PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρας κλισης συναγερμου



giorgos95
01-02-19, 13:12
καλησπερα στην κοινοτητα , χρησιμοποιω εναν συναγερμο στο μηχανακι με περιμετρικο και κραδασμικο αισθητηρα και τηλεειδοποιηση.Στις οδηγιες χρησης ελεγε πως μπορει να συνδεθει και αισθητηρας γωνιας κλισης( tilt sensor ) τον οποιο δεν περιειχε .Ψαχνοντας για κατι αναλογο βλεπω πολλους τετοιους αθσθητηρες ,σε μεγεθος ψυρας για arduino και σε κατι κουμουτσες για οχηματα και μηχανες ,το πρωτο εχει κοστος λιγοτερο απο ευρω ενω το αλλα φτανει τα 30.Οποτε καπου εδω μπερδευομαι και λεω τι δουλεια κανει το ενα και τι αλλο; Μπορω να συνδεσω την ψυρα και να δουλευει; Ειδα και κατι αλλα τυπου αμπουλα υδραργυρου .Κατανοω τον τροπο λειτουργιας των μηχανικων αισθητηρων αλλα δεν κατανοω την διαφοροποιηση αυτη.τι μου προτεινετε να χρησιμοποιησω;

chipakos-original
01-02-19, 14:11
καλησπερα στην κοινοτητα , χρησιμοποιω εναν συναγερμο στο μηχανακι με περιμετρικο και κραδασμικο αισθητηρα και τηλεειδοποιηση.Στις οδηγιες χρησης ελεγε πως μπορει να συνδεθει και αισθητηρας γωνιας κλισης( tilt sensor ) τον οποιο δεν περιειχε .Ψαχνοντας για κατι αναλογο βλεπω πολλους τετοιους αθσθητηρες ,σε μεγεθος ψυρας για arduino και σε κατι κουμουτσες για οχηματα και μηχανες ,το πρωτο εχει κοστος λιγοτερο απο ευρω ενω το αλλα φτανει τα 30.Οποτε καπου εδω μπερδευομαι και λεω τι δουλεια κανει το ενα και τι αλλο; Μπορω να συνδεσω την ψυρα και να δουλευει; Ειδα και κατι αλλα τυπου αμπουλα υδραργυρου .Κατανοω τον τροπο λειτουργιας των μηχανικων αισθητηρων αλλα δεν κατανοω την διαφοροποιηση αυτη.τι μου προτεινετε να χρησιμοποιησω;
Πριν από χρόνια κατασκεύαζα έναν τύπο αισθητήρα με τέσσερις υδραργυρικούς που συνδέονταν στις τέσσερις πλευρές τις πλακέτας και ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κι αν ήταν η θέση τους όταν όπλιζε ο συναγερμός αν άλλαζαν θέση ενεργοποιόταν η σειρήνα. Δηλαδή μπορεί να είναι η μηχανή σταθμευμένη σε ανηφόρα και να ήταν ο ένας υδραργυρικός ανοιχτός και οι υπόλοιποι κλειστοί ενεργοποιούσες τον συναγερμό και αν άλλαζε θέση οποιοσδήποτε από τους τέσσερις υδραργυρικούς τότε έδινε εντολή και ενεργοποιούσε τον συναγερμό της μηχανής.

giorgos95
01-02-19, 15:17
αν και δεν εχω την δυνατοτητα να ασχοληθω με συνθετη κατασκευη ,μπορεις να δωσεις καποιες επιπλεον πληροφοριες; πως αποθηκευσε την θεση της μηχανης;εγω εναν τετοιον αισθητηρα θελω να τον συνδεσω παραλληλα στον περιμετρικο αλλα κυριως επειδη ειναι σκουτερ τον παρκαρω στο διπλο σταντ ,πως θα μου προτεινες να τοποθετηθει ο αισθητηρας αυτος;

elektronio
01-02-19, 15:20
http://doumai.pagesperso-orange.fr/Alarme%20Moto/Alarme%20Moto.htm

giorgos95
01-02-19, 15:53
κατι που να μπορουσα να κουμπωσω στον υπαρχον συναγερμο υπαρχει ;
ευχαριστω για την αμεση απαντηση

http://doumai.pagesperso-orange.fr/Alarme%20Moto/Alarme%20Moto.htm

p270
01-02-19, 17:00
οτι δινει ο συναγερμος σου

giorgos95
01-02-19, 20:24
εννοω ως εξτρα αισθητηρα κλισης οπως αναφερω και στον τιτλο

οτι δινει ο συναγερμος σου

Ste7ios
01-02-19, 21:02
Ο συναγερμός σου ποιος είναι;

giorgos95
02-02-19, 12:26
https://www.google.com/search?q=spy+5000m+alarm&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjFt6rR6pzgAhUSmbQKHUI9BVUQ_AUIDygC&biw=1366&bih=626#imgrc=U6HQiUtdN_P-hM:
αυτος ειναι ο κυριος
το θεμα μου ειναι σχετικα με αισθητηρα κλισης,γι αυτον ειναι που δεν ξερω σχετικα και θελω να μαθω
το πως θα το συνδεσω δεν ειναι το θεμα μου αλλα αν υπαρχει καποιος που να δεχεται ταση 12v και να κανει δουλεια

Ο συναγερμός σου ποιος είναι;

p270
02-02-19, 12:46
η εταιρια σου δινει αισθητηρα κλισης; αν ναι βαζεις αυτον που δινουν
για ολους τους αλλους δεν ξερω αν ταιριαζουν στον συναγερμο σου

Ste7ios
02-02-19, 13:18
Με μια ματιά που έριξα στο εγχειρίδιο του αντιλαμβάνεται τις δονήσεις (shock/vibration) και προαιρετικά σου δίνει το μικροκυματικό / περιμετρικό.

