PDA

Επιστροφή στο Forum : τί είναι το τριφασικό ρεύμα;



zoran
19-04-19, 19:14
Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει τι είναι οι "φάσεις" και σε τι εξυπηρετεί το ρεύμα να είναι "τριφασικό" κ όχι π.χ. μονοφασικό κλπ;

nepomuk
19-04-19, 19:31
Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει τι είναι οι "φάσεις" και σε τι εξυπηρετεί το ρεύμα να είναι "τριφασικό" κ όχι π.χ. μονοφασικό κλπ;



Απο το σχολικο βιβλιο :
1-11. Τριφασικό ρεύμα
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C123/487/3182,12833/images/square.jpg
Ονομάζεται συμμετρικό τριφασικό ρεύμα σύστημα τριών απλών εναλλασσόμενων ρευμάτων που έχουν το ίδιο πλάτος, την ίδια συχνότητα αλλά διαφορά φάσης ακριβώς 120o.
Ένα συμμετρικό τριφασικό ρεύμα περιγράφεται από τις εξισώσεις:

i1 = I0· ημωt
i2 = I0· ημ(ωt + 120o)
i3 = I0· ημ(ωt + 240o)

http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C123/487/3182,12833/

Ηλιας Α
19-04-19, 19:51
σε τι εξυπηρετεί το ρεύμα να είναι "τριφασικό" κ όχι π.χ. μονοφασικό κλπ[/COLOR];
¨έχουμε τη δυνατότητα επιλογής δυο τάσεων, πχ από το τριφασικό 230/400 βόλτ μπορούμε να πάρομε τάση 230 και 400 βολτ

nick1974
19-04-19, 19:52
με απλα λογια https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%C E%AE_%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE

αν αντι λεξεις βαλεις διαφορες φασεων αυτο ειναι το RST



¨έχουμε τη δυνατότητα επιλογής δυο τάσεων, πχ από το τριφασικό 230/400 βόλτ μπορούμε να πάρομε τάση 230 και 400 βολτ

σοβαρα τωρα, υπαρχει περιπτωση, οχι βεβαια να ναι αυτο βασικο πλεονεκτημα του τριφασικου, αλλα να το σκεφτηκε εστω και για λιγο ως πιθανο δευτερευον, τριτευον ...τεταρτευον... πλεονεκτημα η εστω πιθανη ιδιοτητα οποιοσδηποτε ανθρωπος στην ιστορια απ την εποχη του Τεσλα?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rama
19-04-19, 20:55
https://www.youtube.com/watch?v=n-2YN_Ak9eE
τετραφασικό, αλλά παίρνεις την ιδέα

zoran
19-04-19, 22:01
https://www.youtube.com/watch?v=n-2YN_Ak9eE
τετραφασικό, αλλά παίρνεις την ιδέαΣαν να παίρνω οσμή αλλά πες μου περισσότερα! Πρόκειται για πιό δυνατό ρεύμα;

kioan
19-04-19, 22:58
Αν ανατρέξεις στα εγχειρίδια Φυσικής Γυμνασίου (στα οποία σε παρέπεμψα στο άλλο θέμα που άνοιξες) και κατανοήσεις τι μπορεί να εννοείς εσύ ο ίδιος λέγοντας "δυνατό ρεύμα", θα σου λυθούν οι απορίες.

Sent using Tapatalk

nick1974
19-04-19, 23:11
Σαν να παίρνω οσμή αλλά πες μου περισσότερα! Πρόκειται για πιό δυνατό ρεύμα;συμετρια, αποδοση, μεταφορα, θορυβος, μηχανικη καταπονησηκτλ

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κυριακίδης
19-04-19, 23:21
Zoran κάθε βίντεο από τα παρακάτω να τα δεις πάνω από 100 φορές και μετά διάβασε τα εγχειρίδια της φυσικής γυμνασίου . Αν διαβάσεις πρώτα τα εγχειρίδια γυμνασίου θα ασπρίσουν τα μαλλιά σου μέχρι να μπεις στο νόημα / αλλά αν δεις τα βίντεο 100 φορές ίσως να πάρεις απολυτήριο την επομένη άνευ εξετάσεων. Γενικά μην εμπιστεύεσαι τίποτα "Ελληνικό" και το εννοώ. Από εμένα το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα έχει κόκκινη κάρτα. :001_tt2:
https://www.youtube.com/watch?v=tFaDfOap2fs
https://www.youtube.com/watch?v=CBiUOQ2WX2I
https://www.youtube.com/watch?v=FPt-1R7NmP8
Το παρακάτω έχει κίτρινη κάρτα .... αλλά διάβασε το
https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2015/12/blog-post_8.html
Οτιδήποτε ξένο έχει πέναλτι δωρεάν από μένα (κατόπιν επανάληψης αν δεν μπει το γκολ) . Η ακύρωσης αγώνα αν χάνεις (βλέπε συνήθη τακτική του Ολυμπιακού)
https://www.youtube.com/watch?v=4oRT7PoXSS0
https://www.youtube.com/watch?v=J8A6QUxfk8c

zoran
20-04-19, 00:45
:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::bigg rin:

zoran
20-04-19, 00:54
Αν ανατρέξεις στα εγχειρίδια Φυσικής Γυμνασίου (στα οποία σε παρέπεμψα στο άλλο θέμα που άνοιξες) και κατανοήσεις τι μπορεί να εννοείς εσύ ο ίδιος λέγοντας "δυνατό ρεύμα", θα σου λυθούν οι απορίες. Θα πω κάτι FYI. Όταν κάποιος εκνευρίζει με τις ερωτήσεις του, ή δίνει την εντύπωση πως βαριέται να διαβάσει ή γενικώς τα θέλει όλα στο πιάτο, πολλοί έχουνε την τάση να θέλουν να τον εκπαιδεύσουνε the hard way, παραπέμποντάς τον σε δύσκολες εξηγήσεις ή στην μελέτη γραμμή γραμμή κάποιου εγχειριδίου γιατί πολύ απλά πρέπει να το μάθει the hard way.
Σε πλήρη αντίθεση με αυτή τη λογική, υπάρχουν αρκετοί χρήστες που δίνουν απλόχερα τη βοήθειά τους... ένας από αυτούς είναι ο Κυριακίδης και τον ευχαριστώ θερμά! :001_smile:

nick1974
20-04-19, 01:01
Θα πω κάτι FYI. Όταν κάποιος μας εκνευρίζει με τις ερωτήσεις του, ή μας δίνει την εντύπωση πως βαριέται να διαβάσει ή γενικώς τα θέλει όλα στο πιάτο, έχουμε την τάση να θέλουμε να τον εκπαιδεύσουμε the hard way, παραπέμποντάς τουν σε δύσκολες εξηγήσεις ή στην μελέτη γραμμή γραμμή κάποιου εγχειριδίου γιατί πολύ απλά πρέπει να το μάθει the hard way όπως οι ίδιοι.
Σε πλήρη αντίθεση με αυτή τη λογική, υπάρχουν αρκετοί χρήστες που δίνουν απλόχερα τη βοήθειά τους... ένας από αυτούς είναι ο Κυριακίδης και τον ευχαριστώ θερμά!επισεις να ευχαριστησεις το Νικολο Μακιαβελι που πρωτοδιατυπωσε σε φιλοσοφικη εννοια αυτο που εκανες μολις με το συγκεκριμενο σου μυνημα (δε λεω πως το κανες επιτηδες)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κυριακίδης
20-04-19, 01:01
Τώρα πάμε για μαθήματα 2ου εξαμήνου .... rectifie (γέφυρα ανόρθωσης από ac σε dc )
https://www.youtube.com/watch?v=2lUJSCEWqrs
"Διάβαζε" .... και άσε τα Ελληνικά Πανεπιστήμια να παίζουν το γιο γιο τους

kioan
20-04-19, 01:16
Θα πω κάτι FYI. Όταν κάποιος μας εκνευρίζει με τις ερωτήσεις του, ή μας δίνει την εντύπωση πως βαριέται να διαβάσει ή γενικώς τα θέλει όλα στο πιάτο, έχουμε την τάση να θέλουμε να τον εκπαιδεύσουμε the hard way, παραπέμποντάς τουν σε δύσκολες εξηγήσεις ή στην μελέτη γραμμή γραμμή κάποιου εγχειριδίου γιατί πολύ απλά πρέπει να το μάθει the hard way όπως οι ίδιοι.
Σε πλήρη αντίθεση με αυτή τη λογική, υπάρχουν αρκετοί χρήστες που δίνουν απλόχερα τη βοήθειά τους... ένας από αυτούς είναι ο Κυριακίδης και τον ευχαριστώ θερμά!

Επετρεψέ μου να πω και εγώ κάτι FYI. Όταν κάποιος αρνείται πεισματικά να διαβάσει έστω και 10-15 απλά γραμμένες σελίδες για να κατανοήσει κάποιες πολύ βασικές έννοιες του ηλεκτρισμού, όσα βιντεακια και να δει, δεν θα αποκτήσει κάτι πέρα από εμπειρική γνώση.
Δυστυχώς η Φυσική στηρίζεται σε νόμους και έννοιες που ορίζονται μονοσήμαντα με μαθηματικούς τύπους (και περιγράφονται σε βιβλία ή έστω σε αντίστοιχης πολυπλοκότητας βιντεοσκοπημένες παρουσιάσεις).

Όσο για το αν έχω διάθεση να προσφέρω ή όχι στο παρόν forum (τις όποιες γνώσεις μπορεί να έχω), άσε να το κρίνει ο καθένας μόνος του.

Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου!

