PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία Η/Ζ



tgiannak
05-01-19, 19:59
καλημερα και καλη χρονιά!!




εχω παρει ενα Η/Ζ 2kva inverter μιας και είμαστε ορεινα και έχουμε διακοπες ρευματος και κατα συνεπεια κοβεται και η θερμανση και οι οικογενεια κρυωνει!
ηθελα να την συνδεσω στον πινακα ομως για να αναβω και καποια φωτα εκτος απο τον λεβητα μιας και ειναι και 2Kva..ενας ηλεκτρολογος που εφερα η δεν ηξερε η δεν ηθελε οποτε με εγραψε ολιγον !
και μιας και εδω που ειμαστε δεν εχει και πολλους ηλεκτρολογους αποφασισα να ασχοληθω μονος μου..δεν ειμαι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων, ειμαι ηλεκτρολογος Η/Υ αλλα κατεχω καποια πραγματα και εχω κανει ενα σχεδιο να μου πειτε αν σκεφτομαι σωστα..
ΥΓ η γεννητρια ειναι τυπου inverter Και ο ουδετερος της ειναι floating neutral οπως λεγεται...οποτε για να παρεις ρευμα οπως της ΔΕΗ χρειαζεται και ουδετερογειωση Η/Ζ
δειτε την φωτο και πειτε μου αν κανω λαθος!
76604
ευχαριστω εκ των προτερων οσους μπουν στον κοπο!

nick1974
05-01-19, 20:23
ο επαγωγικος διακοπτης τι εναι? σιγουρα λεγεται ετσι? (γιατι επαγωγικους διακοπτες συνηθως λεμε τα proximity) Μηπως εννωεις μεταγωγικος διακοπτης? Υπαρχει τετοιος πιστοποιημενος για τη συγκεκριμενη δουλεια? Γιατι αν οχι τοτε το μονο που μου ρχεται στο μυαλο ειναι βιομηχανικου τυπου διακοπτακια με μηχανικη μανδαλωση

Δε ξερω απο ουδετερογειωσεις, αλλα προσωπικα δε βρισκω καποια λογικη να γειωσεις τον ουδετερο της γεννητριας... Τι θα πει να "παρεις ρευμα οπως της ΔΕΗ"? αφου παιρνεις απο γεννητρια κι οχι απο ΔΕΗ για ποιο λογο να της γειωσεις τον ουδετερο? νομιζω ειναι καλυτερα να ανατρεξεις σε κανονισμους πριν κανεις οτιδηποτε (ειτε εσυ ειτε καποιος ηλεκτρολογακος της γειτονιας) γιατι αυτο με τις ουδετερογειωσεις ειναι λιγο εξειδικευμενο θεμα, αλλα γενικα οπως το βλεπω αφου κανεις μεταγωγη και στη φαση και στον ουδετερο δε βλεπω λογο να γειωνεται οτιδηποτε
Κατα τ αλλα οκ δειχνει. Επισεις προσωπικα θα προβλεπα κι ενα (η καποια) ρελε για preferential trip (σε περιπτωση που λειτουργει η γεννητρια και δεν παιρνεις απο ΔΕΗ) αλλα παμε αλλου...

tgiannak
05-01-19, 20:47
ο επαγωγικος διακοπτης τι εναι? σιγουρα λεγεται ετσι? (γιατι επαγωγικους διακοπτες συνηθως λεμε τα proximity) Μηπως εννωεις μεταγωγικος διακοπτης? Υπαρχει τετοιος πιστοποιημενος για τη συγκεκριμενη δουλεια? Γιατι αν οχι τοτε το μονο που μου ρχεται στο μυαλο ειναι βιομηχανικου τυπου διακοπτακια με μηχανικη μανδαλωση

Δε ξερω απο ουδετερογειωσεις, αλλα προσωπικα δε βρισκω καποια λογικη να γειωσεις τον ουδετερο της γεννητριας... Τι θα πει να "παρεις ρευμα οπως της ΔΕΗ"? αφου παιρνεις απο γεννητρια κι οχι απο ΔΕΗ για ποιο λογο να της γειωσεις τον ουδετερο?
Κατα τ αλλα οκ δειχνει. Επισεις προσωπικα θα προβλεπα κι ενα (η καποια) ρελε για preferential trip (σε περιπτωση που λειτουργει η γεννητρια και δεν παιρνεις απο ΔΕΗ) αλλα παμε αλλου...

