PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπατος ενισχυτης push pull 6c33c 2X60w



ikaros1978
22-01-19, 23:47
76789

Σημερα τελιωσα έναν ενισχυτη που ειχα στο μυαλο μου μηνες τωρα.Ηθελα έναν ενισχυτη μεγαλυτερο σε ισχυ σχετικα με τους περισσοτερους που εκανα στο παρελθον χωρις όμως να μπλεκω με πολυπλοκες τοπολογιες χρησιμοποιωντας την αγαπημενη μου τριοδο. Οποτε μονοδρομος η επιλογη. 6C33Cσε τοπολογια push pull.
Εκανα αρκετες δοκιμες¦.πολλες παραλλαγες από διαφορα κυκλωματα που βρηκα ετοιμα,¦.αλλα δουλεψαν καλα¦αλλα όχι τοσο καλα..και αλλα καθολου καλα.Η 6c33 ειναι δυσκολη λυχνια γενικα.(απαιτητικα ρευματα, μεγαλες χωρητικοτητες κτλ).Εκλεψα τα καλα στοιχεια από όλα αυτά..και μετα από αμετρητες ωρες με κολλητηρι, γεννητρια και παλμογραφο,¦διαφορους εξοδου, προενισχυτριες λυχνιες,διαφορες τιμες παθητικων εξαρτηματων ,κατεληξα στο κυκλωμα που επισυναπτω.



Ένα phases-plitter μπροστα με την 6SL7 και ενισχυμενα τα δυο σηματα με την 6SN7 . Με αυτόν τον συνδιασμο πηρα το απαιτουμενο μεγαλο πλατος που θελουν οι καυτες ρωσσιδες χωρις να βλεπω στον παλμογραφο παραμορφωσεις και γενικα μη παραδεκτες κυματομορφες
Κατασκευαστικα τωρα ,πως εγινε το ολο εγχειρημα:
Πρωτα κατασκευασα καποιες πλακετες ώστε να γινει η κατασκευη οσο γινεται με λιγοτερα καλωδια και πιο compact.

767907679176792

1.κεντρικη πλακετα οδηγησης και προενισχυσης
2.πλακετα τροφοδοτικου που εμπεριεχει και τις 3 απαιτουμενες τασεις ( 420v/100ma, 250v/600mA, -120v/100ma)
3.πλακετακι για τα τριμερακια της αρνητικης , πλακετακι για την τοποθετηση των αντιστασεων ισχυος, πλακετακι για τις μπορνες παρακολουθησης του ρευματος καθοδου καθως και ένα 5v απλο τροφοδοτικο για την λειτουργια του τηλεχειρισμου



Αφου συγκεντρωσα όλα τα υλικα ( πλακετες, μετασχηματιστες τροφοδοσιας και εξοδου, λυχνιες βασεις βυσματα κτλ ) σχεδιασα ένα σασι και το παρηγγειλα σε μηχανουργειο οπου και κατασκευαστηκε σε λαμαρινα 1.5mm με cnc με σχεδον ολες τις τρυπες που ηθελα ( λεω σχεδον γιατι 3-4 τρυπες τις ξεχασα να τις βαλω στο σχεδιο και τις ανοιξα manual).


76794





συνεχιζεται............

ikaros1978
22-01-19, 23:50
Μετα το επομενο βημα ηταν η ηλεκτροστατικη βαφη
7679576796
Αυτό που σκεφτηκα για να αποφυγω τις τρυπες των μικρων λυχνιων στο πανω μερος , είναι τα λαμακια αλουμινιου που βλεπετε να είναι τοποθετημετα στις βασεις των μεγαλων λυχνιων. Ετσι κρεμαστα από αυτά στηριχτηκε η κεντρικη πλακετα χωρις να υπαρχουν βιδακια στο πανω μερος του ενισχυτη.
Μετα ηρθετο μονταρισμα το οποιο δεν πηρε πανω από μερικες ωρες αφου όλα τα ηταν ετοιμα απλα να τοποθετηθουν και να συνδεθουν μεταξυ τους

7679776798
Στο τελος κατασκευασα στο cnc μερικα ταμπελακια ετσι για να σπασει αυτή η μαυριλα και να ομορφυνει λιγακι.

