PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπιράλ Εξωτερικού Χώρου για Καλώδιο NYM 3x10mm^2



diamadiss
05-05-19, 19:36
Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη,
θέλω να μονώσω το καλώδιο που φεύγει από το ρολόι της ΔΕΗ. Το ρολόι είναι εξωτερικά σε ένα τοίχο μιας αποθήκης (πέτρινης δεν μπορεί να σκαφτεί το τοίχος) που το βλέπει ήλιος και πηγαίνει κατά μήκος του τοίχου περίπου 2m εξωτερικά πριν μπει μέσα στο κτήριο και στον πίνακα. Βρήκα διάφορα και από αυτά ένα μου κάνει για καλό-ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες που είναι μεταλλικό με πλαστική επένδυση αλλά δεν ξέρω εάν είναι σωστό να μπει μεταλλικό σπιράλ; Το πάχος του καλωδίου είναι 20mm. Συνήθως τι βάζουν - καμία πρόταση?

Καλώδιο: NYM 3x10mm^2

77973

lepouras
05-05-19, 19:47
Συνήθως τι βάζουν - καμία πρόταση?



https://www.kouvidis.gr/products/prostasia-kalodion/ktiriakon-egkatastaseon/condur-conflex-1250nt/

diamadiss
05-05-19, 20:51
https://www.kouvidis.gr/products/prostasia-kalodion/ktiriakon-egkatastaseon/condur-conflex-1250nt/

Ευχαριστώ για το link. Το παρακάτω το έχεις δοκιμάσει από άποψη αντοχής?

https://www.kouvidis.gr/conduit-systems/prostasia-kalodion/ktiriakon-egkatastaseon/condur-conflex-1250nt/conflex-diamorfosimos-kymatoeidis-solinas/

el greco 1
05-05-19, 20:55
αφου σου το λεει.


ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΗ ΚΡΟΥΣΗ:6J και
ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ:1250 Nt

vasilllis
05-05-19, 20:55
Το ιδιο σου εδειξε.

diamadiss
05-05-19, 21:02
Εννοώ στον ήλιο εάν αντέχει και εάν δεν σπάει και τρίβεται μετά απο κανα 2 χρόνια.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
05-05-19, 21:28
Το υλικό που σου πρότειναν τα παραπάνω μέλη είναι εξαιρετικό υπαρχει και αυτό.
https://www.vioflex.com.gr/%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%C E%B1%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%B9%CF%89%CE%BD/solines-prostasias

thomasgree
05-05-19, 21:43
Μπορεις να τοποθετησεις και σωληνα ευθεια pvc 16 atm Φ40 Ή Φ32 στο ισιο κομματι της πετρας και να το βαψεις με οτι χρωμα θελεις. Στηριγματα βαζεις τα ωμεγα με το μονο στριφονι ανοξειδωτα. Ετσι και ασφαλες θα ειναι το καλωδιο και καλαισθητο εξωτερικα. Για τις γωνιες περασε το σε γωνιες παλι απο το ιδιο υλικο Φ32 ή πιο καλα Φ40 να περνα ανετα και φυσικα να χρησιμοποιησεις ανοιχτες γωνιες 2 τμχ. για μια ορθη γωνια.
Αν θες βαζεις και λιγη κολα για πιο καλη σταθεροποιηση αν κ δεν χρειαζεται

picdev
05-05-19, 22:39
θα πάρεις βαρέως τύπου , εγώ το έχω στη ταράτσα 10 χρόνια σχεδόν και ειναι σαν καινούριο

awmn931
05-05-19, 23:45
Να μας πεις και πως θα το περάσης στην σωλήνα που θα επιλέξεις (αφού από ότι κατάλαβα είναι σε λειτουργία).

lepouras
06-05-19, 01:06
Ευχαριστώ για το link. Το παρακάτω το έχεις δοκιμάσει από άποψη αντοχής?

