PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητήρας μέτρησης ταχύτητας αεροπλανου με την χρήση arduino nano



vagkalpan
05-05-19, 20:07
καλησπέρα στην ομάδα

γνωρίζει κάποιος με τι αισθητήρα μπορούμε να φτιάξουμε όργανο μέτρησης ταχύτητας στον αέρα για χρήση σε μοντελιστικό τηλεκατευθυνόμενο αεροπλάνο?

firewalker
05-05-19, 20:21
Με αισθητήρα διαφορικής πίεσης και σωλήνα pitot.

finos
05-05-19, 20:32
αν εχει καποιον flight controler στο σκαφος τοτε μπορεις να παρει την μετριση απο εκει .
μια αλλη λυση θα ηταν αν έχεις frsky https://cdn-global-hk.hobbyking.com/media/catalog/product/cache/1/image/660x415/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/1/1/116072.jpgδεκτή τότε να το βλέπει στην οθονω του taranis ,και πανω στο σκαφος μπορεις να διαβαζεις την smartport απο arduino .

elektronio
05-05-19, 21:52
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι μπορείς με accelerometer module. Κάνε αναζήτηση για arduino velocity meter

pstratos
05-05-19, 23:07
αν εχει καποιον flight controler στο σκαφος τοτε μπορεις να παρει την μετριση απο εκει .
μια αλλη λυση θα ηταν αν έχεις frsky https://cdn-global-hk.hobbyking.com/media/catalog/product/cache/1/image/660x415/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/1/1/116072.jpgδεκτή τότε να το βλέπει στην οθονω του taranis ,και πανω στο σκαφος μπορεις να διαβαζεις την smartport απο arduino .

Ωραίο το modulaki, τον pitot πως τον βαθμονομείς??

finos
05-05-19, 23:15
δεν εχω ιδεα . airspeed διαβαζα παντα απο την telemetry του pixhawk , δεν το εχω δουλέψει το mondule αρα δεν γνωριζω αν θελει calibration

nestoras
06-05-19, 00:40
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι μπορείς με accelerometer module. Κάνε αναζήτηση για arduino velocity meter

Θεωρητικα ναι, στην πραξη θα εχει αποκλίσεις που μπορεί να γίνουν πολύ μεγαλες επειδή θα πρεπει να λαμβανονται υποψην τοσο ο χρόνος όσο και η αρχική ταχύτητα.

U=Uo+a*t

Ακρίτας
06-05-19, 00:48
Με αισθητήρα διαφορικής πίεσης και σωλήνα pitot.

Δηλαδή κάτι τέτοιο (https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=airspeed+sensor&_sacat=0).

nkarama
06-05-19, 13:11
Ωραίο το modulaki, τον pitot πως τον βαθμονομείς??

Αν δεν είναι ήδη ρυθμισμένος, παίρνεις ένα αυτοκίνητο, βγαίνεις μια μέρα χωρίς αέρα, πηγαίνεις με σταθερά ΧΧ χιλιόμετρα, το βγάζεις απο το παράθυρο και βλέπεις τι λέει :)

Κυριακίδης
06-05-19, 13:57
Αν δεν είναι ήδη ρυθμισμένος, παίρνεις ένα αυτοκίνητο, βγαίνεις μια μέρα χωρίς αέρα, πηγαίνεις με σταθερά ΧΧ χιλιόμετρα, το βγάζεις απο το παράθυρο και βλέπεις τι λέει :)
Αν το αυτοκίνητο κινείται με 50χιλ και ο αέρας έχει ταυτόχρονα τα ίδια ή περίπου χιλιόμετρα και την ίδια κατεύθυνση ; στο αυτοκίνητο και έξω από το παράθυρο θα μετράει και το εκτόπισμα αέρα από το ίδιο όχημα. (είπα να το δούμε με επιστημονικό μάτι)

kioan
06-05-19, 14:17
Αν το αυτοκίνητο κινείται με 50χιλ και ο αέρας έχει ταυτόχρονα τα ίδια ή περίπου χιλιόμετρα και την ίδια κατεύθυνση ;

Αν το διάνυσμα της ταχύτητας του σωλήνα Pitot είναι ίσο με το διάνυσμα της ταχύτητας του περιβάλλοντος αέρα, τότε η μέτρηση θα είναι μηδενική μιας και η στατική πίεση του αέρα στην είσοδο του σωλήνα θα είναι ίση με την πίεση ηρεμίας.

