PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση διπλοπηνικου μεγαφωνου



XristosQ
14-12-18, 21:41
Καλησπερα εχω ενα διπλοπηνικο μεγαφωνο το οποιο ειναι 4ωμ το καθε πηνιο και θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την συνδεση του...αν βαλω τα πηνια παραλληλα θα κατεβει στα δυο ωμ οπου δεν με εξυπυρετει διοτι θα μπει σε ενισχυτη σπιτιου...αν τα βαλω σε σειρα θα ανεβει στα 8ωμ οπου το εχω κανει και παιζει πολυ καλα...εχω κανει μια σκεψη οπου δεν ξερω αν ειναι σωστη...αν σε εναν στερεοφωνικο ενισχυτη δωσω και στις δυο εισοδους το ιδιο σημα θα μπορω να συνδεσω καθε πηνιο ξεχωριστα σε ενα καναλι...ωστε να παιζει καθε καναλι στα 4ωμ ? Ο λογος που σκεφτηκα να βαλω το ιδιο σημα σε καθε εισοδο ειναι για να μην αναιρουνται τα πηνια(δικια μου σκεψη)...γενικα η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να βαλω το καθε πηνιο να παιξει σε στερεοφωνικο ενισχυτη

d.antonis
14-12-18, 22:14
Τα πηνια θα αλληλοαναιρουνται αν συνδεσεις το ενα κανονικα και το αλλο αναποδα. καθε καναλι ενισχυτικο ,μπορει να δωσει σε καθενα απο τα πηνια ,φτανει ο ενισχυτης να εχει ψυχη για 4 ωμ.

xifis
15-12-18, 00:18
Αν βαλεις 2 διαφορετικα καναλια (ενα σε καθε πηνιο) θα πρεπει το σημα να φτανει ακριβως συμφασικα κ το ιδιο αλλιως θαρχισεις ναχεις απωλειες.κ φυσικα ο ενισχυτης σου να παιζει οκ στα 4.
Γενικα το concept του διπλοπηνικου ειναι εξυπνο αρκει να κατεβαινει στα 2 ohm ο ενισχυτης σου,εκει θα παρεις τα μεγιστα του.Οι περισσοτεροι car audio που προοριζονται για μεγαλες εξοδους κατεβαινουν και 2 κ 1 ohm.Εσυ στη παρουσα φαση του σπιτιου εισαι οκ στα 8.

nick1974
15-12-18, 11:30
υποθετω καποιο sub αυτοκινητου.
πριν ασχοληθεις με τη συνδεση ελπιζω να εφτιαξες το καταλληλο κουτι γιατι τα προτεινομενα των κατασκευαστων ειναι για αυτοκινητο κι οχι για σπιτι (για να μη χρειαστει να γινεις μαθηματικος υπαρχειτο. speaker box lite για android που εχει μια τεραστια βαση δεδομενων με οτι κυκλοφορει σχεδον, και σου υπολογιζει οτι θελεις).
Τωρα οσον αφορα τα πηνια, θα βγαλεις καναλι sub με τη μιξη χωρις αναιρεση των καναλιων και θα οδηγησεις dedicated ενισχυτη απο κει, ειτε σε 2 ειτε σε 8 ωμ
Αν εχεις η μπορεις να παρεις ενα ενισχυτη αυτοκινητου, η αν φτιαξεις καποιον class d η class t ειναι μια χαρα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

XristosQ
16-12-18, 01:23
Αν βαλεις 2 διαφορετικα καναλια (ενα σε καθε πηνιο) θα πρεπει το σημα να φτανει ακριβως συμφασικα κ το ιδιο αλλιως θαρχισεις ναχεις απωλειες.κ φυσικα ο ενισχυτης σου να παιζει οκ στα 4.
Γενικα το concept του διπλοπηνικου ειναι εξυπνο αρκει να κατεβαινει στα 2 ohm ο ενισχυτης σου,εκει θα παρεις τα μεγιστα του.Οι περισσοτεροι car audio που προοριζονται για μεγαλες εξοδους κατεβαινουν και 2 κ 1 ohm.Εσυ στη παρουσα φαση του σπιτιου εισαι οκ στα 8.

