Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : TDA7293 ΚΑΙ TDA7294



pitsirikos86
14-12-18, 12:29
Καλησπέρα φίλοι μου. έχω ένα κύκλωμα ενισχυτή 100watt το έχω φτιάξει, το βρήκα απο το internet. Δούλευε κανονικά και άριστα με το tda7293 αλλά έκανα μιά μαλακία και έκαψα τον ενισχυτή. Έχω ένα tda7294 γίνεται να συνδέσω εκείνο στην θέση του καμένου? Έχει καμία διαφορά?Δεν κάηκε τιποτα άλλο μόνο το ενισχυτάκι.

Πατέντες
14-12-18, 12:45
https://www.elcircuit.com/2017/12/tda7293-vs-tda7294-audio-power.html
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.

pitsirikos86
14-12-18, 13:06
Από ότι βλέπω δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ . Θα το δοκιμάσω με αυτό.

nick1974
14-12-18, 17:00
ειναι το ιδιο ακριβως.
btw, αν εχεις τη γνωστη κινεζοπλακετα που δε γραφει τα υλικα θα σου ημουν ευγνωμων να μου πεις τι παει που γιατι εχω παρει 10 και δε τις εχω μονταρει ακομα (εχω το σχεδιο βεβαια απ τα data sheet αλλα βρισκω βαρετο να ψαξω την πλακετα τι ειναι τι)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pitsirikos86
14-12-18, 20:25
Είναι αυτό το κύκλωμα ακριβώς. Το σύνδεσα και με παραπάνω τάση . Απλά θέλει τροφοδοτικό και συμετρικό βέβαι764037640476404α. εδώ πάει συνεχές τάση. εγώ το έχω με 46 +- και γείωση. και δουλεύει τέλεια.

pitsirikos86
14-12-18, 20:27
Το κύκλωμα είναι το παρακάτω. Θέλει τροφοδοτικό και συμμετρικη τροφοδοσία σε dc. Eγω το έχω με 46 βολτ +- και γη και δουλευει τέλεια μην το συνδεεις παραπανω απο 50βολτ.

7640576406

και το συμετρικό είναι αυτό

76407

XristosQ
14-12-18, 21:34
Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για αυτο το κυκλωμα επειδη εχω δυο τετεια και θελω να τα φτιαξω...δεν εχω καταλαβει την λειτουργια του mute και του standby...δηλαδη standby θα κανει μονο του ? Οσο για το mute που το συνδεει στην γη με ενα πυκνωτη τι λειτουργια θα εχει ? το mute δεν ειναι κουμπακι που το παταμε να κανουμε σιγαση ?

moutoulos
14-12-18, 22:49
Eγω το έχω με 46 βολτ +- και γη και δουλευει τέλεια μην το συνδεεις παραπανω απο 50βολτ.

7640576406

και το συμετρικό είναι αυτό

76407


Ανδρέα ... θέλω να μου υποδείξεις/δείξεις που βρήκες οτι δουλευει με +/- 46VDC. Στην τάση αυτή το IC είναι ευαίσθητο
και δεν αντέχει ... ειδικά μόλις πας να του συνδέσεις φορτίο μικρότερο απο 8 ohm. Επειδή τα μεγάφωνα αν και λένε 8 ohm
σε κάποιες συχνότητες μπορεί να γίνουν 5 ohm. Αυτός είναι και ο λόγος που το δικός σου κάηκε ... και πολύ σύντομα θα
καεί και το άλλο (αν είναι stereo).

Για να μπορεί να σου δουλέψει όλα (τα λογικά) φορτία/μεγάφωνα ... οτιδήποτε πάνω απο +/- 30VDC ... είναι με δική σου
ευθύνη. Τάση πχ +/- 35VDC που την θεωρώ και max, μπορούμε να βάλουμε αν το συνδεδεμένο μεγάφωνο θα είναι σταθερό
(πχ ενεργά ηχεία, με τον ενισχυτή μέσα). Αυτά βέβαια δεν τα λεω εγώ αλλά το Datasheet του κατασκευαστή. Ειδικά το
TDA7294 αναφέρει σαν max τάση τα +/- 40VDC χωρίς σήμα στην είσοδο !!!!!!!!!!!. Εσύ του έβαλες +/- 46VDC και σήμα
... και δυνάμωσες και την ένταση. Απορώ που δούλεψε κιόλας ...