Sent using Tapatalk

Κυριακίδης
20-04-19, 01:28
Δυστυχώς η Φυσική στηρίζεται σε νόμους και έννοιες που ορίζονται μονοσήμαντα με μαθηματικούς τύπους
Χωρίς να αποφύγεις την απάντηση , ερωτώ πότε ανακαλύφθηκε οτιδήποτε περί φυσικής με προτεραιότητα τους μαθηματικούς τύπους έναντι πρώτα της κατανόησης με την παρατήρηση .
Αίνιγμα ...... δηλαδή αν είχαμε έναν ουρανοκατέβατο Tesla που ως δια μαγείας είχε πανεπιστημιακές γνώσεις αλλά δεν είχε οικονομική στήριξη για όσα μέσα απαιτούσε ο ίδιος / θα γινόταν μέγας έτσι κι αλλιώς μόνο με τους μαθηματικούς τύπους . =D>

kioan
20-04-19, 01:48
Χωρίς να αποφύγεις την απάντηση , ερωτώ πότε ανακαλύφθηκε οτιδήποτε περί φυσικής με προτεραιότητα τους μαθηματικούς τύπους έναντι πρώτα της κατανόησης με την παρατήρηση .Δε διαφωνούμε σε αυτό. Πάντα η παρατήρηση προηγείται της μαθηματικής περιγραφής ενός φαινομένου. Αυτό άλλωστε είναι η Επιστημονική Μέθοδος την οποία έχω επικαλεστεί επανειλημμένως σε συζητήσεις στο forum.

Στο άλλο θέμα "υψηλή τάση ή υψηλή ένταση" υπήρξε αρκετή συζήτηση για τον νόμο του Ωμ και την σχέση Ισχύος με την Ταση και Ένταση. Αν μπορείς, χωρίς να αποφύγεις την απάντηση, θα βοηθούσε να εξηγήσεις στον νηματοθετη τις έννοιες αυτές και την μεταξύ τους σχέση, αποφεύγοντας μαθηματικούς τύπους.

Sent using Tapatalk

Κυριακίδης
20-04-19, 02:04
Δε διαφωνούμε σε αυτό.
Οπότε τι ρόλο βαράει η δήλωση "μονοσήμαντα" παρακάτω?


Δυστυχώς η Φυσική στηρίζεται σε νόμους και έννοιες που ορίζονται μονοσήμαντα με μαθηματικούς τύπους Το σωστό είναι να "ορίζονται δευτεροσήμαντα" . Η επιστήμη μπορεί να λέει ότι θέλει / εγώ πάντως δεν τους παρακολουθώ με ανοικτό το στόμα και τρώγοντας ποπ κορν .


Αν μπορείς, χωρίς να αποφύγεις την απάντηση, θα βοηθούσε να εξηγήσεις στον νηματοθετη τις έννοιες αυτές και την μεταξύ τους σχέση, αποφεύγοντας μαθηματικούς τύπους.
Βεβαίως δεν θα σου χαλάσω το χατήρι .
Αν ο Zoran ακούσει για ένα λεπτό εμένα / επιτέλους θα βγει τουλάχιστον ένας που έχει κατανοήσει / καταλάβει αυτό που τον προβλημάτιζε για χρόνια .
Αν ακούσει εσάς ίσως και για χρόνια , θα παραμείνει όπως ήταν με πιο μπερδεμένο προσανατολισμό σε σχέση με πριν . Το μόνο που θα θυμάται στο τέλος θα είναι κάποια χαρτιά που θυμίζουν Κινέζικα .
Δεν θέλει να γίνει καθηγητής
Θέλει να κατανοήσει πως παρατηρήθηκαν τα πρώτα στάδια αυτών που συζητάμε .
Όταν αποφασίσει ο Zoran να γίνει λέκτορας θα σας τον στείλω πακέτο με courrier , από εκεί πέρα κάντε τον ότι θέλετε .

IRF
20-04-19, 08:47
Αν ο Zoran ακούσει για ένα λεπτό εμένα / επιτέλους θα βγει τουλάχιστον ένας που έχει κατανοήσει / καταλάβει αυτό που τον προβλημάτιζε για χρόνια .Το ότι θα το κατανοήσει είναι σίγουρο όμως:
Το πρόβλημα είναι ότι όταν δεν έχει κάποιος βασικές γνώσεις και πάει να μάθει κάτι «στα γρήγορα» υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει κάρβουνο όταν μιλάμε για ηλεκτρισμό. Δεν αναφέρομαι σε άτομο που ρωτά θεωρητικά απλώς,εκεί δεν θα υπήρχε πρόβλημα να έχει και κάποια κενά. Είναι ξεκάθαρο ότι θέλει να ασχοληθεί με κατασκευές αρκετά σύνθετες.Σίγουρα ο ενθουσιασμός για κατασκευές είναι το κίνητρο του, δυστυχώς είναι επικίνδυνο. Δεν μαθαίνονται όλα με ένα «phet» στον υπολογιστή.Βλέπω μαθητές σε σχολείο που δεν θέλουν να ακούσουν τίποτα παραπάνω από δύο λεπτά.Είναι η τάση της εποχής όπως στα παιχνίδια στον υπολογιστή.Κάνουν τα πάντα στο κομπιούτερ τέλεια κατά τη γνώμη τους, μόλις δούνε όμως π.χ. έναν μετασχηματιστή να παίρνει φωτιά μπροστά τους από το λάθος τους τότε προσγειώνονται στην πραγματικότητα.Το πρόβλημα μου είναι πάντα να μην δώσω σε κάποιον αδαή πέντε πληροφορίες και αύριο αρχίσει να επισκευάζει π.χ. ηλεκτρολογικούς πίνακες.
Μόλις διδαχθούν οι μαθητές την ουδετερογείωση της ΔΕΗ, ΑΜΕΣΩΣ μετά ρωτάνε δεκάδες φορές: «αν ακουμπήσω τα σύρματα της ΔΕΗ στη κολόνα δεν παθαίνω ηλεκτροπληξία γιατί δεν θα πατάω στη Γη». Δεν κάθονται να καταλάβουν ότι τους εξηγείς, μετά σου λένε μα οι γύφτοι πως το κάνουν και κλέβουν τα σύρματα.(Είναι προφανές το τι θέλουν να κάνουν)Και τότε αρχίζεις και :cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::curs ing: μπας και καταλάβουν ότι θα γίνουν κάρβουνο.Και ας μου πει όποιος θέλει ότι είναι αντιπαιδαγωγικό να εξηγώ το λάθος εκατό φορές και ο άλλος να επιμένει στην καταστροφή του άλλες χίλιες.Η τάση της εποχής είναι να μην ανοίγουν ποτέ το βιβλίο και να τα καταλαβαίνουν όλα σε ένα λεπτό.

tsimpidas
20-04-19, 09:25
τι είναι το τριφασικό ρεύμα ? τριφασική τάση ? τριφασική ένταση ? και γιατι ειναι τριφασικό και δεν ειναι διφασικό ? και...

θελω να φτιαξω ενα διαστημοπλοιο αλλα μου λειπουν μερικές βασικές γνώσεις,, αντε στο καλο, γιατι δεν πουλάνε διαστημόπλοια στο μοναστηράκι να παρω ενα μεταχειρισμενο να μου βγει φθηνα, δυο μεροκάματα το πολυ, αρκει να εχει τιμόνι απο
τα αριστερά γιατι αυτα που εχουν τιμονι δεξια με μπερδεύουν και θα στρίβω ανάποδα,,

τι ειναι το τριφασικό ρευμα ειπαμε ? δηλαδή αυτο που λενε οτι αν κάτσεις στο ρευμα παίρνεις κρύωμα,, αν το
ρευμα ειναι τριφασικό,, βγαζεις φυματίωση ?

και γιατι δεν απαντατε αυτο που σας ρωταω ? αν ηθελα γνωσεις φυσικής γυμνασιου δεν θα εφτιαχνα αεροπλανακια με τις σελιδες του βιβλιου,,

Είστε υποχρεωμένοι να μου απαντήσετε σήμερα γιατι αύριο θα πάω για καφέ,,

aktis
20-04-19, 09:49
Δεν είναι εύκολο πράγμα να εξηγήσεις σε κάποιον κάτι που δεν καταλαβαίνει .
Πρέπει και ο δάσκαλος να έχει μεταδοτική ικανότητα , να καταλάβει τι δεν κατάλαβε ο μαθητής και να επιμείνει .
( φυσικά είναι δύσκολο να αντικαταστήσει ενα φορουμ τον δάσκαλο .. )

Πρώτα πρέπει να δει ο μαθητής την παραγωγή ρεύματος
με ένα πηνίο που κινείται δίπλα από ένα μαγνήτη , μετά το δυναμό του ποδηλάτου και μετά την τριφασική γεννήτρια .
Παπαγαλία δεν μαθαίνεται κάτι , μόνο τις εξετάσεις περνάς με κανα σκονάκι και μετά το ξεχνάς πάλι
Δυστυχώς όμως η όρεξη των περισσοτέρων μαθητών πέφτει , ίσως γιατι τα έχουν πλέον όλα ...
και δεν δαπανούν χρόνο για μάθηση .
Αν ο μαθητής θέλει να μάθει θα μάθει ...