https://www.kouvidis.gr/conduit-systems/prostasia-kalodion/ktiriakon-egkatastaseon/condur-conflex-1250nt/conflex-diamorfosimos-kymatoeidis-solinas/
δοκιμασμένο και όχι μόνο στον ήλιο

MAIK721
12-03-22, 13:13
Καλημέρα,
θα περαστεί NYY 3x10 από τον 3ο όροφο στο ισόγειο, στον πίνακα της πολυκατοικίας και η μόνη λύση είναι εξωτερικά. Στην κάθετη διαδρομή του θα περάσει δίπλα από τα παράθυρα της πολυκατοικίας.Σε κάποια σημεία ανάμεσα στα 3 παράθυρα δεν φτάνει άνθρωπος οπότε αναγκαστικά θα διατηρηθούν αποστάσεις μεγαλύτερες του ενός μέτρου. Περίπου 1,2 μέτρα.
Είναι σωστό να μπουν έτσι;
Το παρακάτω πινακάκι με τις αποστάσεις ανάμεσα στα στηρίγματα της μόνωσης είναι σωστό;
Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο μεσαίου τύπου σωλήνα πχ https://www.kouvidis.gr/conduit-systems/prostasia-kalodion/ktiriakon-egkatastaseon/medisol-mediflex-750nt/medisol-akamptos-eythygrammos-solinas/ Αν και ο συγκεκριμένος σωλήνας προτείνεται από τον κατασκευαστή για εξωτερική εγκατάσταση η επιλογή έγινε περισσότερο για θέμα κόστους.
85305
*Η πρώτη στήλη αφορά μεταλλικούς σωλήνες, η 2η πλαστικούς και η 3η τα παντός είδους εύκαμπτα σπιράλ.

Η δεύτερη ερώτηση είναι μικρότερης σημασίας αφορά μια καμπύλη 3 σημείων που πρέπει να γίνει στην οριζόντια τοποθέτηση γιατί παρεμβάλλεται κάθετη αποχέτευση η οποία εξέχει από τον τοίχο 8-10 πόντους. Είναι σωστό να γίνει με κάποιο σπιράλ αντί να γίνει καμπύλη με ζέσταμα;

Ευχαριστώ πολύ:001_rolleyes:

asterixx25
12-03-22, 14:02
Καλημέρα,
θα περαστεί NYY 3x10 από τον 3ο όροφο στο ισόγειο, στον πίνακα της πολυκατοικίας και η μόνη λύση είναι εξωτερικά. Στην κάθετη διαδρομή του θα περάσει δίπλα από τα παράθυρα της πολυκατοικίας.Σε κάποια σημεία ανάμεσα στα 3 παράθυρα δεν φτάνει άνθρωπος οπότε αναγκαστικά θα διατηρηθούν αποστάσεις μεγαλύτερες του ενός μέτρου. Περίπου 1,2 μέτρα.
Είναι σωστό να μπουν έτσι;

Καλησπερα και από εμενα.
Εχω το ίδιο θέμα και απλώς να συμπληρώσω την ερώτηση.
Καλεσα ηλεκτρολόγο να μου δώσει προσφορά για διαμερισμα ρετιρέ 3ου ορόφου και μου πρότεινε το παροχικο καλωδιο από το κουτι της ΔΕΗ, το καλωδιο του τηλεφώνου το καλωδιο του θηροτηλεφωνου ακόμη και ο σωλήνας του νερού για ύδρευση, να τα ανεβάσω επάνω μέσα από σωλήνα αποχέτευσης Φ120 εξωτερικά!
Εννοειτε ότι το κάθε ένα θα έχει το δικό του σπιράλ.

Ειναι και αυτό σωστό γιατί από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα ισχυρά με ασθενή ρεύματα θα πρέπει να έχουν κάποια απόσταση μεταξύ τους? Όπως επίσης και ο σωλήνας του νερού να περνάει μαζί με καλώδια ρεύματος δεν το έχω ξαναδεί κάπου?

