PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανελκυστήρας



mtzag
02-02-19, 15:29
Στο σπιτι εχω ενα μικρο ασανσερ απο τα απλα με μηχανικους διακοπτες ρελε κτλπ. Λειτουργει πολλα χωρις προβλημα αλλα δεν εχει ομαλο ξεκινημα σταματημα επισης χανει 1-4cm καποιες φορες σε καθε οροφο(αναλογα το φορτιο). Εχει ενα μοτερ 3kw τριφασικο 400v / inverter και encoder εχω μπολικα. Υπαρχει κανα σχεδιο πως να το μετραψω γινει ηλεκτρονικο να λειτουργει με inverter+encoder. Καποιος ετοιμος κωδικας για stmduino/arduino κτλπ ?

nestoras
02-02-19, 16:34
Να υποθεσω οτι είναι μεταφοράς φορτίων ή εχεις όρεξη να μπεις καμιά φυλακή;

Δε νομίζω κανένας υπευθυνος ηλεκτρονικός να σου προτείνει λύση για το πρόβλημα σου. Μπορεις να καταλάβεις τι θα συμβει αν δε διαβάσεις σωστα μια επαφή θέσης θαλάμου ή κλειστής πόρτας και ξεκινήσει να κινείται; Το ασανσέρ θεωρείται το πιο ασφαλές μεταφορικό μέσο επειδή έχει αυστηρούς κανονισμούς και τα εργαστήρια πιστοποίησης είναι στο εξωτερικό οπότε δεν παίζει να βρεις μη πιστοποιημένο ανελκυστηρα που να μην εχει περάσει τους ελέγχους που θα επρεπε πριν εγκατασταθεί.

mtzag
02-02-19, 17:28
Το ασανσερ ειναι μονο δικο μου δεν το χρησιμοποιει κανεις αλλος.Αδεια δεν εχει ουτε ασανσεριτζη.. Μηχανικα endstops που εχει τωρα θα παραμεινουνε. Εχει συμβει σφαλμα στο παρελθον απο σπασιμο απο πολυκαιρια του πλαστικου διακοπτη του 3ου οροφου ενω ημουνα μεσα και δεν τρακαρε στο τερμα λογω τερματικου ασφαλειας. Αυτο δε θα το βγαλω. Να επιταχυνει επιβραδυνει ομαλα και να βρισκει τον καθε οροφο ακριβως θελω.

vasilllis
02-02-19, 17:54
Στον όροφο πρέπει να βάλεις τρεις διακόπτες.2 προσέγγισης και ενός ορίου .με έναν δεν θα κάνεις δουλειά.encoder πως ακριβώς το φανταζεσαι να δουλέψει;

mtzag
02-02-19, 20:26
mcu διαβαζει τον encoder και βγαζει αναλογικο 0-10v που οδηγει το inverter σε κλειστο βρογχο(σερβομηχανισμος-pid loop)
Βασικα επειδη ο encoder παιζει να χαλασει ποιο πολυ προς resolver λεω να βαλω που εχει πολυ μικρα ποσοστα βλαβων.

vasilllis
03-02-19, 21:04
Καθαρα μηχανολογικη ηταν η ερωτηση μου.Προφανως θα το βαλεις να γυρναει πανω στην ραγα του ανελκυστηρα και να σου μετραει.Αν ναι ,δεν μου φαινεται και αξιοπιστη λυση.Τα ασανσερ παντως δουλευουν με επαγωγικους αισθητηρες ανα οροφο(3)

mtzag
04-02-19, 02:09
Οχι τον resolver θα τον βαλω στο βολαν που ειναι τωρα οι μηχανικοι διακοπτες καθε οροφου.
Το δικο μου δεν εχει επαγωγικους διακοπτες εχει
μηχανικους.

vasilllis
04-02-19, 15:56
Εχει έναν ανά όροφο;
Επίσης είναι μια επαφής η δύο;


Υγ δεν ήξερα ότι έχει βολαν.

giannakis1983
04-02-19, 17:37
Καλησπέρα . Επειδή τυχαίνει και ειμαι τεχνικός σε ανελ/στηρες πρέπει κατ' αρχήν να σε ενημερώσω οτι αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις ειναι το λιγότερο ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ .

Μετά τα inverter που χρησιμοποιούνται εχουν ειδικό λογισμικό για να τοποθετηθούν σε ανελκυστήρα. Τα φρένα του ανελκυστήρα ελέγχονται ΚΑΙ απο το inverter.
Δεν χρειάζεται να μπει Encoder ,μπορέις να το συνδέσεις σε Open Loop.
Το πιθανότερο να χρειαστεί να βγεί το βολάν γιατί θα έχεις μεγάλη αδράνεια στο ξεκίνημα και στις αλλαγές ταχύτητας.
Πρέπει να τοποθετηθεί και αντίσταση κατανάλωσης παραγόμενου ρεύματος στο inverter γιατί θα το πάρεις στα χέρια.
Θα πρέπει να γίνει μετατροπή του πίνακα απο μια ταχύτητα σε 2 ταχύτητες για να μπορέι να κάνει το inverter τις αλλαγές.

Και άλλα πολλά......
+ οτι δεν θα είναι ασφαλές.

tsimpidas
04-02-19, 18:06
Να επιταχυνει επιβραδυνει ομαλα και να βρισκει τον καθε οροφο ακριβως θελω.

αντι να βγάλεις το βολάν απλά βαλε μεγαλύτερο,,,περισσότερη αδρανια στην εκκίνηση= ομαλότερη εκκίνηση
και βάλε ηλεκτρομαγνητικό φρενο για ομαλο σταμάτημα.

giannakis1983
04-02-19, 18:26
Την ομαλή εκκίνηση την κερδίζει με το inverter. Το βολάν θα φέρει μονο αρνητικά ...Ειδικά το πιο βαρύ που λέει ο Tsimpidas.
Τα φρένα του ανελκυστήρα είναι ηλεκτρομαγνητικά έτσι και αλλιώς ....
θα πρέπει το inverter να κάνει τους εξής χρόνους :
-Ξεκίνημα με συγκράτηση DC brake πάνω στο μοτερ.
-Ανοιγμα φρένου
-Σταδιακή αύξηση στροφων (ανάλογα το acceleration )
-Διαδρομή με σταθερή (ονομαστική) ταχύτητα.
-Επιβράδυνση μειώνοντας τα Hz στην μικρή ταχύτητα.
-Προσέγγιση ορόφου με μικρή ταχύτητα
-Επιβράδυνση μειώνοντας τα Hz και ταυτόχρονα πέταγμα DC στο μοτέρ
-Συγκράτηση με DC στον όροφο για ms και κλείσιμο φρένων
-Διακοπή λειτουργίας inverter