PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραυνος στην Ακροπολη



kleima
18-04-19, 14:25
Ακουσαμε ολοι μας,για τον κεραυνο που επεσ στην Ακροπολη ,με αποτελεσμα να τραυματιστουν 4 ατομα.
Οπως ειπαν,ο κεραυνος επεσε στο αλεξικευραυνο και περασε η ισχυς του στα μεταλικα δωματια.
Το ερωτημα μου ειναι.
Πως γινεται η ισχυς του κεραυνου να περασει στα μεταλικα δωματια;
Αφου η δουλεια του αλεξικευρανου ειναι να προστατευει το κτηριο,τον χψρο απο τους κεραυνους.
Εχει χαλκολαμα που γειωνεται στη γη.
Υπαρχει κυνδινος να υποστη ζημιες ενα κτηριο,που το αλεξικευρανο του θα τραβηξει τον κεραυνο;
Π.χ. υπαρχει πιθανοτητα να παθει ζημια,να κρεμιστει,να παρει φωτια το κτηριο της Βουλης,την ωρα που συναιδριαζει,αν κτηπηθει απο κεραυνο;!!😁😁😁😁🙌🙌🙌🙌

Gaou
18-04-19, 14:34
ήρθε ενας ειδικός τις προάλλες στο σχολέιο και μας μίλησε για γειώσεις αλεξικευρανα. απο αυτα που επιασα μαλλον κακη (κατασκευή - τοποθέτηση) πρεπει να ειχαν κάνει . εκει επισης ειναι λιγο πιο δύσκολο το έδαφος λόγο πετρας.

Horus
18-04-19, 14:40
Οι τραυματιες ηταν απο σπασμενα τζαμια.. 2 υπάλληλοι στα εκδοτήρια εισιτηρίων και 2 τουριστες πολυ κοντα στα εκδοτηρια... Μάλλον απο τον κροτο εσπασαν τα τζαμια..

kioan
18-04-19, 14:46
Μερικές φωτογραφίες από το εν λόγω αλεξικέραυνο και την κάθοδό του, θα έριχναν φως στο μυστήριο, αλλά δεν είδα κάτι σχετικό πουθενά. Αν κάποιος έχει βρει, ας τις παραθέσει.

Panoss
18-04-19, 14:56
Πως γινεται η ισχυς του κεραυνου να περασει στα μεταλικα δωματια;
Ποια μεταλλικά δωμάτια;

Gaou
18-04-19, 15:28
τα δωμάτια στα εκδοτήρια και το πωλητήρια της ακρόπολης πρέπει να ειναι ετοιμα σπιτακι τυπου container. καλά του πωλητηρίου ισως και όχι . αλλα τα υπολοιπα ετσι φαινονται.

vasilllis
18-04-19, 15:51
Ο κεραυνός ψάχνει να βρει την ευκολότερη δίοδο προς την γη. Αυτή μπορεί να είναι οι αγωγοί γείωσης του αλεξικέραυνου, τα σίδερα από τον οπλισμό ενός κτιρίου, τα μεταλλικά μέρη ενός κτιρίου-κάγκελα, μαρκιζες, παράθυρα, πόρτες κλπ.

nick1974
18-04-19, 16:19
βασικα η απορια μου ειναι η ακροπολη δεν επρεπε να χει ενεργο αλεξικεραυνο?
Εδω απλα Δημαρχεια που δε βρισκονται στο ψηλοτερο σημειο της πολης και εχουν.
Επισεις πιστευα σε μια τοσο πυκνοκατοικημενη πολη οπως ειναι η Αθηνα ειναι πρακτικα αδυνατο να δημιουργηθει κεραυνος γιατι εκτονωνει απο παντου

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fixxxer
18-04-19, 16:20
Ο κεραυνός ψάχνει να βρει την ευκολότερη δίοδο προς την γη. Αυτή μπορεί να είναι οι αγωγοί γείωσης του αλεξικέραυνου, τα σίδερα από τον οπλισμό ενός κτιρίου, τα μεταλλικά μέρη ενός κτιρίου-κάγκελα, μαρκιζες, παράθυρα, πόρτες κλπ.Για αυτό το λόγο Βασίλη στην αντικεραυνική προστασία φτιάχνουν πολλές διόδους διαφυγής του ρεύματος...
Ουσιαστικά δημιουργούνται πολλοί κόμβοι ώστε να σπάει το ρεύμα και να καταλήγει στην γη...

rayven18
18-04-19, 16:44
Εαν όντως έφυγε οπως λένε και πέρασε απο τα μεταλλικά εκδοτήρια στην γή, τότε έτσι βρήκε τον ευκολότερο δρόμο, άρα κακή εγκατάσταση, μικρή διατομή του για όλο το φορτίο που θα τραβήξει κ.ο.κ

nick1974
18-04-19, 16:48
Εαν όντως έφυγε οπως λένε και πέρασε απο τα μεταλλικά εκδοτήρια στην γή, τότε έτσι βρήκε τον ευκολότερο δρόμο, άρα κακή εγκατάσταση, μικρή διατομή του για όλο το φορτίο που θα τραβήξει κ.ο.κ


μου κανει τρομερη εντυπωση παντως, αφου δεν εχει ξανασυμβει, τι μπορει να αλλαξε και να υποβαθμιστηκε η οποια αντικεραυνικη προστασια ειχαν εκει?

kioan
18-04-19, 17:24
μου κανει τρομερη εντυπωση παντως, αφου δεν εχει ξανασυμβει, τι μπορει να αλλαξε και να υποβαθμιστηκε η οποια αντικεραυνικη προστασια ειχαν εκει?
Φθαρμένοι αγωγοί, κακοτεχνίες (τι συνδέεται που και με ποιον τρόπο) κλεμμένες γειώσεις κλπ
Επίσης μπορεί να ήταν και για πάρα πολύ καιρό απλά θέμα τύχης που δεν έτυχε να ξαναπέσει εκεί κεραυνός.


Sent using Tapatalk

kleima
18-04-19, 17:52
Μπορει καπιος να πηγε καινα πηρε την χαλκολαμα,για να την πουλησει( αρκετα μετρα ειναι) και να τους αφησε χωρις προστασια.
Η απορια μου,ομως δεν απαντηθηκε.
Το κτηριο το οπιο διαθετει αλεξικευραυνο,αν τραβηξει τον κεραυνο,κινδυνευει,η,οχι( σωστη εγκατασταση,γειωση);

kioan
18-04-19, 17:56
Το κτηριο το οπιο διαθετει αλεξικευραυνο,αν τραβηξει τον κεραυνο,κινδυνευει,η,οχι( σωστη εγκατασταση,γειωση);

Δεν κινδυνεύει.
Υπάρχουν εγκαταστάσεις πάνω στα βουνά που έχουν και μετρητή για να μετράνε πόσα άμεσα πλήγματα έχουν δεχθεί!

Sent using Tapatalk

nick1974
18-04-19, 21:27
Ρε παιδια ενταξει, αν το λεμε τοσο ανετα πως μπορει καποιος να κλεψε τη γειωση της ακροπολης... ...τι να πω? Με ξεπερναει...

Btw εκει γιατι δεν εχουν ενεργο αλεξικεραυνο?

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
18-04-19, 23:44
https://www.iefimerida.gr/ellada/germanos-stirizei-xterra-greece-championship-2019

αυτο ειναι το μεταλικο κτιριο με τα αλεξικεραυνα?

pstratos
19-04-19, 01:28
Από ότι θυμάμαι υπάρχει ένα ψηλό αλεξικέραυνο προς την πλευρά που είναι και η σημαία (ανατολικά). Στην περιπτωσή μας όμως έπεσε στην δυτική πλευρά (προς προπύλαια). Περίεργο γιατί αν υποθέσουμε οτι το σύννεφο ερχόταν από τα δυτικά θα έπρεπε να είχε πέσει / εκτονωθεί προς φιλοπάπου, παλιό αστεροσκοπείο / μετεορολογικός πύργος (όλα τους θυμάμαι να έχουν αλεξικέραυνα)

kleima
19-04-19, 06:13
Ο κλεφτης,ρισκαρει!
Αν ψαξετε παλιες ειδησεις περι κλοπης καλωδιων,θα βρειτε,πως μεγαλα καρουλια της ΔΕΗ κλαπηκαν απο αποθηκες της.
Δεν ειναι δυσκολο να αφαιρεσεις τον χαλκο.τολμη και αποφαση θελει.
Στη Ρουμανια οι Ρομα,αφαιρεσαν τα ηλεκτρικα καλωδια του τραμ!!
Μιας και ο λογος για κεραυνους,μπορει καπιος να μου εξηγησει,πως δουλευει ο χαρτης που βρηκα;
Τι σημαινουν τα χρωματιστα συμβολα,τα ++++,ο κυκλος που εμφανιζεται στιγμιαια.http://el.blitzortung.org/live_lightning_maps.php?map=14