Φίλος μου πλήρωνε ιδιαίτερα Κινέζικα για το γιό του , απο το γυμνάσιο ( την εποχή που τα ιδιαίτερα κινέζικα είχαν 30 ευρω ) .
Ο γιος του είναι πλέον φοιτητής και δεν τελείωσε ακόμα το Α2 ... ότι έμαθε το έμαθε με το ζόρι
Ο μπαμπάς άρχισε πρόπερσι στα 50+ να διαβάζει μόνος του από απλό κινέζικο βιβλίο των 10 ευρώ
να λύνει μονος του ασκήσεις καθημερινά και να έχει όλη μερα την τηλεόραση στο
CCTV ( κινέζικο δορυφορικό ) Έχει φτάσει το Β2 - C1 λέει και μάλιστα κάποιος από την κινεζική πρεσβεία
του είπε οτι έχει ωραία προφορά ( σημαντικό γιατι οι λέξεις στα κινέζικα έχουν παραπλήσιες προφορές αλλά σημαίνουν διαφορετικά πράματα )

Πέτρο, οι Ινδοί θα φάνε τους Κινέζους σε μερικά χρόνια , επενδύουν στην μάθηση ,
αλλά αυτή η προφορά τους σε κάνει να ξεχνάς και τα Αγγλικά που ξέρεις ...

tsimpidas
20-04-19, 09:57
βλέπεις κάποιον να σκάβει τον κήπο του, και βλέπεις οτι δεν ξέρει να σκάψει, τοτε τον βοηθάς,,,του δείχνεις πως και γιατί,, οταν σε ρωτάει ''τι ειναι το φτυάρι'' τότε απλά του λες να προσλάβει κάποιον αλλο να του κανει την δουλεια.

alpha uk
20-04-19, 10:41
https://www.youtube.com/playlist?list=PL5D99A319E129A5B7. Εδώ φυσική Α levels απλά καθαρά και κατανοητά

kioan
20-04-19, 10:46
Βεβαίως δεν θα σου χαλάσω το χατήρι .
Αν ο Zoran ακούσει για ένα λεπτό εμένα / επιτέλους θα βγει τουλάχιστον ένας που έχει κατανοήσει / καταλάβει αυτό που τον προβλημάτιζε για χρόνια .
Θα αναμένουμε λοιπόν την απάντηση σου σχετικά με τις συγκεκριμένες έννοιες (Τάση, Ένταση, νόμος Ωμ, Ισχύς, Ενέργεια) στο εν λόγω θέμα συζήτησης. Για να σε διευκολύνω, ορίστε και ένα link προς αυτό: "υψηλή τάση ή υψηλή ένταση... δηλαδή; (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=94826)"




Όταν αποφασίσει ο Zoran να γίνει λέκτορας θα σας τον στείλω πακέτο με courrier , από εκεί πέρα κάντε τον ότι θέλετε .
Μέχρι τότε, αυτού γαρ και Ρόδος και πήδημα (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=94826) :wiink:

IRF
20-04-19, 12:44
Δεν θέλει να γίνει καθηγητής .Όταν αποφασίσει ο Zoran να γίνει λέκτορας θα σας τον στείλω πακέτο με courrier , από εκεί πέρα κάντε τον ότι θέλετε .
Το κακό θα γίνει αν μάθει τι είναι το τριφασικό ρεύμα σε ένα λεπτό από ένα φόρουμ και μετά αρχίσει να βάζει χέρι σε τριφασικούς πίνακες.Λέκτορας δεν θέλει να γίνει αλλά είναι προφανές ότι οι ερωτήσεις του θα χρησιμοποιηθούν σε κατασκευές.

Gaou
20-04-19, 13:19
ζόραν και εγώ δεν καταλαβαινα γραφτηκα εδω μέσα αλλα δεν πειρμενα να διδαχτώ. πηγαινε γραψου σε ένα επαλ και εκει εχει τις προδιαγραφές να τα καταλάβεις όλα....!

nepomuk
20-04-19, 14:03
https://www.youtube.com/playlist?list=PL5D99A319E129A5B7. Εδώ φυσική Α levels απλά καθαρά και κατανοητά

Απαιτουνται μαθηματα Γεωπονιας για να σκαλιζει κανεις τον κηπο του;Αντιστοιχα χρειαζονται μαθηματα Φυσικης για να αλλαξεις ενα λαμπτηρα,
εναν διακοπτη η μια πριζα;
Ακομα και για να συνδεσεις στο τριφασικο μια οικιακη - ημιεπαγγελματικη ηλεκτρικη κουζινα
πρεπει να σκαμπαζεις απο ηλεκτρισμο ,η απλα να εχεις καποιες πρακτικες γνωσεις και
δεξιοτητες;
Για την χρησιμοτητα του τριφασικου που πολυ πιο πριν ρωτησε ο νηματοθετης εχω να πω
με το παραδειγμα της ηλ. κουζινας , οτι θερμαινονται τα ματια στο πιτς φυτιλι με το τριφασικο απ οτι
στην "απλη" μονοφασικη συνδεση.

nick1974
20-04-19, 14:28
εγώ πάντως δεν τους παρακολουθώ με ανοικτό το στόμα και τρώγοντας ποπ κορν .....



Αν ο Zoran ακούσει για ένα λεπτό εμένα .....


Αν ακούσει εσάς.......

θα σας τον στείλω......

κάντε τον ότι θέλετε .


Τελικα ο Μακιαβελισμος μια χαρα λειτουργησε βλεπω.
Ηδη ενας συμφορουμιτης αισθανθηκε οτι ο zoran τον εχρισε... ...ιπποτη!!!



οτι οσον αφορα το zoran η φορα που χει παρει και θελει να φτιαξει δικες του γεννητριες με ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ γνωσεις δε θα τον κανει λεκτορα αλλα καρβουνο προφανως ειναι δευτερευον ζητημα



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
20-04-19, 15:33
Ειρήνη ημίν τέκνα μου.
Είμαστε στην εποχή που το μάθημα γίνεται με ακουστικά στα αυτιά,βιντεάκι στο YouTube,καυλ....άμα στο fb και ότι πιάσει το αριστερό αυτί.Οι επιστήμονες εξακολουθούν και χρησιμοποιούν τον πατροπαράδοτο(μπλιαχ) τρόπο,βιβλιο-σαλιωμα δαχτυλου-στυλο και ατελείωτες λευκές κόλλες .
Έτσι λοιπόν ο φίλος θα κατανοήσει τι είναι τριφασικό(όπως το κατανοήσει) και την γεννήτρια του θα φτιάξει,πάλι με βίντεο καθοδήγηση και όλα καλά θα πάνε.

Neuraxia
20-04-19, 15:49
Απαιτουνται μαθηματα Γεωπονιας για να σκαλιζει κανεις τον κηπο του;

1.Κανείς δεν πέθανε προσπαθώντας να φυτέψει μια τριανταφυλλιά.

Αντιστοιχα χρειαζονται μαθηματα Φυσικης για να αλλαξεις ενα λαμπτηρα,
εναν διακοπτη η μια πριζα;
Ακομα και για να συνδεσεις στο τριφασικο μια οικιακη - ημιεπαγγελματικη ηλεκτρικη κουζινα
πρεπει να σκαμπαζεις απο ηλεκτρισμο ,η απλα να εχεις καποιες πρακτικες γνωσεις και
δεξιοτητες;

2.Αρκετοί έχουν "φυτευτεί" επειδή έμαθαν να συνδέουν κουζίνες και θερμοσίφωνες απο μια απάντηση στο χ/ψ φόρουμ.

Για την χρησιμοτητα του τριφασικου που πολυ πιο πριν ρωτησε ο νηματοθετης εχω να πω
με το παραδειγμα της ηλ. κουζινας , οτι θερμαινονται τα ματια στο πιτς φυτιλι με το τριφασικο απ οτι
στην "απλη" μονοφασικη συνδεση.

3. I rest my φακιν case.




Είναι απλά θέμα κοινής λογικής το οτι τα παιχνίδια με το ηλεκτρικό ρεύμα συνδυασμένο με ημιμάθεια (τύπου όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω) και μια δόση έπαρσης ( ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι μπορώ και τι δεν μπορώ κτλκτλ) σκοτώνουν.

Κανείς δεν έχει την απαίτηση να γίνει ο Zoran ή ο κάθε Zoran Φυσικός/Ηλεκτρολόγος Μηχανικός/Επιστήμονας ,ούτε έχει την πρόθεση να τον στοχοποιήσει , αλλά απο την στιγμή που φαίνεται δεν ξέρει που παν τα 4 για το Ηλεκτρικό ρεύμα καλύτερο θα ήταν να ανοίξει ένα βιβλίο https://www.eef.edu.gr/media/2337/e_g00029.pdf .

Στον χρόνο που έχασε με ατέρμονα thread στις ερωτήσεις του , θα είχε διαβάσει το μισό βιβλίο.
Αν προτιμά τα βίντεο στο yt και ομιλεί την Αγγλοϊνδική :lool::lool: απταίστως , τότε πάσο.

nick1974
20-04-19, 16:49
καποια πραγματα νομιζω εχουν παρεξηγηθει και μπερδευουμε το μεσο με το σε ποιον απευθυνεται.
Στο yt υπαρχουν πολλες ηλιθιοτητες αλλα υπαρχουν και παρα πολλα καταπληκτικα tutorials για τα παντα, αλλα το καθε tutorial απευθυνεται σε ανθρωπους που εχουν επιπεδο γνωσεων να το κατανοησουν κι οχι στον πασα τυχοντα που του τη βιδωσε να φτιαξει πυρηνικο αντιδραστηρα με μηδενικες γνωσεις.
Υπαρχουν tutorial photoshop που αν τα ακολουθησεις θα κανεις παπαδες ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ να χειριζεσαι σωστα το προγραμμα και εισαι στο επιπεδο να μπορεσεις να τα κατανοησεις και να τα εφαρμοσεις, δε θα κανουν ομως εναν αδαη γραφιστα. Υπαρχουν tutorial ζωγραφικης, γλυπτικης, μηχανολογιας, προγραμματισμου, κατασκευων, ηλεκτρονικων, ηλεκτρολογικων, σχεδιαστων σελιδων κτλ κτλ κτλ (μεχρι και σιδερωματος σελιδων παλιων κομικ). Ολα αυτα απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο που ΗΔΗ ειναι σε ενα επιπεδο σε αυτες τις ασχολιες κι αυτο ειναι μια χαρα. ο zoran και ο καθε zoran δεν εχει να κερδισει απολυτως τιποτα σε γνωσεις βλεποντας οποιοδηποτε τετοιο tutorial αν πρωτα δε διαβασει τη βασικη θεωρια (η αν ειναι οπτικος τυπος αν δε κατσει στο αγαπημενο του yt να παρακολουθησει μαθηματα για αρχαριους -υπαρχουν και τετοια- κι οχι κατι προχωρημενο)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zoran
20-04-19, 16:56
Πραγματικά είναι πολύ αστείο που πιστεύετε πως θα φτιάξω κάτι επικίνδυνο. Όχι μόνο δεν έχω την πρόθεση, αλλά ούτε κ τις γνώσεις συνεπώς... ηρεμήστε γιατί αδίκως λέτε όσα λέτε.

zoran
20-04-19, 16:59
#nick1974 βάζω στοίχημα πως έχεις ασχοληθεί με photoshop και παίζει κ να είσαι κ γραφίστας! :wiink:

nick1974
20-04-19, 17:42
#nick1974 βάζω στοίχημα πως έχεις ασχοληθεί με photoshop και παίζει κ να είσαι κ γραφίστας! :wiink:


Με οτι κι αν εχω ασχοληθει κι οτι κι αν ειμαι το μονο σιγουρο ειναι πως φροντισα να τα μαθω σωστα.
Στην τελικη τι νοημα εχει να ασχοληθεις με οτιδηποτε και να μην ασχοληθεις πραγματικα μαζι του? (εκτος αν το κανεις απο αγγαρεια γιατι στο επεβαλαν)


Πραγματικά είναι πολύ αστείο που πιστεύετε πως θα φτιάξω κάτι επικίνδυνο. Όχι μόνο δεν έχω την πρόθεση, αλλά ούτε κ τις γνώσεις συνεπώς... ηρεμήστε γιατί αδίκως λέτε όσα λέτε.

