PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχές ΟΤΕ



koxlas
17-05-19, 13:09
Υπαρχει περιπτωση να συνδεσει ο ΟΤΕ σε καθε μια απο 3 ιδιοκτησιες/μονοκατοικιες ξεχωριστα σε καφαο του που βρισκεται στη μια απο αυτες?:001_huh: Να σημειωσω πως η πρωτη που βρισκεται σε μικρη αποσταση απο το καφαο απεχει απο την τριτη γυρω στα διακοσια (200μ.) μετρα

Ετσι να δημιουργησω υπογειο δικτυο που θα περναει μεσα απο καθε ιδιοκτησια και θα καταληγει σε καθε μπουατ τηλεφωνικο εισοδου της

mitsus78
17-05-19, 14:18
Ο ΟΤΕ παραδίνει γραμμή μέχρι το ΜΔ σε μονοκατοικίες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

koxlas
17-05-19, 16:40
Ο ΟΤΕ παραδίνει γραμμή μέχρι το ΜΔ σε μονοκατοικίες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι εννοεις ΜΔ?
Οι ιδιοκτητες των τριων ιδιοκτησιων συμφωνουν να γινει οπως ανεφερα, δεν γινεται να περαστει καλωδιο στο δημοσιο δρομο απο την πρωτη εως την τελευταια θελει αδειες κλπ.
Το ερωτημα ειναι αν δεχτει ο ΟΤΕ να συνδεσει σε ενα σημειο και για τις τρεις

nestoras
17-05-19, 16:48
Λίγο απίθανο το κόβω αλλά γιατί δεν ρωτάτε στον ΟΤΕ για να σας λυθεί η απορία??

koxlas
17-05-19, 17:20
Λίγο απίθανο το κόβω αλλά γιατί δεν ρωτάτε στον ΟΤΕ για να σας λυθεί η απορία??
Δευτερα θα ρωτησω δεν ειχα χρονο εως τωρα. Ηθελα να παρω μια ιδεα για το τι ισχυει στην περιπτωση αυτη

Και ολο αυτο γινεται για να μην πληρωσει ο ενας ιδιοκτητης να φερει στυλους ο ΟΤΕ στο σπιτι του και ετσι να επωφεληθουν και οι αλλοι δυο...το εχω δει στο παρελθον, ο ενας να περιμενει χρονια να βαλει τηλεφωνο α αλλος
Και το κοστος που ρωτησαν ειναι 2000+€. Βεβαια να δουμε τι θα βγει για τον καθενα τους αν γινεται τελικα μηπως ειναι το ιδιο? Αλλα θα μοιραστει στα τρια οποτε συμφερει

nick1974
17-05-19, 19:37
Εσεις θα κανετε την καλωδιωση μεχρι το κουτι τους, κι απο κει και περα φυσικα και ολα γινονται.Κι εγω εξωτερικη γραμμη καλης ποιοτητας εριξα για να μην εχω απωλειες απο οτι σαπιοκαλωδιο, ρεκλετα, κουτι κτλ μπορει να χει το σπιτι (και παλια που εμενα σε μικρη πολυκατοικια παλι το ιδιο ειχα κανει)

nestoras
17-05-19, 20:50
Νίκο, αν κατάλαβα σωστά, πρέπει να γίνει δίκτυο 200m μέχρι τη μια κατοικία. Αν ο ΟΤΕ δώσει τις προδιαγραφές του για την κατασκευή του δικτύου στον ιδιώτη δε νομίζω να του κοστίσει λιγότερο απο 2000€.

nick1974
17-05-19, 21:02
Νίκο, αν κατάλαβα σωστά, πρέπει να γίνει δίκτυο 200m μέχρι τη μια κατοικία. Αν ο ΟΤΕ δώσει τις προδιαγραφές του για την κατασκευή του δικτύου στον ιδιώτη δε νομίζω να του κοστίσει λιγότερο απο 2000€.

δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι καταλαβα τι ακριβως θελουν αλλα ετσι οπως το αντιλαμβανομαι καπου υπαρχει ενα κουτι και θελουν να το φτασουν με δικες τους γραμμες.
Αυτο δε το απαγορευει ο ΟΤΕ ουτε τον αφορα. Οτι του δωσεις στο συνδεει.
Τωρα αν εννωουν την επεκταση του δικτυου του ΟΤΕ, αυτο δε ξερω αν λειτουργει ετσι και σιγουρα δεν ειναι κατι φθηνο

nestoras
17-05-19, 21:11
Αυτό που λες ισχύει για εντος ιδιοκτησίας οδεύσεις που ούτως ή άλλως ειναι υποχρέωση του ΟΤΕ να φτάσει σε σημείο του οικοπέδου και υποχρέωση του πελάτη να "μπει" μέσα στο οίκημα απ'έξω.

Νομίζω ότι προκύπτουν θέματα διαχείρισης του δικτύου αν ο καθένας τραβούσε το καλώδιο του μόνος του στο καφάο.

Υποθέσεις κάνω με βάση τον δικό μου τρόπο σκέψης, ο ΟΤΕ θα του απαντήσει σίγουρα αν γίνεται ή όχι.

selectronic
17-05-19, 21:18
...Νομίζω ότι προκύπτουν θέματα διαχείρισης του δικτύου αν ο καθένας τραβούσε το καλώδιο του μόνος του στο καφάο...

Εγώ κατάλαβα ότι το αντίθετο θέλουν να κάνουν, να ενώσει ο ΟΤΕ από το καφάο σε ένα σπίτι, και από εκεί να τραβήξουν μόνοι τους καλώδια στα άλλα δύο.
Θα δεχτεί ο ΟΤΕ να συνδέσει σε ένα σπίτι τρεις γραμμές με διαφορετική διεύθυνση (για θέμα λογαριασμών) η κάθε μία?
Αν όχι, μπορεί πχ το σπίτι κοντά στο καφάο να πει "θέλω τρεις γραμμές, τρία νούμερα" (ας πούμε σαν να είναι πολυκατοικία) και ο ΟΤΕ θα τα πάει και μπορούν να μοιράσουν τις γραμμές, αλλά είναι σωστό/νόμιμο αυτό αφού θα είναι μία η διεύθυνση?

Γενικά μπλέξιμο...

ΥΓ.
Μετά θα ανοίξει άλλο θέμα με το πως μπορεί να πιάσει καλύτερες ταχύτητες internet ο γείτονας :001_tt2: