PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλαιό θυροτηλέφωνο TEGUI και σύνδεση με το 😝 γλωσσίδι



gio4
19-12-18, 10:57
Ένα παλαιό θυροτηλέφωνο TEGUI είναι συνδεδεμένο με την εξωτερική μονάδα και λειτουργεί εδώ και πολλά χρόνια σχετικά ικανοποιητικά. Ωστόσο από την αρχή ο τεχνικός "τύπου κυρ. Μήτσος" δεν είχε καταφέρει να το συνδέσει και με το γλωσσίδι οΏ½οΏ½ που βρίσκεται στην κλειδαριά της πόρτας.
Δηλ. Τόσα χρόνια μετά την επικοινωνία κάποιος έπρεπε να κατέβει τα σκαλιά να ανοίξει / ξεκλειδώσει την πόρτα.
Δυστυχώς πλέον θα πρέπει να ανοίγει η πόρτα από το θυροτηλέφωνο.
Παραθέτω μια φωτό από το εσωτερικό του θυροτηλεφώνου.

Η απορία μου είναι:
Ποιά είναι τα καλώδια (ή οι σύνδεσμοι (1-5)) που πρέπει να συνδεθούν με το γλωσσίδι;
76433

Σημείωση: Δυστυχώς δεν διαθέτω κάποιο σχέδιο.

mikemtb
19-12-18, 11:31
Δεν βλέπω πουθενά στο θυροτηλέφωνο να υπάρχει μπορούν ανοίγματος θύρας. Άρα πας για πατέντα... αρκεί να υπάρχει ελεύθερος αγωγός προς την πόρτα.. . Αλλιώς...καλωδιωση Νέα η αντικατάσταση όλου του συστήματος με νέο.. . Για αρχή,
θα χρειαστεί και φωτό της εξωτερικής μονάδας Μέσα έξω!! [emoji3]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

vasilllis
19-12-18, 17:33
Η μπαίνει τηλεκονταρι αν δεν θες καλώδια στο σπίτι

k_sotiris
19-12-18, 19:09
Φίλε μου Γιώργο (glo4) καλησπέρα.
Το θυροτηλέφωνο προφανώς έχει το μπουτόν της κλειδαριάς μαζί με την γλώσσα του ακουστικού.
Δηλ. όταν έχεις το ακουστικό στο χέρι σου, πατάς για να ανοίξει η πόρτα και πιέζετε ποιο μέσα η γλώσσα του ακουστικού.
Τουλάχιστον έτσι ήταν σε κάποιες παλιές συσκευές. Δε ξέρω εάν έχει άλλα διαμερίσματα εκεί όπου είσαι, εάν έχει κάποιο ακόμα
μπορείς να δεις πως είναι συνδεδεμένο το άλλο θυροτηλέφωνο. Ακόμα εάν η συσκευή είναι TEQUI μπαίνεις στο google Μελισουργός
και μιλάς με τον αντιπρόσωπο.
(https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38825)

plouf
19-12-18, 19:20
εγω πιστευω το κυπρι ανοιγει πατωντας το αγκιστρο τερμα μεσα και ενωνε 2 (-) με 3 , κατω ειναι το προβλημα λογικα και οχι στη συσκευη

gio4
02-01-19, 17:07
Σας ευχαριστώ όλους για τα νήματα και την βοήθεια!
Σας εύχομαι καλή και ευτυχισμένη χρονιά γεμάτο υγεία!
...μια που άλλαξε ο χρόνος και...
Επανέρχομαι στο θέμα,
Α) παραθέτοντας μερικές φωτογραφίες (τώρα που πήρα τα κατάλληλα κατσαβίδια) σχετικά με την εξωτερική μονάδα αλλά και το γλωσσίδι.
76543 76544 76545 76546 76547
Β) Σχετικά με το μπουτόν, ναι πατάς με το χέρι το μπουτόν που πατάει το ακουστικό όταν το κρέμας. Υποθέτω με το χέρι πατιέται ποιο μέσα.

