PDA

Επιστροφή στο Forum : -Περί γέφυρας στάσιμων κυμάτων.



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-05-19, 23:10
Τώρα που καλοκαιριάζει σκέπτομαι να στήσω καμιά κεραία για ραδιοερασιτεχνική χρήση V-U μια γέφυρα θα είναι απαραίτητη, έχω δεί αυτές.

http://www.houseofradio.gr/sw33-vhf-uhf-100w-power-s-w-r-meter.html

https://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=2043

-Από ισχύ ενα φορητό 5 watt κεραία λέω καμιά ιδιοκατασκευή γιατί λεφτά υπάρχουν αλλα τα έχουν λίγοι, αν κανένα μέλος πουλάει τίποτα σε καλή τιμή ας γράψει περιμένω προτάσεις.

SV1GRN
08-05-19, 09:51
Καλημέρα θα έλεγα να ψάξεις κάποιο κιτ ή μεταχειρισμένο στο internet, στη χώρα μας συνήθως τα μεταχειρισμένα δεν είναι φθηνά.
Με λίγο ψάξιμο ενδεικτικά έπεσα σε αυτό (δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω):
https://www.rv3yf.store/product-page/digital-swr-meter-1-30-mhz-144-146-mhz

matthew
08-05-19, 13:17
Αυτές οι 2 στα link που έβαλες σε καλύπτουν για τις μπάντες που θες.
Κοίτα και στο fb, υπάρχουν 2-3 γκρουπ που βάζουν αγγελίες ραδιοερασιτεχνικού εξοπλισμού. Θα βρεις αρκετά μεταχειρισμένα.

SeAfasia
08-05-19, 13:25
το μόνο που θα προσέξεις το πόσο μεταχείρα είναι όλα τα rf καλούδια.....

matthew
08-05-19, 13:33
Και σε hamfest αν πας θα βρεις. Απλά όπως ειπώθηκε θέλει προσοχή με (όλα γενικά) τα μεταχειρισμένα μηχανήματα και ανταλλακτικά κλπ εξαρτήματα.

SeAfasia
08-05-19, 23:12
κοίτα για την diamond sx-600 είναι δίπαντη αλλά σταθερή αξία..
επίσης αν βρεις απο SK πραγματάκια καμιά weltz ή Revex δίπαντες επίσης...

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
08-05-19, 23:22
Ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους σας Κώστα η diamond είναι εκτός προυπολογισμού για καινούργια τουλάχιστον SK τι εννοείς?

SV1GRN
08-05-19, 23:47
Πραγματικά υψηλή η τιμή της, πληροφοριακά ποτέ δεν έτυχε να έχω γέφυρα στα v/u χωρίς να σημαίνει πως το συστήνω. Εδώ έχουν ενσωματώσει στα φορητά v/u μέχρι βαρόμετρα ας βάλουν και μια γέφυρα.

γάτος
09-05-19, 09:14
...SK τι εννοείς?
Στην ραδιοερασιτεχνική διάλεκτο SK=Silent Key, Ελληνιστί=θανών.

matthew
09-05-19, 13:26
Η sx600 είναι τρίμπαντη (hf-vhf-uhf). Στην ουσία είναι δύο γέφυρες σε μία (2 in 1). Η sx200 με την sx400 συσκευασμένες στην sx600, με εξαίρεση ότι η sx600 έχει sensor μέχρι 160 mhz στα hf-vhf, ενώ η sx200 έχει sensor μέχρι 200 mhz. Απλά στην sx600 μπορείς να δουλεύεις μόνο τον ένα από τους δύο sensors και όχι και τους 2 ταυτόχρονα μαζί. Υπάρχει διακόπτης επιλογής των sensors.
Πάντως χρειάζεται σίγουρα πάντα μια γέφυρα. Σε ένα mobile ic2725, που έχω τώρα μόνο στη βάση στο qth, συνδεμένο σε μια x300, του έχω πάνω μόνιμα μια daiwa cn-103l (vhf-uhf). Ένα πρωί το χειμώνα με τα χιόνια λόγω υγρασίας και παγετού είχε βραχυκυκλώσει η κεραία και σε δοκιμές η γέφυρα έδειχνε vswr από 2,5:1 και πάνω και στις 2 μπάντες. Μετά από λίγες ώρες που ξεπάγωσε η κεραία, συνήλθε και τα στάσιμα έπεσαν κανονικά στο 1,2-1,3:1.
Επίσης έχω πάρει ένα μικρό στασιμόμετρο τσέπης jetfon jx-20, (1,5 - 150 mhz και μέχρι 100 W) για φορητές καταστάσεις. Τα χρησιμοποιούν κυρίως πολύ στα cb, αλλά βολεύουν και για hf-vhf και είναι πάμφθηνα! :001_cool:

antonis_p
09-05-19, 14:49
Σε ένα μήνα είναι το hamfest της ΕΕΡ (http://www.raag.org/news.asp?ITMID=1232&LANG=GR), πέρασε από εκεί στο ξεκίνημα.

antonis_p
09-05-19, 14:51
Τώρα που καλοκαιριάζει σκέπτομαι να στήσω καμιά κεραία για ραδιοερασιτεχνική χρήση V-U μια γέφυρα θα είναι απαραίτητη, έχω δεί αυτές.

https://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=2043

-Από ισχύ ενα φορητό 5 watt

Από όσες έχει το κατάστημα, μόνο αυτήν ΔΕΝ θα αγόραζα.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-05-19, 22:30
Από όσες έχει το κατάστημα, μόνο αυτήν ΔΕΝ θα αγόραζα.

Γιατί Αντώνη ? για τη πρώτη που είναι και πιο οικονομική ποια η γνώμη σου?.

antonis_p
09-05-19, 22:49
Γιατί Αντώνη ? για τη πρώτη που είναι και πιο οικονομική ποια η γνώμη σου?.

Όλες (Diamond/Daiwa) είναι πολύ καλές.
Εγώ έχω μία Diamond και μία Maldol 25 χρόνια και είναι εξαιρετικές.
Βλέπω σε όλες το εξής

Δειγματοληψία SWR : 5w min
που αν καταλαβαίνω καλά, δεν θα δείξουν κάποια ένδειξη, αν υπάρχει, με την χαμηλή ισχύ ενός φορητού (;)

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-05-19, 23:11
-Και αυτά που γράφει εύρος μετρήσεων 0.5 - 100watt?

antonis_p
10-05-19, 18:04
-Και αυτά που γράφει εύρος μετρήσεων 0.5 - 100watt?

Το ίδιο λέμε, πως δεν μετρά κάτω από 0,5W.
Συνήθως δεν είναι θέμα.

SV1EDG
10-05-19, 20:51
Ολες οι γέφυρες με βελόνα απαιτούν μια ελάχιστη ισχυ λειτουργίας. Στις περισσότερες είναι το 0,5 W. Σε καμμία περίπτωση μην πάρεις τις τελείως κινέζικες, ακόμα κι αν έχουν δελεαστικό ψηφιακό display.Να ξέρεις ότι ακόμα και στις σοβαρές (Diamond/Daiwa) το σφάλμα ξεκινάει από το 5% και φτάνει στο 10%. Πολύ ακριβές και ειδικές φτάνουν το 2%.

Με την σειρά μου θα σου πρότεινα μια από Diamond/Daiwa ενώ θα απεύφευγα κάποια που έχει 2 κεφαλές , για 2 περιοχές μέτρησεις όπως η SX-600. Ο λόγος είναι ότι τα ρυθμιστικά που έχουν ΜΕΤΑ την μέτρηση, αυτά για την απεικόνιση , για λόγους οικονομίας και χώρου είναι κοινά. Και δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ίδια γραμμικότητα σε όλο το φάσμα, με κοινά ρυθμιστικά. Μια πολύ εξυπνη λύση έχει κάνει η MFJ σε κάποιες γέφυρες της αλλά κι αυτή έχει τον περιορισμό ότι είναι μόνο για V/U.