ευχαριστω για την απαντηση! ναι ηθελα να γραψω μεταγωγικος !!! ο διακοπτης ειναι γιαυτη την δουλεια και εχει μηχανικη μανδαλωση οπως λες!! 1-δεη 0-off 2-H/Z

ουδετερογειωση στο η/ζ κανω γιατι εαν δεν κανω οταν μετρησω ουδετερο με γειωση γεννητριας παιρνω 60 volt !!! και σαν αποτελεσμα ο λεβητας αεριου που εχω δεν κανει εναυση ! μολις κανω ουδετερογειωση η/ζ τοτε με το πολυμετρο παιρνω ουδετερο με γειωση 0 volt και ο λεβητας δουλευει κανονικα !

πως σου ακουγεται;;;

nick1974
05-01-19, 21:17
χμμμμ καθολου καλο...
οταν εχεις τη γενητρια σε κενο εχεις 60 v διαφορα?

vasilllis
05-01-19, 21:35
Με την ουδετερογειωση της γεννήτριας θα μπορεί να δουλέψει ο διαρροής σε περίπτωση που χρειαστεί.
Με το ότι δεν δουλεύει ο καυστήρας δεν έχει να κάνει με αυτό.πιθανων έχουν χρησιμοποιήσει φάση με γείωση και για αυτό δεν λειτουργεί (πριν το ρελέ διαρροής;).
Καλα εκανες με την ουδετερογειωση

nick1974
05-01-19, 21:40
Με την ουδετερογειωση της γεννήτριας θα μπορεί να δουλέψει ο διαρροής σε περίπτωση που χρειαστεί.
Με το ότι δεν δουλεύει ο καυστήρας δεν έχει να κάνει με αυτό.πιθανων έχουν χρησιμοποιήσει φάση με γείωση και για αυτό δεν λειτουργεί (πριν το ρελέ διαρροής;).
Καλα εκανες με την ουδετερογειωση


Βασιλη ο διαρροης μια χαρα δε δουλευει και σε μερη που δεν εχουν ουδετερογειωση και βαζουν γεννητριες? Απλα υποθετω οι εγκαταστασεις σε μερη με ουδετερογειωση πρεπει να ναι πιο χυμα αφου ειτε το μπλε ειτε το κιτρινο το θεωρουν το ιδιο.
Δε λεω οτι ειναι λαθος που την εβαλε, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι το καλυτερο (προφανως θα υπαρχει καποιος σχετικος κανονισμος για το πως βαζουν γενητριες σε συστηματα με ουδετερογειωση)

tgiannak
05-01-19, 22:23
καταρχας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας!


χμμμμ καθολου καλο...
οταν εχεις τη γενητρια σε κενο εχεις 60 v διαφορα?

αν δε κανω ουδετερογειωση και μετρησω ουδετερο με γειωση βγαζει 60 volt ! οταν κανω ουδετερογειωση παιρνω κανονικα τιμες σαν να παιρνω απο την δεη.



Με την ουδετερογειωση της γεννήτριας θα μπορεί να δουλέψει ο διαρροής σε περίπτωση που χρειαστεί.
Με το ότι δεν δουλεύει ο καυστήρας δεν έχει να κάνει με αυτό.πιθανων έχουν χρησιμοποιήσει φάση με γείωση και για αυτό δεν λειτουργεί (πριν το ρελέ διαρροής;).
Καλα εκανες με την ουδετερογειωση

εχεις δικιο για το ρελε σωστος! την γεννητρια την δουλευω μονο στο λεβητα προς το παρον και απλα θελω να την βαλω στον πινακα για να εχω και φως!
ο λεβητας εχει φις σουκο κανονικα! μολις τον συνδεω στην γεννητρια αναβει κανονικα αλλα δεν κανει εναυση και βγαζει σφαλμα! μολις κανω ουδετερογειωση στην γεννητρια δουλευει κανονικα!