MAIK721
12-03-22, 14:29
Το πρότεινε και κάποιος φίλος πιο πάνω αλλά επρόκειτο για μικρή απόσταση 2 3 μέτρων σε μονοκατοικία.
Σε πολυκατοικία το ρισκάρεις να πάει κάποιος να πάει για χ ψ λόγους να κάνει επισκευή στην αποχέτευση και να πάθει ηλεκτροπληξία;
΄Η ένας ευσυνείδητος τεχνικός του ΔΕΔΗΕ που θα κάνει την σύνδεση μπορεί εύκολα να μην προχωρήσει αν δεν τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας.

Σε ότι αφορά μόνο το καλώδιο τηλεφώνου έχω δε σε πολλές πολυκατοικίες που το περνάνε μέσα από τα στραντζαριστά κάγκελα της σκάλας της πολυκατοικίας τις οπτικές ίνες για να φτάσουν στο ισόγειο. Για οτιδήποτε άλλο ακόμα και για αυτό του θυροτηλεφώνου που είναι μικρής τάσης δεν θα το ρίσκαρα να το περάσω μέσα από κάγκελο ή αποχέτευση

asterixx25
12-03-22, 15:05
Σε πολυκατοικία το ρισκάρεις να πάει κάποιος να πάει για χ ψ λόγους να κάνει επισκευή στην αποχέτευση και να πάθει ηλεκτροπληξία;

Παράληψη μου.
Εννουσε να μην περάσουν από ήδη υπάρχουσα σωλήνα αποχέτευσης νερών, μπαλκονιού η ταράτσας.
Αλλα να μπει νέα καθαρή σωλήνα για αυτόν και μόνο τον σκοπό.

Μεσα από κάγκελα σκάλας δεν θα περνούσα τίποτα...
Είναι ήδη τρυπημένα τα μπαλκόνια από προηγούμενες σωληνώσεις όποτε 2-3 τρύπες παραπάνω δεν με νοιάζουν.

Αυτο που δεν ήξερα είναι, να τα περνάνε όλα μαζί μέσα από μια χοντρή σωλήνα για λόγους ευκολίας?

lepouras
12-03-22, 16:06
Καλημέρα,
θα περαστεί NYY 3x10 από τον 3ο όροφο στο ισόγειο, στον πίνακα της πολυκατοικίας και η μόνη λύση είναι εξωτερικά. Στην κάθετη διαδρομή του θα περάσει δίπλα από τα παράθυρα της πολυκατοικίας.Σε κάποια σημεία ανάμεσα στα 3 παράθυρα δεν φτάνει άνθρωπος οπότε αναγκαστικά θα διατηρηθούν αποστάσεις μεγαλύτερες του ενός μέτρου. Περίπου 1,2 μέτρα.
Είναι σωστό να μπουν έτσι;


στο κάθετο δεν υπάρχει πρόβλημα. βασικά ούτε στο οριζόντιο απλά με τον καιρό κάνει κοιλίες και γιαυτό λέμε σχετικά μικρές αποστάσεις για να μην κάνει κύμα.





Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο μεσαίου τύπου σωλήνα πχ https://www.kouvidis.gr/conduit-systems/prostasia-kalodion/ktiriakon-egkatastaseon/medisol-mediflex-750nt/medisol-akamptos-eythygrammos-solinas/ Αν και ο συγκεκριμένος σωλήνας προτείνεται από τον κατασκευαστή για εξωτερική εγκατάσταση η επιλογή έγινε περισσότερο για θέμα κόστους.