"Καλύτερη" λοιπόν τάση (η πιο προτεινόμενη θα έλεγα) είναι τα +/- 30VDC. Αν και προσωπικά θα έβαζα μετασχηματιστή
2x20VAC/100VA (κανάλι) που θα έφτανε τα +/- 28VDC με ανόρθωση/εξομάλυνση. Τότε θα μιλάγαμε για ένα ενισχυτάκι
που θα μπορούσε να δουλέψει και τα πιο δύσκολα, ή απαιτητικά αν θέλεις μεγάφωνα (ηχείο).

Εξάλλου "ξύγκι απο την μύγα" δεν βγάζουμε ποτέ. Τι θέλω να πώ ?. Απλά με αυτή την τάση +/- 28VDC σου βγάζει :

48W/8ohm
75W/4ohm

... καθαρά και χωρίς παραμόρφωση. Κοίτα το παρακάτω πινακάκι. Καλά +/- 46VDC ούτε λόγος ...


76408

nick1974
15-12-18, 11:39
το κυκλωμα προφανως και ειναι αυτο αλλα το πλακετακι μου δε νομιζω πως ειναι το ιδιο (μια μικρη ςπιφυλαξη γιατι ειμαι εκτος Ελλαδος και δε το χω μπροστα μου αλλα θυμαμαι διαφορετικη χωροδιαταξη) οποτε δε το ηλυτωνω το ψαξιμο γραμμη γραμμη...

btw τα 28 volt μαλλον θεωρουνται απ οτι εχω δει κι εγω ταβανι για το συγκεκριμενο απ οσο το χω ψαξει, ασχετα με τα ορια που υποτειθεται μπορει να φτασει.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pitsirikos86
17-12-18, 00:03
Γεια σου φίλε μουτουλος. Το κύκλωμα το δούλεψα μία ολόκληρη ημέρα και αρκετές φορές με μέγιστη ένταση σε ένα ηχείο 8Ω και μέγιστη τάση +- 46βολτ σταθερο και το παραπάνω συμετρικό που έδειξα. Εγώ έκανα την μαλακία. τι έκανα;Σύνδεση μία αντίσταση απο το + 46βολτ στην γείωση. και ανατηνάχτηκε το ποδαράκι απο τον ενισχυτή. Τώρα περιμένω το TDA7294 ΓΙΑ ΝΑ γίνει αντικατάσταση. Στο κύκλωμα δεν πειράχτηκε τίποτα. Αν δεν την έκανα την βλακεία ακόμα θα έπαιζε κανονικά. Απο εβδομάδα θα πάρει πάλι μπρος.

pitsirikos86
17-12-18, 00:09
XristosQ στο συγκεκριμένο κύκλωμα το mute και το standby το κάνει αυτόματα. Άμα δεν ανιχνεύσει σήμα για 10 δευτερόλεπτα κλείνει η ενίσχυση και σταματάει ο κάποιος θόρυβος από τα ηχεία, και όταν ανιχνεύσει πάλι σήμα ανοίγει ακαριαία.

XristosQ
18-12-18, 18:52
XristosQ στο συγκεκριμένο κύκλωμα το mute και το standby το κάνει αυτόματα. Άμα δεν ανιχνεύσει σήμα για 10 δευτερόλεπτα κλείνει η ενίσχυση και σταματάει ο κάποιος θόρυβος από τα ηχεία, και όταν ανιχνεύσει πάλι σήμα ανοίγει ακαριαία.


Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια γιατι θελω και γω να φτιαξω αυτο το ενισχυτακι

moutoulos
19-12-18, 00:37
Γεια σου φίλε μουτουλος. Το κύκλωμα το δούλεψα μία ολόκληρη ημέρα και αρκετές φορές με μέγιστη ένταση σε ένα ηχείο 8Ω και μέγιστη τάση +- 46βολτ σταθερο και το παραπάνω συμετρικό που έδειξα. Εγώ έκανα την μαλακία. τι έκανα;Σύνδεση μία αντίσταση απο το + 46βολτ στην γείωση. και ανατηνάχτηκε το ποδαράκι απο τον ενισχυτή. Τώρα περιμένω το TDA7294 ΓΙΑ ΝΑ γίνει αντικατάσταση. Στο κύκλωμα δεν πειράχτηκε τίποτα. Αν δεν την έκανα την βλακεία ακόμα θα έπαιζε κανονικά. Απο εβδομάδα θα πάρει πάλι μπρος.




