PDA

Επιστροφή στο Forum : GE με Caddx 1208...



hitech444
17-04-19, 12:57
Ο "αγαπητός" εγκαταστατης :psonio:τον ρυθμισε έτσι ωστε καθε 2 χρονια να παυει να λειτουγεί και να θελει συντήρηση η τσεπη του 70e..
Πως το εκανε; του περασε firmware με το laptop; και πως βγαινει αυτό;

nick1974
17-04-19, 13:03
οταν αυτα μας τα κανουν οι εταιριες που πουλανε προγραμματα και μαλιστα για ενα χρονο ειναι "κανονες της αγορας" κι οποιος το κανει bypass ειναι πειρατης ενω οταν το κανει ενας τεχνικος που πιθανο θα κανει κι ενα ελεγχο και μια συντηρηση και εχει φτιαξει κι αυτος ενα προγραμμα και μαζι και hardware ειναι απατεωνας και πρεπει να βρουμε τροπο να το βγαλουμε απ τη μεση...

Απλα μια σκεψη αναφερω... ενα τεχνολογικο προβληματισμο, δε λεω πως πρεπει να γινονται αυτα τα πραγματα ουτε απο τους μεν ουτε απ τους δε, το ακριβως αντιθετο.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hitech444
17-04-19, 13:27
οταν αυτα μας τα κανουν οι εταιριες που πουλανε προγραμματα και μαλιστα για ενα χρονο ειναι "κανονες της αγορας" κι οποιος το κανει bypass ειναι πειρατης ενω οταν το κανει ενας τεχνικος που πιθανο θα κανει κι ενα ελεγχο και μια συντηρηση και εχει φτιαξει κι αυτος ενα προγραμμα και μαζι και hardware ειναι απατεωνας και πρεπει να βρουμε τροπο να το βγαλουμε απ τη μεση...

Απλα μια σκεψη αναφερω... ενα τεχνολογικο προβληματισμο, δε λεω πως πρεπει να γινονται αυτα τα πραγματα ουτε απο τους μεν ουτε απ τους δε, το ακριβως αντιθετο.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απατεωνας ειναι οταν δεν το αναφερει ρητα την ωρα της εγαταστασης φιλε μου!! και νταβατζης ειναι...

nick1974
17-04-19, 13:37
και ο αλλος που το αναφερει δεν ειναι λιγοτερο νταβατζης ομως. τεσπα, σκοπος μου δεν ειναι να σου χαλασω το θεμα απλα επειδη το ειδα εθεσα το συγκεκριμενο προβληματισμο.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hitech444
17-04-19, 13:52
Να επανελθω στην αρχικη μου ερώτηση: Πως μπορω να βγαλω αυτο το false alarm που εχει βαλει; Με [0]-[7];

Ειναι GE NX4

stam1982
17-04-19, 16:35
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτό που λες;

hitech444
18-04-19, 07:36
Ειχε βάλει timer στο συστημα και θελω να το βγαλω....

stam1982
18-04-19, 08:26
Είναι τέλειος σβηστός ο συναγερμός;Έχει ανάψει το service;Έχει ψευδοσυναγερμο;
Ένα σύστημα ασφαλείας και μάλιστα επώνυμο δεν έχει τέτοια λειτουργία.

vasilllis
18-04-19, 08:41
δεν εχω δουλεψει ποτε τετοιους συναγερμους ,αλλα σε οσους εχω δουλεψει δεν υπαρχει πουθενα τετοια παραμετρος.

https://static.interlogix.com/library/I-NX4-IM%20REV%20N%20Installation%20Manual.pdf

γυρνα το στο factory defaults (και μετα καλεσε τον μαστορα)

stam1982
18-04-19, 12:38
Βασίλη να μας πει πρώτα λεπτομέρειες και μετά να πούμε λύσεις.

aktis
18-04-19, 15:05
Δεν θυμάμαι την μάρκα αλλά έχω δει σε συναγερμό που πουλούσε η RS στην Αγγλία ρύθμιση service interval
και δήλωνες αν θυμάμαι καλά αν σε 12 ή 24 μήνες θα βγάλει το μήνυμα CALL SERVICE .
Υπάρχει περίπτωση ο εγκαταστάτης να πούλησε το συγκεκριμένο προϊόν πακέτο με συμβόλαιιο συντήρησης
( με επιδότηση υλικού σε χαμηλότερη τιμή ) και να περιμένει να βγάλει κέρδος στο μέλλον από τις μπαταρίες , ελέγχους κλπ συντήρηση .
Σαφώς πάντως αυτά πρέπει να αναφέρονται στην προσφορά για το σύστημα

edit
τωρα είδα οτι το πληκτρολογιο σου ειναι απο τα αρχαια , χωρις LCD.
Αρα δεν ισχύουν αυτα που λέμε για μηνυμα τακτικής συντήρησης .
Το πιο λογικό είναι οτι όντως εχει χαλάσει η μπαταρία του συναγερμού και σωστα ανάβει το SERVICE
για να την αλλάξει ο εγκαταστάτης σου . Αν αναλαμβάνεις εσυ την ευθύνη των πράξεων
σου και δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου τον καλείς να σου δώσει τους κωδικούς
και υπογράφεις οτι απο κεί και μετά δεν έχει ευθύνη για το σύστημα σου .
Λογικά σε αυτή την περίπτωση θα επιβαρυνθείς μόνο με το κόστος της επίσκεψης , γύρω στα 20 ευρώ

hitech444
23-04-19, 21:53
Φιλε aktis...
επεσες πιο κοντά απ'όλους στο θεμα. Ο μαστορας ειχε βαλει ενα timer module (θα ανεβασω φωτο συντομα) για να βγαζει μετα απο 2 χρονια ενα ψευδοσυναγερμο. Δεν εχει αλλαξει ευτυχως το master code και δεν του ειχα υπογραψει τιποτα. Αρα μπορω να πειραματιστω οσο θελω...
Ενω ασχολουμαι με ηλεκτρονικα πολλα χρονια, τους συναγερμους τους φοβαμαι γιατι
εχω 2 ερωτησεις που "κολλαω":
- Εχω τα manual GE NX-4 και Caddx 1208. Τι καλυπτει το ενα και τι το άλλο; (Η ερωτηση ειναι γενική, περα απο το δικο μου συστημα)
- Ενω ο συναγερμος ειναι GE γιατι βαζουμε πληκτrολογιο Caddx? Υπαρχει καποιο standard βασει του οποιου μπορω να βαλω οτι πληκτολογιο θελω ή ειναι θεμα προδιαγρφών του συναγερμου; (παλι γενικα μιλωντας)

hitech444
23-04-19, 23:01
Καλη Ανασταση και ευχαριστω!

stam1982
24-04-19, 05:21
Η GE έχει αγοράσει την caddx.
Πληκτρολογιο μπορείς να βάλεις οποίο θέλεις της caddx/GE

panosvin
24-04-19, 18:15
Kαι την ge η utc.

apoxa2
25-05-19, 21:30
Είναι τα ίδια όλα και τα ονομάζουμε caddx στην Ελλαδα παρόλο που έχει αγοραστεί.
Αν θέλετε οποιοδηποτε manual στα ελληνικά πειτε μου.