7679976800

Ετσι πηρε ζωη ενας ενισχυτης ο οποιος συνδιαζει την απλοτητα και την σταθεροτητα με την μεγαλη ισχυ και γραμμικοτητα.
Η μεγιστη απαραμορφωτη ισχυς του είναι 70w ( με πανω από 5% παραμορφωση αγγιζει τα 75) αλλα είναι περιττο (για την δικη μου χρηση) να λειτουργει η λυχνια με τοσο μεγαλο ρευμα ηρεμιας (min 300mA) ενώ εξισου καλα αποτελεσματα ειχα και σε χαμηλοτερο ρευμα μιας και δεν υπαρχει λογος να ειμαι σε ταξη Α μιας και μιλαμε για pushpull οποτε η ΑΒ είναι εξισου αποδοτικη.οποτε τα 60 w (μετρημενο με 1000mv εισοδο και σε φορτιο 8ohm) είναι υπεραρκετα για δυο ηχοστηλες με 91db ευαισθησια.

ikaros1978
22-01-19, 23:52
μερικες φωτο ακομα

76801768027680376804

ikaros1978
23-01-19, 00:17
και μερικες μετρησεις....η ισχυς στα 30w σε φορτιο 8ohm
70hz
76807
14.000hz
76808

1000Hz
76809

VaselPi
23-01-19, 07:28
Συγχαρητήρια και πάλι για τη νέα ωραία κατασκευή.
Μία ερώτηση μόνο. Στο σχηματικό, στην «κάτω» τρίοδο του splitter, το πλέγμα γιατί είναι στον «αέρα»;
Βασίλειος.

ikaros1978
23-01-19, 07:36
76811

συγνωμη για το λαθος. Μια αντισταση ξεχασα να σημειωσω. Ευχαριστω για την παρατηρηση

apilot
23-01-19, 07:57
Βαγγέλη καλημέρα σου και βέβαια σε όλους τους φίλους.
Για μία φορά ακόμα βλέπουμε ένα μουσικό κόσμημα ομορφιάς σήμερα.
Συγχαρητήρια για όλη την κατασκευή μέσα και έξω είναι χάρμα οφθαλμών.
Αυτό που αρέσει σε μένα είναι η προσπάθεια σου να χρησιμοποιείς πάντα
διαφορετικές λυχνίες και να μη χορταίνεις κατασκευές ενισχυτών με λυχνίες.
Σου εύχομαι να συνεχίσεις με τέτοιες πάντα όμορφες κατασκευές.

d.antonis
23-01-19, 08:09
Εαν ακουγεται τοσο καλα οσο φαινεται τοτε μιλαμε για εργο τεχνης....

Δεν εχω εμπειρια απο λυχνιες ,αλλα πολυ θα ηθελα να ακουσω ενα τετοιο ενισχυτη.

ikaros1978
23-01-19, 08:17
Δεν εχω εμπειρια απο λυχνιες ,αλλα πολυ θα ηθελα να ακουσω ενα τετοιο ενισχυτη.

76812

;)

peris!
23-01-19, 08:34
Βαγγελη για μια ακομη φορα πολλα μπραβο!η δουλεια που κανεις ειναι πραγματικα απιστευτη!εδω βλεπουμε εναν ιδιαιτερο ενισχυτη..σπανιο,δυνατο,καλοκατασκευασμενο,και πανεμορφο!πρωτη φορα ακουω για 6c33c push pull..αλλα με εσενα ολα ειναι πιθανα!στο τελος θα μας δειξεις καμια 10αρια λαμπες πυρακτωσεως parallel push pull.. :lool: μ αρεσει που εχεις κατασκευασει σχεδον οτι υπαρχει με λαμπες σε ολες τις μορφες.. OTL κλπ.θα ηθελα ομως να εχεις ενα brand name γιατι η δουλεια που κανεις ειναι πολυ σοβαρη και ξεχωριζει ο επαγγελματισμος σε καθε σου κατασκευη.με το προσχημα ''ελα μωρε το χομπι μου κανω'' εχεις καταφερει να φτιαχνεις ενισχυτες που κοστιζουν κατι 1000αρικα αν ηταν εμπορικα και εισαγωμενα.αυτα ειχα να πω και μαλιστα λιγο συγκρατημενα μιας και σε γνωριζω προσωπικα με φοβο να μην πουν οι συμφορουμιτες οτι απλα ειμαστε φιλοι και γιαυτο ολα τα καλα λογια..ομως ειναι η ωμη αληθεια.1000 μπραβο λοιπον!

