PDA

Επιστροφή στο Forum : power on/off ενισχυτή όταν ανιχνευθεί "ήχος" σε μια είσοδο



kostas2000
15-04-19, 20:08
Καλησπέρα χαιρετώ το φόρουμ!

Δεν ξέρω κατά το πόσο είναι δυνατόν αυτό που ζητάω.
Έχω μερικά chromecast που βγάζουν στέρεο ήχο από ενα καρφί 3.5 αλλά παράλληλα βγάζουν και 5.1 απο την οπτική.

Τα έχω συνδέσει σε παλιά ηχεία υπολογιστών 2 η 2.1, 5.1, τα κλασικά με τον ενσωματωμένο ενισχυτή.

παρατηρώ ομως ότι ανάλογα το μοντέλο ενισχυτή/ηχείων που έχουν συνδεθεί η κατανάλωση μπορεί και 30 watt στην κάθε μονάδα ακόμα και χωρις να παίζουν κάτι.
Τα chromecast βέβαια πρέπει να καταναλώνουν 1 watt, η ολη κατανάλωση είναι από τα ηχεία/ενισχυτές.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει στο εμπόριο η μπορεί να κατασκευαστεί αυτόματος διακόπτης που οταν παρατηρήσει κάποια αλλαγή στην έξοδο ήχου 3.5 του chromecast να ανοίγει τον ενισχυτή, είτε δίνοντας ρεύμα είτε εκπέμποντας "ir".

Προτιμότερο βέβαια το ρεύμα γιατί τηλεκοντρόλ δεν έχουν οι περισσότερες αυτές συσκευές.

Για να κλείσει βέβαια καλό θα ηταν να περιμένει 1 λεπτό μιας και μπορεί να υπάρχει παύση μεταξύ των τραγουδιών η κάποιος άλλος λόγος καθυστέρησης

Αν αυτό ειναι εφικτό με την αναλογική είσοδο έξοδο, μπορεί άραγε να γίνει και για την οπτική η μήπως εκει πρέπει να παμε σε ενδιάμεσο μετατροπέα οπτικής σε ψηφιακή coaxial για να το πετύχουμε?

Ευχαριστώ.

nick1974
15-04-19, 20:16
Οχι αυτο που ζητας δεν ειναι συσκευη αλλα υπαρχουν πολλα ολοκληρωμενα (ενισχυτες) που ενσωματωνουν αυτη την ιδιοτητα (πχ lm 7294)

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostas2000
15-04-19, 20:31
το θέμα ειναι ότι υπάρχουν ήδη τα chromecast αλλά και τα ηχεία.

δεν μπορούμε αυτή την ιδιότητα να την απομονώσουμε σε μια κατασκευή?

Hulk
15-04-19, 20:43
Καλώς όρισες Κώστα, φυσικά και υπάρχουν κυκλώματα που κάνουν την δουλειά αυτή.
Το έχουν πλέον τα περισσότερα οικιακά sub woofer γιατί έμεναν πολλές φορές αναμμένα, όταν
ανιχνεύσει σήμα στην είσοδο τότε ενεργοποιεί ένα ρελέ και όταν υπάρχει μεγάλη παύση
συνηθως μερικών λεπτών τότε κόβει.
Δες εδώ μήπως σε βοηθήσει:http://sound.whsites.net/project38.htm

kostas2000
15-04-19, 20:56
Καλώς σας βρήκα και υγεία.

Υπάρχουν κάπου έτοιμα, Ελλάδα η εξωτερικό η μπορώ να ζητήσω κάπου την κατασκευή τέτοιου κυκλώματος?

nick1974
15-04-19, 21:07
το θέμα ειναι ότι υπάρχουν ήδη τα chromecast αλλά και τα ηχεία.

δεν μπορούμε αυτή την ιδιότητα να την απομονώσουμε σε μια κατασκευή?Το να απομονωθει η ιδιοτητα η να γινει καλυτερα μια κατασκευη εννωειται πως ειναι εφικτο.
Τωρα για ετοιμη πλακετα που να κανει μονο αυτο δε ξερω αν υπαρχει κανενας προενισχυτης, αλλα απ το 7294 ανετα απομονωνεις μονο τον προενισχυτη του και βγαζεις οφφ τα μοσφετ για να μη σου καταναλωνουν ασκοπα ρευμα

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostas2000
15-04-19, 21:34
συγγνώμη αλλά ειμαι άσχετος, δεν καταλαβαίνω αυτό που λες.
θα κοιτάξω στο google σε λίγο να καταλάβω τι ειναι το 7294.

nick1974
15-04-19, 21:53
Δες data sheet.
Ενισχυτης ειναι

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hulk
15-04-19, 23:46
συγγνώμη αλλά ειμαι άσχετος, δεν καταλαβαίνω αυτό που λες.
θα κοιτάξω στο google σε λίγο να καταλάβω τι ειναι το 7294.

