Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : περί win 10 and win 7



diskjohn
16-02-19, 12:54
Καλημέρα ερώτηση σε πρόβλημα έχω ένα pc με 3 δίσκους στον ένα sata win 7 τον δεύτερο σαν αποθήκη και έβαλα και των τρίτο ένα ssd Kingston για τα win 10 έκανα κανονικά εγκατάσταση τα 10 στον ssd τα 7 υπήρχαν έχω επιλογή στο bios 1. hhd win 7 - 2.ssd win 10 - 3.dvd κτλ το θέμα είναι όταν ανοίγω τον υπολογιστή έχει επιλογή windows 7 or windows 10 αν πατήσω τα 7 ξεκινάνε αν πατήσω τα 10 μου βγάζει μήνυμα windows/system32/winload.exe και δεν ξεκινάνε τα 10 ,ξανάκανα εγκατάσταση τα 10 τίποτα , αν αλλάξω την σειρά στο bios 1.win 10 2.win7 ξεκινάνε τα 10 κανονικά το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει η επιλογή dual boot καμία βοήθεια

Πατέντες
16-02-19, 13:14
Νομίζω, ότι για να δουλέψει σωστά το dual boot πρέπει τα λειτουργικά να είναι στον ίδιο δίσκο.

Gaou
16-02-19, 13:22
πρεπει να κανεις προωτα εγκατασταση τα 10 και μετα τα 7 . εννοειτε τη σειρα δεν θα την περιάξεις μετα την εγκατασταση.

diskjohn
16-02-19, 13:27
δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα τα 10 και μετά τα 7 το θέμα ειναι να μάθουμε λίγο τα 10 μιας και τα 7 ειναι τα βασικά μέχρι τώρα και δύσκολο να ξαναγίνουν την συγκεκριμένη στιγμή φορματ ειναι και σε διαφορετικό δίσκο

exop
16-02-19, 14:23
θα δοκίμαζα να αφαιρέσω το δίσκο με τα 7 και να δω αν το μηχάνημα ξεκινά στα 10.
αν ναι, τότε μάλλον φταίει ο bootloader.

δοκίμασε το παρακάτω:
a. Insert the installation DVD or USB and boot Windows 7 from it.
b. In the ‘Windows setup’ page select the ‘language to install’, ‘Time and currency format’ and the ‘keyboard or input method’ and click on‘next’.

c. Click on Repair your computer.

d. Click on Troubleshoot and then selectAdvanced Options.

e. Click on Command prompt and type the following commands and pressEnter after each command:

Bootrec /fixmbr

Bootrec /fixboot

Bootrec /rebuildbcd

f. Restart the computer. Check if the issue persists.


από εδώ: https://answers.microsoft.com/en-us/insider/forum/all/file-windowssystem32winloadexe-error-code/d64439a9-17ca-49b6-8d63-b41fa78bb608

andreasmon
16-02-19, 14:25
κατέβασε δωρεάν και εγκατέστησε το EasyBCD 2.3.Με αυτό θα διορθώσεις τις εγγραφές στο boot menu και είσαι έτοιμος.

Ste7ios
16-02-19, 15:03
Σε περιπτώσεις που θέλουμε να παίξουμε πιο βολικό αλλά και για άλλους λόγους (π.χ. ασφάλεια) το virtualization.

Κάνεις ένα λάθος και κάνεις undo απο το snapshot,
δεν το θες άλλο, σβήνεις απλά το αρχείο του,
Backup? Copy paste το αρχείο του σε ένα εξ. δίσκο,
Κολλάς ιούς, πάλι επαναφορά απο το snapshot ή το backup...
Και όλα αυτά δουλέυοντας παράλληλα με το κανονικό σου σύστημα ή και με άλλα virtual...