Dragonborn
19-04-19, 07:57
Επίσης μπορεί να ήταν και για πάρα πολύ καιρό απλά θέμα τύχης που δεν έτυχε να ξαναπέσει εκεί κεραυνός. Τα Προπύλαια, στα οποία υπήρχε πυριτιδαποθήκη της Οθωμανικής φρουράς, καταστράφηκαν από κεραυνό το 1640.

kioan
19-04-19, 08:56
Στη Ρουμανια οι Ρομα,αφαιρεσαν τα ηλεκτρικα καλωδια του τραμ!!
Στην Ελλάδα (πιθανότατα οι αντίστοιχοι ντόπιοι) έχουν ξαφρισει όλες τις γειωσεις του catenary του τραμ όπου αυτές ήταν ορατές.


Μιας και ο λογος για κεραυνους,μπορει καπιος να μου εξηγησει,πως δουλευει ο χαρτης που βρηκα;
Τι σημαινουν τα χρωματιστα συμβολα,τα ++++,ο κυκλος που εμφανιζεται στιγμιαια.http://el.blitzortung.org/live_lightning_maps.php?map=14
Τα χρώματα έχουν να κάνουν με το πριν πόση ώρα έπεσε ο συγκεκριμένος κεραυνός (αλλάζουν καθώς περνάει η ώρα).
Οι κύκλοι που μεγαλώνουν με κέντρο έναν κεραυνό, κινούνται με την ταχύτητα του ήχου και αντιστοιχούν στο ηχητικό μέτωπο της βροντης.

Sent using Tapatalk

nick1974
19-04-19, 11:46
Ο κλεφτης,ρισκαρει!
Αν ψαξετε παλιες ειδησεις περι κλοπης καλωδιων,θα βρειτε,πως μεγαλα καρουλια της ΔΕΗ κλαπηκαν απο αποθηκες της.

ναι οκ αν ακουσω οτι καποιος εκλεψε στροφια μεσα απ την αποθηκη της δεη απλα θα βαλω τα γελια και θα τον θεωρησω πολυ ικανο στη δουλεια του (αφου αυτη ειναι η δουλεια του), αλλα το να εχει κλεψει το χαλκο απο γειωσεις και αντικεραυνικη προστασια ειναι τελειως διαφορετικο θεμα και η ιδιοτητα του δε χαρακτηριζεται πλεον σε "κλεφτης" αλλα εν δυναμει δολοφονος και σαμποτερ




Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SRF
19-04-19, 13:47
ναι οκ αν ακουσω οτι καποιος εκλεψε στροφια μεσα απ την αποθηκη της δεη απλα θα βαλω τα γελια και θα τον θεωρησω πολυ ικανο στη δουλεια του (αφου αυτη ειναι η δουλεια του), αλλα το να εχει κλεψει το χαλκο απο γειωσεις και αντικεραυνικη προστασια ειναι τελειως διαφορετικο θεμα και η ιδιοτητα του δε χαρακτηριζεται πλεον σε "κλεφτης" αλλα εν δυναμει δολοφονος και σαμποτερ




Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εσύ τώρα θα παρεις και αυξηση... Πας στα 3 ευρώ έμαθα!!! :)

nick1974
19-04-19, 14:01
Εσύ τώρα θα παρεις και αυξηση... Πας στα 3 ευρώ έμαθα!!! :)??? δε καταλαβα χριστο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

matthew
19-04-19, 17:25
https://www.in.gr/2019/04/19/tech/ola-osa-prepei-na-gnorizete-gia-tous-keraynous-kai-tis-astrapes/

vasilllis
19-04-19, 18:00
ναι οκ αν ακουσω οτι καποιος εκλεψε στροφια μεσα απ την αποθηκη της δεη απλα θα βαλω τα γελια και θα τον θεωρησω πολυ ικανο στη δουλεια του (αφου αυτη ειναι η δουλεια του), αλλα το να εχει κλεψει το χαλκο απο γειωσεις και αντικεραυνικη προστασια ειναι τελειως διαφορετικο θεμα και η ιδιοτητα του δε χαρακτηριζεται πλεον σε "κλεφτης" αλλα εν δυναμει δολοφονος και σαμποτερ




Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας TapatalkΜάλλον έχεις χρόνια να πας σε σχολεία να δεις που κρέμονται οι αγωγοί καθόδου.

SRF
19-04-19, 18:22
??? δε καταλαβα χριστο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μαϊμου το αβαταρ σου δηλαδή? :)

rama
19-04-19, 18:49
Στον Υμηττό, σε όλες τις κολώνες είναι κομμένοι οι αγωγοί γείωσης από ένα ύψος που το προσδιορίζω ως "εγγονός πάνω στην καμπίνα του Hilux".
Και μετά έχουμε απορίες για την Ακρόπολη.

Ηλιας Α
19-04-19, 19:13
Δε γνωρίζω αν κλάπηκαν ή όχι οι αγωγοί γείωσης του αλεξ/νου, αλλά καθόλου απίθανο να κλάπηκαν.
https://www.tanea.gr/2018/11/16/greece/astynomika/karditsa-mparaz-syllipseon-gia-klopes-metasximatiston-tis-dei/

Gaou
19-04-19, 19:17
η ακροπολη και ο περιβάλλοντας χώρος φυλάσονται επι 24 βάσεως. δεν μπορει να πάει κανένας και να κάνει τπτ τέτοιο . χθές επισκεψη στο εργαστηριο υψηλών τάσεων του ΕΜΠ ρώτησα άν κάνανε πραγματογνωμοσύνη και μου απάντησε ο σωστός ότι έχουν πάει ολοι εκτος απο αυτους ...! γενικά κακοτεχνια εργολάβου μυριζει ... και επισης και λιγο κουκουλωμα.
η συμβασιουχα πάει πάντως για μονιμη..... ουδεν κακο...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
19-04-19, 21:51
Κυριοι καλησπερα σας οι διαφωροι σκραπατζηδες που δεν κολονουν πουθενα , σηκωνουν τα ΠΑΝΤΑ ! ειται ειναι ρομα ειται ειναι και δεικι μας ρατσα η δεν ξερω τι αλλο στο εππαλ σαλλαμινας εχουν ξυλωσει εδω και δυο χρονια τα αλλεξικεραυνα στην ταρατσα και μαλιστα, με βροχη ια τη δεπως ανεβηκαν? το προ"ι το πηραν χαμπαρι απο της καθαριστριες που βρηκαν ξεχασμενο ενα κοφτη, οσο για τη κ. δεη τη εχουν σκισει , στο παλιο εργοστασιο στην αιγινα ειχαν ανειξει 5 μετασχηματιστες μεσα σε ενα βραδυ εμεις που πηγαμε να παρουμε κοχλια μειναμε με ανοιχτο το στομα....

nick1974
19-04-19, 23:53
Μάλλον έχεις χρόνια να πας σε σχολεία να δεις που κρέμονται οι αγωγοί καθόδου.σιγουρα εχω χρονια να παω σχολειο χαχα αλλα δε καταλαβα... κλεβουν τα αλεξικεραυνα απ τα σχολεια?
παιδια αν συμβαινει αυτο ειναι σοβαρο θεμα.
Παντως οπως και να χει μου μοιαζει κουλο να καταφεραν να κλεψουν τις γειωσεις της ακροπολης... δηλαδη μπροστα στους φυλακες σταματησε ενα ντατσουν και βγηκαν με τους κοφτες?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

selectronic
20-04-19, 00:07
...κλεβουν τα αλεξικεραυνα απ τα σχολεια? παιδια αν συμβαινει αυτο ειναι σοβαρο θεμα...