δεν έχω άποψη γιατί σε σύγκριση σε όλα τα άλλα υλικά που θα βάλεις δεν νομίζω να ειναι τόσο μεγάλη η διαφορά για να κάνεις οικονομία εκεί και με το ίδιο κριτήριο δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να δοκιμάσω.
αν θες να κάνεις οικονομία αντί για στηρίγματα κουμπωτά στις σωλήνες βάλε τσέρκι που θα αγκαλιάζει την σωλήνα και θα την δένει στον τοίχο. έτσι δεν θα κινδυνεύει να ξεκουμπώσει από κάποια βίαιη κατάσταση που θα βρεθεί επάνω της και ξαφνικά να κρεμάσει όλη.





Η δεύτερη ερώτηση είναι μικρότερης σημασίας αφορά μια καμπύλη 3 σημείων που πρέπει να γίνει στην οριζόντια τοποθέτηση γιατί παρεμβάλλεται κάθετη αποχέτευση η οποία εξέχει από τον τοίχο 8-10 πόντους. Είναι σωστό να γίνει με κάποιο σπιράλ αντί να γίνει καμπύλη με ζέσταμα;

όχι μην μπλέξεις με πολλά εξαρτήματα στροφές κλπ. κανε τις στροφές σου και τα ζικαζακ σου με σπιράλ. όλα τα άλλα ειναι περισσότερο για το εμφανισιακο κομμάτι παρά για το λειτουργικό. οπότε έτσι θα μειώσεις κι άλλο το κόστος που σε ενδιαφέρει.



Ευχαριστώ πολύ:001_rolleyes:

δεν κάνει τίποτα.....200 ευρό...:lool:

MAIK721
12-03-22, 18:33
στο κάθετο δεν υπάρχει πρόβλημα. βασικά ούτε στο οριζόντιο απλά με τον καιρό κάνει κοιλίες και γιαυτό λέμε σχετικά μικρές αποστάσεις για να μην κάνει κύμα.




δεν έχω άποψη γιατί σε σύγκριση σε όλα τα άλλα υλικά που θα βάλεις δεν νομίζω να ειναι τόσο μεγάλη η διαφορά για να κάνεις οικονομία εκεί και με το ίδιο κριτήριο δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να δοκιμάσω.
αν θες να κάνεις οικονομία αντί για στηρίγματα κουμπωτά στις σωλήνες βάλε τσέρκι που θα αγκαλιάζει την σωλήνα και θα την δένει στον τοίχο. έτσι δεν θα κινδυνεύει να ξεκουμπώσει από κάποια βίαιη κατάσταση που θα βρεθεί επάνω της και ξαφνικά να κρεμάσει όλη.


όχι μην μπλέξεις με πολλά εξαρτήματα στροφές κλπ. κανε τις στροφές σου και τα ζικαζακ σου με σπιράλ. όλα τα άλλα ειναι περισσότερο για το εμφανισιακο κομμάτι παρά για το λειτουργικό. οπότε έτσι θα μειώσεις κι άλλο το κόστος που σε ενδιαφέρει.


δεν κάνει τίποτα.....200 ευρό...:lool:

Και λίγα λες:laugh: ! Τόσα μου ζήτησαν !:laugh:Δεν έχεις άδικο για τα υλικά αλλά κάθε μέρα που περνάει με βγάζει εκτός προϋπολογισμού. Η συγκεκριμένη καμπύλη δεν ήξερα ότι μπορεί να βγει πχ με 3 γωνίες μαζί.Είχα σκοπό να την κάνω κάπως έτσι https://www.youtube.com/watch?v=U2i_0n4EObI. Το σπιράλ είναι σε αυτή την περίπτωση είναι η πιο εύκολη και γρήγορη λύση για τις δυνατότητές μου.Ευχαριστώ.