χωρις γνωσεις μηχανολογιας (ας τ αφησουμε απ εξω το ηλεκτρικο κομματι γιατι ετσι κι αλλιως αποκλειεται να καταφερεις να σηκωσεις ταση) μπορει να ειναι αρκετα επικινδυνο αντικειμενο.
Ο πραγματικος κινδυνος δεν εχει παντα συνεπαγωγη με το ποσο εντυπωσιακο ειναι κατι.
Το να κανεις μπανζι ζαπινγ ειναι εντυπωσιακοτατο αλλα ασφαλεστατο, το να βαλεις ενα καρφι στην πριζα δεν εχει τιποτα το εντυπωσιακο αλλα ειναι θανατηφορα επικινδυνο,αν εφερνες καποιον απ την εποχη των σπηλαιων που δε γνωριζει τιποτε απ τα δυο, κι αν δεν ειναι λατρης της αδρεναλλινης μαντεψε τι απ τα δυο θα θεωρουσε ασφαλεστερο. οποτε αν δεν εχεις σχετικες γνωσεις δεν μπορεις να υπολογισεις αν αυτο που φτιαχνεις ειναι ασφαλες η οχι

zoran
20-04-19, 18:22
...γιατι ετσι κι αλλιως αποκλειεται να καταφερεις να σηκωσεις ταση...Πες μου τι εννοείς ακριβώς όταν λες τάση, για τι μέτρηση μιλάμε, γιατί μπορεί να σηκώσω τάση κ να μου πεις "αααχ δεν εννοούσα τόση λίγη", πες μου μου λοιπόν τι εννοείς κ βλέπουμε.

nick1974
20-04-19, 18:31
Πες μου τι εννοείς ακριβώς όταν λες τάση, για τι μέτρηση μιλάμε, γιατί μπορεί να σηκώσω τάση κ να μου πεις "αααχ δεν εννοούσα τόση λίγη", πες μου μου λοιπόν τι εννοείς κ βλέπουμε.


φιλαρακι ΔΕΝ ειναι προκληση, απλα ΔΕ ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΑΣΗ αν δεν ξερεις τα βασικα του πως λειτουργει μια γεννητρια. Τελεια και παυλα.
Δε γινονται ολα με την καλη θεληση η με την επιμονη, εκτος κι αν εχεις μπροστα σου 100000 χρονια και ξεκινησεις φτιαχνοντας ενα τροχο.

Ηλιας Α
20-04-19, 18:46
με το παραδειγμα της ηλ. κουζινας , οτι θερμαινονται τα ματια στο πιτς φυτιλι με το τριφασικο απ οτι
στην "απλη" μονοφασικη συνδεση.

....Εγώ έχω μια τριφασική κουζίνα που βράζει τα αυγά σ΄ ένα λεπτό! της ώρας, σε κατσαρόλα χωρίς καπάκι, ναι χωρίς καπάκι
.

zoran
20-04-19, 18:49
φιλαρακι ΔΕΝ ειναι προκληση, απλα ΔΕ ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΑΣΗ αν δεν ξερεις τα βασικα του πως λειτουργει μια γεννητρια. Τελεια και παυλα.
Δε γινονται ολα με την καλη θεληση η με την επιμονη, εκτος κι αν εχεις μπροστα σου 100000 χρονια και ξεκινησεις φτιαχνοντας ενα τροχο.Ααα εννοείς zero δηλαδή... ok!

tsimpidas
20-04-19, 20:05
Απαιτουνται μαθηματα Γεωπονιας για να σκαλιζει κανεις τον κηπο του;.


εδώ ο άλλος εγινε πρωθυπουργός,,,,:lool:τι λες ?? χρειάζεται μαθήματα ?


https://www.youtube.com/watch?v=irY-H-NFVlY

στο θέμα μηχανικός τα σκάτωσε λιγο....οταν πηγε να φτιάξει μια αλυσίδα εν κίνησή..

https://www.youtube.com/watch?v=AomYvIQQOKs


αν ξέρει τι είναι τριφασικό ρεύμα ???? αβυσος οι γνώσεις του συνανθρώπου μας.

Κυριακίδης
20-04-19, 21:36
Ααα εννοείς zero δηλαδή... ok!
Zoran μην ακούς τα λόμπι του φόρουμ έχουν μέγιστη κακία εναντίον σου , αντίθετα εγώ θέλω να σε βοηθήσω να φτιάξεις έναν ενεργειακό μπαξέ και να παθαίνεις κάθε μέρα ηλεκτροπληξία , κάνει καλό και στα αρθριτικά . (όσο για το #35 .... ότι νάναι ) . Λογικά χρειαζόμουν 300.000 χρόνια και κάτι ψιλά .
Kioan αν θες να σου φτιάξω μερικές μην ντρέπεσαι .... λίγο κακοφτιαγμένες είναι οι παρακάτω αλλά πάντως με ένα τρυπάνι μπορείς να τηγανίσεις μπριζόλες .
Για τον zoran θα φτιάξω ένα μικρό να τηγανίζει κανένα αυγουλάκι για λόγους ασφαλείας έτσι για να μην φανεί ότι πάω κόντρα στο λόμπι των "Αγγέλων" και της "σωτηρίας".

https://www.youtube.com/watch?v=2n8jtRPLtig

(https://www.youtube.com/watch?v=2n8jtRPLtig)https://www.youtube.com/watch?v=H-Ul93w7zUQ

(https://www.youtube.com/watch?v=H-Ul93w7zUQ)https://www.youtube.com/watch?v=jZ5QRV-m4iA

lepouras
20-04-19, 21:36
το παραδειγμα της ηλ. κουζινας , οτι θερμαινονται τα ματια στο πιτς φυτιλι με το τριφασικο απ οτι
στην "απλη" μονοφασικη συνδεση.
Αυτό τη είναι; καινούργια εφεύρεση του ΠΖ; από που προκύπτει;

nick1974
20-04-19, 21:52
Αυτό τη είναι; καινούργια εφεύρεση του ΠΖ; από που προκύπτει;


α δε το ξερεις? αν γυρισεις την κουζινα σε τριφασικο παει κανει τα ψωνια, κοβει τα κρεμμυδακια, και μετα φτιαχνει και το φαγητο χωρις καν κατσαρολα, χυμα στα ματια ακομα και τη σουπα.
Κι εγω δε το ξερα αλλα οταν ειδα στο χασαπικο μια κουζινα που ηρθε να παρει κοτοπουλο απορησα αλλα μου εξηγησαν οτι ειναι η κουζινα του nepomuk κι ειναι τριφασικη.
Εκτος αυτου δινει και αλλη γευση στα φαγητα, δεν εχουν αυτη τη μυρωδια της μονοφασικιλας

nepomuk
20-04-19, 22:01
Αυτό τη είναι; καινούργια εφεύρεση του ΠΖ; από που προκύπτει;



Απο απλη παρατηρηση δικη μου αλλα και του μαγειρα .Απο ψυχρο το ματι "εκαψε" στον μισο και λιγοτερο χρονο.
Για τον συνολικο χρονο μαγειρεματος δεν θα εκφερω γνωμη ,αλλα εικαζω οτι το υδρογονο (πζ) ως το ευγενεστερο των καυσιμων
και μακραν πιο αποδοτικο απο το υγραεριο η το φυσικο αεριο καιομενο σε καταλληλους κλιβανους ,πχ φουρνους Παπ θα επιταχυνει σημαντικα
την ολη διαδικασια .Αυτα ομως ειναι ψιλα γραμματα για καποιον που κανει τα πρωτα του βηματα στην Ηλεκτροτεχνια.

pstratos
20-04-19, 22:12
ίσως όχι και τόσο άσχετο με το θέμα, αλλά πολύ χάρηκα για την ελεύθερη πρόσβαση σε τεχνικά βιβλία του Ευγενίδειου. Ήξερα οτι πουλιούνται πού φθηνά, μάλλον στο κόστος ώστε να μπορεί κανείς έστω με το χαρτζιλίκι του να αγοράσει κάτι πραγματικά χρήσιμο, αλλά οχι οτι έχουν ανέβει σε pdf.

pstratos
20-04-19, 22:18
Ακομα και για να συνδεσεις στο τριφασικο μια οικιακη - ημιεπαγγελματικη ηλεκτρικη κουζινα
πρεπει να σκαμπαζεις απο ηλεκτρισμο ,η απλα να εχεις καποιες πρακτικες γνωσεις και
δεξιοτητες;
Για την χρησιμοτητα του τριφασικου που πολυ πιο πριν ρωτησε ο νηματοθετης εχω να πω
με το παραδειγμα της ηλ. κουζινας , οτι θερμαινονται τα ματια στο πιτς φυτιλι με το τριφασικο απ οτι
στην "απλη" μονοφασικη συνδεση.


