PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτης Διαφυγής Εντασης



Gaou
17-03-19, 20:26
παιδιά χρειαζομαι λιγη εγκυκλοπαιδική γνώση. Εχω αυτό στον εκτυπωτή μου καθ' υποδειξη ενος φίλου ηλεκτρολόγου μετα απο ερώτηση μου . Αυτο που ειπα και σε κάποιον άλλο που ρώτησα ειναι ότι φαντάζομαι ότι το εειχα ζητήσει για προστασία δεν θυμαμαι ομως ποιον επρεπε να προτατέψει, εμένα ή το μηχάνημα.

εν πάσι περιπτώση ειδα ότι ειναι ένα ΔΔΕ αλλα δεν καταλαβαινω άν έχει κατι ειδικό ή αν ειναι ενα κοινό σαν αυτο που εχουμε στον πίνακα. μπορειτε να με διαφωτισετε παρακαλώ. και επισης να μου πειτε αν προστατευει και το μηχάνημα...
77435
ευχαριστώ.

vasilllis
17-03-19, 22:40
αυτο προστατευει τον χειριστη απο αμεση ή εμεση επαφη σε περιπτωση σφαλματος μονωσης.Δεν μπορει να προστατεψει το μηχανημα.

Gaou
17-03-19, 23:36
και ποια η διαφορά του απο ένα απλο διπολιικό ρελε. ?

Κυριακίδης
18-03-19, 00:00
Δεν μπορει να προστατεψει το μηχανημα. :-k γιατί δεν μπορεί να προστατέψει ένα οποιαδήποτε μηχάνημα που συμπεριλαμβάνει και γείωση?

σε περιπτωση σφαλματος μονωσης. π.χ. φάσης - γείωσης ή ουδέτερου γείωσης .
https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2015/12/blog-post_25.html
Διάβασε το περίπου στην μέση του κειμένου "περί πυρκαγιάς σε διαμέρισμα στο κέντρο της Βέροιας " ...

(ηθικό δίδαγμα ..... καλύτερα να αλλάξεις ένα μοτέρ απορροφητήρα παρά όλο τον απορροφητήρα + το διαμέρισμα)

lepouras
18-03-19, 00:06
και ποια η διαφορά του απο ένα απλο διπολιικό ρελε. ?

αυτό που έχεις εκτός από ΔΔΕ είναι ΚΑΙ αυτόματη ασφάλεια στα 6Α

vasilllis
18-03-19, 09:04
Πετρο απο τι να το προστατεψει?Αν εχει μοτερ και ειναι μικροτερο θερμικο το μοτερ θα καει(και θα πεσει η ασφαλεια ή ο διαρροης).
Αν εχει πλακετα με 6Α μικροαυτοματο η πλακετα θα καει.Ποιο εξαρτημα μπορει να προστατευτει απο μικροαυτοματο?

mtzag
18-03-19, 09:54
Αυτο ειναι ενα rcbo (https://en.wikipedia.org/wiki/Residual-current_device#RCBO) δηλαδη ΔΔΕ 30mA & ασφαλεια 6Α σε 1 συσκευη πακετο.
Προστατευει το χειριστη απο ηλεκτροπληξια (ανοιγει το κυκλωμα με διαρροη προς τη γη 30mA και πανω) αλλα και το μηχανημα για βραχυκλωμα για πανω απο 6Α.

Κυριακίδης
18-03-19, 10:22
Πετρο απο τι να το προστατεψει?Αν εχει μοτερ και ειναι μικροτερο θερμικο το μοτερ θα καει(και θα πεσει η ασφαλεια ή ο διαρροης).
Αν εχει πλακετα με 6Α μικροαυτοματο η πλακετα θα καει.Ποιο εξαρτημα μπορει να προστατευτει απο μικροαυτοματο?

