PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέρασμα παροχής από όροφο σε όροφο



thomasgree
10-03-19, 11:45
Εχω να περασω μια τριφασικη παροχη που θα τροφοδοτησει τον 2ο οροφο μιας μονοκατοικιας και που θα περασει απο τον τοιχο του σαλονιου εσωτερικα μεσα απο τον 1ο οροφο. Η παροχη θα ειναι 5Χ16 ΝΥΥ. Τι προτεινετε για προστασια της γραμμης περα απο το οτι θα τοποθετηθουν κουτια καθολο το υψος της? Τα συνολικα φορτια του διαμερισματος που θα ειναι και ιατρειο θα ξεπερνουν τα 35Α ανα φαση.

antonisfa
11-03-19, 19:33
Μια και ξεπερνάς τα 25Α ανά φάση οτιδήποτε εκτός από σιδηροσωλήνα.

thomasgree
11-03-19, 20:09
Αυτο σκεφτηκα να βαλω, σωληνα μεταλλικη αλλα γιατι οχι? Δεν εμπιστευομαι τις πλαστικες οσο σκληρες και ναναι

Bobiras
11-03-19, 20:44
δεν χρειζετε η μεταλλικη σωληνα. την μεταλλικη την βαζουμε οταν ειναι κατω απο χωμα η απο εδαφος. στο τοιχο ειναι περιτο. το καλοδιο ειναι NYY δεν παθαινει τιποτα. πλαστικη σωληνα βαρεως τυπου και εισαι μια χαρα. ουτε σε 3χ35 δεν βαζουμε μεταλλικη.

thomasgree
11-03-19, 20:58
δεν χρειζετε η μεταλλικη σωληνα. την μεταλλικη την βαζουμε οταν ειναι κατω απο χωμα η απο εδαφος. στο τοιχο ειναι περιτο. το καλοδιο ειναι NYY δεν παθαινει τιποτα. πλαστικη σωληνα βαρεως τυπου και εισαι μια χαρα. ουτε σε 3χ35 δεν βαζουμε μεταλλικη.
Το θεμα μου ειναι να μην χτυπηθει στο μελλον γιατι αναγκαστικα περναει απο το σαλονι. Με τα κουτια σε δυο ή τρια σημεια νομιζω δεν θα υπαρχει θεμα, αλλα μεταλλικη θα εβαζα ωστε στα σιγουρα να μην καρφωθει απο κανενα στο μελλον

Bobiras
11-03-19, 21:04
ετσι οπως το λες πρεπει να βαλεις μεταλλικους σωληνες σε ολο το σπιτι. αν χτυπησεις δηλαδη ενα 3χ1,5 δεν θα παθεις τπτ? αφου θα βαλεις και κουτια δεν θα εχεις προβλημα γιατη θα "δειχνη" οτι περανει καλοδιο.

thomasgree
11-03-19, 21:27
Μιλαμε για την παροχη οχι ενα 3Χ1.5 ...Αν χτυπηθει ενα 5Χ16 δεν ειναι ευκολο να το μουφαρεις και γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια?:closedeyes:
Ασε που θα φας μεγαλο μπινελικι!:001_unsure:

Bobiras
11-03-19, 21:46
Μιλαμε για την παροχη οχι ενα 3Χ1.5 ...Αν χτυπηθει ενα 5Χ16 δεν ειναι ευκολο να το μουφαρεις και γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια?:closedeyes:
Ασε που θα φας μεγαλο μπινελικι!:001_unsure:

μια χαρα μουφαρετε και το 5χ16 απο εναν επαγγελματια (το εχω κανει αρκετεσ φορες και με μεγαλητερη διατομη καλοδιου). ξερεις ποσα σπιτια εχουν παροχες μεσα απο σαλονια, κουζινες, μπανια, δωματια και απο αλλα διαφορα μερη του σπιτιου? κανεις δεν βαζει μεταλλικο στο τοιχο και ποτε δεν ειχαν προβλημα εκτος αν βαλει καποιος το χερι του και δεν προσεχει. γιατη να φας μπινελικι επιδει ο αλλος ηθελα να βαλει π.χ. ενα καδρο και βαρεσε το καλοδιο? τωρα τη να σου πω κανε οτι νομιζεις.

alto2
12-03-19, 00:27
Μια λύση που την έχω δει στην πράξη 77360
τα καλώδια μέσα σε πλαστική σωλήνα και κάλυψη της πλαστικής με γωνια γαλβανισμένη