Έχεις καθόλου γνώσεις πάνω στα ηλεκτρονικά; Σε ρωτάω για να μην σου δείχνουμε άδικα κυκλώματα ενώ δεν θα μπορείς να τα υλοποιήσεις.

kostas2000
16-04-19, 00:03
όχι δεν έχω.
αν είναι κάτι απλό με οδηγίες και λίγες κολλήσεις να το κάνω αλλά μιας και θα παίζει και 220v ίσως δεν είναι τόσο καλή ιδέα.

(Το παραπάνω κύκλωμα μεχρι την τελική υλοποίηση πόσο στοιχίζει?)

nick1974
16-04-19, 00:10
Τωρα το κανες δυσκολο το πραγμα.
Βεβαια ολοι οταν πρωτοκατασκευασαμε κατι δεν ειχαμε και τοσο επαφη, αλλα στα κυκλωματα ηχου χρειαζονται και οργανα ελεγχου που προφανως δεν εχεις

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostas2000
16-04-19, 13:26
πόσο θα στοιχίσει και που μπορώ να πάω να ζητήσω μερικές τέτοιες κατασκευές?

aktis
16-04-19, 13:37
Η πιο απλή λύση είναι να κλείνεις ενα πολύπριζο που μαζί με τον υπολογιστή θα έχεις συνδέσει και τα ενεργά ηχεία
Υπάρχουν και πολύπριζα master slave που ρυθμίζονται ώστε να κλείνουν τις slave πρίζες όταν η master δεν λειτουργεί πάνω από ένα όριο .


ενδεικτικά

https://www.mydealz.de/deals/master-slave-steckdosenleiste-mit-uberspannungsschtuz-bei-lidl-fur-999eur-30448

kostas2000
17-04-19, 10:35
οκ αυτο αλλά δεν ειναι αυτό που ψάχνω.
Εχω κάποιες πρίζες wifi που ανοιγοκλείνουν απο το κινητό η ακόμα ευκολότερα απο ενα αξεσουάρ σαν κύβος που δέχεται περίπου 5 εντολές.
Πχ αν το χτυπήσεις 2 φορές στο τραπέζι μπορούν να κλείνουν ολα και αν το κουνήσει περα δώθε γρήγορα, ανοίγουν.

και πάλι όμως δεν ειναι λύση μιας και τα chromecast ειναι αρκετα και δεν φτάνουν οι 5 εντολές για μπορείς να ανοίξεις μεμονωμένα κάποια η σε γκρουπ.

Σκέφτηκα και λύση με πρίζες με τηλεκοντρόλ που κυκλοφορούν από παλιά αλλά δεν θα βοηθήσει πολύ μιας και μιλάμε για αυτοματισμο.
Αν ειναι να πιασω το τηλεκοντρόλ η τον κύβο σε κάποιες περιπτώσεις μπορώ να πιασω και το κανονικό τηλεκοντρόλ οπου υπάρχει.

Ακόμα όμως και ετσι να το κανω θα ειμαι ο μονος που θα μπει στην διαδικασία να ανοίξει κάτι απο τηλεκοντρόλ και μετα να πιάσει το κινητό για να στείλει μουσική.
Προσπαθώ να μου/τους τα κάνω απλούστερα μπας και χρησιμοποιήσουν τα ηχεία και οχι την τηλεόραση για να ακούσουν μουσική στο βασικό και μόνο δωμάτιο.

Πόσο στοιχίζει σαν υλικο το κύκλωμα που λετε να εχω στο νου να βρω εναν η να το ζητησω σε εναν φιλο στο μέλλον μπας και μου τα φτιάξει?
Ποιά όργανα χρειάζονται που λέτε για την υλοποίηση?