vasilllis
12-03-22, 20:49
Καλημέρα,
θα περαστεί NYY 3x10 από τον 3ο όροφο στο ισόγειο, στον πίνακα της πολυκατοικίας και η μόνη λύση είναι εξωτερικά. Στην κάθετη διαδρομή του θα περάσει δίπλα από τα παράθυρα της πολυκατοικίας.Σε κάποια σημεία ανάμεσα στα 3 παράθυρα δεν φτάνει άνθρωπος οπότε αναγκαστικά θα διατηρηθούν αποστάσεις μεγαλύτερες του ενός μέτρου. Περίπου 1,2 μέτρα.
Είναι σωστό να μπουν έτσι;
Το παρακάτω πινακάκι με τις αποστάσεις ανάμεσα στα στηρίγματα της μόνωσης είναι σωστό;
Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο μεσαίου τύπου σωλήνα πχ https://www.kouvidis.gr/conduit-systems/prostasia-kalodion/ktiriakon-egkatastaseon/medisol-mediflex-750nt/medisol-akamptos-eythygrammos-solinas/ Αν και ο συγκεκριμένος σωλήνας προτείνεται από τον κατασκευαστή για εξωτερική εγκατάσταση η επιλογή έγινε περισσότερο για θέμα κόστους.
85305
*Η πρώτη στήλη αφορά μεταλλικούς σωλήνες, η 2η πλαστικούς και η 3η τα παντός είδους εύκαμπτα σπιράλ.

Η δεύτερη ερώτηση είναι μικρότερης σημασίας αφορά μια καμπύλη 3 σημείων που πρέπει να γίνει στην οριζόντια τοποθέτηση γιατί παρεμβάλλεται κάθετη αποχέτευση η οποία εξέχει από τον τοίχο 8-10 πόντους. Είναι σωστό να γίνει με κάποιο σπιράλ αντί να γίνει καμπύλη με ζέσταμα;

Ευχαριστώ πολύ:001_rolleyes:

Μουφα-0,5μ σπιραλ-μουφα και συνεχιζει. Για τις μεγαλες αποστασεις προτιμησε την condur .Μεγαλυτερη αντοχη.


Παράληψη μου.
Εννουσε να μην περάσουν από ήδη υπάρχουσα σωλήνα αποχέτευσης νερών, μπαλκονιού η ταράτσας.
Αλλα να μπει νέα καθαρή σωλήνα για αυτόν και μόνο τον σκοπό.

Μεσα από κάγκελα σκάλας δεν θα περνούσα τίποτα...
Είναι ήδη τρυπημένα τα μπαλκόνια από προηγούμενες σωληνώσεις όποτε 2-3 τρύπες παραπάνω δεν με νοιάζουν.

Αυτο που δεν ήξερα είναι, να τα περνάνε όλα μαζί μέσα από μια χοντρή σωλήνα για λόγους ευκολίας?




Καλησπερα και από εμενα.
Εχω το ίδιο θέμα και απλώς να συμπληρώσω την ερώτηση.
Καλεσα ηλεκτρολόγο να μου δώσει προσφορά για διαμερισμα ρετιρέ 3ου ορόφου και μου πρότεινε το παροχικο καλωδιο από το κουτι της ΔΕΗ, το καλωδιο του τηλεφώνου το καλωδιο του θηροτηλεφωνου ακόμη και ο σωλήνας του νερού για ύδρευση, να τα ανεβάσω επάνω μέσα από σωλήνα αποχέτευσης Φ120 εξωτερικά!
Εννοειτε ότι το κάθε ένα θα έχει το δικό του σπιράλ.

Ειναι και αυτό σωστό γιατί από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα ισχυρά με ασθενή ρεύματα θα πρέπει να έχουν κάποια απόσταση μεταξύ τους? Όπως επίσης και ο σωλήνας του νερού να περνάει μαζί με καλώδια ρεύματος δεν το έχω ξαναδεί κάπου?