Το παράδειγμα της Βέροιας που διάβασες μπορεί να ανήκει στα όρια της φαντασίας ή του απίθανου στατιστικά (άσχετα του κατά πόσο είχε δίκιο η πυροσβεστική στο πόρισμα της )
Αυτό που κατάλαβα στην ουσία είναι ότι αν και οι κανονισμοί κατά αυτούς επιτρέπουν την 10Α σε απορροφητήρα (που για μένα θα έπρεπε παρόμοιου είδους συσκευές να ασφαλίζονται πολύ κάτω των 10Α ) , έδειξε πράγματι ένα "σενάριο" του γιατί όχι να μην μπορεί να συμβεί .

Έδειξε εκ του όντως ότι το ρελέ διαφυγής (ΑΝ ήταν τοποθετημένο )προστατεύει εκτός από εμάς και την συσκευή . Στην περίπτωση της Βέροιας δεν κάηκε εκ του όντως ένα εξάρτημα της συσκευής , αλλά τα πάντα / δεν θα ψάξουμε τώρα "πορίσματα" για του τι ακριβώς έγινε και πως . Απλός αποδείχτηκε ότι ο διαφυγής προσφέρει + κάτι παραπάνω από μια κοινή ασφάλεια .
Επομένως στο 1ο ποστ πρέπει να απαντήσουμε , ναι προστατεύει και το μηχάνημα .

vasilllis
18-03-19, 10:39
Την συσκευη πως την προστατευει?
παραθετω τι γραφει :
Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, στο μοτέρ του απορροφητήρα της κουζίνας ξεκινά μια διαρροή ρεύματος μεταξύ φάσης και του μεταλλικού του καλύμματος. Το κύκλωμα που τροφοδοτεί με ρεύμα τον απορροφητήρα είναι με καλώδια ΝΥΑ

δεν προστατευει την συσκευη λοιπον.Προστατευει απο τα επακολουθα.

Κυριακίδης
18-03-19, 10:52
Την συσκευη πως την προστατευει?
παραθετω τι γραφει :
Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, στο μοτέρ του απορροφητήρα της κουζίνας ξεκινά μια διαρροή ρεύματος μεταξύ φάσης και του μεταλλικού του καλύμματος. Το κύκλωμα που τροφοδοτεί με ρεύμα τον απορροφητήρα είναι με καλώδια ΝΥΑ

δεν προστατευει την συσκευη λοιπον.Προστατευει απο τα επακολουθα.



Δεν έχεις τύχει ποτέ μοτέρ που να είναι καμένο πλήρως το πηνίο (σε ανεμιστήρα ) και πάραυτα να βρεις τα καλώδια τροφοδοσίας τους ανέπαφα?

nestoras
18-03-19, 11:03
Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτο που έγραψε ο Βασίλης. Οι ασφάλειες που τοποθετούμε στον πίνακα είναι για να προστατεύουν κυρίως τη γραμμή και τα επακόλουθα υπερφόρτωσης ή βραχυκυκλώματος (πυρκαγιά).

Για την προστασία της ίδιας της συσκευής συνήθως ο κατασκευαστής παίρνει τα μέτρα του. Επίσης ισχύει ότι όσο πιο κοντινή ασφάλεια με το ρεύμα λειτουργίας της συσκευής βρούμε τόσο πιο "γρήγορα" θα προλάβουμε τα άσχημα επακόλουθα ενός βραχυκυκλώματος ή μιας υπερφόρτωσης. Το τελευταίο δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα σώσουμε τη συσκευή από καταστροφή.

vasilllis
18-03-19, 11:37
Δεν έχεις τύχει ποτέ μοτέρ που να είναι καμένο πλήρως το πηνίο (σε ανεμιστήρα ) και πάραυτα να βρεις τα καλώδια τροφοδοσίας τους ανέπαφα?
σχεδον παντα καιγεται το τυλιγμα χωρις να πειραχτουν τα καλωδια τροφοδοσιας.
Το ΔΔΡ το μονο που κανει ειναι να επιτηρει διαρροη ρευματος μεταξυ φασεων και ουδετερου με την γειωση.
Η ασφαλεια επισης σε εγκαταστασεις τοποθετειται ωστε να προστατευει τον αγωγο που την τροφοδοτει απο υπερενταση ,βραχυχυκλωμα κλπ.
Θα υπαρξουν περιπτωσεις που υπο προυπποθεσεις θα προστατεψουν μια συσκευη.
Οποιος ομως τα τοποθετει για αυτο,ειναι λαθος.

selectronic
18-03-19, 17:22
Όπως είπαν και οι παραπάνω, οι ασφάλειες στον πίνακα ασφαλίζουν τα καλώδια στους τοίχους, μετά την πρίζα είναι θέμα συσκευής.
Εξαίρεση ο ΔΔΕ που θα προστατέψει από διαρροές προς την γη.