Δεν δέχεται κάτι άλλο αλλά δεν το βλέπω σαν πρόβλημα. Αν ρυθμίσεις σωστά τις ευαισθησίες (να μην ενεργοποιείται με ψιλού πήδημα αλλά ούτε να είναι και αναίσθητος) μια χαρά καλυμμένος είσαι.

Το νου σου στη μπαταρία σου...

giorgos95
02-02-19, 20:22
ναι αυτα εχει , ειναι πολυ ξηγημενος συναγερμος ,δυο χρονια τωρα τον εχω ,η μπαταρια δεν ξερω τι να πω γτ παντα αυτες των 15 ευρω παιρνω και παταω και μιζιες
απλα αυτο που σκεφτομουν ηταν να βαλω και εναν αισθητηρα κλισης που λεει στο manual οτι μπορει να συνδεθει παραλληλα με τον περιμετρικο αλλα δεν μπορω να καταληξω σε σωστο αισθητηρα


Με μια ματιά που έριξα στο εγχειρίδιο του αντιλαμβάνεται τις δονήσεις (shock/vibration) και προαιρετικά σου δίνει το μικροκυματικό / περιμετρικό.

Δεν δέχεται κάτι άλλο αλλά δεν το βλέπω σαν πρόβλημα. Αν ρυθμίσεις σωστά τις ευαισθησίες (να μην ενεργοποιείται με ψιλού πήδημα αλλά ούτε να είναι και αναίσθητος) μια χαρά καλυμμένος είσαι.

Το νου σου στη μπαταρία σου...

elektronio
03-02-19, 00:22
Σαν αισθητήρας κλίσης μπορεί να μπει μια υδραργυρική αμπούλα π.χ. παράλληλα με τον αισθητήρα κραδαασμών. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να παρκάρεις την μηχανή έται ώστε η αμπούλα σε ηρεμία να είναι ανοικτή. Αυτό μπορείς να το λύσεις βάζοντας το κύκλωμα που σου ανέβασα λινκ (περίπου ίδιο με αυτό που ανέφερε και ο Δημήτρης). Το κύκλωμα κατά την ενεργοποίηση "διαβάζει" τις θέσεις των υδραργυρικών τοποθετημένους σε δύο άξονες x-y, ότι και να είναι ανοικτές κλειστές και δίνει σήμα σε αλλαγή κάποιου διακόπτη. Για σίγουρη συμβατότητα μπορείς να βάλεις στην έξοδο του κυκλώματος ένα reed reley, για μικρή κατανάλωση ρεύματος, και να παραλληλήσεις τις επαφές του με τον διακόπτη κραδασμών.

aktis
03-02-19, 15:42
Πολύ έξυπνο αυτό με τους πολλούς αισθητήρες . Η high tech λύση βέβαια είναι ψηφιακό επιταχυνσιόμετρο - μαγνητόμετρο
σαν αυτό που έχουν τα ρολόγια που μετρούν τα βήματα .
Κάποτε ήταν πανάκριβα αλλά πλέον οι τιμές έχουν κατρακυλήσει .
Σε μια τέτοια περίπτωση μπορείς να ρυθμίζεις την ευαισθησία της κλίσης ή την ένταση χτυπημάτων κατα βούληση .

Προσωπική μου άποψη είναι οτι προέχει η περιμετρική επίβλεψη του χώρου παρκαρίσματος .
Αν καταφέρει και μετακινήσει ο κλέφτης την μηχανή συνήθως είναι αργά ...

giorgos95
04-02-19, 10:48
φυσικα οσο πιο πολλοι αισθητηρες τοσο πιο γρηγορα να αδειαζει καιη μπαταρια γι αυτο ηθελα εναν τριτο και μεχρι εκει , επισης να ρωτησω μηπως γνωριζει καποιος μουεχει καψει ηδη μια φορα την σειρηνα και φοβαμαι πως και σημερα επαθα το ιδιο , κανενα αλλο προβλημα ποτε δεν μου εβγαλε αλλα αυτο με την σειρηνα δεν το καταλαβαινω , μετρημενο με πολυμετρο δινει κανονικα ρευμα στην φεισα του συναγερμου , ξερετε γτ να συμβαινει αυτο; να βαλω καμια ασφαλει στο ενδιαμεσω για να γλυτωνω το ξυλωνε σειρανα καθε φορα;