VaselPi
23-01-19, 08:58
Η μεγιστη απαραμορφωτη ισχυς του είναι 70w( με πανω από 5% παραμορφωση αγγιζει τα 75)

Αρχικό μήνυμα από ikaros1978.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά την πρόταση σας την αντιλαμβάνομαι ως: «στα 70 W, η παραμόρφωση είναι 5 %».
Αν είναι έτσι, τότε στα 20 W, που είναι αρκετά μεγάλα, η παραμόρφωση είναι της τάξης 1,4 %, δηλαδή λιγότερο από 2 %, που θεωρούνται κριτήριο για έναν ενισχυτή καλής ποιότητας.
Μία ακόμη ερώτηση. Τα 5 %, στα 70 W, είναι μετρημένα ή είναι κατά δήλωση της πρωτότυπης πηγής;
Βασίλειος.

ikaros1978
23-01-19, 09:24
Ολα είναι μετρημενα Βασιλη. Αλοιμονο αν βασιζομουν μονο σε θεωρητικα και κατα δηλωση αλλων δεδομενα. Και οπως φανταζομαι θα ξερεις ειναι πολλοι οι παραγοντες που εμπλεκονται απο την θεωρια στην πραξη ωστε να συμπιμπτουν τα νούμερα. Και οι πολιτικοι μηχανικοί σχεδιαζουν σπιτια με κουστουμι, χαρτι και μολυβι ομως ο οικοδόμος ξερει να φτιαχνει τσιμεντο,τουβλα και σιδερα και να τα συνδιασει επιτυχως.

Στα 75w ειναι 4.7 για την ακριβεια. Στα 20 δεν ξεπερναει το 0.5%. Αυτα βεβαια έγιναν 2-3 μηνες πριν και δεν καλοθυμαμαι να σου πω κι αλλα ακριβη νούμερα. Ουτε καν θυμαμαι αν ηταν αρμονικη η ολικη. ( THD η
THD + N) Και δεν υπαρχει και λογος βεβαια να θυμάμαι μιας και τα τελικα οποτελεσματα τοσο στα οργανα οσο και στο ακουστικο αποτέλεσμά ειναι περαν του αναμενομενου .

VaselPi
23-01-19, 10:16
0,5 % στα 20 W, είναι πολύ καλή επίδοση! Πρόκειται για εξαιρετική ποιότητα ήχου! Όσο για τα 1,4 %, στα 20 W - σημείωσε λάθος, καθότι δεν έλαβα υπόψη τον παραβολικό χαρακτήρα της παραμόρφωσης, συναρτήσει των βαττ. Αν λάβουμε υπόψη τον παραβολικό χαρακτήρα, ο υπολογισμός οδηγεί στην τιμή (5 %)x(20/70)2 = 0,41 %, που είναι κοντά στη μετρημένη τιμή των 0,5 %. Συγγνώμη για το λάθος!
Βασίλειος.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
23-01-19, 11:47
Μπράβο Βαγγέλη για τις ωραίες κατασκευές.Άντε και κανένα otl-otc ενισχυτή με αυτές τις λυχνίες.Εδώ ένας από έναν φίλο από Αθήνα.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=41&v=lcp8-JbRUp8

ikaros1978
23-01-19, 12:56
Μπράβο Βαγγέλη για τις ωραίες κατασκευές.Άντε και κανένα otl-otc ενισχυτή με αυτές τις λυχνίες.Εδώ ένας από έναν φίλο από Αθήνα.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=41&v=lcp8-JbRUp8

οριστε. κατι τετοιοι παλιοχαραχτηρες με μπριζωνουν με κατι τετοια...και που να κατσω στα αυγα μου μετα!!!! χαχαχαχαχαχα

kentar
23-01-19, 13:46
Βαγγέλη έλειψες πολύ .
Συγχαρητήρια για την πανέμορφη καί ψαγμένη κατασκευή σου .
Πάντα τέτοια !

spirakos
23-01-19, 13:59
Γροθια στο κατεστημενο..70W απο τριοδο!!
Καλη η ποιοτητα αλλα και η ποσοτητα μετραει

Τα σεβη μου

ironda19
23-01-19, 19:36
Για ακόμη μια φορά ζωγράφισες Βαγγέλη .

Θεωρώ ότι σε επίπεδο γνώσεων που άπτονται του forum , είμαι πολύ μικρός για να σου πω το ΜΕΓΑΛΟ μπράβο που αξίζεις .
Όμως νιώθω μεγάλη ευγνωμοσύνη που είσαι σ' αυτό το forum και μοιράζεσαι τις γνώσεις σου , το χρόνο σου, με όλους μας .