Αυτο ειναι που θελω να κανω...πως θα καταφερω να δωσω συμφασικα και τα δυο σηματα ;

XristosQ
16-12-18, 01:32
υποθετω καποιο sub αυτοκινητου.
πριν ασχοληθεις με τη συνδεση ελπιζω να εφτιαξες το καταλληλο κουτι γιατι τα προτεινομενα των κατασκευαστων ειναι για αυτοκινητο κι οχι για σπιτι (για να μη χρειαστει να γινεις μαθηματικος υπαρχειτο. speaker box lite για android που εχει μια τεραστια βαση δεδομενων με οτι κυκλοφορει σχεδον, και σου υπολογιζει οτι θελεις).
Τωρα οσον αφορα τα πηνια, θα βγαλεις καναλι sub με τη μιξη χωρις αναιρεση των καναλιων και θα οδηγησεις dedicated ενισχυτη απο κει, ειτε σε 2 ειτε σε 8 ωμ
Αν εχεις η μπορεις να παρεις ενα ενισχυτη αυτοκινητου, η αν φτιαξεις καποιον class d η class t ειναι μια χαρα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να πω την αληθεια το κουτι το εφτιαξα οπως το προτεινει η εταιρια αλλα λογιλα η εταιρια το δινει για αυτοκινητο γιατι ειναι αυτοκινητου...το σαμπ ειναι της rockford fosgate και ο λογος οπου ανοιγω αυτο το θεμα ειναι οτι ειχα παρει τον παρακατω ενισχυτη οπου ελεγε οτι δινει 600W στα 2Ωμ και τον τροφοδοτησα με εναν τοροειδη στα 1000VA και με ταση +50V και μολις πηγα να του δωσω λιγα γκαζια στα 2ωμ μου καηκε ο ενισχυτης...και ψαχνω τωρα εχοντας εναν τοροειδη στα +50V να βρω εναν classD ενισχυτη να παιξω το μεγαφωνο...καποια γνωμη για καποιον ενισχυτη ;
Το ηχειο ειναι αυτο https://www.rockfordfosgate.com/products/details/p2d2-15/


Και ο ενισχυτης που καηκε ειναι αυτος https://www.ebay.com/itm/TAS5630B-1x600W-Mono-Class-D-Digital-Audio-Compact-Powerful-Amplifier-Board-Car/332716686269?epid=24021344044&hash=item4d7775bbbd:g:W3kAAOSwwhhbRb2t

mikemtb
16-12-18, 19:49
λιγα γκαζια στα 2ωμ
λογικο να καηκε ο κακομοιρος!!
αφου ειχες βαλει 2 πηνια των 2 ωμ παραλληλα, συνολο 1 ωμ....
το λεει καθαρα στο λινκ σου ''Dual 2-Ohm voice coil''

mikemtb
16-12-18, 19:51
εχοντας εναν τοροειδη στα +50V

οι μετασχηματιστες δεν βγαζουν "+"
που γραφει +50? Τα μετρησες καπου?
για βοήθα λιγο

nick1974
18-12-18, 00:25
ωραια... πηγες και διαλεξες το δυσκολοτερο μεγαφωνο που θα μπορουσες να διαλεξεις οσον αφορα οικιακη χρηση, κι αυτο γιατι για flat αποκριση χαμηλων σε συντονισμενο bass reflex θελει 912 λιτρα!!!!!! (μολις το δα στο προγραμματακι που σου πα)
Δηλαδη ακομα και οσοβαρικο να το κανεις παλι τα 450 λιτρα δε τα γλυτωνεις, εκτος κι αν το συντονισεις ψηλα, αλλα ετσι χανεις το βαθυ μπασο του.
Δυνατοτητα αλλαγης του παιζει? η χρησης του σε αυτοκινητο και αγορα καποιου αλλου?
δοκιμασε το προγραμματακι και με αρκετες ρυθμισεις μπορεις να το φερεις και με 300 (η 150 ισοβαρικο) λιτρα σε πολυ καλα επιπεδα, αλλα οχι με τα προτεινομενα κουτακια που ειναι για χρηση αυτοκινητου


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

XristosQ
18-12-18, 18:37
λογικο να καηκε ο κακομοιρος!!
αφου ειχες βαλει 2 πηνια των 2 ωμ παραλληλα, συνολο 1 ωμ....
το λεει καθαρα στο λινκ σου ''Dual 2-Ohm voice coil''

Συγνωμη εστειλα λαθος λινκ μεγαφωνου εγω εχω το Dual 4-Ohm https://rockfordfosgate.com/products/details/p2d4-15/

XristosQ
18-12-18, 18:39
οι μετασχηματιστες δεν βγαζουν "+"
που γραφει +50? Τα μετρησες καπου?
για βοήθα λιγο

Εχεις δικιο δεν το ειπα σωστα...μετασχηματιστης ειναι 1x36V AC και ανορθωμενα εχω περιπου +50V DC

XristosQ
18-12-18, 18:42
ωραια... πηγες και διαλεξες το δυσκολοτερο μεγαφωνο που θα μπορουσες να διαλεξεις οσον αφορα οικιακη χρηση, κι αυτο γιατι για flat αποκριση χαμηλων σε συντονισμενο bass reflex θελει 912 λιτρα!!!!!! (μολις το δα στο προγραμματακι που σου πα)
Δηλαδη ακομα και οσοβαρικο να το κανεις παλι τα 450 λιτρα δε τα γλυτωνεις, εκτος κι αν το συντονισεις ψηλα, αλλα ετσι χανεις το βαθυ μπασο του.
Δυνατοτητα αλλαγης του παιζει? η χρησης του σε αυτοκινητο και αγορα καποιου αλλου?
δοκιμασε το προγραμματακι και με αρκετες ρυθμισεις μπορεις να το φερεις και με 300 (η 150 ισοβαρικο) λιτρα σε πολυ καλα επιπεδα, αλλα οχι με τα προτεινομενα κουτακια που ειναι για χρηση αυτοκινητου



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για την επιλογη του ηχειου το εχω καταλαβει οτι ηταν οτι χειροτερο...μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει flat αποκριση και οσοβαρικο κουτι ?

XristosQ
18-12-18, 18:49
Γενικα η επιλογη ενος τετειου μεγαφωνου ηταν λαθος εως πολυ λαθος...θα ηθελα να με βοηθησετε πως μπορω να τις σκαπουλαρω...εχω καποιες ιδεες στο μυαλο μου οι οποιες δεν ξερω αν ειναι οι σωστες και χρειαζομαι βοηθεια...Η μια ειναι να παρω τον ιδιο ενισχυτη https://www.ebay.com/itm/TAS5630B-1x600W-Mono-Class-D-Digital-Audio-Compact-Powerful-Amplifier-Board-Car/332716686269?epid=24021344044&hash=item4d7775bbbd:g:W3kAAOSwwhhbRb2t και να συνδεσω τα πηνια σε σειρα ωστε να γινουν 8ωμ η αλλη να παρω παλι τον ιδιο ενισχυτη και να συνδεσω μονο το ενα πηνιο δηλαδη 4 ωμ και η τριτη αν γινεται με καποιο τροπο να συνδεσω το καθε πηνιο σε ξεχωριστο καναλι...μου προτεινετε κατι ?

nick1974
18-12-18, 19:39
Για την επιλογη του ηχειου το εχω καταλαβει οτι ηταν οτι χειροτερο...μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει flat αποκριση και οσοβαρικο κουτι ?flat απομριση ειναι η ιδια αποκριση (οσο τεσπα γινεται, εντος 3db) σε ολο το φασμα που το μεγαφωνο καλειται να καλυψει.
ισοβαρικη διαταξη ειναι μια διαταξη με 2 μεγαφωνα pp που "βλεπουν" το ενα το αλλο και απαιτει το μισο ογκο σε κουτι.
η επιλογη "τετοιου" μεγαφωνου δεν ειναι απαραιτητα κακη η λαθος (εφ οσον ξερεις τι κανεις) ομως η επιλογη του συγκεκριμενου μεγαφωνου ειναι κακη αν δεν θες να μπεις σε περιπετειες, μεγαλα εξοδα και αν τελικα δε θες να φτιαξεις ενα sub σαν τρολει.
αφου θες να το παλαιψεις γιατι δε κατεβαζεις το προγραμμα που σου ειπα?
Μπορεις να παιξεις μετις ρυθμισεις και με καποιες εκπτωσεις να φτιαξεις τελικα ενα κσλο sw, που ναι μεν δε θα εκμεταλευεται ολη την ικανοτητα του συγκεκριμενου μεγαφωνου που σε ιδανικη σχεδιαδη (ειπαμε, καπου 900 λιτρα) φτανει ακομα και σε υποηχητικες συχνοτητες (-3 db στα 15 Hz !!!! ) και φυσικα δε θα δειξει ολο του το μεγαλειο, αλλα μπορεις να πετυχεις ενα μοντελο κλασεις ανωτερο απο τα δηθεν sub που κυκλοφορουν.
Η αλλη λυση ειναι ενεργο ηχειο με καταλληλη σχεδιαση ενεργου crossover, αλλα εκει θελει πραγματικα πολυ δουλεια και μετρησεις επι μετρησεων, και φυσικα καμπινα που θα στοιχισει το βαρος της σε χρυσαφι.
Καλύτερα να πεις δυο λογια σχετικά με το τι θες να παρεις και σε τι θα χρησιμοποιηθεί, ποσα διατειθεσαι να δωσεις επιβπλεον, και. ποσο χωρο εχεις δυνατοτητα να του δωσεις?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
18-12-18, 19:47
επισεις μπορεις να σκεφτεις και περιπτωση sonosub που αν του δωσεις τις σωστες διαστασεις και συντονισμο σιγουρα δενθελει 900 λιτρα (στα sonosub υπολογιζονται οι συντονισμοι καμπινας -σωληνα- και τα λιτρα ειναι ψιλοδευτερευοντα)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

