PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή ενος παλιού ραδιοφώνου της Grundig !



Iready
14-01-19, 13:07
Καλημέρα σας και καλη εβδομάδα !! Θα ήθελα τα φωτα σας πανω στα παλια ραδιόφωνα της Grundig ! Βασικά το πρόβλημα μου ειναι οτι
εχει κοπεί το νήμα που αλλάζει τους σταθμούς , για το τί νήμα πρέπει να βαλω και απο που θα το παραγγείλω !! Και φυσικά οτι αλλο γνωρίζεται πανω σε θέματα επισκευής και ανανέωσης ειναι αποδεχτά ... :)

Panoss
14-01-19, 14:08
Πρώτον, πριν πειράξεις τίποτα,βγάζεις από παντού φωτογραφίες (ειδικά το κύκλωμα, και ακόμη πιο ειδικά αν δεν έχεις το σχηματικό) να είσαι σίγουρος άμα κάνεις καμιά πατάτα να μπορείς να την διορθώσεις με βάση αυτές.
Σχετικά με το νήμα: https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67456
Μετά, αλλάζεις όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές και τους πυκνωτές χάρτου (https://www.google.com/search?q=%CF%80%CF%85%CE%BA%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%A D%CF%82+%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%BF%CF%85&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj99_PVne3fAhUFIlAKHRubBBgQ_AUIDigB&biw=1366&bih=628) επειδή αυτοί αλλοιώνονται, με την πάροδο του χρόνου, πιο πολύ από όλα τα εξαρτήματα.

gregpro
14-01-19, 14:41
Αν είναι ραδιόφωνο με λυχνίες, πρέπει με ένα πολύμετρο να ελέγξεις μια-μια τις αντιστάσεις άνθρακος (αυτές με τις ρίγες) επειδή με την πάροδο του χρόνου, οι ωμικές τιμές τους αλλάζουν δραματικά. Για να γίνουν σωστά οι μετρήσεις, πρέπει να ξεκουμπώσεις όλες τις λυχνίες. Εννοείται ότι θα αλλάξεις όλους τους χάρτινους και ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, όπως σου είπε και ο Panoss. Πάντα οι εργασίες να γίνονται με την πρίζα βγαλμένη. Για το νήμα, νομίζω έχει ο "Φανός" στην Αθήνα. Αλλιώς θα βρεις στο ebay. Γίνεται και με νήμα για άλλες χρήσεις, αρκεί να μη γλιστράει (θέλουμε να έχει τριβή.) Οι κατασκευαστές δίνουν οδηγίες αλλαγής νήματος και ηλεκτρονικό σχέδιο. Ψάξε τα σχετικά έγγραφα στο ίντερνετ.

Iready
14-01-19, 17:21
Σας ευχαριστώ πολυ παιδια ! gregpro εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα αλοιμονο αν δεν εβγαζα την μπρίζα και εκανα επισκευή :) Δεν σε κατηγορώ αλοίμονο και πολυ καλα εκανες που το ανέφερες ισα ισα υπάρχουν παρα πολλοι άσχετοι δυστηχώς που επεμβαίνουν χωρίς να ξερουν τι τους γίνεται !!