διαβασα οι πιο πολλες γεννητριες εχουν floating neutral δηλαδη ειναι στον αερα!!????? δεν καταλαβαινω τι εννοει, αλλα σε ξενο φορουμ ειχε κι αλλος θεμα με λεβητα αεριου με η/ζ που δεν εκανε εναυση! το ιδιο ακριβως! οποτε εκανε ουδετερογειωση και δουλεψε!

αναρωτιεμαι αν εχω σκεφτει σωστα το σχεδιο, με ενδιαφερει να απομονωσω τα 2 δικτυα εντελως και να βαλω και τον rcd σε λειτουργεια και με το η/ζ.

:confused1::confused1:

antonisfa
05-01-19, 22:56
Οταν πρόκειται να τροφοδοτήσουμε μόνιμες εγκαταστάσεις συνιστάται ανεξάρτητο (τρίγωνο) ηλεκτρόδιο γείωσης ανεξάρτητα απ το σύστημα γείωσης που εφαρμόζεται στην περιοχή. Πάνω σε αυτό συνδέεται και ο ουδέτερος της γεννήτριας ώστε να εξασφαλίζεται άμεσα η ροή σφαλμάτων προς τη γη.
Το σχέδιό σου είναι σωστό κατ εμέ.

alpha uk
06-01-19, 00:27
https://electrical.theiet.org/media/1550/operation-of-portable-generators.pdf. διάβασε και αυτό εάν σε ενδιαφέρει ,( είναι στα Αγγλικά)

pstratos
06-01-19, 01:17
Θυμάμαι στον στρατό είχαμε ένα αυτοκινούμενο καμιόνι - γεννήτρια (~300 KVA). Αυτή η γεννήτρια ήθελε υποχρεωτικά μια γείωση (3 παλούκια) η οποία γείωνε τον κόμβο του ουδετέρου στον M/Σ Δ/Υ (η γενήτρια έβγαζε τρίγωνο). Χωρίς την γείωση έβγαζε σφάλμα, και η έξοδος "ξεόπλιζε". Οπότε η γείωση του ουδετέρου ακούγεται πολύ φυσιολογική και στις μικρές γεννήτριες.

nick1974
06-01-19, 12:04
Θυμάμαι στον στρατό είχαμε ένα αυτοκινούμενο καμιόνι - γεννήτρια (~300 KVA). Αυτή η γεννήτρια ήθελε υποχρεωτικά μια γείωση (3 παλούκια) η οποία γείωνε τον κόμβο του ουδετέρου στον M/Σ Δ/Υ (η γενήτρια έβγαζε τρίγωνο). Χωρίς την γείωση έβγαζε σφάλμα, και η έξοδος "ξεόπλιζε". Οπότε η γείωση του ουδετέρου ακούγεται πολύ φυσιολογική και στις μικρές γεννήτριες.

ειχαμε κι εμεις αυτο το πραμα για τους διαβιβαστικους κλωβους, αλλα ειναι τελειως διαφορετικο πραμα αφου ο ανθρωπος μιλαει για μονοφασικη γεννητρια

vasilllis
06-01-19, 12:05
Βασιλη ο διαρροης μια χαρα δε δουλευει και σε μερη που δεν εχουν ουδετερογειωση και βαζουν γεννητριες? Απλα υποθετω οι εγκαταστασεις σε μερη με ουδετερογειωση πρεπει να ναι πιο χυμα αφου ειτε το μπλε ειτε το κιτρινο το θεωρουν το ιδιο.
Δε λεω οτι ειναι λαθος που την εβαλε, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι το καλυτερο (προφανως θα υπαρχει καποιος σχετικος κανονισμος για το πως βαζουν γενητριες σε συστηματα με ουδετερογειωση)

Nικο για να υπαρξει διαρροη και ροη ρευματος σε μια εγκατασταση,οταν δημιουργηθει το σφαλμα πρεπει να γινει κυκλωμα.Γειωνοντας τον ουδετερο ,οταν υπαρξει το σφαλμα τοτε κλεινει κυκλωμα μεταξυ του σφαλματος και της γειωσης .Χωρις ουδετερογειωση ειναι σαν να εχεις γαλβανικη απομονωση.