Ειδικά το TDA7294 αναφέρει σαν max τάση τα +/- 40VDC χωρίς σήμα στην είσοδο !!!!!!!!!!!. Εσύ του έβαλες +/- 46VDC και σήμα
... και δυνάμωσες και την ένταση. Απορώ που δούλεψε κιόλας ...


Ανδρέα επιμένεις για κάτι που ξέρεις εκ των προτέρων οτι έχεις άδικο. Το οτι σου δούλεψε μια μέρα
δεν λέέι κάτι, και ούτε αυτό είναι κατόρθωμα. Εδώ έχουμε ενισχυτές που δουλεύουν 20 χρόνια ... !!!.

Αυτά που σου είπα δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου, αλλά είναι οι επίσημες οδηγίες (ή χαρακτηριστικά)
του συγκεκριμένου IC. Όταν ο κατασκευαστής λέει max τάση 40V, δεν σημαίνει οτι το IC θα καεί μόλις
του βάλεις 40,1V. Απλά πάντα υπάρχει επιπλέον ανοχή. Θα καεί όμως σε "βάθος" χρόνου. Αξιοπιστία
IC δηλαδή ... μηδέν.

Επίσης αυτό που εσύ αποκαλείς αιτία καψίματος του IC ... είναι άσχετο με το κάψιμο του. Το οτι έβαλες
αντίσταση απο το +46V στο 0V/GND (φαντάζομαι κάποια μικρή σε τιμή κάτω απο 10 ohm, για να
βραχυκυκλώσει η μια γραμμή), είναι άσχετο με το "τσαφ" του TDA.

pitsirikos86
19-12-18, 12:05
Ξέρω τις δυνάμεις των tsips, τα είδα και εγώ. Άλλαξα το τσιπάκι και πάλι δουλεύει τέλεια.και δουλεύει στα 49 βολτ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί πάνω από 40. η τάση σε πληροφορώ δούλευει άψογα και με 50 55 βολτ. Όταν σταματήσει να δουλει το τσιπάκι θα σου στείλω μήνυμα, αλλά θα αργήση να γίνει αυτό. Όταν δουλεύει στο max ένταση το τσιπάκι ίσα ίσα που ζεσταίνετε. Λες να μην αντέχει;Εδώ παλαιότερα είχα το tda2009 με 35 βολτ και δούλευε 2 χρόνια και ακόμα δουλεύει χωρίς ποτενσιόμετρο, η ένταση ήταν στο max πάντα, το χαμήλωνα με άλλο ενισχυτάκι, η με τον υπολογιστή. Να συνοψύσουμε. Μουτουλος χωρίς παρεξήγηση εσύ εκτελείς κατά γράμμά της οδηγίες που δίνει το εργοστάσιο, Το εργοστάσιο ξέρει τις δυνάμεις απλά τις χαμηλώνει για ασφάλεια. Απλά εγώ κάνω πειράματα και δουλεύουν πολλά και πολλά φγαίνουν off. Δοκιμασέ το αν θές και με 50 βολτ να δείς ότι θα δουλευει κανονικότατα για πολυ καιρό. Το μόνο που θα χάσεις θα είναι 4 ευρω το κόστος του τσιπ.Με εκτίμηση. Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

pitsirikos86
19-12-18, 12:07
Βγάζει πολύ ωραίο ήχο και σε όργανο.

