PDA

Επιστροφή στο Forum : Eλεγχος μόνωσης ηλεκτρικής στοιχείων κουζίνας.



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
28-01-19, 22:53
-Σε μια ηλεκτρική κουζίνα μεταχειρισμένη πως μπορούμε να ελέγξουμε τα στοιχεία της εστίες και αντιστάσεις ως προς τη μόνωση δηλαδή να μην ρίχνει ρελέ διαρροής σε λίγες μέρες κάτι τέτοιο κάνει? ή υπάρχει κάτι άλλο.
http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=8589
https://www.skroutz.gr/s/10055753/OEM-Vichy-VC60B.html

IRF
29-01-19, 08:22
Και με πολύμετρο αν δεις αντιστάσεις<50 ΚΩ μεταξύ φάσης- γείωσης ή ουδετέρου-γείωσης σημαίνει φθορά στις αντιστάσεις.
Μετράς χωρίς ρεύμα πουθενά ασύνδετη η κουζίνα συνδέεις πολύμετρο και «ανάβεις» μάτια φούρνο ένα ένα να βρεις τη βασανισμένη αντίσταση

vasilllis
29-01-19, 08:44
Ναι,και με τα δυο οργανα που παρεθεσες μπορεις να μετρησεις αντισταση μονωσης της κουζινας.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
29-01-19, 08:49
Eυχαριστώ πολύ παιδιά.

koxlas
30-01-19, 18:49
Εγω εχω δει πως η μετρηση μονωσης ειναι πιο αξιοπιστη οταν βαζεις σε λειτουργια για λιγη ωρα τις αντιστασεις και μετα τις κοβεις και τις μετρας ζεστες οπως ειναι , μερικες φορες δεν αντεχουν και σκανε!

IRF
30-01-19, 20:24
Εγω εχω δει πως η μετρηση μονωσης ειναι πιο αξιοπιστη οταν βαζεις σε λειτουργια για λιγη ωρα τις αντιστασεις και μετα τις κοβεις και τις μετρας ζεστες οπως ειναι , μερικες φορες δεν αντεχουν και σκανε!
Σίγουρα.Ναι φυσικά αν βάλεις και ταψί στο φούρνο και βγάλει ατμούς ακόμα καλύτερα ή βρέξεις τα μάτια και τα ανάψεις,και μετά κάνεις τη μέτρηση, όμως μιλάμε μάλλον για μέτρηση σε μαγαζί με μεταχειρισμένες που δεν τον αφήνουν να το κάνει αυτό,την μέτρηση με πολύμετρο και αν τον αφήσουν.

koxlas
30-01-19, 21:22
Σίγουρα.Ναι φυσικά αν βάλεις και ταψί στο φούρνο και βγάλει ατμούς ακόμα καλύτερα ή βρέξεις τα μάτια και τα ανάψεις,και μετά κάνεις τη μέτρηση, όμως μιλάμε μάλλον για μέτρηση σε μαγαζί με μεταχειρισμένες που δεν τον αφήνουν να το κάνει αυτό,την μέτρηση με πολύμετρο και αν τον αφήσουν.
Καλα αυτο δεν ειναι δικαιολογια για να κανει ο αλλος σωστα τη δουλεια του
Δεν τον αφηνουν? Τι παει να πει αυτο?
Τι εννοεις εν ωρα εργασιας ? Θα παει οταν ειναι κλειστο το οποιο μαγαζι....