PDA

Επιστροφή στο Forum : προστασία μοτέρ ρολού με θερμομαγνητικό



picdev
03-04-19, 10:22
Λοιπόν μπαίνω στο ψητό ,
θέλω να βάλω ενα ρολό με μοτέρ, αλλά επειδή ειναι αρκετά μεγάλο σε μήκος (3μ) δεν μπορώ να βάλω μοτέρ με "αντίληψη εμποδίου" όπως τα λένε, συγκεκριμένα δεν υπάρχει μοντέλο με τόσα κιλά.(το ρολό θα ειναι βαρέως τύπου αλουμινίου).

Αν βάλω απλό μοτερ, και τοποθετήσω ενα θερμομαγνητικό θα κάνω την ίδια δουλειά? θα σωθεί το μοτέρ ? έχουν άμεσο χρόνο αντίδρασης τα θερμομαγνητικά.
Δεν ξέρω και πόση ώρα θέλουν αυτά τα μοτέρ για να καούν.

https://www.e-metalshop.gr/elegxomenis-ropis-becker-40-17-rp

https://www.kafkas.gr/proionta/viomichaniko-yliko/yliko-aftomatismou/trofodotika/exartimata-trofodotikon/schneider-electric-177250-diakoptis-prostasias-kinitira-1-1-6a-196973_196973/

lepouras
03-04-19, 10:25
όταν κατεβαίνει, τη εμπόδιο να καταλάβει το μοτερ?

picdev
03-04-19, 10:28
μπορεί να έχεις αφήσει μια καρέκλα κάτι , ή να φρακάρει, ή να θες να βάλεις σύρτες στο ρολό και να τους ξεχάσεις

lepouras
03-04-19, 10:36
μόνο στο ανέβασμα θα καταλάβει ζόρισμα ή πρόβλημα το μοτερ. τα θερμομαγνητικά έχουν την κατάλληλη απόκριση. κακό δεν θα ήταν αλλά πρέπει να βάλεις με ρύθμιση στα αμπέρ του μοτέρ.

picdev
03-04-19, 10:37
είσαι σίγορος για αυτό ? δηλαδή αν σκαλώσει στο κατέβασμα δεν θα τραβήξει περισσότερο ρεύμα?
Στα υπόλοιπα ρολά που ειναι σε παράθυρα, τα έβαλα όλα με ενσωματωμένη προστασία, το κακό ειναι όμως οτι οταν έχουν προστασία δεν υπάρχει μοντέλο με μανιβέλα,
που για λόγους ασφαλείας θα το ήθελα.
Οπότε αν δουλεύει καλα αυτη η προστασία μπορώ να βάλω αλλο ενα παράθυρο χωρίς προστασία, να βάλω μοτερ με μανιβέλα και να ρίξω ενα τέτοιο θερμικό.
θα ήθελα αν γινει κάτι να μπορώ να ανοίξω ενα παράθυρο με μανιβελα χειροκίνητα

georgeb1957
03-04-19, 15:50
Λοιπόν μπαίνω στο ψητό ,
... συγκεκριμένα δεν υπάρχει μοντέλο με τόσα κιλά.(το ρολό θα ειναι βαρέως τύπου αλουμινίου).

https://www.e-metalshop.gr/elegxomenis-ropis-becker-40-17-rp



Πρόσεξε η ροπή που θα έχει το μοτέρ να είναι για το βάρος του ρολλού που θα βάλεις.
Αυτό που έχεις στο link έχει μικρή ροπή 40Νm και δεν κάνει για ρολλό 3.0 μ βαρέως τύπου.

picdev
03-04-19, 17:43
τα ρολά δεν θα τα φτιάξω εγώ , θα έρθουν έτοιμα με το μοτέρ, εγώ θα βάλω τη προστασία στο ρολό που δεν έχει έλεγχο ροπής

aris285
03-04-19, 19:10
Αυτό το θερμικό που έβαλες στο link είναι μια χαρά φυσικά θα βαλεις και αυτοματη ασφαλεια. Θα το ρυθμίσεις στα Αmpere που αναγραφει το μοτερ.
Οτι και να γινει προστατεψει το μοτερ απο υπερφόρτωση δεν προστατεύει αμεσα απο βραχυκύκλωμα η απο μπλοκάρισμα, δηλαδή αν μπλοκάρει το ρολο δεν θα κόψει αμέσως εχει καθυστέρηση αρκετα mS εως Sec αν δεν υπάρχει άλλη προστασία απο μλοκαρισμα μπορεί να γινει μηχανική ζημιά π.χ να σπάσει το ρολο.