ο κανονισμος αναφερει για τις Μονάδες ιδιοπαραγωγής χαμηλής τάσης



551.4.2 Πρόσθετες απαιτήσεις για τις περιπτώσεις στις οποίες η μονάδα ιδιοπαραγωγής προορίζεται για την εναλλακτική τροφοδότηση μιας εγκατάστασης συνδεδεμένης σε ένα δημόσιο δίκτυο διανομής (εφεδρική μονάδα τροφοδότησης) Όταν η μονάδα ιδιοπαραγωγής αποτελεί την εναλλακτική (εφεδρική) πηγή τροφοδότησης ιας εγκατάστασης που είναι συνδεδεμένη σε ένα δημόσιο δίκτυο διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, στο οποίο εφαρμόζεται το σύστημα σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ, η προστασία έναντι ηλεκτροπληξίας από έμεση επαφή δεν πρέπει να βασίζεται στη σύνδεση προς το γειωμένο ουδέτερο αγωγό αυτού του δικτύου. Πρέπει, συνεπώς, να προβλέπεται ένα κατάλληλο ηλεκτρόδιο γείωσης.

nick1974
06-01-19, 12:11
Nικο για να υπαρξει διαρροη και ροη ρευματος σε μια εγκατασταση,οταν δημιουργηθει το σφαλμα πρεπει να γινει κυκλωμα.Γειωνοντας τον ουδετερο ,οταν υπαρξει το σφαλμα τοτε κλεινει κυκλωμα μεταξυ του σφαλματος και της γειωσης .Χωρις ουδετερογειωση ειναι σαν να εχεις γαλβανικη απομονωση.

ο κανονισμος αναφερει για τις Μονάδες ιδιοπαραγωγής χαμηλής τάσης



551.4.2 Πρόσθετες απαιτήσεις για τις περιπτώσεις στις οποίες η μονάδα ιδιοπαραγωγής προορίζεται για την εναλλακτική τροφοδότηση μιας εγκατάστασης συνδεδεμένης σε ένα δημόσιο δίκτυο διανομής (εφεδρική μονάδα τροφοδότησης) Όταν η μονάδα ιδιοπαραγωγής αποτελεί την εναλλακτική (εφεδρική) πηγή τροφοδότησης ιας εγκατάστασης που είναι συνδεδεμένη σε ένα δημόσιο δίκτυο διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, στο οποίο εφαρμόζεται το σύστημα σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ, η προστασία έναντι ηλεκτροπληξίας από έμεση επαφή δεν πρέπει να βασίζεται στη σύνδεση προς το γειωμένο ουδέτερο αγωγό αυτού του δικτύου. Πρέπει, συνεπώς, να προβλέπεται ένα κατάλληλο ηλεκτρόδιο γείωσης.

οκ, αν και προσωπικα μου φαινεται ασφαλεστερο το floating ground συστημα, αφου υπαρχει καποιος κανονισμος που λεει να γειωνεται σημαινει πως εχουν ερευνησει και στατιστικα αυτο εχει αποδειχτει ασφαλεστερο, αλλα πανω σε αυτο θα προσθετα οτι εφ οσον λοιπον τελικα εχουμε να κανουμε με δυο γειωσεις θα επρεπε απαραιτητα να μπει αναμεσα τους τουλαχιστο ενας σπινθηριστης 60V, αφου το να ξαναγειωνεις την ουδετερογειωση της ΔΕΗ αμεσα ειναι λαθος

tgiannak
06-01-19, 12:29
ολα οσα ειπατε μου ακουγονται πολυ ενδιαφερον και με εβαλαν σε σκεψεις! ειδικα το αρθρο για τις γεννητριες που ποσταρε ο φιλος πιο πανω. οποτε το σχεδιο φαινεται οτι ειναι σωστο..