Σωληνα νερου με καλωδια μεσα απο την σωληνα?Απαγορευτικό.Καλο θα ηταν να μην μπουν παντως τα καλωδια σε μια σωληνα.

vasilllis
12-03-22, 20:50
Και λίγα λες:laugh: ! Τόσα μου ζήτησαν !:laugh:Δεν έχεις άδικο για τα υλικά αλλά κάθε μέρα που περνάει με βγάζει εκτός προϋπολογισμού. Η συγκεκριμένη καμπύλη δεν ήξερα ότι μπορεί να βγει πχ με 3 γωνίες μαζί.Είχα σκοπό να την κάνω κάπως έτσι https://www.youtube.com/watch?v=U2i_0n4EObI. Το σπιράλ είναι σε αυτή την περίπτωση είναι η πιο εύκολη και γρήγορη λύση για τις δυνατότητές μου.Ευχαριστώ.

τον τελευταιο μηνα μου εχει ερθει ειδοποιηση 3-4 φορες για αυξηση του χαλακου και 1 κατακουτελη(αν θυμαμαι 30%) Κουβιδη.

lepouras
12-03-22, 21:29
Καλησπερα και από εμενα.
Εχω το ίδιο θέμα και απλώς να συμπληρώσω την ερώτηση.
Καλεσα ηλεκτρολόγο να μου δώσει προσφορά για διαμερισμα ρετιρέ 3ου ορόφου και μου πρότεινε το παροχικο καλωδιο από το κουτι της ΔΕΗ, το καλωδιο του τηλεφώνου το καλωδιο του θηροτηλεφωνου ακόμη και ο σωλήνας του νερού για ύδρευση, να τα ανεβάσω επάνω μέσα από σωλήνα αποχέτευσης Φ120 εξωτερικά!
Εννοειτε ότι το κάθε ένα θα έχει το δικό του σπιράλ.

Ειναι και αυτό σωστό γιατί από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα ισχυρά με ασθενή ρεύματα θα πρέπει να έχουν κάποια απόσταση μεταξύ τους? Όπως επίσης και ο σωλήνας του νερού να περνάει μαζί με καλώδια ρεύματος δεν το έχω ξαναδεί κάπου?


δυο ενδοιασμούς έχω μόνο σε αυτό.
Α) για το νερο. για να εξασφαλίσεις ότι σε όποια αστοχία δεν θα γενικευτεί το πρόβλημα θα πρέπει τα σπιράλ να ειναι μονοκόμματα όπως και τα καλώδια(βάλε πετ για τα ασθενή). η παροχή να ειναι ΝΥΥ και τα σπιράλ (εφόσον θα μπουν μέσα σε σωλήνα αποχέτευσης) να ειναι τουλάχιστον https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/plastika-spiral-koutia-chalyvdina/mesaiou-typou/spiral-mesaiou-typou/kouvidis-solinas-spiral-plastikos-mesaiou-typou-16mm-ble_180752/?=14&gclid=CjwKCAiAprGRBhBgEiwANJEY7J7lzuoFb-1_ZRM_0YE8dahSNN1B3fPHAE7LqGXdHMq1SpFpgbRahxoC-W4QAvD_BwE
και του νερού να ειναι θερμοπλαστικής και ας μπει και αυτή σε σπιράλ εκτός αν ειναι με επένδυση θερμομόνωσης.

Β) επειδή θα κατέβεις κάθετα άρα όλα τα καλώδια εσωτερικά θα ειναι ελεύθερα χωρίς στήριξη θα πρέπει ή να κάνεις καλή συγκράτηση ψηλά και σωστή για να μην τσουλήσουν ούτε από μέσα από τα σπιράλ τα καλώδια ούτε και τα ίδια τα σπιράλ. επιδη δεν ξέρω αν θα έχεις μόνο την κάθετη με αποχέτευση ή και τις στροφές που θα ξεκινήσουν και θα καταλήξει το κάθετο και αν θα συνεχίσεις με αυτό τον τρόπο μέχρι τα ρολόγια, κάλο θα ήταν τότε πριν και μετά από τις στροφές να φτιάξεις θυρίδες επίσκεψης επέμβασης μην χρειαστούν μελλοντικά είτε για επισκευή είτε για αλλαγή ή και προσθήκη.