Γ) Τώρα όσον αφορά την καλωδίωση, παίζοντας λίγο με την κάτω μονάδα αφού την άνοιξα και με δοκιμές ακούγεται το τζζζζζ κάτω ώστε να ανοίξει το γλωσσίδι αλλά κοιτώντας καλύτερα το γλωσσίδι νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα της μη επιθυμητής λειτουργίας. Για αυτό και παραθέτω τις φωτό. Συγκεκριμένα είτε με τον μικρό μαύρο διακόπτη στην πάνω θέση είτε στην κάτω, το γλωσσίδι υποχωρεί αν ασκηθεί δύναμη με το δάχτυλο.

Ερώτηση: Ποια λύση μου προτείνεται; Υπάρχει περίπτωση να αρκεί να αλλάξω μόνο το γλωσσίδι; και αν ναι, από πού θα μπορούσα να παραγγείλω ένα;

katmadas
02-01-19, 18:49
Σας ευχαριστώ όλους για τα νήματα και την βοήθεια!
Σας εύχομαι καλή και ευτυχισμένη χρονιά γεμάτο υγεία!
...μια που άλλαξε ο χρόνος και...
Επανέρχομαι στο θέμα,
Α) παραθέτοντας μερικές φωτογραφίες (τώρα που πήρα τα κατάλληλα κατσαβίδια) σχετικά με την εξωτερική μονάδα αλλά και το γλωσσίδι.
76543 76544 76545 76546 76547
Β) Σχετικά με το μπουτόν, ναι πατάς με το χέρι το μπουτόν που πατάει το ακουστικό όταν το κρέμας. Υποθέτω με το χέρι πατιέται ποιο μέσα.

Γ) Τώρα όσον αφορά την καλωδίωση, παίζοντας λίγο με την κάτω μονάδα αφού την άνοιξα και με δοκιμές ακούγεται το τζζζζζ κάτω ώστε να ανοίξει το γλωσσίδι αλλά κοιτώντας καλύτερα το γλωσσίδι νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα της μη επιθυμητής λειτουργίας. Για αυτό και παραθέτω τις φωτό. Συγκεκριμένα είτε με τον μικρό μαύρο διακόπτη στην πάνω θέση είτε στην κάτω, το γλωσσίδι υποχωρεί αν ασκηθεί δύναμη με το δάχτυλο.

Ερώτηση: Ποια λύση μου προτείνεται; Υπάρχει περίπτωση να αρκεί να αλλάξω μόνο το γλωσσίδι; και αν ναι, από πού θα μπορούσα να παραγγείλω ένα;

πουλαν σε ολα τα μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο κανα 20αρικο.
λεγεται κυπρι....
δεν χρειαζεται να παραγγειλεις....
αλλα το προβλημμα μπορει να ειναι στο τροφοδοτικο....
μπορεθς βα το δοκιμασεις τοπικα με εξωτερικο τροφοδοτικο αν δουλευει ...

mikemtb
02-01-19, 22:43
με τον μικρό μαύρο διακόπτη στην πάνω θέση είτε στην κάτω, το γλωσσίδι υποχωρεί αν ασκηθεί δύναμη με το δάχτυλο.
λογικα χαλασε το μηχανικο μερος εσωτερικα... παιρνεις ενα αλλο κιπρι 12vAC απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα.



αλλα το προβλημμα μπορει να ειναι στο τροφοδοτικο....

δεν ειναι θεμα τροφοδοτικου (ποσο μαλλον που ειναι ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ και οχι τροφοδοτικο) οταν το σπρωχνει και ανοιγει και στις 2 θεσεις του διακοπτη απασφαλισης... :smile:

her
02-01-19, 23:12
Στην μεσαία τρύπα στο κυπρι λείπει εξαρτήματα. Πρέπει να έχει ενα πυρο με ελατήριο που σκοπό έχει να κλειδώσει την πόρτα οταν αυτη κλείσει. Δεν κλειδώνει οταν αφήσουμε το μπουτον απο το θυτοτηλεφωνο αλλα κλειδώνει οταν κλείσει η πόρτα.

mikemtb
02-10-21, 23:52
Ερώτηση: Ποια λύση μου προτείνεται; Υπάρχει περίπτωση να αρκεί να αλλάξω μόνο το γλωσσίδι; και αν ναι, από πού θα μπορούσα να παραγγείλω ένα;
Τελικά τι έφταιγε? Τροφοδοτικό η γλωσιδι? Δε μας είπες