αφου το να ξαναγειωνεις την ουδετερογειωση της ΔΕΗ αμεσα ειναι λαθος

αυτο ηθελα να ρωτησω κι εγω! αφου δεν θα κανω ξεχωριστη γειωση για το η/ζ και θα χρησιμοποιησω του κτηριου οπου του κτηριου γεφυρωνεται στην χελωνα με τον ουδετερο της δεη εχουμε καποιο θεμα;;;

nick1974
06-01-19, 12:39
ολα οσα ειπατε μου ακουγονται πολυ ενδιαφερον και με εβαλαν σε σκεψεις! ειδικα το αρθρο για τις γεννητριες που ποσταρε ο φιλος πιο πανω. οποτε το σχεδιο φαινεται οτι ειναι σωστο..



αυτο ηθελα να ρωτησω κι εγω! αφου δεν θα κανω ξεχωριστη γειωση για το η/ζ και θα χρησιμοποιησω του κτηριου οπου του κτηριου γεφυρωνεται στην χελωνα με τον ουδετερο της δεη εχουμε καποιο θεμα;;;

ας πουνε κι οσοι εχουν εμπειρια και γνωση στις ουδετερογειωσεις, αλλα αν για καποιο λογο κοπει ο ουδετερος απ τη χελωνα μεχρι τον πινακα αυτο δεν ειναι επικινδυνο?

lepouras
06-01-19, 13:11
δεν θέλω να αμφιβάλω σε αυτά που λέτε αλλά σε πολύ μικρές γεννήτριες όπως η ινβερτερ που έχει το παλικάρι η ενσωματωμένη πρίζα που έχουν, στον πόλο της γείωσης(αν θυμάμαι καλά) έχουν ένα δικτύωμα με πυκνωτές μεταξύ "φάσης" γείωσης και "ουδέτερου. γιαυτό μετράει και αυτή την διαφορά μεταξύ "ουδετέρου" και γείωσης και έχουν βίδα επάνω στην γεννήτρια για να εφαρμοστεί γείωση κανονική χωρίς να πειράξουμε τίποτα εμείς(γεφύρωση ενός πόλου και γείωσης για να φτιάξουμε ουδέτερο). κυρίως οι ινβερτερ λόγο ότι είναι ηλεκτρονικές δεν ξέρω αν και πόσο είναι καλό να τις πειράζουμε παραπέρα γιατί δεν έχω και άποψη του κυκλώματος που χρησιμοποιούν, τη φίλτρα μπορεί να διαθέτουν και αν επηρεάζει αυτό στην σωστή λειτουργία τους..

vasilllis
06-01-19, 21:11
Ουδετερογειωση γινεται σε ξεχωριστο τριγωνο γειωσης.
ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ η γειωση κτιριου ειναι >1ωμ μπορει να γινει συνδεση στην ιδια γειωση.
Αναφορικα με τον ουδετερο της δεη.
Υποχρεωτικα παιζουμε με 4πολικους ή με 2πολικους διακοπτες ΕΚΤΟΣ αν εχουμε γειωση >1ωμ.
Εστω λοιπον και ισχυει αυτο ποιο προβλημα παρουσιαζεται στον ουδετερο της δεη ή του η/ζ οταν λειτουργει η αλλη πηγη ρευματος?
Αν δεν υπαρχει απομονωση ουδετερου και δεν υπαρχει καλη γειωση τοτε σε περιπτωση σφαλματος ή διαδρομη θα ειναι στην πλησιεστερη ουδετερογειωση(γειτονα ή μετα/στη)

Γιαννη σε honda που εχω λυσει δεν εχω δει κατι τετοιο,οποτε δεν γνωριζω να απαντησω.
σε παρα πολλες μετρησεις που εχω κανει παντως σε μη ουδετερογειωμενα η/ζ μετραω φαση-γη 60v!!!! .

