PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσβαση σε φάκελο στο server



info@kalarakis.com
29-03-19, 11:22
Εχω ένα server 2008R2
Εχω πληρη πρόσβαση σε αυτόν και σε όλυς τους φακέλους
Ο ρόλος του ειναι file server.

Μεσα στο φάκελο DATA έχω αρκετούς φακέλους με δίαφορα στοιχεία από εικόνες μέχρι σχέδια φωτο κτλ

Δύο συγκεκριμένοι φάκελοι με μέγεθος ο πρώτος 1.2G και ο άλλος 1.8G παρουσιάζουν την παρακάτω συμπεριφορά
( και οι άλλοι έχουν πανω κατω ίδιες χωριτικότητες)

Από το server όταν κάνω πάνω τους ανοιγμα ανοίγουν εν ριπή οφθαλμού
Σαν π΄ρωτη λίστα έχουν ο ένας 8 φακέλλους και ο άλλος 5

Από τα τερματικά που έχουν window 7 64 pro αγοραστά με 8GB ssd 250
όταν κτυπήσω για πρώτη φορά τους δύο συγκεκριμένους βαζει αρχή η κλεψύδρα και γυρίζει περίπου 40 δεύτερα
το κάνει μονο στους δυο συγκεκριμένους
και συνεχίζουν τα παράξενα
όταν ανοίξουν μετά το επόμενο άνοιγμα ειναι εν ριπή οφθαλμού
Αν περάσει κανένα 5λεπτο ξανά στο άνοιγμα οι κλεψύδρα γυρίζει -γυρίζει κτλ
Τα τερματικά έχουν nod32 internet έχω ελέγξει για ιούς κτλτ κτλ είναι καθαρά το ίδιο και ο server

Το πρόβλημα πρώτο παρατηρήθηκε όταν έγινε προσθήκη ενός δίσκου 2GB στο server
Sto event δεν παρουσιάζει μηνύματα σφάλματος και o raid δεν αναφέρει σφάλμα
Δεν είναι μιρρορ ούτε κάτι άλλο από raid

Έφτιαξα ένα άλλο φάκελο στο δίσκο του σερωερ και έκανα αντιγραφή τον ενα με τα 1.2γβ και δεν παρουσίασε πρόβλημα στην αντιγραφή
Βέβαια προσπάθησα να κανω και τον άλλο με τα 1.8 αντιγραφή (απο το τερματικο) και εκεί που έκανε calculation
Μια στιγμή χάθηκε η φόρμα που δείχνει το windows για την αντιγραφή και δεν την έκανε
Προσπάθησα και δεύτερη φορά και πάλι δεν..
Μετά παρουσιάστηκε άλλο πρόβλημα στο τμήμα του πακετάρισματος και το άφησα προς το παρόν
Στο πρώτο φάκελο που έκανε την αντιγραφή μου είπε οτι υπάρχουν 4 αρχεία με πολύ μεγάλο όνομα και δεν τα αντέγραψε
οκ σε αυτό

Καμία συμβουλή για τος πως θα ανοίγουν οι συγκεκριμένοι φάκελοι όπως πρώτα.

*** έχουν ανακατευτεί και 2 άλλοι γιατί το δίσκο δεν τον έβαλα εγώ ούτε το σερβερ έστησα εγώ
το φίδι προσπαθώ να βγάλω από τη τρύπα
πριν καταλήξω στη πρόταση syslogic με δύο δίσκους 2+2 μιρρορ + 1 εξωετρικο σε sync για backup
**** to backup leei ginetai κάθε μήνα !!!!! χωρια που ο ρυθμός που αλλάζουν τα αρχεία καθημερινά απίστευτος

Ste7ios
29-03-19, 19:15
Ξεκίνα με το να δεις τα event logs του server και των PCs.

Τέτοια θέματα μπορεί να έχουν σχέση με την ταυτοποίηση (authentication), το πρωτόκολλο που χρησιμοποιούνται, τον αριθμό των αρχείων...

Δοκιμασε να συνδέσεις και με τους 3 τρόπους:
\\NETBIOS name\
\\FQDN\ (π.χ. Server.domain.net)
\\IP Address\

info@kalarakis.com
03-04-19, 21:54
Τελική λύση στο πρόβλημα
Αν και πάνω στο raid controler ο δίσκος δεν αναφέρει κάποιο πρόβλημα στην αντιγραφή των φακέλων που παρουσιάζουν το πρόβλημα υπάρχουν αρχεία που το fast copy αναφέρει ι/ο error
Πάμε δηλαδή για αλλαγή του δίσκου
Ούτε μεσα στην αναφορά λαθών έχει βγάλει σφάλμα.
Τώρα περνώ αντίγραφα με τσεκαρισμενο να αγνοεί τα λάθη και βλέπουμε