Να ΄σαι πάντα καλά Βαγγέλη.

Hulk
23-01-19, 19:49
Απλά φανταστικός! Αν τον έβλεπες σε βιτρίνα δεν θα είχε κάτι να ξεχωρίζει απο
ένα εργοστασιακό ενισχυτή!
Καλή συνέχεια συμπέθερε!!! Και καλά ακούσματα!

billtsig
23-01-19, 20:15
Καλησπέρα Βαγγέλη!

Σε είχαμε χάσει για λίγο καιρό αλλά επέστρεψες πολύ δυνατότερος! πολύ προσεγμένη κατασκευή!!! μου αρέσει τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό κομμάτι και από ισχύς φαντάζομαι φτάνει και περισσεύει

Να είσαι πάντα καλά εύχομαι πολλά δυνατά λαμπάτα ακούσματα και υγεία πανό από όλα!

p.gabr
23-01-19, 21:56
Βαγγελαρα διέπρεψες ξανά και πάλι !!!
Για πες στα 250 βολτ υψηλή με 300ma ??? δεν βγαίνουν τα κουκιά βρε φίλε

ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ και χαμηλά μην στείλεις τους κώνους στον γείτονά :biggrin:

dinos.liaskos
23-01-19, 22:21
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ..!!!!!! εξαιρετικά φουτουριστική κατασκευή!
για να ακριβολογώ... very space...! από άλλο πλανήτη!
υπόδειγμα κατασκευαστικής και μηχανικής! ναι....! είναι
άτιμο λαμπιόνι αυτό! αλλά θέλει γνώσεις για να μπορεί
κάποιος να το πιάσει και να το κάνει να τραγουδήσει!
είμαι πραγματικά περίεργος να δω το επόμενο...μιας και
έχεις ανεβάσει τον πήχη ψηλά! :w00t:
καλή συνέχεια κατασκευών!

ikaros1978
23-01-19, 22:53
Βαγγελαρα διέπρεψες ξανά και πάλι !!!
Για πες στα 250 βολτ υψηλή με 300ma ??? δεν βγαίνουν τα κουκιά βρε φίλε

ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ και χαμηλά μην στείλεις τους κώνους στον γείτονά :biggrin:

Γεια σου δασκαλε!!ο γειτονας ουτε που εχει καταλαβει τιποτα ετσι χαμηλα που τους παιζω εγω βρε!!!
300ma ελαχιστο...αντεχει αλλα τοσα αυτη αρκει να μην ξεπερασεις τα 60 της ανοδικης της

Dimitris AR
24-01-19, 03:28
Machine ! , μηχανη παραγωγης λαμπατων θα γινεις στο τελος , πολυ ωραια κατασκευη , τελειο σασι ! , Platine Amp ( Vorstufen που λεν και οι Γερμανοι ) !! συγχαρητηρια και παλι !! .

lepouras
25-01-19, 01:30
ο nepomuk πήρε 2 εβδομάδες άδεια να ξεκουραστεί.

σβήστηκαν τα άσχετα να μην χαλάνε το όμορφο θέμα και θέαμα.

μπράβο Βαγγέλη και καλή συνέχεια.

p.gabr
25-01-19, 08:39
Και να θυμάστε αγαπητοί συνφορουμίτες ,δεν έχετε δει τίποτα ακόμα από τον Βαγγέλη , εχει βαλει μπρος για τριόροφο.

nick1974
25-01-19, 10:12
αυτα τα σασι στη στρατζα τα βγαζουν ετσι?
πραγματικα αριστουργηματα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ikaros1978
25-01-19, 12:53
Και να θυμάστε αγαπητοί συνφορουμίτες ,δεν έχετε δει τίποτα ακόμα από τον Βαγγέλη , εχει βαλει μπρος για τριόροφο.


7683476835

περιμενω την πολεοδομικη αδεια , και ξεκιναω! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Ολο με πειραζεις!!! αλλα σ αγαπαμε βρεεε!!!

nick1974
25-01-19, 13:06
76835




ΤΙ ΝΑΙ ΤΟΥΤΟ?

Που φτιαχτηκε αυτο το κουτι?

Alex.137
27-01-19, 10:54
Εξαιρετική κατασκευή και υλοποίηση κυκλώματος με πολύ προσοχή στην λεπτομέρεια.
Ότι και να πω βλέποντας μία τέτοιας ποιότητας κατασκευή είναι πραγματικά λίγο.
Καλά ακούσματα.