Για τον φιλο με το h/z εφοσον εχει βαλει διπολικο διακοπτη δεν μπερδευεται ο ουδετερος του η/ζ με της δεη.

tgiannak
07-01-19, 11:11
Ουδετερογειωση γινεται σε ξεχωριστο τριγωνο γειωσης.
ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ η γειωση κτιριου ειναι >1ωμ μπορει να γινει συνδεση στην ιδια γειωση.
Αναφορικα με τον ουδετερο της δεη.
Υποχρεωτικα παιζουμε με 4πολικους ή με 2πολικους διακοπτες ΕΚΤΟΣ αν εχουμε γειωση >1ωμ.
Εστω λοιπον και ισχυει αυτο ποιο προβλημα παρουσιαζεται στον ουδετερο της δεη ή του η/ζ οταν λειτουργει η αλλη πηγη ρευματος?
Αν δεν υπαρχει απομονωση ουδετερου και δεν υπαρχει καλη γειωση τοτε σε περιπτωση σφαλματος ή διαδρομη θα ειναι στην πλησιεστερη ουδετερογειωση(γειτονα ή μετα/στη)

Γιαννη σε honda που εχω λυσει δεν εχω δει κατι τετοιο,οποτε δεν γνωριζω να απαντησω.
σε παρα πολλες μετρησεις που εχω κανει παντως σε μη ουδετερογειωμενα η/ζ μετραω φαση-γη 60v!!!! .

Για τον φιλο με το h/z εφοσον εχει βαλει διπολικο διακοπτη δεν μπερδευεται ο ουδετερος του η/ζ με της δεη.

βασιλη ολα κατανοητα, ενα πραγμα μονο..εχοντας απομονώσει με μεταγωγικο ουδετερο και φαση απο τα 2 δικτυα και χρησιμοποιωντας την γειωση του κτηριου ΕΑΝ δεν ειναι καλη υπαρχει περιπτωση να μην παει στο εδαφος το σφαλμα και να παει στην δεη εφοσον γεφυρωνεται ουδετερος με γειωση στην χελωνα;; σωστα;;;

vasilllis
07-01-19, 16:00
βασιλη ολα κατανοητα, ενα πραγμα μονο..εχοντας απομονώσει με μεταγωγικο ουδετερο και φαση απο τα 2 δικτυα και χρησιμοποιωντας την γειωση του κτηριου ΕΑΝ δεν ειναι καλη υπαρχει περιπτωση να μην παει στο εδαφος το σφαλμα και να παει στην δεη εφοσον γεφυρωνεται ουδετερος με γειωση στην χελωνα;; σωστα;;;

Εάν δεν είναι καλή η γείωση του κτιρίου ,ναι,ενδέχεται να επιστρέψει ρεύμα.Σε εξαιρετικά σπάνια περίπτωση θα γίνει επικίνδυνο αυτό όμως.
Για το λόγο αυτό γίνεται ξεχωριστο τρίγωνο για αυτές τις περιπτώσεις.

tsimpidas
07-01-19, 18:12
βασιλη ολα κατανοητα, ενα πραγμα μονο..εχοντας απομονώσει με μεταγωγικο ουδετερο και φαση απο τα 2 δικτυα και χρησιμοποιωντας την γειωση του κτηριου ΕΑΝ δεν ειναι καλη υπαρχει περιπτωση να μην παει στο εδαφος το σφαλμα και να παει στην δεη εφοσον γεφυρωνεται ουδετερος με γειωση στην χελωνα;; σωστα;;;

η ΔΕΗ [δυκτιο] ειναι αλλο κύκλωμα και το πηνίο της γεννήτριας ειναι αλλο κύκλωμα.

για να παει ταση-σφαλμα-οπως θες πεστο προς την δεη πρεπει να συνδεθει και η φαση και ο ουδέτερος του δικτύου με την γεννητρια,,

και 50 γεννητριες να γειώσουμε και μετα να τις βαλουμε φωτια με βενζινη , η δεη δεν θα καταλαβει τιποτα διοτι οπως προειπα ειναι διαφορετικο κυκλωμα.


