PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρόδια στάθμης και δυσλειτουργία αντλίας



thomasgree
08-04-19, 23:10
Καλησπερα
Μπαινω απευθειας στο θεμα.
Εχω μια αντλια νερου που τραβαει το νερο απο ενα δοχειο που εχω τοποθετησει μια σωληνα με 3 ηλεκτροδια Ε1 Ε2 και Ε3 με ρελε σταθμης για να ελεγχω την εκκινηση μιας αντλιας.
Η αντλια ξεκιναει (αστεροτριγωνο...ασχετο) στα 1.8 bar και οταν φτανει λιγο πιο πανω απ το μεσαιο ηλεκτροδιο αρχιζει να παιζει απο 1.8 εως 0.2 bar να ξεπιανει που λεμε.
Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει , ενω απορροφα το μοτερ των 7.5kw κανονικα και συμμετρικα στα 13.5Α:001_huh:

diony
08-04-19, 23:47
Δώσε κάποιο σχέδιο με τη συνδεσμολογία του αυτοματισμού των 3 ηλεκτροδίων (επιτηρητή στάθμης) και την εντολή που φεύγει για την αντλία

Τα 3 ηλεκτρόδια είναι ΜΙΝ-ΜΑΧ-ΓΕΙΩΣΗ ??

thomasgree
09-04-19, 19:17
Καλησπερα
Μπαινω απευθειας στο θεμα.
Εχω μια αντλια νερου που τραβαει το νερο απο ενα δοχειο που εχω τοποθετησει μια σωληνα με 3 ηλεκτροδια Ε1 Ε2 και Ε3 με ρελε σταθμης για να ελεγχω την εκκινηση μιας αντλιας.
Η αντλια ξεκιναει (αστεροτριγωνο...ασχετο) στα 1.8 bar και οταν φτανει λιγο πιο πανω απ το μεσαιο ηλεκτροδιο αρχιζει να παιζει απο 1.8 εως 0.2 bar να ξεπιανει που λεμε.
Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει , ενω απορροφα το μοτερ των 7.5kw κανονικα και συμμετρικα στα 13.5Α:001_huh:
77756

Την 1-3 επαφη μου την κλεινουν τα ηλεκτροδια εκκινει και λιγο πριν το 6 (το μεσαιο) αρχιζει να ξεπιανει

el greco 1
09-04-19, 19:25
τι μαρκα ειναι ο επιτηριτης υγρων? μηπως θελει αλαγη?

thomasgree
09-04-19, 21:32
Τον άλλαξα ήδη δεν θυμαμαι τι ειναι ο νεος

tzo.lef
09-04-19, 21:43
υπάρχει περίπτωση κυμματισμού στην δεξαμενη? αν υπάρχει κυμματισμός έστω και μικρός μπορει στιγμιαία να σου κόβει και να ξαναδίνει στην αντλία.

diony
09-04-19, 22:08
Όταν λες αρχίζει να ξεπιάνει τι εννοείς !!!

Ο κινητήρας εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένος σε τρίγωνο Η αλλάζει κατάσταση ???

Η ενδεικτική λυχνία του επιτηρητή (που δείχνει την κατάσταση της εξόδου ) παραμένει αναμμένη Η σβήνει ???

thomasgree
09-04-19, 22:25
υπάρχει περίπτωση κυμματισμού στην δεξαμενη? αν υπάρχει κυμματισμός έστω και μικρός μπορει στιγμιαία να σου κόβει και να ξαναδίνει στην αντλία.
Με προβληματισε αυτο με τον κυματισμο αλλα δεν συμβαινει να δινει ξεδινει γιατι τε ρελε ειναι σταθερα στο τριγωνο οπλισμενα αν δεν ηταν και επαιζε η επαφη τοτε θα επαιζαν σαν τρελλα

thomasgree
09-04-19, 22:26
Όταν λες αρχίζει να ξεπιάνει τι εννοείς !!!

Ο κινητήρας εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένος σε τρίγωνο Η αλλάζει κατάσταση ???