Αν ειδικά συνέδεσε κάποιος την κουζίνα του ως διφασική ή τριφασική χωρίς να ξέρει τι κάνει, τότε ναι θα ζεστάνει στο πιτς/φυτίλι, πριν γίνει η κουζίνα "φυτίλι" άπαξ και δια παντώς!! :001_tt2:

nick1974
20-04-19, 22:19
Απο απλη παρατηρηση δικη μου αλλα και του μαγειρα .Απο ψυχρο το ματι "εκαψε" στον μισο και λιγοτερο χρονο.



αυτο με επανασυνδεση σε τριφασικο?
Μαλιστα...
Τυχερος εισαι γιατι αυτο σημαινει πως κατι δεν πηγαινε καλα με τις συνδεσεις σου και θα παιρνες καμια φωτια (η ατυχος γιατι τωρα τη συνδεσατε οπως ναναι και θα παρετε φωτια) διαλεγεις και παιρνεις (ενα πυροσβεστηρα η εναν ηλεκτρολογο)...

...τεσπα μπορεις να παρεις και τον ζαβο να του πεις για την εφευρεση σου

IRF
20-04-19, 22:46
ίσως όχι και τόσο άσχετο με το θέμα, αλλά πολύ χάρηκα για την ελεύθερη πρόσβαση σε τεχνικά βιβλία του Ευγενίδειου. Ήξερα οτι πουλιούνται πού φθηνά, μάλλον στο κόστος ώστε να μπορεί κανείς έστω με το χαρτζιλίκι του να αγοράσει κάτι πραγματικά χρήσιμο, αλλά οχι οτι έχουν ανέβει σε pdf.

Μαθητής γυμνασίου όταν άκουσα νόμο Ωμ από το σχολικό βιβλίο δεν μου αρκούσε αγόρασα το πρώτο βιβλίο Ηλεκτρονικό εργαστήριο του Κοντοράβδη από εκεί άρχισε το μικρόβιο.Τότε δεν είχαμε ίντερνετ βλέπεις τα μαθαίναμε όλα από τα βιβλία.Τα ξένα βιβλία ήταν πανάκριβα δεν τα αγόραζε εύκολα μαθητής.Του Ευγενείδειου ήταν πάμφθηνα. Μετά το δάνεισα σε φίλο και δεν το ξαναείδα. Το 2009 όταν το είδα σε ηλεκτρονική μορφή μαζί με πολλά άλλα το καταευχαριστήθηκα.Τώρα πουλάει κανένα βιβλιοπωλείο Ευγενείδειο; γιατί είναι μόνο από στοκ σε ελάχιστα βιβλιοπωλεία ελάχιστοι τίτλοι.Εδώ δεν πουλάνε ούτε των ΕΠΑΛ που είναι και πιο ακριβά.

nick1974
21-04-19, 01:42
Μαθητής γυμνασίου όταν άκουσα νόμο Ωμ από το σχολικό βιβλίο δεν μου αρκούσε αγόρασα το πρώτο βιβλίο Ηλεκτρονικό εργαστήριο του Κοντοράβδη από εκεί άρχισε το μικρόβιο.Τότε δεν είχαμε ίντερνετ βλέπεις τα μαθαίναμε όλα από τα βιβλία.Τα ξένα βιβλία ήταν πανάκριβα δεν τα αγόραζε εύκολα μαθητής.Του Ευγενείδειου ήταν πάμφθηνα. Μετά το δάνεισα σε φίλο και δεν το ξαναείδα. Το 2009 όταν το είδα σε ηλεκτρονική μορφή μαζί με πολλά άλλα το καταευχαριστήθηκα.Τώρα πουλάει κανένα βιβλιοπωλείο Ευγενείδειο; γιατί είναι μόνο από στοκ σε ελάχιστα βιβλιοπωλεία ελάχιστοι τίτλοι.Εδώ δεν πουλάνε ούτε των ΕΠΑΛ που είναι και πιο ακριβά.Το οτι το εντυπο μεσο παει να εκλειψει δεν ειναι κατι κακο (η καλο) ειναι απλα φυσιολογικη εξελιξη, και να σου πω την αληθεια εχοντας συνηθισει πλεον να διαβαζω με τη φωτεινοτητα του ταμπλετ εχει αρχισει να μου φαινεται λιγο ξενο εδω και αρκετα χρονια το χαρτινο βιβλιο.
Ολα τα μεγαλα βιβλιοπωλεια εχουν store που πουλανε ebooks και η αληθεια ειναι πως τοση πληροφορια που υπαρχει σημερα και τοση ποικιλια δεν υπηρξε ποτε (λογικο αλλωστε).
Τα βιβλια του Ευγενιδιου διατειθονται ολα δωρεαν σε ηλεκτρομικη μορφη οποτε θα ηταν περιττο να επανατυπωνονταν σε χαρτι, και ουτε θα ειχε καποια επιπλεον αξια εκτος απο συλλεκτικη, αλλα σε αυτη την περιπτωση αν καποιος ενδιαφερεται να τα κανει συλλογη ειναι βεβαιο οτι θα τα βρει (εδω βρισκουμε σπανια κομιξ που εχουν υποτειθεται εξαφανιστει εδω και πανω απο μισο αιωνα).


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pstratos
21-04-19, 02:34
Όταν ήμουν γυμνάσιο θυμάμαι οτι με το χαρτζιλίκι μου είχα αγοράσει αρκετά βιβλία από το βιβλιοπωλείο. Την χημεία αν θυμάμαι την κάναμε από μπλέ βιβλίου του ευγενείδιου. Στο μοναστηράκι είχα πετύχει αρκετά παλαιότερα (60-70's) που αναφερόντουσαν σε μηχανουργούς, εφαρμοστές, ναύτες κλπ. Τα είχα λατρέψει.

nepomuk
21-04-19, 09:00
Υπ' οψιν του Νηματοθετη οσον αφορα το οικιακο Τριφασικο , εδω στα δικα μας :
Θέμα: Ερωτήσεις για τριφασικό στο σπίτι (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82057)

kioan
22-04-19, 11:07
Zoran μην ακούς τα λόμπι του φόρουμ έχουν μέγιστη κακία εναντίον σου , αντίθετα εγώ θέλω να σε βοηθήσω να φτιάξεις έναν ενεργειακό μπαξέ και να παθαίνεις κάθε μέρα ηλεκτροπληξία , κάνει καλό και στα αρθριτικά .

Kioan αν θες να σου φτιάξω μερικές μην ντρέπεσαι .... λίγο κακοφτιαγμένες είναι οι παρακάτω αλλά πάντως με ένα τρυπάνι μπορείς να τηγανίσεις μπριζόλες .

Απορία ψάλτου, βηξ
...ή στην περίπτωσή σου, μπριζόλα.


Αλλά ας αφήσουμε λίγο στην άκρη τις μπριζόλες να μιλήσουμε για κάτι πιο ουσιαστικό. Γιατί δεν ξεκινάς εξηγώντας μας με τον δικό σου τρόπο τις πολύ βασικές έννοιες όπως μας υποσχέθηκες; (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=94886&page=3&p=868985&viewfull=1#post868985)



Βεβαίως δεν θα σου χαλάσω το χατήρι .
Αν ο Zoran ακούσει για ένα λεπτό εμένα / επιτέλους θα βγει τουλάχιστον ένας που έχει κατανοήσει / καταλάβει αυτό που τον προβλημάτιζε για χρόνια .

Σε περίπτωση που μετά από τόσο καιρό δεν θυμάσαι την αρχική ερώτηση, υπενθυμίζω πως όλοι μας (λέκτορες και μη) αναμένουμε να μας βοηθήσεις να κατανοήσουμε τις έννοιες Τάση, Ένταση, νόμος Ωμ, Ισχύς, Ενέργεια καθώς και τις μεταξύ τους σχέσεις, χωρίς πολύπλοκες θεωρίες και μαθηματικές έννοιες. (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=94886&page=2&p=868967&viewfull=1#post868967)

nyannaco
22-04-19, 11:27
Για την χρησιμοτητα του τριφασικου που πολυ πιο πριν ρωτησε ο νηματοθετης εχω να πω
με το παραδειγμα της ηλ. κουζινας , οτι θερμαινονται τα ματια στο πιτς φυτιλι με το τριφασικο απ οτι
στην "απλη" μονοφασικη συνδεση.Αστέρα ή τρίγωνο σύνδεση;

nepomuk
22-04-19, 13:04
Αστέρα ή τρίγωνο σύνδεση;



Τωρα μαλιστα με φωτισες, εχουν περασει δεκαετιες απο τοτε ...
Σε μια Ελληνικη Ταβερνα ,μεσημερι στο Λεβερκουζεν μακρια απο το σταθμο,
ελλειψει κατηρτισμενου προσωπου ,ενω ο χρονος πιεζε ,ξεσυνδεσα την παλια χαλασμενη κουζινα και εβαλα
την καινουργια ,οικιακου τυπου .Θυμαμαι 3 φασεις , 3 μαυρα καλωδια , ενα γκρι νομιζω
ουδετερος και ενα κιτρινοπρασινο γειωση, στη σειρα το ενα μετα το αλλο με την γειωση λιγο πιο περα. Τα συνδεσα και .."επαιξε" ...
Ο μαγειρας σχολιασε κατοπιν οτι τα ματια ζεσταινονταν πολυ πιο γρηγορα .
Αλλη αμεση εμπειρια απο τριφασικο δεν εχω , τις κουζινες που κατα καιρους εχω συνδεσει
στις κατοικιες μου , το εκανα σε μονοφασικες παροχες.
Τεσπα δεν το προτεινω να το πραξει ασχετος, απλως η αναγκη το εφερε.

kioan
22-04-19, 14:40
ξεσυνδεσα την παλια χαλασμενη κουζινα και εβαλα την καινουργια
...
Ο μαγειρας σχολιασε κατοπιν οτι τα ματια ζεσταινονταν πολυ πιο γρηγορα


Άρα ο μάγειρας τόσο καιρό μαγείρευε στην κουζίνα Α και μετά παρατήρησε ότι η κουζίνα Β με την οποία την αντικατέστησε, ζεσταίνεται πιο γρήγορα.