εγω εχω μια αλλη ερωτηση, το δυκτιο το γειωνουμε για να δουλευουν πιο αποτελεσματικα τα ασφαλιστικα του πινακα οπως ο αυτοματος ηλεκτροπληξιας και οι υπολυπες ασφαλειες,,

Η γεννητρια -ΗΖ που περιγραφει ο θεματοθετης που συνδεεται ? πριν τον πινακα ή μετα,, γιατι αν συνδεεται μετα
ειναι επιεικος ΑΚΥΡΟ για να μην πουμε κατι αλλο να γειωσεις μια γεννητρια και φυσικα
πιο επικίνδυνο γιατι αυξανεις τις επαφες του ηλεκτρισμου χωρις λογο-περισσοτερες επαφες=περισσοτερος κινδυνος.

nick1974
07-01-19, 18:19
ειναι επιεικος ΑΚΥΡΟ για να μην πουμε κατι αλλο να γειωσεις μια γεννητρια και φυσικα
πιο επικίνδυνο γιατι αυξανεις τις επαφες του ηλεκτρισμου χωρις λογο-περισσοτερες επαφες=περισσοτερος κινδυνος.

να γειωσεις τη γεννητρια η να γειωσεις τον ουδετερο της εννωεις?
ολες οι γεννητριες γειωνονται

tsimpidas
07-01-19, 18:24
να γειωσεις τη γεννητρια η να γειωσεις τον ουδετερο της εννωεις?
ολες οι γεννητριες γειωνονται

εννοω να γειώσεις τον ουδέτερο,, την γεννητρια την γειώνουμε για τυχον διαρροη στο σασι,, όχι οτι μειώνει τον κίνδυνο όμως,, τον αυξανει θα ελεγα.

nick1974
07-01-19, 18:58
εννοω να γειώσεις τον ουδέτερο,, την γεννητρια την γειώνουμε για τυχον διαρροη στο σασι,, όχι οτι μειώνει τον κίνδυνο όμως,, τον αυξανει θα ελεγα.


απο που κι ως που η γειωση σε ενα σωστα μελλετημενο συστημα ηλεκτροπαραγωγης με ολα τα safety αυξανει καποιο οποιονδηποτε κινδυνο ?????? :confused1:

tsimpidas
07-01-19, 19:10
και εχω κανει ενα σχεδιο να μου πειτε αν σκεφτομαι σωστα..
ΥΓ η γεννητρια ειναι τυπου inverter Και ο ουδετερος της ειναι floating neutral οπως λεγεται...οποτε για να παρεις ρευμα οπως της ΔΕΗ χρειαζεται και ουδετερογειωση Η/Ζ
δειτε την φωτο και πειτε μου αν κανω λαθος!
76604
!

λιγοι κανουν τετοια εγκατασταση

οι περισσότεροι βαζουν εναν μεταγωγικό διακοπτη και μια γεννητρια σε ασχετο σημειο της εγκατάστασης.

οι παρατηρήσεις μου αφορουν τους δευτερους.

pstratos
07-01-19, 23:12
Σε ποιο άσχετο σημείο της εγκατάστασης? Αν θες να τροφοδοτήσεις έναν ολόκληρο πίνακα δεν νομίζω οτι μπορείς να το κάνεις πολύ διαφορετικά από το σχέδιο του tgiannak