nick1974
17-04-19, 12:15
αφου μιλας για ενα δωματιο, αρα για μια τηλεοραση και ενα 5.1 συστημα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο τα chromecast ειναι περισσοτερα αλλα τεσπα.
Το κοστος ειναι κατι πολυ σχετικο, και εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Μπορει να γινει μια μελλετη ειτε με ενα μερος του τσιπ που ανεφερα ειτε με αλλα υλικα, μετα πρεπει να φτιαχτει η πλακετα, να γινει επιλογη υλικων (υπαρχει πυκνωτης με 1 ευρω και υπαρχει και με 50) και τελος να μονταριστει, να δοκιμαστει και να μπει σε ενα ωραιο κουτακι και να παραδωθει.
Τα δε οργανα που απαιτουνται για δοκιμες και μετρησεις κατασκευων ηχου ειναι τουλαχιστονενας παλμογραφος μια γεννητρια συχνοτητων και κανονικα κι ενας μετρητης παραμορφωσης σηματος, αλλα αυτη η πληροφορια δεν εχει τοσο νοημα αφου δε θα παρεις εξοπλισμο χιλιαδων για να φτιαξεις κατι το οποιο ετσι κι αλλιως δεν εισαι σε θεση να το φτιαξεις.
Οταν ανεφερα το τσιπακι ηταν απαντηση στο αρχικο σου μυνημα υποθετοντας οτι εισαι ηλεκτρονικος η εστω χομπυστας, και ηδη διαθετεις γνωσεις και εργαστηριο, δε σε προτρεπω να ανακαλυψεις τον τροχο απ την αρχη.
Τωρα αν μπορεσεις να βρεις καποιον ειτε γνωστο σου ειτε απο δω μεσα μπορεις να διαπραγματευτεις μαζι του μια τιμη για τις κατασκευες που θελεις, η οποια επισεις δεν ειναι στανταρ γιατι αλλη τιμη (και αλλη ποιοτητα δουλειας πιθανο) θα εχεις απο ενα επαγγελματικο εργαστηριο και αλλη απο ενα φοιτητη.
Σε ενα project το οποιο γινεται r&d απ το μηδεν το κοστος των υλικων ειναι το τελευταιο που παιζει ρολο.
Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostas2000
17-04-19, 12:50
Ειναι πολλά τα chromecast.
5.1 ειναι μόνο στο σαλόνι το οποίο απο στερεο σκέφτομαι να το συνδέσω με οπτική για να πάρω το 5.1 οπου διατίθεται.
Μήπως όμως μετα δεν θα δουλεύει ο αυτοματισμός που λέμε?

Γνωρίζω οτι υλικό μπορεί να κάνει 20 σεντ μπορεί να κανει και 1 ευρώ.
Η γνώσεις που έχω ειναι ενα τίποτα.
Πχ να εχω αλλάξει μερικούς πυκνωτές σε διάφορες συσκευές.

Θα προτιμήσω τον φοιτητή αν τον βρω. πιστεύω οτι θα ειναι μια χαρα.

Αν μπορεί να προτείνει κάποιος καταστημα η και "φοιτητή "που δεν θα μας παρει το σκαλπ μπορεί και με πμ αν δεν επιτρέπετε απο τους κανόνες του φόρουμ.

ισως να υπάρχει κατι έτοιμο σε κανα ebay αλλά πως να το αναζητήσω και να σιγουρευτώ οτι ειναι για την δουλειά που θελω.
Αν βρω κατι θα ρωτήσω να πείτε.

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.

nick1974
17-04-19, 12:59
.κανονικα μπορεις να ζητησεις απ το φορουμ. Υπαρχει σχετικη ενοτητα για αναθεσεις εργασιας.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostas2000
17-04-19, 15:01
στο Ηλεκτρονικά / Κατασκευές η στο Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας ειναι καλύτερα να το ζητήσω?

nick1974
17-04-19, 16:22
πιστευω ναι, εστω κι αν δεν ειναι κανενα τεραστιο project ειναι μια προσφορα μιας εργασιας ki αυτο

KOKAR
17-04-19, 16:50
Καλησπέρα χαιρετώ το φόρουμ!

Δεν ξέρω κατά το πόσο είναι δυνατόν αυτό που ζητάω.
Έχω μερικά chromecast που βγάζουν στέρεο ήχο από ενα καρφί 3.5 αλλά παράλληλα βγάζουν και 5.1 απο την οπτική.

Τα έχω συνδέσει σε παλιά ηχεία υπολογιστών 2 η 2.1, 5.1, τα κλασικά με τον ενσωματωμένο ενισχυτή.

παρατηρώ ομως ότι ανάλογα το μοντέλο ενισχυτή/ηχείων που έχουν συνδεθεί η κατανάλωση μπορεί και 30 watt στην κάθε μονάδα ακόμα και χωρις να παίζουν κάτι.
Τα chromecast βέβαια πρέπει να καταναλώνουν 1 watt, η ολη κατανάλωση είναι από τα ηχεία/ενισχυτές.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει στο εμπόριο η μπορεί να κατασκευαστεί αυτόματος διακόπτης που οταν παρατηρήσει κάποια αλλαγή στην έξοδο ήχου 3.5 του chromecast να ανοίγει τον ενισχυτή, είτε δίνοντας ρεύμα είτε εκπέμποντας "ir".