Δηλαδή εδώ στο Πέραμα που έχουν κλέψει από παντού της σωλήνες του Φυσικού Αερίου από τις πυλωτές στις πολυκατοικίες δεν το έχεις δει?
Και με ανθρώπους να είναι μέσα την νύχτα, σκέψου σχολεία κτλ....

nick1974
20-04-19, 00:24
Δηλαδή εδώ στο Πέραμα που έχουν κλέψει από παντού της σωλήνες του Φυσικού Αερίου από τις πυλωτές στις πολυκατοικίες δεν το έχεις δει?
Και με ανθρώπους να είναι μέσα την νύχτα, σκέψου σχολεία κτλ....Σαλαμινα μενω, δε ξερω τι γινεται στο Περαμα με τους αγωγους... και μαλλον δε ξερω τι γινεται γενικοτερα, δεν ακουω ειδησεις, αλλα το σχεση εχει το οτι κλεψαν αγωγους με το να κοβουν γειωσεις?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

selectronic
20-04-19, 00:30
Έτσι όπως το είπες σαν να έπεσες από τα σύννεφα ότι κλέβουν ότι ψιλό-"πολύτιμο" μέταλλο βρουν, από όπου βρουν, νόμιζα ότι πρώτη φορά ακούς για το φαινόμενο...:001_tt2:

nick1974
20-04-19, 00:43
Έτσι όπως το είπες σαν να έπεσες από τα σύννεφα ότι κλέβουν ότι ψιλό-"πολύτιμο" μέταλλο βρουν, από όπου βρουν, νόμιζα ότι πρώτη φορά ακούς για το φαινόμενο...:001_tt2: η αληθεια ειναι πως το φαινομενο το εμαθα απο ενα παλιατζη που του πα να ρθει να παρει ενα βαρελι συρματα γιατι ο δικος μου ελειπε διακοπες και μου ειπε μια τιμη που επαθα σοκ κι οταν τον ρωτησα πως σκ... δουλευει με τετοιες χαλια τιμες (αν θυμαμαι καλα κατι σεντς το κιλο !!!!! νομιζω 30 η κατι τετοιο, οταν ο δικος μου τα παιρνε με 6 ευρω) μου πε οτι προσφερει πληρη εχεμυθεια χαχαχα ...οκ ειπα σε τρελο επεσα, δεν ειχ καταλαβει τι δουλεια εχουν οι εχεμυθειες.με τα συρματα και νομιζα πως ειναι καθυστερημενος που απλα τρολλαρει. και περιμενα να γυρισει ο τυπος που συνηθως του εδινα τα καλωδια. οταν του πα τη φαση μου εξηγησε τι εννωουσε ο αλλος

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kioan
20-04-19, 00:47
Δηλαδή εδώ στο Πέραμα που έχουν κλέψει από παντού της σωλήνες του Φυσικού Αερίου από τις πυλωτές στις πολυκατοικίες δεν το έχεις δει?Μην πας τόσο μακριά... Σε πολυκατοικία δίπλα στο κέντρο κλέψανε όλες τις ασυνδετες σωλήνες αερίου και ξαναγύρισαν άλλη μέρα το μεσημέρι να κόψουν και την ενεργή κεντρική παροχή του λέβητα!!
Έτυχε να περνάω εγώ εκείνη την ώρα, μύρισα αέριο και πηγα και έκλεισα τη βάνα μετά τον μετρητή.

Sent using Tapatalk

kleima
20-04-19, 05:05
Φυλακες υπαρχουν παντου,αρχιολογικοι χωροι,σχολεια,δημοσιες υπηρεσιες,στρατοπεδα κλπ.
Το θεμα ειναι,πως φυλανε τον χωρο;κανουν περιπολια συνεχως,η,καθωνται μεσα στο δωματιο; βγαινουν εξω,οταν βρεχει,εχει υγρασια,χιονι,αερα;
Οπως γινονταν και στην θητεια μας.καποιο ηταν σκοποι,μεσα στη βροχη,χιονι,αερα,υγρασια και καποιο σκοποι απο το κρεββατι!!

vasilllis
20-04-19, 15:37
Νίκο,οτιδήποτε εξέχει και έχει το χρώμα χαλκού έχει κάνει φτερά.επισης χερούλια μπρούτζινα,τάπες πλήρωσης πετρέλαιου μπρούτζινες κλπ.
Από καλώδια οτιδήποτε μπορεί να αφαιρεθεί γρήγορα αφαιρείται .

nepomuk
20-04-19, 16:01
Νίκο,οτιδήποτε εξέχει , οτιδήποτε μπορεί να αφαιρεθεί γρήγορα αφαιρείται .