στο σχήμα για να σου δώσω ένα παράδειγμα κόβεις περίπου την μισή περίμετρο (ίσως λίγο λιγότερο αλλά δεν έχει σημασία) και σε μήκος 15-20 εκατοστά και για καπάκι από την ίδια την σωλήνα κόβεις ένα κύλινδρο με μήκος 10-15 εκατοστα μεγαλύτερο από το μήκος της τρύπας που έφτιαξες (ώστε να έχεις καλή κάλυψη της τρύπας μετά ) και κόβεις μια λωρίδα πλάτους περίπου 5-7 εκατοστά σε όλο το μήκος του. έτσι μετά με λίγο άνοιγμα την περνάς και σφραγίζει επάνω από την τρύπα. μπορείς να την περάσεις και πριν τις κουμπώσεις τις σωλήνες και τα εξαρτήματα μεταξύ τους και να δουλεύει συρταρωτά μετά αλλά δεν έχει σημασία. όπως σε βολεύει. το θέμα ειναι ότι θα ήταν χρήσιμο να το κάνεις λίγο πριν και μετά από κάθε στροφή ( 30-40 εκατοστά) για να σου δίνει χέρι να μπορείς να πιάνεις και να τραβάς ότι χρειαστεί να βγει και να μπει..

85306

asterixx25
12-03-22, 22:21
Με έχει καλύψει η απάντηση. Ευχαριστώ πολύ!

MAIK721
18-03-22, 13:58
Είχαμε ξεχάσει το δοκάρια και παραλίγο να τα κάνω σουρωτήρια. Οπότε πάλι δεν φτάνουμε με το χέρι να γίνει τρύπα εξωτερικά με τρυπάνι.
Το καθένα είναι 60 πόντους. Η λύση που σκέφτηκα είναι να γίνουν 2 διαμπερείς τρύπες από αυτήν την μεριά κάτω από το δοκάρι και να βάλω από την εξωτερική μεριά 2 καρφωτά πλαστικά βύσματα σαν αυτά (https://www.toolnet.gr/proionta/katalogos/elematicucx8x60100tem.027661.html).Θα καρφωθούν εξωτερικά με ένα σκεπάρνι 20 30 πόντους περίπου, κάτω από το δοκάρι. Αρκεί να βρω μακρύ τρυπάνι ίδιου διαμέτρου με το βύσμα. Πχ 8χ30cm. Από το τίποτα, νομίζω είναι η καλύτερη λύση.
85323

vasilllis
18-03-22, 20:46
Είχαμε ξεχάσει το δοκάρια και παραλίγο να τα κάνω σουρωτήρια. Οπότε πάλι δεν φτάνουμε με το χέρι να γίνει τρύπα εξωτερικά με τρυπάνι.
Το καθένα είναι 60 πόντους. Η λύση που σκέφτηκα είναι να γίνουν 2 διαμπερείς τρύπες από αυτήν την μεριά κάτω από το δοκάρι και να βάλω από την εξωτερική μεριά 2 καρφωτά πλαστικά βύσματα σαν αυτά (https://www.toolnet.gr/proionta/katalogos/elematicucx8x60100tem.027661.html).Θα καρφωθούν εξωτερικά με ένα σκεπάρνι 20 30 πόντους περίπου, κάτω από το δοκάρι. Αρκεί να βρω μακρύ τρυπάνι ίδιου διαμέτρου με το βύσμα. Πχ 8χ30cm. Από το τίποτα, νομίζω είναι η καλύτερη λύση.
85323

Αν τρυπήσετε απο μεσα προς τα εξω κατα 90% θα φύγουν σοβαδες.