Η ενδεικτική λυχνία του επιτηρητή (που δείχνει την κατάσταση της εξόδου ) παραμένει αναμμένη Η σβήνει ???
Ξεπιανει εννοω παιζει η πιεση στην εξοδο της αντλιας

thomasgree
09-04-19, 22:28
Ξεπιανει εννοω παιζει η πιεση στην εξοδο της αντλιας
η λυχνια του εσωτερικου ρελε αναβει οσο ειναι γεφυρωμενα τα Ε1 με ε3

nick1974
09-04-19, 23:15
Ξεπιανει εννοω παιζει η πιεση στην εξοδο της αντλιαςπεριμενε βρε Θωμα γιατι η τα μπερδευεις η δε μας τα εξηγεις σωστα.
Αλλο "παιζει η πιεση" που μπορει να οφειλεται σε χιλιους δυο λογους (συνηθεστερα απλα θελει λιγο κατεβασμα το bypass η να βρεις απο που μπαινει αερας) κι αλλο "ξεπιανει" που σημαινει πως δεν υπερνικα το μανομετρικο και η αντλια λειτουργει με αερα κοπανιστο.
Στην περιπτωση σου τι απ τα δυο σημβαινει?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

klik
10-04-19, 00:10
O αυτοματισμος ειναι on, off δηλαδη ή στελνει ρευμα ή δεν στελνει ρευμα. Ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει.

lepouras
10-04-19, 03:54
είπες οτι η αντλία τραβάει από την δεξαμενή. μήπως η θέση της αντλίας είναι τέτοια που όταν πέφτει η στάθμη της δεξαμενής κάνει καινό και δεν μπορεί να τραβήξει? μπορείς να κάνεις ένα σχέδιο ποια η θέση της αντλίας σε σχέση με την δεξαμενή και την υψομετρική τους διαφορά και απόσταση??

thomasgree
10-04-19, 14:24
τι μαρκα ειναι ο επιτηριτης υγρων? μηπως θελει αλαγη?
http://www.pelc.gr/el/liquid-control/25-pt414.html

thomasgree
10-04-19, 14:27
περιμενε βρε Θωμα γιατι η τα μπερδευεις η δε μας τα εξηγεις σωστα.
Αλλο "παιζει η πιεση" που μπορει να οφειλεται σε χιλιους δυο λογους (συνηθεστερα απλα θελει λιγο κατεβασμα το bypass η να βρεις απο που μπαινει αερας) κι αλλο "ξεπιανει" που σημαινει πως δεν υπερνικα το μανομετρικο και η αντλια λειτουργει με αερα κοπανιστο.
Στην περιπτωση σου τι απ τα δυο σημβαινει?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το 2ο συμβαινει ετσι τουλαχιστον δειχνει ...η σταθμη μενει στην αρχη σταθερη και μετα αρχιζει ελαχιστα να παιρνει ανοδικη πορεια οποτε θα την κοψει και το αλαρμ υψηλης σταθμης

thomasgree
10-04-19, 14:28
O αυτοματισμος ειναι on, off δηλαδη ή στελνει ρευμα ή δεν στελνει ρευμα. Ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει.
ναι ακριβως on - off

thomasgree
10-04-19, 14:30
είπες οτι η αντλία τραβάει από την δεξαμενή. μήπως η θέση της αντλίας είναι τέτοια που όταν πέφτει η στάθμη της δεξαμενής κάνει καινό και δεν μπορεί να τραβήξει? μπορείς να κάνεις ένα σχέδιο ποια η θέση της αντλίας σε σχέση με την δεξαμενή και την υψομετρική τους διαφορά και απόσταση??
Δεν χρειαζεται να το κανω μιας και η αντλια βρισκεται 2.5 μετρα κατω απο τη δεξαμενη και εχει παντα νερο μεσα.
Υπαρχουν καποιες αλλες αναμονες στο δικτυο της αναρροφησης αλλά καποιοι μηχανικοι μου απεκλεισαν να παιρνει αερα απο αυτες και να ξεπιανει

nick1974
10-04-19, 17:55
αν η αντλια εχει οπως λες παντα νερο, ακομα κι αν εχεις διαρροες που να μπαινει αερας ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξεποιανει και κατι αλλο συμβαινει.
μανομετρα εχεις? μηπως εχει προβλημα η αντλια? μηπως εχεις προβλημα στο bypass? μηπως επισεις υπαρχει καποιο κρακ στο σωμα που λειτουργει σαν επιπλεον bypass? (το τελευταιο συνηθως παιζει σε υψηλες πιεσεις εκατονταδων bar αλλα ποτε δε ξερεις)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
10-04-19, 19:37
τι αντλια ειναι (ταμπελακι) με τοση χαμηλη πιεση?που βρισκεται το μανομετρο?