alpha uk
07-01-19, 23:23
537. ISOLATION AND SWITCHING part 537.1.5 Where an installation is supplied from more than one source of energy, one of which requires a means of earthing independent of the means of earthing of other sources and it is necessary to provide that not more than one means of earthing is applied at any time, a switching device may be inserted in the connection between the neutral point and the means of earthing , provided that the device is: a) a multiple , linked switching device arranged to disconnect and connect the earthing conductor for the appropriate source at substantially the same time as the related live conductors, or. d) a switching device interlocked with a multiple , linked switching device inserted in to the related live conductors such that the earthing conductor for the appropriate source shall not be interrupted before the related live conductors and shall be re-established not later than when the live conductors are reconnected. Αυτό γράφει ο κανονισμός ΑΛΛΑ σε άλλο σημείο του κανονισμού , που γράφει για δεύτερη βοηθητική παροχή περιορίζει το επάνω κείμενο για γεννήτριες άνω των 10ΚW , εάν δεν κάνω λάθος η δική σου είναι 6ΚW , προσωπικά εγώ θα έβαζα ξεχωριστό(ηλεκτρόδιο , ηλεκτρόδια) κοντά στην γεννήτρια ( δηλαδή θα μετετρεπα την παροχή της γεννήτριας σε TN-S ) και μεταγωγικό διακόπτη να κόβει και την γείωση του παροχέα , επίσης η αντίσταση του νέου ηλεκτροδίου νά είναι μικρότερη των 200Ω (εάν και εφόσον η γεννήτρια είναι κάτω των 10KW ) εάν >10ΚW τότε η αντίσταση να είναι <20Ω καθώς επίσης και ένα έλεγχο στης ασφάλειες MCB. των κυκλωμάτων που τροφοδοτεί η γεννήτρια ( εάν κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν ) σε πολλές περιπτώσεις έχω παρατηρήσει ότι με μικρές γεννήτριες οι ασφάλειες δεν πέφτουν σε περίπτωση βραχυκυκλώματος , επίσης το καλώδιο να είναι ενισχυμένο και ο αγωγός τής γείωσης όχι μικρότερος των 6mm

vasilllis
08-01-19, 00:31
Γιαννη πολυχρονος και οτι επιθυμεις.

κατι αλλο ηθελες να γραψεις προφανως και οχιαυτο : και μεταγωγικό διακόπτη να κόβει και την γείωση του παροχέα (μαλλον τον ουδετερο του εννοεις.)

nick1974
08-01-19, 00:46
. και μεταγωγικό διακόπτη να κόβει και την γείωση του παροχέα ,

Ετσι ομως η γειωση θα ερχεται παντα μεσα απο ενα μεταγωγικο διακοπτη...
δεν ακουγεται και το οτι καλυτερο

alpha uk
08-01-19, 01:03
Γιαννη πολυχρονος και οτι επιθυμεις.

κατι αλλο ηθελες να γραψεις προφανως και οχιαυτο : και μεταγωγικό διακόπτη να κόβει και την γείωση του παροχέα (μαλλον τον ουδετερο του εννοεις.)

Σε ευχαριστώ πολύ Βασίλη , να σε καλά , αυτό που θέλω να πω είναι πως ο μεταγωγικος διακόπτης που θα χρησιμοποιηθεί , εκτός των φάση καί ουδέτερο να κόβει και τον αγωγό της γείωσης που πάει στο ηλεκτρόδιο στην κεντρική παροχή ( σε περίπτωση που η αντίσταση του βρόχου της παροχής είναι μικρότερη αυτής των 20Ω τότε , θα το γράψω στα Αγγλικά,( you create potential) σε περίπτωση σφάλματος

alpha uk
08-01-19, 02:26
Εδώ στην Αγγλία ο inspector δεν θεωρεί λάθος καμία από της δύο περιπτώσεις (διακοπή η όχι) της γείωσης, αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ενγραφος περιοδικός έλεγχος της λειτουργικότητας του συστήματος , τουλάχιστον μια φορά το χρόνο , σε άλλες περιπτώσεις ο έλεγχος είναι μια φορά την εβδομάδα

tgiannak
10-01-19, 20:50
καλησπερα σε ολα τα παιδια και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! η γεννητρια ειναι 2kw οποτε εξαιρετικα μικρη! επειδη εχω και αρκετο χωρο ισως βαλω και ενα τριγωνο ξεχωριστο για την γεννητρια μονο και τριπολικο μεταγωγικο (γειωση-ουδετερος-φαση) αλλα απο αυτα που μου λετε (και οσα εχω καταλαβει) ειναι οτι και με 2 πολικο μεταγωγικο(ουδετερος-φαση) ειμαι αρκετα ασφαλης (και εγω και οι αλλοι)

vasilllis
10-01-19, 23:33
Αυτο με την διακοπη της γειωσης σηκωνει πολυ συζητηση..
Καταρχην για να λειτουργησει σωστα θα πρεπει να διακοπτει την ουδετερογειωση της αλλης πηγης.Αλλιως δεν εχει νοημα.