XristosQ
18-12-18, 19:55
flat απομριση ειναι η ιδια αποκριση (οσο τεσπα γινεται, εντος 3db) σε ολο το φασμα που το μεγαφωνο καλειται να καλυψει.
ισοβαρικη διαταξη ειναι μια διαταξη με 2 μεγαφωνα pp που "βλεπουν" το ενα το αλλο και απαιτει το μισο ογκο σε κουτι.
η επιλογη "τετοιου" μεγαφωνου δεν ειναι απαραιτητα κακη η λαθος (εφ οσον ξερεις τι κανεις) ομως η επιλογη του συγκεκριμενου μεγαφωνου ειναι κακη αν δεν θες να μπεις σε περιπετειες, μεγαλα εξοδα και αν τελικα δε θες να φτιαξεις ενα sub σαν τρολει.
αφου θες να το παλαιψεις γιατι δε κατεβαζεις το προγραμμα που σου ειπα?
Μπορεις να παιξεις μετις ρυθμισεις και με καποιες εκπτωσεις να φτιαξεις τελικα ενα κσλο sw, που ναι μεν δε θα εκμεταλευεται ολη την ικανοτητα του συγκεκριμενου μεγαφωνου που σε ιδανικη σχεδιαδη (ειπαμε, καπου 900 λιτρα) φτανει ακομα και σε υποηχητικες συχνοτητες (-3 db στα 15 Hz !!!! ) και φυσικα δε θα δειξει ολο του το μεγαλειο, αλλα μπορεις να πετυχεις ενα μοντελο κλασεις ανωτερο απο τα δηθεν sub που κυκλοφορουν.
Η αλλη λυση ειναι ενεργο ηχειο με καταλληλη σχεδιαση ενεργου crossover, αλλα εκει θελει πραγματικα πολυ δουλεια και μετρησεις επι μετρησεων, και φυσικα καμπινα που θα στοιχισει το βαρος της σε χρυσαφι.
Καλύτερα να πεις δυο λογια σχετικά με το τι θες να παρεις και σε τι θα χρησιμοποιηθεί, ποσα διατειθεσαι να δωσεις επιβπλεον, και. ποσο χωρο εχεις δυνατοτητα να του δωσεις?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το προγραμμα το κατεβασα αλλα μια που το ανοιξα και μια που χαθηκα...το ισοβαρικο που μου ειπες το ξερω σαν band pass αν ειναι το ιδιο...λοιπον το μεγαφωνο ειναι ενος φιλου που απλα θελει ενα πραγμα να τριζει...τωρα απο αποψη εξοδων δεν ξερω ποσο μπορει να παει αλλα σε αυτη την περιπτωση πρεπει αναγκαστικα να φυγουν καποια λεφτα...το θεμα μου εμενα ειναι οτι εχουμε δωσει 100 ευρω για ενα χιλιαρη τοροειδη οπου εχει μια ταση 1x36V/AC και λογικα πρεπει να παιξουμε κατι σε αυτον φανταζομαι...το κουτι ειναι ηδη ετοιμο με τα χαρακτηριστικα της rockford για vented box ...γενικα ο φιλος μου το θελει απλα να τριζει αν με καταλαβαινεις...το σαμπ επειδη του το εχω βαλει στα 8 ωμ με εναν δικο μου ενισχυτη στα 100Watt rms του αρεσε ετσι οπως επαιζε ...οποτε θελω κυριως βοηθεια για ενισχυτη αν γινεται και οσο αφορα το κουτι θα ηθελα ακομα και εκει μια γνωμη αν γινεται με καποιο τροπο να καλυτερεψει η κατασταση...αν χρειαζεται να στειλω και διαστασεις και φωτογραφια του κουτιου