sv9gph
19-12-18, 14:03
Ξέρω τις δυνάμεις των tsips, τα είδα και εγώ. Άλλαξα το τσιπάκι και πάλι δουλεύει τέλεια.και δουλεύει στα 49 βολτ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί πάνω από 40. η τάση σε πληροφορώ δούλευει άψογα και με 50 55 βολτ. Όταν σταματήσει να δουλει το τσιπάκι θα σου στείλω μήνυμα, αλλά θα αργήση να γίνει αυτό. Όταν δουλεύει στο max ένταση το τσιπάκι ίσα ίσα που ζεσταίνετε. Λες να μην αντέχει;Εδώ παλαιότερα είχα το tda2009 με 35 βολτ και δούλευε 2 χρόνια και ακόμα δουλεύει χωρίς ποτενσιόμετρο, η ένταση ήταν στο max πάντα, το χαμήλωνα με άλλο ενισχυτάκι, η με τον υπολογιστή. Να συνοψύσουμε. Μουτουλος χωρίς παρεξήγηση εσύ εκτελείς κατά γράμμά της οδηγίες που δίνει το εργοστάσιο, Το εργοστάσιο ξέρει τις δυνάμεις απλά τις χαμηλώνει για ασφάλεια. Απλά εγώ κάνω πειράματα και δουλεύουν πολλά και πολλά φγαίνουν off. Δοκιμασέ το αν θές και με 50 βολτ να δείς ότι θα δουλευει κανονικότατα για πολυ καιρό. Το μόνο που θα χάσεις θα είναι 4 ευρω το κόστος του τσιπ.Με εκτίμηση. Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

δεν σου λέει κανείς ότι δεν δουλεύει με +-60volt η και παραπάνω , απλά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΕΙ ΚΑΜΙΆ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ! αυτό σου λέει ο κατασκευαστής και σου το εξηγεί και ο Γρηγόρης . αν έχεις φτηνά μεγάφωνα κανένα πρόβλημα θα στα κάψει με την μια

pitsirikos86
19-12-18, 14:25
Ευχαριστώ για την πληροφορία sv9gph

moutoulos
20-12-18, 01:37
Μουτουλος χωρίς παρεξήγηση εσύ εκτελείς κατά γράμμά της οδηγίες που δίνει το εργοστάσιο, Το εργοστάσιο ξέρει τις δυνάμεις απλά τις χαμηλώνει για ασφάλεια. Απλά εγώ κάνω πειράματα και δουλεύουν πολλά και πολλά φγαίνουν off. Δοκιμασέ το αν θές και με 50 βολτ να δείς ότι θα δουλευει κανονικότατα για πολυ καιρό. Το μόνο που θα χάσεις θα είναι 4 ευρω το κόστος του τσιπ.Με εκτίμηση. Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Βρε Αντρέα ... καμιά παρεξήγηση. Αλίμονο.

Ανέφερες οτι έχεις έναν ενισχυτή που είναι υλοποιημένος με το TDA7293/94. Εμείς (εγώ) προσπάθησα να αναφέρω τι είναι σωστό,
με βάση πάντα τον κατασκευαστή, για ένα ποιοτικότερο/σωστότερο HiFi. Απο εκεί και πέρα εσύ δηλώνεις οτι το project σου είναι
κατά κάποιο τρόπο σε πειραματικό στάδιο ... και δεν σε ενοχλεί αν για κάποιο λόγο καεί ένα IC αφού κάνει 4€. Απόλυτα σεβαστό,
εφόσον θέλεις να πειραματίζεσαι. Απλά αν μας το έλεγες απο την αρχή, θα το καταλάβαινα και δεν θα σου έλεγα τα ... "απόλυτα".

Όχι εγώ οχι δεν έχω κανένα λόγο να το δοκιμάσω (οχι γιατί λυπάμαι τα 4€), απλά δεν με ενδιαφέρει αν αντί για 45W, με +/-28 V,
μου βγάλει 80W με +/-50V.