Αυτό σημαίνει πως η διαφορά έχει να κάνει με το τριφασικό;
Μήπως, λέω μήπως, παίζει και κάποιον ρόλο πως πρόκειται για 2 εντελώς διαφορετικές κουζίνες;

nyannaco
22-04-19, 15:25
Τεσπα δεν το προτεινω να το πραξει ασχετος, απλως η αναγκη το εφερε.Θεός φυλάξοι!

tsimpidas
22-04-19, 17:55
έκανα μια έρευνα,,,

υπαρχουν κουζίνες τριφασικές και κουζίνες μονοφασικές,,

http://edume.myds.me/00_0070_e_library/10030/06_Electrical_installations_books/16/05_02.pdf

πιστεύω οτι αν συνδέσεις μονοφασική κουζινα σε δυο φάσεις θα λιώσει η αντίσταση.

nepomuk
22-04-19, 18:30
Αυτό σημαίνει πως η διαφορά έχει να κάνει με το τριφασικό;
Μήπως, λέω μήπως, παίζει και κάποιον ρόλο πως πρόκειται για 2 εντελώς διαφορετικές κουζίνες;


Κατα συμπτωση μιλησα πριν λιγο με παλιοφιλο Καθηγητη Ηλεκτροτεχνιας σε νυκτερινο μια ζωη , συντ/χος νομιζω τωρα.
Του Εθεσα το ερωτημα για την αποδοση η και ταχυτητα οικιακης ηλεκτρικης κουζινας ,οταν επιλεγεται η τριφασικη συνδεση.
Ηταν στο δρομο ,ταλαντευθηκε λιγα δευτερολεπτα και απαντησε οτι δεν θα υπαρχει κανενα κερδος χρονου η αποδοσης,
εφόσον η οικιακη εχει τις προδιαγραφες και ειναι κατασκευασμενη να λειτουργει στα 220V.

Αργοτερα σκεφθηκα τους ταχυθερμοσιφωνες αυτους που αντικαθιστουν τους συμβατικους και ζεσταινουν το νερο πραγματικα
στο φτερο σε πραγματικο χρονο και ενδεχομενως ειναι οικονομικοτεροι σε νερο και ρευμα απο τους συνηθεις των 80 Λιτρων.
Εχω την εντυπωση οτι αυτοι που πραγματικα εχουν υψηλη αποδοση και δεν σε αφηνουν στα κρυα του λουτρου ειναι οι
τριφασικοι με υψηλη ισχυ 7-8 KW .Αυτοι ομως ειναι κατασκευασμενοι η και απαιτουν τριφασικο .

Οσο για την Κουζινα του Λεβερκουζεν ,μετα απο δεκαετιες διελευκανθη το θαυμα της ταχυτητας .
Η νεα κουζινα λειτουργουσε στα κανονικα της , ενω η παλια τα ειχε φτυσει.

vasilllis
22-04-19, 18:51
Κατα συμπτωση μιλησα πριν λιγο με παλιοφιλο Καθηγητη Ηλεκτροτεχνιας σε νυκτερινο μια ζωη , συντ/χος νομιζω τωρα.
Του Εθεσα το ερωτημα για την αποδοση η και ταχυτητα οικιακης ηλεκτρικης κουζινας ,οταν επιλεγεται η τριφασικη συνδεση.
Ηταν στο δρομο ,ταλαντευθηκε λιγα δευτερολεπτα και απαντησε οτι δεν θα υπαρχει κανενα κερδος χρονου η αποδοσης,
εφόσον η οικιακη εχει τις προδιαγραφες και ειναι κατασκευασμενη να λειτουργει στα 220V.

Αργοτερα σκεφθηκα τους ταχυθερμοσιφωνες αυτους που αντικαθιστουν τους συμβατικους και ζεσταινουν το νερο πραγματικα
στο φτερο σε πραγματικο χρονο και ενδεχομενως ειναι οικονομικοτεροι σε νερο και ρευμα απο τους συνηθεις των 80 Λιτρων.
Εχω την εντυπωση οτι αυτοι που πραγματικα εχουν υψηλη αποδοση και δεν σε αφηνουν στα κρυα του λουτρου ειναι οι
τριφασικοι με υψηλη ισχυ 7-8 KW .Αυτοι ομως ειναι κατασκευασμενοι η και απαιτουν τριφασικο .

Οσο για την Κουζινα του Λεβερκουζεν ,μετα απο δεκαετιες διελευκανθη το θαυμα της ταχυτητας .
Η νεα κουζινα λειτουργουσε στα κανονικα της , ενω η παλια τα ειχε φτυσει.

Και αν μπορουσε (λογω ισχυος) να συνδεθουν τα 8kw στο μονοφασικο την ιδια αποδοση θα ειχε.Τον χρονο η ισχυ τον προδιαγραφει,οχι η ταση.

tsimpidas
22-04-19, 20:33
Και αν μπορουσε (λογω ισχυος) να συνδεθουν τα 8kw στο μονοφασικο την ιδια αποδοση θα ειχε.Τον χρονο η ισχυ τον προδιαγραφει,οχι η ταση.

watt = volt x amper = watt

δεν καταλαβαίνω αυτο που λες,, μαλλον κάτι αλλο ήθελες να πεις.

Ακρίτας
22-04-19, 21:38
watt = volt x amper = watt

δεν καταλαβαίνω αυτο που λες,, μαλλον κάτι αλλο ήθελες να πεις.

Μια χαρά τα λέει. Ισχύς είναι το έργο στη μονάδα του χρόνου

selectronic
22-04-19, 22:12
Και αν μπορουσε (λογω ισχυος) να συνδεθουν τα 8kw στο μονοφασικο την ιδια αποδοση θα ειχε.Τον χρονο η ισχυ τον προδιαγραφει,οχι η ταση.

Μια χαρά τα λέει. Ισχύς είναι το έργο στη μονάδα του χρόνου

watt = volt x amper = watt

δεν καταλαβαίνω αυτο που λες,, μαλλον κάτι αλλο ήθελες να πεις.

"τον χρόνο" που θέλει το μάτι για να πιάσει την Χ θερμοκρασία εννοεί.
Η αντίσταση πχ 1ΚW "βγάζει" (μετατρέπει σε θερμότητα) ασχέτως αν αυτά είναι από μονοφασικό, τριφασικό, 10V/100A ή το ανάποδο, ΑC ή DC κτλ.
Αυτό θέλει να πει νομίζω, η μονάδα χρόνου είναι στις KWh.

pstratos
22-04-19, 23:48
Μια που λέμε για κουζίνες να σας πω και μια ιστορία να γελάσετε:
Έψαχνα κουζίνα πριν μείνω με την γυναίκα μου και έχω καταλήξει σε μια του ομίλου BSH (pitsos - bosch - siemens). O πώλητής να μου λέει διάφορα περί ταψιών, επαγωγικών, γλυκών , μπισκοτών κλπ πραγμάτων και εγώ να κοιτάω μονώσεις, μέταλλα κλπ μέχρι που βλέπω την ισχύ. 10ΚW παρακαλώ! Τον ρωτάω για πλάκα αν είναι "δυνατή" η κουζίνα και τι ρεύμα θέλει? Αφού τα πιο πολλά μικρά σπίτια έχουν όλα και όλα 8kW παροχή. Ο αθεόφοβος φυσικά να μου λέει οτι είναι πολύ δυνατή , γλήγορή κλπ. Και κάνω το αστείο να τον ρωτήσω μέχρι πόσα μάτια μπορώ να ανάψω ταυτόχρονα ?? Φυσικά μου απάντησε όλα, μαζί με τον φούρνο! Το έχει κανείς δοκιμάσει? Φυσικά μου απαντάει, στο σπίτι μου! Τι να του πεις και τι να του εξηγήσεις...... πως κανένα σχεδόν ελληνικό σπίτι δεν έχει τριφασική γραμμή προς την κουζίνα , ούτε 45Α σε μονοφασική παροχή. (πώς να περάσει το 3Χ16???)

Κυριακίδης
23-04-19, 00:41
Έψαχνα κουζίνα πριν μείνω με την γυναίκα μου και έχω καταλήξει σε μια του ομίλου BSH (pitsos - bosch - siemens). O πώλητής να μου λέει διάφορα περί ταψιών, επαγωγικών, γλυκών , μπισκοτών κλπ πραγμάτων και εγώ να κοιτάω μονώσεις, μέταλλα :w00t: (ωραία φάση προτού την αγοράσεις να την κάνεις φύλλο και φτερό ) . Δεν σε αδικώ για την επιμονή στην μόνωση αλλά κάποιες συσκευές έχουν μόνωση τύπου aerogel (τι τρίχες με τριφασικά και μονοφασικά εκεί να δεις ταχύτητες )
https://www.youtube.com/watch?time_continue=106&v=Rp4lyNSg97U
Ας δούμε στην παραπάνω συσκευή τι διαμέτρου καλώδια χρησιμοποιεί μπας και ξεστραβωθούμε προτού να μιλάμε για πολλά Kw.
Πρόχειρες μονώσεις / η μισή αντίσταση βρίσκεται από έξω της συσκευής / και όλα αυτά δίνοντας αβάντα 1000 C περισσότερους από όσους μας χρειάζονται .
Πολύ συχνά ακούμε περί κανονισμών όπως αντικατάστασης των λαμπτήρων πυρακτώσεως με led (αυτό τους ενόχλησε ) αλλά για τις κουζίνες τίποτα?
https://eretikos.gr/epiloges/apo-1i-septemvrioy-katargoyntai-oi-lampes-alogonoy/

Ο Έλλιοτ Γουίτινγκτον, διευθυντής της οργάνωσης του Πρίγκιπα της Ουαλίας που κάνει καμπάνια υπέρ της απαγόρευσης των λαμπτήρων αλογόνου δηλώνει: «Η επιστήμη είναι ξεκάθαρη. Δεν μπορούμε να αφήσουμε την ανθρώπινη δραστηριότητα να επιδρά στην κλιματική αλλαγή, χωρίς να κάνουμε κάτι. Απαγορεύεις πράγματα που θέτουν σε κίνδυνο την δημόσια ασφάλεια και η ζημιογόνα χρήση ενέργειας είναι επικίνδυνη για όλους μας στο τέλος».
Υπάρχει καλύτερο ανέκδοτο από το παραπάνω?

nick1974
23-04-19, 06:42
Μια που λέμε για κουζίνες να σας πω και μια ιστορία να γελάσετε:


Έψαχνα κουζίνα πριν μείνω με την γυναίκα μου


αυτο ηδη ηταν αρκετο, τα υπολοιπα ηταν απλα για bonus εξτρα γελιο [emoji23]



αλλά κάποιες συσκευές έχουν μόνωση τύπου aerogel


αυτες οι "συσκευες" λεγονται διαστημοπλοια...