nick1974
18-12-18, 19:59
μα το προβλημα που ειδα εγω ειναι αλλο κι οχι τα ενισχυτικα κι η εμπεδιση.
Αν το ακουσε και τον ικανοποιει ( !!!!! ) τοτε δεν υπαρχει προβλημα. παρτε απλα ενα ενισχυτη class d κατα προτιμηση αυτοκινητου και σπρωχτε το σε οτι εμπεδιση θελετε

αν φτιαξεις σταθεροποιημενο, το 1χ36 βαλτο στους συλλεκτες και οδηγησε με ποιο χαμηλη ταση για να παρεις 12 κι εισαι οκ


το ισοβαρικο ΔΕΝ εχει σχεση με το band pass, ειναι δυο μεγαφωνα push pool αντικριστα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

XristosQ
18-12-18, 20:29
μα το προβλημα που ειδα εγω ειναι αλλο κι οχι τα ενισχυτικα κι η εμπεδιση.
Αν το ακουσε και τον ικανοποιει ( !!!!! ) τοτε δεν υπαρχει προβλημα. παρτε απλα ενα ενισχυτη class d κατα προτιμηση αυτοκινητου και σπρωχτε το σε οτι εμπεδιση θελετε

αν φτιαξεις σταθεροποιημενο, το 1χ36 βαλτο στους συλλεκτες και οδηγησε με ποιο χαμηλη ταση για να παρεις 12 κι εισαι οκ





το ισοβαρικο ΔΕΝ εχει σχεση με το band pass, ειναι δυο μεγαφωνα push pool αντικριστα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν καταλαβα καλα μου προτεινεις να φτιαξω ενα τροφοδοτικο με τρανζιστορ ? Γιατι ακομα δεν εχω την εμπειρια για κατι τετειο...εγω σκεφτομουν για κατι πιο απλο...να παρω αυτο τον ενισχυτη ξανα https://www.ebay.com/itm/TAS5630B-1x600W-Mono-Class-D-Digital-Audio-Compact-Powerful-Amplifier-Board-Car/332716686269?epid=24021344044&hash=item4d7775bbbd:g:W3kAAOSwwhhbRb2t:rk:16:pf:0 και να επαιζα το μεγαφωνο στα 8ωμ το τσιπακι του που εψαξα στο datasheet της texas http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tas5630b.pdf λεει 125watt με 1%παραμορφωση και 160 με 10% δεν ξερω ...δεν ειναι μια καλη επιλογη ?

nick1974
18-12-18, 20:33
καλος δειχνει, αν ειναι οκ η ταση.
που λεει οτι αντεχει τοσα βολτ?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

XristosQ
18-12-18, 20:40
καλος δειχνει, αν ειναι οκ η ταση.
που λεει οτι αντεχει τοσα βολτ?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://www.parts-express.com/pedocs/manuals/320-311-sure--aa-ab31241-1x600w-tas5630-class-d-amp-board-manual.pdf
Πιστευεις θα ηταν καλη επιλογη να εβαζα το ενα πηνιο που ειναι 4 ωμ ωστε να παρω περισσοτερα βαττ η δεν ειναι εφικτο αυτο ?

nick1974
18-12-18, 22:07
κοιτα, αναλογα τον ενσχυτη...
συνηθως οι class d δε μασανε, αλλα αυτο ειναι πολυ γενικο.
ποιος ξερει τι αντοχες εχει ο συγκεκριμενος?
δες κριτικες αν εχει και κρινε

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

XristosQ
20-12-18, 20:42
κοιτα, αναλογα τον ενσχυτη...
συνηθως οι class d δε μασανε, αλλα αυτο ειναι πολυ γενικο.
ποιος ξερει τι αντοχες εχει ο συγκεκριμενος?
δες κριτικες αν εχει και κρινε

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστω για την βοηθεια !!!

tourikoe
22-05-19, 02:26
καθε καναλι ενισχυτικο ,μπορει να δωσει σε καθενα απο τα πηνια ,φτανει ο ενισχυτης να εχει ψυχη για 4 ωμ.
Nox (https://downloadnox.onl/) Vidmate (https://vidmate.vet/) VLC ( https://vlc.onl/)