PDA

Επιστροφή στο Forum : BOOSTER NOCO GENIUS GB40



john_b
21-02-19, 17:44
Αξίζει η αγορά του;
Θεωρείται ότι ενέχει κινδύνους η αποθήκευση στον χώρο αποσκευών με υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι;
Έχετε κάποια εναλλακτική πρόταση;

https://www.tserkezidis.com/Noco-Genius-GB40

Ste7ios
21-02-19, 18:22
Όπως κάθε τι που περιέχει μπαταρία απαιτεί την προσοχή μας, ειδικά κατά τη φόρτιση.

Αν σκοπεύεις να το έχεις συνεχώς μέσα στο αμάξι κατακαλόκαιρο, καλύτερα όχι. Στην καλύτερη θα μειώσεις αρκετά γρήγορα τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας του (LiCoO2).

john_b
26-02-19, 09:37
Άργησα να απαντήσω γιατί είχα βλάβη στο δίκτυο και ήμουν χωρίς τηλ. και ίντερνετ.
Μα ο σκοπός αυτών των συσκευών είναι να βρίσκονται μόνιμα στο αυτοκίνητο μη τυχόν και μείνουμε από μπαταρία σε κανένα κατσάβραχο.
Τα κλασικά που είναι ογκώδη και βαριά είναι άλλη περίπτωση. Αυτά, λόγο της μπαταρίας που φέρουν, είναι ασφαλή;
Επίσης, κάνουν το ίδιο καλά τη δουλειά γι την οποία προορίζονται;
Και φυσικά, το έχει κανείς να μας πει γνώμη;

Ste7ios
26-02-19, 10:50
Δεν ισχύει κάτι διαφορετικό απο οτι ισχύει για τις μπαταρίες λιθίου. Το εύρος λειτουργίας του είναι -20°C με 50°C. Για τη φόρτιση είναι μικρότερο.

Μια χαρά ασφαλή είναι τουλάχιστον τα επώνυμα ακολουθώντας προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης τους.

Την δουλειά την κάνουν μια χαρά καθώς ξερνάνε όλο το ρεύμα τους μέσα σε μια στιγμή και με σχετικά μικρή πτώση τάσης σε αντίθεση με τις μολύβδου...

Εγώ δεν το αφήνω μέσα στη μοτοσικλέτα αν είναι να μείνει στον ήλιο, το κουβαλάω στο τσαντάκι μου.

Πέρα απο τη φθορά των στοιχείων απο τη ζέστη, έχεις και μεγαλύτερη αυτοεκφόρτιση.



https://no.co/media/nocodownloads/format/g/b/gb40-lithium-jump-stater-user-guide.pdf

john_b
26-02-19, 11:12
Ποιο έχεις;

Ste7ios
26-02-19, 16:47
Ballistic Backpack. Φασόν πρέπει να είναι...

Το έχω χρησιμοποιήσει έως σήμερα μόνο ως power bank. Η μπαταρία & το σύστημα φόρτισης είναι πάντα υπο επιτήρηση οπότε δύσκολο αν και όχι αδύνατο να το χρειαστώ σαν jump starter, για αυτό και το πείρα...

john_b
01-03-19, 14:44
Το πήρα (Noco Genius Boost GB40) και φαίνεται πολύ ποιοτική και στιβαρή κατασκευή. Από τα βίντεο που είδα, πρέπει να είναι απολύτως αποτελεσματικό.

77206

georgeb1957
01-03-19, 15:06
Καλορίζικο.
Εχω ακριβώς το ίδιο και με έχει σώσει πολλές φορές. Είναι πολύ ποιοτική η κατασκευή του και δεν έχει σχέση με τα αντίστοιχα κινέζικα.
Κατασκευάζεται στην Κίνα αλλά είναι αμερικάνικων προδιαγραφών και έχει 1 χρόνο εγγύηση.
Αν είναι φορτισμένο 100% μπορείς να κάνεις μέχρι και 5 εκκινήσεις μέχρι να φθάσει η χωρητικότητα του στο 70%.
















όταν

DLS 33
01-03-19, 18:51
αυτο δεν ειναι καλο ? https://www.banggood.com/89800mAh-12V-4-USB-Car-Jump-Starter-Pack-Booster-Charger-Battery-Power-Bank-Kit-p-1260474.html?rmmds=search&ID=47184&cur_warehouse=CN
δεν αξιζει 44 euro να το αγορασω ?

Ste7ios
01-03-19, 19:05
Ψάξε για reviews σε forums, ΟΧΙ σχόλια σε sites που κάνουν πωλήσεις.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι σχεδόν 90 Ah. Μπορεί να μην είναι ούτε καν 12 Ah που γράφει παραμέσα. Σε reviews που έχω δει π.χ. στο YouTube κάποια είναι τόσο απαράδεκτα που τα καθιστά επικίνδυνα. Οπότε προσοχή.