Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Διαφορά ταχύτητας σε άλλη πρίζα



panosdel
22-03-19, 13:26
Γειά σε όλους τους φίλους. Στο σπίτι έβαλα μια καινούρια πρίζα τηλέφωνου στο υπνοδωμάτιο ωστε να παρω το ρουτερ κοντα μου. Απο εκεί που η άλλη πρίζα ειχε 25 mbps ταχύτητα τωρα εχω μολις 3! Τι μπορεί να φταίει?

klik
22-03-19, 13:35
Ποσες πριζες τηλεφ εχεις; τι συσκευες τηλεφωνου υπαρχουν; vdsl 30αρα; τι καλωδιο μπηκε και απο που περασε; (εξωτερικα, σε καναλι κλπ)

panosdel
22-03-19, 13:50
2 πριζες. Vdsl 50αρα. Υπήρχε ήδη η εγκατάσταση. Το σπίτι είναι παλιό. Το μόνο που έκανα ήταν να αλλάξω την πριζα στο υπνοδωμάτιο επειδή ήταν παλιού τύπου.

αλπινιστης
22-03-19, 15:41
Ετσι οπως το περιγραφεις φταιει:
Ειτε η νεα πριζα (μικρο ποσοστο)
Ειτε το παλιο καλωδιο (μεγαλυτερο ποσοστο απο την πριζα)
και 90% κατι δεν πηγε καλα στη συνδεση.

Το οτι το καλωδιο ειναι παλιο, το θεωρουμε δεδομενο, ετσι?
Δοκιμασες να επαναλαβεις την συνδεση?

Δοκιμασε το και μετρα με την πριζα κρεμασμενη μηπως στην τοποθετηση την ακουσε κανενα καλωδιο...

mitsus78
22-03-19, 18:41
Αν πρίζα είναι με κλεμα τα καλώδια μπαίνουν στα δύο μεσαία. Αν έχει αριθμιση 1εως 4 μπαίνουν στο 2-3

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mikemtb
23-03-19, 09:09
Αυτό που περιγράφεις μου έχει τύχει και δεν πατούσε ο ένας αγωγός, το μόντεμ ήταν συνδεμενο μόνο με τον ένα από τους 2 αγωγους γι'αυτό και η τεράστια πτώση ταχύτητας. Κάπου έχεις διακοπή.. Τώρα, αν το μπριζακι είναι λάθος συνδεμενο η δεν πατάει καλά το rj11 η μέσα στον τοίχο έχεις κομμένο καλώδιο, μόνο ένα πολυμετρο και υπομονή θα σε βοηθήσουν [emoji3]

Sent from my SM-A520F using Tapatalk