MAIK721
18-03-22, 23:53
Αν τρυπήσετε απο μεσα προς τα έξω κατά 90% θα φύγουν σοβάδες.
Ευχαριστώ Βασίλη. Θα το βάλω στη χαμηλή ταχύτητα μόλις περάσω το τούβλο και ας ελπίσουμε ότι δεν θα φύγουν ολόκληρες φέτες.Πάντως, δεν μου φάνηκε σαθρός ο σοβάς στα σημεία αυτά. Έχω πάρει μακριά βύσματα 10 πόντων και είχα σκοπό να κάνω ενέσεις στις τρύπες με κόλλα πλακιδίων και να βάλω τα βύσματα όσο είναι ακόμα νωπή η κόλλα. Θα καρφωθούν μόλις στεγνώσει.

mikemtb
19-03-22, 00:06
Αν τρυπήσετε απο μεσα προς τα εξω κατα 90% θα φύγουν σοβαδες.με πολλες στροφες χωρις κρουση και χωρις πίεση, δεν φευγει σοβάς [emoji4]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

asterixx25
21-03-22, 18:24
Ερωτήσεις συνέχεια....

Ποια η αναλογία πάχους καλωδίων και σπιράλ?
Π.χ. Καλωδιο παροχικο με εξωτερική διάμετρο 17.3mm τι πάχος σπιράλ χρειάζεται?
Καλωδιο με εξωτερική διάμετρο 22.4mm?

Τα μικρότερα 3x1.5, 3x2.5, utp/ftp, τηλεφωνικά κλπ. ακόμη και 3x4, από όσο έχω δει ένα φ16 είναι αρκετό.

MAIK721
21-03-22, 19:30
Ερωτήσεις συνέχεια....

Ποια η αναλογία πάχους καλωδίων και σπιράλ?
Π.χ. Καλωδιο παροχικο με εξωτερική διάμετρο 17.3mm τι πάχος σπιράλ χρειάζεται?
Καλωδιο με εξωτερική διάμετρο 22.4mm?

Τα μικρότερα 3x1.5, 3x2.5, utp/ftp, τηλεφωνικά κλπ. ακόμη και 3x4, από όσο έχω δει ένα φ16 είναι αρκετό.

O Κουβίδης δίνει εξωτερική (ονομαστική) διάμετρο και εσωτερική. Πήρα το 32 , βαρέως τύπου με εσωτερική διάμετρο 23,8 οπότε έχω 7 χιλ. για να περάσει άνετα στις στροφές. Αν ήταν μια μικρή ευθεία απόσταση γιατί να μην χωρέσει και στο 25χ21εσωτερική?
Για το 22,4 θέλει το σπιράλ 40 εξωτ x 30.8 εσωτ.

MAIK721
21-03-22, 19:59
με πολλες στροφες χωρις κρουση και χωρις πίεση, δεν φευγει σοβάς [emoji4]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο Βασίλης είχε δίκιο. Επειδή δεν μπορούσα να περιμένω άλλο να φτιάξει ο καιρός τα έκανα σήμερα και έφυγαν φλούδες από τον εξωτερικό σοβά. Την κατάσταση την έσωσαν τα μακριά βύσματα και η κόλλα. Έτσι όπως πάει σε καμιά βδομάδα μπορεί και να στεγνώσουν.
Σκέφτηκα μέχρι και δεματικά για κολώνες (https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/ylika-syndesis-stirixis/ylika-stirixis/dematika/dematika-metallika/sas-dematiko-520mmx7-9mm-inox-10tem._183200/) και θάψιμο στον σοβά αλλά άμα άρχιζα και τα γκρεμίσματα σε κοινόχρηστο χώρο θα είχαμε πρόβλημα.

MAIK721
14-02-23, 17:21
εδώ και ένα χρόνο περίπου έχουμε ρεύμα και καινούριο μετρητή. Δεν άλλαξαν κουτί και η νέα ασφάλεια μπήκε μόνο μετά από δική μου ενόχληση στον υπάλληλο της ΔΕΔΔΗΕ.Υπενθυμίζω ότι υπήρχε ήδη παλιό καβούκι με ασφάλεια μέσα.
Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.:001_smile:

866988669986700867018670286703