thomasgree
10-04-19, 21:19
αν η αντλια εχει οπως λες παντα νερο, ακομα κι αν εχεις διαρροες που να μπαινει αερας ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξεποιανει και κατι αλλο συμβαινει.
μανομετρα εχεις? μηπως εχει προβλημα η αντλια? μηπως εχεις προβλημα στο bypass? μηπως επισεις υπαρχει καποιο κρακ στο σωμα που λειτουργει σαν επιπλεον bypass? (το τελευταιο συνηθως παιζει σε υψηλες πιεσεις εκατονταδων bar αλλα ποτε δε ξερεις)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
H αντλια εχει αντικατασταθει με νεα το ιδιο προβλημα, μανομετρο υπαρχει αμεσως στην εξοδο αλλωστε οι μετρησεις που εδωσα δεν ειναι τυχαιες, δεν υπαρχει καποιο κρακ το εχουν ελεγξει ουτε απ το μπαι πας χανει δλδ παιρνει αερα, δεν ξερω τι συμβαινει.
Υπαρχει παρομοιο συστημα και ετσι βρηκα συγκριση εχω βαλει τη σωληνα με τα ιδια ηλεκτροδια στην ιδια θεση το μονο που αλλαζει ειναι ο προσανατολισμος τους στο ιδιο επιπεδο ομως και οτι εχω περισσοτερο παφλακισμο απο το νερο που μπαινει μεσα και χτυπαει λιγο τη σωληνα των ηλεκτροδιων.
Ξεκιναει η αντλια απο το επανω και βλεπω τη σταθμη (υπαρχει ενα κενο και βαζω φακο ) να κατεβαινει και λιγο πριν πιασει το επανω μερος της πλαστικης θηκης του ηλεκτροδιου μενει εκει γιατι μου φωναζουνοτι τωρα ανεβοκατεβαινει η πιεση στην εξοδο απο 0.2 εως 1.8 bar
Δεν ξερω αυριο θα γυρισω τη σωληνα πανω στον αξονα της να αλλαξουν οριζοντια θεση ολα τα ηλεκτροδια μηπως και δεν το κανει.

thomasgree
10-04-19, 21:23
τι αντλια ειναι (ταμπελακι) με τοση χαμηλη πιεση?που βρισκεται το μανομετρο?
Νομιζω πως απαντησα πιο πανω για το που βρισκεται το μανομετρο. Η αντλια και το συστημα δουλευε παλιοτερα απλα ειπα πως με φωναξαν γιατι τους εκανε υπερχειληση καποια στιγμη το δοχειο γιατι δεν δουλεψε η επαφη του ρελε σταθμης και που το αλλαξα.
Δεν εχω δει το ταμπελακι της αντλιας μονο οτι ειναι 7.5kw Grundfos ξερω

antonisfa
11-04-19, 00:41
Πέρασε τα καλώδια των ηλεκτροδίων αντίθετα, από μέσα προς τα έξω αφήνοντας τα ηλεκτρόδια μέσα στην σωλήνα τους. Έτσι δεν θα επηρεάζονται από το χτύπημα που δεχόντουσαν της ροής του νερού εισόδου και ίσως να είναι αυτός και ο λόγος που έχεις αυξομειώσεις στην πίεση εξόδου.
Η στάθμη του νερού θα ανεβοκατεβαίνει ήρεμα μέσα στη σωλήνα των ηλεκτροδίων. Αν κατάλαβα αυτά....είναι τώρα στο εξωτερικό μέρος της σωλήνας και βρέχονται από ριπές νερού.

alto2
11-04-19, 01:12
Υπάρχει βαλβίδα αντεπιστροφής στην αναρρόφηση? Αν δεν υπάρχει πρέπει να βάλεις, αν υπάρχει θέλει έλεγχο αν είναι εντάξει.

thomasgree
11-04-19, 11:14
Υπάρχει βαλβίδα αντεπιστροφής στην αναρρόφηση? Αν δεν υπάρχει πρέπει να βάλεις, αν υπάρχει θέλει έλεγχο αν είναι εντάξει.
Για ποιο λογο να βαλουν βαλβιδα αντεπιστροφης?
Η γραμμη εχει παντα νερο αποδεδειγμενο, το δοχειο ανεφερα και πριν βρισκεται 3 μετρα πιο ψηλα απο την αναρροφηση της αντλιας.

