PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισαγωγή διαφορετικού εγκεφάλου



PaulEngineer
05-01-19, 20:33
Καλησπέρα!


Προχτές έκανα μια δοκιμή να βάλω στη θέση του μανισιου εγκεφάλου Whirlpool ARIES 2B με τον Whirlpool ARIES 3B! Οι εικόνες των δύο φαίνονται στα συνημμένα καθώς και ο ίδιος ο φούρνος του Whirlpool ARIES 2B!


Το θέμα είναι ότι ειναι πανομοιότυποι με τη διαφορά την έλλειψη των δύο ρελέ! Το θέμα στο φούρνο μου δεν είναι ο εγκέφαλος αλλά η μεγαλύτερη μονή εστία! Εχει κάψει αντίσταση πριν καιρό, και τώρα έχω μια εστία και αυτή μεγαλύτερη, αλλά είναι διπλή! Και τώρα θέλω να βάλω τη διπλή εστία, αλλά ο εγκέφαλος ARIES 2B δεν υποστηρίζει διπλή εστία! Ετσι σκέφτηκα να του αλλάξω τον εγκέφαλο με τον ARIES 3B (λειτουργεί κανονικά ο φούρνος μου με αυτόν) που υποστηρίζει διπλή εστία! Μπορεί να γίνει σε αυτόν τον φούρνο η αλλαγή? Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας, και αν γίνεται το γρηγορότερο δυνατό!


Ευχαριστώ πολύ!
76605ARIES 2B
76606 ARIES 3B
76607 ARIES 2B φούρνος
76608 ARIES 3B πίσω
76609 ARIES 2B πισω

PaulEngineer
05-01-19, 20:42
Το θέμα είναι και στη καλωδίωση . Το τρίτο Φις που δεν υπάρχει στην φωτογραφια του ARIES 3B (εγώ το έβγαλα ) έχει κενό το J005 στο ARIES 2B, ενω στο ARIES 3B το καλώδιο υπάρχει ! Το τρίτο Φις είναι της μεγάλης εστίας , το J006 έχει καλώδιο προς τη μεγάλη εστία , αλλά αν θέλω να έχω διπλή εστία πρέπει να υπάρχουν τα J005 και J006 μαζί ! Θα λειτουργήσει το πείραμα αν αλλάξω το ARIES 2B με τον ARIES 3B ?

Ευχαριστώ πολύ

lepouras
05-01-19, 23:14
www.howtofixit.gr (http://www.howtofixit.gr)
Παύλο εκεί είναι το καλύτερο να ρωτήσεις. υπάρχουν και άτομα που δεν είναι μέλη εδώ και ασχολούνται περισσότερο με τέτοιες ηλεκτρικές συσκευές.