diskjohn
16-02-19, 15:29
καλό μεσημέρι καμιά αλλαγή ούτε με repair πέτυχε ούτε το easybcd 2.4 κατάφερε να κάνει κάτι ,το μόνο που γίνετε είναι άμα αλλάξω την θέση μέσο του bios δηλαδή βάλω πρώτα τα 10 ξεκινάει κατευθείαν τα 10 χωρίς επιλογή ενό αμα έχω πρώτα τα 7 μου βγάζει την επιλογή μεταξύ 7 και 10 αλλά δεν δουλεύει τα 10

andreasmon
16-02-19, 15:58
καλό μεσημέρι καμιά αλλαγή ούτε με repair πέτυχε ούτε το easybcd 2.4 κατάφερε να κάνει κάτι ,το μόνο που γίνετε είναι άμα αλλάξω την θέση μέσο του bios δηλαδή βάλω πρώτα τα 10 ξεκινάει κατευθείαν τα 10 χωρίς επιλογή ενό αμα έχω πρώτα τα 7 μου βγάζει την επιλογή μεταξύ 7 και 10 αλλά δεν δουλεύει τα 10


με το easybcd λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.Μπες σε ένα λειτουργικό π.χ windows 7,άνοιξε το easybcd πήγαινε ρυθμίσεις για προχωρημένους,επέλεξε windows 7 και πιο κάτω αλλαγή ρυθμίσεων(κανονικό) επέλεξε τον δίσκο που βρίσκονται π.χ δίσκος C.Μετά πάτα αποθήκευση ρυθμίσεων.Το ίδιο κάνε και για τα windows10...

diskjohn
16-02-19, 16:26
με τίποτα δεν λέει να αλλάξει ορίστε και ένα screen του προγράμματος
77080

nick1974
16-02-19, 16:27
μπορεις να εγκαταστεισεις οσα λειτουργικα θες σε οσους δισκους θες (η και φλασακια η ακομα και απομακρρυσμενα αποθηκευτικα συστηματα) και να bootαρεις οποιο θες χωρις κανενα προβλημα, απλα αν εχεις καποιο θεμα ειτε πρεπει να κανεις manual εγγραφες στο boot loader, ειτε να εγκαταστησεις εναν δικο σου.
Προσωπικα θα χρησιμοποιουσα τον Grab (τον παραδοσιακο boot loader του linux) αλλα μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιον βολευεσαι (νομιζω και η acronis εχει ενα δικο της που ειναι αγαπητος σε χρηστες που εχουν μονο windows συστηματα)

andreasmon
16-02-19, 18:54
το δοκίμασες μέσα από ρυθμίσεις για προχωρημένους,επέλεξε windows 7 και πιο κάτω αλλαγή ρυθμίσεων(κανονικό) ......όπως σου έγραψα προηγούμενο ποστ!

ανέβασε μια εικόνα από ρυθμίσεις για προχωρημένους και για τα 2 λειτουργικά.

diskjohn
16-02-19, 19:47
Ανδρέα νομίζω αυτά λες
77081

andreasmon
16-02-19, 20:41
ναι αυτά λέω.Όταν έχεις μπει στα windows 7,αυτά είναι εγκατεστημένα στο σκληρό δίσκο C και τα windows 10 στον σκληρό δίσκο J;

diskjohn
16-02-19, 21:10
ναι σωστα ο j ειναι ssd δισκος

andreasmon
16-02-19, 21:49
μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία από τον υπολογιστής,ώστε να φαίνονται όλοι οι σκληροί και τα παρτίσιονς μέσα από τα windows 7;

diskjohn
17-02-19, 08:06
Καλημέρα Ανδρέα
77088

andreasmon
17-02-19, 13:43
καλημέρα,από την εικόνα που ανέβασες,εφόσον τα windows 7 είναι στο C και τα windows 10 στον J, τότε από πλευρά boot menu kai easybcd είσαι εντάξει.Κάποια λεπτομέρεια μας διαφεύγει ή κάποια ρύθμιση στο bios.

Τέλος δοκίμασε να μπεις στα windows 10 και να κάνεις με to easybcd αυτά που σου είπα στο ποστ 9,με την μόνη διαφορά--τσέκαρέ το ότι τα windos 10 θα ναι τώρα στον C σκληρό δίσκο και τα 7 σε άλλον,όχι απαραίτητα στον J!!