thomasgree
11-04-19, 11:16
Πέρασε τα καλώδια των ηλεκτροδίων αντίθετα, από μέσα προς τα έξω αφήνοντας τα ηλεκτρόδια μέσα στην σωλήνα τους. Έτσι δεν θα επηρεάζονται από το χτύπημα που δεχόντουσαν της ροής του νερού εισόδου και ίσως να είναι αυτός και ο λόγος που έχεις αυξομειώσεις στην πίεση εξόδου.
Η στάθμη του νερού θα ανεβοκατεβαίνει ήρεμα μέσα στη σωλήνα των ηλεκτροδίων. Αν κατάλαβα αυτά....είναι τώρα στο εξωτερικό μέρος της σωλήνας και βρέχονται από ριπές νερού.
Ειναι ασφαλης αυτη η ενεργεια αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει θεμα με τα ηλεκτροδια.

el greco 1
11-04-19, 22:04
To προβλημα το ειδε καποιος υδραυλικος και σου ειπε οτι ειναι ενταξει η το ψαχνεις μονος σου.

gsmaster
11-04-19, 22:15
Μήπως κάνει δίνη η αναρρόφηση μέσα στη δεξαμενή και μέσω της δίνης τραβάει αέρα όταν πέφτει η στάθμη?

Αν ναι η λύση είναι να μπει στην αναρρόφηση από πάνω μια μεταλλική πλάκα έτσι ώστε να τραβάει γύρω γύρω.

alto2
11-04-19, 23:50
Αν την δουλέψεις χωρίς τα ηλεκτρόδια σου κάνει το ίδιο? Βαλβίδα στην αναρρόφηση θέλεις σίγουρα.

thomasgree
12-04-19, 10:39
To προβλημα το ειδε καποιος υδραυλικος και σου ειπε οτι ειναι ενταξει η το ψαχνεις μονος σου.
Αφου εγω (ετσι νομιζω) δεν εχω προβλημα με τα ηλεκτρολογικα οι μηχανικοι του εργοστασιου το ειδαν και το ψαχνουν. Συνδεσαν ενα αλλο ομοιο δοχειο να τραβαει η ιδια αντλια μεσω μπαι πας και δεν παρουσιαζει προβλημα. Αρα το προβλημα δεν ειναι η αντλια

thomasgree
12-04-19, 10:41
Μήπως κάνει δίνη η αναρρόφηση μέσα στη δεξαμενή και μέσω της δίνης τραβάει αέρα όταν πέφτει η στάθμη?

Αν ναι η λύση είναι να μπει στην αναρρόφηση από πάνω μια μεταλλική πλάκα έτσι ώστε να τραβάει γύρω γύρω.
Δεν βλεπω να σχηματιζεται δινη μονο ακαταστατο παφλακισμα απο το νερο οταν φτανει στο ιδιο σημειο. Μπορω να τους το μεταφερω αυτο με τη μεταλλικη πλακα αλλα δεν καταλαβα τι και που θα μπει

thomasgree
12-04-19, 10:43
Αν την δουλέψεις χωρίς τα ηλεκτρόδια σου κάνει το ίδιο? Βαλβίδα στην αναρρόφηση θέλεις σίγουρα.
Την εχω και στο χερι και παρουσιαζει το ιδιο! Βαλβιδα αντεπιστροφης ..........δεν ξερω ισως εχουν σκεφτει να βαλουν.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!
Αν βγαλουμε ακρη θα ενημερωσω το περιεργο της υποθεσης.

alto2
13-04-19, 01:52
Καλό είναι να προσέξεις και την φορά περιστροφής, οι grundfos έχουν αντίθετη φορά από τις άλλες αντλίες. Περιμένουμε.

thomasgree
13-04-19, 12:00
Καλό είναι να προσέξεις και την φορά περιστροφής, οι grundfos έχουν αντίθετη φορά από τις άλλες αντλίες. Περιμένουμε.
Nαι ετσι ειναι η φορα τους ειναι συνηθως αριστεροστροφη, ειχα κανει δοκιμη και αναποδα :arrow: και μου εδινε 1 bar στην εξοδο.