Προτιμότερο βέβαια το ρεύμα γιατί τηλεκοντρόλ δεν έχουν οι περισσότερες αυτές συσκευές.

Για να κλείσει βέβαια καλό θα ηταν να περιμένει 1 λεπτό μιας και μπορεί να υπάρχει παύση μεταξύ των τραγουδιών η κάποιος άλλος λόγος καθυστέρησης

Αν αυτό ειναι εφικτό με την αναλογική είσοδο έξοδο, μπορεί άραγε να γίνει και για την οπτική η μήπως εκει πρέπει να παμε σε ενδιάμεσο μετατροπέα οπτικής σε ψηφιακή coaxial για να το πετύχουμε?

Ευχαριστώ.

ψάξε για VOX switch circuit , υπάρχουν πολλά στο GOOGLE

ενα παράδειγμα με auto on/off ειναι το παρακάτω

http://www.lcaudio.com/pdfs/subfilter.pdf

kostas2000
17-04-19, 17:42
ευχαριστω βρηκα μερικα

https://www.aliexpress.com/item/Electronic-Acoustic-Clap-Control-Switch-DIY-Kit-Sound-Sensor-Electronic-Circuit-DIY-Suit/32585021058.html (https://www.aliexpress.com/item/Electronic-Acoustic-Clap-Control-Switch-DIY-Kit-Sound-Sensor-Electronic-Circuit-DIY-Suit/32585021058.html?spm=2114.search0104.3.1.6074576aK 5lYcX&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10 068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_ 453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_ 537_10302_536,searchweb201603_35,ppcSwitch_0&algo_expid=f64d6072-413d-471f-b08a-d8abe661ecb6-0&algo_pvid=f64d6072-413d-471f-b08a-d8abe661ecb6)

https://www.rainbowkits.com/kits/vox-1p.html

https://www.circuittest.com/ck257b-voice-activated-switch-vox.html

https://www.ebay.com/itm/Short-Circuits-Three-Project-VOX-Sound-Switch-KJ8084-Assembly-Required/312039415538 (https://www.ebay.com/itm/Short-Circuits-Three-Project-VOX-Sound-Switch-KJ8084-Assembly-Required/312039415538?hash=item48a6ff9ef2:g:6hoAAOSwh21aTzI-&frcectupt=true)

ειναι καποιο απο αυτα για την δουλεια που θελω?
βλεπω οτι εχουν μικροφωνο, εκει απο ενα διακλαδωτη απο το καρφι θα δωσω "ηχο" και στο κυκλωμα αλλα και στους ενισχυτες? Παιζει αυτο η θα "χαλασει" ο ηχος?

Εστω οτι ειναι καποιο απο αυτα πως θα ανοιγει και θα κλεινει το ρευμα στα ηχεια που ειναι 220v ? Θα χρειαστει συνδεση και με καποιο αντιστοιχο αυτοματο ρελε?

nick1974
17-04-19, 19:22
φυσικα και με vox μπορει να γινει, αλλα π;λι πρεπει να κανεις παρεμβασεις στο κυκλωμα.
Ο συμφορουμιτης που στο προτεινε πιθανο δε διαβασε οτι δεν εχεις σχεση με τα ηλεκτρονικα.
Το οτι βρηκες τα vox δε σημαινει πως μπορεις να τα χρησιμοποιησεις. Θεωρω καλυτερη ιδεα να ψαξεις καποιον να σου το φτιαξει γιατι plug and play out of the box δε νομιζω να βρεις αυτο που θες.
τα vox λειτουργουν out of the box ακριβω; για αυτο που ειναι φτιαγμενα, δηλαδη για να αντικαταστησουν το press σε ενα μικροφωνο ασυρματου.
Απο κει και περα επειδη εσυ θες να τα χρησιμοποιησεις για αλλη εφαρμογη θα χρειαστεις επιπλεον καποια πραγματα (να ριξεις το σημα εισοδου με διαιρετη, πιθανο να βαλεις τεραστιο διαιρετη (για αριστο αποτελεσμα μεγκομετρικη εισοδο) σε συνδυασμο με ενα μικρο προ για να μη σου επηρρεασουν τον ηχο στο ελαχιστο, και τελος να φτιαξεις τους αυτοματισμους της εξοδου με ρελεδακια η ssr (προτιμοτερο το δευτερο) συν καποιο κυκλωμα timer κι οτι αλλο ειναι απαραιτητο.
Αυτη ειναι μια πολυ ευκολη δουλεια, αλλα αρκει να ξερεις να την κανεις.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk