PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδιοκατασκευή 3D PCB vise



agis68
11-04-19, 19:35
καλησπέρα, με μεγάλη χαρά σας παρουσιάζω μια μεγγενούλα πλαστική φτιαγμένη από κομμάτια που εκτυπώθηκαν. Εν πρώτοις να ευχαριστήσω το μέλος Gaou, Παύλο κατά κόσμον που μου εκτύπωσε και μου εστειλε τα κομμάτια. Δυστυχώς δεν έχω φωτό της εκτύπωσης , αν έχει ο Παύλος ας ανεβάσει. Να πω επισης οτιδεν εχω ασχοληθεί ποτέ με εκτύπωση 3δ και οτι ενω εγώ επέλεξα το σχέδιο αλλά τα βρήκα όλα έτοιμα στο διαδίκτυο. Παραθέτω και λινκ. Δεν μπορώ να πω τίποτα για την ποιότητα εκτύπωσης αφού δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου, αλλά φαντάζομαι μόνο πως θα υπάρχουν ποιότητες εξαρτημένες απο τον εκτυπωτή και από το νήμα.

Το σχετικό είχε παραγγελθεί στον Παύλο εδώ και πάνω από δύο χρόνια και ενώ εκείνος τυπικότατος το εφτιαξε εγώ δεν αξιόθηκα να πάω να παραλάβω. Σήμερα με αφορμή παραλλαβής ενός αντικειμένου από σχετική αγγελία, ο Παύλος δεν με ξέχασε και ήταν για μένα μια τεράστια έκπληξη, ενιωσα να ανοίγω χριστουγεννιατικο πακέτο. Τον υπερευχαριστώ και χρωστάω κέρασμα.

Πάμε στο αντικείμενο. Εκτυπώθηκε όπως ακριβώς περιγράφει η σελίδα εδώ (https://www.thingiverse.com/thing:21357). Και έλαβα και ανταλλακτικά τον άξονα και τη βίδα σφυξίματος του κορμού.

αφού τριμαρίστηκαν όλα τα τεμέχια, καθαρίστηκαν με ασετόν 100%, και τριφθήκανε αρχικά με 600 μετά με 800 και τέλος φινίρισμα με 1000 γυαλόχαρτο.

καθαρίστηκαν οι βίδες με μικρή λίμα, και γενικά δεν εμεινε σημείο που να μην δουλευτεί καλά.

Κατόπιν άρχισε η σύνθεση, αφού καθαρίστηκαν οι βόλτες από όλες τις βίδες.Εδώ να πω πως ο άξονας είναι λίγο προβληματικός. Δεν ξέρω πως προκύπτει το πρόβλημα αλλά έφευγε από την ευθεία περίπου 0,3χιλιοστά με αποτέλεσμα στο σφίξιμο να ζορίζεται. Τη ζέστανα με τον σταμό θερμού αέρα και πήρε την ευθεία που ήθελα.

Μπήκαν οι οι δύο βίδες που ανοιγοκλείνουν τη μέγγενη (η μία κολλήθηκε εντελώς γιατί έπαιζε και έβγαινε). Τοποθετήθηκε γράσσο λιθίου σε όλα τα κινούμενα μέρη. Βεβαιώθηκα οτι όλα δουλεύουν όπως έπρεπε. Αρχική μου σκέψη ήταν να την βάψω αλλά ήθελα να μείνει με το χρώμα νήματος που έβαλε αρχικά ο Παύλος ενα λευκό ελεφαντοδοντου (ivory white). Σε μελλοντική εκτύπωση θα γίνει και βαφή.


Γενική εκτίμηση. Μετά από χρήση είδα οτι κρατά καλά και σταθερά την πλακέτα. Μπορεί να κρατήσει πλακέτες από 12cm εως περίπου 1cm. Από κάτω στη βάση χρειάζεται να κολληθεί λάστιχο από κάποια σαμπρέλα ποδηλάτου για καλύτερη πρόσφυση. Εγώ δεν το έκανα γιατί δουλεύω πάνω σε επιφάνεια σιλικόνης όπως βλέπεται. Eίναι ότι ακριβώς χρειάζεται ένας χομπίστας και μάλλον είναι φθηνή σε παραγωγή αλλά αυτό θα μας το πει ο Παύλος...
Ενα μεγάλο μειονέκτημα είναι η βίδα που σφίγγει και συγγρατεί τη βάση στο σφαιρίδιο του τριπόδου. Δεν την βλέπω να κρατάει και πολλύ και έχω μια ανταλλακτική όπως σωστά προσνόησε ο Παύλος αλλά μάλλον θα βάλω μια μεταλλική. Αλλά αυτά θα τα δω στη πορέια.


77781

Gaou
11-04-19, 21:14
Αγι μου καταρχήν χαιρομαι που σε βολεψε....! Και χαιρομια ακομα περισσότερο που προσθεσα και εγώ στην καλή σου ψυχολογία εστω για λίγο κάτι...! Να πώ ότι και άλλα μελη εδω μέσα ξέρουν ότι ειμαι υπερβολικά αργός αλλα γενικά (ακόμα τουλάχιστον ) δεν ξεχνάω τις υποσχέσεις μου...!

δύο λόγια για την κατασκευή . Καταρχήν στο μπάχαλο εδω μεσα την εχω εκτυπώσει δύο φορές καθότι μετά απο πολύ καιρό την ειχα χάσει και την ξαναεκτυπωσα. Τώρα όσο αφορά στα σπασίματα . Τις δύο βίδες-αξονες πρεπει να τις εχω εκτυπώση και 10 φορες....! αυτα σπάνε λογο της δυσκολιας του abs και καθότι όταν ειχα ξεκινησει να την πρωτοεκτυπώνω ο εκτυπωτής μου δεν ήταν κλειστος αρα μολις απομακρυνόταν η κεφάλη απο το τραπέζι λόγο του σοκ που παθαινε το abs απο την αποτομη ψύξη χώριζαν τα layer...! η βιδα η άλλη δεν νομιζω να σπασει αλλα αν ναι θα στην ξαναβάλω τώρα που ξαναεφτιαξα τον εκτυπωτή ( τον ειχα αρκετους μήνες εκτος) και θα στην κάνω τουμπανο.

Τώρα το ασετον στο ειπα γιατι φαντάστηκα ότι οι δύο βιδες αξονες πρεπει να ειναι κολλημένες μεταξύ τους...! και το ασετον το διαλύει ( το abs) και όταν πλεον εξατμιστει το abs κολλάει οπως η ηλεκτροσυγκόληση το σίδερο.

¨οταν μου την ειχες ζητήσει την ειχα θεωρήσει γελοια σαν κατασκευη και ειχα πει ότι θα καθήσω να σχεδιασω εγώ με μεταλλικά στοιχεια . εδώ και καιρό ομως δυστηχως αποφευγω τον σχεδιασμο καθότι λογο ιδιοσυγκρασίας μου παιρνει forever. Ακομα και στην οικογένεια ( ο πιο παραπονεμενος πελάτης μου :-) ) τους λέω άν δεν μου δώσετε αυτο ακριβώς που θέλετε χωρίς να αλλαξω ουτε γραμμη δεν φτιάχνω τπτ....!

ευχομαι να την χαρείς και ότι κακοτοπια προκύψει εχει εγγύηση εφόρου ζωής ( της δικής μου ζωής ετσι μην παραεξηγηθούμε....)

όσο αφορά στο κοστος δεδομενο ότι δεν εχω επαγγελματική ιδιοτητα το θεωρω ανήθικο να παιρνω λεφτα, οποτε δεν μπαινω καν στο κόπο να κοστολογώ αυτα που φτιάχνω..Ευτυχώς το ABS με την μορφή πελετ μου ερχεται φθηνα οποτε με παιρνει να μαλακιζομαι. τέλος ψάχνω μια φορμουλα αλλα αυτη η αναπτυξη δεν ερχεται ...! να ξερετε ομως γενικά ότι αν πάτε εξω που παιρνουν λεφτά πρεπει να ειναι κατι πολύ αναγκαιο ώστε να το πληρώσεις καθότι τελικά ο χρόνος που χρειάζεται κατι για να φτάσει στη τελική του μορφή ειναι απειρος αρα γενικά πρεπει να πουλάς νεφρα για να αγοράζεις εκτυπωμένα πράγματα.

τέλος να πώ κατι για το thingiverse οπου ο Αγις κατεβασε και μου εστειλε το σχέδιο . Εχουν αρχίσει πλεον να φαινονται στην καθημερινοτητα μας τα οφέλη του freeware, και αυτο πραγματικά οφειλεται στην καλή διάθεση όχι των πολυεθνικών αλλα των απλών ανθρώπων που διανέμουν τον χρόνο τους δωρεάν....

εντιτ: . υπάρχει μια πολύ μικρή περιπτωση να επαθε ζημια με το καθάρισμα με το ασετον αλλα εδώ ειμαστε και θα το δούμε....

agis68
12-04-19, 06:54
μια μέρα θα καταφέρω να περάσω απο το χώρο σου να σε δω και να τα πούμε. Θα δω απο κοντά εκτύπωση. lol .
Να σαι καλά και πάλι δεν έχω λόγια . Στο μεταξύ αν ποτέ κατέβεις κέντρο το τηλέφωνο μου το έχεις, θα χαρώ να περάσεις απο το σπίτι που εχω και το εργαστήριο να τα πούμε.
καλημέρα