Για δεκαετιες στην πρασιά μας υπηρχε λαστιχο ποτισματος .Αλλαζε οταν το εκαιγε ο ηλιος απο την πολυκαιρια.
Τα τελευταια χρονια το αλλαξα 3 φορες , μεχρι που .. δεν παει αλλο , μετα απο καθε χρηση το κρυβουμε.
Ειναι κι αυτη μια μορφη εγκληματικοτητας , σοβαρη οταν προκειται ουσιαστικα για βανδαλισμο κρισιμων υποδομων ,
που θαπρεπε να τιμωρειται ως κακουργημα.
Οταν ομως βασανιζονται απανθρωπα 85χρονοι μεσα στο σπιτι τους ...σιδερωνονται ...
τα παραπανω ειναι πταισματα.

nick1974
20-04-19, 16:37
τονα κλεβει τα στροφια μπορει να ναι πταισμα, το να κοβει γειωσεις και αντικεραυνικες προστασιες ειναι κακουργημα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
20-04-19, 19:29
στην ψοροκωσταινα,ο αλλος κανει φονο και βγαινει με αναστολη.Κακουργημα δεν υφισταται μεχρι να πεθανει καποιος(κατι αντιστοιχο με τους υπογραφακηδες).
Κακουργημα θεωρειται και κατι ψευτοαλεξικεραυνα που βαζουν(Καποιος ειχε αναρτησει σχετικο θεμα) ππου το εριχνε σε ενα τριγωνο με 500ωμ αντισταση.

antonisfa
21-04-19, 06:35
άκυρο......

antonisfa
21-04-19, 06:41
Σύμφωνα με την .................. τα αλεξικέραυνα είχαν συντηρηθεί και το συμβάν οφείλεται αποκλειστικά στην ένταση του καιρικού φαινομένου: «Ακούσαμε ένα τεράστιο μπαμ, σαν να έπεσε μια μεγάλη βόμβα και έσβησαν τα φώτα στην Ακρόπολη», δήλωσε η ίδια, η οποία στη συνέχεια τόνισε ακόμη ότι το αλεξικέραυνο λειτούργησε πολύ καλά και γιΆ αυτό τον λόγο δεν θρηνήσαμε θύματα και μνημεία:
Αν δεν λειτουργούσε θα είχαμε θρηνήσει θύματα και μνημεία. Για να μιλήσω ειδικά για το μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς Ερέχθειο, θα είχε ολοσχερώς καταστραφεί

https://thecaller.gr/ellada/aprostateyti-i-akropoli-apo-ta-alexikerayna-poy-den-echoyn-syntirithei/ (https://thecaller.gr/ellada/aprostateyti-i-akropoli-apo-ta-alexikerayna-poy-den-echoyn-syntirithei/)

Χαρακτηριστικά τα λόγια του τεχνικού αντικεραυνικής προστασίας στο τέλος του άρθρου

Μάλιστα, πολλές φορές άγνωστοι αφαιρούν τον χαλκό από αυτά.

vasilllis
21-04-19, 16:09
εφοσον μιλησε ο "τεχνικος αντικεραυνικης προστασιας" τα λογια περιτευουν.

antonisfa
21-04-19, 18:10
εφοσον μιλησε ο "τεχνικος αντικεραυνικης προστασιας" τα λογια περιτευουν.
Ειρωνικά τα έβαλα τα άρθρα Βασίλη γιατί δεν ξέρουμε τι συνέβη στην πραγματικότητα, ο καθένας λέει τα "δικά του"

vasilllis
22-04-19, 00:32
Θα προτεινα να μν ασχοληθουμε αλλο με το θεμα,καθως συζηταγαμε για μεταλικο κουβουκλιο και στις φωτο που αναρτησα μας βγηκε πετρινο.Οποτε το καταντησαμε καφενειο παλι.Αν μπορεσουμε να βρουμε πληροφοριες ,τι κτιριο ηταν ,αν ειχε ΣΑΠ τοτε το συζηταμε παλι.