PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με πάνελ ηλιακού θερμοσίφωνα?



userkkk
14-03-19, 11:40
Καλημέρα σε όλα τα μέλη

θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής γιατί δεν έχω γνώση ή εμπειρία.
Πριν από 6 μήνες έβαλα ένα ηλιακό στο σπίτι και έχει εμφανίσει κάποιες γραμμές στο πάνελ. Είναι πρόβλημα αυτό ή είναι κάτι που συμβαίνει?

Ευχαριστώ

Panoss
14-03-19, 13:43
Πάνω στο τζάμι είναι αυτή η γραμμή;
Απ' την εξωτερική του πλευρά;

userkkk
15-03-19, 11:04
όχι. εσωτερικά

Κυριακίδης
15-03-19, 11:22
και οι γραμμές / λεκέδες στο κάτω μέρος του καθρέφτη και αυτές εσωτερικά ? Τρύπησε λογικά αν είναι από μέσα . Αν ισχύει εγγύηση ψάξε το.

userkkk
15-03-19, 12:14
ναι όλες εσωτερικά είναι...βέβαια και έχει εγγύηση.
δηλαδή για να καταλάβω όταν λες τρύπησε εννοείς το πάνελ? και πήρε νερό(ας πούμε)? από τι μπορεί να εμφανίστηκαν οι γραμμές, αυτό προσπαθώ να καταλάβω
ευχαριστώ

Κυριακίδης
15-03-19, 12:19
Εννοώ ότι τρύπησε το κλειστό κύκλωμα σωληνώσεων του καθρέφτη (σωληνώσεων που βρίσκονται πίσω από την μαύρη επένδυση λαμαρίνας του καθρέφτη)

userkkk
15-03-19, 12:22
ΑΑ μάλιστα. ευχαριστώ πολύ. θα επικοινωνήσω άμεσα με τον πωλητή για αντικατάσταση

Κυριακίδης
15-03-19, 13:04
Αντικατάσταση με άλλης μάρκας καθρέφτη αν δεν δικαιολογείται η αιτία της βλάβης στο σημείο που θα εντοπιστεί , στο να βάλεις την ίδια μάρκα (να μην τρέχουμε πάλι μετά από 6 μήνες )

Panoss
15-03-19, 14:52
Πρέπει να στο αντικαταστήσει με καινούριο αφού είναι εντός εγγύησης.
Αν ΔΕΝ, επιοινωνείς με Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (αριθμός τηλεφώνου 1520) και να δεις που θα βρεις άκρη :wiink:.

el greco 1
15-03-19, 17:46
ειχατε βαλει αντιψυκτικο μεσα στο κυκλωμα? αν ειχε σπασει απο παγετο θαβγαζε συνεχεια νερο απο το κατω μερος. πιθανον εχει πεταξει υγρασια απο τον πετροβαμβακα που εχει μεσα και φανηκε τωρα.

vasilisd
15-03-19, 21:51
Αντικατάσταση με άλλης μάρκας καθρέφτη αν δεν δικαιολογείται η αιτία της βλάβης στο σημείο που θα εντοπιστεί , στο να βάλεις την ίδια μάρκα (να μην τρέχουμε πάλι μετά από 6 μήνες )

Πέτρο δε γίνεται αυτό που λες.. Σαν να λέμε έχω Fiat και μου καίγεται η μηχανή εντός εγγύησης, πηγαίνω στην αντιπροσωπία και τους ζητώ μηχανή απο Μercedes..
Όπως λέει και ο Γιώργος στο #10 αν είχε τρυπήσει/σπάσει θα έβλεπε νερό συνέχεια και εκτός καθρέπτη. Μάλλον πέρασε νερό με κάποιο τρόπο μέσα στο πάνελ και με την θερμοκρασία εμφανίζεται με μορφή υδρατμών στο κρύσταλλο.
Σε κάθε περίπτωση Κωνσταντίνε ενημέρωσε το κατάστημα που το προμηθεύτηκες.

userkkk
15-03-19, 21:54
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Μίλησα σήμερα με το κατάστημα και αν και δεν μου είπαν ποιο είναι το πρόβλημα είπαν ότι θα γίνει άμεση αντικατάσταση.

Κυριακίδης
15-03-19, 22:45
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Μίλησα σήμερα με το κατάστημα και αν και δεν μου είπαν ποιο είναι το πρόβλημα είπαν ότι θα γίνει άμεση αντικατάσταση.
Επειδή έχει δίκιο ο Βασίλης στο #11 . Αν μας πεις ότι πέρα από το πρόβλημα της γρατζουνιάς είχες πάραυτα καλή απόδοση του ηλιακού , ισχύει το #11. Αν όχι ισχύει άλλο


αν είχε τρυπήσει/σπάσει θα έβλεπε νερό συνέχεια
Πόσο "νερό " μπορεί να έχει ένα κλειστό κύκλωμα? (αν είναι κλειστό κύκλωμα)