vasilllis
03-04-19, 21:27
είσαι σίγορος για αυτό ? δηλαδή αν σκαλώσει στο κατέβασμα δεν θα τραβήξει περισσότερο ρεύμα?
Στα υπόλοιπα ρολά που ειναι σε παράθυρα, τα έβαλα όλα με ενσωματωμένη προστασία, το κακό ειναι όμως οτι οταν έχουν προστασία δεν υπάρχει μοντέλο με μανιβέλα,
που για λόγους ασφαλείας θα το ήθελα.
Οπότε αν δουλεύει καλα αυτη η προστασία μπορώ να βάλω αλλο ενα παράθυρο χωρίς προστασία, να βάλω μοτερ με μανιβέλα και να ρίξω ενα τέτοιο θερμικό.
θα ήθελα αν γινει κάτι να μπορώ να ανοίξω ενα παράθυρο με μανιβελα χειροκίνητα

Αν σκαλωσει στο κατεβασμα θα ξετυλιγεται μεσα στο κουτι του μεχρι να μαγκωσει (ή να αρχισει να τυλιγεται απο την αλλη,και μετα θα αρχισει η υπερφορτωση.

picdev
03-04-19, 21:59
δηλαδή τα μοτερ που έχουν τη προστασία απο τη μάνα τους έχουν κάτι πιο εξελιγμένο σε προστασία , προβληματίστηκα τώρα.
Σε ένα ρολό ήθελα να το κάνω γιατί δεν υπάρχει μοτέρ με προστασία σε αυτά τα κιλά.
Εκτός αν βάλω άλλη για το πάνω άλλο για το κάτω ?

aris285
03-04-19, 23:00
Τα μοτερ καιγονται απο υπερφορτωση ειτε πανω ειτε κατω αν ξεπερασει το οριο των Α για αρκετο χρονο θα καει.

Εγω προσωπικα δεν εχω δει κατι αλλο εκτως απο θερμικη προστασια σε τετοια σηστηματα δεν ειμαι του επαγγελματος βεβαιως.

lepouras
03-04-19, 23:10
Αυτό το θερμικό που έβαλες στο link είναι μια χαρά φυσικά θα βαλεις και αυτοματη ασφαλεια. Θα το ρυθμίσεις στα Αmpere που αναγραφει το μοτερ.
Οτι και να γινει προστατεψει το μοτερ απο υπερφόρτωση δεν προστατεύει αμεσα απο βραχυκύκλωμα η απο μπλοκάρισμα, δηλαδή αν μπλοκάρει το ρολο δεν θα κόψει αμέσως εχει καθυστέρηση αρκετα mS εως Sec αν δεν υπάρχει άλλη προστασία απο μλοκαρισμα μπορεί να γινει μηχανική ζημιά π.χ να σπάσει το ρολο.
Αυτό που έβαλε είναι θερμόμαγνητικό και όχι μόνο θερμικό. Που σημαίνει ότι έχει και προστασία για βραχυκύκλωμα.

aris285
03-04-19, 23:16
Αυτό που έβαλε είναι θερμόμαγνητικό και όχι μόνο θερμικό. Που σημαίνει ότι έχει και προστασία για βραχυκύκλωμα.

Ναι εεε..
Να σου πω δεν το ηξερα. Σηνηθως τα βλεπω μαζι με ασφαλεια σε σειρα σε μηχανες παραγωγης.

picdev
04-04-19, 00:36
ασφάλεια έχει στο πίνακα , και η διατομή του καλωδίου ειναι κομπλέ.
τα μοτέρ με αντίληψη εμποδίου , ελάχιστα να βρουν αντίσταση σταματάνε , όπως φαίνεται μονο στη πράξη μπορεί να γίνει πείραμα με αμπερομέτρηση αλλά θα ήθελα να το αποφύγω:lool:

katmadas
04-04-19, 10:05
τροφη για σκεψη....
προσαρμοζοντας στο μοτερ η στον αξωνα παλμογεννητρια κανεις την δουλεια σου με εναν απλο αυτοματισμο.
θα ειχες ομως την διαθεση να ασχοληθεις?
ισως και τα μοτερ που λες να εχουν παλμογγενητρια build in.

selectronic
04-04-19, 10:20
τροφη για σκεψη....
προσαρμοζοντας στο μοτερ η στον αξωνα παλμογεννητρια κανεις την δουλεια σου με εναν απλο αυτοματισμο.
θα ειχες ομως την διαθεση να ασχοληθεις?
ισως και τα μοτερ που λες να εχουν παλμογγενητρια build in.

Θα κάνει servo το μοτέρ (αν "ανεμογεννήτρια" = rotary encoder) ???
Εντάξει, όχι servo βηματικό σαν αυτά των CNC, αλλά θα μετράει την απόσταση του ρολού με encoder?

katmadas
04-04-19, 13:31
οχι δεν θα το κανει σερβο.
απλα θα μετραει τους παλμους.
Οταν ειναι ενεργοποιημενο το μοτερ θα πρεπει να μετραει πχ 10 παλμους το δευτερολεπτο. αν για καποιο λογω αυτοι μειοθουν η διακοπουν τοτε να σταματαει το μοτερ.

picdev
04-04-19, 16:59
δεν ξέρω αν έχει μονο παλμογενήτρια/ encoder. το θέμα ειναι οτι απο κάποια κιλα παραπάνω δεν βγαίνει με αντίλειψη εμποδίου.
Αν έχω όρεξη να το κάνω ? :lool: οχι βεβαια :001_unsure: αρκετά έχω στη δουλειά στο κεφάλι μου

mikemtb
04-04-19, 18:07
Αν σκαλωσει στο κατεβασμα θα ξετυλιγεται μεσα στο κουτι του μεχρι να μαγκωσει (ή να αρχισει να τυλιγεται απο την αλλη,και μετα θα αρχισει η υπερφορτωση.Μια ιδέα είναι η εξης: Μπορεί να μπουν πολλά μαγνητακια μέσα στο ρολο από το πλάι καρφωμένα και ένα Reed θαμμένο στον οδηγό που κετεβαινει το ρολό. Αν ας πούμε περιμένει 10 παλμούς για όλη την διαδρομή του ρολου μέσα σε 20 sec, και στους 8 παλμούς βρίσκει ένα εμπόδιο (μια γλάστρα ας πούμε) τοτε περιμένει 3 sec και κόβει τάση.
Η βάζεις και δεύτερο αισθητήριο σε κάθε περιστροφή του άξονα του ρολου να περιμένει και ένα παλμό από το ρολό που κατεβαίνει. Αν δεν τον λάβει, κόβει τάση.
Απλα θέλει λίγο καλύτερο υπολογισμό στις αποστάσεις μεταξύ τους σε σχέση με την περίμετρο ενός τυλιγμενου η ξετυλιγμενου ρολου αντίστοιχα...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

picdev
18-01-20, 20:22
για να μην ανοίγω νέο θέμα, όσο αναφορά το διακόπτη των ρολλών , διαβάζω στις οδηγίες

The outputs of the switching element must be potential-free in the n
eutralposition.

οπότε πρέπει να πάω σε διακόπτη μπουτόν ? όσο το πατάς δίνει ? κάτι τέτοιο κάνει ?
επίσης οι οδηγίες γράφουν ότι δεν πρέπει να πατηθούν μαζί οι εντολές, ο παρακάτω διακόπτης έχει lock ? στο σχεδιάκι απο πίσω βλέπω τις 2 επαφές ανάποδα

https://www.se.com/gr/el/product/EPH1300521/asfora-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%C F%82-%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8E%CE%BD-%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C/

εντομεταξύ σκέφτομαι να βάλω ένα shelly ώστε να μπορώ να όρίζω κάποιο χρόνο ώστε να μην χρειάζεται να το πατάω μέχρι να ανέβει

stratos111
19-01-20, 01:29
Τα μοτέρ με αντίληψη εμποδίου έχουν κάτι σαν αμπερομετρικο με ελάχιστη και μεγίστη κατανάλωση. Τώρα για τον διακόπτη που λες δεν ξέρω τι είναι, αλλά τα μοτέρ έχουν εκμάθηση ορίων. Αρα δεν σε ενδιαφέρει ο διακόπτης τοσο πολύ. Για τα κουμπιά του διακόπτη που δεν κάνει να πατηθούν μαζί, ειναι γιατί σε πολλά μοντέλα είναι για μηδενισμό ορίων,προσθήκη ή διαγραφή τηλεκοντρόλ αν είναι ασύρματα ή έναρξη εκμάθησης.
Άσχετο αλλά τα BECKER είναι αρκετά αξιόπιστα μοτέρ ρολών.

picdev
19-01-20, 01:36
Εγώ διαβάζω τις οδηγίες , και έχουν διακόπτη όπως είπα που να μην μπορούν να πατήθουν , .τα μοτέρ αντίληψης εμποδίου δεν νομίζω να έχουν αμπερομετρηση μόνο αλλά και encoder γιατί καταλαβαίνει την ελάχιστη δύναμη

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk