Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Έξυπνος διακόπτης sonoff



siderasp
22-05-19, 23:13
Καλησπέρα στην ομάδα,
αγόρασα κάτι έξυπνους διακόπτες της sonoff καθώς και άλλα πραγματάκια αλλά το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να τους συνδέσω. Από ότι έχω καταλάβει οι διακόπτες αυτοί θέλουν και ουδέτερο καλώδιο που δε βλέπω να έχω εγώ στο διακόπτη. Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφίες με τον υπάρχον διακόπτη, τον ήδη συνδεδεμένο και τον καινούργιο. Επίσης δοκίμασα όλους τους δυνατούς συνδυασμούς καλωδίων στο διακόπτη και δε δούλευε... έκανε κάτι περίεργα και αναβόσβηνε γρήγορα η λάμπα.
Μπορείτε να με καθοδηγήσετε στο τι μπορώ να κάνω για να τον συνδέσω;

φάκελος στο drive με φωτογραφίες. https://drive.google.com/drive/folders/18lktjIowvPYMiTFEJWWekDtGrfxW7MWs?usp=sharing

kioan
23-05-19, 03:26
Παρόμοια συζήτηση πριν λίγο καιρό:
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=94977

Η λύση είναι να τραβήξεις ουδέτερο από γειτονικό κουτί. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.





Επίσης δοκίμασα όλους τους δυνατούς συνδυασμούς καλωδίων στο διακόπτη και δε δούλευε... έκανε κάτι περίεργα και αναβόσβηνε γρήγορα η λάμπα.
Αν δεν κατανοείς τι δοκιμάζεις και γιατί, καλύτερα σταματά και κάλεσε κάποιον επαγγελματία να το συνδέσει.
Το ρευμα σκοτώνει και δεν ενδείκνυται για τυχαίες δοκιμές.

Sent using Tapatalk

aktis
23-05-19, 12:06
Σαφώς θέλει ουδέτερο για να παίξει , το λέει καθαρά στις οδηγίες ο Κινέζος ... δύο καλώδια μπαίνουν στον διακόπτη δυο βγαίνουν

Το ευκολότερο είναι να παρεμβάλεις το sonoff πριν το φωτιστικό εκεί που έχεις και ουδέτερο και φάση .

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ... ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ...
https://www.patris.gr/2019/05/22/ti-prokalese-tin-ilektroplixia-toy-16chronoy-filippoy-symfona-me-ton-patera/

leosedf
24-05-19, 12:10
Απορώ γιατί όλοι βάζουν τα σαβουροσόνοφ όταν πολύ απλά μπορείς να βάλεις λάμπα έτοιμη με wifi που είναι και tunable η έχει και χρώματα και είναι συμβατή με όλα.

nick1974
24-05-19, 12:24
Απορώ γιατί όλοι βάζουν τα σαβουροσόνοφ όταν πολύ απλά μπορείς να βάλεις λάμπα έτοιμη με wifi που είναι και tunable η έχει και χρώματα και είναι συμβατή με όλα.το μαρκετινγκ εχει γινει ολοκληρη επιστημη γι αυτο καποια πραγματα προβαλλονται με το ομομα της εταιριας κινοχι με το τι ειναι πραγματικα.
Πχ αυτη τη δτιγμη πινω ενα κουτακι coca cola zero
ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προιον με τη light και η coca cola την εβγαλε σε μαυρο-κοκκινο επειδη οι μαρκετιστες της πιστευαν οτι με αυτα τα χρωματα και αυτο το ονομα θα εχει πολυ μεγαλυτερη απηχηση στο αντρικο κοινο, ενω η light με αυτο το ονομα και το ασημενιο χρωμα πιο πολυ ειχε target group το γυναικειο κοινο, και τελικα οχι μονο πεσαν μεσα 10000% αλλα αυξησαν και τις πωλησεις τους σε ανθρωπους που απλα με ενα χρωμα κι ενα ονομα, οποτε ολα παιζουν το ρολο τους κι αυτο ειναι που εκμεταλευονται.


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
24-05-19, 13:22
Εγώ που έχω ένα ρημαδοπολυφωτο με 9 g9 τι βάζω;

leosedf
24-05-19, 13:41
Άλλο πολύφωτο.:lool:

antonisfa
24-05-19, 13:54
Και άλλο sonoff για χρήση θερμοσιφώνου ή a/c κλπ. αντί λάμπας wifi

leosedf
24-05-19, 14:14
Ιδίως αν μπει στο θερμοσίφωνα θα έχεις και δωρεάν πυροτεχνήματα.

vasilllis
24-05-19, 19:30
Mπα,πανω απο δυο χρονια δουλευει απροβληματιστα.Και με τα τελευταια firmware εχει και delay off για να μν το ξεχνας.

leosedf
24-05-19, 19:38
Εξαρτάται το φορτίο, 10Α ρελέ έχει και επαφές ψιλές, για κάνε έναν έλεγχο μην έχει καρβουνιάσει μέσα.

vasilllis
24-05-19, 21:25
Δεν το εχω απευθειας συνδεμενο.Δινω σε ρελε 25Α διπολικο (θερμοσιφωνα)