Γι' αυτό και στην αεροπλοΐα η μέτρηση από τον αισθητήρα Pitot ονομάζεται ένδειξη ταχύτητας (Indicated Air Speed - IAS) και διαφοροποιείται από την πραγματική ταχύτητα πτήσης (True Air Speed - TAS).


Παρά την απόκλιση των τιμών IAS και TAS, η ένδειξη ταχύτητας παραμένει πολύ σημαντική γιατί από αυτήν εξαρτάται η αεροδυναμική συμπεριφορά ενός οχήματος. Έτσι, πέρα από αεροπλάνα, βλέπουμε σωλήνες Pitot ακόμα και σε οχήματα που κινούνται σε δρόμο (https://i.imgur.com/wIx4723.png).

nkarama
06-05-19, 15:23
Αν το αυτοκίνητο κινείται με 50χιλ και ο αέρας έχει ταυτόχρονα τα ίδια ή περίπου χιλιόμετρα και την ίδια κατεύθυνση ; στο αυτοκίνητο και έξω από το παράθυρο θα μετράει και το εκτόπισμα αέρα από το ίδιο όχημα. (είπα να το δούμε με επιστημονικό μάτι)

Μα το είπα... Χωρίς αέρα. Ε, καλά το παρακάνεις τώρα :)


Αν δεν είναι ήδη ρυθμισμένος, παίρνεις ένα αυτοκίνητο, βγαίνεις μια μέρα χωρίς αέρα, πηγαίνεις με σταθερά ΧΧ χιλιόμετρα, το βγάζεις απο το παράθυρο και βλέπεις τι λέει :)

nkarama
06-05-19, 15:29
Αν το διάνυσμα της ταχύτητας του σωλήνα Pitot είναι ίσο με το διάνυσμα της ταχύτητας του περιβάλλοντος αέρα, τότε η μέτρηση θα είναι μηδενική μιας και η στατική πίεση του αέρα στην είσοδο του σωλήνα θα είναι ίση με την πίεση ηρεμίας.


Σωστό με την προυπόθεση ότι ο αισθητήρας που μεταφράζει την πίεση του pitot σε ταχύτητα είναι καλιμπραρισμένος. Και για το τελευταίο συζητάμε εδώ. Πως θα καλυμπράρει (χοντρικά, για RC μιλάμε, όχι για κανένα airliner...)




Γι' αυτό και στην αεροπλοΐα η μέτρηση από τον αισθητήρα Pitot ονομάζεται ένδειξη ταχύτητας (Indicated Air Speed - IAS) και διαφοροποιείται από την πραγματική ταχύτητα πτήσης (True Air Speed - TAS).


Επίσης σωστό, και η IAS είναι και η σημαντικότερη καθώς μεταφράζετε στην ταχύτητα του ανέμου στα φτερά, άρα στην άντωση, άρα στο αν θα πετάμε ή θα στέλνουμε χαιρετισμούς στις βρυσούλες και στις ραχούλες... Το TAS το χρησιμοποιούμε κυρίως για το ETA. Πάντως σε μεγάλα ύψη τα 2 μεγέθη είναι σχεδόν ίσα...

Ακρίτας
06-05-19, 16:14
Επίσης σωστό, και η IAS είναι και η σημαντικότερη καθώς μεταφράζετε στην ταχύτητα του ανέμου στα φτερά, άρα στην άντωση, άρα στο αν θα πετάμε ή θα στέλνουμε χαιρετισμούς στις βρυσούλες και στις ραχούλες... Το TAS το χρησιμοποιούμε κυρίως για το ETA. Πάντως σε μεγάλα ύψη τα 2 μεγέθη είναι σχεδόν ίσα...

Όλα σωστα (το ΕΤΑ δεν κατάλαβα τι είναι)...εκτός από το τελευταίο.

Η IAS είναι ίση (περίπου) με την TAS στο μέσο επίπεδο της θαλασσας και με την προϋπόθεση ότι επικρατούν συνθήκες "standard day" (ISA). Όσο το ύψος αυξάνεται, τόσο αυξάνεται η διαφορά τους λόγω μείωσης της πυκνότητας του αέρα.

nkarama
06-05-19, 16:27
Όλα σωστα (το ΕΤΑ δεν κατάλαβα τι είναι)...εκτός από το τελευταίο.

Η IAS είναι ίση (περίπου) με την TAS στο μέσο επίπεδο της θαλασσας και με την προϋπόθεση ότι επικρατούν συνθήκες "standard day" (ISA). Όσο το ύψος αυξάνεται, τόσο αυξάνεται η διαφορά τους λόγω μείωσης της πυκνότητας του αέρα.

μμμ σωστό... μεγάλη μπούρδα είπα.... ETA εννούσα το estimated time of arrival... δεν μπορώ να υποθέσω άλλη χρήση του True air speed.... Δεν είμαι και πιλότος...

pstratos
06-05-19, 17:32
Αν το αυτοκίνητο κινείται με 50χιλ και ο αέρας έχει ταυτόχρονα τα ίδια ή περίπου χιλιόμετρα και την ίδια κατεύθυνση ; στο αυτοκίνητο και έξω από το παράθυρο θα μετράει και το εκτόπισμα αέρα από το ίδιο όχημα. (είπα να το δούμε με επιστημονικό μάτι)

Πρέπει το pitot να το βάλεις σε pylon ώστε να απομακρυνθεί λίγο από την ακάθαρτη ροή του αέρα. Ένα πράμα σαν αυτό που είχαν τα Mirage F1 / κάποια 2000

Ακρίτας
06-05-19, 20:38
μμμ σωστό... μεγάλη μπούρδα είπα.... ETA εννούσα το estimated time of arrival... δεν μπορώ να υποθέσω άλλη χρήση του True air speed.... Δεν είμαι και πιλότος...

Σωστά υποθέτεις. Ο ΕΤΑ, και γενικότερα ο χρόνος πτήσης σχετίζεται με την TAS διορθωμένη με τα στοιχεία του ανέμου, οπότε έχουμε την GS (Ground Speed, Ταχύτητα Εδάφους, ΤΕ).

Πάντως για ένα αερομοντέλο δεν θέλει και πολύ ταλαιπωρία με καλιμπραρίσματα και τα τοιάυτα, που έτσι κι αλλιώς είνα δύσκολα πράγματα και εξαρτώνται από πολλους παράγοντες. Ένα σύστημα να μετράει την δυναμική πίεση του αέρα (IAS) και τα υπόλοιπα μπορεί να βρεθούν με δοκιμές.

pstratos
06-05-19, 22:48
Και εδώ που τα λέμε τι την θες την IAS στο modelo? Σαμπως ξέρεις stall speed, vne, best glide κλπ? Ποιο σημαντικό θεωρώ να υπήρχε aoa αισθητήρας ώστε να σε προειδοποίσει πριν το stall πχ. Όταν ήμουν πιτσιρίκος και πετάγαμε κυρίως κοιτάγαμε την κλίση προνευσης ώστε να μένουμε σε σταθερό ύψος. Όσο η ταχύτητα μειονόταν, τόσο πιο πολύ up ήθελε , αυξανόταν η πρόνευση, (άρα και το aoa) και τόσο πιο κοντά στην βούτα (stall) ερχόμασταν. Πάντως με αυτά τα arduinoειδή και μια καμερούλα θα μπορούσε κάπιος να φιάξει ένα πολύ όμορφο virtual cockpit για αεροπλάνο, που θα έπαιρνε τα δεδομένα πτήσης του RC. Σχολικό project ισως?

vagkalpan
08-05-19, 15:32
καλησπέρα στην ομάδα
πολύ ενδιαφέρον οι πληροφορίες. Είναι η αρχή για περαιτέρω εις βάθος μελέτη. Έτσι το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό το project για πειραματικούς σκοπούς.