο.
Αν θέλαμε να ακριβολογούμε στο 100% τότε επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Η ενέργεια που καταναλωνουν αυτά είναι για να μεταφέρουν την θερμότητα από το περιβάλλον μέσα στο σπίτι.



Sent from my SM-J710F using Tapatalk

genesis
06-12-18, 11:37
...που είναι η διαφωνία??

Panoss
06-12-18, 18:12
Καλημερα.
Μια ερωτηση,που ισος να ειναι χαζη,προκαλεση γελιο,αλλα θα την κανω.
Αν βαλω κεντρικη θερμανση,υγραεριο,η,πετρελαιο θα πληρωνο το ρευμα που θα καιει ο καυστηρας,λεβητας,κυκλοφορητης+ το καυσιμο.
Αν βαλω κλιματιστικο σε τρια δωματια,η ,ατλιες θερμανσης θα πληρωνο μονο το ρευμα.
Τι συνφερει να πληρωνεις,;
Για να δεις τι συμφέρει, διάβασε εδώ (http://www.pemptousia.gr/2013/02/sigkrisi-kostous-thermansis-apo-diafo/). (κερδάει η αντλία θερμότητας)

kleima
07-12-18, 18:18
Ευχαριστω.κατανοητα οσα λεχτηκαν.
Οσο για τους πινακες,σαββατοκυριακο θα τον μελετησω,που θα ειμαι σπιτι.