ποια οικιακη συσκευη εχει για μονωτικο ενα υλικο που κοστιζει 10000 φορες το βαρος του σε διαμαντια?

αν κανενας λεει οτι πουλαει κουζινες με θερμομονωτικο aerogel θα ναι κανενα μαρκετιστικο κολπο (εκτος αν ειναι καμια ειδικη παραγγελια ααπο κανενα πλουσιο Αραβα οποτε και το σασι θα ναι απο τιτανιο και τα κουμπια απο τιποτα διαμαντια και ρουμπινια και τετοια)
Η εναλλακτικα ισως η ΝΑΣΑ σρχισε να βγαζει κουζινες [emoji23]




Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κυριακίδης
23-04-19, 08:37
αυτες οι "συσκευες" λεγονται διαστημοπλοια...
Αυτά παθαίνει κανείς όταν παρακολουθεί την επιστήμη με ανοικτό το στόμα ...
Σε πληροφορώ ότι αρκεί και πορομπετόν δοχείο για να φτάσεις θερμοκρασία 200C με 1,5 άρι καλώδιο και dc ρεύμα . Ή κάποιες συσκευές με εξωτερικό δοχείο κενού.
Για το αν αληθεύει η όχι ποιότητα του εμπορικού aerogel σε σχέση με της Nasa δεν το γνωρίζω προς το παρόν αλλά έχω ζητήσει και το περιμένω για να το αποδείξω και στην πράξη , αυτό στο αδελφό σάιτ , όχι ότι δεν το έχω αποδείξει ήδη με μόνωση πορομπετόν με πολύ καλά αποτελέσματα σε σχέση με το μέγεθος της τροφοδοσίας του συγκρίνοντας με του τριφασικού
Ρε ξεκολλήστε από την επιστήμη.
https://www.google.com/search?rlz=1C1SKPL_enGR421GR422&q=aerogel+insulation&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjL6Ze4wOXhAhXCYlAKHTXXDZcQsAR6BAgIEAE&biw=800&bih=505

tsimpidas
23-04-19, 09:36
Και αν μπορουσε (λογω ισχυος) να συνδεθουν τα 8kw στο μονοφασικο την ιδια αποδοση θα ειχε.Τον χρονο η ισχυ τον προδιαγραφει,οχι η ταση.



"τον χρόνο" που θέλει το μάτι για να πιάσει την Χ θερμοκρασία εννοεί.
Η αντίσταση πχ 1ΚW "βγάζει" (μετατρέπει σε θερμότητα) ασχέτως αν αυτά είναι από μονοφασικό, τριφασικό, 10V/100A ή το ανάποδο, ΑC ή DC κτλ.
Αυτό θέλει να πει νομίζω, η μονάδα χρόνου είναι στις KWh.

αν τα ωμ της αντίστασης ειναι για 220ν και την εκθέσουμε σε 400ν θα αλαξει άρδην η μονάδα χρόνου, η ισχύ ειναι ανάλογη της τάσης έναντι της αντίστασης,,,

παρτε μια λάμπα πυρακτώσεως και συνδέστε την στο τροφοδοτικό σας,, η αντίσταση παραμενη η ιδια αλλα αυξάνοντας την τάση
αλαζει ο χρόνος πυρακτώσεως


Τώρα αν μιλαμε για Kwh αρα για χρονο καταναλωσης-χρεωσης στην ΔΕΗ
και οχι για αληθινό χρονο πχ λεπτά-δευτερολεπτα τοτε ναι σωστα τα λεει,,,
αν μιλάει για πραγματικό χρόνο είναι λάθος.

lepouras
23-04-19, 09:48
έχεις δει πολλές ηλεκτρικές οικιακές κουζίνες σε αλλαγή συνδεσμολογίας από μονοφασική σε τριφασική να αλλάζει η τάση τροφοδοσίας των αντιστάσεων τους?

tsimpidas
23-04-19, 10:01
η τάση σε τριφασικές που συνδέονται και μονοφασικά παραμενει η ίδια, διότι η συνδεσμολογια συμπεριλαμβανει ουδέτερο+φάση

εσύ κατάλαβες για τι πράγμα μιλαμε ? μιλαμε για την διαφορά μεταξύ κιλοβατ-ωρας με την κανονική ώρα.

aktis
23-04-19, 10:10
Πολύ απλά ,
οι συσκευές που έχουν μεγάλη κατανάλωση , συνδέονται σε 3 καλώδια - φάσεις ( παραβλέπουμε για την απλότητα στο παραδειγμα τον ουδετερο και τη γειωση ) και ζορίζουν λιγότερο το καλώδιο κάθε φάσης από το ότι αν είχαν πάρει όλη την ενέργεια από ένα καλώδιο - φάση .
Χαρακτηριστικό παράδειγμα πχ οι ταχυθερμοσίφωνες για ένα διαμέρισμα , οι μονοφασικοί σταματάνε στα 7 ΚW ενώ οι τριφασικοί στα 10 -12 αν θυμάμαι καλά .
Επειδή έχω 7 ΚW , όταν το νερό είναι κρύο τον χειμώνα , πρέπει να μειώσεις την ροή για να βγει καυτό ... ίσα ίσα φτάνει .
Κάποιος που θα είχε τριφασική παροχή στον ταχυθερμοσίφωνα , αν βάλει 12 ΚW , θα μπορούσε να έχει καυτό νερό ακόμα και το βαρύ χειμώνα ενώ εγώ εχω απλά ζεστό .
Αν είχε τριφασική παροχή και είχε 7ΚW όμως ... θα είμασταν πάλι στην ίδια κατάσταση ...

VaselPi
23-04-19, 11:55
Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει τι είναι οι "φάσεις" και σε τι εξυπηρετεί το ρεύμα να είναι "τριφασικό" κ όχι π.χ. μονοφασικό κλπ;

Αρχικό μήνυμα από zoran

1. Πρωτίστως, τις 3 εναλλασσόμενες τάσης, μετατοπισμένες κατά 1200, τις δημιούργησαν και δημιουργούν για τις ανάγκες της Ηλεκτροτεχνίας Ισχύος. Πιο συγκεκριμένα, στα ηλεκτρικά μοτέρ, όπου με τις 3 εναλλασσόμενες τάσεις, στο στατό, πολύ εύκολα δημιουργείς το περιστρεφόμενο μαγνητικό πεδίο, που περιστρέφει τον ρότορα.

2. Δευτερεύοντος, στο βαθμό που οι 3 τάσεις είναι διαθέσιμες, τις χρησιμοποιούν για την ανακατανομή της κατανάλωσης στο νοικοκυριό. Για παράδειγμα, στην πρώτη φάση συνδέουν την ηλεκτρική κουζίνα, στη δεύτερη το θερμοσίφωνα κ.ο.κ.

3. Η ανορθωμένη 3-φασική εναλλασσόμενη τάση έχει μικρή διακύμανση από μόνη της, δίχως τη σύνδεση με έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή, ιδιότητα, που είναι πολύ χρήσιμη σε μονάδες που λειτουργούν με μεγάλο ανορθωμένο ρεύμα (δεκάδες και εκατοντάδες αμπέρ).

4. Είναι σωστή η παρατήρηση του Tsimpidas, ότι στις 3 φάσεις, τα 220 V εκδηλώνονται μεταξύ ουδέτερου και φάσης, ενώ μεταξύ των 2 φάσεων, η τάση είναι κοντά στα 400 V (380 V, αν θυμάμαι καλά). Ωστόσο, αυτό που γράφει στη συνέχεια, είναι λίγο «μπερδεμένο»:

«αν τα ωμ της αντίστασης ειναι για 220ν και την εκθέσουμε σε 400ν θα αλαξει άρδην η μονάδα χρόνου, η ισχύ ειναι ανάλογη της τάσης έναντι της αντίστασης,,,
παρτε μια λάμπα πυρακτώσεως και συνδέστε την στο τροφοδοτικό σας,, η αντίσταση παραμενη η ιδια αλλα αυξάνοντας την τάση
αλαζει ο χρόνος πυρακτώσεως»

Τι σημαίνει η φράση: «η ισχύ είναι ανάλογη της τάσης έναντι της αντίστασης»; Επίσης, τι σημαίνει η φράση: «θα αλάξει άρδην η μονάδα του χρόνου»; Τι σχέση έχει η μονάδα του χρόνου;
Καλά το άρχισε: «αν τα ωμ της αντίστασης είναι για 220 V και την εκθέσουμε σε 400 V», η σωστή συνέχεια αυτής της πρότασης είναι

«η εκλυόμενη σε αυτή θερμική ισχύς περίπου θα τετραπλασιαστεί (P=U2/R), με επακόλουθο, γρήγορα να καεί».

5. Στο θέμα της λάμπας πυρακτώσεως - η παρατήρηση είναι σωστή, αλλά είναι εσφαλμένη η ερμηνεία. Ο χρόνος πυρακτώσεως της λάμπας εξαρτάται άμεσα από τα καταβαλλόμενα Watt και όχι την παρεχόμενη τάση. Ασφαλώς, τα δύο αυτά μεγέθη συνδέοντα, αλλά μη γραμμικά. Στη μη γραμμικότητα αυτή προστίθεται και μία ακόμη, καθότι στην κλίμακα των τάσεων του τροφοδοτικού η αντίσταση της λάμπας συνεχίζει να αυξάνει, καθώς η τάση (θερμοκρασία) αυξάνει. Επομένως, συναρτήσει της εφαρμοζόμενης τάσης, τα εφαρμοζόμενα στη λάμπα Watt αυξάνουν απότομα και μη γραμμικά, γεγονός, που μειώνει απότομα το χρόνο πυρακτώσεως.
Βασίλειος.

tsimpidas
23-04-19, 12:14
Τι σημαίνει η φράση: «η ισχύ είναι ανάλογη της τάσης έναντι της αντίστασης»; Επίσης, τι σημαίνει η φράση: «θα αλάξει άρδην η μονάδα του χρόνου»; Τι σχέση έχει η μονάδα του χρόνου;
---------------------------------------------
-------------------------------------------
Επομένως, συναρτήσει της εφαρμοζόμενης τάσης, τα εφαρμοζόμενα στη λάμπα Watt αυξάνουν ακόμη πιο απότομα και μη γραμμικά, .
Βασίλειος.


απαντάς μόνος σου την ερώτηση σου.


και ξανα=


Επίσης, τι σημαίνει η φράση: «θα αλάξει άρδην η μονάδα του χρόνου»; Τι σχέση έχει η μονάδα του χρόνου;
--------------------------------------------------
-------------------------------------------------
Επομένως, συναρτήσει της εφαρμοζόμενης τάσης, τα εφαρμοζόμενα στη λάμπα Watt αυξάνουν ακόμη πιο απότομα και μη γραμμικά, γεγονός, που μειώνει απότομα το χρόνο πυρακτώσεως.
Βασίλειος.

απαντας μονος σου την ερωτηση σου,,,

επισεις επαναλαμβανω=
μοναδα χρονου χρεωσης στην ΔΕΗ = KWh

μοναδα χρονου ''πραγματικου''=- δεκατα-δευτερολεπτα-λεπτα-ωρες-ημερες-μηνες κλπ..



Τώρα αν μιλαμε για Kwh αρα για χρονο καταναλωσης-χρεωσης στην ΔΕΗ
και οχι για αληθινό χρονο πχ λεπτά-δευτερολεπτα τοτε ναι σωστα τα λεει,,,
αν μιλάει για πραγματικό χρόνο είναι λάθος.


Έχεις άλλες ερωτήσεις ?

Ηλιας Α
23-04-19, 13:35
Πως κάνομε ρύθμιση της έντασης θερμοκρασίας σ΄ ένα μάτι ηλ κουζίνας; (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=94921)

nkarama
23-04-19, 13:57
Χωρίς να αποφύγεις την απάντηση , ερωτώ πότε ανακαλύφθηκε οτιδήποτε περί φυσικής με προτεραιότητα τους μαθηματικούς τύπους έναντι πρώτα της κατανόησης με την παρατήρηση .
Αίνιγμα ...... δηλαδή αν είχαμε έναν ουρανοκατέβατο Tesla που ως δια μαγείας είχε πανεπιστημιακές γνώσεις αλλά δεν είχε οικονομική στήριξη για όσα μέσα απαιτούσε ο ίδιος / θα γινόταν μέγας έτσι κι αλλιώς μόνο με τους μαθηματικούς τύπους . =D>

Η ειδική θεωρία της σχετικότητας, η ατομική/πυρηνική ενέργεια.... θες και άλλα?

Κυριακίδης
23-04-19, 14:17
Πως κάνομε ρύθμιση της έντασης θερμοκρασίας σ΄ ένα μάτι ηλ κουζίνας;
Στις παλιές εστίες ήταν στάνταρ διακοπτικά με σκάλες π.χ. 1-2-3 (ξεχωριστής ισχύος αντιστάσεις) κτλ αργότερα αυτοματοποιημένα και πάλι διακοπτικά πάνω σε μία αντίσταση ή και περισσότερες.
https://www.bhahk.com/energy-regulators-infinite-controls.html

Η ειδική θεωρία της σχετικότητας, η ατομική/πυρηνική ενέργεια.... θες και άλλα?
Πρώτα πήρε δάνειο ο άνθρωπος με την παρατήρηση ότι στο περιβάλλον εκτός από χόρτα για να τρώει υπάρχει και ο ηλεκτρισμός / ας μην είχε αυτήν την βοήθεια ο άνθρωπος για να ξυπνήσει και θα σου έλεγα μέχρι πότε θα κοιμόμασταν στα δέντρα.
Και ο Ντα Βίντσι ήταν πολύ καλός στους μαθηματικούς τύπους αλλά που να καταλάβει το μυαλουδάκι του όταν πειραματιζόταν στο αν μπορεί να πετάξει ο άνθρωπος απλός με τις μυικές του δυνάμεις και μόνο . Τελικά ο άνθρωπος πέταξε αλλά και πάλι πήρε δάνειο στα πειράματα και στις παρατηρήσεις .

nkarama
23-04-19, 14:44
Πρώτα πήρε δάνειο ο άνθρωπος με την παρατήρηση ότι στο περιβάλλον εκτός από χόρτα για να τρώει υπάρχει και ο ηλεκτρισμός / ας μην είχε αυτήν την βοήθεια ο άνθρωπος για να ξυπνήσει και θα σου έλεγα μέχρι πότε θα κοιμόμασταν στα δέντρα.
Και ο Ντα Βίντσι ήταν πολύ καλός στους μαθηματικούς τύπους αλλά που να καταλάβει το μυαλουδάκι του όταν πειραματιζόταν στο αν μπορεί να πετάξει ο άνθρωπος απλός με τις μυικές του δυνάμεις και μόνο . Τελικά ο άνθρωπος πέταξε αλλά και πάλι πήρε δάνειο στα πειράματα και στις παρατηρήσεις .

Δηλαδή κάποιος-κάπου παρατήρησε μια τυχαία σχάση ατόμου και μετά έβαλε το μυαλουδάκι του να βρει γιατί γίνεται αυτό που γίνεται?

Συμφωνώ εν γένει μαζί σου, αλλά δεν ήταν όλα παρατήρηση. Εχουμε φτάσει πλέον σε επίπεδα που μόνο τα μαθηματικά μπορουν να χρησιμοποιηθούν.

Κυριακίδης
23-04-19, 14:54
Συμφωνώ εν γένει μαζί σου, αλλά δεν ήταν όλα παρατήρηση. Εχουμε φτάσει πλέον σε επίπεδα που μόνο τα μαθηματικά μπορουν να χρησιμοποιηθούν.
Και εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι στην σύγχρονη εποχή δίνουν ταχύτητα στις εξερευνήσεις .
Αν όντως ισχύει τότε γιατί αφού υπάρχουν επαληθεύσιμα και αλάνθαστα μαθηματικά / ξεσκίζονται ακόμα τα γαλαζοβράκια του πειράματος Cern . (εννοείται τα μαθηματικά θα τους είχαν οδηγήσει αυτομάτως σε 100% επιτυχία με την μια και μοναδική φορά λόγω αλάνθαστων μαθηματικών ) και βλέπω τα κοπρόσκυλα να ακολουθούν πάλι την λογική των πειραμάτων / φαντασίας / παρατήρησης .

kioan
23-04-19, 14:55
Εχουμε φτάσει πλέον σε επίπεδα που μόνο τα μαθηματικά μπορουν να χρησιμοποιηθούν.

Εγώ προσωπικά ακόμα αναμένω την εξήγηση που μας υποσχέθηκε ο Κυριακίδης (και θεωρώ πως δεν προσπαθεί να αποφύγει), την επεξήγηση δηλαδή ορισμένων πολύ πιο απλών εννοιών και των μεταξύ τους σχέσεων, χωρίς την χρήση μαθηματικών τύπων (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=94886&page=2&p=868967&viewfull=1#post868967).

VaselPi
23-04-19, 15:15
Κύριε Πέτρο, (Κυριακίδης), το θέμα που ανέκυψε και συζητάμε εδώ είναι αν ο zoran, εγγεγραμμένος στο Φόρουμ από το 2010, «δικαιούται» να ρωτά: «τι είναι το τριφασικό ρεύμα»; Τόσα χρόνια τι έκανε; Διάβαζε; Πειραματιζόταν δίχως διάβασμα;
Στην επιστημονική έρευνα πρώτης γραμμής είναι δύσκολο να πεις τι προηγείται: η θεωρία ή το πείραμα; Μαζί πάνε αυτά, όπως και η κότα με το αυγό. Άλλοτε προηγείται το πείραμα και άλλοτε η θεωρία. Είναι όμως άλλο ζήτημα η εκπαίδευση και η μεταφορά στις νεότερες γενιές μίας κατασταλαγμένης γνώσης. Είναι σωστό, η εκπαίδευση να στηρίζεται σε στέρεα επιστημονική βάση - γνώση - θεωρία, ενώ το πείραμα και η πρακτική εξάσκηση να ακολουθεί. Μάλλον αναφέρεστε στην εμπέδωση της γνώσης, όπου μερικές φορές, μετά τη θεωρία, η θεωρία και η πρακτική εξάσκηση μπορούν να εναλλάσσονται. Εξάλλου, η ημιμάθεια και η πρακτική ενασχόληση με την εναλλασσόμενη τάση και ρεύμα του δικτύου, είναι επικίνδυνος συνδυασμός.
Βασίλειος.

pstratos
23-04-19, 23:12
@"Η ειδική θεωρία της σχετικότητας, η ατομική/πυρηνική ενέργεια.... θες και άλλα"

Ειδική θεώρεία --> Πείραμα Michelson-Morley
Πυρηνική ενέργεια --> παρατηρήσεις Ραδερφορντ - Curie κλπ.
Κβαντική --> φωτοηλεκτρικό φαινόμενο

Γενικά η φύση του ανθρώπου είναι πρώτα να παρατηρεί, να προβληματίζεται, να προσπαθεί να εξηγήσει - δικαιολογήσει τις παρατηρήσεις του, αναπτύσωντας θεωρείες, και έπειτα να προσπαθεί να επαληθεύσει τις θεωρείες του κάνωντας νέες παρατηρήσεις/πειράματα