Ωραία πατέντα είναι τα φις των Άγγλων που έχουν ασφάλεια πάνω, ακόμα καλύτερα θα μπορούσαμε να έχουμε ενσωματωμένες ασφάλειες για μικρές εντάσεις στις πρίζες (πέρα από τις του πίνακα που είπαμε είναι για τα καλώδια).

Gaou
20-03-19, 12:27
παδιιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . τώρα επειδή τρώγοντας ερχεται η όρεξη.


... περιπτωσεις που υπο προυπποθεσεις θα προστατεψουν μια συσκευη....

αυτο όπως προειπα το έχω πάνω στον εκτυπωτή μου οπου χρησιμοποιιώ τραπέζι στα 230v ac. η αντισταση λοιπόν που ειναι συνδεδεμένη σε ένα ssr κάθεται κάτω απο μια πλάκα αλουμινιου οπου πάνω σε αυτην κάθονται οι εκτυπώσεις .

Εγώ συνέδεα και την πλάκα με την γειωση οπου επισης συνέδεα και ότι αλλο μεταλικό υπήρχε γύρω απο το αντισταση.. Η αντίσταση χρησιμοποιόντας την γνωστή εξισωση με βγάζει :001_tt2: ρευμα 2.8Α . Προκειμένου να φτάσω κοντα στα 6Α που προστατευει η ασφάλεια να συνδέσω πάνω του και το τροφοδοτικό του εκτυπωτή ( 600w) ? Δεν εχω έτσι παραπάνω πιθανότητες ώστε να λειτουργήσει αυτο στην περιπτωση κάποιου λάθους ( εκτος της διαφυγής ρευματος προς την γη) και ετσι να εχω και προστασία στην πλακέτα μου ?

και πάλι ευχαριστώ πολυ.

rama
20-03-19, 12:40
Μήπως εν σειρά να έβαζες μία ασφάλεια 3Α?

Gaou
20-03-19, 12:53
ναι θα μπορούσα και αυτο . απλα ελεγα μήπως με το ένα εξάρτημα τα πιάσω και τα δύο....

θέλω να βάλω και μια θερμική σε σειρά αργοτερα φυσικά αυτο καταλαβαινω ότι δεν αλλάζει κάτι .

vasilllis
20-03-19, 13:45
Παυλο δεν μπορει να προστατευτει η αντισταση.Προφανως αν τραβηξει παραπανω θα εχει βραχυκυκλωσει ,αρα θα ειναι αχρηστη.Εννοειται βεβαια αν μπορεις να τοποθετησεις μια ασφαλεια 3Α θα εισαι ασφαλεστερος .

Gaou
20-03-19, 14:08
οκ παιδιά . αυτο που ηθελα να προστατέψω ειναι η πλακέτα και όχι η αντισταση....! η αντισταση ειναι μικρο ( κανα 100) το κακο αν χαλάσει. η πλακέτα με τους βηματικους και καποια αλλα κυκλωματα θα με ετσουζε πολύ αν παθαιναν κατι ....!

φυσικά ο καθηγητής μου στο σχολειο ( τώρα στα γεραματα μαθε γερο γράμματα) μου ειπε ότι δεν παιζει το σεναριο ( να καει η πλακέτα απο αστοχια της αντιστασης) αλλα οπως ξέρετε επιμένω όχι επειδή ξέρω αλλα για να σιγουρευτώ ότι έχω καταλάβει .

και πάλι ευχαριστώ πολύ παιδιά .

vasilllis
20-03-19, 15:52
Οπότε η πλακέτα σου μπορεί να προστατευθεί στο τμήμα της 'εξοδου' της με την κατάλληλη ασφάλεια.