Να'σαι καλά
Εγώ σε ευχαριστώ.

pitsirikos86
20-12-18, 20:15
Να'σαι καλα μουτουλος και ευχαριστώ για το σχεδιο και τις συμβουλες σου. Το σχέδιο πως το υπολογίζεις να το κάνω και εγώ;

moutoulos
20-12-18, 22:20
Να'σαι καλα μουτουλος και ευχαριστώ για το σχεδιο και τις συμβουλες σου. Το σχέδιο πως το υπολογίζεις να το κάνω και εγώ;

Αναφέρεσαι φαντάζομαι στο ποστ #8 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93907&p=859836&viewfull=1#post859836). Δεν υπολόγισα κάποιο σχέδιο. Αυτό που είδες είναι το (επίσημο) γράφημα
του κατασκευαστή που υπάρχει στο Datasheet (https://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=TDA7294), και δηλώνει την ισχύ εξόδου σε σχέση με την (συμμετρική) τάση
τροφοδότησης του TDA. Σε εκδοχές πάντα στα 4 & 8 ohm φορτίο. Η μέτρηση πάρθηκε με (σταθερό) ακουστικό
σήμα συχνότητας 1000Hz (1KHz).

nick1974
21-12-18, 10:31
παιδια ασχετο αλλα για 8 τετοια τι μετασχηματιστη να παραγγειλω?
Σε ισχυ εννοω... δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι καλυτερα να χωρισω την τροφοδοσια στα δυο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

moutoulos
21-12-18, 19:56
Νίκο ... μια ισχύ 100VA για κάθε κανάλι ή εστω 150VA σαν stereo πιστεύω είσαι Οκ.
Τώρα βέβαια όλα αυτά με μια λογική γιατί υποθέτω δεν θα δουλεύει κάθε μέρα Full.

Αν βάλεις έναν ... πάρε ένα toroid 800VA

76455 76456 76457

nick1974
21-12-18, 20:21
Νίκο ... μια ισχύ 100VA για κάθε κανάλι ή εστω 150VA σαν stereo πιστεύω είσαι Οκ.
Τώρα βέβαια όλα αυτά με μια λογική γιατί υποθέτω δεν θα δουλεύει κάθε μέρα Full.

Αν βάλεις έναν ... πάρε ένα toroid 800VA

76455 76456 76457
χμμμ καπως ετσι το υπολογισα λογικα, αλλα για να εχει ανεση στα peak σκεφτομουν 2kWA γι αυτο εκανα και την ερωτηση, η μηπως παραειμαι υπερβολικος?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

moutoulos
21-12-18, 22:55
Εγώ πιστεύω θα είσαι υπερβολικά ... υπερβολικός. Αν θες να εξασφαλιστείς πάρε έναν 1200VA
ή άντε 1500VA για να μην σου παίζει "παιχνίδια" το μυαλό σου (ξέρεις μην σκέφτεσαι ... μήπως
ήθελε παραπάνω VA κτλ).

Πέρα απο αυτό να ξέρεις στα PEAK μετράνε το πόση χωρητικότητα mF έχεις. Δηλαδή μπορεί
να έχεις (παράδειγμα) 1500VA με ελλιπείς χωρητικότητα πυκνωτών, ενώ σε έναν 800VA με
αρκετή χωρητικότητα ... να παίζει καλύτερα στα "δύσκολα περάσματα". Βέβαια όλα αυτά αν
μιλάμε για μουσική. Αν πχ βάλεις σήμα 1KHZ να παίζει full (εντάξει θα αδειάσεις οικοδομικό
τετράγωνο), εκεί θέλεις Amber ... και πας στα 1500VA.

Βέβαια Οκ, οι ακρότητες δεν είναι καλές, απλά είπα τι είναι προτιμότερο. Το σωστότερο θα
είναι (στο παράδειγμα που ανέφερα) μια ισορροπημένη ή ενδιάμεση ισχύ, με μια επίσης
ισορροπημένη χωρητικότητα πυκνωτών.

ΜαστροΤζεπέτο
22-12-18, 01:01
Ξέρω τις δυνάμεις των tsips, τα είδα και εγώ. Άλλαξα το τσιπάκι και πάλι δουλεύει τέλεια.και δουλεύει στα 49 βολτ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί πάνω από 40. η τάση σε πληροφορώ δούλευει άψογα και με 50 55 βολτ. Όταν σταματήσει να δουλει το τσιπάκι θα σου στείλω μήνυμα, αλλά θα αργήση να γίνει αυτό. Όταν δουλεύει στο max ένταση το τσιπάκι ίσα ίσα που ζεσταίνετε. Λες να μην αντέχει;Εδώ παλαιότερα είχα το tda2009 με 35 βολτ και δούλευε 2 χρόνια και ακόμα δουλεύει χωρίς ποτενσιόμετρο, η ένταση ήταν στο max πάντα, το χαμήλωνα με άλλο ενισχυτάκι, η με τον υπολογιστή. Να συνοψύσουμε. Μουτουλος χωρίς παρεξήγηση εσύ εκτελείς κατά γράμμά της οδηγίες που δίνει το εργοστάσιο, Το εργοστάσιο ξέρει τις δυνάμεις απλά τις χαμηλώνει για ασφάλεια. Απλά εγώ κάνω πειράματα και δουλεύουν πολλά και πολλά φγαίνουν off. Δοκιμασέ το αν θές και με 50 βολτ να δείς ότι θα δουλευει κανονικότατα για πολυ καιρό. Το μόνο που θα χάσεις θα είναι 4 ευρω το κόστος του τσιπ.Με εκτίμηση. Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Σορρυ για την παρέμβαση αλλά είναι τόσο ίδια που μόνο στην τάση αλλάζουν .... Το πρωτο που είχες ήταν εντός ορίων, το δεύτερο (7294) είναι αρκετά εκτός , ίσως να μην την βγάλει καθαρή.
7646076461

pitsirikos86
22-12-18, 14:41
Αν θές πάρε ένα μετασχειματιστή και χώρισε το σε κανάλια με κύκλωμα. Θα σου βγει πιο βθηνό. Δεν έχει πολλά watt.

mikemtb
22-12-18, 16:52
Αν το μηχάνημα προορίζεται για πιο επαγγελματική χρήση, θα έβαζα 2 μετασχηματιστές ξεχωριστά ασφαλισμένους. Δηλαδή θα ήταν 2 τροφοδοτικά στο ίδιο κουτί. Έτσι ώστε αν κάτι πάει στραβά, θα παίζει τουλαχιστον το υπόλοιπο 50% του ήχου [emoji3]
Επίσης με ενα πολυ απλό κύκλωμα delay start στον έναν Μ/Τ αποφεύγεις κυκλώματα σοφτ σταρτ και μεγάλα ρεύματα εκκίνησης

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

nick1974
22-12-18, 23:55
για επαγγελματικο οχι, για home theater στο σπιτι τι φτιαχνω, σε ενα πειραμα που θελω να κανω με supertriode και fetατους ενισχυτες, αλλα αυτο δεν εχει και τοση σημασια αφου ειμαι ...εξοικειωμενος με αυτο που οι φυσιολογικοι Γηινοι ονομαζουν υπερβολη [emoji39]
Τεσπα, μαλλον παω για 2 τορροειδεις 700ρηδες η εναν 1500ρη (δεν ειναι μονονη χαρα της υπερβολης αλλα και η μελλοντικη αναβαθμισιμοτητα)
soft start θα χρησιμοποιησω ετσι κι αλλιως, οποτε δεν ειναι θεμα.
thanks

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pitsirikos86
25-12-18, 22:22
Δουλευει 3 μερες κανονικά με TDA7294 ΣΤΑ 49BOLT.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
27-12-18, 09:43
Δουλευει 3 μερες κανονικά με TDA7294 ΣΤΑ 49BOLT.

Καλημέρα Χρόνια πολλά.Ανδρέα δεν καταλαβαίνω γιατί ξεπερνάς τα όρια του ολοκληρωμένου.Εγώ ποτέ δεν θα το έκανα στα δικά μου ηχεία μιας και τα μεγάφωνα κοστίζουν πολύ περισσότερα από το ολοκληρωμένο.

pitsirikos86
28-12-18, 20:29
Τι μπορούν να πάθουν τα ηχεία;Και απο τι να χαλάσουν;Το δοκίμασα σε πολλά και όλας πεσμου μπας και σώσω τπτ. αχαχαχα.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
29-12-18, 09:29
Τι μπορούν να πάθουν τα ηχεία;Και απο τι να χαλάσουν;Το δοκίμασα σε πολλά και όλας πεσμου μπας και σώσω τπτ. αχαχαχα.

Pitsirikos86 μάλλον δεν έχει νόημα να σου απαντήσω.Χρόνια πολλά,καλή χρονιά να έχουμε όλοι.